lig» €3 din" flELER Vrijdag 10 Mei in, Spraakstoornissen. Feuilleton» Haaf en Smart. [heids-Sloten. No. 111. 50e* Jaargang. gbaar. \HSEN, rend. TER. ;elt U in WEKE- ONTRÏ- E R te GOED- OF voor it op b.et kelen der 1912. IbinnénlandT ekenden noo- VRIJZIN- NEDERD. RK uit tot Vergade- .Woensdag ids 8 uur, in H. BUNINQ, ar aanleiding sg in de Ker- ok van vrou- gewenscht. 1R. ERMAN. E. NIFTRIK. P. DTTIER. >E SANDE. Iwaterverf, rt niet. In ver- de zeer dien- krijgbaar bij AAT. ars. Billijke ke aflossing, ait. De te lee- ler korting en uitbetaald, igen, Vrouwe- jurg, Segeer- S-MOTOR- SLOEPEN OEISLOE- i bevelend, erneuzen, ^Importeur.) cen. raad. 1 COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, yifgê^ondsrd op Zon- en feestdagen. Het ontstaan van deze afwijkingen heeft voor een groot deel plaats in den lijd van de kinderlijke spraakontwik- keling. Wii men er een goed idéé van hebben, dan moeten we dus de gar.g der normale spraakontwikkeling eerst r.ader beschouwen. Het eerste geluid dat een kind voortbrengt, is het schreeuwen, dat in den aanvang geen beteekenis als spraakuiting heeft. Weldra echter bedient het kind er zich van om aan zijn verlangen of behoefte uitdrukking te geven en een opmerkzame moeder weet uit de verschillend nuances van het schreeu wen te herkennen, of het kind honger, dorst, kou of pijn heeft. Aan het huilstadium sluit zich het zoogen. stamelstadium aan. Het kind stoot onsamenhangende geluiden en letter grepen uit, in zekeren zin toegevend aan een instinctmatigen drang, die het ook tot schoppen en spartelen aanzet. De stamelgeluiden bevatten naast verschillende klanken der moederlijke spraak ook sommige, zooals smakge- luiden (het smakken met de tong), die by onbeschaafde volkeren voor komen. Na het stamelen komt het napraten. Het kind is reeds te voren in staat gehoorde woorden te begrij pen, zonder ze te bunnen nazeggen, het bevindt zich in den toestand der physiologische gehoorstomheid. Maar al spoedig beproeft het, de gehoorde klanken na te boolsen en met voor werpen en personen in verband te brengen. Die nabootsing gelukt in 't begin niet geheel. Het kind verandert letters in gehoorde woorden, die hem moeilijkheden opleveren, zoo b. v. zegt hij een d voor een g of een t voor een k, of wel laat een gedeelte van het woord weg. Deze woordontzettingen zijn gedeel telik te verklaren uit de ongeoefend heid der kinderlijke spraakorganen er bestaat een wanverhouding tusschen spreeklust en spreekvermo- gen ten deele ook daaruit, dat het kind de gesproken geluiden ver keerd in zich opneemt. Langzamer hand wordt de geoefendheid grooter en leert het kind woorden tot zinnen verbinden. Deze kinderlyke zinnen zijn van een eigenaardige structuur, waarby nog weinig samenhang valt Ie constateeren, maar ten slotte ver dwijnt cok dit euvel, en tegen het einde van het derde jaar is het kind al een heele virtuoos in het praten. De spraakontwikkeling gaat nog steeds door, tot in de schooijaren. Deze korte schets iaat reeds duidelijk de klippen herkennen, waarop de spraakontwikkeling stranden kan. Op een bepaald tijdstip treedt een wanverhouding op tusschen het spre ken willen en het spreken kunnen. 42.) Men herinnerde zich de bedrei gingen van Rainers diep ingewortelde haat. Hij had het toch nimmer onder stoelen of banken gestoken, dat het prachtige paviljoen hem een doorn in het oog was, en hoe gaarne hij den eigenaar op deze of gene wijze eens flink benadeeien wilde. Nu kon hij triomfeeren, doch wee hem, als de waarheid aan het licht zou komen De rentmeester trad naar buiten. «Waarheen, mijnheer B-aun vroeg een grondbezitter. «Naar den burgemeester.® „Zeker aangifte doen van het ver moeden van brandstichting „Ja". „Weet men al reeds wie „Nog niet." „Verdenkt men er iemand van De rentmeester trok zijn schouders De kinderen kunnen hun gedachten niet zoo snel uitdrukken, ais ze het willen. Ze beginnen een zin, bemer ken, dat het gekozen woord het goede niet is, kiezen een nieuw, vinden ook dit niet goed en blijven tan slotte in hun zin steken. Deze lichte stoornis sen verdwijnen bij de meeste kinde ren, bij een deel van hen wordt de afwijking erger en voert ten slotte tot stotteren. De ouders hebben vaak niet de kennis, dat deze afwijkingen in 't begin in een zwakte van het spraak- mechanisme bestaan, maar gelooven, dat het een slechte gewoonte is, die men met strengheid moet afwennen. Het kind moei den begonnen zin telkens herhalenvooral de moeilijke kianken worden geoefend, waardoor een zekere angst voor het spreken ontstaat, die het gebrek slechts ver ergert. Dat het psychische moment de angst om te spreken bij het stot teren een groote rol speelt, blijkt het best daaruit, dat vele stotteraars, wanneer ze alleen zijn, vloeiend kun nen spreken, daarentegen in de hef tigste stotterparoxismen vervallen, wanneer ze tegen hun vader of leeraar moeten praten. Een menigvuldige oorzaak van het stotteren vormt ook de aanwezigheid van andere stotte raars. Is er in een familie een, dan gaan gewoonlijk de andere kinderen het ook doen, hetzelfde wat ook in schoolklassen gebeurt. De omgeving van hel stotterende kind kan er vee! toe bijdragen, om het ontstaan te voorkomen, wanneer ze een helder inzicht in de zaak heb ben. Treden de eerste coordinatie- stoornissen op, dan moet eik actief ingrypen vermeden worden. Het is beslist voldoende, op het kind in te werken door zelf correct te spreken. Spreken we met het kind en met andere personen der huishouding langzaam en duidelijk, dan bootst het kind deze spraak na en gewent zich zalf eraan, langzaam te spreken. Spreken we zelf haastig en slordig, dan ook volgt het kind ons hierin na. Verder zyn er kinderen, die te vlug spreken en daardoor woorden of lettergrepen ervan inslikken. Oak dit ontstaat by het Ieeren spreken en is op een wanverhouding tusschen het denken en spreken terug te voeren. Om dit gebrek af te leeren, moet men den kinderen gelegenheid geven cor rect te hooren spreken, en tevens te gewennen om het tempo van hun prater, te matigen. Van het stotteren is het stamelen wel te onderscheiden. De spraak van den stamelaar is in tegenstelling met die van den statteraar vloeiend, doch hy kan bepaalde klanken niet zuiver uitspreken, b.v. hij zegt een t voor een k, een d voor een g. Tot op een bepaalden tijd is ieder kind, op en ging zyns weegs. Eenige uren later ging de gemeente- omroeper door het dorp. Op het marktplein en in alle voorname strafen bleef bij staan en las hij, omringd door èea groote schare nieuwsgierigen „Dezen nacht brand de het nieuwe paviljoen, tot het landgoed Hohenfels bshoorend met de daarbij behoorende oranjerie tot den grond af. Men vermoedt dat de brand is aangestoken. Ieder, die nadere aanwijzing omtrent den dader zou kunnen geven, ontvangt een premie van 300 Mark. Voor mede- deelingen vervoege men zich aan het gerechtshof, kamer no. 5 In den loop van den namiddag verscheen Kruidenlize by den burge meester. „ik weet, wie de brandstichter is," zeide zei. „Wel spreek vrij uit. Niets echter dan de waarheid", antwoordde hy, terwijl hq haar met wantrouwen ga desloeg. „De Hemel straffe mg, als ik het niet doen mocht verzekerde zij. „Hans Rainer is het I" „Pas op 1 het is overal bekend, dat TELEFOONNUMMER 10. fibosinements-Hdwertenfiën op zeer uoordeeiigs uoortwaarden zooals algemeen bekend, een stame laar, welk verschgnsel echter weer kalmpjes verdwijnt Men kan twee soorten stamelen onderscheiden, n.l. een organischen en een funclioneelen vorm. De organische vorm is een ga- volg van abnormaliteiten der lippen (hazenlip) tong, tanden en kaken, gehemelte (gespleten) neuskeelholte en van doofheid. Bij het functioneele stamelen zijn de spraakorganen vol komen intact, hier heeft men te doen met het achterbleven der spraak ontwikkeling. Voorkoming van het organische stamelen 13 ten deele onmogeiyk, daar ook na operatief ingrypen een byzondere behandeling tot het ver krijgen van een norm de spraak nood zakelijk is. Eén oorzaak is echter zeer gemakkeiyk te ondervangen, n.l. daar, waar het stamelen ontstaat door een gebrekkige neusademhaling. Dit is meestal een gevo'g van de vergrooti ïg van de derde amandel, welke eveneens vaak middenooront stekingen veroorzaakt in den kinder- leeftyd en aanleiding tot doofheid geeft. Door een lichte operatie is die derde amandal weg te nemen, waar mede heel dikwijls de andere ver schijnselen ook verdwynen. Veel gemakkelijker is het ontstaan van het functioneele stamelen te voor komen. Ieder kind heeft, zooals reeds gezegd, een bepaalden tyd, dat het stamelt. Dit wordt vaak aardig ge vonden, wanneer het kind twee of drie jaar is, maar het wordt belachelijk, wanneer dit stamelen nog op zesja rigen leef yd bestaat. Daarvoor zijn de ouders verplicht, door z iver spreken deze periode zoo kort mogelijk te maken. Blijft de spraakontwikkeling ge heel uit, dan hebben we met stom heid te doen. Men onderscheidt doof stomheid en gehoorstomheid. De eerste is het gevolg van doofheid, waarmee hei kind ter wereld komt, welke het in de eerste jaren, door verschillende kinderziekten oploopt de gehoorstomheid, waarbij het ge hoor geheel intact is, is het gevolg van een verstandsdefect, idiotie of imbeciliteit. De doofstommen kunnen op bijzondere wijzen leeren spreken, de hoorende stommen echter leeren wegens het bestaande gebrek aan verstand gewoonlijk niets deze we zens zyn alleen geschikt om in een gesticht verpleegd te worden. Tweede Kamer. De Tweede Kamer begon gisteren met de behandeling der bakkerswet. Over artikel 2, verbiedende den bakkersarbeid des Zondags en des nachts, ontspon zich een breedvoerige discussie, vooral naar aanleiiing van hij den man zeer vijandig gezind was, en als ge niets hebt dan een vaag vermoeden, zwijg dan liever, anders zoudt ge nog wel eens wegens laster kunnen worden aangeklaagd. „Neen, geen vaag vermoeden Niets, dan wat ik met eigen oogen heb gez'en 1" „Nu, laat hooren." „Den vorigen nacht was het met het kruiden zoeken wat Iaat geworden. Toen ik naar huis ging, moest ik den „Edeihof" voorbij. Daar scheen alies in diepe rusl. Uit geen der vensters scheen nog licht, doch de maan was helderder dan ooit. Ik zag, dat Rainer nog in den tuin was." „Nu, dat is niets bijzonders". „De tuinmuur v in „Edeihof" grenst aan het park, en we! juist daar, waar zich bet paviljoen bevond. Tegen dezen muur stond een ladder, die Rainer beklom." „Wat verder!" „Dicht bij het paviljoen stond, zooals u weet, een zeer oude boom welks takken over den muur hingen. Wie niet al te stijf was en Rainer weet zich best te helpen kon, zonder eenig gevaar aldus in een amendement van.den heer Snoeck- Henckemans, dat tegenover het regeeringsstelsel bedoelt de vrijheid voor beperkten nachtarbeid en geen verbod van arbeiden voor den pa troon. Vooral de heeren De Klerk, Schaper, Passtoors en Aalberse bestreden dit uitschakelen van de patroons. De heer Schaper wenschte in het regeeringsstehel, dat hij tegenover den heer Snoeck Henckamans verde digde, alleen beter omlijnd te hebben den arbeidsuur tot hoogstens 10 uur. De heer Borgesius trok zijn amen dement in betreffende de invoering van het drlepioegenstelsel. Hij meende dat een oplossing gezocht kon worden in de richting van het amendement- Snoeck Henckemans. Wanneer daarbij de nachtarbeid meer wordt ingeperkt. De heer Bos oordeelde dat niet slechts het euvel van nachtarbeid, maar ook dat van den langen arbeids duur dient bestreden te worden. Minister Talma betoogde dat af schaffing van nachtarbeid het uit gangspunt der regeling moet zyn en het patroonsverbod opgenomen moet worden in den koop. Het departement van Marine. De „Nederlander" schrijftNaar in parlementaire kringen verluidt, zal indien de heer Wentholt als mi nister aftreedt voor diens depar tement niet aanstonds een opvolger worden aangewezende heer Colyn, minister van oorlog, zou dan met de tijdelijke waarneming worden belast, voornameiyk uit overweging, dat wat dadelyk voorziening behoeft, de ver dediging van Indië is, waarmede de tegenwoordige minister van oorlog uir den aard van zyn verleden van nabij zeer bekend is. Dit intérimair zou dan tot de alge- meene verkiezingen in 1913 duren. Het Ga'a-bal. Hrt bal ten paleize te Amsterdam was gisterenavond zeer druk bezocht. De schitterende ambtsgewaden en uniformen waren verre in de meer derheid tegenover het burgeiyk avondcostuum. In tegenstelling met anders waren er dit jaar vele dames in fraaie toiletten. De Koninklijke Familie kwam ten 9 uren in de burgerzaal, waar de genood gden aan weerszijden van H. M. werden geschaard. H. M. droeg een crème zijden avondtoilet met goudbestiksel en gazen onderkleed met lila doorschyn. Verder was H. M. getooid met een diadeem en om den hals droeg zij de edelgesteenten van het national! huldeblijk. De Koningin-Moeder droeg een lila fluweelen robe met witte kant, een het park komen". „U beweert dus „Dat hy er over is geklommen, en den brand heeft aangestoken". „Hebt ge dat gezien „Neen, het was al reeds iaat en ik maakte, dat ik thuis kwam. Maar ik heb hem op den ladder zien staan. Dat kan ik bezweren. Wat heeft hy daar midden in den nacht te maken. U kunt op uw vingers natellen, hos de zaak zich heeft toegedragen. Hoor de lui maar pratenWaar men ook is overal hetzelfdeRainer was het en niemand anders 1 Zij zullen u nog lastig vallen, als u denbrandstichter op vrye voeten Iaat. Denk daarom". „Dank u, die raadgeving geef ik u cadeau. 03 nu heen 1" Lize strompelde weg, bleef onder weg met dezen en genen praten, redeneerde en gesticuleerde druk en wees met haar stok in de richting van den burgemeester. Zij was een gewichtig persoon geworden en vele zilverstukken werden haar in de hand gedrukt. Van minuut tot minuut steeg de opwinding, Men vertelde elkander, wat men had gehoord, er natuurlyk zijden mu'sje en diamanten in het kapsel. De Prins was gekleed in generaals uniform. Na korten tijd in de burgerzaal vertoefd te hebben, begaf de Konink- ïyke Familie zich met gevolg gedu rende tien minuten naar de'balzaal om vervolgens weer naar de burger zaal terug te kesren. Hier stonden drie "zetels voor de Vorstelijke per sonen gereed. H. M. hield hier eerst geruimen tijd staande, daarna zittend cercle. De Prins bewoog zich onge dwongen onder de gasten. De balzaal was met planten en bloemen, de buffetten waren met roode tulpen versierd. Verbetering toestand gemeente ambtenaren. Het Centraal Persbureau van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren schrijft ons Ia de kringen der burgemeesters, secretarissen, ontvangers, secretarie- en ontvangersambtenaren, leeft sterk de overtuiging, dat de sociale positie dier ambtenaren, na enkele in de laatste jaren aangebrachte geringe verbeteringen, nog zeer veel te wen- schen oyerlaat De Nederlandsche bond van ge meente-ambtenaren maakte zich her- haaldeiyk tot tolk daarvan. Onder meer werden in een uitnemend bewerkte en toegelichte proeve van wijziging der gemeentewet, de wenschen dezer ge meente-ambtenaren blootgelegd. Tot nog toe, bleef intusschen ook deze stem vrijwel die eens roepende in de woestijn. De bond is thans voornemens een krachtige actie te ontwikkelen voor verwezenlyking van de proeve. Daartoe wordt over het geheele iand een onderzoek ingesteld betreffende salarissen en ste k sprekende tegen stellingen met die van tal van andere ambtenaren. Vrageniysten zyn totdat einde aan alle gemeente-secretarissen toegezonden. De aldus te bekomen gegevens zul len ongetwijfeld in schrille kleuren aan het licht brengen, hoe karig is ons land deze ambtenaren, van wier bekwaamheid en yverige werkzaam heid het algemeen belang in zoo hooge mate afhankelijk is, bezoldigd worden. Vrijzinnig Hervormden. Aan den oproep tot bijwoni ïg van een vergadering voor vrijzinnige leden der Ned. Herv. gemeente, naar aan leiding van den geheven aanslag in de kerkelijke belasting, welke ver gadering gisterenavond in de zaal van den heerBuning werd gehouden, hadden zeer velen gehoor gegeven. Ook werden vele vrouwelijke belang- s e'lenden opgemerkt. De vergadering werd geopend door nog het zyne aan toegevoegd. En al spoedig was er geen huis en hofstede in het dorp en de omstreken meer, waar men niet wist te vertillen, dat K-uiden!ize Hans Riiner bij het misdrijf had gadegeslagen, en hem verraden had. Op den „Edeihof" heeischte een diep, eigenaardig en bang stilzwijgen. Het was alsoi men onderling had afgesproken, over het feit geen woord te reppen. Rainer stond in den hoek van de kamer en tuurde naar huiten. Steeds hing zijn blik aan de puin- hoopen van het paviljoen. Vreugde was er nu juist op zijn gelaat niet te lezen. De mond was zoo vast gesloten, dat twee scherp geteekende rimpels over de kaken liepen, tus schen de wenkbrauwen waren even eens diepe rimpels m ;rkbaar in de oogen echter gloeiden en fonkelden, als toen hij den Baron naar zijn ster vende vrouw had geleid. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1