Wed. 11. MS. Laatste Berichten. Advertentiën. i BUITENLAND. ten op waterzuil van het oppervlak tnaar een mede- uitseh blad bere- oefenen van 30 irentreinen met de Een mersch zou, lik een, slechts in ade kracht bloot- slat gedrukt wor- |erking van dezen de diepzeepei- chijven kurk om- eer opgehaald, tot Iff der oorspron- samer.geperst en worden als hout. een voorstelling het er thans op !>irs en vertrekken >p elkaar gedrukt vouwen envelop, i voorwerpen, als ubeis en andere drukking stellig I en de lijken die eken mochten zijn ingende voorwrr- amengeperst. Het er van het wrak en gebracht zou n duiken valt in te denken, want veel dieper ko- Ier of 60 en dan der den last van moeilijk, arbeid endaagsche tech- g niet over werk- m onder zulk een ten kan. Het plan zeebooten te ge» [n echter ook op diepte niet meer n peiltoestellen plaats waar de :n, en misschien iet een of andere engen dat zou toeval zijn waar tan worden. Het Hes wat daarop :h onbereikbaar stere diepte be- ikbaren afgrond n wil, de blauwe poveel onheil en voor altijd weg- landen. ligen loop van en in de laatste Inde streken van randen uit. Zoo pot Warburg, in I, 19 boerderijen deele de schade op het land aan lekend, n de margarine- Palmin Werken lenaamde vetzu- de machinehal best. ïdde een groot (hinefabriek van ielijk heeft men fig te doen. De hade wordt op kt. Het bedrijf Pt. het groote ka- firma F. Cohen i der vlammen. 0,000 a 300.000 randweerlieden gedood. ik vati de firma is geheel door arbeiders zijn 200,000 mark. ïen ook hier te an brandstich- ;emeld, dat het van Salm Salm arvleugH van Ihoonste kunst- [den, is geheel het rechter- het kasteel se rst is met zijn groote stoora- md Freitag ten hade 150,000 worden voort- ren der levens- n, bedwelmden verschillende [en moet daar- ehandeling op leek zou me- Iingen kunnen g te nemen is t een automa- il, dat de ver' Ip uitmuntende :lts veel betere t bewerkt een g door toevoet van zuurstof, die door druk- en zuigkracht in de longen, zonder schadelijk te zijn, wordt geperst. Men brengt een slang aan mond en neus van den drenkeling of bedwelm de, zet den puimotor in beweging rn de zuurstofcylinder doet zijn werk. Te Londen en te Parijs worden thans proefnemingen genomen met een nieuwe revolver, welke bestemd is om tijdens nachtelijke poütietochtui uitstekende diensten te bewijzen. De revolver is voorzien van een g'oai- lampje, bevoorraad door een kleine electrischa batterij, welke zich in den kolf van het wapen bevindt. Dit Iaat toe juist te mikken, zelfs in dikke duisternis. Dit wapen zal door de politie van Lonten en Parijs worden aangenomen. Eer, onverwachte afloop heeft het te Londen gevoerde proces tegen het echtpaar Izard gehad, beschuldigd den bankroeten advokaat Syms geld te hebben afgetroggeld. Eerst had men bij hei verhoor van Syms den indruk gekregen, dat de man nog altijd geloofde, dat de aanhoudende vragen om geld, hem door het me dium mevr. bard gedaan, afkomstig waren van zijn gestorven geliefde. Thans heeft de 60jarige man echter moeten bekennen, dat hij de vader was van een kind van mevr. Izard, die 28 jaar oud is. De advokaat van de hards gaf dan ook ais zijn overtuiging te kennen, dat Syms niet alleen geweten heeft, dat die brieven uit de geestenwereld, van zijn gestorven geliefde, bedrog waren, maar dat dia brieven zijn op gesteld in afspraak tusschen hem en mevrouw Isards. Hij gaf baar aldoor geld en wist, dat het voor haar bestemd was, maar in het geding, waarin hij failliet werd verklaard en waarbij bleek, dat hij geld van cliënten had verduisterd stelde hij het voor, dat hij dat geld in spiritistisch geloof aan een groote liefde voor een afgestorvene had moeten offerer. De bepaling var, de straf, die hem voor de verduistering toekwam, werd uitgesteld tot na het proces tegen de Izards. Die straf zal nu wel niet malsch uitvallen. De- hards werden van strafvervolging ontslagen. Syms bekende, dat hij zich nog met een ander medium had misdragen. Warenkennis. Dat wa renkennis een belangrijke laat ik zeggen wetenschap moet zijn, voor de bruikbare winkeljuffrouwen, Iaat zich begrijpen, vooral voor haar, die over stoffen en hare capaciteiten te genover de clientèle mei grond een oordeel moet kunnen uitspreken. Het navolgende Iaat het een anecdote wezen - spreekt daarvoor. In een magazijn voor damesstoffen beklaagt zich eene dame, dat de zijde die ze gekocht heeft, verkleurt, kortom van slechte kwaliteit blijkt te zijn. De winkeljuffrouwen staat te ontkennen en weet zich er niet uit te redden. De chef der zaak, ziende dat er iets niet in den haak is, vraagt naar de reden van de klacht der dame en zegt beslist: „Mevrouw, bij den fabrikant heb ik er al over geklaagd, dat de zijde lang niet van die kwaliteit Is, welke ik „voor mijne zaak" gewoon ben, in voorraad te hebben. De fabrikant in Lyon heeft mij bericht, dal eene lang durige ziekte onder de zijdewormen daarvan oorzaak is". Na vertrek van de verkoopster zegt de chef tot de winkeljuffrouw „U ziet alweer, dat men met verstand van zaken tegenover de cliënlèle moet kunnen optreden. Nu is die dame met dat uitduchije tevreden. Eene week later komt eene juffrouw zich beklagen, dat het blauwe lint geen kleur Houdt en ravelt. „O", zegt de winkeljuffrouw, „daarover heef! de patroon ook al geklaagd bij den fabrikant in Lyon maar er was niets aan te doen. Ver- ieden jaar was er een erge ziekte onder de lintwormen. Z'et u De regeling, dat elk vierde jaar een dag langer zou zijn, is in het jaar 46 voor Christus ingevoerd door Julius Caesar. Voor de verklaring der namen hebben wij dus niet in het Fransch te zoeken, maar in het Latijn. Bij het optellen en aftrekken re kenden de Romeinen het punt van uitgang mede, zooals alle volken, die op de vingers rekenen. Ook onze voorouders deden dat, en daardoor heet dezelfde dag in de volgende week „vandaag over acht dagen". Volgens de Romeinsche rekening, die nog lang in de Middeleeuwen in gebruik bleef, was dus 21 Februari de zesde dag voor 1 Maart, die sex- ms ante Kalendas Martias. In het schrikkeljaar werd nu vóór 24 Fe bruari een dag ingevoegd. Deze werd echter niet de zevende, maar de tweede zesde dies bissextus of bissextilles, genoemd. De dag daarna zou bij het aftellen nooit bissextus hebben kunnen hee- ten, maar had bisquintus moeten zijn. St. Matthijs werd dan ook in een schrikkeljaar niet verplaatst, maar bleef op den zesden dag voor 1 Maart. Februari meidt dus officieel ook in een schrikkeljaar 28 dagen, maar er waren er twee, die ais de zesde vóór 1 Maart golden en dus beide met de letter F. geteekend waren. Doordien men echter met de telling der weekdagen gewoon doorging, en niet b.v. twee Zaterdagen rekende, versprong op 24 Februari de Zon dagsletter en heeft men er in een schrikkeljaar twee, waarvan de eene geldt tot 24 Februari, de andere daarna. Toen men later de dagen der maand van den eersten af verder telde, kwam men vanzelf tot de voor stelling, dat er na 24 Febr. een dag werd ingevoegd en dat St. Matthijs in 't schrikkeljaar een dag versprong. Deze dwaling vindt men ook reeds in de middeleeuwen, en daarna zelfs in de gezaghebbende werken over den kalender. Waarom is nu de schrikkeldag in gevoegd voor 24 Februari en niet aan het einde der maand Vóór de Juliaansche hervorming werd bij de Romeinen gewoonlijk om het andere jaar, na de maand Februari een schrikkelmaand ingevoegd van 27 of 28 dagen. In zulk een schrikkeljaar had dan echter Februari slechts 23 dagen. In aansluiting daaraan heeft Caesar den schrikkeldag na den 23en ingevoegd. De Autobandieten. De politie heeft weer drie mede plichtigen der auto-bandieten gear resteerd. De aanhouding dezer indi viduen is geschied op grond, dat zij onderkomen zouden hebben verstrekt aar. leden der bandietenbende. Twee van hen werden !e Nancy aangehouden. Het zijn de anarchist Reinert en zijn vrouw, die beschul digd worden onderdak te hebben gegeven aan Dieudoncé en andera vrienden, tot de bende behoorende. De derde gearresteerde werd door de politie te Juvisy in verzekerde be waring genomen. De politie wist na melijk dat verscheidene der bandieten daar op verschillende tijden verbor gen werden gehouden. Ook dit laatste individu is een anarchist, Zembrunnenn genaamd en het is bekend, dat op den dag voor den aanslag in het bosch van Sénart een aantal leden der bandietenbende in een gestolen automobiel te juvisy aankwamen, daar voor de woning van Zembrunnenn stilhielden om een kameraad, tot de bende behoorend, af te halen. De Oorlog. Eerst Ihans worden nadere bijzon derheden bekend over de ramp, die het koopvaardijschip „Texas" in de Golf van Smyrna trof, en waarbij een groot aantal personen het leven ver loren. Uit de berichten schijnt te blijken, dat hei schip niet op een onderzeesche mijn is geloopen, maar door de Turksche kusibatterijen ir. den grond werd geboord. Een Wolff bericht uit Constanli- nopd bevat de volgende bijzonder heden De „Ttxas" had 111 passa giers aan boord, van wie 7 eerste klasse en de anderen tusschendeks- passagiers waren. Tot de laatsten behoorden 50 Aibaneezen uil Saloniki, 25 Tuiken uit Mytilenede oveiuen waren afkomstig uit Saloniki en De- deagaisj. De bemanning telde 25 koppen. Tot Dinsdag werden 67 personen gered, van wie velen ge wond waren69 personen worden ais verloren beschouwd. Onder de verdronkenen bevindt zich de Belg Boncart. Da inspecteur vanhetjong- Tutksche comiié in den Archipel, Nessimi, en de atiaché van den gouverneur in Mytilene, Skhewket, werden gered. De kapitein, de Griek Makris, is gewond. De Oostenrijksche Lioyd zond het stoomschip „Coar- niolia" met artsen en verbandaitike- len ter assistentie. Hulp en onder steuning werden echter door de au toriteiten geweigerd, daar reeds alle maatregelen geiroffen waren tot ver pleging der gekwetsten. Aüeofficieuse berichten schrijven de schuid van de cafasirofe aan den kapitein foe. Volgens een andere iezing is de „Trxas" niet op een mijn gestooien, doch door een granaat getoffen. De „Texas" volgde op grooten afstand de loodskotter, toen door de kust- balterijen twee schoten met ios kruit en daarop vier met scherp afgevuurd werden. Het vierde van deze schoten trof de „Texas" in het midden en deed een grooten ketel ontploffen. De „Texas" was een in 1888 ge bouwd schip, dat 480 ton mat. Om de betaling der havengeiden en de conti öle der autoriteiten, die den dienst van dit niet geheel onver dachte vaartuig niet wilde toelaten, te ontgaan, heesch men op de „Texas" de Amerlkaansche vlag en werd de naam van het stoomschip, dat oorspronkelijk ,,0'y.npia" heette, in „Texas" veranderd. In de zitting van het Engelsche Hoogerhuis deed Morley gisteren een mededeeling betreffende de herope ning van de Dardanellen, en zeide, dat de regeering voortdurend voeling had gehouden met Turkije en Italië. De regeering heef! zich zorgvuldig van haar plicntjals onzijdige mogend heid jegens de twee oorlogvoerende partijen gekweten. Turkije had alle recht alle wettige middelen voor zijn zelfverdediging te baat te nemen, maar moest de zeeëngte openhouden voor den handelvan onzijdige megend- heden, tenzij er directe noodzakelijk heid bestond de Dardanellen te sluiten voor de veiligheid van Turkije. Morley eindigdeHet zou een groote fout zijn, ais wij met betrekking tot Turkije de grootste Mahoraedaansche belan gen uit het oog verloren, waarin wij betrokken zijn en wat Italië aangaat zou het een zeer groote en zeer te bejammeren fout zijn, indien wij onze langdurige traditionecle vriendschap met dat tand vergaten en erger nog, indien wij vergaten, het belang dat wij hebben bij haar positie en be trekkingen als Middeliandsche Zee mogendheid in een zeer gemakkelijk denkbare toekomst. ENGELAND. De Engelsche bladen bevatten een mededeeling van de ad miraliteit over de voorgenomen reor ganisatie van de vloot. Het eerste en nst tweede eskader zullen uit linie schepen van de Dreadnought- en de Lord Nelson klasse bestaan. Het derde eskader, de voormalige Atlan tische vloot, zal nieuw gevormd wor den uit 8 schepen van de Edward VII klasse. In den loop van den zomer zal de tegenwoordige M ddellandsche Zee vloot Gibraltar tot basis krijgen en het vierde eskader uitmaken. Hst zal uit de Duncan klasse bestaan. Deze vier eskaders vormen dan te zamen de eerste siagvloot. Het vijfde eskader, dat nu de derde divisie heet, zal samengesteld worden uit de 8 schepen der Formideble klasse. Het zevende eskader (derde vloot) zal 8 Majesties" krijgen en en aan dit eskaoer wordt tevens de nieuwe eerste reserve toegewezen. De belde schepen der Swittsureklasse worden ook in de derde vloot opge nomen. Het aanvullen van het zesde en de vorming van het achtste eska der worden op het oogenblik nog niet noodzakelp geacht. Hei eerste, tweede, derde, vierde, vijfde en zevende eskader zullen aan de manoeuvres in Juli als eenheden deelnemen. OOSTENR1JR—HONGARljE. Het schijnt dat Oostenrijk ook na de asserrj woorden van minister Lukacz in de Hongaarsche Kamer over „een vreemde regeering en een vreemd par lement', niet kan nalaten zich ie mengen in de Kroatische quae3tie. Dit heeft >.n de delegaties weder tot een ernstig conflict geleid. De Oostenrijksche gedelegeerde C'ngrija zettï uiteen, dat de nationale beginselen in dienst van het staais- denkbeeld moeten worden gesteld. Dit kan alteen door autonomie toe te kennen aan de verschillende nationa liteiten. H:t is daarom in de eerste plaats noodig, dat aan de dualistische stelsels een einde wordt gemaakt en een grondwetsherziening wordt voor bereid. De Kroatische quaestie kan daa-' echter niet on wachten, meende dez; spreker. HJ geheele volk schreeuwt naar verlossing. En in naam v-s-a ^et geheele Kroatische en Servische volk klaagde Cmgiija de gemeenschappe lijke ministers aan, wegens den nieu wen aanslag op de rechten van Kroatië. a E n andere afgevaardigde deed zelfs hel voorstel, om met de Hon gaarsche delegatie niet samen te w rken en haar samenstelling niet te erkennen als wettig, zoolang de uit zonderingsmaatregelen in Kroatië niet zijo opgeheven. Natuurlijk vond dzt reaeneering weerxlank in do Honga.-rsche oelega- lie. G-aaf Ti-za betreurde het, dat de' quaestie du- be"oegdhëid van de Hongaarsche delegatie en van de Hon gaarsche regeering was opgeworpen. L>° resultaten daarvan zouden zijn, dat de Hongaarsche delegatie opgrond der overeenkomst de verplichtingen der pragmatieke sanctie zal nakomen maar tevens dat daardoor een ver zwakking der gemeenschap en een ondermijning van de overeenkomst van 1867 zou ontstaanom dit te voorkomen deed de spreker een be roep op de Oostenrijksche factoren, die nog iets gevoelen voor de ge meenschap der staatsrechtelijke grond slagen, om te pogen die in Oostenrijk vaak voorkomende tendenz tegen te gaan. En de Kroatische afgevaardigde Pe- jasewitsj verklaarde, dat de Kroaten op die Oostenrijksche hulp volstrekt niet gesteld zijn. De mandaten der Kroatische afgevaardigden werden, ondanks de ontbinding van den Kroa- tischen Landdag, niet door de Hon gaarsche Kamer ingetrokken. De Kroa ten hebben dus de voogdij van de Oossenrijksche gedelegeerden niet noodig. Zij kunnen zelf hun recht verdedigen en zullen dat doen, maar op de plaats waar dat thuis behoort, in den gemeenschappeltjkea Hon- gaarsch-Kroatischen Rijksdag. VEREENIGDE STATEN. De uitslag der voorloopige vei kiezingen voor afgevaardigden ter republikeinscha conventie voor zoover deze tot nu toe bekend zijn wijzen er op, dat bij den einduitslag de beide partijen elkaar dicht op de hielen zullen zitten, in 190 van de 207 districten van de stad Boston kreeg Roosevelt 9222 en Taft 10122 stemmen. Van de uitslagen der piaïtelandsdlstricten Is nog weinig bekend, doch Roosevelt heeft er de leiding met enkele honderden stem men. Indien deze districten zoo door gaan, is het nog best mogelijk, dat Roasevelt een kleine meerderheid behaalt. De uilslag der voorloopige verkie zing in Massachusetts is, dat in 787 districten van de 1080 Taft 52643 en Roosevelt 51490 stemmen kreeg. Een officieele hertelling is waarschijnlijk noodzakelijk. CHINA. Wij ontleenen aan de „Ma nila Times" dat er zoowei bij de oude keizerlijke troepen als bij het republikeinsche leger vele vreemde lingen als off cier dienden. Van een Amerikaan, die het van artiiieiia instructeur bij de Chineesche marine had gebracht tot majoor d.r infanterie bi] de republikeinen, ver nam het biad dat verschillende Ameri kanen in het republikeinsche leger dienden, o.a. een gewezen cavalerie luitenant als kolonel en een wacht meester als majoor der infanterie. Japanscbe officieren werden in grooten getale in de beide tot voor kotkn tijd vijandige kampen aange troffen. Majoor Garry, de zegsman van het biad, zeide dat er, behoudens be hoorlijke oefening, van de Chineezen goede soldaten waren te maken, dank zq ook de strenge lucht, waar onder zij staan. Zoo wordt een solaaat, die in dienst slapende wordt bevonden, onverbiddelijk het hoofd voor de voeten gelegd. De gevallen van muiterij onder de troepen in het Yangtse-dal werden door majoor Garry toegeschreven aan het uitbetalen der soldij in papter- geld, waaraan de Heden nog niet ge woon waren. Per telegraaf. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Precies op het vastgestelde uur kwam de Koninklijke frein hier aan. Toen de trein het station binnenreed en het salonrijtuig waarin de Konink lijke familie gezeten was, stilhield voor de Koninklijke wachtkamer, zat Prinses Juliana op den schoot van zuster Marting die het Prinsesje uit den trein tilde, nadat H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik waren uitgestegen. H. M. de Koningin was gekleed in een crème wandelcostuum, een boa met witte en zwarte veeren en een grijzen hoed. Prins Hendrik droeg de admiraals-uniform. Toen de Koningin en den Prins den trein hadden verlaten trad de burgemeester op H. M. toe en ver welkomde haar. Na aankomst op den Dam ver schenen H. M. de Koningin, Prins Hendrik en het Prinsesje op het balkon en werden door het overtalrijk publiek geestdriftig toegejuicht. Het Prinsesje maakte eenige malen een buiging en nadat de vorstelijke familie zich had teruggetrokken, ver scheen H. M. nogmaals aan een raain van het paleis, Prinses Juliana op den arm houdend. Het publiek was zeer geestdriftig. De Oorlog. BERLIJN. Men houdt vol dat het stoomschip „Texas" we! degelijk in den grond is geschoten. Passagiers hebben verklaard dat een schot de brug heeft weggeschoten, waarna het schip is gezonken. De val van Védrinea. PARIJS. De toestand van Védrines is vooruitgaande, hoewel de grootste voorzichtigheid geboden is. Gisterenmiddag werd hem het Le gioen van Eer aangeboden, waarop hij antwoordde dat hij dit niet ver diend had. Men zeide Védrines dat hij deze onderscheiding wel tien maal ver diend had. De auto-bandieten. PARIJS, in een huis in een der voorsteden heeft de politie Garnier omsingeld, die met enkele andere anarchisten in een wapenmagazijn is opgesloten. De politie hoopt binnen 12 uur de anarchisten in handen te hebben. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Be Bilt. Overzicht en verwachting* Hoogste barometerstand 770.0 te Seijdisfjord. Laagste barometerstand 751.5 te Skagen. Verwachting tot den avond van 4 Mei. Meest matige W. tot N. wind. Afnemende bewolking. Weinig of geen regen. Koeier. Hoogvfèfsr Se Gissingen. Zaterdag 4 2.58 3.17 .Zondag 5 3.35 3.56 Maandag 6 4.14 4 34 Dinsdag 7 5.— 5.17 Woensdag 8 5.46 6.06 Donderdag 9 6.46 7.08 MARKTBERICHTEN. VHssingen, 3 Mei. Er was heden geen aanvoer. Heden ontsliep zacht en kalm, in vrede, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot» en Overgroot moeder, LEUNTJE SCHOUT, weduwe van H. Verhage. Uit aller naam, LEUNTjE VERHAGE. Vlissingen, 3 Mei 1912. Algemeene kennisgeving. /"vndergeieekende betuigt zijn harte- V-Z|ijken dank aan den WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. C. A. DUYVIS voor zijn flink en praktisch optreden bij de ontijdige verlossing zijner Echti genoote. P. F. M. LAHAUT. Vlissingen, 3 Mai 1912. O iermede betuigen oadergeieekenden n. hunnen harteüjken dank voor de veie blijken van deelneming, zoo wel van hier ais elders ondervonden bij het overlijden van hunne innig geliefde Moeder, mejuffrouw ELS1NA HENDRIKS OLDENBURGER, Wed. van wijlen den heer Wolter de Grooth, inzonderheid aan allen d e bij haar plotselinge ongesteldheid de eerste huip verleenden. ELSINA M. DE GROOTH. HENDRIK DE GROOTH. JOHANNES BIGGENDORP, (verloofde.) Ondergtteekende maakt door deze het geacht publiek bekend dat ?ij het Café op den Boulevard BanKert wederom heeft geooend en op denzelfden voet zal voortzetten. Dank zeg gende voor htt genoten vertrouwen, hoopt zij door een prompte en nette bediening de gunst van het geachte publiek waardig te blijven dat wijlen haar overledene echtgenoot heeft ondervonden. Aanbevelend, Vlissingen, Mei 1912.

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 3