AK. ije&Co. ÏLMÜWT inieuw NZEN tegen ndel, Woensdag f Mei Feuilleton. Haat en Smart. JANSEN, ERS. LOOP! I) Gr AS" de Fabriek itaande. pt neemt HAPPIJ ij zonder e ging. 5LOTERIJ jevraagd. Beroepsziekten der handen en vingers. BINNENLAND. XE-MOTOR JRSLOEPEN ROEISLOE- Xanbevelend, Temeuzen, (Importeur.) Agenten der HYPOTHEEK- berichten, dat adig zijn als le. ot elk gewenscht nte 4% Af- chtingen gaarne Telefoon 125. No. 103, 50e Jaargang. 1912. ;d in Sciioenbandel W TIA". MSTEEBAH. goedgekeurd in k kap. f 100.000, RANDAG Jr. ruiten, Spiegels tegen het geval an door onvoor- villigheid, straat- lage premiën. aor Zeeland, VAN OEN EI1K. ovenwonmg rzien van gas en hetzelfde adres UIS met zolder, rstraat 1. BURG, VRIJDAQ van 1 park 30, V 11 s- abriek O" raarborgd door :n. alstraat 76, L. P. E. VAN VUSSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE jR., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken re.ge 1 meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©p 2©n- en Feestdagen. TMLBFO0NNUMME& 10, Hbonnfmsnts-Sdoerfenfiin ©p zeer yoordesiige uooru/aarden Er zijn een aantal beroepen of am bachten, bij welker uitoefening het grootste deel van den arbeid neer komt op de functie van de hand en de vingers. Zooais nu bij elk orgaan van het menschelijk lichaam het ge val is, dat het bij voortdurend over matige inspanning een zekere uit putting ondergaat en zelfs na verloop van lijd een deel van zijn werkzaam heid inboet, zoo ontwikkelen zich ook bij individuen, die door hun be roep gedwongen zijn, dagelijks de spierkracht hunner vingers voor hun doel te verbruiken, allerlei ziekelijke verschijnselen en stoornissen in de functie der grijp- en taslorganen, die niet zeiden dusdanig ontaarden, dat de verdere uitoefening der gewone werkzaamheden voor het getroffen individu onmogelijk is. De bedoelde ziektetoestanden zijn in 't algemeen van nerveuzen aard, en bepalen zicb voornamelijk op de spier- en zenuw- groepen, die vooral bij de uitoefening van het beroep in actie komen. Lan gen tijd heeft men gedacht, dat een dergelijke beroepsziekte^ uitsluitend voorkwam bij beroepsschrijvers, n. 1. de zoogen. schrijfkramp; er zijn ech ter nog een massa andere beroepen, waarbij gelijksoortige verschijnselen voorkomen. De schrijfkramp, die zich uit, hetzij als een krampachtigen toestand, het zij als een soort verlamming van de bij het schrijven in actie komende spiergroepen van den duim en wijs vinger, waarbij de schrijver de heer schappij over het gebruik zijner vingers verliest, is te algemeen bekend, om er nog veel over te praten. Op de analoge ziekteverschijnselen in andere beroepen, in welke de functie der vingers een hoofdrol speelt, heeft men in de latere jaren meer de aan dacht gevestigd gehouden en ze er kend als vallende onder de categorie der beroepsneurosen. Karakteristiek voor al deze ver schijnselen is het, dat de ziekelijke storingen slechts voor den dag treden bij het uitvoeren van bepaalde, meer of minder fijne of gecompliceerde, met het beroep samenhangende be wegingen, terwijl de grovere kracht en het gebruik van dezelfde spieren voor allerlei andere bewegingen in den regel intact blijft. Men kan aizoo dergelijke toestanden in zekeren zin opvatten als een gebrek in de nood zakelijke combinatie der bewegingen die door de vingers bij de uitoefe ning der werkzaamheden moeten ver richt worder. Onder deze afwijkingen kunnen we in de eerste plaats een verschijn- 34.) Zij was bleeker dan anders, doch haar trekken drukten noch groote blijdschap, noch hartstochtelijke op gewondenheid uit. „Hebt gij uw werk van barmhar tigheid volbracht vroeg hij scherf send. „Ja; doch ik had beter gedaan mijn kamermeisje te zenden. Ik heb mij in mijzelf weer vergist. Het staat mij tegen een plaats van armoede en ellende te zien." „Constanaeriep freule von Dom- browsky, terwijl zij zich uit het rij tuig boog. Ongaarne volgde de jonge dame dezen roep, maar toch reed zij dicht langs het rijtuig. „Neem u in achtfluisterde Alexandra. Deze plotselinge hardheid is te sterk in tegenstelling met uw vroegere opge wekte stemming. Het zou allerlei vermoedens kunnen opwekken. Koud se! noemen, dal bij beroepspianisten niet zelden voorkomt, nl. pianisten kramp. Bij voorkeur treft men deze aandoening bij jeugdige pianisten aan, en wei vooral in de rechterhand, hoewel hei lijden ook dubbelzijdig kan voorkomen. Het vaakst lijkt het een verlamming snelle vermoeid- baarheid met het gevoel van stijfheid of kramp in de hand, pijn in den geheelen arm tot aan den schouder. Bij het eene geval weigert de mid denvinger dienst bij het spel, bij het andere treden krampen op in de pink bij het grijpen van accoorden, soms krijgt de pianist het gevoel alsof hi] enkele vingers mis*. Een andere tot deze beroepsziekte behoorende aandoening komt voor bij violisten. Hier is het vaak de linkerhand (maar ook wel de rechter), waarin een soort pijnlijke vermoeid heid optreedt. Er zijn gevallen, waarbij schietende pijnen in de schouders optreden en vaatkrampen in de han den en vingers. Ais oorzaak van dit lijden beschouwt men behalve de overmatige inspanning, de ongeschikte en ongewone houding bij hei viool spelen. Niet zelden neemt men bij kleer makers en schoenmakers overeen komstige verschijnselen aan de vin gers waar, welke vervaardigen van kleeren of schoenen door de lijders volkomen onmogelijk maken. Ook hier treden weer krampen in de vin gers op met functie-stoornis. Een beroep, dat ook de schuld draagt aan de bovengenoemde afwij king, is dat van telegrafisten. Wan neer deze personen een aantai jaren in dienst zijn, komt hei voor, dat zij bepaalde letters niet meer duidelijk kunnen aangeven, daar hun hand telkens bij het telegiafeereir stijf en krampachtig wordt. Het tikken op den knop van het Morse-toestel wordi ten slotte onmogelijk, zelfs als de vingers afwisselend gebruikt worden, want die kramp deelt zich aan alle vingers mede, ja vaak aan het pols gewricht. Sigarenmakers zijn eveneens de slachtoffers van hun werk. Dagelijks zitten zij 10 a 12 uren achtereen met de vingers de s'garen te rollen en te plakken. Zij kunnen ten slotte de buigspieren van de vingers niet meer samentrekken. Het begint gewoonlijk daarmede, dat er in de vingertoppen een gevoel van dood zijn optreedt, ais ze enkele uren aan den arbeid zijn, daarna een krampachtig gevoel en (en slotte schietende pijnen, die zich over den gebeden arm kunnen uitstrekken. Men zal opgemerkt hebben, dat al deze ziektetoestanden zoowel wat de oorzaken als wat de verschijnselen be treft, met eikaar overeenstemmen en daaruit is de conclusie te trekken, bloed, mijn kind 1 Voeg bij de eerste dwaasheid geen tweede Als door een adder gestoken, schrikte het meisje op. Die koude, grijze oogen schenen in haar ziel te lezen ais in een opengeslagen boek. Het bloed vloog haar naar het gelaat. „Ik versta u niet" antwoordde zij. „Gij hebt mij verstaan", zei Dom- browsky, op elk woord drukkende. „Handel daarnaar en waak over je zelf." Van dezen dag kwam Camory minder op het slot; slechts af en toe diende bij zich aan om aan de beleefdheid te voldoen. .Hij is een mensch, waarop men niet rekenen kan, die zijn fantasie gehoorzaamt en dien men zijn eigen weg moet laten gaan," verontschuldigde de graaf von der Lauen hem. .Ik ken hem iang genoeg om aan zijn eigenschappen gewoon te raken. Nu zoekt hij de gezelligheid, dan mijdt hij haar. Ik heb de moeite om hem verstandig te maken, ai iang opgegeven." Constance werd nu door een koorts achtige opgewondenheid aangegrepen, welke zij niet langer kon verbergen. dat ook de behandeling in de meeste gevallen dezelfde kan zijn. Ligt een constitutioneels voorbeschikking, bloedarmoede, scrofulose, of een an dere zv/aktetoestand ten grondslag, dan heeft men door een doelmatige levenswijze krachtige voeding, flinke beweging en verblijf in zuivere ozon rijke lucht, gebruik van baden, rust etc, zorg te dragen dat het bloed beter wordt en de krachten van het lichaam opgewekt worden. Bij de bestrijding van het lijden zelf is het van groot gewicht, den lijder langen tijd te onttrekken aan zijn gewone bezigheden en alles te doen vermijden wat het optreden van nieuwe verschijnselen in de hand kan werken. De krampen worden hei meest doel- matig behandeld met massage en electriciteii, doch dit moet maanden lang voortgezet worden om succes te kunnen verkrijgen. Naast de elec- triciteit komt in aanmerking de hydro- therapie watergeneeswijze kou de afwrijving,gymnastische oefeningen der vingers. Terwijl nu genezing mogelijk is, zal men ook begrijpen, dat het kwaad vaak zai terugkomen, zoo gauw dit beroep weer eenigen tijd is uitge oefend. Hoewel oergeiijke aandoe ningen door degenen, die er voor bewaard blijven zeer dikwijls gering geschat worden, zijn ze echter voor lijders vaak een bron van groote ellende, en bij dergelijke ongelukkigen vooral geldt de spreuk.Ieder voelt zijn eigen kruis het zwaarst". A. Juliana-dag. Voor de derde maal wordt vandaag herdacht de vreugde welke hetgan- sche land doortrilde, toen op den 30en April 1909 eindelijk htt heuglijke bericht kwam een Prinses geboren En die herdenking groeit bij het jaar in enthousiasme en feestelijkheid. Wij beginnen haar reeds zoo goed te kennen, het Prinsesse kindje, vooral wij in de residentie, zegt het „Vad." die haar zoo vaak mogen zien en begroeten, wij kunnen ons haar vriendelijk en gezond kindergezichtje zoo goed voor den geest brengen, en ons vooral is het dan ook een behoefte haar op dezen dag weer onze beste en hartelijke wenschen te brengen. Welke kunnen die wenschen thans nog zijn dan de wenschen die men een kind toebrengt? Gezondheid, vroolijkheid, vee! en zonnig kinder geluk. En hoe heerlijk is het deze wenschen te mogen brengen juist in een zoo mooien tijd van het jaar wanneer alles tot nieuw en frisch leven wordt opgewekt, wanneer de Op het uur, waarop Harald gewoon was Se komen stond zij aan het venster of ging met hoog gekleurd gelaat op en neer, opschrikkende, wanneer zij de schel hoorde of schre den in den gang klonken. Het pijnigde haar, wanneer men haar aandacht wilde boeien. Deze zwaarmoedige stemming wis selde soms af met gedwongen vroo lijkheid. De heer von Hohenfels vroeg nooit, maar twijfelde er sedert lang niet meer aan, dat de vrede harer ziel was gestoord en hij vreesde, dat hij de reden daarvan kende. Hoe onrustiger hij haar zag, hoe meer hij bemerkte, dat haar gedachten af dwaalden en dat zij slechts werktuiglijk sprak en antwoordde, hoe somberder hij werd. Eens na een klein landelijk feest zocht Constance later dan gewoonlijk haar kamer op. Zenuwachtig opge wonden en zwaar zuchtend wierp zij zich om op het bed, tot eindelijk een sluimering haar bevinghet schenen echter geen aange same, gelukkige droomen te zijn, welke haar voor den geest zweefden, want nu hief zij zich plotseling op, ontzet om zich zon weer gaat geven haar heerlijke volle warmte. Is het niet als een gunstig voor teeken, als een symbool, dat dit Ko ningskind juist telkens in dat jaar getijde vo! belofte een levensjaar afsluit en een nieuw levensjaar be gintHopen wij, dat dit inderdaad een zeer gelukkig voorteeken zij. En wanneer wij op dezen dag tevens onze wenschen brengen aan de Koninklijke ouders, dan mogen deze zijn dal hunne dochter opgroeie in voorspoed en geluk, tot hunne blijdschap, tot blijdschap en welzijn van het gansche volk. Kamerverkiezing te Hoorn. Bij de gisteren plaais gehad heb bende herstemming in het district Hoorn voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer warden 5745 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heeren W. de long (iib.) 3903 en H. C.Vegtel (anti- rev.) 1842 stemmen, zoodat gekozen is de heer W. de Jong. Bij de stemming op 22 dezer waren 6399 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op de heeren W. de Jong 2755, H. C. Vegtel 2109, L. Hoejen- bos (soc.-dem.) 1218, P. Teunissen (landbouwcandidaat) 277, F. Netscher (vrijz.-dens.) (bedankt) 25 en mr. D. Fuck (lib.) (bedankt) 14 stemmen. Naar men meidt, is de heer W. de Jong, onderwijzer aan een openbare lagere school te Scheveningen, voor nemens om, teneinde zijn mandaat te kunnen vervullen, aan hetgemeen- bestuur te verzoeken hem verlof uit zijn onderwijzersbetrekking te verlee- nen van af het tijdstip zijner toelating tot aan den dag, waarop hij als lid der Kamer aftreedt, t. w. tot den derden Dinsdag in September 1913. Ziekteverzekering. De Kamer vau Koophandel te Haariem heeft een motie aangenomen in zake de arbeidersziekte-verzeke ring, waarin wordt overwogen, dat, nu tegen dat ontwerp van werkge vers- en werknemerszijde ernstige bezwaren zijn ingebracht en tal van bevoegde personen van alle richtin gen zich hebben verzet tegen de on veranderde aanneming, geen politieke overwegingen dea doorslag mogen geven voor de totstandkoming en dat, bij onverhoopts aanneming, deze in geen geval mag geschieden zon der de noodige wijzigingen. Deze motie wordt ter kennisse ge bracht van den minister van land bouw, nijverheid en handel en van de Tweede Kamer. Mr. Hennyf Te Pegli bij Genua, waar hij tot herstel van gezondheid vertoefde, starend en dan weer viel zij terug, zwaar vermoeid naar lichaam en geest. Als een vernielend gift brandde het in haar aderen. Allerlei verwarde beelden omgaven haar. Werd er thans niei aan de deurknop gerinkeld kwam daar nieman i nader sluipen Och neen, dat deed haar overspannen fan tasie en toch er ruischte iets als een vrouwenkleed maar de oog leden waren zoo zwaar zoo zwaar zij wilden zich niet openen. Neen dat kon geen vergissing zijn daar streek een hand over haar gelaat, een ijzige hand en een bevende, zuchtende stem fluisterde dicht aan haar oor vreemde, ziniooze woorden. Te vergeefs trachtte zij het te verstaan de stem was haar bekend, maar wat zij sprak was zoo onsamenhan gend, zoo dwaas, zoo fantastisch, zooals men zich slechts kon droomen daartusschen klonken gebeden bang, vertwijfeld, ais kwamen zij uit een gepijnigde ziel, en dan veianderde het smeeken in een eentonig gebab bel zonder uitdrukking en daarbij gleed de ijzige hand steeds over haar voorhoofd en wangen. Wat een overleed gisteren Mr. Taco Henny, president van het Gerechtshof te Am sterdam. Mr, Taco Henny werd den 29sten April 1953 te Pekalongan; hij vol tooide zijn studiën te Leiden, waar hij in 1877 tot doctor in de rechten promoveerde. In Indië ging hij toen de rechtspraktijk uitoefenen. Van 1889 tot 1895 bekleedde hij het ambt van landsadvocaat te Batavia. In Neder, land teruggekeerd, werd hij in 1897 benoemd tot rechter in de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam en nam 26 October 1903 als raadsheer zitting in het Gerechlshof te Amster dam. Dan 6?n September 1911 volgde hij mr Van der Weik op als presi dent. Geruimen tijd was mr. Henny voor zitter van den voormatigen Raad van Tucht. Toen dit college omgezet werd in Raad voor de Scheepvaart iegde Mr. Hen^y het presidium neer en volgde zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. J. A. Sillem f. Gisteren overleed te Amsterdam de heer mr. J. A. Siilem, lid van Qed. Staten van Noord Holland. Hij was sinds 1891 lid van genoemd college. De overledene had zitting in ver schillende commissies op kunstge bied. Zoo was hij o.s. voorzitter der commissie van toezicht op de Rijks academie van beeldende kunsten, op het Rijksmuseum, lid der commissie van toezicht op het Stedelijk Museum, onder-voorzitter der vereeniging „Rembrandt", voorzitter der afd. Am sterdam der Maatschappij tot bevor dering van Toonkunst enz. Hij was ridder van den Ned. Leeuw en Officier in de Oranje Nassau- orde. De Rijkswaterstaat. In den loop van dit jaar worden belangrijke veranderingen verwacht in het ingenieurs-personeel van den Rijkswaterstaat in verband met het door den heer P. H. Ksmper, hoofd inspecteur-generaal te kennen gege ven voornemen, om zijn ontslag uit die betrekking te vragen. Ook de voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten de heer E. D. Kits van Heyningen, is van plan tegen het einde van dit jaar uit 's Rijks dienst te treden. Onder groote belangstelling van onderwijsautoriteiten en schoolhoof den is gisteren te Groningen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P.J. Kloppers, districts schoolopziener. Aan de groeve werd gesproken door de heeren ds. Mie- dema, gereformeerd predikant te Gro ningen Ruysch, inspecteur van het vreeseiijke, woeste droom Kwam er maar een eind aan - Wanneer zij die verschijning maar weg kon jagen Doch zij week niei en het jammerde, bad en mompelde nog steeds en Constance voelde dat het afschuwelijk wezen zich op haar wierp en steeds zwaarder werd. Het was als een vreeseiijke zware berg op haar borst lag, die haar hei ademhalen onmoge lijk maakte. Met krachtsinspanning opende zij eindelijk de zware oogleden en staarde zij in een ontzettend ver wrongen gelaat, dat dicht bij het hare was. Twee wijd geopende oogen fonkelden haar tegen, wild en dreigend, een wit, over het tapijt sieepend kleed omhulde de gestalte der vrouw, die ineengedoken op het bed zat, babbelend, hijgend en ge heimzinnig fluisterend. Was dat een afgrijselijke verbeel ding? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1