•edH OOiV, iig [bines *0 GTSE, Dinsdag 23 April No. 96, 1912. Gemeentebestuur. FeuilletöiL Haaf en Smart. 50e Jaargang. knik Ielburg STAAL. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2©n- en Feestdagen. ftbonnements-ftdwartenfiSn op zeer woordeelige oooriwaarden BINNENLAND. aat 31- R, Nieuwendijk. ins ral de te, e een dege- spale zich eens |de Verbeterde )0RNAERT. eld staat van jiitvinding die id bU VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERÏENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. PUBLICATIE. Verkeerswegen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op artikel 107 laatste alinea der algemeene verorde ting van politie, brengen ter openbare kennis dat vanaf heden de inrit van de Kromme Elleboog, slechts aan de zijde van de Oude Markt, voor rij- en voertui gen verboden zal zijn. Vlissingen 22 April 1912. Burg. en Weih. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins deden Zaterdagnamiddag met klein gevolg een tocht per auto door de Betuwe. Te half twee van het Loo vertrokken, reden H. M. en Z. K. H. over Otterioo, Ede, Wagenin- gen naar Rhenert, staken aldaar met het veer den Rijn over en volgden den weg over Kesteren, Opheusden, Doodewaard, Hien, Andelst, Herveld cn E'st. Na een wandeling te midden der prachtig bloeiende boomgaarden ge maakt te hebben, keerden H. M. en Z. K. H. te ongeveer zes uur over Arnhem op het Loo terug. De verjaardag van den Prins. 's Prinsen verjaardag werd op het Loo op de gebruikelijke wijze ge vierd. Van de Kon. houtvesterij ont ving de Prins een fraai cadeau, be slaande uit een verzameling van 16 groote hertengeweien, welke in de Hoog-Soerensche en Wiesselsche bosschen zijn gevonden. Het grootste dezer geweien, een twsalfer.der, weegt ruim 7 kilo en heeft een hoogte van 1 M., terwijl de hoorn wijdte 1.10 M. bedraagt. De Prins was met dit geschenk zeer ingenomen. Het zal t en plaats vinden in de z.g. houten gang van het Kon. paleis. Uit den Haag werd den Prins een fraai bloemstuk toegezonden in den vorm van een reddingboot van tul pen uit Soestdijk een pyramide van seringen, terwijl op de bloemisterij van het Kon. Park 't Loo een fraaie bloemenmand was vervaardigd mei grooten krans van eikenloof. Apel- doorns Mannenkoor gaf ter gelegen heid van 's Prinsen verjaardag een concert voor kunstlievende leden en donateurs. De groote zaal van Tivoli was stampvol. Als solisten traden met veel succes op mevr. Hein- O— 27.) In hetzelfde oogenblik sprong Rainer op en trachtte hem het ge vaarlijke wapen te ontwringen. Na langen tegenweer en nadat hij aan den schouder gewond was, ge lukte het hem ook; doch de aan valler gaf zich niet overwonnenmet een breekijzer dat hij bij zich droeg, sloeg hij woedend rondom zich, waarvan een slag het mes tiof, dat bij het heft afbrak. Steeds wilder en verbitterder werd het gevecht borst tegen borst worstelden de tegenstan ders. Een wolk trok voorbij da maan en in de thans heerschende duisternis Monk het stampen en steunen, afge broken dooreen schreeuw van woede en vertwijteling nog vreeseiijker door het woud. „Naar de hel met je 1 Naar de hel knarste Tobias. «Ellendige, nietswaardige knaap, sius—Schager, sopraan, Apeldoorn. Mevr. Trudie Abraas—Rovers, viool, te Delft. Het programma sloot met het Mecklenburg's volkslied, dat door allen staande werd meegezongen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans in op:nbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 April a.s., des na middags te half twee uur. In deze vergadering zal worden overgegaan tot het trekken der afdeeiingen en regeling der werkzaamheden. De Bakkerswet. Op baar laaistgehouden ledenver gadering nam de afdeeling Den Haag van den bond van Chr. Bakkersge zellen in Nederland de volgende motie aan, welke zij naar de Tweede Kamer heeft opgezonden „De afdeeling, nagaande de bespre kingen in de^Tweede Kamer, aan gaande het ai of niet aan de orde stellen van de Bakkerswetoverwe gende, dat het besluit der Kamer van dien aard was, dat de bakkerswet opnieuw op den grond geschoven is spreekt haar leedwezen en spijt uit, dat deze zaak een zoodanig verloop gehad heett, dat de stelligste ver wachtingen zijn beschaamdbesluit van deze hare teleurstelling kenn s te geven en dat de Kamer deze zaak niet als voorgoed afgedaan moge rekenen spreekt het vertrouweu uit, dat de Kamer gelegenheid moge vinden, de Bakkerswet spoedig te behandelen en gaat over fot de orde van den dag." Herziening Burgerlijk Procesrecht. Het rapport van de Commissie uit den Vrijz. Democratischen Bond, aan welke door het hoofdbestuur was op gedragen het ontwerpen van een herziening van het Burgerlijk proces, is in druk verschenen. De Commissie is van oordeel, dat zij volstaan kon met een regeling te ontwerpen van het proces. De her vormingen, die moeten worden aan gebracht in het lie en Ille Bj<k van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, trok zij niet binnen den kring van den arbeid. Alleen ontwierp zij eenige van de voornaamste be palingen, die, volgens haar bij de ten uitvoer legging van vonnissen zullen moeten geiden. De commissie biedt dus aan een ontwerp van het burgerlijk Proces in alle instantiën, benevens sommige bepalingen om'rent de ten uitvoer- leggirig van vonnissen. De Rijksverzekeringsbank. Evenals het vorige jaar is ook dit jaar voor de ambtenaren der Rijks heb ik het niet gedacht dal gij het waart en niemand anders, die Lorenz hebt doorstoken", hijgde Rainer, en schreeuwde dan, zoodat het ver in het bosch weerklonk«Help Help! Moordenaars I" Doch niemand hoorde hetslechts de echo herhaalde spottend„Help I HelpMoordenaars Steeds werd de vreeselijke strijd voortgezet. Met bijna bovenmen- schelijke kracht had Rainer thans zijn tegenstander omklemd en belette hem op die wijze het breekijzer te ge bruiken. De duisternis weak nu voor een vale schemering. Steenen raakten los onder de glijdende voeten en rolden in de diepte. Als een onaf scheidbare massa waren de beide mannen letterlijk om eikaar geslren- geld. Plotseling weerklonk een kraken en knetteren van brekend hout en een afgrijselijke schreeuw volgde. De vechtenden waren gevallen tégen een omheining, die den afgrond omgaf en de omheining zeif viel naar be neden. In dit oogenblik van gevaar had Rainer onwillekeurig zijn vijand losgelaten en met beide armen een paal omklemd, die was blijven staan. verzekeringsbank wederom de gele genheid opengesteld om het zg. „vak-examen" te doen. Dit examen heeft ten doel, hun die als klerk slagen een hooger maximum-jaar wedde te verleenen, én aan de amb tenaren die schrijver zijn, den rang van klerk te verschaffen. Het examen bestond uit een schrif telijk en een mondeling gedeelte. Aan het schriftelijk gedêèite, dat op 1 Maart in de groote zaal van het Con certgebouw werd gehouden, namen 221 candidaten deel. Tijdens het exa men trok zich éen candidaat terug. Tot het mondeling examen werden 169 candidaten toegelaten. Het werd van 18 Maart tot es met 15 April afgenomen in da buresien der Rijks verzekeringsbank. Er slaagden 74 klerken en 48 schrijvers. Marine-Vereeniging. De zevende aigemzene vergadering van de Marine vereeniging zal op Donderdag 25 dezer te Helder ge houden worden. De luitenant ter zee le klasse Q. W. Putman Cramer zal alsdan als onderwerp inleiden De huidige stand vah het Marine- vraagstuk. Besproken Julien worden de volgende drie vragen lo. Past het door de regeering voorgestelde schip, als moederschip en als ver plaatsbare versterkte basis, in de organisatie eener scheepsmacht in Inüië, indien deze voor het grootste gedeelte uit torpedoschepen bestaat 2o. Past het in eene organisatie dezer scheepsmacht, indien zij uit een kern van zware schepen bestaat. 3o. Zijn de argumenten, door de regee ring aangevoerd, voldoende om de urgentie van den aanbouw van dit schip te bewijzen? Legaten. Door de erven van den hëer Hel- mich Ledeboer, onlangs te Almelo overleden, zijn de volgende giften geschonkenaan de Hervormde gemeente te Almelo f 5000, tut Sint Anthony Gasthuis f 5000, het Almelosche Studiefonds f 5000, het ziekenhuis f 2000, Hervormde Dia conie f 4000, Roomsch-Katholieke Armbestuur f 1500, Israëiietisch Armbestuur f 600, Gereformeerd Armbestuur f 700, Christelijk Gere formeerd Armbestuur f 200, Kmder- bewaarplaats f 1000. De zonsverduistering. Men schrijft uit Nijmegen aan de „N. R. Ct." het volgende over een waarneming, tijdens de zonsverduiste ring gedaan Ik kan niet beoordeelen of een waarneming door mij gedaan ook el ders en zoo ja, waar, is gezien of gezien kon worden. Want ook hier Met het bovenste gedeelte van het lichaam op den weg liggende had hij zich wel naar boven kunnen werken, doch Tobias was dieper uitgegleden en hield hem krampachtig omklemd, terwijl hij met de voeten tegen een punt van den rotswand steunde. De ellendeling wist, dat hij verloren was, wanneer hij den tegenstander, thans zijn eenige steun, los liet. Als een ontzettende, van minuut tot minuut zwaarder wordende last hing hij aan Rainer, zich met de tanden vast klemmende aan diens kieeren en met bloed doorloopen oogen naar boven kijkende. De maan was ihans weer te voorschijn gekomen en be lichtte helder dit angstwekkende tooneel. Rainer voelJe hoe zijn krach ten hem bepv", hoe zijn tot het uiterste ingespann.n spieren verlam den nog enkele seconden en hij meest reddeloos in den afgrond storten. Er best md immers geen mo gelijkheid om zijn last van zich af te schudden. Daar breidde zich plotse ling een zeldzame siiakheid uit over het door doodsangst vertrokken gelaat van Tobias, het hoofd zonk machte loos achterover, de armen lieten het ter stede, waar ik het verschijnsel zoo duidelijk zag, dat ik er verschillende personen bijhaalde om mee getuigen te zijn, zijn er tal van personen ge weest, die zoo uitsluitend op de zon hebben gelet dat ze het andere ver schijnsel niet hebben opgemerkt. W?t ik op het oog heb is de bij zonder eigenaardige schaduw die de takken van de boomen gaven. Van alle lakken in de St. Annastraal, waar van de schaduw op den grond viel, zag men omstreeks half een gedurende eenige minuten geen gewone maar bepaaldelijk een lichamelijke schaduw. Het was of de geheele straat belegd was met takken, die er half rond op lagen, „en basreliëf' zou men geneigd zijn te zeggen. Het verschijnsel duurde kost maar toch wel enkele minuten, zoodat er tijd genoeg was om ver schillende in de buurt zijnde lieden er opmerkzaam op te maken". Het geneesmiddel van dr. Stockum tegen de tuberculose. Dr. Van Siockum heeft aan de leden van het de vorige week te Rome vergaderende Internationale Congres voor Tuberculose, door lus- schenkomst van dr. Dayle uit Cannes, een referaat doen aanbieden, behel zende een kort verslag zijner onder zoekingen, die tot het vinden van een geneesmiddel tegen tuberculose hebben geleid. Daaruit blijkt dat hij reeds 2 jaar geleden, na langdurige proefnemin gen, eenige patiënten heefi genezen door het onder de huid brengen van versche rundermiit gepaard met Rö.it- genbestraling. Zoo kwain hij er toe het werkzaam bestanddeel van de aldus bestraalde milt af te scheiden, teneinde een onschadelijk en toch sterk welkende vloeistof te verkrijgen die eenvoudig onder de huid zou gespoten kunnen worden. Na vele proefnemingen is hem dit nu eindelijk in zooverre gelukt, dat hij het werkzame bestanddeel in vol doende mate kan isoleeren om een injectievloeistof te maken, die, in be trekkelijk kleine hoeveelheid Inge spoten, dezelfde gunstige gevolgen heeft als het invoeren van het milt- weefsel zelf. Deze gunstige gevolgen zijn bijna onmiddellijk na die inspui ting merkbaar. Bij pijnlijke tubércu- Ieuse aandoeningen gaat de pijn reeds 2 -3 uur na de inspuiting vere wijnen. Een patiënt met tuberculeuse conitis, bij wien het gewricht heel verstijfd was, bleken reeds 2 uur na de eerste injectie, de bewegingen weder geheel normaal en zonder pijn mogelijk te zijn. Lupus plekken gaan dadelijk verbleeken en in weinige dagen zijn de ulcereerende plekken met een lit- teeken bedekt. Bij lijders aan long- tuberculose verminderen het hoesten lichaam los en de moordenaar sto-tte in de diepte Met moeite, en als aan zijn lede maten verlamd, klauterde Rainer, zich vasthoudende aan de paal, weer om hoog, hij was gered. Diep ademde hij de koele nachtlucht in en droogde zich het voorhoofd. Nog lag een uit drukking van ontzetting op zijn gelaat, deze verdween echter spoedig om plaats te maken voor de gewone sombere vastberadenheid. De man, die zoo pas aan een vreeseüjk gevaar was ontkomen, wandelde nu met rassche schreden op het dorp 'oe om, nog voor hij den „Edelhof* betrad, aangifte te doen van het gebeurde. De ontvangen wond was onbedui dend. Hij lette er bijna niet op. HOOFDSTUK Vil. De morgen schemerde reeds, toen Rainer in het dorp aankwam en den nog slapenden burgemeester liet wek ken. Hij schilderde naar waarheid hetgeen er was voorgevallen en be schreef nauwkeurig de plaats van waar Tobias naar beneden was ge stort. Hij voegde er aan toe „De nietswaardige knaap heeft niets betets en opgeven reeds in de eerste dagen na de inspuiting. Bij patiënten, waar bij bacillen in de sputa gevonden wtfrden, heeft men deze reeds na eenige dagen zien verdwijnen. Bij verschillende patiënten wer den deze bacillen na de inspuiting bij microscopisch onderzoek in de witte bloedlichaampjes gevonden, hetgeen anders nooit voorkomt. Bij patiënten met tuberculose-klierzwel- Ingen, zijn de gezwollen klieren reeds den volgenden dag dadelijk kleiner en beweeglijker. In het verloop der laaiste 2 jaren werden herhaaldelijk patiënten be handeld met verschillende preparaten, die nog niet de voldoende sterkte hadden. Dezen ondervonden in den regel de gunstige uitwerking en en- keien zijn geheel genezen. Het is daarbij gebleken, dat herhaalde in spuitingen minder effect hebben dan de eerste. De methode die nu gevolgd wordt is daarom dezeIn den beginne wordt een groote dosis toegediend, hetzij in éen inspuiting, hetzij ver deeld in 2 of 3, die dan binnen 24 uur gegeven worden. De werking daaryan schijnt 4—6 weken aan te houden. Na verloop van dien lijd zijn sommige patiënten geheel gene zen, anderen nog op weg van gene zing. Deze laalsten kunnen dan weder een inspuiting krijgen. De inspuitin gen zijn pijnloos, hebben geen koorts nog plaatselijke reactie ten gevolge. De waarde van het geneesmiddel, dat bij alle vormen van tuberculose kan gebruikt worden, zat, uit den aard der zaak, pas na een zeer lan gen tijd bepaald kunnen worden. Het is alleen zeker dat het een onmiddellijke gunstige werking uit oefent en dat ook met de minder sterke preparaten een zeker aantal patiënten geheel genezen zijn. Aan het „Hbl." wordt nog uit Rome geseind, dat op voorstel van dr. Van Moll de conclusies van de door dr. Van Stockum aan het con gres overgelegde brochure, zullen worden opgenomen in de handelin gen van het congres. In een artikel over den bioscoop in het weekblad „De Wereld" wordt gemeld, dat de Amsteidamsche arbei- dersveteeniging Handwerkers Vrien denkring naar aanleiding van de opstellen in dat weekblad er toe ge bracht is „binnen korten tijd prac- tische toepassing te geven aan haar plan zelf een bioscoop-theater te exploiteeren, waar deze nieuwe vorm van verm aakskunst een zegen kan worden voor on- en halfontwikkelden in plaa's van een vloek. Het bestuur dezer vereeniging huldigt de over tuiging dat de beste tactiek ter be strijding van het kwade ook hier ge- verdiend, maar op die Lize zal men ook een scherp oog moeten houden, ongetwijfeld heeft ze hem verborgen gehouden en toen zorg gedragen dat hij weg kwam. In den grond mag men haar daarvan geen verwijt maken, omdat hij baar zoon was. Doch daarvan afgezien, zou haar nog veel ten laste kunnen worden gelegd wat niet in den haak is. Voor alles spe culeert zij op de lichtgeloovigheid der boeren en haalt hun het geid uit den zak. Ia dit opzicht zou een gestrenge bewaking noodig zijn". Er werd politie gezonden naar de plaats des orsheils. Het grootste ge deelte der dorpsbewoners sloot zich aan en men bracht nu het lijk van Tobias naar het kerkhof. Lize nam het bericht van den dood haars zoons vrij onverschillig op. Voor den rechter geroepen, erkende zij dat zij den vluchteling een onderdak had ver leend. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1