i Zaterdag 25 Mei Co. gT Gemeentebestuur. Feuilleton. Haaf en Smart. Gemtenferaad. No. 123. 50e Jaargang. 1912. van leren. w. ent, U in 1KE- VBI- i te ED- het der Verschilnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. IVLISSINGSCHE COURANT. kt. ivaar" geacht en om- ift GE- p." bedie- ten zich NIS. beleefd en van derin- en der 'heek- fen, dat als le. wenscht 7o. Af- gaarne >n 125. ie rij 1— 301,40 •rting, i. VOOl' Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. van de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉN van I4 regels ƒ0.40. Voor eiken regil meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. fibotinements-fldwerfenfian op zeer ooordegüge osorioaarden BEKENDMAKING. Csndidaatsfelling voor het, lidmaat schap van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 53 der kieswet en ar?. 10 der gemeentewet; maakt bekend dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente raad, den 23 Mei j.l. bg hera inge diend, alsmede de door hem van de candidaatstelling opgemaakte proces- senverbaal, van af heden op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschr.ft ver krijgbaar gesteld zijn. Vlissingen, 24 Mei 1912, De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Stemming ter benoeming van ieden van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat tengevolge van de op den 23 Mff j.l. plaats gehad hebbende can- didaatstellingen voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, op den 5e Juni e.k., van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur eene stemming zal gehouden worden a. lot benoeming van éénlid van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlis singen no. I,, waarin candidaat zijn gesteld de heeren: BROEKHOVEN VAN, W. KRIJGER, J. J. LAERNOES SR P. G. b. lot benoeming van éen lid van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlis singen III, waarin candidaat zqn ge steld de heeren HAL VAN, A. C. LAERNOES Sr, P. 0. SMITS, A. W. Wyders zg herinnerd aan het be paalde bg artikel 128 van het Wet boek van Strafrecht, luidende „Hy, die opzettelqk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgesctreven verkiezing deelneemt, wordï gestraft met gevangenisstraf van ien hoogste éen jaar". Vlissingen, 24 Mei 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. MILITIE TE LAND. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester der gemeente Vlissingen maakt bekend, dat het onderzoek van de in het o 54.) „Meer dan de helft van een groot vermogen heb ik verkwist, uitgaande van de stelling de rqkdom is er slechts om met volle teugen de lust des levens ie genieten. Dat ik nooit heb gevraagd, hoe myn handelingen beoordeeld werden is waar. Doch toen ik Hildegard voor de eerste maal zag, leerde mij de bekoring barer onbeschryteiyke lieftalligheid, dat er nog iets hooger bestaat dan de rustelooze jacht naar genot. Ik ontmoette haar weer. De kinderlijke onschuld, die uit haar oogen straalde, de gansche verschijning boeide mij, tot eindelqk een toekomst zonder haar zonder de geliefde, voor mg niet meer bestaanbaar is. Vertrouw mij het lot van uw kind gerust toe. Was ik vroeger wankelmoedig, thans hen ik een man geworden, die zyn besluiten goed overweegt en aan verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in het Raadhuis op Maandag 10 Juni 1912 des voormiddags ten 10 ure voor de lichtin gen 1908, 1909, 1910 en 1911, op Maandag den 10 Juni 1912, des namiddags ten 1 ure voor de lichtingen 1901 en vroeger 1905, 1906 en 1907. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, die bij hunne inlij vin» in het genot zijn gesteld van verlof tot nadere oproeping, en voorts niet doora. de verlofgan gers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefe ning van de zeevaart of de zeevisschery buitens lands of die toestemming hebben verkregen tot verblijf in het buitenland, en aan wie, hetzij gelijktijdig met de vergunning ot' toestemming, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan; b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is verleend het onderzoek in een der hier voren ónder a genoemde maanden te ondergaan c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf in werkelijken dienst zijn geweest; d. de verlof gangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen; e. de verlofgangers, 'die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de landweer over te gaan f. de verlofgan- ters, die in het genot zijn van ontheffing van en werkelijken dienst of van uitstel van eerste- oefeningg. de adspirant-militie-officierenen h. de verlofgangers van de Exploitatie-compagnie der spoorwegafdeeling van het reg.ment genietroe pen. Daarentegen moeten aan liet onderzoek wèl deelnemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard gelde deze bepaling niet voor de verlolgangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrijstelling van het onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlof gangers, aan wie net vorig jaar uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen werd verleend tot in liet loopende jaar, en die, in verband daarmede, in dit jaar reeds voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst zijn gewoest of alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, behoevenaan het onderzoek meUdèel' te'h'emêh. Voorts wordt de aandacht gevostigd op do volgende wetsbepalingen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorge schreven uitrusting verder behoorende kleeding en uitrustingstukken, van de wapenen, het leder goed, de reglementen en dienstvoorschriften, hem uitgereikt, van zijn zakboekje en van zijn ver lofpas dat hetzij een arrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen pro voost of het naastbij zijnde huis van bewaring, hetzij een kwartierarrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in een kazerne, door den militie-commissaris kan worden opgelegd aan den verlofgaugerlo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voor zien is van ae hiervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens hiervoren vermelde voorwerpen bij bet onderzoek niet alle in den vereischten staat wor den bevonden4o. die een of meer van de hier voren vernielde voorwerpen, aan een ander be hoorende, als de zijne vertoontdat, onvermin derd de hiervoren genoemde straf, de verlofgan ger, die zich schuldig maakt aan een der feiten, daarbij ouder lo. tot 4o. genoemd, wordt opge roepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den militiecommissaris te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoekdat de manschappen der militie te land niet alleen ge durende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang zij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform zijn gekleed, ouder de be velen staan van den militiecommissaris, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan straf bare feiten schuldig maken, hetzij bij liet gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft vol gens het Crimineel Wetboek en het reglement wiens beloften u geioof kan schen ken. Van het zeer aanzienlgk ver mogen, dat mijn vader heeft nage laten, heb ik genoeg gered, om een vrouw een aangenaam, zorgeloos leven te kunnen bieden." „Ik wil gaarne gelooven, dat gij het eerlijk meent en zelf overtuigd zgt van de onwankelbaarheid uwer gevoelens, maar toch kan ik u de hand mijner dochter niet geven. Wie weet of men ooit mij mijn eer terug geeft „En dan Ben ik gebonden aan dit stukje grond. De inkomsten mijner goederen veroorloven het mij ook in het buitenland te wonen*. „Laat mU uitspreken 1 Misschien komt er toch een dag, waarop gy u -schaamt over uw keuze waa-op de bescheiden bekooriykheid van Hilde gard u niet meer schadeloos kan stellen voor het offer, dat gy haar thans vraagt.- Het meisje is ziek". „Ik weet het en heb ook vernomen, dat hier niet te doen is met een lichamelgk ïyden. Ongeluk en ver langen buigen haar neer". „ja, dat verdriet dat verdriet zuchtte Rainer, meer in zich zelf van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, Is den verlofganger ter zake' van het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot het ondergaan van die straf in werkelijken dienst geroepen. Ook wordt in werkelijken dienst ge roepen de verlofganger, die, opgeroepen voorheb nader onderzoek, daarbij niet verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zich schuldig ma:jkt aan een der feiten, niervoren onder 2o.4o vermeld. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den minister van oorlog bepaald en be draagt ten hoogste twee maanden. De verlofgan ger, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den minister van oorlog te verstrekken laat, als de serteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam ge maakt, dat het niet ontvangen eener bijzondere kennisgeving ben niet ontheft van hunne ver plichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken do deelneming aan het onderzoek mochten verain- deren, zal daarvan zoodra mogelijk ter gemeente secretarie moeten worden overgelegd eene gele galiseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan don militiecommissans van zijn district te richten en met redenen omkleed verzoek worden ver gund, het onderzoek in eene andere gemeente dea rijks te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien een zoodanige ver gunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Vlissingear den 22 Mei 1912. De. Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. Besloten werd Woensdag 5 Juni na de pauze da eindstemming te houden over de Bakkerswet en de op te maken voordrachten voor den Hoogen Raad en de Rekenkamer. De voorzitter verzekerde voorne mens te zijn, nog voor h t reces te behandelen het auteursrecht en de militaire rechtspleging. Woensdag 5 Juii zal gestemd worden over een voorstel van de heeren Van Veen en Hugenhoitz, om de miiita re rechts pleging in avond-zittingen te behan delen en daarmede Dinsdagavond 11 Juni te beginnen. Voortgezet werd de behandeling der Ziektewet. De heer Duys, zijn rede van etrgisteren vervolgende, ver dedigde het stelsel van verplichte ziekteverzekering, betoogende dat de ervaring, in het buitenland opgedaan, geen bestrijding, maar een pleidooi oplevert voor verplichte verzekering. Maar met kiem bestreed spreker 's ministers beleid en diens bureau cratisch™ opzet bij de sociale wetge ving, hetgeen zeer geschikt is, om groot verzet tegen de sociale wetge ving aan te ksveeken, Spreker cr tiseer- de het ontwerp ais on Nederla.idsch bureaucratisch en materialistisch dil laatste aldus opgevat, dat het ontwerp zich uitsluitend bemoeit met geldelijke uitkeer ïng en niet met ziekte zelf en met volkshygiëne. in de avondvergadering werd het debat voortgezet over de motie-Treub sprekend dan tot Haraid. „Reeds eenmaal is daardoor mg het dier baarste sfroofd". „Thans ligt het in uw macht het dreigende onheil af te wenden", ver volgde de jonge man dringend. Laat Hildegard haar hart volgen". „Nog kan ik geen besluit nemen. Ik moet eerst met mij zelf te rade gaan en dan heb ik de eenzaamheid noodig. Ik zal u bericht zenden". „Ik verwacht het met het grootste ongeduld antwoordde Camory, terwyi hij zich verwijderde in de richting van de landstraat. Toen Rainer thuis kwam, verzocht hij zyne moeder hem te volgen naar een afgelegen kamer en deelde haar mede, wat gesch'ed was. „Ja, Hans, breng het kind het offer haar van je te laten gaan", raadde de vrouw. „Hier wordt zg nimmer meer gezond. Zij moet weg en een stuk van de wereld zien en nieuwe gedachten krqgen". „Ik heb gezworen haar nooit aan een man van adel te geven". „Van dezen eed zal de hemel je wel ontslaan, wanneer het het leven van uw kind betreft". betreffende de spoorwegovereenkom sten. De heer Treub trok ten slotte zijn mo'ie in, waarna de interpellatie gesloten werd. De minister is, merkte de heer Treub op, daarmede niet van de voorstanders der staais-exploitatie af te minder omdat in de Kamer reeds, als de partij-politiek niet had meege- sp-oken, een vo'um ten gunste van de staais-exploifatie zou zijn gevallen. Spoorweglij nen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee wetsontwerpen zgn ingediend tot het verleenen van voorschotten ten behoeve van spoorwegiijnen in Zeeuwsch Vlaanderen. Het eeisle. ontwerp strekt om een renteloos voorschot beschikbaar te stellen ten bedrage van f231,667, ten behoeve van een spoorweg van Hon- tonisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke. Bij het tweede ontwerp wordt voor- gestdd een renteloos voorschot te verleenen ten bedrage van een derde der kosten van aanleg en het in ex ploitatie te brengen,doch tol geen hoo ger bedrag dan f 690.000 ten b .hoe ve van spoorwsglijnen van Ijzendtjke over Sas van Gent naar Drie Schou wen, van Hoofdplaat naar Pyramiie, van Philippine over Temeuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Seizaete. ij ..Voorts om een bijdrage te verleenen ten bedrage van de kosten van uit voering, tot een maximum van f 50.000 van de werken, weike, in verband met den aanleg van genoemde spoor- weglijnen, noodig zijn voor den over gang te Sas van Gent over het kanaal van Ttrneuzen van Gent. De aanleg van 't ontworpen net zal zoowel van belang zijn voor het on derlinge verkeer tusschen de vtr schillende piaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen, waarvan verscheidene thans nog geheel geïsoleerd iiggen, ais voor het verkeer van die plaatsen (doo1, middel van de provinciale veerdiens'eiop de Wesieischelde, tus schen Breskens, Terr.euzen en Vlis singen en tusschen Walsoorden en Hans wee-1) met het benoorden de Scheide gelegen deel van Zeeland en het verdere gedeellen van ons land. Tevens zal het verkeer in zuidelijke richting met België, waarmede Zeeuwsch Vlaanderen door vele han dels- en landbouwbelangen is ver bonden, verbetering ondervinden, in het bijzonder wat het goederenver voer betreft, hetwelk uit den aard der zaak van deze streek uit gemakkelqker naa België dan naar Nederland plaats vtncU. De raming van de kosten van aanleg en het in exploitatie brengen „Welnu dan Zeg haar dan, dat ik alles inwillig". „Doe het zelf, Hans. Zg moet niet gelooven, dat ik u deze belofte met moeite heb afgedwongen. Reeds lang genoeg heeft er een booze geest tusschen u beiden gestaan. Deze nu kan zegenend werken. Wilt gg dan niet liever uw kind gelukkig weten, in de verte, dan haar hier in de na bijheid te zien wegkwynen Eenige minuten stond hy nog besluiteloos toen vroeg hij op zgn gewonen barschen toon „Waar is zij „In de groote kamer. Gaat gg naar haar toe „Ja!" Aan de deur keerde hy terug en riep „Neen, liever niett" Wie weet Ik zou haar misschien maar weer ruw aanpakken". „Hans, Hans, valt het je zoa zwaar vriendelijk jegens haar te zijn. Was zij niet hei liefste, dat gy hadt, je vreugde, waar je trotsch op was Als kind is ze je tegemoet geloopen en heeft je de armpjes om den hals geslagen, als anders niemand in je nabijheid durfde te komen. Enwan- van alle in de wetsontwerpen bedoelde lijnen te zamen, bedraagt f2,765,000. in dit bedrag zijn niet begrepen de kosten van de overbrug gingen te Sas van Gent, over het kanaal van Terneizen naar Gent, weike voor rekening van het Rijk zuilen worden uitgevoerd. (Vervolg.) Rondvraag. De heer De Meg vroeg ot hy er aan mocht herinneren dat destijds door den raad een verordening is vastgesteld op het gewicht van het brood. Het wordt tijd dat deze ver ordening wordt overgelegd. De heer Van N.fink zeide dat door hem met d.n heer Rottier een on derzoek is ingesteld en dat er heel wat vastzit aan een dergelijke ver ordening, wat hg nader uiteenzette, met de verschillende broodsoorten op te noemen. Een andere moeilijkheid is dat het brood des morgens belangrijk zwaar der weegt dan des avonds. Een verordening is dan ook zeer moeilijk. Ook in andere piaatsen is men op dezelfde moeilijkheid ge stuit. Burg. en Weth. hebben dus het noodige licht in deze zaak nog niet kunnen opsteken. De heer Rottier zeide met den heer Van Niftrik een kieine twee uur in een bakkerij vertoefd te heb ber? an het is hem toen eveneens gebleken dat er verschillende moei lijkheden zgn. A's men een kilo brood wii h b- ben, dan dient men geen brood te koopen, doch een kilo brood te vragen. De heer Van Niftrik lichtte met verschillende cijfers nog nader toe dat verschillend brood dat corspron- ke'qk evenveel heeft gewogen na het bakken toch niet evenveel weegt. De heer De Meij meende dat een verordening op het gewicht van het brood gemaakt kan worden, mits men een zekere speelruimte iaat. In de coöperatieve broodbakkerq wordt 11 ons alge wogen en dan weegt het brood soms nog minder dan 1 K. G. De bakkers zijn thans bang van een verordening, doch in de practqk za het bedriji veel beter geregeld worden en een einde worden gemaakt aan oneerlijke concurrentie. In Vlaar- dingen is een verordening en deze heeft rechtsgeldigheid veik egen. Hy verwondert er zich evenwel over dat nog steeds door Burg. en Weth. geen uitvoering is gegeven aan het besluit van den raad. Als bg deze zaak niet ter sprake gebracht had, zouden Burg. en Weth. deze neer gij 's avonds terugkwaami van het land, hebt gij haar gekust en aan je hart gedrukt. Is dit alles je dan vergeten „Neen en juist omdat ik haar verafgood heb, en omdat zg mg het hoogste op de weteid' was, daarom kan ik niet verdragen, twijfel in haar oogen te lezen. Dat maakt mg razend. Gg weet niet wat het zeggen wii, eerloos te zijn voor zijn kind. Deze gedachte houdt mij uit den slaap, zoodat ik des nachts uren lang voor my uit staar, het koude zweet mg op het voorhoofd voel parelen, omdat vertwgfeling in mg woedt het is waar dat het anders worden moet. Naast my komen zulke wezens ais Hildegard om. Ik wil niet meer staan tusschen haar en Camory. Zeg haar dat dadelqk 1 Zij zal niet langer wachten. De „Edelhof" is geen gevangenii en geen klooster, waarin men met geweld gehouden wordt". „Dat klinkt alweer bitter." (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1