IG, lubber: 16 Hei Donderdag No. 116. iirtieden, Gemeentebestuur. Feuilleton. Haaf en Smart. LBURG. 50e Jaargang, 1912. n tUIJK, >open, 20,-, 10,-, 2v, in$, ONS >OP: Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbsnnements-fldoerfentjSn op zeer uoerdeelig® ©©onwaarden Gij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Van week fof week. 1b INNEN LAND. >stilleerder(j. fl 0,75. Tt P- fl. ft f 1'2?^°^o en 120. dale korting mt. oor de Neder- eTankstoom- pij om dienst te s in Irdië iipioma voor af- soonlijke sollici- sLange Vijver- age. Spoorkosten ;oed. IE! IEN. ]zes- en- vervaar- nieuwste 140,- I, 30,.. 0,15,-. ICS vorden, contant. 2—9 5) van ig van an 10 KOOP. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Morgen (Hemelvaarts= dag) verschijnt de „Vlis- singsche Courant" NIET. POLITIE. Stremming passage over de Schipbrug. De Burgemeester van Vlissingen gezien de aanschrijving van den ingenieur van 's Rijks Waterstaat; brengt ter aigemeene kennis dat tengevolge van het te water laten van het stoomschip „Pontianak" op Za- ttrdag den 18e Mei a.s. de Schipbrug vanaf 2 uur n.m. tot zoolang als noodig biijkt te zijn, voor het verkeer zal zijn gesloten. Vlissingen, 15 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het oorlogsnieuws is eigenlijk be neden nul. In Tripolis lijkt de oorlog wel afgeloopen. Wij zouden trouwens niet weten wat de Italianen er verder nog te doen hadden, dan hun treurig bezit aldaar te behouden, tot dat eens de lang gehoopte tijd komt, waarop de erkenning van dat bezit door Turkije plaats heeft. Maar zoover zijn we nog niet en het wordt niet waar schijnlijker dat we ooit zoover zullen komen. De Dardanellen zijn nog altijd gesloten, hoewel de mijnen ten koste van vrij wat ongelukjes worden op geruimd. Gaan de Turken daarbij langzaam te werk dan is dat ten deele ook de schuld der Italianen, die met hunne oorlogsschepen maar niet uit de buurt willen gaan en voortgaan met eilanden te bezetten. Dat zij daarbij steun zouden vinden bij de Engelsche regeering, is een van die praatjes, die geheel in strijd zijn met de zeer onpartijdige houding, tot dusver door die regeering aange nomen. Dat de Turken zich overigens niet bijzonder haasten zullen, is wel aannemelijk. Ook het minder gunstige weer schijnt schuld te hebben aan de vertraging in de opruiming der mijnen en een tijd voor de openstelling van het vaarwater is nog niet te bepalen. Op het door de Italianen bezette Rhados moet tusschen beide partijen nog al hevig gevochten zijn, maar de berichten zijn alweer zeer vaageen kenmerk van dezen geheelen oorlog In Morenland blijft het verschrik kelijk rumoerig. Dat verschillende 0— 47.) „Wanneer ik slechts goed kon maken wat geschied is", fluisterde zij, terwijl de tranen haar langs de ingevallen wangen parelden. Maar „Hildegard, gij hebt veel en zwaar geleden", viel de heer von Hohenfels haar in de rede. „Ja, ik moet sterven onder den last van schade en schande", ant woordde zij. „Is vader onschuldig heeft hij de misdaad begaan Dat vraag ik mij dag en nacht, doch ik krijg geen antwoord. Waarheen ik mij ook wend, nergens troost en vrede, dagelijks wordt de hoop zwakker en ik voel dat het mij aan moed en kracht ontbreekt, om dit nameloos verdriet langer te dragen." „Aan die gedachte moogt gij niet toegeven", sprak de Vrijheer, bijna geschrokken door deze taal van het meisje. En weei stond hem het beeld stammen tegen de Fransche occupa tie in verzet komen, schijnt wel buiten twijfel te wezen. De benden moeten vrij sterk zijn en hier en daar tot aanvallen op Europeesche versterkin gen overgaan. Oeneraal Lyantey is naar Marokko onderwegmaar het is te vreezen dat de toestand hem in het nieuwe gebied, waar hij het bewind moet voeren, niet zal meevallen. De Spaansche stellingen worden ook aangevallen en het is overal een verwarring van belang, waarin slechts een zeer krachtig optreden eenige orde kan brengen maar het is hoogst waarschijnlijk dat den Franschen nog een zeer zware taak wacht. Van zijn uitstappen naar het zuiden teruggekeerd, heeft de Duitsche keizer zich terstond bezig gehouden met de zaak die in Duitschiand zooveel hoop, in Frankrijk daarentegen zooveel vrees wekt, en in Engeland naar het ons voorkomt vrij koeltjes wordt opgeno men wij bedoelen de op 't oogenblik dat deze regelen worden geschreven nog aanstaande benoeming van den Duitschen gezant te Constantinopel, in gelijke betrekking te Londen. Baron Marschail, de groote kenner der Oostersche toestanden, zai zijn be langrijken post verlaten om de nieuwe richting in de Duitsche staatkunde te Londen in te leiden. Verbetering in de verhouding tusschen beide rijken, Duitschiand en Engeland, is nu een maal de wensch en om tot vervulling daarvan te geraken zal al het mogelijke worden gedaan. Zooals wij opmerkten neemt men in Engeland tot dusver de zaak vrij kalm op, hetgeen ook heel natuurlijk is, en stellig is dat een troost voor Frankrijk, dat zich met dergelijke toe nadering bezwaarlijk ingenomen kan betoonen. Nu we zullen wel zien wat er van wordt, voor ons zeiven zouden wij meer benieuwd zijn om te vernemen of het vertrek van Marschail uit Con stantinopel verandering beteekent in de politiek aldaar. Het ligt toch in den aard der zaak, dat Duitschiand zijn bondgenoot in Turkije min of meer de hand boven het hoofd heeft te houden. Turkije, gaat nu, noodgedwongen, allerlei maatregelen tegen de talrijke in dat land gevestigde Italianen nemen: uitzetting, heffing van zware rechten enz., en Duitschiand kan daartegen niets doen daargelaten nóg dat men van den tweede-hands bondgenoot, die duidelijk zijn zwakheid en onbe holpenheid toont, hoogstwaarschijn lijk den buik vo! heeft. In dien stand der zaak kan verandering van verte genwoordiger ook zeer goed verande ring van standpunt en houding be- teekenen hetgeen den Italiaan zeker voor cogen van de ontslapene, die ook door het verdriet ten grave was gesleept. Maar haar dochter kon hij toch niet laten wegkwijnen, zooals zij weggekwijnd was. Het ergste moest haar bespaard blijven zoover het in zij n machi lag moest haar vader gered worden 1 „Vertwijfel niet, mijn lief kind", zei hij zacht. „Nog is de schuld van uw vader niet bewezen. En al mocht hij in een oogenblik van ver zoeking de daad hebben gepleegd, dan zij zij hem vergeven om der wille van haar, die hier rust. Wat van mijn kant kan worden gedaan om eene veroordeeling te voorkomen, zal geschieden. Mijn woord heeft macht in deze streek; vertrouw dus op mij. Ik zal verklaren, dat Rainer in mijn oogen steeds een eerlijk man is geweest. ,0, God, hoe kan ik zooveel schuld ooit kwijten", stamelde Hildegard. „Koester slechts niet weer zulke sombere gedachtengeloof, dat ik het oprecht met u meen en tracht gelukkiger te worden, dan uw moeder is geweest. Dat is alles, wat ik ver lang", antwoordde de heer von Ho henfels met een weemoedigen glim- niet zou meevallen, maar over 't al gemeen geen verwondering zou baren. Naast een krachtig Duitschiand en een krachtig Oostenrijk-Hongarije, maakt Italië, nu het zijn eigen kracht en beteekenis moet toonen, toch een bitter poover figuur. Zou de triple- alliantie er aan moeten gelooven De beide kampioenen om het been van het Amerikaansche presidentschap leven en vechten nog steeds, reizen en trekken en steken tallooze speeches af. Taft is nog altoos baas, maar heeft geen meerderheid en men zegt dat het Amerikaansche volk van het onverkwikkelijke schouwspel dezer vechtende, ofschoon tot éen partij be- hoorende heeren, zoo oververzadigd wordt, dat het zeer goed mogelijk zou wezen dat een derde hond (heer) met het been weg liep in welk ge val de Vereenigde Staten weer eens democratisch zouden worden gere geerd. Velen zijn van meening dat het niet veel meer dan lood om oud ijzer zou beteekenen en 't is best mogelijk dat ze gelijk hebben ook. In ieder geval zou het Amerika geen kwaad doen, wanneer zich eens een meer waardig persoon aan het hoofd van den Staat plaatste. In China, overigens nog altijd met een zeker geheimzinnig waas om huld, schijnt men dan toch eenigszins uit den brand te geraken, wat de financiëele quaestie betreft. Geld, de zenuw van den oorlog, is hier ook wel degelijk de -enuw van den vrede en men schijnt, zonder dat, met zijn hervormingen niet te kunnen opschieten. De bankiers, die de lee ning zouden sluiten, stelden zooals men weet, zekere eischen, waaraan men in China niet wilde voldoen en over éen dier eischen, toezicht over de ontwapening der troepen, schijnt men toen heen gestapt te zijn, zoodat de Chineesche diplomatie zoowaar een overwinning heeft behaald. 't Is te hopen dat de acht honderd millioen, die men nu te pakken krijgt, maar niet op een gloeiende plaat zullen vallenwant over 't algemeen schijnt het in China toch een treurig boeltje te blijven. De uiterste einden van het rijk kan men blijkbaar niet eens regeeren. Van den Mongoolschen opstand hoort men niets meer. Zouden die lui zich als onafhankelijk beschouwen En in de hoofdstad van Thibet worden de Chineesche soldaten door de Thibe- tanen belegerd, zonder dat er iets tegen gedaan wordt De hoop der Ieren nadert van lieverlede hare vervulling. De wet op eigen bestuur is in het Lagerhuis lach. Zij greep zijn hand, die hij haar ten afscheid reikte en drukte die vol kinderlijken eerbied aan haar lippen. Toen legde Gisbert de roos op den marmeren steen en ging heen om zijn belofte gestand te doen. Lang zag het meisje hem na en toen zonk zij weer op deknieëen en prevelde een innig gebed. HOOFDSTUK XII. De Vrijheer begaf zich naar het naburige G. en had daar een lang durig onderhoud met den rechter van instructie, die zeer verbaasd was, hem ten voordeele van Hans Rainer te hooren spreken. De rechter schudde het hoofd, want alle geiu'gen waren het toch met elkaar eens, dat Rriner dikwijls bedreigingen iegen den Vrijheer had geuit. Het gerucht, dat Hohenfels ten gunste van den beklaagde had ge sproken, verbreidde zich spoedig. Men roemde zijn edelmoedigheid, zonder evenwel aan de onschuld van Rainer te gelooven. De overheid zag zich thans echter genoodzaakt den in tweede lezing met aanzienlijke meerderheid aangenomen, zoodat men thans tot de artikelsgewijze behan deling kan overgaan. Men verwacht dat die lang duren zal, met het oog op de voorgestelde amendementen maar in ieder geval komt de zaak dezen zomer voor de rechtbank der lords, die ze zullen rekken zoolang ze kunnen, maar, gekortwiekt als ze thans zijn,de totstandkoming ervan toch niet meer kunnen tegen houden. En zoo zal ook deze eindelooze geschie denis ten slotte haar volledig beslag krijgen. De Rijksmiddelen. Over de opbrengst van de maand Auril 1912 kan men tevreden wezen. Het was wel te verwachten, dat deze een flink bedrag hooger zou zijn dan die van April 1911, omdat de laatste abnormaal gering was geweest, maar het accrès is grooter dan men kon voorzien. Want ondanks de succes sierechten, die verleden jaar de oor zaak der geringe ontvangst waren, ditmaal nog minder opievetden dan in April 1911, is toch het totaal i 952 827.43 hooger dan verleden jaar. Werd toen in het geheel f 14 204,002 90 ontvangen, (bans was de opbrengst f 15,156,830 33 De verblijdende stijging valt over de geheeie lijst te consfateeren. Te beginnen met de directe belastingen, gaf de grondbelasting f42,000 meer dan in April 1911, het personeel steeg met f98,000, de bedrijfsbelas ting met f63,000 en de vermogens be asting met f55,000. Op de invoerrechten werd in het geheel f220,000 meer ontvangen, terwijl van de accijnzen de suiker steeg met f 117,000, het gedistilleerd mei f28 000 het zout met f18,000, bier en azijn met f13,000 en het geslacht met f 40,000. Alleen de wijn accijns bracht minder op en wel f6000, De belasting op gouden en zilve ren werken toont een stijging van f2000, en van de indirecte belas tingen - zijn yerhoogingen te consfa teeren voor de zegelrechten van f31,000, de registratierechten van f35,000, en de hypotheekrechten van f 1000. De successierechten bleven met f31,000 beneden de toch reeds lage opbrengst van April 1911. U t de domeinen werd een bedrag van f4000 minder ontvangen, doch fraaie stijgingen zijn waar te nemen bij de posterijen (f 134,000), de rijks telegraaf (f83.000) en loodsgelden (f 17,000) Uit deze vergelijkende opgaven blijkt, dat de vermeerdering niet slechts enkele bronnen van inkomst gevangene in vrijheid te stelien. Op den dag, dat dit geschiedde, stond Constance met vlammende bliksen tegenover haar echtgenoot. Haar boezem ging ontstuimig op en neer, haar handen beef ien van opge wondenheid en haar welluidende stem klonk hard, toen zij sprak „Dat is de zelfverloochening tcch te ver gedreven. Wat drijft u er toe als advocaat op te treden van dezen ruwen man, die u, zooals men mij gezegd heeft, persoonlijk heeft be- leedigd Ik begrijp zulk een groot moedigheid niet en ik erken eerlijk, dat ik zulk een handelwijze anders zou betitelen. Zwakheid schijnt mij hier beter op hare plaats." „Constance I" riep Gisbert op een toon, die haar onwillekeurig deed ineenkrimpen. Doch hij beheerschie zich en kalm, maar toch niet zonder strengheid, vervolgde hij„Gij hebt uw woorden niet overlegd en daarom zai ik ze verontschuldigen, doch eens voor altijdik behoud mij de volle vrijheid voor omtrent mijn besluiten, beslis singen en het beheer mijner do meinen." betrof, maar vrijwel over alle is verdeelJ, heigeen van grooter waarde moet geacht worden dan een toe vallige aanzienlijke stijging bij een enkele groep. Daar de eerste twee maanden van dit jaar ook een flink acctès hebben aangetoond, zijn we dus nu na afloop van het eerste derde deel van het ja r oen flink bedrag op ver leden jaar voor. Werd ioen over de eerste vier maanden ontvangen f 51,575,171.58Vs« thans bedroeg de opbrengst in gelijk tijdperk f 54 014,160.36y3 dus f2,438,988.78 meer. („N. Ct.") De nieuwe Hofprediker. Aan den Pa ijschen .Temps" wer den enkele bijzonderheden verstrekt belreffende de benoeming van den Franschen predikant Lacheret tof hofpredikant, waaraan wij het een en arder ontleenen. Na den dood van den laalsten Franschen hofpiediker vroeg men zich af in Waalsche kerkelijke krin» gen of de traditie zou worden voort gezet en de Fransche faal ais officl- eeie hof,'aal heit! plaats gemaakt voor hetNad^randsch. De benoemde predikant heeft gedurende vijftien jaar bij de Waalsche kerk te 's-Gra- venhage gestaan sinds twintig jaar echter vervult hij zijn ambt te Parijs. Hij zal thans ook in de Fransche hoofdstad blijven wonen en slechts enkele malen naar Nederland geroepen worden. De Koningin heeft door deze benoeming willen doen blijken van hare belangstelling voor de Fransche Hervormde Kerk, waarloe eens haar voorvader, admiraal De Coligny, be hoorde. Tijdens zijn ambtsvervulling in Den Haag heeft de heer Lacheret de bekende Alliance frangaise gesticht. Oproeping voor herhalingsoefeningen „Corvéables a merci?" vraagt het „Hbid." aan het hoofd van een siukje waarin het klaagt over het ontbreken van eer.e thuisgezonden oproeping voor opkomst bij de Landweeroefe ningen, en waardoor meermalen zeer onwelkome straffen worden opgeloo- pen. Een tuinwerker, die de openbaar gemaakte kennisgeving niet gelezen had en daardoor niet was opgekomen om zijne zes dagen te dienen, kreeg, toen hij, na aanmaning door den veld wachter verscheen, tien dagen poli tickamer. „De openbare kennisgeving" zegt het „Hbid." „die voor allen verbindend is en die alien „worden geacht ie kennen" (o vriendelqke Sint Bureaucratius) heeft plaats door aanplakking aan 't gemeentehuis. Welk gemeentehuis ongeveer twee uren loopens van de woning van den betrokken tuinwerker verwijderd is, „Ik denk er ook niet aan mij daarin te mengen," en haar geiaat kreeg een nog trotscher en vijandiger uitdrukking. „Doch in dit geval kan ik mijn verwondering niet verzwijgen, iedereen in de omgeving beschouwt het, dat Rainer de schurkenstreek heeft gepleegd, ja, men weet, dat hij door zijn wraakzucht tot de gevaar lijkste sujetten behoort, die het best achter slot en grendel zijti bewaard, en gij neemt hem in bescherming.— Wie weet of hij niet spoedig een tweede brandstichting waagt, die nu de eerste maal zoo goed is gesiaagd De gedachte, dat een adder in mijn onmiddellijke nabijheid loert, zai mij iedere vreugde vergallen. Uw woede die gij op reis toondet, schijnt spoe dig bedaard. Vroeger hadt gij toch altijd een afkeer tegen dezen man". „Dien heb ik nog en zal ik altijd hebben", antwoordde de Vrijheer somber. „Een verzoening kan tus schen ons niet plaats vinden, al leefden we ook driemaal een men- schenleven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1