ekjes elijk Cacao ME. 's ELS 3 Mei Van Houten's s 81 tills, eden: merman. Vrijdag Feuilleton. Haat en Smart. De beste voor de» prijs No, 105. I avonds 8 uur ING 50e Jaargang. 1912. Mei e.k. meer grondstof- the id en ERF-1NKT C. BEHIEST. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. A&onnemenfs-Aduertenfiën op zeer ooordeeiige voorwaarden BINNENLAND. Land- en Tuigbouw. nvragen zijn in- lied, tekst met van „Nader mijn wij bekend dat er bezoeker der empl. gratis zal OFFICIEREN. OLONEL, Com er van het 4e ent Infanterie te f ure, le zijnen 4, onder nadere n Minister van aar an RUND» en RUND» :OKT» en K, noodig aten»Mena» ngen,gedu» e halfjaar orwaarden zijn f 0.25 per exem- ij de firma de e 's Gravenhage. ende de hoeveel- edelijk noodig bij den Aanbe- onnen. k kan, behalve van den Ned. en gemeentelijk artikel 16 van ook zijn voor- urings-stempel- elljken keurings- ielle, Dordrecht, Enschedé of undvet en Spek den Aannemer moeten worden 1912. oornoemd, NINO. Juffrouw vraagt aiwerk voor tier N., Bureau t.' T) heden BleeKzuch, e ZwaKtet Eetlust. ning buiten op el. Volkomen ek, Den Haag VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regil meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. Het algemeen debat over 't pantser schip werd gister geopend door den heer Van Wassenaer,die bezwate i op perde tegen't door den mir.aangevraag de schip van 7600 ton en de noodzake lijkheid betoogde van een onpartijdig onderzoek, alvorens keuze wordt ge daan ten aanzien van een vloottype. Spreker zou goedvinden om hangende bedoeld onderzoek de thans aange vraagde gelden te besteden vooreen kruiser. De heer Verhry bestreed ook het voorstel van den minister en gaf aan een flinke torpedovloot de voorkeur boven eene zwakke artillerievloot zoo als de minister wenscht. Spreker kan op het oogenblik ook niet medegaan met het streven van hen die schepen van 15000 ton wenschen. De heer Hugenholtz het ontwerp bestrijdende, critiseerde den minister zeggende, dat hij met zijn pantser schip vooruitloopt op de beslissing omtrent het wetsontwerp inzake kust verdediging. Draadlooze telegrafiedienst bij de Ned. regeering. Ik acht het schrijft een lezer aan de „N.R.Ct." riet van belang ontbloot, mijne ervaring openbaar te maken, aangaande de regeling van den dienst bij de draadlooze tele- graphie der Nederlandsche regeering, o.a. op de booten der Mij. .Zeeland". Ik wil hier echter direct bijvoegen, dat de Mij. .Zeeland" in deze niets te vertellen heeft, haar dus ook geen blaam treft. Zeer dikwijls van Vlissingen naar Queensborough en omgekeerd gereisd hebbende, is mij gebleken, dat naar ik meen buiten de voor schriften om, er met de haven van Scheveningen en andere booten eene onderlinge afspraak is, om slechts op gezette tijden elkaar te seinen. Als bewijs hiervoor diene dat het eenige malen gebeurd is, dat de telegrafist van de eene boot dien van de pas- seerende, hoewel de lichten zichtbaar waren, niet kon oproepen. Van een der employés thans in anderen dienst vernam ik, dat dit afspre ken getolereerd werd 1 Nu vraag ik maaris op de reis van ongeveer 6 uur de dienst reeds te lang om aan één stuk waargeno men te worden En veronderstel dat er zich in een uur van de rust nu eens een ramp afspeelde Voorts wil ik nog even het feil vermelden, dat een rijkstelegrafist van den draadloozen dienst, terwijl een der schepen licht aan den grond zat bij de Engelsche kust, op verzoek van den gezagvoerder van de Engelsche kust 36.) -o— HOOFDSTUK IX. Constance schikte zich, zij het ook ongaarne. Haar genezing ging vlug vooruit; met de veerkracht der jeugd schudde zij spoedig de laatste sporen van ziekte en uitputting van zich af en trad op zekeren morgen de kamer van Dombrowsky binnen met de woorden„U had mij ge wichtige ophelderingen beloofd. Ik herinner u aan uw belofte, opdat het alles duidelijk om mij worde. Deze twijfel kwelt mijhet is, alsof ik steeds in een dwaaltuin loop en nergens een uitgang weet te vinden". .Gij zult mij zeker veroorloven te beginnen met over u zelf te spreken", viel Alexandra haar koel in de rede, »en dan heldert zich het gebeurde van zelf op". „Wat bedoelt gij hulp vroeg en daartoe alleen gebruik kon maken van het Engelsche mati- nekuststation. Hij slaagde, waardoor sleepbooten werden gezonden. Miar hij werd vanwege het hoofdbestuur der lelegrrfii gestraft met een boete omdat hij (Nederland herit het systeem Telefunken) met het systeem Marconi in verbinding was getreden. Naar aanleiding van dit bericht is de „Midd. Ct." op informatie uitgegaan en heeft bevonden dat de mededeel gen van dezen schrijver ten eenen- male onjuist zijn. Een feit is het, dat gedurende de reis geen enkele minuut de verbin ding met Scheveningen is verbroken. En dat brengt mee, dat het van geen bet ekenis is of de schepen elkaar bij het voorbijvaren kunnen be groeten. Bij de enorme hoeveelheid seinen die steeds door de lucht vliegen, is onnoodig praten tusschen de schepen ongewenschf. Er bestaat zelfs een bepaling voor de telegrafisten, die hen voorschrijft dat zij uiisluitend met Scheveningen moeten spreken (met uitzondering van het afgeven van telegrammen voor of aan derde, waarover hieron der meer). „En veronderstel dat er zich in een uur van rust nu eens een ramp afspeel de I" zegt de schrijver in de „N.R.Ct." Ten eerste zou de telegrafist toch altijd dadelijk bereikbaar zijn, want hij gaat niet buiten boord wandelen. Maar ten tweede heeft hij geen uur van rust. In werkelijkheid zit hij met den ontvanger aan de ooren. En mocht zich een ramp voordoen, dan geeft hij dadelijk met de grootste electri- sche energie het gevaarsein, en dan is het een feit dat dit sein door min stens elf stations voor draadlooze telegrafie wordt gehoord. Onmiddellijk is dan alles in bewe ging en wordt er niet gerust voor alle schepen, die in de buurt zijn, erkennen het bericht te hebben ont vangen. En zoo noodig worden zelfs de reddingsinstituten, die daarvoor in aanmerking komen, gewaarschuwd. Hoe de schrijver gekomen is aan hetgeen hij aan hei eind van zijn stukje schrijft, is een raadsel. Bij de conventie betreffende de draadlooze telegrafie, is toch internationaal vast gesteld, dat alle maatschappijen, welke ook, elkanders berichten moe ten aannemen. Dagelijks worden er dan ook door de booten der „Zee land" telegrammen (indien die door reizigers worden aangeboden) ge seind aan het station van Noord Voorland. Op een zekeren afstand van de Engelsche kust is dit zelfs verplich» tend. Vandaar dan ook dat een le iegram naar Holland onder de En gelsche kust duurder is, dan wan neer men dat direct aan Schevenin- „Gij beweert, dat een akelig wezen, dat de trekken van uw moeder had, u aan uw bed heeft bezocht. Ik ant woord uop het oogenblik, toen gij meendet die verschijning te hebben gezien, waart gij al lang niet meer meester over uw zinnen." „Het kokende, wilde bloed sieeg u naar hoofd en hart, omdat de demon eener onzalige hartstocht u beheersch- te en in plaats van haar te bestrijden hebt gij u door haar laten overwinnen. Deze demon was de liefde voor Camoty. Die wierp u ter neer". „Tante", barstte Constance los, ter wijl een purperen gloed over haar bleek gelaat vloog, „u droomt, zeg ik ui" Alexandra hief afwerend de hand op. .Geef u geen moeite I Gij hebt u zelf verraden en zooals ik vreesde niet alleen tegenover den man, die niets voor u gevoelde als een vluch tige toegenegenheid". .Zwijg „Het is zoo! Zie mij aan en loo chen het". „En waarom waarom herinnert gij mij daaraan?" klonk het bijna sissend van de lippen van het meisje. 'Aan het publiek kan hetl foordeel worden gelaten, of] Rona inderdaad is [1 Kg. 1.50 LV2 - 0.80 0.42i| Ho- 0.18 gen kan opgeven. De kosten ver meerderen dan met het tarief voor den ondeizeekabel. Dé inzender in de „N. R. Ct." zal nu zelf wel begrijpen dat hij met zijn schrijven op zeer oppervlakkige wijze een noodeloos alarm heeft ge maakt, ten nadeele van een nationale lijn, die toch zeker wel in onze eigen pers aansptaak had mogen maken op deugdelijker informatie voor men to t bet pubiiceeren van zoo'n bericht overging. Plan 1913. De centrale commissie voor „Plan 1913" heeft aan de plaatselijke com missies mededeeling gedaan van haar voornemen om zoodra mogelijk een boekwerkje op ruime schaal te ver spreiden, waarin omtrent de verschil lende plannen reeds zoo uitvoerig mogelijk voorloopig wordt bericht. Waar zulk een boekje veel tijd van voorbereiding vereischt, heeft de cen trale commissie den plaatselijken co- miié's dringend verzocht, indien eenigszins mogelijk, vóór Juni a. s. meledeeling te willen doen aan het secretariaat der commissie (Paviljoen Haarlem) van de plannen, die even tueel reeds zijn gevormd voor eenige feestviering- Hoezeer de commissie begrijpt, dat van definitieve gedetailleerde plannen nog geen sprake kan zfin, meent zij toch met de uitgave van het boekje niet te lang te mogen wachten, aan gezien anders de beste tijd om op groote schaal in hei buitenland recla me te maken, verstreken zou zijn vóór de uitgave gereed is. De centrale commissie stelt zich in het algemeen voor het maken van reclame beschikbaar en deelt den „Htt geeft u vreugde mij te veroot moedigen. Ik wist het immers dat gij mijn vijandin zijt". „Niet om u te vernederen, maar om uw trots op te wekken, daarom zal ik onverbiddelijk het beeld der waarheid voor u onthullen", ant woordde Dombrowsky. „Uw kinder achtig vooroordeel tracht ik niet meer te overwinnen. Denk en geloof wat gij wilt, maar aanhooren moet gij mij. Zie, er is niets jatnmerlijker op de wereld, dan een vrouw, die het kostbaarste wat zij bezit, haar liefde, nee: legt aan de voeten van een man, die haaf niet verlangt. Dat deedt gijSpreek mij tegenGij, de gevierde, de veel bewonderde, liet hem vermoeden wat in u omgaat en gij hebt moeten be'even, dat hij zich onverschillig van u afwendde. Wordt gij niet woedrnd bij die gedachte Ik doe het en al moogt gij mij ook altijd voor valsch en boosaardig houden - ik was irotsch op je en wil het ook in het vervolg kunnen zijn. Gij zelf h^bt u een nederlaag be reid en de herinnering daaraan moet ultgewischt worden, zoo spoedig comilé's nog mede, dal zij over adres sen beschikt van firma's, die tijdelijke gebouwen en[decoratieve versieringen in huur vers'rekken. Nederl. vereeniging „Onze Vlooi". De aigemeene vergadering van „Onze Vloot" werd in de Marine club te He'der gehouden. De op komst van de leden was groot, het geen verband houdt met de keuze van de plaats en de in het vooruit zicht gestelde bezienswaardigheden op Marinegebied. Op voorstel van den voorzitter, den vice-admiraal Ellis, werden te legramtnen van hulde gezonden aan den beschermheer der Vereeniging Z. K. H. den Prins der Nederlanden en het eerelid, den oud-luitenant ter zee P. L. Koster te Fiume. De voorzitter deelde mede, dat „Onze Vloot" zieh steeds uitbreidt, dat nieuwe afdeelingen tot stand kwamen in Leeuwarden en Kampen en dat spoedig Maastricht, Assen en 's Hertogenbosch zullen volgan. Een nieuwe serie schoolplaten is in bewerking, de modellen waren in de zaal voor de leden ter be zichtiging opgehangen. De marine-autoriteiten te Willems oord hebben zich beijverd om den leden van „Onze Vloot" een leerrij ken en aangenamen dag te bezorgen, waartoe het vertrek van Hr. Ms. „Gelderland" toevallig nog het zijne bedroeg. Dadelijk na aankomst van den trein van 10 u. 50 spoedde het ge zelschap, dat uit plm. 75 leden be stond, zich naar de haven waar juist de kruiser, die indertijd President Kruger naar Europa bracht, de ha ven uitstoomde tot een oefenings- tocht met adelborsten en sch pelin gen. Vervolgens werd het Koninklijk Instituut voor de Marine bezocht en op 's Rijkswerf Hr. Ms. panterschlp „Evertsen" in het droogdok be zichtigd. Na de vergadering werd met 6 lorpedobooten een tocht naar de reede gemaakt, waar Hr. Ms. „Me dusa" een serie verspermijnen legde, een vischtorpedo werd gelanceerd en de onderzeeboot No. 1 duikoefenin- gen hield. Vervolgens in de haven teruggekeerd, werd de „Heemskeick" bezichtigd, waar de commandant, de kapitein ter zee Goedhart met zijne officieren alles in het werk stelde om de bezienswaardigheden tot hun recht te doen komen. Na een kameraadschappelijke» maaltijd in hotel „Beilevue", waarbij de voorzitter het telegram van ant woord van Z. K. H. den Prins voor las, vertrokken de meeste leden. Het eerste nummer is verschenen van het „Zangersbladorgaan van mogelijk. Hoort gij Zoo spoedig mogelijk I1 „Gij geeft mij raadsels „Blijf toch niet voortdurend bij dat hardnekkig ontkennen van een feit, dat maar al te goed bekend is", zei Alexandra gestreng. „Ik sla je onophoudelijk gade, ik waarschuwde je zelfs maar te vergeefs. Het oog eener moeder had zich misschien kunnen vergissen, maar het mijne niet. Een moeder volgt slechts "de natuurwetten, wanneer zij haar kind litf heeft, maar ik ik heb je lief, omdat maar wat baat het, om daarvan te spreken Gij gelooft mij immers niet." „Neenomtrent uw zachtheid tegenover mij ben ik moeilijk te overtuigen", antwoordde Constance koud. „Gij hebt mij een weinig be spioneerd om mij bij gelegenheid diep en gevoelig in het hart te kun nen treffen en verheugt u nu over den goedgelukten streek. Maar triom feer niet te vroeg 1 Wat ik bereiken wil bereik ik Waarom zal ik het ont kennen Ja, ik zoek Haraid's liefde en hij zal en moet de mijne worden „Dat zal hij nooit I" bet Ned. Zangersverbond. Dit blad beoogt mede te werken tot bereiking van het doel van het Verbond. Dit doal is door aansluiting van mannen- zangvereenigingen in Nederland den bloei dier vereenigingen en den man- nenzang in het algemeen te bevorderen. Landweer. Gedurende een week heeft het 40e bataljon landweer onder den districts commandant luitenant-koionei Zegers, groot ruim 500 man, oefeningen ge houden in de omgeving van Bergen op Zoom. Eiken morgen vroeg rukten zij met de muziek van het 3ie regi ment infanterie er rp uit en keerden 's middags weer terug in de stad, Maar opmerkelijk was het, hoe flink ze er uit zagen, met hoeveel opge wektheid ze aan de lang niet altijd kleine en gemakkelijke marschen deelnamen en hoe weinig achterblijf vtrs er dagelijks bij den troep voor kwamen. Ook moet de geest onder deze mannen steeds goed geweest zijn en insubordinatie in het geheel niet zijn voorgekomen. Voor den Bloemenhof. Spiraea. Zoowel om '1 blad als om de bloe men verdienen deze planten waar bij al dadelijk twee groepen, n. I. kruiden en heesters in 't oog vallen in ruimer kring bekend te zijn, en willen we er een bespreking aan wijden. De Spiraea maken deei uit van de groote familie der Rosaceeën, waar aan de koningin der bloemen haren naam verleende. De naam Spiraea werd aan dit geslacht gegeven, om dat de zettende stempels zich bij rijpheid spiraalvormig om elkaar winden. HeestersVeie soorten zijn uit an dere landen en werelddeelen inge voerd, zoowel uit Amerika als uit China en Japan. Het zijn heesters van 1 a 2 M. en dus zeer geschikt voor kleine tuinenbovendien bloeien veie vroeg in 't voorjaar met prachtige pluimen of schermvormige trossen, waarvan de kleur wisselt tusschen wit, rose en rood. Enkele van de meest bekende zijn: Spiraea sorbiiolia (Lijsterbesbladi- ge Spiraea); de bladen zijn oneven gevind met steunbladen. De afzon derlijke blaadjes zijn langwerpig, toe gespitst en scherp, dubbel gezaagd. Jammer, dat de pyramidale bloem- pluim zoo weinig Doven de bladeren uitsteken somsvooral de variëteit grandiflora met haar mooie witte bloe men is een ware luinversiering. Spiraea opulifolia (Sneeuwbal-Spi- raea). Deze heeft schermvormige tros- „Uw ongeluksprofetie laat mij on verschillig. Ik verlang een moeilijk te verkrijgen hart en zooals ik, zien de vrouwen er niet uit, die versmaad worden", „De overwinnende macht uwer schoonheid zal u ditmaal weinig baten. Camory bezit een tegengift". „En dat is?" „Zijn liefde voor Hildegard Rainet". Een plotseling gevoel van smart doorvloog Constance, doch zij glim lachte minachtend. „Weet gij ook reeds, dat wij de kleine bij Lize's hut ontmoet hebben? Gij schijnt werkelijk goed onderricht. Het zou toch te vergeefs zijn een scherpen blik te bedriegen, daarom beken ik, dat die ontmoeting mij destijds zeer ongelegen kwam. Hij noemde hef meisje, dat de rol van engel der barmhartigheid speelde, verrukkelijk en dat verdroot mij. Ik behandelde hem koel en onvriendelijk. Dat is alles. Uw pijl trof niet. Geef het toch op om mij op dat onbeduidende persoontje ijverzuchtig te maken". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1