Dinsdag' 7 Mei Gemeentebestuur. Feuilleton. Haat en Smart. No. 108. 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgssendsrd op Zon- sn Feesldugers. TSL1FOONNÜMM1B "10. fthonnements-Aduerfenfiict op uoordeeiig® sfoorufaarden BADPLAATS. Burg. en Weth. van Viissingen; maken bekend dat de opening der Zeeba den is bepaald op Zondag den 26 Mei e.R. Viissingen, 6 Mei 1912. Burg. en Weib. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van V issingen maken bekend le. dat op Donderdag den 23 Mei e.k. de verkiezing zal plaats hebben voor éen lid van den gemeenteraad in kiesdistrict no. I wegens overlijden van den heer A. van Ockenburg, en voor éen lid van den gemeente raad in kiesdistrict no. Ill wegens overigden van den heer F. van der Meer, terwijl zoo noodig stem ming en herstemming zuilen geschie den, respectievelijk den 5en en 18en Juni d.a.v. 2e. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, persoon lijk kunnen ingeleverd worden op Donderdag den 23en Mei e.k., van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den burgemeester, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde opgave zitting zai houden ten raad- huize; en 3e. dat de lijsten voor bedoelde opgave van af heden tot op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn tenraadhuize. Vooris vestigen zij de aandacht op arl. 151 der kieswet, luidende als volgt „Hij, die eene opgave, als bedoeld „in art. 51 inlevert, wetende, dat zij „voorzien is van handteekeningen „van personen, die niet bevoegd zijn „tot deelneming aan de verkiezing, „waarvoor de inlevering geschiedt, „terwijl zonder die handteekeningen „geen voldoend aantal voor een „wettige opgave zou overblijven, „wordt gestraft met gevangenisstraf „van ten hoogste drie maanden of „eene geldboete va» ten hoogste „honderd twintig gulden „met gelijke straf wordt gestraft „hij, die wetende dat hij niet bevoegd „is tot deelneming aan de verkiezing, „eene voor die verkiezing ter inle- „vering bestemde opgave, als bedoeld „bij art. 51 heeft onderteekend." Viissingen, 6 Mei 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. 39.) o— HOOFDSTUK X. Gedurende den winter was het op den „Edelhof" nog stiller geworden. Hildegarde had op het gebod haars vaders Camory vermeden en het huis niet meer zonder begeleiding veriaten, doch de teekenen van zwaarmoedigheid, die op haar uiterlijk hun sporen hadden achtergelaten, waren oorzaak, dat haar gelijkenis met de overledene nog ie grooter werd. Wel gaf zij zich zoo niet zonder eenigen tegenstand over; zij streed een onvermoeiden strijd met zich zeiven en vond in dien strijd een onwaardeerbare bondgenoote en een sterken steun in de grootmoeder, verstandig vriendelijk en deelnemend als deze was; zij had het goedige, het trouwe hart, van de zoo vroeg ontslapene geërfd en op dit onontwijde Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad, Betreffende het bezoek hetwelk de Koninklijke familie Zaterdagvoormid dag aan Hr. Mr. „Heemsksrck" bracht wordt nog gemeld Geheel buiten verwachting nam ook de kleine Prinses aan het bezoek deel en betrad zij daarmede voor het eerst een onzer oorlogsbodems. Toen de rijtuigen in zicht kwamen werd de vlag plotseling geheschen en weldra steeg het Koninklijk echtpaar uit het rijtuig en wachtte vóór de loopplank op de komst van H. K. H. de Prinses. Eenige minuten later ar riveerde de Prinses, vergezeld van freule Van de Poll.en zuster Marting. Nadat de kleine Prinses de comman dant en andere autoriteiten allervrien delijkst hel handje had toegestoken, betraden H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins en Prinses Juliana tusschen hen in, de loopplank. Intusschen klonken aan boord sig- naalfiuitjes en commando's. Rondgeleid door schout-bij-nacht Tydeman en kolonel Goedhart, werd een wandeling over het schip gemaak», waarbij de officieren werden voorge steld en de bemanning geïnspecteerd. Slechts vergezeld van freule Van de Poll wandelde het Prinsesje over het sloependek, doch weldra werd zij bij haar ouders geroepen, om tusschen de Koningin en Prins gezeten omringd door üe état-major en de bemanning, te worden gefotografeerd. Te ruim 5 uur verliet de Koninklijke familie de Heeinskerck. Onder het weerklinken der saluutschoten werd naar het Paleis teruggereden. Bij de terugkomst ten Paleize circa 5 uur werden H. MZ. K. H. en Prinses Juliana luide toegejuicht. De toejuichingen verdubbelden toen even later H. M. met de Prinses zich eenige keeren voor een der vensters ver toonde. Even voor acht uur reed het Konink lijk echtpaar Zaterdagavond naar den Stadsschouwburg, om de galavoor stelling bij te wonen. Er was zeer veel belangstelling langs den weg. H. M. was gekleed in lichtgrijs zijden avondtoilet en getooid met de diamanten en diadeem van het natio naal geschenk. Toen het Koninklijk echtpaar de loge binne ïtrad, speelde het orkest het Wilhelmus, dat staande door de aanwezigen werd aangehoord. Snel voegden elkaar de drie bedrij ven van Roelvink's „Freuleken" op, zoodat te halfelf reeds de voorstel ling beëindigd was. De zaai bood als steeds een schit terenden aanblik. Toen het scherm voor het laatst viel, gaf H. M. het teeken tot applaus en liet den heer L. Chrispijn ontbieden. H. M. bracht altaar was een heilige vlam ontbrand, die haar geheeie wezen met een leu terenden gloed doordrong. Even sterk geloofde zij aan de vastheid van het Woord Gods ais aan de onwankel baarheid van de liefde. Camory vertoefde niet meer bij Graaf von der Lausn ais gast. Hij had zich naar de stad begeven, doch kwam van tijd tol tijd nog eens weder, want de schoone bloem in het dal, door bergen omringd, kon hij niet vergeten. Reeds den eersten keer waren zijn ruwe, onvaste zinnen door haar geboeid. Wel verre, dat de af wijzing, die hij van haar vader had ontvangen hem ontmoedigd had, in zijn pogen, om tot het voorwerp van zijn liefde te geraken, had deze be jegening hem nog vuriger en harts tochtelijker gemaakt. Steeds vond hij weder andere wegen en middelen om haar te zien, was het dan ook slechts van verre. Hans Rainer ontstak dan altijd in woede en toorn, bewaakte Hildegard te jaloerscher en platgde en kwelde haar evenais eens haar moeder. Daardoor werd zij angstig en vreesachtig en haar stiiie, schuwe afgetrokkenheid, de gevolgen van den heer Chrispijn hulde voor zijn uitnemende regie en memoreerde zijn onlangs gevierd 40-jarig jubileum. H. M. betuigde haar ingenomendheid mei sluk en spel. Tariefwei. Eenige hoofden van ondernemingen bij handel en nijverheid betrokken, hebben, naar het „Hdbl." meedeelt, een adresbeweging tegen de Tarief- wet op touw gezet. Medeteekening wordt van belang hebbenden gevraagd van een adres, dat slechts deze zinsnede bevat Dal zij' (adressanten) er van over tuigd zijn, dat de verhoogde invoer rechten, zooals die thans worden voorgesteld, in de hoogste mate be lemmerend zuilen zijn voor de alge- meene welvaart en de economische ontwikkeling van het Nederlandsche volk reden waarom zij-uwe vergadering in allen ernst verzoeken de voorge stelde tariefwet niet aan te nemen. De bedoeling van deze adresbewe ging is, dat alle tegenstanders van het voorgestelde tariefontwerp, afge zien van hunne politieke overtuiging en van hunne weilicht reeds op an dere wijze kenbaar gemaakte bezwaren gezamenlijk aan onze volksvertegen woordiging te kennen geven, dat een tarief als het voorgestelde, naar hun meening, in de hoogste mate verder felijk zal zijn voor de ontwikkeling van onze welvaart op industrieel en handelsgebied. Hoogstaangeslagenen. De lijst der hoogstaangeslagenen over het jaar 1912 bedraagt voor de provincie Drente 115; het laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen, dat tot plaatsing heeit geleid is f 309,271/» Deze cijfers zijn voor de overige provincies als volgt: Noord-Brabant 415 en f510.16; Noord Holland 738 en f 1075.171/,,Overijsel 255 en f 593.51 Friesland 233 en f 524 39'/s Utrecht 192 en f 1296.49Zeeland 155 en f461.391/,; Limburg 221 en f350.901/,; Zuid-Holland 927 en 11101.48; Groningen 218 en f649.37 Gelderland 426 en f794.43. Reddingsmiddelen aan boord van schepen. Wij meldden reeds, dat minister Taima een spoed-wetsontwerp in bewerking had om verplichtend te stellen het aanwezig zijn van vol doende reddingsmiddelen aan boord van Nederlandsche passagiers- en landverhuizersschepen en verder van die vreemde schepen, welke in Ne derlandsche havens passagiers in schepen. Wij vernemen thans, dat de wet- zijn heftigheid, verbitterden hem te meer. Hij beminde zijn dochter boven alles, en meende aldus haar geluk te bevorderen. Ongeveer acht weken na de afreis van den Freiherr was Raitier des avonds buitengewoon slecht geluimd. Hildegard was hem niet tegemoet ge sneld, ofschoon dit toch altijd haar gewoonte was, als hij uit het veld terugkeerde. Dit had hem diep ge krenkt en stelde hij nu alles in het werk om het meisje te bespotten en te schelden. Daar kwam nog bij, dat Rupert, die met den wagei naar G. was gezonden, om de noodige in- koopen te doen, buitengewoon lang uitbleef. „Ga naar je b d, je oogen vallen dicht van slaap", zeide grootmoeder eindelijk; H'ldcgard stond op en omarmde haar vader evenals altijd des avonds voor het naar bed gaan. Het deed haar leed, hem te hebben vertoornd en gaarne had zij hem tee- der toegesproken, doch zijn toornige blik en de gestrenge, onvriendelijke toon van zijn stem ontnamen haar allen moed. „Ga ook ter ruste", raadde de teiijke maatregel, welke door den mi- nisier van landbouw, nijverheid en handel wordt ontworpen, bestaat in eene wijziging van den algemeenen' maatregel van bestuur tot uitvoering van de Wet op den doortocht en het vervoer van landverhuizers, met dien verstande, dat de voorschriften be treffende de reddings- en veiligheids middelen, vastgesteld krachtens de Schepenwet, van kracht zuilen zijn op schepen, welke voor het vervoer van landverhuizers worden gebruikt. Voor zoover deze schepen Neder landsche schepen zijn, voldoen zij reeds aan de bedoelde voorschriften, zoodat de voorgenomen maatregel slechts van belang is voor de vreem de schepen welke in Nederlandsche havens landverhuizers inschepen, zooals bijv. het stoomschip „Campa- nello" van de Uranium Steamship Company. Het Pantsersehip. In de Vrijdag na afloop van de openbare zitting der Tweede Kamer gehouden vergadering van den mi nisterraad, de eerste weifee op de indiening der motie-de Savornin Lohrnan e.a. volgde, is deze aange legenheid ter tafel gebracht en heeft de houding van het kabinet len aanzien van het pantsersehip in ver band met den loop der beraadsla gingen in de Kamer een punt van bespreking in den raad uitgemaakt. Wij vernemen dat zich nog een spreker heeft laten inschrijven om morgen bij de voortzeliing van het pantserschrpdebat in de Tweede Ka mer, vóór den minister van binnen- landsche zaken het woord te voeren. Reiskosten nalatige milltleplichtigen. De minister van binneniandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt de manschappen die niet aan de oproeping ter inlijving hebben voldaan, in de gelegenheid te stellen zonder geleide op reiskosten naar de hoofdplaats der provincie te reizen. Bestaat er voldoende waarborg, dat de miliiieplichtige, alleen reizende, op den bepaalden tijd zich bij den Commissaris e'er Koningin zal aan melden en betaalt hij niet zelf de kosten van de reis enz., dan wordt hij door den burgemeester der ge meente, waar de reis aanvangt, voor zien van de noodige passagebiijetten en vetvoerbewijzen. Is de militieplichtige bepaaldelijk niet bij machte om de voeding ge durende de reis en c.q. het tijdelijk verblijf in de hoofdplaats der provin cie te bekostigen, dan kan hem door den burgemeester tevens een tege- oude vrouw den in diep gepeins verzonken man. Hij antwoordde niet Zij legde de hand op zijn schouder en herhaalde haar woorden. „)k weet, wat ik te doen treb," ant woordde hij norsch. „Siapen kan ik niet; ik heb veei te veel aan mijn hoofd. Bovendien verontrust het mij zeer, dat Rupert nog niet terug is. Hij heeft veel geld bij zich." „Hg is toch eerlijk als goud. Er kan een vertraging in den weg zijn gekomen." „Och waf, de verzoeking en de goede gelegenheid zijn den sterkste, soms te sterk. Iedereen was eeilijk, vóórdat hij oneerlijk werd „Door je argwaan en je booze ver denking maak je jezelf en anderen ongelukkig." „Ik ben nu eenmaal zoo en heb geen reden er toe, om van iemand, wie dan ook, het beste ie denken," klonk het barscb. juist van daag ben ik daar weder mede bezig ge weest; ik zou de geheeie wereld wei onderst boven willen keeren. Ik kan het in een enge kamer niet uithouden." „Wil je dan nog uit?" ,.Even in den tuin. Ga naar Hi\- moetkoming daarin worden verstrekt tot ten hoogste een gulden per dag. Tweede Congres voor Zedelijke Opvoeding. Van het 2e InternationaSe Congres voor zedelijke Opvoeding, dat van 22—27 Augustus a.s. te 's-Graven- hage in den Dierentuin wordt ge houden, verscheen thans het gede tailleerde programma der zittings dagen. Vrijdag 23 Augustus, 's morgens opening var. het congres, waarna aan de orde komt het onderwerpzede lijke opvoeding en karaktervorming, beschouwd van verschillend stand punt, b.v. confessioneel, vrijzinnig- godsdienstig, onafhankelijk van den godsdienst e.a. 's Middagslichame lijke opvoeding als middel tot ka raktervorming. Zaterdag 24 Augustus, 's morgens bespreking der inleiding en behoo- rende tot het onderwerp van de eerste zitting, 's Middagszedelijke opvoeding in opleidingsscholen voor onderwijzers(essen) en voor militairen te land en ter zee. Maandag 26 Augustus, 's Morgens karaktervorming bij jongelieden op inrichtingen van onderwijs, die niet aan het geven van gewoon L.O. zijn gewijd en daarnaast in gezin en maatschappij, 's Middagskarakter vorming bij abnormale kinderen, scholen en inrichtingen ten bate der abnormalen. Dinsdag 27 Augustus, 's Morgens nagekomen inleidingen en urgent blijkende onderwerpen, administra tieve besprekingen en besprekingen voor 't derde congres, discussie over de volgende puntena. de wensche- lfjkheid van het oprichten van een internationaal bureau voor zedelijke opvoeding en de omschrijving der taak, die daaraan zou kunnen wor den toevertrouwdb. de wensche- lijkheid van de oprichting van een internationaal blad voor zedelijke opvoeding voor te bereiden of wel om over een bestaand blad daarvoor de beschikking te verkrijgenslui tingsrede. De zittingen worden gehouden 's morgens van 101 uur's mid dags van 2—5 uur. Voorts bestaat het plan bezoeken aan inrichtingen van opvoeding en onderwijs enz. te organiseeren. Niet rooken. in verband met de vele klachten, die inkomen bij de directie der Staats spoor wordt het personeel en in het bijzonder het treinpersoneel herinnerd aan de bepalingen in de reglementen, waarbij het rooken in compartimenten, waar dit verboden is, ten strengste degard en iaat mij alleen. Jc weet, het beste is maar, dat men zich om mij niei bekommert." Met een diepe zucht gaf zij hem de hand en zocht zij haar klein dochter op. Deze siiep nog niet, zij scheen te hebben geweend. De oude drukte haar een kus op het voor hoofd en zeide troostend „Je moet het vader niet zoo kwalijk nemen. Je bent toch zijn lieveling, zijn alles. Wie zooveel heeft geleden als hij, kan niet altijd even opgeruimd zijn, en ais hij van je eischt, dat je je hartewenschen onderdrukken zult, breng hem dan dat offer, God zal je er voor zegenen." „Ja, dat wil ik gaarne", antwoordde Hildegard. „Ik wil gaarne een ge hoorzame dochter zijn. Wanneer hij echter zoo toornig en betrokken is als van daag, 0, dan. is het mij zoo bang. Het is mij alsof er iets vree- seiijks za! gebeuren. O, zie maar. hoe ik beef (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1