m 'O.V, Dinsdag 21 Mei ■RMEN. VEN 31. lieuwendijk No. I 1 9a 50e Jaargang, 1912. iiirg. Co., abrisk fRG to. f ileg. >S. liteit N, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 ftbonnements-Hdoertenfiin op zeer ooordeelige oooraaardsn BINNENLAND. Feuilleton. Haaf en Smart rr. flOO.- 36. ons. ir kwaliteit. |r uit» 3te ikt. leg VUSSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend, üroote letters en clichés naar plaatsruimte. Raden en Ziektewet. Door een comité, samengesteld uit negen en twintig Amsterdamsche ziekenfondsen, te zamen tellende ruim zevenduizend leden, is een adres gericht aan de Tweede Kamer, houdende een aantal opmerkingen en verzoeken in zake de ontwerpen ziekte- en Radenwet. Een soortgelijk adres is gezonden door het bestuur van het algemeen Ziekenfonds Amsterdam. Eindelijk is nog een adres over hetzelfde onderwerp aan de Kamer gezonden door de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. De conclusie van dit laatste adres luidt, dat adressanten met aandrang de Kamer wanneer dan op dwang verzekering moet worden aangestuurd al zoodanige wijzigingen in de wettelijke regeling aanbevelen, als er toe leiden zullen dat de ongevallen verzekering van de ziekteverzekering worde gescheiden en dat het bestaan van bijzondere ziekenkassen en par ticuliere ziekenfondsen (hetzij als ge scheiden, hetzij als in éene orga nisatie samengevatte instellingen) mogelijk blijve, doordat aan beide zooveel vrijheid van beweging gela ten wordt als voor hun ontwikkeling noodig en met het oog op de be-, langen der verzekerden toelaatbaar is te achien. Vrijz. Derrr Bond. 'De vergadering van den Vrijz.-De- -mseraUseb n Bond is Zaterdagmiddag- in het ho'el „Witte Brug" te Scheve- ningen geopend door den voorzitter, den heer Herman Snijders, met een uitvoerige rede, waarin hij critiseerde de actie van het bekende Haagsche comité tot bevordering en samenwer king onzer vrijzinnige partijen ais niet berustende op positieven grond slag, hetgeen derhalve moet leiden tot bedenkelijke verwarring en ver troebeling der politieke verhoudingen, juist op het oogenblik, waarin verhel dering dringend noodig is. Hij deelde mede, dat het hoofdbestuur bezig is met pogingen om te komen tot samen werking met de vrijzinnigen buiten eigen organisatie, waarbij het echter reeds ervaren heef*, dat de ingeslagen weg niet vrij van oneff nheden is en met hindernissen hier en daar bezet is. Ten slotte adviseerde hij de partij om af te zien van verdere medewer king aan het onorganisatorisch optre den van bovenbedoeld comité. De algemeene vergadering van den Vrijzinnig Democralischen Bond heeft bij acclamatie aangenomen de motie van de afdeeling Schiedam, uitbre kende dat de bónd kennis genomen hebbende van het Pauselijk motu proprio, en nota nemende van de 50.) Slechts viuchtig beantwoordde hij den warmen handdruk en wendde zich toen naar Hildegard, die haar armen om hem heen sloeg en haar hoofd aan zijn borst verborg. Hij hief haar gebogen hoofdje op en zag haar in het bieeke, met tranen over stroomde gelaat, zoo lang en zoo scherp, dat hij eindelijk blozend de oogen neersloeg, omdat hij meende, dat hij haar pijnlijken twijfel moest kunnen raden. Het was ook zoo. Zuchtend schoof Rainer het meisje weg en met zwaren tred ging hij de kamer op en neer; toen wierp hij zich op de sofa en staarde naar den vloer. Er heerschte eer pijnlijke lood zware stiltein Rainer's borst brandde een eindeloos weehij wist maar al te goed, dat hij, ofschoon vrijgespro ken, in aller oogen een eerloos man was. De moeder begon eindelijk te verklaring te dier zake door den minister van justitie in de Eerste Kamer afgelegd, als zijn oordeel uit spreekt, dat nog niet vaststaat, dat bovengenoemd motu proprio niet voor ons land van toepassing zou z§n en mitsdien den wensch uitspreekt dat alsnog door de Regeering stappen zullen wórden gedaan, teneinde de meest mogelijke zekerheid dienaan gaande te'verschaffen. Daarop was aan de orde de inlei ding tot de behandeling van het ver slag der commissie benoemd ingevolge besluit der algemeene vergadering van 1909, inzake Rechtstoestand van Ambtenaren. Ais inleider trad op de heer mr. E, Fokker te Utrecht, voorzitter dier commissie, die mededeelde dat naar aanleiding van het rapport der com missie een vragenlijst is opgemaakt welke later in de afdeelingen van den Bond kan worden behandeld, nadat daarin -- als gevolg der gehouden besprekingen de noodige wijzigin gen mochten zijn aangebracht. Vlieg- en luchtvaartwet. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de voorloopige regeling van het verkeer met vliegtui gen en luchtschepen (Vlieg- en Lucht vaartwet) gaf de algemeene strekking van< het wetsontwerp slechts aanlei ding tót. betuigingen van ingenomen- heid.' Ten aanzien van de vraag, of is het wetsontwerp luchtschepen rfiet vliegtuigen behooren te worden gelijkgest ld en anderzijds niet- -bëstaurbare luchtballons buiten de wet moeten worden gehouden, bleken verscheidene leden 's ministers opvat ting niet volkomen te deelen. Voorts kwam de vraag ter sprake, of bij deze gelegenheid niet ook voorschriften behoorden te worden gemarkt met betrekking tot het over sell ijden van onze grenzen door uit het buitenland komende vliegtuigen en luchtschepen. Dtze aangelegenheid raakt een defensie beiang en vordert daarom opzettelijke regeling. In ver band daarmede werd gevraagd, waar om de minister van oorlog de Me morie van Toel. niet heeft onder teekend. Acht deze de defensiebelan- gen door het ontwerp genorg'aam verzekerd Vrij algemeen had men in beginsel bezwaar tegen het stelsel, dat bewij zen van geschiktheid tot het besturen van vliegtuigen of luchtschepen, waarvan het bezit voorwaarde is om zich elders dan boven vliegvelden te mogen bewegen en om aan vertoonin gen of wedstrijden deel te nemen, zullen worden afgegeven door parti culiere vereenigingen. Enkele leden stelden de vraag, of naar 's ministers meening na het tot stand komen van deze wet een spreken; zij vertelde het een en ander, wat op den „Edelhof" was gebeurd, wees op eenige verande ringen, die waren aangebracht, doch hij antwoordde niet. Hij bleef in zijn gepeins volharden, tot hij plotseling zijn woede uitte in de woorden „Ben ik dan een vreemdeling ge worden in mijn eigen huis? Wat beteekent het, dat ieder het hoofd laat hangen, schuw om zich heen ziet en niets zegt." Dan ware het beter, dat men de wijde wereld inging en niets meer van zich liet hooren en zien!" „Wees niet zoo heftig, Hans" ver maande de moeder. „God weet, hoe ik hem heb gebeden, u aan ons terug te geven, en boe gelukkig en dankbaar ik ben, dat hij mijn gebed heeft verhoord, maar na zulk een tijd drukt iemand nog een centenaar last op de borst. Die laat zich niet zoo gemakkelijk afschudden." „Wie zegt dat ook? Gij zijt nog altijd dezelfde oude, trouwe ziei. Maar het meisjeWat is er met haar gebeurd Kan zij geen hartelijk woord zeggen Ik had een andere ontvangst verwacht". plaatselijke politieverordening, als bijv. te 's-Gravenhage bestaat, betref fende het vliegen boven de kom der gemeente, van kracht blijft. Hoever strekt zich in net algemeen de bevoegdheid uit, welke deze bepaling aan de gemeentebesturen overlaat? Eenige leden maakten de opmerking, dat het van groot beiang warp, als voorwaarde om deel te mogen nemen aan vertooningen of wedstrijden, te stellen, dat de motor van het lucht schip of vliegtuig voldoet aan zekere van overheidswege te stellen eischen. De oorzaak van ongelukken is in zeer vele gevallen te zoeken in gebre ken van den motor. Openbare Leeszalen. Onder het hoofd „Hoe men argu menteert" schrijft „de Ned." „In de Bondsvergadering van den Bond van Jongelings Vereenigingen op Gereformeerden Grondslag is een spreker, op illuster voorbeeld, nog eens weer komen uitpakken tegen de openbare leeszalen. Er werd ook debat gevoerd. Ds voorzitterIs er nog iemand die de openbare leeszalen verdedigen durft Er was niemand. Dus zijn de openbare leeszalen veroordeeld. Na deze komen nu ver moedelijk de openbare musea aan de beurt, vervolgens de openbare bad- en zwemgelegenheden, daarna de openbare universiteiten, met of zonder Gereformeerde hoogleeraren. En dan.nu ja, er blijf, altijd nog wei wat openbaars over I" Militaire berichten. Bij Kon. besluit is belas! met het bevel over het 16e laudweerdislrict de luitenant-kolonel C. Hemmes van het 3; reg. inf. De minister van oorlog heeft be paald dat een conducteur der artil lerie, die den leeftp van 60 jaar heeft bereikt, onder toekenning van pensioen uit den mdrairen dienst wordt ontslagen op 1 April van het jaar volgende op dat waarin de 60- jarige leeftijd is bereikt. Van deze leeftijdsgrens kan worden afgeweken, indien vermeend wordt dat de belangen van den dienst ten zeerste zullen zijn gebaat wanneer de betrokken conducteur nog niet wordt ontslagen of wel wanneer een bijzon der geval aanwezig is. Alsdan kan de pensionneering voor éen jaar wor den uitgesteld. De politie te Delft. Op de opengelegde klachtenlijst beschuldigt de hoofdinspecteur van politie den commissaris f 100 van een inspecteur te hebben aangeno men ter bedekking van een fout, door den inspecteur begaan. Hildegard sprong op en ijlde naar hem toe. „Vader, lieve vader 1" riep zij. „Vergiffenis! Het is waar - ik voel het zelf, dat ik niet ben, gelijk ik zijn moest, maar geloof niet, dat ik u minder liefneb. Heb geduld met mij vader 1" „Laat het zoo goed zijnzei hij ruw. „ik verlang geen liefdesbetui gingen, waaraan men eerst moet worden herinnerd. Vreugde is nooit gekend op den „Edelhof" en dat dit thans minder dan ooit het geval zal zijn, daarvoor zullen zij daar wel zorg dragen. De heer von Hohenfels zal zeker een anderen uitslag ver wacht en geen moeite gespaard hebben om zijn wil door te zetten doch „O neen, dat deed hij niet 1" ver zekerde Hildegard, zonder den ge heimen wenk der grootmoeder op te merken. Gij miskent hem. Hij meent het goed met u en heeft ten gunste van u getuigd." „Wat?" riep Rainer, terwijl hij met beide handen de tafel greep en voorover gebogen, baar in het gelaat zag. „Wat vertelt gij mij daar en waarmede zult gij die dwaze bewering De commissaris zegt, dat dit geld gegeven is als tegenbeleefdheid voor iets, dat met den dienst niets te maken heeft. De commissaris wordt beschuldigd uit een fonds ten behoeve der politie agenten de gelden niet goed te hebben beheerd. De commissaris heeft ver antwoording overgelegd en van het restant beleggingsbewijzen getoond. De onhoudbare verhouding tusschen den commissaris en den hoofdinspec teur is ontstaan, doordat de commis saris den hoofdinspecteur op diens ronde had laten controleeren en den hoofdinspecteur toen in een café had aangetroffen, alwaar hij iets dronk. De zaak is in handen der justitie. Rondvlucht door Nederland. Op het verzoek om eene subsidie van ten minste f 1285, dat door het comité van actie voor eene nationale rondvlucht in 1912, ten behoeve van de Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart, tot den raad van Amster dam is gericht, en dat om praead- vies in handen van B. en W. werd gesteld, adviseeren deze ongunstig. In hoever gemeenten, waar de deelnemers aan deze rondvlucht zul len nederdalen en die van deze rondvlucht dus een belangrijk voor deel mogen verwachten, eene bij drage willen verleenen, laten B. en W. ter beoordeeling van hunne be sturen. Vooris zouden zij het met het oog op het nationale karakter dezer onderneming kunnen begrijpen, indien ook de Landsregeering tot de totstandkoming daarvan bijdroeg, maar zij zien geen reden, waarom gemeenten, waarover de weg der vliegers zal leiden, doch waar zij niet zullen nederdalen, eene subsidie zouden toekennen. Het plaatselijk belang, dat deze gemeenten bij de rondvlucht hebben, is zoo gering,' dat het eene afzonderlijke bijdrage naar de meening van B. en W. niet wettigt. Het komt hun daarom ook niet gerechtvaardigd voor, van Am sterdams ingezetenen tot dit doel eer.e grootere bijdrage te vorderen, dan zij als hun aandeel in eventu- eele subsidies van Rijk en Provincie zuilen hebben te dragen. B. en W. stellen mitsdien den raad voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De Kloosterkerk. Naar het „Vad". verneemt, moet bij de Kerkvoogdij van de Nederd. Hervormde Gemeente te 's Graven- hage het voornemen bestaan, de Kloosterkerk te verkoopen. Men meent, dat voor de opbrengst van het gebouw bij verkoop een nieuwe kerk op Zorgvliet zou kunnen wor den gebouwd, waardoor tevens aan de behoefte van een kerkgebouw in bewijzen Verschrokken staarde zij hem aan zoo woedend klonk zijn stem. „Wel, de Vrijheer liet u in volle recht wedervaren en zei herhaaldelijk dat hij vast aan uw eer geloofde", sprak de grootmoeder. „Laat Hildegard spreken 1 Ik wil weien wat haar woorden beteekenen viel hij heftig in. Hij heeft een verklaring te mijnen gunste afgelegd Wij zjjn hem dank verschuldigd Wat beteekent dat?" Nog zweeg zij, doch hij zag haar onafgebroken aan en herhaalde telkens zijn vraag. Dikwijls had Hildegard ondervonden, dat men moest gehoor zamen, wanneer hij bevalschuchter antwoordde zij derhalve „Het is waar." „En wie heeft dat gezegd „Niemand 1" „Vereer dus verder!" „Ik zelf ontmoette den heer von Hohenfels." „Waar?" „Aan moeders graf. Het was op haar sterfdag en toen „Gij hebt met hem gesproken?" „Ja." dat sladsgedeelle zou worden voor zien. Zorg voor de toekomst. Te Utrecht is een vergadering ge houden van „Zorg voor de Toekomst", vereeniging tot ondersteuning van weduwen en gepensionneerde militai ren van de landmacht, wier weduv/en niet begrepen zijn in de Weduwenwet der landmacht 1909. Bij afwezigheid van den voorzitter wegens beroepsbezigheden, werd de vergadering geleid door den heer Hazebroek, die in zijn openingstoe spraak een uiteenzetting gaf van de redenen van de afscheiding van de vereeniging „Weduwenzorg". De ontwerp statuten werden met enkele wijzigingen goedgekeurd, waar door de vereeniging ais gevestigd kon worden beschouwd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren Van der Maden voorzitterBongaards, pen ningmeester en Van iperen, secreta rissen, alien uit Gouda; Markussen, uit 's Hertogenbosch en Van der Zwaag ui! Maastricht, als commissa rissen. Dr. G. j. Vailfant, oud geneesheer te Schiedam en oudste geneesheer uit ons land, thans 93 jaar oud, heeft in goede gezondneid zijn 70 jarig jubileum gevierd. Er was groote be langstelling voor den jubilaris die zich vroeger in allerlei funciies zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Een commissie, gevormd uit een aantal geneesheeren van ons land, vereerders en eenige oud-patiënten en bestaande uit de heeren dr. M. Juda te Amsterdam, prof. Pekelharing te Urrecht en dr. S. j. Haibartsma te Rotterdam, boden hem een bronzen plaquette, de beeltenis van den feest vierende voorstellende, aan. D.t ge schenk ging vergezeld van een fraai bewerkt album, bevattende de namen van de ruim 100 deelnemers-aan dit geschenk. De kabeljauwvisscherij in de Noord zee is zooais bekend, in de laatste jaren zeer slecht. Dat er zich nu en dan nog groote scholen kabeljauw kunnen vertoonen, bewijzen de na volgende vangsten van drie stoomers, varende onder directie van de firma A. Hoogendijk Jz. te Vlaardingen Stoomschip „Prins Hendrik der Ne derlanden", schipper Ktyn-Broek, met 105 tonnen gezouten kabeljauw, 20 tonnen gezouten leng, koolvisch etc. en 35 tonnen maatjesharing. Stoom schip „Koningin Emma, schipper J. van Hoogleilingen, met 100 tonnen gezouten kabeljauw, 15 tonnen ge zouten leng, koolvisch etc. Stoom schip „Martha Maria, schipper H. van Hoogteilingen met 65 tonnen „Hem misschien wel zijn tusschen- komst gevraagd „Dat is toch slechts een bewijs voor de liefde van uw kind," viel de oude vrouw in. Ongeduldig gaf hij haar een teeken van te zwijgen en herhaalde scherp „misschien wel zijn tusschenkomst gevraagd Zij knikte bevestigend. „Hij maakte het het mij gemakkelijk. Gij kunt u nauwelijks voorstellen, hoe goed hij is, hoe veel vertrouwen hij inboezemt, hoe hij mij ook wist op te beuren en te troosten." Terwijl bet meisje sprak, was Rainer's gelaat steeds somberder ge worden toorn sprak uit zijn blik. Hij hief de vuist op, ais wilde hij het een of ander voorwerp verplet teren en met heesche stem, bevende van woede, riep hij: „Dat hebt gij gedaan. Zulk een deemoediging hebt gij mij bereid om hem gelegenheid te geven op zijn edelmoedigheid te kunnen pochen en tot het volk te kunnen zeggen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1