Donderdag 13 Juni No. 138. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wegen, 50e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©p Zon- ®n Feestdagen. Van week fof week. BINNENLAND» VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. MILITIE. De Burgemeester van Vlissingen Gezien de desbetreffende aanschrij vingen Gelet op ari. 114 der militiewet Roept bij deze op tof den werke lijke» dienst: de ondervolgende in deze gemeen te wonende verlofgangers van de lichting 1905: SAP Adriaan Marinus, loteling der gemeente VUssingenVISSER Willem Cornell's, lofelingder gemeente Utrecht; en VAN STEVEN1NCK Pieter, lote ling der gemeente Amsterdam. Dag en plaats van opkomst: 26 Juni 1912, L-gerplaais bij Zeist. Gelast: de voormelde verlofgangers zich, te dien einde, voorzien van hun kiee- ding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun voor vertrek afge- teekenden verlofpas, eik op den voor hem bepaalden datum rechtstreeks bij hun korps aan te melden. De verlofgangers zullen zich voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld vervoer van hunne woonplaats of naaste sta tion naar de plaats van opkomst moeten begeven en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijtr, zich op dien dag voor 4 uur bij hun korps moeten aanmelden en geeft kennis: dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat moch ten zijn om op te komen, zij daar van kunnen doen blijken, door, op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven geneeskundig getuigschrift of een an der bewijs van verklaring, Ier Ge meente Secretarie (Bureau Militie) over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, ie dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoe gen, teneinde daarbij in den wapen handel te worden geoefend, wordende zij voor zooveel noodig er op ge wezen, dal zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen zij volgens ar!. 98 der Miiitiewet ais deserteur zullen worden behandeld Vlissingen, den 11 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. Bij de gr-, o'e moeilijkheden, die de Ftanschen in Marokko ondervonden, kan het hun niet anders dan welkom o 2.) Hij is immers familie van Peiser Ja, de zoon van een zwager, of zoo ietshij is reeds vele jaren hier in huis, en zal wel al dicht bij de veertig jaar zijn. Wat doet hij toch aliijd met zijn vingers? vroeg de blauwjas. Hij telt die, maar kan nooit het juiste getal vinden. Hij krijgt altijd negen of eif, ofschoon hij zijne vingers nu reeds al driejaren achtereen geteld heeft. De bergman en de blauwjas barstten 'n een luid gelach uit, waarmede ook de meid instemde. Baruch was intusschen naar het einde van de gang geslopen, met bijna onhoorbare schreden en klopte aan eene deur, die hij op het geroep «binnen" zacht opende. De kamer was rijk gemeubileerd zijn, dat de bezwaren, voortvloeiende uit het gelijktijdig bestaan van een Fransch en een Spaansch protectoraat in dal land, wellicht als oyerwonnen kunnen worden beschouwd. De ge bieden zijn om zoo te zeggen afge paald en daarbij moet aan Spanje een vrij greote winst zijn toegevallen. De onderhandelingen moeten nu nog slechts over bijzaken ioopen. Men meent dat Engeland veel ten gunste van Spanje gedaan heeft; maar het komt ons meer waarschijnlijk voor, dat de Fransche regeering het tijd achtte om tot een meer kalmen toe stand te geraken, nu men ook Moelei Hafii kwijt is, die geen reden van bestaan heeft als Suitan en het op een andere manier waarschijnlijk nooit krijgen zai. Voor den Moor blijft Marokko evenwel een sultanaat en dat men nooit meer eens zou hooren van een pretendent, die nog eens een poging zou willen wagen om in werkelijkheid en niet in naam als het geestelijk hoofd des iands op te tre den, dit is al zeer onwaarschijnlijk. De sultan gaat naar Rabat en de hem vergezellende Fransche gezant Re nault naar Tanger—Regnault's diplo matieke zending kan hiermede als geëindigd worden beschouwd. is het op dit punt van Afrika's noorden dus wel rustiger geworden, elders schijnt dit niet hei geval te wezen. In den laatsten tijd bemerk ten we nauwelijks dat er in Tripoli- tanië oorlog was. Zouden de Italianen de bedoeling hebben om aldaar thans we=r wat meer handelend op ta tre den Het schijnt zoowant zij be weren ten westen van Tripoli weer een gebied te hebben bezet, of liever, het zeer kleine gebied, waarover zij daar meester waren, te hebben uit gebreid. Het ging niet verder dan Gargaresj, waar de Italianen zich geenszins veilig gevoelden en het inderdaad ook niet waren, zoodat zij zich wel genoodzaakt zagen om er zich zeer te versterken; maar de be doeling was om zich ta Zanzoar te nestelen en dit moet nu met heel veel moeite aanvankelijk gelukt zijn, zon der dat iemand omtrent de naaste gebeurtenissen aldaar iets met zeker heid kan zeggen. De siaking der Londensche haven werkers slaat er op het oogenblik vrij goed voor en heeft aan minister Lloyd George weer eens gelegenheid gegeven om te toonen welk een baas hij in die dingen is. Hij wenscht voor het vervolg tusschen de trans port-arbeiders en de patroons een verzocningsraad, met dien verstande dat er van weerskanten flinke gelde lijke waarborgen worden gegeven, dat wat deze raad beslist, ook feitelijk en door eene, ouderweische koperen iamp met drie armen welke van den zolder afhing, verlicht. Bij het binnentreden van Baruch verhief zich van de tafel, aan welke zij gezeten had, een vrouwengestalte, die zelfs in weerwil van het eenvoudige huiskleed van donkeren wollen sïof dat zb droeg, door hare buitengewone schoonheid de opmerkzaamheid trok. Het meisje kon hoogstens achttien jaar oud zijn. De smachtende trek, die Oosterschen vrouwen eigen is, lag ook op haar gelaat, straalde uit hare amandelvormige diep zwarte oogen, beefde om de fijne vleugels van den edel gebogen neus, speelde om de roode, geweifde lippen, achter welke de tanden als twee rijen paarleri|schit!er,Jen.Dezel!dedroomeng smachtende uitdrukking lag ook over de Jicht gebogen, fijn gsteekende wenkbrauwen en op het blanke voorhoofd, boven hetweik dichte zwarte lokken zich wederspannig krulden. Wat is er, Baruch vroeg zij en hare stem klonk als vermoeid. Is vader gekomen? Negen, eifzei Baruch, nadat TELEFOONNUMMER, 10. kan en za! worden uitgevoerd. De werklieden hebben al toegegeven, maar ot men het van den anderen kant ook zal doen schijrt nog onze ker en mocht bet hier aan bereidwil ligheid ontbreken, dan staat alweer een soort van algemeene staking voor de deur. In den krachtigen en rusteloozen arbeid des ministers hebben wij echter nog steeds vee! vertrouwen. De gebeurtenissen op Cuba kqmen den Amerikanen thans al heel onge legen. riet zwarte ras schijnt het daar te winnen en dat maakt er de zaken voor de talrijke op het eiland gevestigde onderdanen der Vercenig- da Staten vrij bedenkelijk. Van daar ten slotte dat de regeering der Unie dan toch maar tot een expeditie besloten hec-ff. Er zijn drie duizend man hier, maar ais het tot een min of meer blijvende bezetting komen mocht, zuiien er wel meer moet?n volgen. Zooais wij opmerkten komt de zaak vrij ongelegen, vanwege de hooge binnenlandsche politiek. Den 18eii zal de groote partij-conventie der republikeinen te Chicago worden gehouden. Het krioelt daar a! van redacteuren-verslaggevers. Dat Taft, die niet persoonlijk overkomt, het in het comité zal winnen, is zoo goed als zeker, omdat het comité op zijn hand is en de Amerikaan niet op een middel meer of minder ziet, wanneer hij een zeker doel wil. Dat doei is hier Roosevelt thans te weten, en men kan daar sympathie voor hebben. Ais de republikeinen zich zeif willen handhaven, dan kunnen zij den tegen- woordigen president ook we! hand haven. De delegaten-verkiezingen zijn ge heel geëindigd en de voorloopige uitslag: „niemand een wezenNjke meerderheid", is ongewijzigd geble ven. Taft hangt» boven, maar men zegt dat dit niets beteekent, omdat zeer vele gedelegeerden, die voor Taft stemden, daartoe geen gebiedend mandaat hadden. Als dus de meerder heid bij de eigenlijk gezegde of eind- verkiezing niet misselijk geworden is door het walgelijk schouwspel der elkaar bevechtende partijgenooten, dan blijft of komt een van de twee grootheden der repubiikeinsche partij als president in het Witte Huis. Het zijn schandelijke tooneelen, die tegenwoordig in het Hongaarsche parlement worden afgespeeld. De voorzitter heeft door allerlei ook onwettige middelen de beraad staging over de legerwet, die de op posite aan die over het kiesrecht ondergeschikt wilde doen zijn, door hij in de grootste haast zijne vingers geteld had. Neen, de Balbaijs (Balbaijs beteekent huisheer en is een woord van Hebreeuwschen stam, dat in net z. g. n. Poolsche Jodenduitsch veel gebezigd wordt) is nog niet gekomen maar buiten zijn twee Gojim (Gojim zijn alie niet-joden), die hem spreken moeten, ot anders moeten zij u spreken u, Esther. Ik weet niet, wanneer vader terugkomt, zeg aan die menschen, dat, indien het iets dringends is, ik met hen zal spreken, ofschoon ik van de zaken mijns vaders niets weet. Baruch ging en Esther liep opgewonden eenige raaien de kamer op en neder, tot er weder aan de deur werd geklopt. De bergman trad binnen en achter hem sloop Baruch de kamer in. Met de hoffelijkheid, die ook den Pool van den iaagsten stand, in hei bijzonder tegenover vrouwen, eigen is, boog hij voor Esther en zeide: Ik begroet de meesteres eerbiedig! ik breng eenen brief aan den heer Peiser, van een heer dien hij kent, en verzoek u dien te mogen geven, daar ik niet langer flboïinsments-fldwgrfsntiin op ze®r uoordeelige uoorwaarder? gezet en tegen de leden der oppo sitie geweld gebruikt. De mislukte moosdaanslag op zijn leven, heeft bijna aan den dader het leven ge kost en is daarna gevoigd door den aanslag te Agratn op den gouverneur van Kroatië, die tijdelijk regeert met terzijdestelling van de grondwet, om dat regeering en volksvertegenwoor diging het ook daar niet met elkan der konden vinden. In de Hongaarsche Kruier giat men nu de kiesreebthervorming* be spreken, die echter niet veel om het iijf het ft, en in ieder geval niet het algemeen kiesrecht brengt en zelfs niet de geheime stemming, zoodat zij bij de bekende toestanden in Hongarije onmogelijk groote waarde kan hebben. 0»k Frankrijk is nu gekomen in de periode der kiesrechthervormiag maar doet het een beeq'e beter en is aan de evenredige vertegenwoordi ging genaderd, met verüeeling van het land in groote kiesdistricten, het geen bij zulk een stelsel, waarin men voor versnippering moet waken, ook zeer noodzakelijk is. Er zuilen onder het nieuwe stelsel minder Kamerzetels zijn dan onder het oude, wat onder het groot aantal bestaande zetels stellig een verbe tering is. Man heeft in het Fransche stelsel ook plaatsvervangende candi dates zij, die op de eigenlijk geko zenen volgen komen namelijk in aanmerking, wanneer de plaats van den eerstgekozene door dezen niet wordt ingenomen. Eene spoedige be handeling door de Kamer schijnt in het voornemen te liggen. Tweede Kamer. Op voorstel van den heer Nolens, voorzitter der commissie van voor bereiding voor de ziekteverzekering, werd in de gisterenavond gehouden vergadering besloten om het debat over de radenwtt uit te stellen tot Donderdag en om morgen, Woensdag, voort te gaan met de behandeling van het ontwerp in zake de militaire strafrechtspleging, omdat de com missie voornoemd met het onderzoek nog niet gereed gekomen is en dit nu morgen wil voortzetten. Aan de orde was daarna het ont werp tot wijziging van de rechts pleging bij de land- en zeemacht. De heer Hugenholtz heeft in een breedvoerige rede betoogd, dat een afzonderlijk militair strafrecht dwaas heid is. De heer Thomson critiseerde het ontwerp uit een oogpunt van taal en stijl, de heeren Van Sasse van Ysselt en Van Hamel hadden allerlei bemerkingen, maar allen ver wachten kan. Hij overhandigde een driehoekig gevouwen brief zonder adres, die met een zegel gesloten was en voegde er bijIk moet et zeker op rekenen kunnen, dat de juffrouw haar vader den briefigeeft, zoodra hij thuiskomt. Het is een brief van groot gewicht, en hij mag niet verloren gaan of vergeten worden! Ik zal den brief nog heden avond mijn vader zelf overhandigen zoodra hij thuis komt. verzekerde Esther en de bergman verwijderde zich mei een buiging. Baruch volgde hem als zijn schaduw. Het jonge meisje bekeek den brief die haar gegeven was en bemerkte op het zegel den afdruk van een hondenkop. Zij' wierp den brief weg, aisof deze haar in de vingers brandde en lang staarde zij op het driehoekige papier, terwijl hare botst golfde, alsof haar gemoed door een hevigen strijd werd bewogen. Esther h3d haar moeder, wier eenig kind zij was, vroeg verloren en vele jaren'van het ouderlijk huis verwijderd, doorgebracht, waarin zij klaarden ten slotte het ontwerp in af wachting van een definitieve regeling te zullen aanvaarden, wijl het vele verbeteringen brengt. De heer Dresseihuys, regerings commissaris, hield een welsprekende verdedigingsspeech, waarbij hij het beperkte karakter van het ontwerp duidelijk in hetJicht stelde. Minister Talma en de Radenwet. Naar wordt gemeld, is de com missie tot voorbereiding uit de Twee de Kamer gisteren niet gereed ge komen met de beraadslaging naar aanleiding van het amendeerings- voorstel van den heer de Savornin Lobman, betreffende 't Ziekteverze- ringsontwerp, en zal zij morgen haar werkzaamheden voortzetten, als wan neer de heer Lohman het woord zal bekomen om de tegen zijn voorstel len gerezen bedenkingen te weer leggen. De vergadering van heden zal worden bijgewoond door minister Talma, die gister feitelijk, in verband me! een preaiable kwestie, welke ge rezen was over de wenscheiijkheid zijner aanwezigheid, alleen des och tends, enkele oogenblikken tegen woordig was. Men verwacht nu, dat de Tweede Kamer morgen uit den aard der zaak het debat over de Radenwet nog niet kan hervatten, maar of zal voortgaan met de gisteravond aan gevangen baraals'aging over het ontwerp betreffende de militaire rechtspleging, óf haar vergadering opnieuw za' verdagen tot de voor bereidende commissie met haat ar beid gereed zal zijn gekomen. Geschutbestelling in Oostenrijk. Het „Volk" verneemt, dat minister Colijn een groote besteding geschut deed in Oostenrijk. Hiermede zou het monopolie van de firma Krupp ge broken zijn. Men herinnert zich, dat het rapport over de firma K'upp door een Kamer commissie uitgebracht, nog geheim g.houden wordt. Dat de conclusie onjuist is, lekte reeds lang uit. Bo venstaand bericht zou dus een be vestiging daarvan zijn. Ned. Politiebond. Gisteren hield de algemeene Ne- derlandsche Politiebond een verga dering in het Kurhaus te Scheveningen, tevens ter herdenking van het 25jarig bestaan. De burgemeester vanSteen- wijkerswold, de heer Slroink opende als voorzitter de vergadering. De burgemeester van Den Haag opende de aan deze vergadering verbonden tentoonstelling van politiabenoodigd- heden. 's Middags werd een feest- voor weinige weken was teruggekeerd. Dacht zij thans, terwijl zij daar zoo met gevouwen handen in een hoek der kamer zat, aan hare moeder, en hoe deze in dezelfde vertrekken, waarin zich nu de dochter bevond, nooit recht gelukkig geweest was Laat, eerst lang na den dood harer moeder, was dit Esther duidelijk geworden, het duidelijkst echter in de laatste weken,welke zij weder onder het vaderlijk dak had doorgebracht. Hare moeder was de eenige dochter van een rijken handelaar in Breslau geweest, die zich door mislukte speculaties geheel had gerunieerd en daardoor genoodzaakt was geworden zich in eene kleine stad terug te trekken, ten einde te trachten een nieuwe zaak te beginen, wat hem echter niet gelukte. Toen bood Peiser zich tot schoonzoon aan en daar deze een wel is waar onbeschaafd, maar zeer ijverig en sluw handelend man was betoonde zich de vader geneigd zijne dochter door een huwelijk met Peiser te verzorgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1