Woensdag 24 April Feuilleton. No. 97. 1912. Haaf en Smart. 50e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. fjbormemeEits-flduertenfiën op zeer uoorde&lige uooraaarden BINNENLAND. De St. Jacobstoren. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1 —4 regels 0.40. Voor eiken reg; 1 meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Kamerverkiezing In het district Hoorn. De uitslag van de gisteren gehouden stemming was ais volgtUitgebracht 6520 geldige stemmen, daarvan ver kregen de heerenmr. D. Fock (V.L.) 12, L. Hoejenbos (S. D. P.) 1198, W. J. M. H. M. de Jong (U. L 2757. Fr. Netscher (Vrijz.-dem). 38, D. Theunissen (agrariër) 372 en H. Cb. Vegiel (A. R), 2225 stemmen, zoodat herstemming moet plaats heb ben tusachen de heerea De Jong en Vegtel. Bij de verkiezing in 1909, toen het district 8145 kiezers telde, waren er bij eeiste stemming 6896 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan ver» kregen de heerea Ferf (u. 1.) 2857, Wesseling (R. K.) 2043, Van Kuyk- hof (s. d. a. p.) 824, Klomp (land. cand.) 759 en Rutgers (a. r.) 422. Bij de herstemming werd toen de heer Ferf gekozen met 4561 stemmen tegen 2365 op den heer Wesseling. Ziektewet. Door het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor Psychiatrie en Neu rologie is aan de Tweede Kamer een schrijven gericht, waarin genoemd bestuur verklaart zich uit een medisch en sociaal-hygiënisch oogpunt te kun nen vereenigen met de strekking van het verzoekschrift, dat door de Artsen Geheelonthouders-vereeniging voor Nederland en zijn koloniën ter zake het ontwerp Ziektewet bij de Kamer is ingediend. Departementen Algemeen Bestuur. Het rapport der Staatscommissie voor de reorganisatie van de depar tementen van Algemeen Bestuur be rust thans bij den ministerraad, ook in verband met de beslissing over de openbaarmaking van het rapport. Het verluidt, dat de commissie voor een kleiner, doch goed bezoldigd ambtenaarscorps is. Nu Vrijdag door den gemeenteraad een beslissing zal worden genomen over het voorstel van Burg. en Weth. betreffende het inwinnen van advies over de wijze waarop de St. |acobs- toren zal worden herbouwd, zullen wij de adviezen van de deskundigen die zich vóór gewapend beton heb ben verklaard, in beknopten vorm opnemen. De heer W. C. Hofkamp, directeur van gemeentewerken te Leeuwarden schrijftVoer gewapend beton, „keert de vraag om". Waarom wel eikenhout en geen gewapend beton en spreekt o— 28.) Zijn moeder moest toch iets voor hem doen, zei zij schouderophalend toen zij echter een vermaning kreeg omtrent haar andere ongerechtighe den en vernam, aan wien zij dat te danken had, werd zij boos en riep „Rainer moet zich maar met zichzelf bemoeien. Dikwijls spreekt bij woor den, die iemand de schrik om 't hart doen slaan. Wanneer Tobias slecht was, is hij dit hoofdzakelijk geworden uit nood en ellende; doch op den „Edelhof" gaat ook niet alles toe zooals het behoort en wanneer den heer von Hohenfels op een goeden dag iets slechts gebeurt, kan men gemakkelijk raden, wie daarvan de schuld draagt". Tot stilte vermaand/verwijderde zij zich zwijgend, maar van dat oogenblik af telde Rainer een ver bitterde vijandin meer, die ijverig In zijne ervaring van eikenhout uit, op gedaan bij i de restauratie van den toren „Oldehove". De heer A. W. Bos, directeur van gemeentewerken te Amsterdam Hel gebruik van cementbeton verdient z.\ alle aanbeveling, aan de duur zaamheid van de constructie, mits goed uitgevoerd valt niet ie twijfelen. De heer Van Ruijven, directeur van gemeentewerken te DordrechtReke ning houdende met de moeielijkheid die algemeen gevoeld wordt met het verkrijgen van goed eikenhout en met de wenschelijkheid om brandgevaar te voorkomen, acht ik de toepassing van gewapend beton voor het door u aangegeven doel zeer wel mogelijk. De heer G. I. Struik, directeur v/h bouw en woningtoezicht ie Rotterdam: Zag ruim twaalf jaren geleden te Rijssel en Roubarxdoor Hennebique uitgevoerde werken in gewapend be ton, die reeds een reeks van jaren hadden bewezen, dat dit materiaal weerstand biedt aan zware trillingen, ongelijke verwarming, ongelijke droog te graad, aan alle invloeden van het weer en van het vuur, zooals ZEd. tot heden nog geen ander combinatie materiaal bekend is. Noemt het in slaan van bliksem erger dan gevaar voor brand. Overigens schaart hij zich 't korist aan de zij van de h.h. E. Cuijpers, Krijger en Leliman. De heer L. Krook, directeur van gemeeniewerken te Zwolle Kan zich geen oordeel veroorloven omtrent de duurzaamheid van gewapend beton. Hij twijfelt niet of gewapend beton zal in de toekomst bij torenbouw in ruime mate worden toegepast. Wordt de teren in zijn ouden vorm opge bouwd, moet naar zijne meening de opbouw ook weer in hetzelfde mate riaal geschieden en staat alzoo aan de zij van hen die gewapend beton veroordeelen. Wijst met overlegging van een tijdschrift op de in 1906 te Hamburg afgebrande kerk met toren, waarvan de torenspits is geconstrueerd van gewapend beton. De heer i. Wiilemse, directeur v/h bouw- en woningtoezicht te Haarlem Sympatiseeit met üe idee, den toren in zijn oorspronkelijke vorm te her bouwen, terwille der historische her innering. Is voor gewapend beton, het wil hem voorkomen dat bij toe passing daarvan, mits naar eisch uit gevoerd, duurzaam werk verkregen wordt. De heer Van der Steen van Om meren, ingenieur b/d gemeentewer ken te 's GravenhageGeeft in een zeer uitvoerig, zaakkundig rapport zijne meening over betonijzer te ken nen en zegt dat het maieriaai dag- teekent uit de laatste 60 jaren, terwijl reeds tientallen van jaren op groote schaal taliooze werken zijn uitge- de weer was de ongunstige meening welke men reeds omtrent hem bezat, nog te vermeerden. Hildegard was haar vader tegemoet geijld en had zijn handen met kussen en tranen bedekt. Zij meende, hem niet genoeg bewijzen van kinderlijke zachtheid te kunnen geven, en het drukte haar zwaar, dat zij een geheim al was het nog zoo onschuldig, voor hem had. Het onrecht, dat zij hem had aangedaan, wiide zij daarvoor weer goedmaken, dat zij aanhoudend kleine opmerkzaamheden verzon en er op stond hem zoo goed mogelijk te verplegenwant hoe onbeduidend de wonde ook was, hield zij hem toch een paar dagen in huis. In het slot had men de gebeurtenis eveneens druk besproken, doch er eigenlijk weinig gewicht aan gehecht. Walter von Scholten bleef langer dan aanvankelijk zijn plan was. De bewondering, welke hij voor Con stance gevoelde, groeide aan van uur tot uur en veranderde eindelijk in vurige liefde. Hij was geen hartstoch telijke, exentrieke natuur, die vlug in vuur geraakle en vlug weer afkoelde. Wat hij vast had, hield hij vast met voerd, zoodat de practijk zich over de duurzaamheid wel eenigermate kan uitspreken. Beton zonder bewa pening is al duizende jaren oud en de groote nog in tact gebleven bouw werken der Romeinen staan daar, als levende getuigen van het feit. dat beton in goede menging en oordeel kundig uitgevoerd een onvergankelijk bouwmateriaal mag genoemd worden. Geeft verder een overzicht van het roestvrij construct ren en roestvrij blijven van het ijzer in beton, ge staafd door ervaringen. Hij zou geen oogenblik twijfelen betonijzer voor den torenbouw toe te passen, zonder dat de schoonheidsvormen van het monument benadeeld worden zoowel om da volkomen onbrandbaarheid als geringe kosten. Geeft aan 'c slot eenige wenken voor uitvoering waar door het innig verba d, tusschen vloeren balken, stijlen en koker een stijfheid verkrijgt die met een hout constructie nooit te bereiken is. De heer L. C. Dumont, directeur van gemeentewerken te Haarlem Naar zijne msening is het tijdstip nog niet gekomen om over de duurzaam heid van gewapend beton te kunnen oordeelën. Wanneer de toren in zijn oorspronkeiijken vorm wordt her bouwd, moet ook gelijksoortig mate riaal gebruikt worden. Hij noemt herbouw in cementbeton een histori sche bouwkundige leugen. Voor vloeren en andere werken die de torenvormen niet beheerschen kan hij met de toepassing van beton ijzer meegaan. De heer H. J. Brouwer, gemeente- bouwmeester te MiddelburgAfge scheiden van de vraag, in hoeverre het aanbeveling verdient voor het reconstiueeren van een monument als den Vlissingschen toren, gebruik te maken van gewapend cement be ton, dus in aigemeenen zin genomen, komt het mij voor, dat gewapend beton zich bij uitstek eigent voor torenbouw, mits de uitvoering met zorg geschiede, zooals dit ook geldt voor ieder ander bouwmateriaal. De heer G. de Jongh, oud-direc teur van gemeentewerken van Rotter dam Mijn antwoord omtrent den herbouw van den toren in gewapend beton is reeds medegedeeld in mijn antwoord aan dr. Staverman, dat door den druk publiek is gemaakt en waarnaar ik u kan verwijzen. Aan den Weledel. G:b,: Heer D.r. Staverman: In antwoord op Uw schrijven van 11 dezer in zake den wederopbouw van den St. Jacobstoren te Vlissingen, kan ik U als mijn ge voelen raededeelen, dat in den tegen- woordigen tijd het gewapend beton, m.i. zeer ztker in aanmerking moet kornen bij den bouw van torenspitsen. Zoo dit werk door bekwame handen in gewapend beton wordt uitgevoerd bewonderenswaardige kracht Wel is waar maakte zijn gansche wezen den indruk alsof hij zich nooit door den machtigen invloed van het oogenblik kon laten meeslepen en rot op zekere hoogte beoordeelde men hem in dit opzicht vrij juist. Hij was geen dweeper en enthousiast, doch een raensch, die scherp onderzocht en de wereld zag in haar werkelijke gestalte, die zich niet liet verblinden, maar ook niet bedriegen omtrent 't ont breken van onvolkomenheden. Schol ten ontdekte zeer goed, dat freule von Arnheim eigenschappen had, die haar aan den rand des verderfs konden brengendat haar wildheid en haar heerscheucht, haarhoogmoed vad haar niet het ideaal van vrouwe lijke zachtheid maakten, maar juist haar energie en hart fochtelijkheid, in vereeniging met haarg oote schoon heid ketenden hem. Dit driftig klop pende hart te veroveren, deze tro's te veranderen in zachtheid, de trot- sche lippen woorden van zachtheid en liefde te hooren fluisteren, dat was een prijs, die waard was, dat men er met volharding om voctri. Tot nog toe mocht het hem echter is de duurzaamheid daarvan zeker veel grooter, dan wanneer het in eikenhout wordt gemaakt of in grenen of vurenhout. Ook het jaarlijksch onderhoud za! vee! minder zijn. Maar de voornaamste reden, waarom de toepassing van gewapend beton m.i. aanbeveiing verdient is gelegen in de wegneming van brandgevaar. Tal van torenspitsen zijn in den loop der jaren vernietigd of beschadigd geworden door brand, ontstaan door het ir.siaan van den bliksem, door onvoorzichtigheid van loodgieters of door overslaan van brand, indien nu het hout in den torenbouw zoowel wat trappen, vloeren als kap betref*, vervangen wordt door een constructie in gewapend beton, dan behoeft men voor brand niet meer te vreezen. Daar het materiaal zich tot elke uiting leent en de belasting zeer ra tioneel op de torenmuren kan over gebracht worden, behoeft in dit op zicht ook geen bezwaar gemaakt worden. Ds heer J. A. van der Kioes, prof. in de kennis van bouwmaterialen aan de Techn. Hoogeschool te Deifi ln beginsel voel ik iets voor uw denkbeeld, doch ik heb bezwaar tegen het geven van raad zonder iets van het werk gezien ie hebben. De heer J. Schipper, hoofdopzichter bij de Gemeentewerken te Hilversum Gegevens ter vergelijking van duur zaamheid van eikenhout en gewapend beton staan mij nitt ten dienste en zullen omdai laatstgenoemd materiaal nog jong is, moeielijk te krijgen zijn. Met het oog op brandgevaar verdient gewapend beton beslist de voorkeur. Ook is het m.i. tegenover het nage slacht eerlijker voor het namaken van den ouden toren in de 20e eeuw ook 20e eeuws materiaal ie gebiuiken. De hceren W. J. de Groot, adjunct direeieur van Gemeentewerken te Amsterdam en Van der Meij, tech- nisch-adviseurDe heer van der Mey vindt het streven den toren na te maken tegenover het nageslacht niet verdedigbaar, omdat dit aanleiding zou kunnen geven tot archeologische mystificatie. Wordt deze wederop bouw niet zoo getrouw mogelijk gevolgd, maar het oude silhouet zooveel mogelijk benaderd in een andere vormenspraak dan is er niets tegen de structuur van den toren uit een ander materiaal, dan het thans niet of zeer moeilijk te verkrijgen eikenhout saam te stellen. De heer de Groot onderschrijft dit rapport en geeft de voorkeur aan de gewa pende beton-constructie ook met lood te öekieeöe.1. De beer J. M, Breebaart, oud hoofd inspecteur van het bouw- en woning toezicht te Utrecht: In de laatste jaren toch is en wordt dit materiaal bij den bouw van zeer belangrijke niet gelukken, Constance gunstig voor hem te stemmen. Voor haar gloeiende fantasie zweefde een gan.sch ander beeld. Soms scheen het wei, alsof zij iels voor hem gevoelde, doch reeds in het volgende oogenblik deed een spotachtig gezegde, een koele verbaasde biik dezen indruk weer verzwijgen. Zij verheugde zich in de macht barer bekoorlijkheid en werd spoedig geprezen als de meest ge vierde schoonheid van den omtrek. s Morgens verliet zij dikwerf, mis schien we! om Alexandra te tarten, het park. Zij wandelde dan naar den molen, waar zij soms Hildegard ont moette, die, terwijl Rainer nog sliep, het haar lief geworden plekje bezocht. Eerst wilde het jonge meisje haar ontwijken, maar langzamerhand kwam ook zij eenigszins onder den indruk van de bekoring weike Constance wist uit te oefenen. De herhaalde vragen naar den toestand van den gewonde troffen haar en liet duidelijk zien boe onrechtvaardig de haat jegens de slotbewoners was. Zij hield van freule von Arnheim, doch vreesde haar ook een weinig, want deze wist haar te imponeeren. Steeds klonk er werken door mannen van erkende bekwaamheid met goed gevolg toe gepast, terwijl aan het gebruik van eikenhout in afmetingen en hoeveel heid ais hier zouden moeten worden geëischt, groote bezwaren zijn ver bonden, omdat goed en behoorlijk gewaterd eikenhout in de hier be- noodigde afmetingen hoogst moeielijk te bekomen zal zijn. De heer J. J. Weve, directeur van gemeentewerken te Nijmegen Voor toepassing van beton ijzerwerken is door ZEd. een studiereis gemaakt en onder de vele werken ook het paleis van justitie te Verviers bezocht waar zelfs de kapbinten en dakver- sciraiingen in gewapend beton zijn uitgevoerd. Over de deugdelijkheid Vati gewapend beton is hij het eens omdat hij geen andere dan goede ondervindingen heeft. Hij zou voor zich geen oogenblik aarzelen om op constructieve gronden een torenspits te maken van gewapend beton. Als vereerder van oude monumenten, zou hq een oud gebouw, dat een maal verwoest was, niet willen na bootsen, maar wijst er op hoe oude gebouwen op moderne wijze kunnen worden voltooid, zonder aan de harmonie van het geheel schade te doen. De heer T. Kruger, directeur van gemeentewerken te TilburgHet mo ge uit een historisch oogpunt de voorkeur verdienen den toren van eikenhout te bouwen, maarzeker is het dat een toren van gewapend beton duurzamer en brandvrijer zal zijn. Ik zie geen bezwaar de renaissance to renspits, die in alle lijnen en ver houdingen ge'rouw den vorigen toe stand weergeeft te bouwen van ce= mentbeton. De heer J. H. Neiszen, directeur iets bevelends in de vriendelijke woorden, en Hildegard was evenals haar overleden moeder, gewoon zich ie schikken. Zij w.lde haar vader niet ongehoorzaam zijn, maar evenmin Constance beleedigen, die toch immers ook niets met den onzaiigea twist had uit te staan. Bovendien wilde de grootmoeder niet, dat zij steeds thuis zat. Zulk een jong ding moest beweging hebben. „Wanneer gij vader den tijd wiit helpen verdrijven, zorg dan dat, zoolang hij slaapt, gij uw gewone wandeling naar den molen doet", zei zij en duldde geen fegen- spiaak. Hildegard ging dan en keerde telkens bedrukt terug, wanneer zij freule von Arnheim niet had gezien. De morgen toen zij naar as oude Lize waren gegaiur, bleef bij haar nog aliijd in aangename herinnering. Rainer herstelde spoedig; de ge dwongen rust begon hem te vervelen. Hij gevoelde behoefte met den ouden ijver weer werkzaam te zijn en het verruimde in te halen. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1