oeding Donderdag 30 Mei No. 126 - KEN. Feuilleton. Haaf en Smarf. 50e Jaargang. 1912. phofo's meel iSZH, e Sterke. én nacht liefde of GEBR. E CHEREN. deze Courant behoort BINNENLAND. VAN DEN HAK OP DEN TM. ontvangt, gewoon ASENAU Stedelijke 3'. MTERC. 141. Losse Steenen MOTOR LOEPEN JEISLOE- i.evelend rneuzen, mporteur.) me leven en zijne nde realis- e novelle. eaiistische 'gelukkig taken, (rooming wee span nen. De mengesteld tot onder- nt boek. ters van bet middel isiisch-hu- biedenis. 7 pracht volle n gulden 15 cent per Oo den .07zette le boeken" ranco door cht 326 te n te Am I <s. S.S.) 6.22* L5, 11.12*. rsluis, de Paul >tel ie reep. 5, 9.23, 10.35§, 11,15*. omburg 6.45, 6.07, 8.40 en elburg5.05*, 6.55 en 9.37. ungen5.05*, j en 9.37*. loopen alleen 15 Mei tot en nen gemerkt lagen te Mid- VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10» Ahonnomonts-ftdverfenfiln op zeer uoordeelige uoorioaarden Koninklijk bezoek aan Parijs. De Fransche Kamer heef! een krediet van 20O.G00 fr. toegestaan ter bestrij ding van de kosten der ontvangst van Koningin Wilhelmina. In de toelichting tot de aanvraag werd verklaard, dat de regeering dit krediet wenscht, teneinde aan de Koningin een ontvangst te bereiden, in overeenstemming met de tradities van gastvrijheid van Frankrijk. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Heden herdenkt de heer de Sa vornin Lohman, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten- Geneiaal, zijn 75 en verjaardag. In 1861 te Groningen gepromoveerd, vervulde deze bekende staatsman eerst velschillende beirekkingen bij de rechterlijke macht, het laatst die van raadsheer bij het hof te 's Her togenbosch. Daarna trad hij op als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Ook als minister van binnenlandsche zaken (in het ministerie-Mackay) en als Eerste Kamerlid bewees hij den lande gewichtige diensten. De benoeming van dr. Noordtzij. De benoeming van dr. Noortzij tot hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid te Utrecht zal, naar mag worden ondersteld, in theologische kringen veel belangstelling wekken. Gelijk algemeen bekend is, kwam naast hem de tegenwoordige hoog leeraar te Amsterdam, dr. Obbink, voor de vervulling van den leerstoel ernstig in aanmerking. Zijn wij wel ingelicht, dan moet het in het voornemen der regeering liggen, eerlang de instelling van een vijfden leerstoel in de faculteit der godgeleerdheid te Utrecht te bevor deren en daarvoor dan professor Obbink in aanmerking te brengen. Ds. D. J. Van Dijk. Te Doelinchem is op bijna vijftig- jarigen leeftijd overleden ds. D. J. van Dijk, predikant der Ned. Herv. gemeente aldaar. In 1909 volgde hij zijn vader, ds. J. v. Dijk Mz., de stichter der Christelijke Philanthropi- sche inrichtingen, als directeur der inrichtingen op. De overledene was eerst predikant te Wieringen en heeft als predikant de eerste reis meege maakt op het hospitaal kerkschip „de Hoop". Een nieuw park te Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, heeft de gemeenteraad in zijn geheime zitting van Woensdagavond 22 Mei j.l. be- 57.) „Ik weet wel, dat het mij niet helpt, wanneer ik mijn meening zeg, daarom zwijg ik, doch de oogen zal ik open houden, want hier geldt het niet alleen mijn eer, maar ook het leven van mijn kind." Hildegard's brief in de hand hou dende, qlde hij weg. HOOFDSTUK XV. in het slot werd de jonge erfge naam letterlijk vertroeteld. De kleine Koert was ook een aanvallig kind, net groote donkere oogen en een Hef gezichtje. De Vrijheer verafgoodde Hem. Het trotsche bewustzijn, een zoon te bezitten, van wiens opgroeien Hij kon genietende voldoening, dat zijn naam niet zou uitsterven, i'oostten hem over menige teleur stelling. Want zijn vrouw toonde 'ich dikwijls zoo opgewonden en houdens nadere goedkeuring van de te verwachten desbetreffende voor dracht in openbare raadsvergadering, besloten tot den aanleg van een park met rots- en waterpartijen om het dusgenaamde Nieuwe Diep, gelegen bij het Loozingskanaal en in de nabijheid van de Israëlietische be graafplaats. Gelegen in de nabijheid der Zuiderzee, belooft dat gedeelte een heerlijke verpoozingsplaats voor de Amsterdammers te worden. B. en W. stellen zich voor, voor de benoo- digde werken van aanpianting enz. f450.000 uit le trekken, zij het ook verdeeld over enkele dienstjaren. In comité generaal heeft de Raad de plannen reeds, zooals bovenver meld, goedgekeurd. Daar echter de Raad dergelijke besluiten niet in comité generaal nemen kan, zal in den loop van dit jaar de desbetreffende voordracht verschijnen en staat 't reeds vast, dat het plan ook in openbare zitting zal worden goedgekeurd. Plnksterdrukte. De gemeentetram te Amsterdam vervoerde op den eersten Pinkster dag 216.252, op den tweeden dag 242,454 passagiers tegen 't vorig jaar 235,213 en 272,587. De elecirische spoorwegmaatschap gij reikte Zondag jl. 14,288 en Maan dag 19,000 kaartjes Amsterdam— Zandvoort uit. Op den eersten Pinksterdag werden 8121, op den tweeden dag 9000 menschen door dezelfde maatschappij van Haarlem naar Bloemendaal ge bracht, terwijl ten slotte Zondag 5693 en Maandag 7000 personén van de tram voor de Haarlemsche Ceinfuur- baan gebruik maakten. Arlis werd gedurende de Pinkster dagen door 4000 vreemdelingen be zocht. De Haagsche tramwegmaalschappij vervoerde op haar gezamelljke lijnen den eersten Pinksterdag 123311 en den tweeden Pinksterdag 207380 personen, te zamen alzoo 330691. Met de Staatspoor-stoomtram Den Haag—Scheveningen werden gedu rende die beide dagen te zèmen on geveer 25000 reizigers vervoerd. De Zuid-Hollandsche electrische spoorwegmaatschappij, heeft op haar geheeie traject, Rotterdam-Den Haag- Scheveningen, op den lsten Pinkster dag ongeveer 18,000 en den 2den Pinksterdag ongeveer 33,000 reizigers vervoerd. Op den 2den Pinksterdag hebben 80 extratreinen geloopen. De reederij Fop Smit Co. te Rotterdam heeft gedurende de Pink sterdagen 24,384 passagiers vervoerd. De Rotterdamsche electrische tram wegmaatschappij vervoerde op den lsten Pinksterdag 114,619 passagiers tegen 124,651 en op den 2den Pink- dan weer zichtbaar afgetrokken. Wan neer hij dan in het verleden terugzag, herinnerde hij zich, hoe blijkbaar Harald von Camory haar levendige belangstelling .had ingeboezemd. En dan gevoelde hij een soort bitterheid dat zij met hem aan het altaar was getreden, terwijl haar hart aan een ander toebehoorde. Aan opmerk zaamheid liet hij het haar niet ont breken, maar toch voelde Constance de koudheid, waarmede dit alles ge schiedde. Zij was te trotsch om te beminnen, waai zij versmaad werd. Met waanzinnige kracht had de hartstocht voor Camory, die als het ideaal barer meisjesdröomen plotse ling voor haar stond, haar aange grepen, maar wanneer zij thans nog aan hem dacht, gevoelde zij weer iets van gekrenkte IJdelheid en van wraak voor de vernedering. Vergeven kon zij het hem noch Hildegard en had zij voor al haar rijkdom een liefdesdrank kunnen koopen om Ha rald aan haar voeten te brengen, het zou geschied zijn, doch alleen om hem verachtend af te wijzen. Tegenwoordig dacht de jonge vrouw minder aan hem dan aan sterdag 145,088 tegen 175,150 op dezelfde dagen van het vorig jaar. De Rotterdamsche tramweg mij. (s'oomtram- en veerdiensten inbe grepen) heeft 33,200 passagiers ver voerd. Schieten. De Koninklijke Vereeniging van Nederiandsche scherpschutters, onder bescherming van H.M. de Koningin- Moeder, zal haar XVIIlen grooten nationalen schietwedstrijd houden op de Ockenburger banen te Loosduinen van 4 lol en met 9 juli. Qroote toe bereidselen worden daarvoor weer gemaakt. Er zullen beschikbaar zijn 20 banen voor geweer en karabijn op 200 en 300 meter. De tirailleurs- vuurwedstryden, met de bekende borstschyven, zijn alleen op 300 meter. Dan zijn er 8 banen, deels voor re volver op 35 meter, deels voor revol ver en pistool op 50 meter. Eindeiyk zijn dit jaar nog als iets nieuws hier beschikbaar gesteld 4 banen voor flobertbuks op 12 meter. Voor deel neming aan de wedstrijden is het niel verplichtend dat men lid is van een schietvereeniging. De uitreiking van de eerste prijzen van eike vaste baan en van de korpswedstrijden zal plaats hebben in het schietgebouw op den laatsten dag van den wedstrijd te 5 uur. De andere prijzen worden den overwinnaars toegezonden. Door de detachementen der Kon. Ned. marine wordt aan den hooidkoips- wedstryd deelgenomen op den ope ningsdag te 2 uur en door de deta chementen der korpsen van het leger op Vrijdag 5 Juli. „Wie rijk sterft, sterft onteerd", heeft de bekende Carnegie eens gezegd, en daarom heefi deze reeds een goed deel van zijn vermogen afgestaan. Zijn voorbeeld heeft reeds bij velen navolging gevonden, zoo o.a. bij dr. Daniël K. Pearsons te Chicago, onlangs in den ouderdom van 92 jaar arm gestorven, terwijl hij voorheen een vermogen had van ruim zeven millioen doiiar, welk vermogen hij door rusteloozen ijver had bijeengegaard. In de laatste jaren had dr. Pearsons bijna alles, wat hij bezat, weggegeven in tegen stelling echter met Carnegie die rijke instituten bedacht, zag Pearsons zijn (aak in het helpen van arme noodlijdende instellingen. De hierbo ven aangehaalde waarschuwing van Carnegie heeft dr. Pearsons het eerst behartigd. Toen hij vóór onge veer tien jaren uit de zaken terugtrad, gaf hij zijn voornemen te kennen, de \ruchten van zijn arbeid aan de gemeenschap af te staan. En werke lijk gaf hij zyn heele vermogen weg, Gisbert. Zyn kalmte verdroot haar het hinderde haar, dat hy steeds met onverzettelljken wil zyn besluiten doordreef, wat zij ook daartegen mocht aanvoeren. „Koud is hij", fluisterde zij dikwijls na een kibbelpartij „zoo koud, dat men zijn eigen bloed voelt verstyven naast hem. ik ben het moede, langer in dezs ysstreek te leven". Dan preste zy de handen op de borst en het was haar als vond zij een bran dend heimwee naar een ver zonnig land. En toch volgde haar blik met zeker welgevallen de hooge, schoon gebouwde gestalte van haren echt genoot, wanneer hij door het park wandelde of te paard steeg en het dier met sterke har.d tot gehoorzaam heid dwong. Tot een gesprek kwam het niet j wel w„rd de verwydering hoe langer boe grooter. We! over laadde de vrijvrouwe den kleinen Koert met liefkoozingen, doch de on eindige moederliefde, welke de gan- sche ziel eener moeder doordringt, gevoelde zij niet of was misschien tot nogtoe niet tot bewustzyn geko men, omdat hel bloeiende, gezonde kind geen aanleiding tot zorg gaf. voornameiyk aan instellingen voor opvoeding en onderwijs, die moeite hadden om rond te komen. Zijn laatste gift, 600,000 gulden, was aan een college, dat zich verbinden moest, hem tot aan zyn dood twee pCt. rente van dit kapitaal uit te keeren. Pearsons verklaarde, dat het weggeven van geld eer. mooier en beter sport was dan kolven of cricket. Nu, een edele sport is het voorze ker, maar zeldzaam zal zij wel blij ven de meesten onzer zullen er wel niet aan mee kunnen doen. Ook vooreerst nog niet de arme drommel van een zetter te St. Louis, die de vorige week op eenmaal meende door een rijke vondst „het heertje" te zijn geworden. Toen hij 's avonds van de drukkerij naar huis ging, vond hij een pakje met bankbil jetten. De gelukkige vinder haastte zich huiswaarts en maakte onderiusschen allerlei plannen wat hij wel met het gevondene zou doen. Thuis gekomen sloot hij zorgvuldig de deur en telde den schat. Drom mels, er was er wel, goed geteld, 946 dollar aan bankbiljetten. Doch toen hij wat tot kalmte ge komen was en het bankpapier wat nauwkeuriger bekeek, bemerk'e hij, dat het bankpapier uit de Zuidelyke staten van het jaar 1872 was. En daar dit na het einde van den bur geroorlog (1865) geen waarde meer had, had de verheugde vinder zich met een doode musch blij gemaakt. Sinds dien tyd heet de bankbil- jettenvinder bij zijn collega's de Croesus. - Zoo spot de wereld vaak nog met ons verdrkt, maar zij toont ook vaak medelijden, waar zij werkelijk lijden ziet. Erg medelydend toonde zieh echter niet de ruwe fi tser in Den Haag, die op zijn wyze aan sport doet. De „N. C." verhaalt hoe een wielrijder kans zag op een afstand van 12 M. drie menschen neer te veiien, drie rywielen te beschadigen, een paard uit zyn dommel te doen opschrikken en een krachtigen aanval te doen op de schotten van een der vele vrachtwagens, welke op den Lutherschen Burgwal te 's Qravenhage hun standplaats hebben. De man kwam in toomelooze vaart vanaf de Groote Markt den Luther schen Burgwal opryden. De eerste botsing, welke drie volgende tot na sleep had, gold een wielry'der, dien hy inhaalde, dit liep tam afmaar twee meters verder reed hy twee kinderen van de sokken, om vervol gens in zyn nog steeds ongebreidel- den gang een van de andere zyde n. derenden fietser met tot nog toe niet geziene onverschilligheid en brutali teit, als zooveelste hinderpaal uit den weg te ruimen. By wijze van slot- Eerst wordt ons de waarde van het geen wij bezitten, duidelyk door de angst. Constance's moeder leefde in stille eenzaamheid. Men had zich reeds zoo aan haar eigenaardigheden ge wend, dat er zelfs geen pogingen meer werden aangewend om haar tot een andere levenswijze over te halen. Evenals altyd vervulde freule von Dombrowsky haar plichten tegenover de zieketyke stiefzuster, doch vermeed zooveel mogelyk alleen te zijn met Constance. Des te meer stond deze verbaasd, toen de oude freule haar op een avond kwam opzoeken en zei„Uw moeder wenscht, dat ik u in kennis stel met een besluit, dat zy genomen heeft en dat ik slechts kan goedkeuren. Ik en mijn arme, lydende zuster zyn slechts hier geko men, doch nu wij weten, dat gy verbonden zyt aan een edel en braaf man, keeren wij terug naar Moscou". „Daarop was ik zeer zeker niet voorbereidriep Constance ver baasd uit. „Ik dacht, dat het slot Hohenfels eindeiyk een toevluchtsoord voor mijn moeder was geworden. Daarom preastatie volgde eindeiyk een schok tegen een derde rijwiel, dat tegen een vrachtwagen stond, de voortvarende cyclist zag geen kans die laatste ste vige hindernis op zy te zetten, wes halve hy een haiven meter hoog uit zfln zadel gelicht werd en over zyn stuur heen tegen den wagen smakte. Gansch niet uit het veld geslagen door de consternatie, welke hy in eenige seconden gesticht had, niet de minste belangstelling toonend voor de kinderen, die schreiend op den grond lagen en de uitroepen van verontwaardiging negeerend, herstelde hij een klein mankement aan zijn ongetwijfeld stevig wiel en yervolgde zijn weg, het publiek langs den weg verbüsttrd en woedend achterlatende. Zoo'n gedrag was werkelijk ge schikt om den kalmste woedend te maken. Gelukkig zijn niet alle fietsers zóo; integendeel, wat ontmoet men niet, zelf fietser zynd, een hulpvaar digheid en gedienstigheid by andere beddelaars op den levensweg. Of ging het u niet eens als vriend „Janus", waarvan de „N.V.C." ver haalt Vriend Janus, die een rijwiel had, Moest laatst voor zaken naar de stad De zon scheen fel en 't was zoo warm, Dat hij aan 't blazen kwam och arm De weg was scherp, de weg was los Baloorig liep het stalen ros En knersend, deed de harde band De steen tj és springen naar den kant. Daar goede banden kostbaar zijn, Deed dat geknere zijn ooren pijn, Wijl menig steentje duwde en wrong En voelbaar in de banden drong, Toen blies op eens, met zacht geluid, Zijn achterband den adem uit. Daar zat hij nu te kijken, want, Van plakken had hij geen verstand. Een ander fietser kwam voorbij Vriend Janus sprak hem aan en zei „Ach, vriend 1 ik zit hier, zoo ge ziet, Én zoek en vind het gaatje niet En de ander zeide„Laat eens zien, Of ik het vinden kan misschien 1" Hij vond en plakte het gaatje dicht En Janus t.ok een blij gezicht En toen ze reden faam vandaar, Toen zeide Janus: „Ja, 't is waar: Een goede vriend, een goede buur, Kan niemand missen op den duur." Dit laatste is een waar woord, maar echte vrienden zyn, zoo zegt men, niet zoo dik gezaaid. De handige baas, die vóór een paar dagen in éen der café's te Bocholt zyn slag sloeg, was alles behalve een „goed vriend." Hij bezocht als vreemdeling het koffiehuis en maakte daar de bezoekers wys, dat een vliegmachine in het luchtruim zweefde. De talrijke bezoekers, mitsgaders de kastelein gingen het café uit en de vreemdeling bleef achter. Deze ledigde snel de toonbanklade en maakte zich uit de voeten. Of vertrok misschien per vliegmachine. Hy deed dus ook aan sport, bleek althans de vliegkunst te exploiteeren. Een jonggehuwd paartje zoo lazen wy, als historisch, in de „Dordr. ontzag ik haar eigenaardigheden en veroorloofde niemand, haar eenzaam heid te storen. Ik zelf hield my van haar terug, omdat ik vreesde, dat mijn pogingen om haar te naderen, haar lastig zouden zyn. Wat nood zaakt haar daarom, zich van my te scheiden „Niets dan haar eigen wil". „Wanneer het werkeiyk zoo is, kan ik haar het vertrekken niet beletten, doch zy zeif zal het my zeggen", verklaarde Constance, uit de hoogte freule von Dombrowsky aanspre kende. Alexandra schudde misnoegd het hoofd. „Gy zult haar slechts onnoo- dig opwinden, maar toch zal ik u niet terughouden. Draag echter zorg zoo kalm mogelijk te zijn, want haar overspannen zenuwen moeten ontzien worden. Wilt gij dadelyk meegaan De jonge vrouw knikte. Zij volgde haar tante door den langen corridor naar den anderen vleugel van het slot. Daar bleef zy plotseling staan, keek bijna schuw om zich en fluis terde: „Het is h'e- zoo stil als in een graf." (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1