en. sTD iORfi" 1VE. Donderdag 9 Mei 10ef r: )m" wasschfin (en-klop. fabriek Gemeentebestuur. Feuilleton, Haaf en Smart. So, 110, 50e Jaargang. 1912. GEN, Uwe Ibleekerij )e Zoom ioom. teven. ar ons. van kialitei Vtrschi|ni dagelijks,, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Van week tof week. Iftbomtmenfs-Rduerleniïësi op z©©r uoorfleeiige voomaankn ^Bi^ENiTANDr balage. igstellenden en uan een op NOEQINQ", „OKE. r kan, irdierstaat. een flinke itnede een •p. Te bevra- no. 28. de Woning >urg, aan den weg, bij het evragen bij J. Geere K 305, irborg Maaf- <3 A° 1829. aarden, rwoonhuizen 1000. M. igenf, nypark 21. 1, Taxateur, kuyterstraat 5 Jen. rden op aan- kt bij onder is Co. goederen. Irstrekt. Ooievaar" VLISS1N0SCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. 10. HOOFDELIJKEN OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde kohier van den Hoof Jelij- ken Omslag voor hei jaar 1912. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het primitief Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1912, na door Gedeputeerde S'aten van Zeeland bij hun besluit van 3 Mei jl. no. 47 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 8 Mei 1912. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Het is voor hem die goed oplet, niet te ontkennen, dat er voor het tegenwoordige een zekere spanning en onrust in Europa heerscht. De bondgenooten van Italië en de overige mogendheden bewaren een strikte neutraliteit bij de vè gaande pogingen om den oorlog te doen beslissen, maar staan blijkbaar zelf niet geheel gerust voor de vraag, wat er gebeuren zal indien dit mislukt, en het is hoogstwaarschijnlijk, dat ook de aan vallen op en het bezetten van de Turk- sche eilanden weer op niets zullen uitloopen. De mogendheden, tegen Turkije minder vriendelijk dan tegen Italië, zouden al besloten hebben dat die eilanden, die een Orieksche be volking hebben, wanr.eer ze eenmaal aan Turkije ontnomen zijn, dan maar onafhankelijk moeten blijven, op die manier meewerkende tot de afbrok keling van den Turkschen Staat; doch, gesteld dat dit warr is, wat doet het eigenlijk tot de zaak? De bron van onrust blijft en wordt steeds grooter en men mag er de Engeische regeering dankbaar voor zijn, dat zij het althans onomwonden heeft uit gesproken, dat Turkije de Dardanellen mag sluiten, als het voor de veiligheid van Consfantinopel vreest. In ieder geval worden ze voor het tegenwoordige weer geopend, om aan de groote behoeften van den Russischen Oostzeehandel te gemoet te komenm. a. w. de onderzeesche mijnen worden opgeruimd maar dat is een lastig en gevaarlijk werk, waarbij men o zoo iar;gzaam opschiet, 't Zal er misschien mee gaan als met dat open en dichtdraaien van een brug. Als de brug goed dicht is en de hekken opengaan, stormt alles er van weers kanten op inmen mag dan blij O— 41.) „Het gevaar is geweken. Wellicht is uw huip elders noodig mijnheer Braun, laat mij maar alleen. Prisea en ik zullen wel voor mijn zuster zorgen". Deemoedig buigend, zooals zij dit altijd deed, naderde het kamermeisje. Mevrouw von Arnheim, blijkbaar nog onder den invloed van den schrik, liet zich door Alexandra naar huis dragen. Toen zij in haar vertrek was gebracht, verviel zij waarschijnlijk in een toestand van uiterste opwinding bijna onafgebroken vernam men haar geschrei en het krampachtig snikken, totdat de morgen aanbrak toen eerst werd zij kalm. Slechts een korten tijd was Prisea binnen geweest, nu zat zij reeds lang in een neven- vertrek aan het venster en zag den tuin in, waar men bezig was, omver te halen, wat nog van de muren stond. wezen als het zonder ongelukken afloopt, en als de laatste voetgangers nog op de brug zijn, wordt ze mis schien alweer open gedraaid. Niet geheei zonder beteekenis mag men ook de verklaring achten van den leider der oppositie in het En geische rioogerhuis, dat Turkije den oorlog niet gezocht heelt en dat het ook door geenerlei handeling op zijn geweten heeft, dat het tooneel van den oorlog uitgebreid is op een wijze die de meesten betreuren. Het komt ons voor dat zoowat ieder buiten Italië van deze waarheid over tuigd ismaar men hoort het niet eiken dag zoo ronduit zeggen. Trou wens, de Duitsche regeering heeft ook erkend het recht tot hernieuwde sluiting der Dardanellen. Een kleine dosis voorzichtigheid zai den heelge- bakerden Italianen dus wei te stade komen. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika houdt men zich voortdurend bezig met het tijdroovende en zeer opwindende werk der verkiezing van de gedelegeerden, die te Chicago den cand daat voor het presidentschap zullen stellen. Wij vreezen dat Roose velt bezig is, zich zelf een weinig te overleven en dat de Amerikanen blijk geven van de noodzakelijkheid of wenschelijkheid van verandering niet overtuigd te zijn. Over 't algemeen schijnt de poging van den vroeger zoo hoog gevierden Roosevelt, om voor de derde maal president te worden, in de Vereenigde Staten geen al te besten indruk te maken. Vandaar dat er nu een trou wens zeer verklaarbare en gerecht vaardigde poging wordt gewaagd om geen herkiezing in het vervolg meer toe te laten en den president dan voor een paar jaar langer te verkiezen. De politieke zeden zouden daarbij on getwijfeld welvaren; want de presi dentskeuze is veelal een der schaduw zijden van den republikeinschen staats vorm geweesthoewel het toch elders dan in de nieuwe wereld nooit zoo erg was. at Voor de Franschen houden, zooals te verwachten was, de moeilijkheden in Marokko zoo dadelijk maar niet op. Zij hebben er op dit ocgenblik groot belang bij, dat de inlanders zich zoo rustig mogelijk houden. Komt er eens een soldaten-oproertje, dan zullen zij daar wel raad mee weten; maar het zou vrij wat erger wezen wanneer de bevolking zelve v/eer eens in heftige gemoedsbeweging kwam en daarvoor zou heel veel ge vaar beslaan, wanneer de sultan eens gevolg mocht geven aan zijn voorne men om af te treden. Men kan zich zeer levendig voorstellen, dat deze heer met zijn dubbelzinnige en absoluut Dikke rookwolken stegen nog uit het puin en de asch naar omhoog. Verwoest was alles, dat zoovele dui zenden had gekost niets was gered van de zeldzame verzamelingen, de kostbare schilderijen, wapenen en sieraden Een ontzaggelijk droevig toonee! De deur werd geopend en Ale xandra trad binnen. Haa? gelaat was bleeker dan ooit haar voorhoofd diep gerimpeld en uit de grijze oogen schoten stralen vuurs. „Plichtvergeteneriep zij het meis je toe. „Hadt gij haar niet beter kunnen bewakenJe wordt oud en verstandig genoeg. Ik zou ze naar Moskou terug moeten zenden „Vergiffenis smeekte Prisea. Ik was zoo geschrokken van het brand- geschreeuw, dat ik wegsnelde, en ondertusschen heeft mevrouw zich zeker verwijderd". „Lieg nietJe was ingeslapen en toen je wakker werd, was zij reeds weg 1" „Neen, neen 1" „Spreek de waarheid Die moet ik wetenIk beveel je alles te bekennen 1 Toen je den slaap niet meester kon niets beteekenende positie volstrekt niet hoog weglooptmaar hij kan de Franschen uitstekend diensten be wijzen ais stootkussen. Treedt hij niet af, dan blijft het in binnenland we! rustigmaar wil hij met alle geweld weg, dan komen er nieuwe preienden- ten en ieder vindt zijn aanhangers, waartusschen de Franschen geen keus kunnen doen en dan het onder ling weer maar moeten uitvechten. De sultan schijnt er zich bitter over te beklagen, dat hij niets meer te zeggen heeft, en hoewel een vergeten burger een gerust leven heeft, hoort men dit zelden beamen door menschen die hun ieven lang in zekere hoog heid gezeten hebben. Los van de heerlijkheid is sultan Moelai Hafed evenwel niet; want als hij afstand doet, schijnt hij het te willen doen ten gunste van zijn zoontje, hetgeen evenwel volstrekt niet bewijst, dat eventueele kroonpretendenten zich daarbij zouden nederleggen. Het mooiste van de zaak isintus- schen dat men den sultan, die op reis zou gaan en waarvan men de lucht schijnt gekregen te hebben, niet eens wil laten gaan en dat zich ben den verzamelen om dit te beletten. Ook in andere opzichien trouwens is de toestand niet zuiver. Tot dus ver kunnen de Franschen natuurlijk slechts iangs een gewonen wegnaar zee komen, in afwachting dat er een spoorweg aangelegd is; maar die weg schijnt lang niet veilig te wezen. Nu pas weer is er hevig gevochten en hebben ook de Franschen tamelijk goed klop gehad. sjs Vreemd schijnt het, dat men tegen woordig zoo verbazend weinig uit het Hemelsche rijk verneemt; name lijk over den binneniandschen toe stand aldaar. Het is toch bezwaarlijk aan te nemen dat in zulk een groot rijk, waar pas revolutie heerschte op uitgebreide schaal en waar men ten slotte den regeeringsvorm moest ver anderen, nu eensklaps alles als van een leien dakje zou gaan. Wij weten dat er geld noodig was namelijk om iets van beteekenis tot stand te bren gen, maar het is niet aan te nemen, dat het er eensklaps werkelijk een hemel op aarde zau geworden'zijn, alleen omdat men het nu eenmaal over het geid niet al te best eens kan worden. De vert;genwoordigers dei vreemde mogendheden, wier ban kiers voor de staatsleening zouden zorgen, eischen deugdelijke waarbor gen, die de regeering niet schijnt te willen geven. Het zou dan ook wat moois worden, wanneer een regee ring als de Chinaesche maar met de mitlioenen kon omspringen zooals ze verkoos. Het syndicaat wenscht de koorden van de beurs in handen te houden en dringt op bezuiniging in worden, hadt ge mij moeten roepen." „Ik heb niet geslapen heusch niet 1" tiep Piisca, die bijna ineen gezakt was door den gesirengen, be- straffenden blik harer meesteres. Hun gesprek werd door een zacht geklop op de deur afgebroken. „Kijk eens, wie daar is!" gebood Dombrowsky. Het meisje gehoorzaamde. „Mijn heer Braun vraagt om eeu kort onder houd 1" zeide zij. „Laat hem in de blauwe zaal, ik kom l" „Wat heeft u mede te deelen vroeg Alexandra, toen zij voor den rentmeester stond. „Volgens de verklaring van de brandwachten moet hier aan een moedwillige brandstichting te denken zijn. Deze bewering is ook de mijne, want de mogelijkheid van een nood lottig toeval is totaal uitgesloten. Niemand is sedert gistermiddag met licht in het paviljoen geweest. Het geheele personeel moest nog gewekt worden. De vlammen sloegen uit alle vensters tegelijk, blijkbaar omdat de brand moet zijn aangesteken. de staatsuitgaven aan. De quaestie schijnt volgens de jongste berichten vrij hoog te loopen en als het zoo voortgaat, zal het einde wel wezen geen geld geen Zwitsersmaar dan is de nieuwe republiek feitelijk geen knip voor den neus meer waard. Men kan er nog vrij wat van beieven 1 Tweede Kamer. Alvorens gisteren over art. 1 van het wetsontwerp tot het aanbouwen van een pantserschip werd gestemd, zeide minister Heemskerk dat af stemmen niet in 's lands belang zal zijn. Die van rechts tegenstemt, al dus voorspelde de minister, zal er binnenkort spijt van hebben. Hierna werd gestemd en ait 1. zooals wij gisteren reeds onder „Laatste Berichten" meldden, verwor pen met 63 tegen 26 stemmen. Tegen de geheele linkerzijde en verder de heeren Duijnstee, Van Nispen (R.ieden). Van den Berch van Heemstede, Van Nispen (Nijme gen), Bolsius, [anssen, Beckers, de Ram, Van Best. Boogaardt, Kooien (allen kath.), de Visser, Van Veen, Schimmeipenninck, Lohman, Anker man. van Lennep, (allen Christ, hist.) Van der Voort van Zijp, de Oeer, Van Wassenaar, VerL ren, Van Deden en Van Idsinga (allen anti-rev.) Na uitvoerige .discussie werd be sloten 21 Mei ie beginnen met de behandeling van de ziektewet, zonder gelijktijdige behandeling van de motie-Troelsira. Tot lid van Oed. Staten van Noord- Holland is benoemd de heer Th. M. Ketelaar te Amsterdam. Door deze benoeming ontstaat een vacature als lid van den gemeenteraad voor dis trict VIII te Amsterdam. De ondergang van de „Titanic." Bij de firma Oosterbaan Ie Cointre te Goes is verschenen „de Or.d-r- gang van de Titanic." In dit werkje, dat verschillende illustraties bevat, worden door den schrijver den heer E. C. J. Kuijper, redacteur van het „Algemeen Handelsblad", nog meer nauwkeurig de verschillende bijzon derheden van deze ontzettende scheepsramp beschreven. De prijs van hei werkje bedraagt 25 cent. Internationaal kegelconcours. Door den U rechtschen kegelbond is, ter gelegenheid van zijn vijfjarig bestaan een internationaal kegelcon cours uitgeschreven dat van Zaterdag 15 tot eiï met Maandag 24 Juni zal worden gehouden in de fraai ver- Men heeft de verschillende drape rieën der kleine nevenvertrekken in brand gestoken". „Wie zou dat dan moeten hebben gedaan Ik geloof, dat u dwaalt 1" antwoordde de juffer, doch over haar gelaat vloog een nauwelijks te be merken siddering. „Neen, neen 1 Het is, zoo als ik het u zeg." „Daar wij echter geen derhuisge- r.ooten kunnen verdenken Moet een vreemdeling het park zijn binnengeslopen. Ook mij is de zaak duister. Doch Herr von Hohenfels droeg mij op, hem gedu» rende zijn afwezigheid in alles, wat op zijn goederen betrekking heeft,'te vertegenwoordigen. Ik acht het daar om mijn plicht, de zaak nauwkeurig te onderzoeken, opdat de dader ge vonden, in handen van het gerecht gesteld wordeik zal mij daarom naar dan burgemeester begeven. Hij moet maar een premie stellen voor degenen, die eenige aanduiding van bet misdrijf kunen geven". „Zeer zeker. U hebt dan tenminste het uwe gedaan" antwoordde Ale xandra na een;ge oogenblikkei te sierde concertzaal van het „Park Tivoli" aldaar. Tal van medailles en eereprijzen zijn voor dit concours uitgeloofd. VlSssingeis, 8 Mei, De Schelde. Hedenmiddag werd de algemeene vergadering van aandeelhouders ge houden van de Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier. Vertegenwoordigd waren 418 aan- deelen, uitbrengende 81 stemmen. Door de directie werd verslag uit gebracht over het boekjaar 1911. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8 pet. Als commissaris werd herkozen da heer C. R. C. Wibaut, terwijl voor twee leden en twee plaatsvervangende leden in de commissie van aandeel houders werden gekozen resp. de heeren Is. van Raalte, jhr. A. A. van Teijlingen. P. Dumon Tak en D. Hudig. Aan het 36e jaarverslag op deze vergadering uitgebracht is het vol gende ontleend Gedurende dit boekjaar heerschte levendigheid in alle afdeelingen van ons bedrijfde contracten voor nieuw werk konden worden afgesloten tegen ioonende prijzen. Het gemiddeld aantai werklieden bedroeg 1598 Het grootst aantal op éen moment 1666. Het aanlal ambte naren bedroeg 139. De onderhandelingen met de re geering betreffende uitbreiding en wijziging van het erfpachtscontract zijn in het afgeloopen jaar voortge zet en zullen, naar wij verwachten, binnenkort tot een bevredigende op lossing leiden. Afgeleverd werden twee torpedo - bootjagers, genaamd „Wolf" en „Fret" aan de Kon. Ned. marineeen on derzeeboot genaamd „Onderzeeboot II" aan de Kon. Ned. marineeen gouvernements-stoomschip, genaamd „Zwaluw" aan het departement van koloniëneen mailsteamer, genaamd „Oranje Nassau" aan den Kon. West- Indischen maildienst. Complete machine-insiaüatiën wer den vervaardigd voor hetstoom- loodsvaartuig no. 9; voor de stoom schepen „Palembang" voor den Rot- terdamschen Hoyd en de „Zuid Hol land" voor de Scheepsvaart- en Steenkolenmaatschapplj te Rotterdam. in het geheel werden afgeleverd p.m. 8100 tonnen waterverpiaatsing schepenp. m. 25600 indicateur paardefcrachten machineinstaiiatiën 42 stoomketels met een gezamenlijk verwarmend oppervlak van 72818 vierkante voeten. Bovendien werden verschillende reparatien uitgevoerd. Op 1 januari 1912 bedroeg de hebben nagedacht. „Verder wil ik u nog vragen, of u wenscht, dat mijnheer terstond met het feil in kennis zal worden ge steld*. „Ja, hij zal er mede in kennis moeten worden gesteld", zeide Ale xandra, „maar zooveel haast behoeft er niet gebruikt te worden, Freiherr von Hohenfels is op zijn huwelijks reis. Wij zuilen zijn geluk niet te spoedig versloren. Onaangename dingen, waaraan toch niets meer te veranderen is, verneemt men altijd nog vroeg genoeg. Op mijn verant woording, zwijgt u voorloopig nog maar". Braun maakte een toestemmende buiging en Alexandra trok zich in haar vertrekken terug. Voor het slot stond een dichte menigte, die met ontzetting en klagend de verwoestingen, door den brand aangericht, gadesloeg. Steeds luider werd de verdenking hier en daar geuit, dat hier een misdrijf in het spel was geweest en velen wendden hun toornige blikken naar den „Edel- hof." (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1