lik «9X irs Vrijdag IWIaI «goederen *4 Mei Feuilleton. Haal en Smart. DDE. Gemeenteraad. ERSFEEST No. 122. 50e Jaargang. 1912. eids-Sloten. TER. relt U in WEKE- ÖNTRI- 'ER te GOED- OF voor ft op het celen der end. V©rschi|rot dagelijks, uitgezonderd op Zon™ en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. S it SCERT. i lui) voor het 50,000 stuks en Woning. EDEN be- HEE, W/sse- in dienst te R. D. aan raad. t DN. VLISSINGSCHE COURANT :b"uik. itwerpen van rechtstreeks igezonden :en. ontvangt» s gewoon Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Bboiinements-fWiwtsnfiën op zeer ooordeeïige oooru/aarden Tweede Kamer. Gisteren werd voortgezet de be handeling van het Ziekteverzekerings- ontwerp. De heer Patija vervolgde zijn redevoering van gistermiddag. Spreker wil den minister volgen in het stel sel van verplichte verzekering, doch verklaart overwegende bezwaren tegen het ontwerp te hebben, o. a. omdat behandeling is uitgeschakeld en omdat de kring van verzekerden beperkt is lot arbeiders in loondienst en omdat niet, zooals in Duitschland het geval 19, aan het arbeidselement een over wegenden invloed is toegekend in de arbeidsraden als ziektekas-besturen. Onder spreker's rede riep plotse ling een bezoeker van de publieke IribuneMijneheeren mag ik ook eens wat zeggen waarom Verder kwam de man, een kleer maker uit Leiden, die blijkbaar niet wel bij het hoofd is, niet, aangezien hij dadelijk verwijderd werd. Na de heer Patqn kwam de heer Tydeman aan het woord en verklaarde legen te zullen stemmen wegens het stelsel van dwangverzekering. Spreker acht hier geen dwang noodig. Dc heer Aalberse, hoewel van oor deel dat Staatsbemoeiing niet verder moet gaan dan noodig is om het doel te bereiken, heeft geen bezwaar legen het ontwerp. Werk voor de Marinewerf. Het „Hbl." meldtHet gerucht %aat üat de directie van de Neder- lancische Scheepsbouwmaatschappij le Amsterdam aan de directie der Marinewerf het aanbod heeft gedaan om een groot koopvaardijschip te doen bouwen op de Rijkswerf. De Scheepsbouwmaatschappij is door de buitengewone drukte op haar werf niet in staat zelf het schip te bouwen. Mocht het departement van Marine besluiten tot den bouw van dit schip, dan zou althans voor gerui- men tijd de noodzakelijkheid van het ontslaan van eenige honderden werklieden worden verschoven. Wij hebben ter bevoegde plaatse Inlichtingen ingewonnen omtrent de juistheid van boven meegedeeld ge rucht en vernamen, dat inderdaad bet denkbeeld is geopperd om ter Marinewerf een koopvaardijschip Ie duen bouwen, welks bouw door de Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij anders toch zou moeten worden afgewezen en dat eenige correspondentie daarover wordt ge voerd. Het plan heeft echter nog niet de minste vastheid. Daar het er hier om gaat dc werk loosheid van een zeer groot aantal werklieden te voorkomen, is het lang niet onwaarschijnlijk dat de oplossing O 53.) Ook heden richtte hij zijn schreden tiaar de kleine herberg. Onderweg ontmoette hij de oude Lize. Op zijn gezicht schrok zij en geen wonder, want er bliksemde een onheilspellend 'uur in zijn oogen en zijn vingers omklemden zijn knoestige wandelstok too vast, a's zoude deze het volgende 'ogenblik op haar schouders neer luizen. Haastig greep de oude korf fu doek en kroop tusschen het kreu pelhout. Rainer liet een korten, verachtelij- ien lach hooren en riep „Wees niei vang lk zal jou niet aanraken, "onmin als een giftige spin, of |khoon je verdiende! evenals deze Plat getrapt te worden." „Ei, ja, dat staat u heel goed een jjude vrouw uit te schelden, schreeuw- Je L>ze, die weer moed kreeg, nu ze 'omerkle, dat hij geen plan had haar in een andere richting wordt gezochh De Rijkswerf heeft een aanzienlijk overcompleet aan werkkrachten en weinig werk, de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij daarente gen zeer veel opdrachten en een te kort aan arbeidskrachten. Naar wij nu uit beste bron vernemen, zou da directie der Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij bereid zijn, de voor haar bedrijf geschikte werklie den der Marinewerf in haar dienst te plaatsen. Pensioen van Gemeente ambtenaren. De verordening regelende het ver kenen van pensioen of wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en van pensi oen aan weduwen en wee ren van gemeente-ambtenaren alhier, is in druk verschenen. Wij ontieenen er het volgende aan Art. 1. Aan de ambtenaren der gemeen te en aan hunne weduwen en weezen wordt pensioen verleend in de geval len, onder de voorwaarden en vol gens de regelen in deze verordening gesteld. Art. 2. Voor de toepassing dezer verordening worden als ambte naren beschouwd zij die in vasten dienst der gemeente, eene of meer der betrekkingen bekleeden. Art. 3. Ais weezen worden in deze veror dening aangemerkt de ongehuwde wettige of gewettigde kinderen van overleden ambtenaren, zoolang zij den leeftijd van 18 jaren niet bereikt hebben. Indien een kind binnen 300 dagen na den dood des vaders levend ter wereld komt, wordt het aangemerkt als reeds geboren toen de vader stierf. Art. 4. Onder diensttijd wordt in deze verordening verstaan de ge zamenlijke tjjd in vasten en tijdeiij- ken dienst der gemeente doorgebracht en den lijd gedurende welken wacht geld mocht gc-noten zijn. In bijzon dere gevallen kan op voorstel van Burg. en Weth. de gemeenteraad be palen, dat, bij de berekening van het pensioen geheel of ten desie in aan- merk'ng zal komen de tijd elders doorgebracht in eene betrekking, waaraan recht op pensioen verbon den is, indien de ambtenaar deze betrekking bekleedde onmiddellijk voor zijne in dienst treding bij de gemeente. Art. 5. Onder pensioens grondslag wordt in deze verordening verstaan een vooriederen ambtenaar door Burg. en Weth. vast te stellen bedrag, dat gelijk is aan de som der vaste wedden en vastetoelagen en de waarde der erkende emolumenten, weike aan de betrekking verbonden zijn. Bij elke wijziging van een der dee- ien waaruit de pensioensgrondslag beslaat, wordt deze opnieuw door Burg. en Weth. vastgesteld. eesig leed te doen. „Ge kunt mij zeker niet vergeven, dat ik u op de ladder heb zien staan Ik heb na tuurlijk mijn weg moeten gaan en mij er verder niet over behoeven te be kommeren, niet waar Maar waarom Hebt gij medelijden met Tobias ge had Neen, van den „Edelhof' hebt gij hem gejaagd". „Omdat hij een nietswaardige knaap was". „Natuurlijk Wanneer zulk een arme kerel, die jaar uit jaar in als een paard werkt en niets verdient, eens een paar daalders neemt, dan moet hij dadelijk in het verderf v/orden gestort. Maar eerbaarder is het misschien bij nacht en ontijden zijn buurman het dak boven zijn hoofd in brand te steken." „Wp 1* knarsetand 9 hij. De oude week verschrikt terug daar bemerkte zij, dat een man tus schen het geboomte naderde, en dit gaf haar weer moed. „Ja, mag Tobias nog slecht zijn geweest", krijschte zij, „een brand stichter was hij niet en 't is thans geen eer meer, wanneer m.nop den „Edelhof" uit- en ingaat". Bij verlaging van wedde wordt de laatst vastgestelde pensioensgrondslag bestendigd, tenzija. die verlaging het gevolg is van wangedrag of van ongeschiktheid, veroorzaakt heizij door onbekwaamheid of door een ongeval hetzij door iichamelijken of geestelij ken achteruitgang, indien dat ongeval of die achteruitgang naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders aan schuld van den belanghebbende te wijten zijn; b. de belanghebbende binnen 30 dagen na de weddeverlaging schriftelijk aan Burg. en Weth. ver laging van den pensioensgrondslag verzoekt. De pensioensgrondslag wordt op een week of jaarbedrag vastgesteld, naar gelang al of niet weekloon wordt genoten. Voor een op wachteeld gestelden of gepensionneerden ambtenaar blijft bestendigd de laatste pensioensgrond slag die gedurende zijne werkzaam heid in dienst der gemeente was vast gesteld. Indien door een ambtenaar verschil lende betrekkingen gelijktijdig vervuld worden, wordt voor dien ambtenaar een pensioensgrondslag vastgesteld, die gelijk is aan de som der pen sioensgrondslagen welke voor elk der bedoelde betrekkingen zouden gelden indien hij deze afzonderlijk bekleedde. Ambtenaarspensioen. Ari. 6. Pensioen wordt verleend a. aan den ambtenaar die eervol ontslagen is na het bereiken van den leeftijd van 65 jaar, na gedurende op zijn minst 20 achtereenvolgende jaren de gemeente in sfen of meer der in att. 2 bedoelde betrekkingen te hebben gediend b. aan den ambtenaar die na een onafgebroken diensttijd van ten minste 10 jaren in een of meer der in art. 2 bedoelde betrekkingen, op grond van vermindering van lichaams- of geest vermogens ongeschikt is geworden voor de waarneming dier betrekkin gen, dientenvolge eervol ontslag heeft bekomen c. aan den anbtenaar die eervol ontslag heeft verkregen, omdat hij in de uitoefening van zijn ambt wonden of gebreken heeft bekomen, welke hem naar het oordeel van Burgemeester en Weihouders onge schikt maken voor de waarneming van zijn ambt en die als uitsluitend gevolg van de hem opgedragen werkzaamheden zijn te beschouwer. Dit pensioen wordt echter alleen dan verleend, indien binren 2 jaren na den dag waarop de belanghebbende deze wonden of gebreken heeft beko men, zulks door een geneeskundig onderzoek, ten genoegen van Burge meester en Wethouders, isvastgsteld en bij de aanvraag om pensioen even eens door zoodanig geneeskundig onderzoek worde verklaard, dat de Nauwelijks had zij het laatste woord gezegd, ais Lize schreeuwend op de vlucht sioeg, want met opgeheven stok stormde Rainer op haar ios. Voor hij echter een noodlota'gen slag had kunnen slaan, greep een sterke hand de zijne vast. De opgewonden man wendde zich om en stiet, toen hij Camoiy herkende, een woesten vloek uit. „Bedaar Een persoon als deze is niet waard, dat men zich om ha rentwille tot een overijlde daad laat meesleepen", sprak Harald. „Wat heeft u hierheen gevoerd gromde Rainer. Op dezen weg pleegt men anders voor dergelijke ontmoetingen bewaard te zijn, een zeldzaam toeval". „Geen toeval. Ik wis!, dat u steeds de herberg aan de Maria-bron opzocht, en hoopte u daar te o rtmoeten". ,,'s u zoovel gelegen aan mijn gezelschap Ik erken het openlijk, dat ik liever alleen ben. Zonder uw tusschenkomst had ik die oude mis schien de hersenen verbrijzeld. Hel is goed, dat gij dit belet hebt, doch nu is er zeker niets meer wat ons dwingt samen te gaan en wij kunnen ongeschiktheid tot arbeiden een gevolg is van diezelfden wonden of gebreken. Art. 7. Burg. en Weih. onderwerpen een ambtenaar, die naar hun oordeel wegens vermindering van lichaams- of geestvermogens ongeschikt is om zijne betrekking weer te nemen en uit dien hoofde recht op pensioen zou Kunnen doen gelden, aan een geneeskundig onder zoek. Dit onderzoek heeft eveneens plaats, indien een ambtenaar zelf een verzoek daartoe tot Burg. en Weih. richt. Burg. en Weth. wijzen twee genees kundigen aan, die met het onderzoek worden beiast. Indien de belangheb bende zich met den uitslag van het onderzoek niet kan vereenigen, dan wordt hij aan een hernieuwd onder zoek onderworpen. Het hernieuwde onderzoek geschiedt door twee andere door Burg. en Wtth. aan te wijzen geneeskundigen, wier uitspraak beslissend is. Art. 8 In het geval genoemd in artikel 9, sub b en c. za! ook zonder dai eervol ontslag is verleend het pensioen tijdelijk worden verleend, teikens voor een jaar, totdat of tenzij uit een geneeskundig onderzoek, zoo als dit in het voorafgaande artikel is geregeld, ten genoegen van Burg. en Weth. blijkt, dat de bedoelde ambte naar bij voortduring ongeschikt is voor de waarneming van zijn ambt, in welk geval hem een blijvend pen sioen zal worden verleend. indien het pensioen niet opnieuw wordt verleend en de ambtenaar niet opnieuw in- gemeentedienst wordt geplaatst, zal hem eene wachtgeld ais bedoeld in art. 32 of een ondersteu ning worden toegekend, berekend op den voet van artikel 10 dezer verordening, een en ander ter beoor- deeiing van den gemeenteraad en behoudt hij eventueel recht op pen sioen voor weduwe en weezen, mits hij de gevorderde bijdrage blijve storten, bedoeld in artikel 13 Art. 9. Het ambtenaarspensioen bedraagta. V6o van den pensioens grondslag voor ieder jaar dienst in de gevallen vermeld in art. 6 sub. a en b, met dien verstande, dat het pensioen niet minder dan V4 en niet meer dan s/s van den pensioensgrond slag kan bedragen. Zitting van Donderdag 23 Mei, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Van Raalte, Klijberg en Tichelman, alie met kennisgeving2 vacatures. De notulen van het verhandelde in afscheid nemen." „Zou u mij een onderhoud willen toestaan „Welk doei zou dat hebben Jui.it heden ben ik in een stemming, die elke goede gemeenschap uitsluit. In- tusschen spreek Spreek zonder omwegen en ik zal u even kort en bondig antwoorden". „Het zij zou! Mijn verzoek is in weinig woorden gezegd Qeef mij Hildegard tot vrouw". Rainer zag hem plotseling aan. Een somber vuur schoot uit zijn diep liggende oogen. „Neen", antwoordde hij barsch. „En waarom niet „Waarom daarover nog uit te weiden Het blijft bij mijn neen en daarmede genoeg „Laat mij ten minste de redenen voor deze grove afwijzing weten Uw antwoord is mij niet voldoende riep Hat aid, wiens gekwetste trots weer opleefde. „Goed dan, als gij dat wilt op mij rust een zwaar vermoeden „Dat deze omstandigheid mij niet weerhoudt de hand van uw dochter te vragen, bewijs! de waarhe'd mijner de vorige vergadering werden goed gekeurd. De heer Lindeijer wenschte een opmerking te maken naar aanleiding van de notulen van de laatste ver gadering. Hij had geen bezwaar tegen de notulen op zich zelf, doch wees er op dat hij de juistheid van zijn kritiek over de bouwverordening ge maakt bij het adres der bewoners van de Kerkhoflaan, nog eens nader aantoonde. Vervolgens wordt mededeeling ge daan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Nog wordt medegedeeld dat bij Kor. besluit van 22 April 1912 goed keuring is verleend aan het besluit van Ged. Staten waarbij de jaar wedden van den burgemeester en secretaris mei ingang van 1 Januari zijn bepaald op f3000. Overgelegd worden de rekeningen over 1910 en 1911 van den Middel burg—Vlissingschen rijweg, bedra gende over 1910 in ontvang f 1103.47, in uitgaaf f908.02, goed slot alzoo f 195.45 en over 1911 in ontvang {2426.09, in uitgaaf f 1441.84, goed slot derhalve f 984.25. Deze werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een adres van H. Suyver, bewoner van perceel no. 64, Boulevard de Ruijter, waarin adres sant mededeelt, dat hij heeft ver nomen dat aan den raad door B. en W. een voorstel is gedaan tot ver wijdering van het hek iangs den Boulevard de Ruijter en verandering van de borstwering op de wijze als met een gedeelte nabij de sociëteit „Unitas" ais protf is uitgevoerd, dat hij dit gedeelte me! aandacht heeft beschouwd en op verschillende punten van den Boulevard peiiingen heeft genomen, waarbij hem is ge bleken dat van elk punt van den Boulevard af bij de voorgenomen optrekking van de steenen borstwe ring het uitzicht op het water aan merkelijk zal worden verkleind; dat bijv. het strand aan het ge deelte vari zijn woning bij laag water alleen zichtbaar zal zijn voor men- schen lang genoeg om zich over de steenen borstwering heen te buigen dat voor wandelaars(sters) iete be neden middelbare lengte van den weg af geen water te zien zal zijn dan door de kleine openingen, weike in het metselwerk zullen worden ge spaard dat uit de gelijkstrandsche verdie pingen van de langs den boulevard gelegen huizen het zichtbare water vlak zeer zal worden ingekrompen dat hij daarom den raad verzoekt niet tot de voorgestelde verandering, waardoor de Boulevard De Ruijter liefde en het vertrouwen, dat ik in uw eer bezit „Nog een andere uitlegging zou mogelijk zijnGij gevoeit een hefiige hartstocht voor het meisje. „Het bezit van Hildegard schijnt u tegenwoordig alles te zijn, en daar gij nooit hebt geleerd uw wenschen meester te zijn, offert gij aan uw hartstocht alle bedenkingen op. ik bekommer mij niet veel om hetgeen in uw kringen voorvalt, maar toch hoorde ik, dat gij er een soort eer gierigheid in stelt, door buitensporige streken de algemeens opmerkzaam heid te trekken en daarom door uw vrienden den „dollen Camory" te worden genoemd. Waarom zoudt gij nu niet hetzelfde doen Deze moed, waarmede gij de openbare meening trotseert, wortelt in zelfbewuste ijdel- heid en geeft mij daarom geen waarborg voor Hildegard's geluk. „Ik geef toe, dat dit wantrouwen in zeker opzicht gerechtvaardigd is", antwoordde Harald. „Wanneer ik terug zie, kan ik mij het verwijt niet onthouden tallooze dwaasheden te hebben begaan. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1