Donderdag 23 Mei 1912. Feuilleton. Haat en Smart. No. 121. 50e Jaargang. Van week tof week. BINNENLAND. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regd meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dageüjkSj uitpsondsrd ©p Zon- en Feosidagen. TELEFOONNUMMER 10. Dat ook gekroonde hoofden als gewone stervelingen den dood kun nen vinden, ja zelfs zooa's een ge woon bedelaar dien zou kunnen ont moeten, is door het voorbeeld des konings van Denemarken weer dui delijk bewezen en dit verschijnsel gaat zich trouwens meer voordoen, sinds de staatshoofden in vele op zichten zich aan hef gewone leven gaan aanpassen. De koning van De nemarken was een van die vorsten van den tegenwoordigen tijd, die meer kunnen worden aangemerkt als ge kroonde hoofden eener republiek want ook de Noorsche staten ver- keeren in het tijdperk van overgang naar den meer dan éenhoofdigen re- geeringsvorm. Een koning die heel gewoon leeft, die niet mee doet aan politieke groot doenerij en geen oorlog voert, kan niet minder goed dan een ander zijn plichten vervullen en het voorbeeld des konings van Denemarken bewijst dit; naar onze ^meening een uitste kend voorbeeld. Het is zelfs zeer de vraag of het voorbeeld des Duitschen keizers, die zich weer eens boos gemaakt heeft over het Rijksland, dat hem niet volgzaam genoeg toeiijkt, wel zoo navolgenswaardig is. 't Zou heel goed kunnen wezen dat de grondwet van Elzas-Lotharingen weer eens werd afgeschaftmaar dan zal dit in ieder geval niet de persooniijke daad des keizers wezen, maar, zooals de burgemeester van Straatsburg om de zaak een beetje te verzachten terecht heeft opgemerkt, langs wette- lijken weg en in overeenstemming met de andere deelen der wetgevende macht gebeuren. En in ieder geval zal Elzas Lo tharingen dan nog geen provincie van Pruisen worden. Tegen deze onge motiveerde en onverstandige vergroo ting van het Pruisische grondgebied, die nog meer het evenwicht in Duitsch- land verbreken zou, zullen de Bonds staten zich zeker verzetten. De keizer heeft in zijn eigen rijk ontevredenheid gewekt. Men meende dat de dagen der persoonlijke inmen ging van den keizer in de politiek nu voorbij waren dat hij thans wer kelijk boven de partijen stond maar men heeft zich deerlijk vergist. Inderdaad, dat is een ieelljk geval. «Handen thuis" roept men al in het Zuiden. Maar dat kan Z.M. nu een maal nitt. En de Franschen, die lachen in hun vuistje. Het onding, dat grondwet voor Elzas Lotharingen heei, bevredigt daar eigenlijk nie mand en de Elzassers hebben in den laatsten tijd genoeg getoond dat ze O— 52.) ,0, mijn God, mijn afgod had ik van haar gemaakt en zoo word ik daarvoor nu gestrafi. Niets, niets zou men moeten liefhebben op de wereld Dwaasheid is het met zijn hart te hangen aan eenig menscheijjk wezen, hetzij vrouw of kind. De hond is vroolljk blaffend tegen mij opgespron gen, mijn paard hinnikte mij tegen alles toonde meer aanhankelijkheid dan zij, van wie ik verwacht had, dat zij mij eens schadeloos zou stellen voor mijn somber verleden. Liever geen kind dan zulk een kind!" „Bezondig u niet, Hans riep de moeder streng en vermanend. „Het zou u eens kunnen berouwen zoo te hebben gesproken. Gij doet het meisje onrecht. Zie haar aan en wees als ik bezorgd over haar. Zacht was zij altyd, doch er ligt thans iets op baar gelaat, in haar houding, dat; mij toch maar liever Fransch waren ge bleven. En het helpt niets of in den Rijks dag de kanselier en de zijnen weg- loopen en boos zijn dat de voorzitter een socialist, zooveel over het lee- lijke geval zeggen laat. De toestanden zijn eenlgszins veranderd en dat drupje zal de regeering moeten slikken, al smaakt het niet zoo bij zonder lekker. De socialisten hebben wat te zeggen en de president van de Kamer behoort tot de vrijzinnigen. Hei helpt ook niets of de kanselier de socialisten uit de hoogte behan delt en zijn veelpratenden heer ais een vrij treurig gevolg van zijn hoog ambt moet verdedigen. Hij zegt zelf dat het zijn plicht is den keizer te verdedigen en hij heeft door zfln re devoering niet het bewijs geleverd, dat de keizer de rechten van den Bondsraad en den Rijksdag niet aan getast heeft. Trouwens, in een con stitutioneel rijk behoorde van zoo iets in het geheel geen sprake ie kunnen werenmoet het hoofd van den staat geen partijman zij-', die telkens den appel van Thetis te mid den van zijn volk werpt. De zaak is nu nog al goed afgeloopen, als ze ten minste afgeloopen is, maar de oude ongerustheid is toch weer te voor schijn getreden en men gevoelt dat men op die wijze een regeerstelsel blijft volgen, dat steeds en aan alle kanten gevaren oplevert. De Dardanelen geopend voor de veie wachtende graanschepen I Men zou haast zeggen: geen blij der maar in tachtig ja ar. De Turken hebben zich niet gehaast, 't Was ook een zeer moeilijk gevalwant toen het er op aan kwam om voor eigen veiligheid te zorgen, was er weinig tijd; men kon toch bezwaarlijk de juiste plaatsen waar de gevaarlijke mijnen lagen, door teekens aangevenwant dan zou men den Italianen den weg gewezen heb ben. De Turken wisten dus zelf den juisten weg niet bij het opruimings- werk en we willen nu maar hopen dat ailes goed moge afioopen. Boos is men blijkbaar niet op den Turk, wien niemand de schuld geeitmaar als de Italianen de zeestraat opnieuw mochten bedreigen en dezelfde ge vaarlijke maatregelen opnieuw moes tan worden genomen, dan zou men het den Italianen waarschijnlijk wel degelijk kwalijk nemen. Als ze meen den reden te hebben om een oorlog te voeren, dan hadden ze het ten minste goed moeten doen maar ze hadden het terrein wat beter moe'en verkennen en omdat ze dal verzuimd hebben tn r.iet tegen de zaak opge wassen blijken, wordt hel een prul oorlog, waar ze nog met schande van zullen afkomen. In Tripolis, waarom het alleen om te doen heette, angstig maakt, omdat er geen levens vreugde uit spreekt. Zij heeft verdriet. Doch genoeg voor heden I „Slaap wel, Hans, en wees moedig. De waarheid zal wel aan het licht ko men." H|j wenkte haar toe en keerde zich om, doch zij was lang reeds ter ruste gegaan, ais hij nog op dezelfde piaaïs stond. De woorden der moeder „Zij heeft verdriet", wilden hem niet uit het hoofd. Verdriet was ook de ziekte geweest, waaraan de eens zoo beminde vrouw was overleden. Wanneer hij eens de tweede Hilde gard zou moeten begraven gelijk de eerste De Hunengestalte van den eenzamen man beefde van aandoening bij deze gedachte. „Mijn Heer en God, laat het niet gezegd zijn, wat toorn mij deed uiten zuchtte hij. „Zoo was het niet gemeend zoo nietBewaar haar voor mij, opdat ik niet twijfele aan Uwe barmhartigheid. Welk eert vloek ligt er op mij, dat ik degenen ongelukkig maak, die mij het dier baarst zijn Arme, kleine Hildegard Ik was zoo hard en onvriendelijk ftbonnemenis-fiduertenfiin op zeer uoordeelige ooertoaarden geeft het niets meer en nu verloopt de heele zaak in wat grootdoenerij op de Grieksch-Turksche eilanden, met name op Rhodo3. waar de Ita- liaansche bevelhebber koninkje speelt en politieke inhechtenis nemingen doet, terwijl het garnizoen ten slotte genoodzaakt was zich over te geven. Deze roemlooze overwinning heeft de heeren in Rome weer letterlijk dronken gemaakt en in de straten val! men overde grootspraak en de op gewondenheid. Och menschen, zou men zeggen, weest toch eens een beetje kalm want, heusch het staat er nog zoo heel mooi niet voor. In 't verlaten huis van Dickens is de quaestie„Jarndyce contra Jarndyce". In Amerika is de quaestieRoosevelt contra Taft enTaft contra Rooseve't maar terwijl er aan Jarndyse pas een einde kwam toen de laatste stuiver verprocedeerd was, beginnen we in de Vereenigde S'aten ten mins'e eens een beetje op te schieten. In Califor- nië hebben voor het eerst de vrouwen meegestemd en het schijnt dat Roo sevelt in den smaak der dames valt, zoodat hij zestig duizend stemmen meer kreeg dan zijn tegenstander. Momenteel zijn de ^heeren bezig om elkaar in den staat Ohio zoo hard mogelijk uit te schelden, zoodat de lappen er af vliegen. Nog 124 gedelegeerden der presidentskeuze moeten er worden aangewezen en oogenschijnlljk kan Roosevelt nooit winnc-n daarvoor is hij te ver achter maar hel moet volstrekt niet vaslstaan dat al de zoogenaamde T ftmannen werkelijk op dezen zullen stemmen. Deze getrapte verkiezingen kunnen nog wel verrassingen bezorgen. In Marokko moet zoo waar weer eens een nieuwe Sultan zijn uitgeroe pen. De beweging is in het zuiden ontstaan en is gericht tegen de Fran- sche overheersching en^den tegen woordigen sultan, die zich daaraan onderworpen heeft. Maar ook elders is het niet rustig. Nieuwe benden inboorlingen verza melen zich om Fez en in de stad zelf durven de Franschen de inwo ners niet vertrouwen, zoodat men geen garnizoen missen kan om tegen de rustverstoorders van buiten op te rukken, 't Wordt hoog tijd om er eens flink waf versterking heen ie zenden en een zuiveringsproces te beginnen, dat dan toch aiiicht voor een tijdje heipen zal. Tweede Kamer. Over het ontwerp-Ziekteverzekering is, het algemeen debat geopend tegen haar. Tranen stonden haar in de oogen, die er uitzagen als koren bloempjes, zwaar van den dauw". Hij sloop door den gang tot aan de slaapkamer van het meisjedaar bleef hij staan, legde de hand aan de kruk en draaide deze voorzichtig om, zoodat de deur zonder geruisch werd geopend. Hij trad niet binnen, doch zag door den kier. Het nacht lichtje wierp een zwak schijnsel in de kamer, zoodat slechts flauw de lijnen van de zachte gestalte zicht baar waren. Rainer's lippen bewogen zich en hij werd als gedwongen den naam van zijn kind te roepen. Doch hij beheerschle zich en toen hei meisje hem den volgenden morgen zag, had zijn gelaat weer de oude sombere uitdrukking. HOOFDSTUK XIV. Viijgesprokeo," doch niet gerecht vaardigd. Dat beteQkent minachtende blikken, diep kwetsende aanmerkin gen, die meer geraden dan begrepen werden, duizenderlei krenkingen, waartegen men zich even weinig kan beschermen als tegen den steek van een wesp. Twist met Rainer te be door den heer Treub, die minister Tal ma's ontwerp en den verzekerings plicht verdedigde, echter bestreed diens stelsel van beperking der ver zekering van arbeiders in loondienst van anderen. Spreker plaatste zich daartegenover op het standpunt dat men verzekering niet moet beschouwen als een, onder deel van het arbeidscontract, en meende dat er een behoorlijke maat schappelijke grond is, die den Staat principiëel verplicht bij te dragen in de kosten van verzekering van arbei ders en van alle daarmede uit financieel en maatschappelijk oogpunt gelijk te stellen personen, met vrij stelling van de laagste loonen om premie te beialen. Volgens spreker behoort de Staat zijn bijdragen te trekken uit een belasting naar draagkracht, en niet uit een tarief, aangezien anders de arbeiders feitelijk dubbel betalen zal nl verzekeringspremie en een hooger prijs voor ds eerste levensbehoeften. G sterenavond heeft de Kamer het debat voortgezet over de interpellatie- Treub in zake den financieelen kant van het spoorwegbeieid. De heer Vliegen critiseerde uitvoe rig de gevolgen der bestaande spoor- wegcontracten er op wijzend, dat aan de politiek der tekorten een einde moest worden gemaakt. Daarom zou hij stemmen voor de motie-Treub, die beëindiging der spoorwegcontrac ten wenseht. De heer Nolens bestreed de motie. Deze vraagt afschaffing der spoorweg- contracten, „in het belang van 's Rijks financiën." Welnu, het staat aldus dr. Nolens absoluut niet vast, dat een ander stelsel in het belang van 's Rijks financ'ën zal zijn. Met name achtte hij staatsexploitatie duurder dan den bestaanden toestand. Daarom vond hij de motie te financieel en ook te negatief, wijl ze niet aangaf wat er voor de spoorwegovereenkom sten in de plaats komen moet. De heer Bos wees er nog eens speciaal op dat de meerderheid der staatscommissie wilde exploitatie der spoorwegen in één hand, hoewel men dit in het rapport niet duidelijk had doen uitkomen. Hij beaamde volkomen de meening van den heer Treub, dat verschillende dingen in het rapport met een zekere tendenz waren voorgesteld, en zette ook zijnerzijds de nadeelen der spoorweg contracten uiteen. Minister Kolkman zegde toe, dat er met het onderzoek der flnancieele kwestie spoed zal worden gemaakt, en de resultaten aan de Kamer zullen worden medegedeeld. Raden- en Ziektewet. Door het Ned. Verbond van Vak verenigingen is een adres gezonden ginnen durfde niemand, doch van alle zqden gaf men hem te verstaan, dat hij uitgestooten was en zijn ver bittering wies daardoor van dag tot dag. Hij loerde letterlijk op elke ge legenheid om zijn woede bot te vieren, doch deze kwam niet, want ieder kende zijn grenzenlooze heftig heid te goed om deze te tarten. Hij geleek op iemand die uit een gekkenhuis was ontsnapt. Herhaal delijk sloeg hij zich met de vuist voor het voorhoofd, greep met beide handen in het haar, vloekte zacht, terwijl hij naar den Hemel opzag, als wilde hij dezen verantwoordelijk stellen, voor het leed, dat hem had getroffen. Teugellooze woede beheerschte hem. In het slot heerschte vreugde daar sliep een erfgenaam van den adellijken titel in zijn vergulden wieg. Zoo zou dus het geslacht Ho- henfels blijven voortbestaan terwijl de dood gluurde over den drempel van den „Edeihof". Want Hildegard verzwakte zichtbaar. Zij was niet ziek en zij klaagde niet, maar toch werd zij steeds stiller en bleeker. Haar schoonheid had niets geleden, aan de Tweede Kamer waarin wordt aangedrongen op het aanbrengen van een aantal wijzigingen in de voorgestelde raden- en ziektewet. O.m. wordt verzocht uitbreiding van het aantal personen die onder de wet vallen, verhooging van de grens waar de verplichting tot verzekering ophoudt, meer invloed van de verze kerden ih de raden van arbeid, ver hooging van de uitkeering tot het volle loon, verlenging van den duur der uitkeering tot twaalf maanden, vrijstelling van premiebetaling aan de verzekerden in de drie eerste loonklassen en indien aan verzekerden bij de ziekenkassen geen recht op geneeskundige hulp wordt verleend, verbod van ondernemings-ziekenfond- sen en toekenning van een bijdrage van staatswege aan de toegelaten ziekenfondsen van ten minste de helft hunner kosten. Het adres is van een memorie van toelichting vergezeld. Militaire berichten. De kapt. der inf. P. C. A. Krugers, vroeger hier ter stede in garnizoen, zal dezer dagen worden bevorderd tot majoor en optreden als comman dant in hef 28e iandweerdistricf, standplaats Leiden. De detacheering van den kapt. W. H. L. Vogel van het 3e reg. inf. bij de gymnastiekschool te 's-Gravenhage is tol 1 Mei 1914 verlengd. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad in het He district te Zaandam is gekozen de heer J. Groen (S. D. A. P.) met 494 stemmen. De heer C. d® Mooij (R.- kath,) verkreeg 427 stemmen. De raad bestaat daar thans uit 7 sociaal-democraten, 7 liberalen en 5 kerkelijke leden. Lotisico. Hooger beroep is aangeteekend door j. Koolj, winkelier te Amster dam, tegen het vonnis van de recht bank te Arnhem, waarbij hij tot 14 dagen gevangenisstraf was veroor deeld wegens smaadschrift tegen Lotisico. Vlisslngen, 22 Mei. De candidatuur van den heer P. G. Laernoes Sr., door de anti rev. kiesvereeniging candidaat gesteld in de districten I en III, zal worden ge steund door de christ. historische en kalh. kiesvereanigingen. Tot strandwachters voor het a.s. badseizoen, loopende van 1 Juni tot 1 October zijn benoemd J. van Loenen en A. W. van Hoeydonck. scheen thans nog zachter en boven- aardscher en wanneer de blauwe oogen droomend en weemoedig over het lentekleed der natuur staarden, schenen zij een afscheidsgroet te spreken. „Zij heeft verdriet", had de moeder hem gezegd en de geneesheeren, die hij had geraadpleegd, verklaarden Haar gemoed is lijdende Juist, dat was het Het verdriet was niet te keeren. Als een langzaam gift sleepte het het meisje ten grave. Wanneer hij daaraan dacht wanneer hij zich herinnerde, hoe ook zijn vrouw aan verdriet was gestorven, werd het hem te eng op den „Edeihof". Dan werd hij naar buiten gedreven, naar het woud daar, tusschen kloven en rotsen, werd het hem lichter. Dikwijls wandelde hij naar de herberg „De Kruik". Spoedig werd bekend, dat Rainer daar dikwijls te vinden was, uren lang zittende in een dicht prieëel, het hoofd in de handen ge leund en starende in zijn voi glas zonder te drinken. Zijn kwaad ge weten drijft hem in de eenzaamheid zeiden dan de lieden. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1