Woensdag Mei Gemeentebestuur. Verzorging van Zieken. Feuilleton. Haal tn Smart. 1912. No. 120. 50e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©p Zon- ©n Feestdagen. Abomiemerais-ftduertsïifïim op zeer uoordesiigs ooorsoaarden _0- VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. DE WITTE alhier om verlof tot verkoop uilsluitend van alcoholvrijen drank, in perceel Paar denstraat no. 43 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het ge vraagde verlof kunnen worden inge bracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 21 Mei 1912. Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Door het krachtig optreden van plaatselijke besturen en de medewer king van particuliere vereenigingen is tegenwoordig in de meeste plaat sen van eenige betaekenis Vlissin gen staat in dit opzicht een erbarme lijk figuur de verpleging en huis vesting van zieken, in 't bijzonder de verzorging van plotseling ziek geworden en door een ongeval getroffen menschen, buitengewoon goed geregeld. De ziekenhuizen zijn voortreffelijk gebouwd en ingericht en voldoen geheel aan de eischen der moderne wetenschap. In de laatste jaren zijn maatregelen getroffen, om geneeskundige hulp beschikbaar te stellen, waar deze anders niet spoedig genoeg bij de hand zou zijn. Reeds sedert lang bestonder, vereeni gingen tot redding van drenkelingen, in Amsterdam werd reeds in 1767 een dergelijke vereeniging gesticht, doch aangezien deze zich uitsluitend bezighield met op het water in nood verkeerende menschen, kregen zij weinig bekendheid, in den enormen vooruitgang op alle gebied van de laatste jaren is echter ook de verzor ging en verpleging van plotselinge ziekte-gevalien en gewonden begre pen. Wanneer men de inrichting van dezen tak van dienst in groote ste den, als Amsterdam, Berlijn, Londen e. a. nader bestudeert, zal men tot de conclusie komen, dat moeite noch tijd gespaard wordt, om deze zoo volmaakt en doeltreffend mógeiijk te doen zijn. Het moderne reddingswezen daaronder dan te verstaan het verlee nen van hulp aan plotselinge ziekte gevallen en gewonden is natuur lijk geheel anders ingericht dan dat uit den ouden tijd. Men heett op 51.) „Ik weet wei, dat Rainer een schoft is, maar omdat zijn dochter een knieval voor mij heeft gedaan, was ik zoo grootmoedig om te zorgen, dat men hem heeft laten loopen." „Begin nu toch niet weer te razen", vermaande de moeder, terwijl Hilde- gard bleek van schrik achteruit week. Daarvoor bestaat toch geen reden." „Niet, moet ik het rustig aanzien, dat zij in kinderachtig onverstand mijn vijand zelf een scherp wapen in de hand gaf en mij ten spot van de gansche buurt maakte Recht blijft recht. Ik weet niet, wie het vuur daar ginds heeft aangelegd en niemand kan mij van die daad be tichten. Allen, die tegen mij getuigd hebben, wisten niets anders te ver tellen, dan dat ik dit of dat gezegd had. Een vrijspraak moest volgen. Wat bewoog u daarom? Scheen de verschillende plaatsen in de stad posten opgericht, waar voortdurend een wachter aanwezig is, soms zelfs ook een medicus. Deze wachters zijn geoefende lieden, die voorzien zijn van middelen om aan plotseling ziek geworden of gewonde personen de eerste hulp te verleenen. In den wachtpost zelf zijn de vervoermidde len aanwezig, om de getroffenen ge makkelijk naar een ziekeninrichting te kunnen vervoeren. De ziekenhuizen zijn gewoonlijk in dezen reddingsdienst betrokken. De hulpbehoevenden worden meestal onmiddellijk daarin opgenomen en verzorgd, terwijl pas later uitgemaakt wordt, welke verdere maatregelen met den patient genomen zulien worden. Ter verkrijging van snelle hulp is op uitgebreide schaal op allerlei plaatsen aangegeven, waar de red- dingsposten zich bevinden. Z>o zijn op plaatsen, waar vaak vele men schen te samen komen, als hotels, fabrieken, schouwburgen, marktplaat sen, biljetten met de adressen der posten aangeplakt. De pjhtieagenten zijn voorzien van een lijst metaan- wijzi ngen. In vele gevallen zijn ook de geneesheeren vermeld, die zich beschikbaar stellen tot het verleenen van hulp, (Hier zij opgemerkt, dat een geneesheer geheel vrij is of hij hulp wil ver eene'. Een medicus zal gewoonlijk wel ahijd hulp ver leenen, doch is er absoluut niet toe verplicht, zooals het publiek gewoon lijk maar aanneemt.) Bij gevallen, dia op den pubüeken weg voorkomen, werkt de veilig heidsdienst zeer goed. Immers wan neer er wat gebeurt, stroomt er ge woonlijk een enorme menschenmassa samen, en hieronder is wel altijd iemand, die een hulppost weef. An ders woTöt hei, wanneer er een on geval binnenshuis plaats heeft. Dan blijkt in de meeste gevallen, dat het verstand bij het publiek op den loop is gegaan, want niemand herinnert zich den hulppost. Gewoonlijk rent men naar een genessheer, zonder te bedenken, dat deze zijn meeste werk buiten de deur heeft; en derhalve meestal afwezig is. (Of zooals ook weer te Vlissingen zoo vaak gebeurt, men zegt bij alle dokters te zijn ge- w. est en bij onderzoek blijkt, dat men hoogstens naar éen, of soms naar twee is geioopen.) Om hulp te kunnen verleenen, moet ieder zich op de hoogte stellen van dergelijke reddingsposten, evenzoo als hij de brandklokken weet te vinden. Het ware werkelijk een nuttige maatregel, om in scholen en werkplaatsen de personen steeds in te lichten, waar zij huip kunnen krijgen. Op het vervoer van zieken en ge wonden wordt tegenwoordig overal aandacht gevesligd. Ziekentransport rechtschapenheid van uw vader u zoo twijfelachtig, dat het eenige red middel moest bestaan in de huip van den heer von Hohenfels Die had ik kunnen ontberen. Wanneer hij haa' mij werkelijk heelt gegeven, dan ben ik hem, noch u daarvoor dankbaar. Laat ieder er voor oppassen met een woord te doen bemerken, dat ik niet uit de gevangenis ben ontslagen, om dat ik onschuldig was, doch omdat deze vervloekte buren voor mij in de bres zijn gesprongenDen eersten den besten, die zoo iets durft te zeggen, verpletter ik als een lagen eerroover." „Vader," snikte Hildegard. „Oa naar je kamer, wanneer je niets anders kunt dan huilen en het hoofd laten hangen op den avond, waarop ik weer voor het eerst den voet over den drempel heb gezet." Zonder tegenspraak, doch aarzelend ging Hildegard naar haar slaapka mertje. Ee oude vrouw bleef, zag hoofdschuddend haar zoon aan en zei „Hans, denk aan het verledene. Zij, die thans op het kerkhof si aapt, miste geluk en vredezoo zal het wagens zijn tegenwoordig niet alleen meer in de steden, maar dank zij de zorg der „Groene Kruis'-vereenigin- gen, ook over het platteland ver spreid. Men heeft ingezien, dat het vervoer van zware, koortsende zie- ten of zwaargewonden, in gewone rijtuigen te verwerpen is, omdat het niet mttde noodige zorg en rust voor den patient kan geschieden. Voor besmettelijke ziekten is het natuurlijk absoluut verwerpelijk, het is dan ook door de wet op de besmettelijke ziekten verboden. Voor andere getrof fenen is een vervoer per brancard of automobiel het meest verkieselijk. Wordt iemand op reis ziek, dan is het dikwijls onmogelijk om de plaats van be-temming te bereiken. Vaak moet de zieke dan vervoerd worden naar het dichtst bijzljnde zie kenhuis. In Duitschland heeft m-:n ziekenwagens bij de spoorwegmaat schappijen in gebruik, welke voor ieder, ook minvermogenden, disponi bel zijn. Voor ieder zij" inlichtingen te verkrijgen bij de stationsbeambten of bij de geneesheeren. Vaak bestaat bij een deel der be volking een vooroordeel tagen zieken huizen, dat echter geheel berust op onbekendheid met deze inrichtingen. Dit vooroordeel s'amt nog voor een zeer groot deel af van ds toestanden der vroegere gasthuizen. De inrich ting dezer stichtingen was van dien aard, dat men werkelijk wel een af schuw ervan moest krijgen. Maar ook veelal wordt het ziekenhuis be en veroordeeld zonder dat men o k ma?r eenige reden da'-jtoe heeft. Dit is hetzelfde als met geneesheeren ook zij werden vaak in 't slijk ge sleurd, waar er niet de minste reden voor is. In vele gevallen wordt het ziekenhuis beschouwd als laatste hulpmiddel. „Is het dan zoo erg?" wordt er gevraagd. Een massa men schen wil nog niet begrijpen het groote nut van een ziekeninrichting. Voorzeker en gelukkig is het waar, dat vele zieken thuis genezen, maar het is een onomsiootelijke, door fei'en gestaafde waarheid, dat zieken in ziekenhuizen veel spoediger en beter genezen. Bovendien is het in vele gevallen onmogelijk om den pa tiënt thuis te behandelen, volgens de nieuwere methoden der tegenwoordige geneeskunsh In veel gevallen wordt de zieke thuis gehouden uit een oog punt van verwantschap. „Ik kan hem niet alleen laten" en dergelijke uit drukkingen zijn schering en inslag. Het getuigt echter niet alleen van een onverantwoordelij ke kortzichtigheid, maar is tevens gebaseerd op een misdadig egoïsme en een verbloemde luiheid. Zij, die werkelijk in de mee ning verkeeren, hun verwanten thuis even goed te kunnen verpleaen, moeten bedenken, dat dit slruisvogel- ook nog gaan met uw kind. Zij is even teer en gevoelig ais de over ledene wasontzie haar daarom en heb geduld met haar. Wij beiden zijn harde naturen, en daar de Hemel ons zulk een ten broeikastplanlje te bewaken gaf, moeten wij haar ook zacht aanvatten en er voor zorgen, dat het haar niet ontbreekt aan lucht en zonneschijn." „Mijn liefste, mijn alles op aarde is zij I" riep Rainer. „Haar aanblik heeft mijn hart er voor bewaard, zich geheel te verhardenop mijn handen zou ik haar door het leven willen dragen. Wanneer ik spaarde en werkte en geen moeite ontzag, dan geschiedde dat om harentw.lle. En nu moet er niemand, komen om. het vertrouwen van mijn kind te steler. Dat duld ik niet, zeg ik u, ik du d het niet 1" „Meent gij dan, clat ik het zou dulden?" Met moeite ging de breede borst op en neer; de ijzeren spieren'van zijn lichaam trilden. „Zag ik dan niet op den avond, toen het gepeupel onder mijn ven siers „brandstichter 1" schreeuwde; zag ik niet heden, dat zij het geloo politiek is. immers in een gewocn huishouden moet alles, ondanks het ziektegeval, zijn gewonen gang gaan. Daarom moet een van beide partijen er noodzakelijk onder lijden, óf de zieke óf de omgeving. En nu zullen de huisger.ooten in den regel in de eerste dagen der ziekte zich gemak kelijk de opofferingen getroos'en, maar, o wee, als het wat lang duur', dan wordt in 99 van de 100 gevall n de toestand voor den zieke ondrage lijk. Aan alle kanten wordt hij ge plaagd met opmerkingen, hatelijkhe den, raadgevingen, enz. Terwijl het ziekenhuis hem voor al die onaange naamheden behoedt. Daar krijgt 'de lijder op bepaalde uren zijn bezoek en varder basta. Ten slotte moet men dit bedenken, dat een ziekenhuis geheel is inge richt op het verplegen der zieken. Alle benoodigdheden zijn aanwezig, alle schadelijkheden afwezig, terwijl in mij heeft verloren steunde hij. „O,het hart draait mij in mijn borst van vertwijfeling". Hij wierp zich in een stoei, leunde met de armen op de tafel en verborg het gelaat in de handen. Zijn houding had tjians iets vermoeiends, dat de oude vrouw oneindig pijn deed. Zij trad nader en legde haar hand op het grauwe, stoppelende haar van haar zoon. „Oij moet u zelf niet meer voor praten dan waar is, Hans. Hildegard hangt u nog evenveel aan als vroeger, dat weet niemand beter dan ik. Juist omdat zij u zoo lief heeff, drukken kommer en angst haar zoo neer. En de eer welnu die is gered!" „Waf geeft dat gepraat Wat geeft het, wanneer men bang is de dingen bij den rechten naam te noemen en toch zeer goed weet, hoe zij heetei riep Rainer, terwijl hij opsprong. „Uit de gevangenis ontslagen, omdat men mij niet kon bewijzen i3 dat eene rechtvaardiging? Zoolang het niet uitkomt, wie het paviljoen in brand heeft gestoken, zoolang biijf ik de beschuldigde en kan ik niet beletten, dat men in het geheim terwijl alle mogelijke zo-g aan den lijder steeds wordt besteed. A. bïnn"enland6 De Koningin in de residentie. H. M. de Koningin is gisterochtend 10 uur voor een verblijf van enkele uren in de resident'e aangekomen. H. M. werd bij aankomst aan het Staatsspoor-station begroet door den opperstalmeester baron Bentinck. Gedurende haar kort verblijf heeft H. M. conferentie gehouden met den minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den minister raad, den minister van oorlog, den minister van marine a.i. en den minister van financiën. Omstreeks twee uur keerde de Koningin per Hollandsche spoor naar het Loo terug. mijn naam beschimpt, in het geheim, want wie het waagt het mij in het aangezicht ta zeggen, die zal het niet ten tweede male probeeren. En ai die schande, a! die ellende door hem ginds in het slot, die mij reeds eens mijn gansche levensgeluk ontnam en ook thans weer over mij triom feert „Wat is hem dan on'nomen Een bont stuk speelgoed, dat hij naar believen door een ander kan ver vangen Ik heb ech'er mijn eer, Hildegard's achting en kinderlijke genegenheid verloren. Ais ik dat bedenk, zou ik graag het eerste het wapen grijpen, een mes, een hamer een zwaren steen onverschillig wat om hem er mede te treffen wiens hoofd door het noodiot steeds wordt verschoond, terwijl op het mijne onheil op onheil zich op hoopt „Hans!" „StilMoet ik niet razend worden Mijn spieren en zenuwen zijn van staal en ijzer, mijn oog is scherp als dat van een adelaar, Herculeskracht voel ik in mij en toch sta ik machteloos." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1