iijn, ffie ing tf£l. Woensdag 29 Mei No. 125. He Feuilleton. Haaf en Smarf. 50e Jaargang. 1912. o. ÏXJZE in leuren. rs Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©p 2©n- en Feestdagen. BINNENLAND. Hat Festival te Middelburg r /alstraat 25 .55. 3 lot van 5gras- fRAAL '1, ke lik jezwei Prijs Uhier aij A. iS. A. i. ie voor- biding. Iz.enz. ïN ver- jrootste alles in leveren. ien. JOON. VAH NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels 0.40. Veor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMEB 10. fibonnements-Aduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden Het Koninklijk bezoek aan Parijs. Het gemeenlebestuur van Parijs heeft den burgemeester der residentie jhr. mr. dr. van Karnebeek uitgenoo- digd om Zondag 2 Juni a.s. ten raadhuize in de Fransche hoofdstad tegenwoordig te willen zijn by de ontvangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins door bovenge noemd gemeentebestuur. De burgemeester heeft deze vrien delijke uitnoodiging aangenomen en zal zich denkelijk Vrijdag 31 dezer iegelijk met den burgemeester van Amsterdam, die eveneens uilgenoo- digd is, naar Parijs begeven. Omtrent een interview, dat de „Fi garo" heeft gehad met den Neder- landschen minister van buiienland- sche zaken over het aanstaand bezoek van H. M. de Koningin aan Frankrijk, meldt de Parijsche correspondent van het „Hbl." De minister begon te zeggen dat men Holland moet kennen. Als men elkaar niet kent, begint men elkaar te wantrouwen, en zelfs tusschen landen als Nederland en Frankrijk, die geen groote gemeenschappelijke politieke belangen hebben, moet vertrouwen heerschen, om misver standen te voorkomen. Wijl in den laatsten tjjd de betrek kingen tusschen Frankrijk en Neder land weinig waren, begingen de Fran- schen de dwaling niet te geiooven aan de volkomen onafhankelijkheid (de minister legde hierop grooten nadruk) van Nederland. Zij beschouw den Nederland als een soort verleng stuk van bet groote naburige tijk. Maar de Nederlanders zijn onafhan kelijk; zij zijn Hollanders en willen slechts Hollanders blijven. De grond slag voor hun buitenlandsche staat kunde is de meest volstrekte neutra liteit. Men moet dit wel inzien. Zoo Nederland een maatregel neemt, is dit in het eigen belang, niet om een der buren meer naar de oogen te zien, dan een anderen. Onze betrekkingen met Frankrijk waten steeds uitstekend. De reis van president Fallières heeft het nog weer eens getoond, dat de sympathie voor Frankrijk zeer sterk is in Nederland. De Hollanders hebben president Fa llières met geestdrift toegejuicht. De reis der Koningin naar Parijs zal er nog meer toe bijdragen, de wederzijdsche kennis te doen toene men. De juichkreten, die de ridder lijke Franschen zullen doen weerklin ken langs den weg van onze koningin zullen weerklank vinden in de harten der Nederlanders. De correspondent voegt erbij, dat de minister, evenals een aantal zijner landgenooten, een vriend van Frank rijk is, en dat, zoo de politiek van O— 56) „Tevergeefs trachtte ik te bidden geen straal van Goddelijke genade viel in den troosteioozen nacht mijner ziel. Diep boog ik het hoofd en leunde met het voorhoofd in mijn gevouwen handen, doch het wilde niet rustig in mij worden en voor mijn oogen kronkelden heldere vlam men. Behoedzaam sloop ik uit de kerk en betrad haar sedert niet meer, want het was mij duidelijk geworden, dat men den staf had gebroken over mijn vader en dit wetende zou ik Haraid mijn hand reiken Nooit „Maar kind, hij wil immers ver weg met je." „Wat baat dat De herinnering aan het verleden zou met ons trekken. Zoo lang de naam, dien ik draag,niet zuiver is, word ik Camory's vrouw niet. In dit opzicht heb ik ook mijn trots «Die je het levensgeluk ontneemt". Nederland noodzakelijk onzijdig is, het Nederlandsche hart dit niet is". De Figaro" weet mede te deelen dat koningin Wilhelmina gedurende haar verblijf te Parijs audiëntie zal verkenen, aan een delegatie van het stadje Orange en Vaucluse. Die dele gatie zal bestaan uit de heeren Au- guste Lacom, burgemeester en afge vaardigde van Orange en Pourguety de Boisserin, afgtvaardige van Vau cluse. Orange, aldus merkt de „Figaro" op,*ging met twee-en-dertig heerlijk heden in Bourgonge aan het huis Nassau over voor het huwelijk van hertog Hendrik van Nassau, voorvader van koningin „Wilhelmina mei Claude de Chalons, zuster en erfgename van den laatsien Franschen prins van Oranje. Het werd 11 April 1713 aan Frank rijk afgestaan. Maar de titel van prins van Oranje bleef aan het huis, dat Holland zijn koningen bracht en de tegenwoordige souvereine. Prof. dr. A Noordtzij. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit ie Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst, de Israëli tische letterkunde en de uitlegging van hat Oude Testament, dr. A. Noordt zij, leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Kampen. De nieuw benoemde hoogleeraar is schrijft het „U. D." destijds gepromoveerd aan de Leidsche Uni versiteit met een dissertatie over het Hebreeuwsche voortzetsel Ei. Hij is de zoon van den bekenden theoloog M, Noordtsij, hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen. De nieuw benoemde professor heeft zich vooral bekend gemaakt door tal van opstellen, verschenen in het „Tijd schrift voor Gereformeerde theologie", o. a. schreef hij over de opgravingen, die den laatsten tijd hebben plaats gehad in Babylonië en debeteekenis daarvan voor de bijbelsche historie. In zijn artikelen koos hij positie te genover de historische kritiek. Salarissen onderwijzers. De gemeenteraad van Amsterdam langdurig beraadslaagd over de sa- larisregeting van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen. Een motie, strekkende tot gelijke satariëering van mannelijke en vrouwelijke onderwijskrachten, werd verworpen met 25 tegen 15 stemmen een tweede motie, ten doel heb bende als het gevoelen van den raad uit te spreken, dat het maximumsa laris bij het onderwijs niet minder behoort te zijn dan dat der adjunct commiezen ter gemeentesecretaire (f2100), gewijzigd na verwerping der „Die mij bewaart voor de wreede straf, dat ik ééns zal moeten zeg gen, dat ik de edelmoedige opwel ling van den beminde heb misbruikt om hem ketenen aan te leggen, die hij dan verwenscht. Zie ik een scha duw op zijn voorhoofd, dan zou ik beven tot in mijn binnenste en den ken: hij heeft berouw 1 De vrees dat hij een beleedigende uitdrukking over mij zou kunnen hooren, zou mij nooit met rust laten, en wanneer hij zich in de eenzaamheid met mij zou wilien terugtrekken, zou voortdurend een stem „in mijroepenhet geschiedt, omdat hij zich voor u schaamt. Neen zoo zal het niet gaan, en daarom spaar uw woorden. In dit uur heb ik mijn deel van het aardsche geluk genoten. Wat het mij voor zoels en aangenaams heeft gebracht kan men mij niet meer ontnemen, en wanneer soms, door innig ver langen gedrongen, de vraag mij op de lippen komt: waarom juist ik zooveel verdriet? dan wil ik mij troosten met de gedachteik was toch gezegend boven veel anderen, want ik werd bemind". „En wij, ik en je vader, die reeds eerste moties in dien zin, dat zij alleen zou geiden voor de onderwij zers, werd na een langdurige en vaak heftige discussie verworpen met 34 tegen 4 stemmen (vrijz. dem.) Daarna kwam aan de orde een voorstei-Den Hertog om het bezit van de hoofdacte al3 eisch voor de aan stelling tot onderwijzer te doen ver- va'ltn. De heer Den Hertog lichtte zijn denkbeeld uitvoerig toe. De bedoeling van het voorstel is om Amsterdam in de gelegenheid te stellen te kiezen utt de beste jongere onderwijzers zonder hoofdacte, opdat Amsterdam niet haar toevlucht behoeft te nemen tot de oudere doch dikwijls ook minder goede leerkrachten. Het denkbeeld van den heer Den Hertog werd door meer sprekers ondersteund, door anderen bestreden en ten slotte aangenomen met 20 tegen 19 slemmen. Identiteitskaarten aan postkantoren. Bij Kon. besluit is vasrgesteld.dat aan de postkantooren verkrijgbaar zullen zijn kaarten ten behoeve van de vaststelling van de identiteit van dengene te wiens name zij zijn gesteld, waar deze identiteit, overeenkomstig de wettelijke voorschriften ter zake van de posterijen, telegrafi: of tele fonie, den dienstdoenden ambtenaren moet blijken. De kaart moet zijn voorzien van een deugdelijke afbeel ding, een korte omschrijving van het uiterlijk, alsmede van de handteeke- ning van hem, te wiens name zij, bij voldoende gebleken gebleken identi teit, zit worden gesteld. Dé kaart is geldig gedurende een jaa', aanvan gende met den dag van afgifte. Voor de uitgifte van elke kaart is een recht verschuldigd van f 0 50, te voldoen doot een op de kaart te hechten frankeerzegel. Het rijk is niet aan sprakelijk voor schade, door het uil geven van een kaart of door het ge bruik of misbruik daarvan ontstaan. De directeur-generaal der posterij en en telegrafie zal het model van bedoelde kaarten vaststellen en voorts de voorschriften ter uitvoering van het in dit besluit bepaalde, en tijd stip waarop de kaarten het eerst ver krijgbaar zullen zijn. Raden en Ziektewet. De Centrale Bond van Transport en Havenarbeiders, te Rotterdam, betuigt in een adres aan de Tweede Kamer, sympathie aan het adres van het Ned. Verbond van Vakvereni gingen, dat, naar men zich herinnert, te kennen gaf, dat de Nederlandsche arbeidersklasse veie en belangrijke wijzigingen noodzakelijk en dus zeer gewenscht acht in de wetsoniwerpen Radenwet en Ziektewet. Adr. brengt als vertegenwoordiger zoo zwaar beproefd zijn, zullen het moeten aanzien, hoe alle vreugde, alle levenslust van je verdwijnt?" „Neen, ik zal thans niet meer zoo aan mij zelf toegeven, mijn treurig heid bestrijden en de kracht vinden weer recht vroolijk te zijn, verzekerde Hildegard, doch slechts een onbe schrijflijk weemoedig glimlachje kwam te voorschijn. Dat scheen zij zelf te voelen, want zich spoedig afwendende ging zij naar de kleine, ouderwetsche secretaire, begon ijverig te schrijven en overhandigde toen den brief aan de grootmoeder met de woorden: „Voor Haraid", Diep bedroef! verliet de oude het vertrek en zccht haar zoon, vond hem echter niet en ging den tuin in daar ontmoette zij hem. „Gij behoeft mij niet: te vertellen; ik stond aan het geopende venster en heb alles gahoord", begon hij ruw en met heesche s'em. „Geef den brief maar hier; ik zal hem bezorgen". „Gij zijt toch niet boos op haar vroeg de moeder, want er lag een zekere woestheid in zijnblik. „Op haar niet, maar op de hoo- v aardige zottin van het slot, oie mijn van een bedrijf, waarin duizenden losse arbeiders hun brood moeten zoeken, zeer bijzonder den wensch omtrent de opheffing van de uitslui ting der losse arbeiders onder de aandacht van de Kamer. Bouw van een koopvaardijschip op de marinewerf. Naar het „Hbl." van welingelichte zijde verneemt heeft te conferentie, gehouden tusschen minister Colijn, den hoofdingenieur en den heer Goedkoop, directeur van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij, een zoo dmig resultaat gehad, dat de minister na afloop aan de vertegenwoordigers der werklieden kon raededeelen, dat de mogelijkheid bestaat dat op de marinewerf voor particuliere rekening een schip zal worden gebouwd, dat vermoedelijk daaromtrent heden aan de we küeden zekerheid zal worden verschaft en dat, indien deze onder handelingen slagen, het ontslag der werklieden, althans voorloopig, ge heel zal zijn voorkomen. Ook met het Tweede Kamerlid voor Amsterdam II den heer J. R. Snoeck Henkemans, heelt de minister een onderhoud gehad. Met angst hadden de bestuursleden der vereeniging „Middelburg Vooruit" de laatste dagen van de vorige week naar de lucht, naar de barometers en naar de weervoorspellingen ge keken, omdat voor het welslagen van het eerste door haar georganiseerde feest zooveel afhing van het weer. Maar met een verlucht hart keken allen, die by het festival betrokken waren of die dachten daarbij zich te amuseeren naar het voorjaarszonnetje dat gisterenmo'gen door de gordijnen hunner slaapkamer gluurde. Zeker er woei wel een frisch w'nije, maar men zou wel een groste nurks moe ten zijn om nog over het weer te mopperen. Reeds om acht uur verzamelden zich op de Markt een paar honderd menschen, die, voorafgegaan door „Vooruitgang is ons S'reven" van Souburg, naar de Loskade trokken, waar dit gezelschap tot kwart over negen het eerste concert gaf. In den loop van den morgen brach ten treinen, trammen, booten en an dere vervoermiddelen duizenden feest gangers naar de stad en een groot deel begaf zich naar het Schu'ters- hof, waar het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" van Terneu- zen een alleszins prijzenswaardig concert gaf, waarbij bleek over welke goede solisten dit gezelschap beschikt. Om omstreeks elf uur vereenigde het bestuur en de commissaris kind den giftigen doorn in het hart heeft gedrukt. Mocht ook zij eens ondervinden, hoe het een mensch te moede is, wanneer hij beeft voor het dierbaarste, wat hij bezit". Maak je nu niet nog meer opge wonden, dat verandert niets, ver maande de moeder. „Zeker niet. Ik geloof, dat daar ginds achter het blauwe uitspansel toch niemand is, die zich bekommert om heigeen hier beneden gebeurt, anders kon niet den een steeds wor den gegeven en den ander ontnomen." „Stil Hansl Zulke golslasterende woorden wil ik niet hooren. Wat zou er van mi) geworden zijn in den langen, moeilijken tijd, wanneer ik het geloof had verloren en de hoop, dat de Almachtige toch alles ten goede keert „Ik hoop niets meer", antwoordde hij somber. „Duidelijk staat het rog voor oogen vreeselijk dui delijk hoe alles zal gaan. Het verdriet is een onbarmhartige wurg- engelvoor de tweede maal heeft hij zijn offer op den „Edelhof" ge kozen en laat het niet los. Onze machteloosheid verwenschende, zien sen van „Middelburg Vooruit," welice jonge vereeniging thans reeds ruim 700 leden telt, de besturen en direc teuren der deelnemende gezelschap pen voorzoover reeds aanwezig in de g'oote zaal. De heer W. F. J.van der Sluijs, voor zitter van de feestvierende Vereeni ging, nam hier het woord en heette allen welkom. Het deed spr. genoegen dat zoovelen aan den oproep tot deel name gehoor hebben gegeven, en hij hoopte dat de kennismaking met de jonge vereeniging een aangename moge zijn. De deelname verheugde hem daarom zoo, omdat op meerdere plaatsen in Zeeland een festival werd gehouden. Slechts 4 muziekgezelschappen, die toezegden te zullen komen, waren verhinderd, voornamelijk door ziekte van meerdere leden. Toch namen nog deel 12 muziek gezelschappen, 8 zangverenigingen en 1 turnvereniging er.aan deel. Het speet spr. dat niet meer bui tenlandsche vereenigingen opkwamen, maar behalve de zangvereniging uit Brussel, is aanwezig een buiten lander, die zich bijzonder interesseert voor het Terneuzensch muziekgezel schap, hem bracht de voorzitter een specialen welkomsgroet. Deze toespraak werd met luid ap plaus begroet, waarop de eerewijn werd aangeboden. Te half een had in de Rijschool de repetitie plaats van het ensemble nummer en werd daar vervolgens de stoet, beslaande uit al de deelnemende gezelschappen opgesteld, die door een hossende en joelende menigte en tusschen een aaneengesloten haag van menschen naar de Markt trok, alwaar de uitvoering van de in 1898 door den heer Jan Morks gecomponeerde wij aan hoe hij zyn werk der vernieti ging voortzet en dan wordt op zekeren dag een nieuw graf gegraven, onze schat wordt er in neergelaten, de wind speelt met de bloemen, die den heuvel bedekken en alles gaat zijn ouden gang, alsof er niets was gebeurd. O, God, daaraan te denken Wanneer het kind sterft, heb ook ik niets meer te doen op deze wereld". „Wees kalm, Hans", verzocht de oude vrouw. „Nog is er geen reden voor zulk een vrees." „Wij weten het beiden; Hildegard is niet meer te redden, en ik even min. De ellende neemt geen einde, wanneer de waarheid niet aan het licht komt. Maar zij zal aan het licht komen, al moest ik mijn leven ook ten offer brengen, om te bewijzen dat ik geen brandstichter ben 1 Geen vreemdeling kon in het park komen, want de poorten waren gesloten. Welnu, dan moest hij, die den brand heeft aangestoken, in het slot zelf wonen. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1