Dinsdag 30 April Haal en Smart. Feuilleton. No. 102. 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. PROEF ZE NAAST ELKAAR VAN HOUTEN'S 1 DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. 1 Kg. >4... ¥io., VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regsl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ©n Feastdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnsmsfits-ftdoerfenfiën op zeer ooordeeiige uooru/aardsn Het bezoek van H. M. de Koningin aan Parijs. H. M. de Koningin heef! thans goedkeuring verleend aan het voor het bezoek aan president Falliè^es ontworpi n programma, waarvan de inhoud dezer dagen openbaar ge maakt is. Bij aankomst op Fransch grondge bied, den ten juni, 's middags 12Va u., in het grensstation Feignies, zal H. M. aldaar ontvangen worden door den prefect van het Noorder-departe- mentden commandant van het le legercorps den generaal territorialen bevelhebber; den secretaris-generaal der prefectuur; den burgemeester en den gemeenteraad van Feignies. De militaire eerbewijzen zullen worden gegeven door een compagnie infanterie met vaandel en muziek, gecommandeerd door een kolonel. Te 4 u. 15 min. komt de koninklijke trein te Parijs aan in het slation van de avenue van het Bosch van Bou logne. Aldaar zullen de Koninklijke gasten worden ontvangen doorden presideut der republiek, de presidenten van den Senaat, de Kamer van Af gevaardigden, van den ministerraad de ministers, vormende de Fransche regeering, de onder-secretarissen van staat; den grootkanselier van het Legioen van Eerden prefect van politie; de voorzitter van den ge meenteraad en van den Algemeenen Raad der Seine. Mevrouw Faliières zal mede ter begroeiing aanwezig zijn. De president en mevrouw Faliières zullen H. M. en Z. K. H. begeleiden naar het ministerie van Buiter.land- sche Zaken. Een regiment kurassiers met vaandel zal de rijtuigen begelei den. Da troepen van het militaire gouvernement van Parijs, onder bevel van generaal Manoury, zullen langs den weg de militaire eerbewijzen brengen. Den 3en Juni, 's namiddags 2 uur, keert 't vorstelijk echtpaar rechtstreeks uit Versailles via Brussel naar ons land terug. Tevens vernemen wij, dat de Ne- derlandsche minister van buitenland- sche zaken H. M. op dit bezoek aan het Fransche staatshoofd zal verge zellen en dat de gezant der Fransche republiek te 's Qravenhage, de heer Pellet, in die dagen te Parijs deel zal uitmaken van den stoet, die de Koninklijke gasten zal begeleiden. Bakkerswet en motie-Troelstra. De Haagsche correspondent van „de Tel." heef!, naar men weet, ge meld, dat in de vergadering der Tweede Kamer van a.s. Dinsdag voorstellen van leden der linkerzijde —O 33.) Vol ongeduld wachtte zij op het oogenblik, waarop Harald's hartstocht alle vormen zou breken, waarop hij haar, de zoo smartelijk wachtende, eindelijk zou zeggen, dat hij haar aanbad als geen andere vrouw ter wereld. Op het droomerig plekje, waar Lize's hut stond, wilde zij een oogenblik rustendaar in het Eden, door bergen omsloten, wilde zij de bekentenis zijner liefde hooreti. De sierlijke, zilveren spoor trof de zijde van het paard. Nauwelijks vijf minuten waren voorbij of het huisje dook op lusschen de donkere den nen, die tegen den rotswand leunden. „Mijn God, hoe onbeschrijfelijk bekoorlijk!" stamelde Harald. „Niet waar riep zijmaar plot seling verdween de glimlach van baar lippen en de wangen, zoo even nog rood, werden zoo bleek als te wachten zijn, om de Bakkerswet wederom op de agenda te plaatsen, en de molie-Troelstra in zake het ouderdomspensioen te behandelen, maar het oritwerp-militaire strafrechts pleging nog niet in openbare behan deling te nemen. Bij informatie is aan het „Vad." gebleken, dat voorstellen van die strekking waarschijnlijk door de S. D. A P. zullen worden gedaan. Dit staat echter nog r.iet definitief vast, aangezien de S. D. A. P. er over beslissen zal in eene clubvergadering, die Dinsdag, voor den aanvang van de vergadering der Tweede Kanrr, gehouden zal worden. Plan 1913. Bij de regeering zijn plannen in voorbereiding om van rijkswege een bewijs van belangstelling te geven in het eeuwfeest van 1913. De cre- dietaanviage voor dit doel, waarop de goedkeuring van de volksverte genwoordiging vereischt wordt, zou nog in dit zittingjaar aan de Staten- Qeneraal worden ingediend. De Koningin en de Johanna- Stichting. Toen H.M. de Koningin Woensdag te Arnhem geruimen tijd vertoefde in de „Johanna-Stichiing", voor mis maakte en gebrekkige kinderen, sprak H. M. daar ook een poos met een der ongelukkigste kinderen, die na melijk bij hare .gebrekkigheid ook nog zoo goed als blind is. Voor ieder der kinderen had H.M. een portret meegebracht. Maar thans heelt het bestuur der stichting namens H. M. een verzoek ontvangen om te willen berichten, waarmede zij dat eene kind, dat het portret niet zal kunnen zien, genoegen zou kunnen doen. Auteursrecht. De Nationale Vrouwenraad vraagt in een adres aan den minister van justitie aan het aanhangig wetsont werp tot nieuwe regeling van het auteursrecht een bepaling te willen toevoegen, volgens weike lo. niettegenstaande de huwelijks gemeenschap de gehuwde vrouw wat haar auteursrechten aangaat, bevoegd worde verklaard zich zonder bijstand of machtiging van den man te ver binden, betaling ie ontvangen en in rechten op te treden 2o. de gehuwde vrouw gerechtigd zij over hetgeen zij ingevolge eenige beschikking over haar auteursrecht ontvangen of te vorderen heett zelf standig te beschikken. Verder wordt gevraagd een bepa ling in te lasschen, volgens weike, met uitsluiting van den wettelijken vertegenwoordiger zeiven, de min- sneeuw. In de half geopende deur der hut stond Hildegard en Camoiy's blik scheen aan haar te hangen. Het meisje zag er ook uit als een boscii- nimf. Slank was zij en schoon met het lichtbruine, goudachtig schitte rende haar en de bijna blauwe, droomerige oogen, het beeld der on schuld en der jeugd. Nu wist Constance, wat hij met zijn uitroep had gemeendzij bemerkte hoe Hildegard haar oogen neersloeg en een gloeiend rood haar bevallig gelaat bedekte hoe zij in verwarring het hoofdje afwendde om de bran dende bikken niet te ontmoeten. Camory sprong uil den zadel, bond de teugel van zijn paard aan een tak vast en hielp freule von Arnheim afstijgen. Alle duivels der ijverzucht en der beleedigde trots woedden in haar borst. Zij moest de tanden klemmen om niet te schreeu wen van toorn en smart, nu het ge bouw harer hoop zoo plotseling in stortte. Zooals die daar, had hij haar nooit aangezien nooit. Het e.n- voudige landmeisje, het eenvoudige weidebloempje haar mededingster Was dat niet om te lachen Ja en een ander merk goedkoope cacao ggp^ EN GIJ BLIJFT BIJ KONA Cacao VIERKANTE BUSSEN 150 - 0,80 0.42/s, 0,18 der jarige bevoegcf worde vericlaarö, met machtiging van dezen vertegen woordiger over zijn auteursrecht te beschikken. Nederl. Militaire Bond. Onder voorzitterschap van generaal van Marie heeft te Utrecht de Ned. militaire bond zijn jaarlljksche ver gadering gehouden. De vergadering werd na gebed en het lezen van een stuk utt den bijbel met een kort woord door den voorzitter geopend, die daarin wees op den zegenrijken invloed van de militaire tehuizen. Uit het jaarverstag van den secre taris bleek, dat het bezoek aan de tehuizen overal bevredigend is. Uit voerig werd het aan den heer M. Koornsira gegeven ontslag gememo reerd. De minister had toegezegd te zullen overwegen, in hoeverre over 1913 sub3idie aan den bond zou kunnen worden verleend. Er zijn thans 30 tehuizen onder bestuur van den bond. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten f 10.867.20 be droegen en de uitgaven f 10.456.94, zoodat er een saldo is van f 410.29. bij deze gedachte was haar iets als een gloeiend ijzer door haar hart ge boord zóo diep, dat zij haar beide handen op de borst drukte. „Voelt ge u niet wel, freule Hoe koel, hoe ceremonieel kionk Harald's stem 1 Daardoor kreeg zij haar zelfbeheersching terug. „In geene öeele" antwoordde zij rustig en trad op de hu! toe. Hilde gard ging haar vriendelijk groetend te gemoet, nog altijd gloeiend als een pinksterbloempje. „Die arme oude Niemand bekom mert zich om haar en zij zal nog wel in geen weken iets kunnen verdienen. Grootmoeder heeft mij toegestaan haar een kleine ondersteuning te brengen," zei zij en opende de deur om freule von A nheim binnen te late11. „Neen, ik zet geen voet over dezen drempel," antwoord te Constance minachtend. „Een aalmoes wil ik de vrouw geven, maar mijn bezoek was haar niet toegedacht." Zij haaide een sierlijk beursje, met goud en zilver gevuld, tevoorschijn, wierp dat in de hut en wendde zich tot Camory, die eveneens eengroote In verband met de toezegging van den minister om te oyerwegen, of er over 1913 van regeeringswege subsi die zal worden verleend, zeide de heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, dat hij tegen een dergelijke subsidie is, als zij van eenige beteekenis moet zijn, daar hij vreest, dat dan ook neutrale tehuizen zullen vragen om subsidie. Tegen een kleine subsidie, als blijk van belang stelling in het streven van den bond, is hij niet, doch hij is beslist tegen een steun van bijv. f 5000. De voorzitter is allerminst tegen zoo'n subsidie; jarenlang heeft de bond op rijkssubsidie aangedrongen. Verschillende andere leden onder schreven die meening. De afgevaar digde van den Helder zeide, dat het neutrale tehuis aldaar geen concur rentie deed aan het tehuis van den bond. Hij hoopte, dat de heer Van Twist zijn bezwaar zal intrekken. De heer Duymaer van Twist ant woordde, dat hij zijn uiting wenschte beschouwd te hebben als gedaan in een broederkring, en als een waar schuwende stem tot voorkoming van actie van neutrale zijde. Bij de rondvraag werd het bios- som had gegeven. „Het zal tijd zijn, dat wij ons weer aansluiten bij het overige gezelschap," merkte zij op. Hij geleidde haar naar haar paard. Zij sprong licht in den zadel en boog slechts hoogmoedig het hoofd, zonder Hildegard aan te zien. „Wie wa3 die jonge dame vroeg Harald, toen zij door de weide sprongen. „De dochter van den landeigenaar Rainer, een man die in de gansche buurt wordt gemeden om zijn boos aardig, wraakzuchtig karakter." „De eigenaar van den Edeihof „Ja, de verbitterde vijani van mijn oom, wien men reeds herhaaldelijk tegen hem heeft gewaarschuwd. Heeft u daar niets van gehoord „Zeker. Dit zachte, lieve kind moet zich aan de zijde van zulk een ruw man niet gelukkig voelen." Constance lachte. „Er staat haar immers niets in den weg om den een of anderen boer te trouwen." Hij zag haar verbaasd aan. „De Edeihof" is geen boerderij en me juffrouw Rainer schijnt, volgens haar geheele wezen te oordeelen, een ont coopvraagstuk aan de orde gesteld, De heer Duymaer van Twist wilde de bioscoop, mits onder censuur, in de militaire tehuizen zien ingevoerd. Ds. Donner, uit Amersfoort, daaren tegen achtte alle bioscopen ver- keesd, daar zij het bezoek aan de tehuizen benadeelen, en eenmaal in gevoerd zijnde, bevredigen zij loch niet de nieuwsgierigheid der jongelui en gaan zij naar de gewone bios cooptheaters. Besloten werd deze quaestie nog eens nader te overwegen. Gasprijzen te Groningen. De gemeenteraad van Groningen heeft met 17 tegen 15 stemmen een voorstel van B. en W., om den gas- prijs van 5Vs cent toi 6 cent te ver- hoogen, verworpen. „Ons Belang". Te Utrecht is de tiende algemeene vergadering gehouden van „Ons Be lang", vereeniging van onderofficieren en militaire geëmployeerden in den rang van onderofiicier beboorende tot de Nederlandsche landmacht. Uit alle garnizoenen waren alge vaardigden aanwezig, terwijl uit ver schillende plaatsen onderoff. als be langstellenden waren opgekomen. Hun aantal bedroeg ruim 200, terwijl ook verscheidene dames, vrouwen van onderofficieren, de vergadering bij woonden. Na een openingswoord van den voorzitter werd onder daverend ap plaus besloten een telegram van hulde te -enden aan H. M, de Koningin en Z, K. H. Prins Hendrik. Met dankbaarheid werd getuigd van de welwillendheid van den minister van oorlog ten opzichte der organi satie. Met voldoening werd geconstateerd, dat het aanlal leden in het afgeioopen jaar was toegenomen met ruim 600 en thans is gestegen tot 3361, terwijl het bedrag der inkomsten was ver meerderd met ruim f 1000 en in het afgeioopen jaar f 10,541 bedroeg. Het aanzien der vereeniging naar buiten hield met deze uitbreiding ge lijken tred, terwijl de innerlijke sa menwerking merkbaar verbeterde, zoodat thans met genoegen werd ge constateerd, dat de organisatie tot een ongekenden bloei is gekomen. Ook de instellingen der vereeniging werkten met klimmend succes. Na kennisname van het verslag van den accountant en van de daartoe aangewezen commissie,betast geweest met het controleeren van het financieel beheer, werd het hoofdbestuur voor dat gehouden beheer gedechargeerd. Door de afgevaardigden werd vol komen instemming betuigd met de wijze van werken van het hoofdbe- wikkeld meisje." „Wel ja te veel ontwikkeld zelfs. De dwaze trots van den vader heeft het behaagd haar op te voeden alsof het haar bestemming was in voorname kringen te schitteren, ter wijl zij toch waarschijnlijk eens de vrouw zal worden van een welgesteld grondbezitter en dan niet veel ge legenheid zal hebben haar zoo moeilijk verworven kennis te ge bruiken. Doch dat alles is voor ons van weinig belang. Er mag een prins komen om haar uit haar een zaamheid te verlossen ik gun het haar. Het toekomstige lot van Hilde gard Rainer laat my onverschillig." Een ruk aan den teugel en in vliegend galop ging het verder. Te gelijk met Gisbert en graaf von der Louen kwamen Constance en Harald aan op het punt, waar de rijweg weer op den hoofdweg uitliep. De vrijheer zag het meisje met een ze d- zaam onderzoekenden blik aan, doch kon niets ontdekken wat zijn argwaan had kunnen opwekken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1