Gemengd Nieuws. voetbalT stuur in het afgeloopen jaar. Een motie, gesteld door de afdeeling Am sterdam, tot strekking hebbende het voorstel van het hoofdbestuur om een gesalarieerd algemeen vertegenwoor diger te benoemen, eerst nog door een commissie te doen onderzoeken, werd met groote meerderheid ver worpen. Legaten. Bij testament heeft mejuffr. Ver- hoeff, te Utrecht overleden, gelega teerd Aan de kerkvoogdij derNed.Herv. Gemeente te Utrecht een aantal huizen, waarvan de huur ten goede moet komen aan verschillende ker ken. De Geertekerk krijgt f 14 800 in geld; aan het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Oudegracht, o.a. 4 huizen aan de Lange Elizabethsiraataan het Dia conie Weeshuis der Ned. Herv. Ge meente aan de Breedstraat en aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente eveneens eenige huizenaan de Dia coniescholen der Ned. Herv. Ge meente dok huizen, op voorwaarde dat de huren zullen strekken tot ver betering van gebouwen en onderwijs aan het Gereformeerde Burgerwees huis aan de Oudegracht een som van f 5400; aan het Utrechtsche Diaconessenhuis eenige perceelen aan de Blinden-Inrichting Achter St. Pieter enkele huizen aan het Ne derl. Bijbelgenootschap en de Utrecht sche Zendingsvereeniging, ieder de helft van de opbrengst van haar in boedel, die geveild moet worden in het Notarishuis Achter St. Pieter. Tot dezen inboedel behooren meubelen, gouden en zilveren sieraden, een merkwaardige collectie oude munten enz. enz. Ten slotte is bij testament het Utrechtsche Diaconessenhuis aange wezen als éenig erfgenaam. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft de wed. S. Rosenthal—May een kapitaal van f 150.000 geschonken aan het Ned. Isr. Oude Mannen en Vrouwenhuis en Ziekenhuis te Rotter dam. Vlissingen, 29 April. Op den boulevard Evertsen waren gisterenmiddag vele honderden sa mengestroomd om tegenwoordig te zijn bij den gedenkdienst, uitgaande van het Leger des Heils, ter nage dachtenis van de slachtoffers van de „Titanie." Onder meer andere liederen welke door het muziekkorps gespeeld en door een zangkoor werden gezongen, behoorde ook het treffende lied „Na der mjjn God bij U." Dit lied werd in het Holiandsch gezongen en maakte een diepen indruk. Van dit lied bestaan verschillende melodieën, zoodat de vraag rijst welke de melodie was op het zinkende stoomschip gespeeld. Hef „Leger des Heiis" heeft n.l. een andere melodie dan die in den liederenbundel van de Engeische kerk voorkomende, terwijl daaren tegen in Engeische bladen weer een andere melodie werd aangetroffen. Na het zingen en spelen van ver schillende liederen werd door den kapitein van het Leger des Heiis de groote ramp herdacht, welke rede door het overlalrijk publiek met eerbiedige stilte werd aangehoord. Zaterdagnacht 12 uur bemerkten eenige voorbijgangers dat een gordijn vlam gevat had in het R. K. Wees huis. Zij verschaften zich toegang en zagen dat in een der vertrekken brand uitgebroken was. Door het krachtig optreden, werd erger voor komen en na enkele minuten was men het vuur volkomen meester. Een der Eerw. Zus ers bekwam lichte brandwonden. Oorzaak van den brand was het omverwerpen van een lampje dat met de sluier van een der Zusters in aanraking kwam. Vanaf 1 Mei zullen de hulpbrie venbussen alhier per rijwiel worden gelicht en zal zulks voor alle bussen 6 maal per dag plaats hebben. De heer P. C. Delzenne, conduc teur bij den provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde, hoopt dan 1 Mei den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Bij Kon. besluit zijn benoemd in den militieraad in de provincie Zee landtot voorzitter, mr. J. W. Zijl stra, rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg; tot zijn plaatsvervanger, mr. D. van der Vliet burgemeester van Zierikzee tot leden, mr. J. J. Heyse, advocaat en procu reur te Middelburg en E. A. Umland, majoor provinciale adjudant in Zee land tot hun plaatsvervanger, mr. F. j. Spenger, griffier van het water schap Walcheren, en K. G. A. Mul ler, kapitein bij het 3e regiment in fanterie. Zaterdagmiddag vergaderde de raad der gemeente Serooskerke in voltal lige zitting. De voorzitter de heer Jhr. W. Z. van Teijiingen deed me- dedeeling van zijne herbenoeming als burgemeester. De wethouder P. Melis feliciteerde hem namens de raadsleden. Het overgelegde jaarver slag over 1911 werd goedgekeurd Naar aanleiding van een ingeko men adres der 3 herbergiers uit de gemeente werd besloten geen ge- mcentegebouwen als school of ge meentekamer voor algemeene verga ringen aan de vereenigingen af te staan. Naar ons door den Classicalen Zendingsraad wordt medegedeeld, moet het bericht over den Kinder- zendingsdag op Walcheren op zijn minst zeer voorbarig worden genoemd daar aangaande plaats van samen komst en eventueeie sprekers nog niets zekers bekend is. Alleen de datum Woensdag 17 Juii staat vast. Door Ged. Staten is da heer j. J. de jager, wethouder te 's Heer Arends- kerke, benoemd tot plaatsvervangend iid voor de commissie van beroep in het 7e tienddistrict, in de plaats van den heer G. J. de Graeff ie Oud- Vossemeer, die overleden is. Door Ged. Staten is benoemd tot kapitein bij den provinciaien sioont- bootdiensi op de Ooster-Schelde de heer A. Verdoorn te Zierikzee. Zondagavond brak even buiten de gemeente Axel brand uit in een schuurtje van den zaadhandeiaar D. Door den feilen wind lag het spoedig tegen den giond. De schuur was leegeen wagen, die erin geborgen was, kon er nog bijtijds Uitgehaald worden. De oorzaak van den brand moet aan kwaadwilligheid worden toege schreven. De dader, de I9jarige v. E. aldaar, heeft reeds bekend. Vriendschappelijke wedstrijd „E.M.M."comb.—„Vlissingen"3—3. Stand bij de rust 1—2. Gistermiddag haif 3 had op het „E. M. M."terrein alhierbovengenoem de onbelangrijke ontmoeting plaats. „Vlissingen" verscheen vrijwel volle die, terwijl „E. M. M." den geheelen tijd slechts met 10 mar,, waaronder nog 6 uit het 3a elftal, speelde. Of schoon „Vlissingen" den geheelen strijd de sterkste was, wisi ze zelfs van deze zwakke combinatie nog niet te winnen. Niet minder dan 4 strafschoppen, waarvan slechts 1 rechtmatig, werden door de bezoekers gemist. Hel einde brak aan met gelijken stand: 3—3, ofschoon „Vlissingen" wel een kleine overwinning verdiende. Door de overwinning van „Vlissin gen" met 5—1 op „Zeeiandia 111", verleden Zondag behaald, is de stand der Zeeuwsche competitie geworden -j-g m S 3 a -3, H-Ö «8 gr, S ei c5 5, O O <1 E-t O 1. Zeeiandia. G. 10 7 0 3 14 53—12 1,40 2. E.M.M. XI 10 7 0 3 14 39—30 1,40 3. Vlissingen 9 5 1 3 11 27—29 1,22 4. Zeeiandia li 12 7 0 5 14 34—20 1,16 5. M.V.V.O. II 10 5 1 4 11 29—19 1,10 6. Goes 12 5 0 7 10 22—33 0,83 7. Zeeiandia 11111 O 0 11 0 7—68 Bekerwedstrijden. A.s. Zondag 5 Mei zal een echte voelbaldag wordenVoor de voor ronde hebben plaats„Vlissingen"— „Goes" en „E. M. M." II— „Sparta" (Ter Neuzen). Voor de le ronde de opnieuw vastgestelde wedstrijd: „Zeeiandia" (M.)-„E. M. M." A.-Z. Nederland-België. Een 4--3 overwinning. Onder groote belangstelling werd gists ren te Dordrecht op D. F. C. 's terrein de wedstrijd Nederland Bs-lgië gespeeld om den „Ro terdam- schen Nieuwsblad"-beker. Het weer werkte bijzonder mee, de temperatuur was niet te hoog voor voetbal, d ar zorgde een frissehe wind voor. Den ganschen dag heerschte er een geweldige drukte in Dordrecht. Niet minder dan 28 extra-of goedkoope treinen brach en, behalve nog de gewone treinen, van uit het geheele land toeschouwers aan. Alleen van Amsterdam liepen vier goedkoope treinen, twee door de H. S. M twee door de S. S. Door het inrichten van hulp-uilgangen en dito perrons is de spoorwegdirectie er in geslaagd 'n regeling te treffen, die inderdaad schitterend bleek te zijn. Algemeen werd zulks door de duizenden toe schouwers gewaardeerd. Toen om 4.22 de Engeische scheidsrechter Hargreaves die de zen wedstrijd over het geheel genomen uitmuntend leidde het einde aan kondigde,boekte Nederland een,gezien de bijna voortdurende onvolledigheid der tegenstanders, weinig voldoening schenkende 4—3 overwinning. KERK- EN SCHOOLHIEUWS. Ger. Gem. Bedankt voor het be roep te Borsele door ds. J. R. van Oordt te Middelburg. De heer Vermeulen, sedert 35 jaar hoofd der openbare school te Colijnsplaat, heeft tegen 1 Juli eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. RECHTZAKEN. In de gehouden openbare terecht zitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg, had de uitspraak plaats inzake J C. L. te Ter Neuzen, waar bij de beslissing der Rijksbank werd vernietigd en aan klager een voor- loopige reme werd toegekend, met ingang van 4 Januari 1912 van 70 cent per werkdag. Aan K. D. te Ter Neuzen werd, met vernietiging van de beslissing der Rijksbank een rente toegekend, met ingang van 10 December 1911 van 7 cent per werkdag. Met bevestiging van de beslissingen der Rijksbank werden de vorderingen van W. H. te Westkapeile en A. J. V., te Rotterdam, ontzegd. Omtrent den brand, die Zater dagmiddag in het kinderhuis „Voor dorp" le Leiderdorp heeft gewoed, ontkenen wij nog de volgende bij zonderheden aan het „L. D."De brandeis ontstaan in het nieuw aan gebouwd gedeelte, vormende den imket vleugel,waaraan pas dezer dagen de laatste hand was gelegd. Om de vertrekken, welke door de nieuwheid nog vocht'g waren, wat spoediger droog te manen, was in een der bo venvertrekken een brandende petro leumkachel geplaatst, welke vermoe delijk te dicht bij een kast heeft ge staan, zoodat het vuur zich daaraan heeft medegedeeldalthans tegen twaalf uur bemerkte een der verpleeg sters, dat et vertrek vol rook stond en toen men zich er in begaf, sloegen de vlammen het vertrek uit en was het dadelijk te voorzien, dat de brand niet meer in zijn voortgang was te stuiten. Nadat mededeeltng van den brand gedaan was aan den burge meester, trachtte men allereerst de verpleegden te redden, in het geheel een zestigtal kinderen, waai van de jongste éen jaar, de oudste 17 a 18 jaar oud. Sommigen hunner bevonden zich in den tuin, de meesfen echler waren in de verschillende vertrekken enkelen van de kleineren sliepen. Terwijl men deze naar de mangel- kamer, die in den tuin staat, onder dak bracht, kwam van. verschillende kanten hulp opdagen en werd ook getracht het huisraad, de ledikanten en het beddegoed in veiligheid te brengen. Voor zoover dit stond in het oude gedeelte kon dit nog geschieden, doch het bleek al spoedig, dat in het gedeelte, waar de brand was omstaan, niets viel te redden. Tegen half drie bleek de brand weer den brand vrijwai onder de knie te hebben en nu kort geconsta teerd worden, dat het dak geheel was vernield, het nieuwe gedeelte totaal uitgebrand, terwijl het midden gedeelte en de rechtervleugel .ook nog heel wat brand- en waterschade had den gekregen. Vrijdagmiddag nam de brand in het ruim van het stoomschip „Hül- glen" in de haven te Zaandam weer zoodanig ioe, dat de hulp van de brandweer opnieuw moest worden ingeroepen. Gedurende den nacht werd onaf gebroken doorgegaan met het lossen, terwijl ook Zaterdag den geheelen dag zou worden doorgewerkt om de boot zoo spoedig mogelijk gelost le krijgen. Wijl de „Hillglen" niet bij machte is het water, dat door vijf slangen van de drijvende en rijdende motor spuiten in het ruim wordt gespoten, tegelijkertijd weer uit te pompen, steeg Zaterdagmiddag het water zoo hoog, dat de vuren er hinder van ondervonden, zoodat het biusse'nings- werk moest worden gestaakt. Om die reden werd de hulp verzocht en ver kregen van het bergschip „Lyons" van de Salvage Cie., kapt. Gardener. Dit schip, dat voor blusschingswerk bij brand in schepen schijnt inge richt. heeft ook de capaciteit het overtollige water even spoedig weer uit te zuigen. In afwachting van de komst van dit schip bleef de vrij willige brandweer haar diensten nog verkenen. De schade aan schip en lading is z_er belangrijk. Wat niet door het vuur geleden heeft is door den rook of het water beschadigd. De justitie te Haarlem heeft een instructie geopend tegen een agent van politie aldaar, die een persoon zeer ernstig zou mishandeld hebben. Volgens de me.dedeeiing van den ageni was in den nacht van 20 Maart, omstreeks half 4, een persoon op hem toegekomen, die hem een stomp wilds geven. De agent moet op den man toegeloopen zijn en hem houwen met een sabe' over het hoofd hebben toegebracht, waardoor bloe dende wonden ontstonden. Da man, die toen wegens dronkenschap naar het bureau gebracht werd, heeft zijn beklag over het optreden van den agent gedaan. Voor onze lezers en lezeressen wordt in ons blad van heden aange boden voor een geringen prijs, een zeer mooi boek van Dickens. Een boek waar men wat aan heeft. Men zie de annonce op blz. 4. I t de lange Koestraat te Utrecht wiide een 8 jarige jongen op een met een paard bespannen pelroleumwagen klimmen. Hij viel er af en werd door een der wielen aan hei hoofd aange reden. Na voorloopig op het politie bureau te zijn, werd de jongen per brancard naar de rijksklinieken ver voerd, alwaar de dokter schedelbreuk constateerde. De toestand van den knaap is ernstig, hoe wei niet direct levensgevaarlijk. Een korporaal kok van het korps pontonniers te Dordrecht, die gedetacheerd was op het fort te Vaten, had het ongeluk met het hoofd op het middelste steenen gedeelte van den weg te vallen, waarbij hij zich zoo ernstig bezeerde dat opname in het militair hospitaal te Goiinehem noodzakelijk was. Hij is aldaar aan de gevolgen van den val overleden. Een diiejarig kind te Ter-Aar (Z.H.) viel in eert onbe waakt oogenöiik in de vaarsloot nabij de sluis aan het Papenveer en werd levenloos opgehaald. Alle middelen, welke alsnog waren aangewend tot opwekking, bleven vruchteloos. Terwijl hij werkzaam was in het ruim van een stoomschip heeft een eris- werker een luik, dat van het dek in dat ruim viel op zijn lichaam gekre gen. Ernstig inwendig g-tkweisi is de man naar zijn woning vervoerd. Te Heerjansdam (Z. H.) is een drie jarig knaapje in een sloot achter de ouderlijke woning gevallen en ver dronken. Zaterdag is te Echi een man uit Roet mond door een trein oveneden en onmiddellijk gedood. Het toeristen en bankierskantoor van de firma Tnos. Cook Son te Amsterdam, is ruim een week geleden voor een vrij belangrijke som benadeeld opeen wijze, die öeprac- Sijken eener geraffineerde oplichters- bende verraadt. Aan het op het Damrak gevestigde bureau der ficraa vervoegde zich een 10-tal dagen geleden een als dandy gekleed heer, om uitbetaling le er langen van een chèque, ten bedrage van omstreeks f 4000. Het filiaal van Cook Son was door een haar uit Londen gezonden telegram, schijnbaar verzonden door het hoofdbureau der firma aidaar, en gesteld in de gehei me code van het huis, van de komst van den bezoeker in kennis gesteld. Het leiegram hield de lastgeving in, het genoemde bedrag aan den per soon, die zich onder den aangeduiden naam aan het Amsierdamsche kantoor zou melden, uit te betalen. Dit ge schiedde. Op het bericht aan het hoofdkantoor van de gedane uitbe taling, kwam echter de Jij ding, dat men" te Londen niets afwist van een telegrafische lastgeving tot het hono- reeren van een chèque aan dat bedrag en ten name, in de mededeeling van het betalingsbericht genoemd. Men begreep het slachtoffer van een listig beraamde oplichting te zijn. De dader of daders zijl op eenigvriei wijze ach ter het geheim gekomen van de code. der firma, met het bekende gevolg Een der hoofdambtenaren van Cook Son is expresesselijk uit Londen overgekomen om, in samenwerking met de politie van het bureau St. Pietershal na te gaan, of eenig spoor van den dader zou zijn te vinden. Tot nu toe evenwel tevergeefs. In middels is door de politie van dat bureau een uitvoerig dossier over het gebeurde saamgesteld, dat den offi cier van justitie in handen is gesteld. Men meent te doen te hebben met een lid van een internationale bende van hoteldieven. Den 2 Mei hoopt een echt paar le Alkmaar zijn 65-jarig huwe lijksfeest te herdenken. De beide echtelieden zijn 89 jaar oud en m0 gen zich nog in goede gezonde verheugen. Te Berlijn hebben, volgens een mededeeiing van den „Lokal-Anzeig eenige eigenaardige vergiftiging^ piaats gehad. Een emeritus-predikant ie Wilmetsdotf gevoelde zich misse, lijk en wilde daarom een glaasje likeur drinken. Hij nam een flesch uit de kast met het etiket „anisetie* maar had nauwelijks een beetje vaj het vocht gedronken, of hij werd doodsbenauwd en zakie na eenige oogenbiikken bewusteloos ineen. De huishoudster riep haren man, die om te weten te komen wat in de Qsscti was, aart de kurk likte, maar ook hij gevoelde zich plotseling-onwel, zoodal hij met den predikant naar het zie- kenhuis werd gebracht, waar laatst genoemde na kotten tijd overleed. Ds flesch met het gevaarlijke vocht werd door een geneesheer aan een apotheker ten onderzoek gegeven. De provisor proefde eenige druppels, werd daarop eveneens onmiddellijk ongesteld en moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Naar men vermoedt, bevatte de flesch atropine. In de rue de Provence te Parijs heeft de juwelier Buriel zijn winkel die dagelijks van 12 tot 2 uur ge sloten is, als de patroon en zijn be diende gaan dejeuneeren. Van deze afwezigheid hebben dieven gebruik gemaakt, om de deur van den win- kei vermoedelijk met een valschen sleutel, te openen en uit den winkel voor 40.000 francs aan diamanten te ontvreemden. Toen de juwelier terug kwam vond hij den geheelen winkel overhoop gehaald. Ofschoon de rue de Provence een drukke straat is, schijnt niemand de misdaad te heb ben opgemerkt. Van de dieven is geen spoor gevonden. Een brand te Damascus ver woestte, volgens bericht uit Constan- tinopel, de geheele bazarwijk. De bazars, regeeringsgebouwen en de groote moskee bleven gespaard. De „Compagnie Iransaiiantique" heeft met groote plechtigheid het nieuwe schip „La France" in dienst gesteld. De „La France" is de grootste passagiersboot van de Fransche han- deismarine met een inhoud van 27.000 ions, een Iengie van 217 M., een snelheid van ruim 23 knoopen en machines van 45.000 paardenkf. Het vaartuig kan 534 eerste kiasse passagiers bergen, 442 tweede klasse passagiers, 226 derde klasse passa giers en 724 vierde klasse passagiers. De equipage, de état-major inbegre pen, teit 600 koppen. De „La France" is met een groote luxe ingericht, waarvan men een denkbeeld krijgt als men weet, dat de conversatiezaai o.a. versierd is met twee oorspronkelijke schilder stukken uit de achttiende eeuw, ter wijl verschillende fauteuils zijn be kleed met antieke tapijtwerken. Ds groote eeizaal is berekend op drie honderd personen. Naar het schijnt, aldus „de Manu- faciurier", zal een zeer verouderd kleedingsiuk weder in de mode komen en wel de cape, en de daaraan nauw verwante mantille. De eerste heeft haar naatn behouden en is zonder mouwen gebleven, de laatste echter zal onder de meer moderne benaming „mantelet" opnieuw op het modereperïoire verschijnen. Zij vormt, evenals de cape der toekomst een completeering van het toilet en bestaat meestens uit een of andere rijk geborduurde kantstof, half-reion- devorming gekuipt en in den regel zonder mouwen. Geplisseerde cos- iuume en rokken schijnen een wer kelijke „rage" te zullen worden. Het allerlaatste, wat daarin yerscheen, is een geheel geplisseerd costume van rechte stofbanen en éen ongepiis- seerde stofbaan. Ook de plissées zijn rechte staande-plooien-plissées. Natuurlijk is deze van boven tot beneden ais een buis samengestelde stof nog geen costume, doch met een paar handgrepen kan het er toe gevormd worden men haalt de stof uit op de schouders, die met lint bijeengehouden zijn, de plissee valt uit en zoo hebben we plotseling mouwen. Het hoofd steekt men door een „gat". Dit gat ontstaat, door de „buis" aan weerskanten, tot op 30-35 cM. in het midden, gelijk reeds ge zegd is, met lint kruiselings aaneen le bevestigen. Onder deze beide randen is van boven elasiiek genaaid zoodat alles meerekt en, eenmaal aan het lijf zittend, weder aansla!'- ,Dit is nu toch werkelijk eens iets nieuws", zal men zeggenEn hoe onwaarschijnlijk de beschrijving ook klinken moge, aan het lichaam staal dit buiskleedje zeer gracieus en niets

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2