Donderdag 2 Mei No. 104. 50e Jaargang, 1912. Van week tof week. Feuilleton. Haal tn Smarf. Verschijnt dagoiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND. VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken reg. 1 meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. verwijt kan makenmaar wel dege lijk Italië, dat, als een stout en eigen zinnig kind, met de stukken gooit en alles waagt om toch maar zijn zin te krijgen, hoewel het uitzicht daarop hoe langer hoe geringer wordt. Dat de mogendheden het onrecht zoo ver zulien steunen, dat zij Turkije zullen dwingen tot den smadelijken vrede of anders tot opening van de Dardanelles kunnen wij voorshands niet gelooven. Eenstemmigheid daar omtrent zai stellig niet worden ver kregen, al wordt de mogelqkheid van het een of het ander door bladen, die op de hand van Italië zijn, blijk baar verondersteld. Hoe het zij, wei- licht dat de oorlog eerst thans be langwekkend zal gaan worden: een fraai vooruitzicht voor de opening van het vredespaleis 1 in hei Vereenigd Koninkrijk wordt het ernst met de opruiming van ver ouderde toestanden. V/el jammer dat men daarbij zoo vaak met halve maatregelen te werk gaat. Het Huis der Gemeenten heeft de zoogenaamde wet tot vrijmaking der kerk in Wales aangenomen; maar Engeland zelf gaat voort met zijn verouderde in- sielüng van een staatskerk, in vol maakten strijd met alle nieuwe staats rechtelijke beginselen en begrippen, te behouden. De bewoners van Wales willen niets weten van eenheid van kerk en staat, om de zeer eenvoudige reden dat ze voor verreweg het meerendeel niet tot de staatskerk behooren het zijn afgescheidenen, die dus tegen hun zin het slachtoffer zijn van het beginsel dat in Engeland nog steeds niet alle burgers gelijk zijn voor den staat. De Anglikaansche staatskerk wordt nu echter voor zoover Wales betreft een gewoon kerkgenootschap, evenals de anderemaar zekere pre rogatieven van den geestelijken stand blijven in eere. Deze toch beheert den burgerlijken stand, heeft hel recht om huwelijken te sluiten, enz. Inderdaad, zóo is de toestand in dit hoogst beschaafd en ontwikkeld land, in de 20e eeuw. fs In Duitschland is vrij wat wegge nomen van de ongerustheid, die zich van de gemoederen had meesterge maakt naar aanleiding van de op vatting der Beiersche regeering om trent de uitlegging der jezuitenwet deze is voor geheel Duitschiand gel dig en het gaat a'lerminst aan, dat zij in een der Staten zóo krachteloos zou worden gemaakt, dat de uit een staatsrechtelijk oogpunt zoo gevaar lijk geachte orde, zich in dien staat zoo goed ais vrij zou kunnen bewe gen. De Duitsche Rijksregeering heeft dat zeer goed ingezien en er dan ook in overleg met de Beiersche re- TELEFOONNUMMEB 10. Psbonnemsnts-ftduerfenfiSn op rser uoordaelige uooriaaardsn Volgens de jongste berichten, die echter naar onze rneening nog eenige bevestiging behoeven en welker meer dere of mindere juistheid wij thans niet meer konden constateeren, zou, geheel onverwacht, een Italiaansch legercorps gemobiliseerd zijn, het welk is samengesteld uit acht regi menten infanterie, artillerie, pioniers en de noodige hulptroepen, welk korps naar eene der eilanden in de Aegeïsche zee zou worden overge bracht. Hierbij wordt gemeld dat Italië het plan zou hebben, om eerst daags alle eilanden in den Archipel te bezetten. Nu, op die manier zal men ten slotte een aardig occupatie- leger noodig hebben Feitelijk heeft Italië trouwens zijn voornemen om alleen in Tripolitanië krijg te voeren reeds opgegeven. Men heeft oat eene belofte genoemd, die dan door dat Rijk zou geschonden zijn, maar de verbindbaarheid van dergelijke be loften, aan wie dan ook gedaan, kun nen wij minder goed inzien. Italië heeft zijn voornemen daartoe te ken nen gegeven om een schijn van recht aan den oorlog te geven, die eiken redelijken rechtsgrond miste. Men meende toen trouwens nog dat de oorlog van korten duur en feitelijk een militaire wandeling zou wezen. Toen dat beestje tegenviel en men zeer goed begon in te zien, dat men niet kwam als bevrijders der Bedouï- nen, maar als vijanden van al wat Turksch en Arabisch was, zooodat er geen sprake kon zijn van een eigenlijk gezegde verovering van het landtoen men ook zelfs door de meest welwillende pogingen derbond- genooten en de andere mogendheden, er Turkije niet toe krijgen kon om een vrede te sluiten die voor dat lai'.d nooit iets anders dan een smadelijken vrede kon zijn, ja toen moest er toch wat anders gebeuren en daartoe diende de niet al te ernstig opge vatte betooging tegen de Darüanelien. Wij zeggenniet al te c-rnstig opge vat; want de ltaliaansche regeering zal zich wel tweemaal bedenken eer zij last geeft om de Dardanellen te forceeren, trouwens ook met het oog op eigen veiligheid maar hei groote feit is, dat de ltaliaansche oorlog schepen om tech in die buurt te blijven, dat Turkije mitsdien gedwon gen is om de Dardaneilen ook voor koopvaarders gesloten te houden, zooals zij, bij tractaaï, voor oorlog schepen gesloten zijn, dat de uitge breide handel ter zee daar dus stil staat, de protesten daartegen al le vendiger en levendiger zullen worden, waar men Turkije in 't minst geen 35.) Dit Medusahoofd, deze met bloed doorloopen oogen behoorden haar moeder en thans strekte het spookbeeld beide handen uit, de krampachtig gebogen vingers woelden in het rijke haar, de hulpelooze en heete, stootende adem streek langs haar gelaat. De angst brak de ver lammende betoovering. Een luide schreeuw, die door merg en been drong, klonk door het vertrek. Het meisje trachtte de vreeselijke last met geweld van zich af te keeren doch te vergeefs. Dat was te veel voor de overprikkelde zenuwen van Constance, nog eenmaal gilde zij, toen was heï haar alsof de muren elkaar naderden, als zonk de zolder omlaag, als lag zij in een kist en die vreeselijke vrouw op het deksel. Een half verstikt gesteun kwam van haar lippen en het bewustzijn ver dween. Weken lang raaskalde Constance in koortsachtige fantasiën, toen ver dween de brandende roodheid van haar wangen en langzamerhand keer den bewustzijn en kracht terug. Slechts een zekere geestelijke en lichamelijke uitgeputheid bieef haar nog bij, zoodat zij zich geen rekenschap kon geven, wat ereigenlijk met haar gebeurd was. Op zekeren dag,toen zij met gesloten oogen, doch zonder te slapen, in de kussens lag, voelde zij haar slapen weer door iets ijzigs aangeraakt, Toen ontwaakte plotseling de herin nering aan dat verschrikkelijke too- neel. Was dat vreeselijke wezen weer in haar nabijheid Zij hief zich op, omklemde met beide handen het hoofd, greep in een in koud water gedrenkten doek en zag freule von Dombrowsky aan haar bed staan. „Gij waart ziek mijn kind", zei deze, „zeer ziek, maar thans is het gevaar geweken en gij zult spoedig genezen zijn". „Wat is er met mij gebeurd MoederI Moeder! O, God dien afschuwelijken blik zal ik nooit geering zorg voor gedragen dat de Bondsraad de uillegg'ng der wet nader ter hand zal nemen. Zoolang da bestaande Jezuitenwet, gehand haafd wordt, is zij in hare strenge opvatting en uitlegging in geheel Duitschland van voile kracht en waarde. In Amerika, met zijn slechte poli tieke zeden, blijft de onverkwikkelijke persoonlijke of quasi-persooniijke strijd tusschen de beide republikein- sche candidaten voor het president schap voortduren. Taft houdt per soonlijke redevoeringen tegen Roose velt en Roosevelt beschuldigt weder- keerig Taft, dat hij niet alleen in gedachten, woorden en daden on trouw is geworden aan hun vroege re vriendschap, maar in elk opricht heeft gezondigd tegen de wetten Ier gewone beleefdheid en welwillend heid, die men zelfs tegen zijn bitterste tegenstanders in acht behoort te ne men. Wat dat nu eigenlijk met de politiek te maken heeft is ons niet erg duidelijk. Tati beschuldigt verder Roosevelt, dat deze misbruik maakt van zijn invloed op de bondsambte- naren en zoo gaat het maar door. De president is thans gemachtigd om zeifs de officiëeie documenten der regeering te onderzoeken en daarrnt te halen wat hij noodig heeft om af keurenswaardige politieke handelin gen van Roosevelt tijdens diens presidentschap te bewijzen. Lang zamerhand begint het iets te krijgen van de geschiedenis van pot en ketel en het moet een bijzrndere verhef fende gedachte voor een Amerikaan wezen, om geregeerd te worden door menschen die politiek zoo hoog staan. We gunnen het den Amerika nen van ganscher harte maar biijven er persoonlijk liever van verschoond. Prinses Juliana's verjaardag. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses juliana wapperden gisteren te Apeldoorn de vlaggen van openbare en vele par ticuliere woningen. Van de gelegen heid tot teekenen in de felicitatie re gisters ten Paieize werd druk ge bruik gemaakt. Van de veie aange boden bloemstukken zij vermeld, die der gemeente en van de Oranje- Vereeniging. Op hun verzoek was aan de Padverkenners vergund zich op Het Loo op te stellen en de Prinses te begroeten, hetwelk de Koningin deed samenvallen met de aankomst van H. M. de Koningin- Moeder. De jongens hadden zich daarna in gelid geschaard aan beide zijden van den eere-ingang van de Cour en presenteerden hunne stok- weer vergeten", kreet het meisje. „Waarvan spreekt gij vroeg Ale xandra rustig. „Wat er roetje gebeurd is? In dien nacht, toen ge ziek werdt waart gij al wat opgewonden. De zorg hield mij wakker. Toen hoorde ik plotseling een schreeuw. Doodelijk verschrikt sprong ik op en riep Priscawij ijlden naar je toe en vonden je met gloeiende wangen en wilde blikken, Johan moest dadelijk inspannen en den dokter halen. Ge hebt ons zeer bang gemaakt". „Maar moeder! Moedert" „Wat „Mijn God zij was het, zij „Wat meent ge?" Zij sioop dicht aan mijn bed als een akelig spook. Hier zat zij hier in elkaar gt doken als een panter en zag mij a n met oogen, wier uitdrukking mij het bloed deed verstijven. Toen boog zij dieper en dieper greep mijn haar vree- selijk „Wind je niet weer op. Ge hebt gedroomd." „Gedroomd zou ik hebben, dat zij hier lag, mij bijna verpletterde, dat zij woorden sprak zonder samenhang ken bij het passeeren der Koninklijke Familie. De padverkenners, aangekomen onder het vroolijk geroffel der trom men en voorafgegaan door hoorn blazers en vaandei, keerden evc-nzoo naar hun clublokaal terug. De Koningin-Moeder kwam met een extrafrein bij het Paleis Het Loo aan, hartelijk begroet door de Ko ningin, de Prinses en den Prins. De burgemeester in ambtsgewaad, ont ving een handdruk. De Koningin- Moeder gaf aan de Prinses een mandje met prachtige rozen. De Koninklijke Familie wandelde daarna onder bijzonder hartelijke toejuiching der belangstellende menigte naar hei Paleis. Meer nog dan gedurende den dag was gisteravond in de straten var. Den Haag te zien, dat een lid van het Koninklijke Huis verjaarde. Overal in het midden van de stad bewogen zich talrijke scharen van wandelaars door de straten, de ge wone lichten van de officieele gebou wen beschouwend?. Iets bijzonders zag men dit keer bij de Witte Sociëteit, die een geheel nieuwe verlichting had aangebracht, bestaande in een schitterende ster, uiiioopende in roode punten en in het hart da naamletter van prinses Juliana dragende. Om het elecirische lichtstuk heen was een bloemversiering aangebracht. Tweede Kamer. Onder „Laatste Berichten" meld den wij gisteren dat in de zitting van de Tweede Kamer groot rumoer heerschte. Deze ontstond omdat verschillende leden andere wetsont werpen wilden behandeld zien voor het pantserschip. De heeren Thomson (U. L.), Helsdingen (S. D. A. P.), Van der Voort van Zijp (A. R.) wiilen eerst besprekingen van het marineperso neel de heer Treu'o (V. D.) wil eerst interpellatie over de uitkomsten van liet rapport der staatscommissie be treffende de resultaten onzer spoor wegen de heer Troetstra (S. D. A. P.) behandeling van zijn pensioen-motie. De laatste spr. dringt aan op be handeling van zijn pensioen motie, omdat üe rechterzijde geen zeker heid biedt dat de pensioenwet voor 1913 behandeld zal zijn. Spr. stelt ten slotte voor de Bak kerswet te plaatsen no. 1 op de agenda. De heer Nolens (R. K.) heeft geen bezwaar de Bakkerswet te behande len na het pantserschip, mits de da tum van behandeling voor de Ziek tewet vaststaat. De voorzitter sluit zich hierbij aan en geeft den heer Troelstra in over- of zin Een droombeeld zou die vreeselijke verschijning zijn geweest?" „Een bewijs voor je opgewonden fantasie." „Gij liegt I" riep Constance. „Gij liegt „Het was werkelijkheid, afschuwe lijke werkelijkheidWat is er van mijn moeder geworden „Wat vraagt ge dat zonderling Zij is in haar kamer of in den tuin, wat weet ik daarvan „Ik geloof u niet. Geen waar woord komt er van uw lippen I" Alexandra stond op. Zij scheen de kamer te wilien verlaten, bleef echter plotseling staan, zag naar het park en trad weder op het bed toe. „Overtuig u zeif, dwaas kind I" zei zij hard, trok het gordijn weg en hief het meisje met sterken arm op. „Zie daar!" Constance volgde de richting der uitgestrekte hand. Tusschen de reeds ontbladerde boomen wandelde me vrouw von Arnheirn, gehuld in een zwarten, wijden mantel, een kanten shawl om hoofd en hals geslagen. Zij zag er even bleek, ziekelijk en ernstig uit ais altijd en ging volgens weging zijn pensioenmotie thans niet te doen behandelen. De heer Duys (S. D. A. P.) komt er tegen op, "dat zonder hoofdelijke stemming zou worden besloten morgen het pantserschip te behande len. Hij komi daartegen op, evenals de heer Troeistra (S. D. A. P.) Iniusschen staat de heer De Sa- vornin Lohman tusschen d?n spre- kersstoel en den Voorziiterszetel te interrumpeeren, dat de heer Duys buiten de orde is. Er ontstaat ka baai. De heer Duys zegt onder deze om standigheden van het woord af te zien. De Voorzitter hamert voortdurend en dreigt met schorsing van de ver gadering, waartoe stemmen uit de vergadering hem aansporen. Óndertusschen neemt de heer Troel stra het woord. Hij buldert de rech- terzqde toe, dat zij niets gevoelt voor de arbeidersbelangen. „Jullie gebruikt de arbeiders als vee, als stemvee en werkvee De heer Lohman interrumpeert dat men buiten de orde was. De heer Troelstra, van wiens woor den, hoe luide ook uitgeschreeuwd niets meer doordringt (evenmin als van die des heeren Lohman en van anderen, die interrupties trachten te plaatsen) schreeuwt dat de heer Lohman al 50 jaar buiten de orde is. Het is een oorverdoovend tumult: vele Kamerleden schreeuwen door elkaar, terwijl de Voorzitter door voortdurend hard hamergekiop tracht stilte te verkrijgen. Wanneer dit niet gelukt, staat de Voorzitter op en sluit hij de openbare vergadering, we'ke hedenochtend zal worden voo tgezet. Na sluiting van de openbare vergadering vergaderde de Kamer nog korten tijd in de af- deelingen tot het kiezen van voorzit ters en ondervoorzitters. Buiten het Kamergebouw stonden velen, waaronder een aantal bakkers gezellen, te wachten, terwijl een sterke macht politie en veldwachters in en 'ouiien het Kamergebouw was samen getrokken. Bij het aanvangen der ver gadering was ook de hoofdcommis saris, de heer Versieeg, op het Bin nenhof. De poiitie zorgde na de slui ting der vergadering voor verspreiding der menigte, heigeen zeer kalm in zijn werk ging. Blijkbaar was het publiek teleurgesteld dat de Kamer leden zich (door de sectievergaderin gen) niet vertoonden. Post- en telegraafbeambten. In de gisLr te Utrecht algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van Nederlandsch Post-, Tele- gsaaf- en Telefoonpersoneel is de gewoonte met langzamen, sleependen tred. Niet de geringste verandering was aan haar te zien, niets wat herin nerde aan de spookachtige ge stalte van dien nacht. De dienst- ijverige Prisca volgde haar op eenigen afstand, den doek over den arm dra gende. Van tijd tot tijd keerde de barones zich om en wisselde eenige woorden met haar. „Welnu?" vroeg freule von Dom browsky. „Blijft gij er nu nog bij, dat uw droombeelden waarheid waren „Ik weet niet wat ik moet denken," antwoordde het meisje. „Mijn hoofd is zoo wild. Mogelijk dat het koorts is geweest en toch, wan neer ik mij alles goed voorstel, zou ik er nog op zweren, dat het wer kelijkheid is geweest." Alexandra boog zich over haar en zag haar doordringend aan. „Laat die zaak rusten. Wanneer gij uw krachten terug hebt, heb ik veel en iets gewichtigs met u te bespreken. Nu moet gij nog ontzien worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1