INBOEDEL De ramp van „litanie" Laatste Berichten. Advertentiën. Verkooptn i Meid-Huishoudster, BÜlf ËNLANPr V LISSINGSCHE SÉwateflÉing Maatsehappij Een goed onderhouden LOOPJONGEN. jaar oud en rno. goede gezondheid •ebben, volgens een lien „Lokal-Anzeig ige vergiftigingen 1 emeritus-predikant woelde zich misse- paroni een glaasje 'Hij nam eenflesch iet etiket „anisette", ijks een beetje van Inken, of hij werd En zakte na eenige vusteloos ineen. De haren man, die om pn wat in de flesch likte, maar ook hij seiingonwe!, zoodat iikant naar het zie- Iracht, waar laatst een tijd overleed, et het gevaarlijke een geneesheer aan «onderzoek gegeven, [de eenige druppels, pneens onmiddellijk (est zich onder ge- ideling stellen, ■moedt, bevatte de Provence te Parijs Buriel zijn winke! 12 tot 2 uur ge- |iatroon en zijn be- meeren. Van deze »en dieven gebruik peur van den win- met een valschen en uit den winkel Is aan diamanten te |n de juwelier terug pn getieeien winkel Ofschoon de rue drukke straat is, |e misdaad te heb- Van de dieven is Iden. te Damascus ver- bericht uit Constan- feela bazarwijk. De jsgebouwen en de 'jven gespaard. |nie transatiantique" plechtigheid het France" in dienst be" is de grootste In de Fransche han- een inhoud van [lengte van 217 M., ruim 23 knoopen 145.000 paardenkr. |n 534 eerste klasse 442 tweede kiassa lerde klasse passa- ie klasse passagiers. :état-major inbegre pen. is met een groote vaarvan men een als men weet, dat bi o.a. versierd is jonkelijke schilder- (httiende eeuw, ter- fauteuils zijn be- tapijtwerken. De berekend op drie- jjnt, aldus „ae Manu ien zeer verouderd Ier in de mode cape, en de daaraan jmantille. De eersie behouden en is lebleven, de laatste de meer moderne elet" opnieuw op |ie verschijnen. Zij cape der toekomst van het toilet en uit een of andere |kantstof, half-reton- pt en in den regel Geplisseerde cos- J schijnen een wer- zulien worden. Het jaarin yerscheen, is peerd costume van en éen ongeplis- Ook de plissées me-plooien-plissées. :za van boven tol buis samengestelde [costume, doch met pen kan het er toe men haalt de stof Jiders, die met lint ijn, de plissee valt jpben we plotseling fd steekt men door |t ontstaat, door de smten, tot op 30 - 35 tn, gelijk reeds ge- kruiselings aaneen önder deze beide ven elastiek genaaid ;erekt en, eenmaal fid, weder aansluit werkelijk eens ie's n zeggenEu hoe e beschrijving ook het lichaam staat fer gracieus en niets buitengewoon, wanneer het in de taille met een lint bijeengehouden wordt. Een zeer vlugge nouveauté zijn jaquette-costuums met vesten, waar in de jaquelte mouwen zijn ingenaaid. Alleen op den schouder naad rijgt men vest en jaquelte samen. Naast al de min of meer aardige (of leelijke) mode-excentriciteiten be speurt men weder van nieuws aan een neiging naar kleeding, die niet aan een bepaalden tijd herinnert. Het is ditmaal niet Poiret, van wien deze richting uit gaat. Alle groote huizen zijn op het oogenblik daaraan annex. Aan straat- of wandeltoiletten is daarvan echter niels te bespeuren op het gebied van teagowns, ont- vangtoiletten, casinotoiietten evenwel, heeit men in dit opzicht vrij spel. Zoogen. „petites toilettes," gelijk men eenvoudige costumes noemt, die bij gewone gelegenheden gedragen wor den, worden door een nog jonge firma gebradht en wel door André Grond. Zij bestaan meestal uit éen stuk en zijn bestemd om zonder corset te worden gedragen; de gar neering is hoogst eenvoudig en ook de shit, die alleen uilt de lijnen van het Hchaara en deszeifs bewegingen te voorschijn gero?pen wordt, met het enkele idee, even iets te moeten aandoen. Het zal te bezien staan, wat er van deze noviteit za! worden. In Parijs zijn reeds ateliers gekomen onacr den naam; „atelier voor artis tieke vrouwenkleding." In Auteuii is men, ondanks het gure voorjaarsweer, reeds begonnen met bioeten hals en zonder handschoenen te ioopen. Hoe lang reeds gaat het „on dit" er zulien geen handschoenen meer ge dragen worden De Autobandieten. De gevaarlpe auto-bandiet Bonnot is eindelijk onschadelijk gemaakt. De Parijsche correspondent van „de Maandagcourant" seint omtrent de wijze waarop deze bandiet om het leven werd gebracht o. a. het volgende Sinds 8 uur gisterenmorgen wor den de auio-bandieten Bonnot, Gar- nier en een derde, waarschijnlijk Vallei, in een automobiel-garage te Choisy le-Roi door een groote poli tiemacht belegerd. Tusschen de po litie en belegerden heeft een gere geld gevecht met revolvers en kara bijnen plaats. De garage staat midden in een grasveld, dat een roindpoint vormt, waarop verscheidene wegen uitioopen. Het staat vast, dat de bandieten door ongeveer 400 man municipale garde, politie en gendarmen omringd, niet meer kunnen vluchten. Om 8 uur gisterochtend begon de belegering. Een ontelbaar aantal re volver- en karabijnschofen werden van den kant der bandie:en gelost, welke de politie en soldaten met geweersalvo's beantwoordden. De geweerkogels dringen door de dunne cemenlmuren, als door papier heen. Van de bovenste étage laten de bandieten het kogels regenen op de agenten, iedere keer, ais dezen nads- ren en wondden twee agenten zwaar. Het fusileeren duurt tot den middag voort, onderbroken door de doffe knal len der brownings en het geknetter der Winches er karabijnen, waaimede de belegerden gewapend zijn. Omstreeks kwart voor twaalf houden Lepine en Guichard, de chef dtr Pa rijsche Sürelé, een samenspraak, waar aan ook verscheidene officieren en autoriteiten deelnemen. Men laadt vervolgens op een boerenwagen, waarvoor een wit paard gespannen is, ten ontzaglijk hoeveelheid stroo ter hoogte van verscheidene meters. Aan de kanten bevestigt men eenige matrassen. Ia deze aldus toegeruste wagen verbergen zich verscheidene politieagenten die een groote hoe veelheid dyiamiet-cartouchen mede- nemen. De belegerden schieten op het voertuig, totdat dit zoo dient bij de hangar is gekomen, dat zij het niet meer kunnen treffen zonder zich aan de vensters te vertoonen en zichzelf aldus aan het geweervuur der agenten bloot te stellen. De agenten gaan met matrassen op den rug naar het gebouw en leggen dy- namietbommen in een holte aan de linkerzijde van het huis. Een luite nant der genie steekt daarop dapper het grasveld over om hel vuur te brengen aan de lont die het dyna miet tot ontploffiig moet brengen en 'i gebouw inplaats van geheel te sprin gen slechts ten deele ineenstortte, terwijl onmiddellijk daarop vlammen uit de ruine sloegen. Een oogenblik is de ontroering algemeen, want men weer niet of de belegerden, dood, gewond of onge deerd zijn. De politie nadert lang zaam, terwijl brandweerlieden water stralen werpen op de knetterende vlammen en atle manschappen hunne geweren richten op de vensters en andere uitgangen der barak. Plotseling klinken te midden van den algemeenen angst verscheidene revolverschoten die op de boven- étage van het gebouw gelost worden. Da belegeraars vertragen hun op- marscb. Een tamelijk sterke wind werpt stofwolken op c-n drijft een zwarte rook naar dat gedeelte van den hangar, dat staande is gebieven en dreigt de belegerden te verstikken. Nadat de autoriteiten onder leiding va Lepine opnieuw beraadslaagd hebben, besluit men ook het tweede gedeelte van de barak in de lucht te laten springen. Het voertuig met stroo nadert opnieuw den hangar terwij! een tiental agenten, onder leiding van Guichard en een luitenant dei municipale garde, allen door ma trassen beschermd, met groote revol vers in de hand achter de barak sluipen, naar den voet van de buiten trap. Het eerst bestijgt de luitenant de trap, onmiddellijk door Guichard en zijne mannen gevolgd. Hij opent met een plotselinge beweging de deur van de eersie étage. Nu volgt een halve minuut van stilzwijgen en alge meens beklemdheid. Plotseling weerklinkt een revolver schot, het laatste. En onmiddellijk daarop komen de agenten weer te voorschijn, een man dragend, die hijgt en langs wiens kleeren het bloed sij pelt. De menigte slaagt er in de af zetting te verbreken en een troep loopt naar het huis, huilend „ter dood De politie heeft ontzaglijke moeite zich een weg te banen met het be bloede en beweginglooze lichaam. Blijkbaar met het doe! om de bloed dorst der menigte, die hoofdzakelijk uit landloopers bestaat, tevreden te stellen, zegt Guichard, die het laatst uit den hangar komt, boven op de trap met luider stem „Hij is dooöl" De politie vond in htt gebouw drie personen van wie een door op hanging een einde aan zijn leven maakte, zijn naam is niet bekend. Een tweede werd gedood tengevolge van koge!wonden en zou Dubois heeten en huurder der garage zijn. De derde gewonde, door t e politie vervoerd moet Bonnot zijn. Hij werd geplaatst in een automobiel die, voorafgegaan en gevolgd door vele andere auto's met agenten en sol ja- ten gevuld, zeer snel naar Parijs reed. in de hoofdstad verwekte het bericht der be'egering van de garage en het tragisch einde der bende, dat door speciale edities bekend werd gemaakt geweldige sensatie. De weg tusschen Choisy k-Roiten de Centrale Halie van Parijs, vanwaar de trams naar Choisv vertrekken, was zwart van menschen, die het bericht levendig bespraken. Ook in de groote straten heerscht een buitengewone opwin ding. De toestand van den inspecteur der veiligheid, Colmar, die bijna, evenals zijn chef Jouin, het slachtoffer van het drama ie Ivry geworden was, wordt voortdurend beter. Vrijdag heeft men hem den dood van Jouin mee gedeeld. De politieman barstte in tranen los, toer, hij deze tijding ver nam. De nieuwere en snellere methode van verhoor, waartoe de Senaats commissie, die met het onderzoek naar de ramp der „Titanic" beiast is, besloot over te gaan, werd Vrijdag voor het eerst toegepast. Senator Smith begon met den matroos Evans t: ondervragen. Deze getuige ver klaart, dat de vrouwen en kinderen een sprong van drie voet moesten doen om in de reddingsbooten plaats te riemen. Deze sprong, die moest gedaan worden op een hoogte van 21 M. boven den zeespiegel, schrikte veie vrouwen af, waarna deze een voudig in de booten werden gewor pen. Een der vrouwen werd met zulk een geweld in een reddingboot ge gooid, dat zij aan den anderen kant er weer uitviel en zij dankte haar behoud alleen aan het feit, dat haar japon aan een spijker bieef haken. De kinderen werden in de booten geworpen als zakken graan, want er was geen mogelijkheid anders te handelen. Terzelfder tijd, dat de voorzitter Evans ondervroeg, ondervroeg senator Newlands den bootsjongen Edward Wheelton, wiens getuigenis vooral merkwaardig was, omdat het in alies de vroegere verklaringen van Lowe over het gedrag van Ismay bevestigde. Wat deed Ismay vroeg senator Newlands. „Hij stond op het achter schip en riep „Iaat zakken, iaat zakken", terwiji hij met de hand een teeken gaf, telkens als een boot den waterspiegel bereikt". Deed Ismay nog iets anders dan toezicht houden op het neerlaten der booten Hij hielp de vrouwen en kinderen bij het inschepen en gebood de mannen plaats te maken. De kwartiermeester Rowe zeide, dat Ismay in de negende boot plaats genomen had. Niemand bood zich aan om in te stappen. Toen een der officieren, Wilde, vroeg of er nog vrouwen waren, kreeg hij geen ant woord, en daarop scheepte Ismay zich in. Wij hebben reeds een paar dagen geleden de verhouding van het aantal geredde passagiers tot het aantal in elke klasse aanwezige passagiers opgegeven. Thans echter heeft minister Buxton bij de Tiianic-interpeliatie in het Lagerhuis de officieefe cijfers dien aangaande gegeven en wij geven deze cijfers hier dus nogmaals, omdat zij neg wat meer gedetailleerd, en vooral ook omdat zij zoo welsprekend zijn. Uit deze cijfers dan blijkt, dat de „Titanic" in het geheel aan boord had 2206 opvarenden, cat hiervan 703 gered zijn en dus 1503 zijn,om gekomen. Et waren 173 mannelijke passagiers eersie klasse aan boord van wie er 58 gered werden. 160 mannelijke passagiers tweede klasse van wie er gered werden 13, 454 mannelijke passagiers derde klasae van wie er 55 gered werden. Van dê 875 mannen, cue tot de equipage behoorden werden gered 189. Wat de vrouwen aan boord betreft er waren 144 vrouwelijke passagiers eersie klasse, gered werden 139 93 passagiers tweede ki. gered weraen 78; 179 derde klasse, gered werden 98. Er behoorden 23 vrouwen tor de equipage, gered werden hiervau 21. De kinderen van de te ste (5) en tweede klasse (24) werden allen gered, van de 76 kinderen der derde klasse echter warden slechts 23 gered. De Oorlog. De Romeinsche correspondent van de „Temps" heeft dezer dagen een Gnderhoud gehad mit een der leiders van de italtaarische politiek over de sluiting der Dardaneilen door Turkije en kan naar aanleiding daarvan het volgende maedeelen omtrent de me ning in de, Italiaatische regeerings- kringen. „De houding van helTuksche rijk wordt hier in Rome als schijnhei.ig en onoprecht beschouwd. Evenais alle regeeringen der vreemde mogendhe den, weet de Porte heel goed, dat Falie er op dit oogenblik geenszins aan denkt de Dardaneilen te forceeten. De lialiaansche regeering heeft thans een operatieplan, dat zich alleen tol de eilanden in de Aegeïrche Zee uit strekt. Het gevecht op 18 April tusschen de Turksche forten en de Italiaansche oorlogsschepen werd uitgelokt door eerstgenoemde partij, die, zoodra die Italiaansche schepen onder bereik waren, begon te vuren. De Italiaansche oorlogsschepen waren geenszins van plan de engte te forceeren, maar slechts een demonstratie te houden en de Tufksche vlooi uit haar schuil hoek te lokken. Natuurlijk zijn de Italiaansche oor logsbodems het antwoord metschui dig gebleven, maar ik herhaal nog maals de Italianen waren niet van plan de Dardaneilen te forceeren, want tot dezen stap zuilen zij eerst bij uiterste noodzakelijkheid overgaan. Voor Turkije bestaat er dan ook geen reden om de Dardane len geslo ten te houden en nu de Porie dit wel doel onde voorwendsel, dat Italië de engte wil forceeren, kan hei daarmee geen ander doel hebben, dan Italië bij de mogendheden in een slecht daglicht ti stellen. Men begrijpt dan ook, dat Italië alle verantwoordelijk heid van zich afschuift". Tot zoover de „Temps" correspon dent. Uit zijn betoog blijkt dat Itaiië alle verantwoordelijkheid op de Porte werpt, maar deze denkt er niet aan om die te aanvaarden en schuift ze op Italië. „Wij hebben", zoo rede neeren de Turken, „volgens de Lon- densche conventie van 1841, het recht om de Dardaneilen voor oorlogssche pen te sluiten. Niet wij hebben schuld maar alleen Italië, dat hier de inter nationale rechten geschonden heeft; wij wenschen waarboigen tegen ver dere aanvallen". Ondertusschen hoop.n zich te Con- stantinopel dagelijks meer koopvaar dijschepen op. MAROKKO. De berichten der Fransche correspondenten te Tanger luiden alle zeer verontrustend over den toestand in Noord-Marokko, met met name in Arboua. Volgens inge komen berichten heerscht vooral on der de bergstammen bij Elksar groote opwinding en maken zij zich gereed vandaag of morgen naar de vlakte te komen. Ook over den toestand in Arboua, waar, naar men weet de Sjerifijnse cavallerie deserteerde, lui den de belichten zeer pessimistisch. Eerst was er sprake van een muiterij onder de cavalerie, doch de laatste berichten melden dat ook de Sjeri- fijnsche infanterie, die nog stand hield, den strijd heeft geopend. Men vreest dan ook, dat de infanteristen zich bij de muiters zuilen aansluiten. Er zijn thans twee compagnies kolo niale infanterie naar Arboua gezonden. Ook een machinegeweer-afdeeiing is derwaarts vertrokken. Echter zullen deze hulptroepen absoluut onvol doende zijn, ingeyal, gelijk gevreesd wordt, de infanterie met de cavalerie gemeene zaak gemaakt heeft. De terug werking der gebeurtenissen in Fez en de muiterij in Arboua zijn even zoovele factoren, om binnenkoit ernstige moeilijkheden in Noord- Marokko te doen ontstaan. De Fran sche bladen dringen er dan ook op aan, dat ae Fransche troepen deze onlusten allerwegen tegemoet moeten treden, doch htt aantal is daarvoor op het oogenblik ten eenenmale on voldoende. De Europeesche kolonie te Tanger vrerst, Ca! de onlusten van uit het binnenland naar Tanger zul len overslaan. Ter gelegentieid van den jaa.dag van H. K. H. Prinse3 Juliana, zat morgenochtend door het muziekkorps van net 4e bat. alhier een muzikale wandeling worden gemaakt. Het muziekkorps zal om half negen afma/cheeren van de achterplaats van de kazerne Wulem 111 en verder de volgende route namen Oranjestraat, Hendrikstraat, Paling- straat, Joost de Moorstraat, Kanaal straat, Van Galenstraat, Dijkstraat, Piet Heinstraat, Kanaalstraat, Joost de Moorstraat, Houtkade, Schipbrug, Dokkade, Lampsensstraat, De Ruy- terstraat, Koningsweg, Lampsensstraat, Verlengde Aagje Dekenstraat, Van Dishoekstraat, Kasteelstraat, Schelde- straat, Bouwen Ewoutstraat, Hobein- straat, PaulKrugerstraat,Badhuisstraat, Villapark, Boulevard Bankert, Coosje Buskenstraat, Spuistr. Kaaskaaislop, Slijkstraat, Groote Markt,Bellamypark, Beursplein, Nieuwendijk, Zeilmarkt, Emmastraat naar de kazerne Nieuw Arsenaal. DOMBURG. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den ge meenteraad, werd door den voor zitter voorlezing gedaan van het jaar verslag over 1911. Naar aanleiding van een adres van L. Marunus, om koop van grond bij de oude begraaf plaats, werd besloten dien grond af te siaan a f 1.50 per M\ Goedgevonden werd af en over schrijving te doen in de gemeente- grooting van 1911. Per telegraaf. Val van Védrlnes. PARIJS. De bekende aviateur Vé- drir.es oir hedenmorgen om 5 uur vertrok, bekwam bij een val talrijke kneuzingen en brak waarschijnlijk den hals. Toen hij in het ziekenhuis aan kwam kon hij niet meer spreken. Védrines bemerkte dat zijn moicr begon te haperen en geen geschikt terrein ziende om neer ie dalen wilde hij op de spoorbaan dalen. Juist kwam op het oogenblik een trein aan die het toeslel greep, waardoor de val veroorzaakt werd. De auto bandieten. PARIJS. Goimar heeft het Legioen van Eer verkregen, Zijn kamaraden gaven hem het kruis met diamanten. In de pars vertoont zich een sterke, anti-anarchistische beweging. Alge meen wordt aa igedrongen op politie maatregelen tegen de organisatie der anarchisten, die steeds driester optreden en een groot gevaar ople veren, ^EE&MEEilöBT. Meest matige N. tot N. O, wind. Afnemende bewolking. Waarschijnlijk droog weer. Koele nacht, overdag zachter. POSTERIJEN. De directeur van het Postkantoor te Viissingen maakt bekend dat in verband met de invoering der zomer dienstregeling op de spoorwegen van af den 30sten April a.s. nieuwe dienst regelingen betreffende de openstelling van het kantoor en het vertrek der posten, enz: aan het postkantoor tegen den prijs van 5 cent per exem plaar verkrijgbaar worden gesteld. De aandacht wordt gevestigd op de daarin voorkomende wijzigingen in de lichting der hulpbrievenbussen. Viissingen, 29 April 1912. De Directeur voornoemd, R. G. GRAADT VAN ROGGEN. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn geliefde echt genoot, ANTHONIE JOHANNES BULTERIJS, in den ouderdom van 48 jaren. Wed. A. J. BULTERIJS. Viissingen, 29 April 1912. Aigemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwbezoek verschoond te blijven. Ondergeie.eker.de verzoekt allen die iets van hem te vorderen hebben daarvan opgaaf te doen aan zijn tegenwoordig adresKasteel straat no. 3 (boven), zoo spoedig mogelijk, en geeft bij deze kennis, dat hij vanaf heden voor geene schulden instaat door zijne echtge noot BLANCHE MARIA TORREELE gemaakt. E. F. J. MEIER. Ondergeteekenöe maakt bekend, dat de loopende aandeelen der Maat schappij ten onzen kantore vanaf heden zullen worden ingetrokken en vervangen door nieuwe stukken, in gevolge besluit der Aandeelhouders vergadering d.d. 17 Augustus 1910. De talon der oude aandeelen zal dienen als dividendbewijs over het jaar 1911, vanaf heden met f120, per aandeel betaalbaar bij de Heeren C. R. C. WiBAUT Co. te Viissin gen, VAN RANZOW Co. te Arnhem, HULTZER en VAN WILLIGEN te Amsterdam en ten kantore der Maat schappij. Uitgeloot zijn de obligaties No. 16, 46, 79 en 110 welke per 1 Juli a s. betaalbaar zijn met f 1000.op bovengenoemde kantoren, mits resp. voorzien van de coupons 35, 35, 35 en 21, van 1 Januari 1913 en volgenden. Viissingen, 27 April 1912. De Directeur, D. L. H. VAN RAALTE. m Notaris J. C. PAAP zal op Woensdag 8 Mei mmÈP i9i2, voorm. 10 uur in het „Concertgebouw" aan de Emma straat te Viissingen, wegens over lijden van Mejuffrouw wed. J..F. M. HOORNAERT-Van der Burg, in het openbaar w. o. Linnenkast, Buffetkast, Tafels, Stoelen, Crapauds, Ca napé, Lampen, Spiegels, Pen dule met Candelabres, Klokken, Barometer, Scliilderijen, Tapijt, Karpetten, Vloerzeil, Ledikan ten met Ressorts, Matrassen, Dekens en verder toebehooren, Waschtafels met Garnituur, Waschmachine, Nachtkastjes, Naaimachine, Kruisbeelden, Ser vies, Glas-, Blik- en Aardewerk, Gasfornuis en verdere Keuken- gereedschap, eenige Gouden Sie raden en hetgeen verder zal worden aangeboden. Te bezichtigen daags te voren van 10 12 en 2—5 uur. Zindeiijke goe deren kunnen worden bijgebracht, adres makelaar POLAK. Gevraagd een niet beneden de 30 jaar, om 15 Me' in dienst te treden, bij een Weduw naar met klein gezin. Brieven onder letter D 3, bureau dezer courant. Een JONGE WEDUWE biedt zich aan om behulpzaam te zijn in een Huishouding bij Heer of Dame. Adres: Groenewoud 26. Gevraagd ten nette Adr-s: GEORG VAN DALSUM ZONEN.

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 3