OS- ïs pepers. ikeuren ranken. ie&Co. Ugsche JR.G, Zaterdag* 20 April Feuilleton. Haal en Smarl. ""ViDEHHirOPDil" No. 94. 50e Jaargang. 1912. 00. id zijn. rens Azn. JAAT 6 Uwe m [ER Jzn. .AAUW, Verschijnt dage!ijks{ uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonneffients-Hdosrfenfien op zeer uoordeelige uoorwaarden BINNENLAND. IcOMITE. zijn Coiffeurs- jaan hebbende aan ïNS Azn„ dankt voor het genolen ïeit zijn opvolg^ i gunst aan. tan bovenstaande, pij het geachte pu- aan te bevelen, ingericht zijnde |van mijn vak zal nette bedle- buwen waardig te pogachting, Dw. Dn., udel )n 92. •digt de beste jsvelend, taarborj Maaf- tland A° 1829- orwaarden. irgerwoonhuizen f 1000. |lend, Agenf, lliamypark 21. |ON, Taxateur, Ruyterstraat 5. Agenten der HYPOTHEEK- berichten, dat [dig zijn als le lt eik gewenscht Me 43/, Af- htingen gaarne £RS. Telefoon 125. Itehia&e. van Kapitalen -ijfrente, Wedu- erzorging enz., emiën. .tingen worden den Agent: VRIJDAG van 1 rk 30, VU»' VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verkiezing Prov. Staten Zaandam. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland voor het kies district Zaandam, ter vervanging van den heer P. B. J. Ferf, die tot lid van de Eerste Kamer werd benoemd, wer den 5585 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heerenj.W. Dekker (lib.) teWormerveer 1655, D. Donia (S. D. A. P.) te Zaandam 2311 en G. C. Kamphuys (R. K.) te Am sterdam 1619, zoodat herstemming moer plaats hebben tusschen beide eerstgenoemden. Het aantal kiezers bedraagt 9282. Staatspensionneering. De Bond voor Staatspensionneering houdt te 's Gravenhage een congres voor Staatspensioen, op Zaterdag 3 en Zondag 4 Augustus a s. Op dat congres zullen sprekers van verschillende nationaliteit het woord voeren. Buitenlanders hopen er de voordeeien van de Staatspen sionneering, die zij door ervaring kennen, uiteen te zetten, of te wijzen op de schaduwzijden der dwangver zekering, waarvan zij nadeelen hebben ervaren. Sprekers uit ons land zullen bepleiten wat in dezen rechtvaardig en wenschelijk voor het Nederland- sche volk wordt geacht. Na elk referaat zal er gelegenheid voor gedachtenwisseling zijn. iedere organisatie zendt hoogstens vier afgevaardigden. De redevoeringen van buiteniand- sche sprekers zullen terstond aan het congres in het Nederlandsch vertaald worden medegedeeld. Particuliere personen, geen afge vaardigden van toegetreden organi saties, kunnen a f 1 lid worden van het congres. De Paus en de drankbestrijding. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den Katholieken Inter nationalen Bond tegen alcoholisme, heeft een schrijven van den staats secretaris van den Paus, kardinaal Merty del Val, ontvangen, waarin meegedeeld wordt, dat de Paus den Katholieken Internationalen Bond te gen het alcoholisme onder de hooge bescherming van kardinaal Desiderius Mercier, aartsbisschop van Mechelen, heeft gesteld. Winkelsluiting. De b(j den Arnhemschen gemeen teraad ingediende verordening op de winkelsluiting, is hoofdzakelijk gegrond op de Amsterdamsche. Zij stelt voor dat alle winkels behalve apotheken des avonds 9 uur moeten gesloten zijn tot des morgens 5 uur, 0— 25.) Daar de politiemacht bij ons tegen woordig nog zeer beperkt is, is het ons aller plicht naar den misdadiger te zoeken, die eene flinke familie in het ongeluk heeft gestort. Wie hem onderdak geeft of helpt, zou streng gestraft moeten worden. Ik moet, helaas! wegens bezigheden afwezig zijn en zal zeker eerst overmorgen terug kunnen zijn, doch een gedeelte der knechten van den „Edeihof" slel ik ter uwer beschikking, mijnheer de rechter. De lieden kunnen op ver schillende plaatsen op post worden gezet en zoo een mogelijke ontvluch ting beletten. „Ik neem uw aanbod dankbaar aan. De heer von Hohenfels heeft overigens reeds een bode naar G. gezonden en politie ter hulp gevraagd" Rainer verwijderde zich. Hij wilde niet gaarne aan den vrijheer herinnerd behoudens des Zaterdags (tot 11 uur). Op den dag óor Hemelvaartsdag, in de week van St. Nicolaas en de week voor Kerstmis mogen de winkels ook tot 11 uur open zijn. Op marktdagen mogen zij van zonsopgang af geopend zfjn. Overtredingen worden gestraft met ten hoogste 6 dagen hechter is of f25 boete. De voorstellers hebben reeds eene enquete gehouden. Van 1031 winke liers verklaarden 734 zich \óor wet- teiijke sluiting, 119 er tegen, terwijl 178 zich onthielden. Het Ce ïtraai Genootschap voor Kinderherstellings en Vacantiekolonies vergadert op 27 en 28 dezer te Am sterdam. Uit het jaarverslag 1911 blijkt dat het getal stichters niet onaanzien lijk vooruit ging, dank zij een aantal giften, ontvangen tot dekking van het aanzienlijk tekort, ontstaan tengevolge van de inrichting van het koloniehuis Zwartendijk. Het bedraagt thans 70, waaronder 5 vereenigingen. Het aantal ledenpersonen bedroeg: 161, het ge tal leden vereenigingen: 31. Ook het getal begunstigers is opnieuw achter uitgegaan van 140 op 136. Het G> nootschap telt thans 137 afdeelingen. Het Centraal Genootschap verpleegde in 1911 1994 kinderen, tegen 1505 in 1910, 1279 in 1909, 861 in 1908 551 in 1907, 261 in 1906 en 31 in 1903. De Gazelle rijwieliabriek te Dieren deed, in een oplaag van 20.000 exemplaren, een vermakelijk prenten boeksken voor kinderen van 8 tot 10 jaar het licht zien. 't Avontuur of liever de reeks avonturen door den jeugdigen Pieter op zijn Gazelle be leefd, zullen ongetwijfeld ook bij kinderen onder de 8 jaar in den smaak vallen. Dat de Gazelle rijwielfabriek, die het prentenboek kosteloos aan belangstellenden verstrekt door be middeling van hare agenten of waar niet vertegenwoordigd rechtstreeks vanuit Dieren, spoedig van haar voorraad zat afraken, is zeker geen gewaagde voorspelling. „Een hoed mei groote veeren" heeft te Chicago, aan de vrouwelijke universiteit en de rechtbank, heel wat sensatie teweeggebracht. De draagster van dien hoed was mej. Estelle Mercy, leerlinge aan ge noemde universiteit. Zij was een „ongewenschte leerlinge" volgens de directie, omdat zij de geheeie universiteit in opschudding bracht door haar toilet',en en der. laatsien tijd vooral door dsn tewusten hoed, welke op een waarde van f 600 ge schat werd. Mej. Mercy had ver klaard, dat zij dien hoed gekregen had van baar oom, maar een onder- worden. Toen hij op zijn gewone haastige manier het vertrek verliet, duwde hij Lize die aan de deur stond, zacht ter zijde, meer toevallig dan met opzet. Zij wierp hem echter een giftigen blik na en bleef nu ook niet langer. Zoodra ze thuis was gekomen, be vrijdde zij Tobis uit zijn schuilplaats, waar hij zich voor alle veiligheid weer had verborgen en vroeg, of hij een verdacht persoon had gezien. „Ja, een man in een groene jas, vermoedelijk de boschwachter. Ze hebben herhaaldelijk aan de deur ge rammeld, toen moeten zij zeker door het openstaande venster naar binnen zijn gegaan en het huis hebben door zocht. Zien kon ik het niet; maar toen de een weer te voorschijn kwam hoorde ik hem zeggen tot zijn ka meraad „Wij behoeven ons hier niet langer op te houden. Hier is hij niet*. De oude knikte tevreden. „Nu zuilen zij wel niet meer terugkomen. Ga thans slapen op den hooizolder. Wanneer het dag wordt, verbergt gij u daar weer en zoodra morgen de duisternis aanbreekt, gaat ge op weg.* zoek bewees, dat hij een geschenk was van een heer, die met zijn vrouw een echtscheidingsproces voerde. Dat was voldoende reden voor de directie om miss Mercy van school te siuren, die daarop een schadevergoeding eischle van 250 duizend gulden. Het proces was zeer pikant. De advocaat der uni versiteit eindigde zijn pleidooi met de woorden„Zie de beklaagde slechts aan, mijne heeren Zij is het toonbeeld van de geboren flirt. Ge durende het geheeie geding heeft zij niet nagela'en tegen u te glim lachen en u knipoogjes te geven Het schijnt dat de juiy zich daar nog al gestreeld door voelde, want zij veroordeelde de directie tot het geven van een schadeloosstelling van f 6000. De universiteit van Cni- cago heeft echter tegen dit vonnis beroep aangeteekend. De siad Chicago, waar mej. Estelle Mercy woont, is de grootste stad in den staat Illinois en daar is de over heid ten opzichte van coquetteeren- de, ijdele dames lang niet malsch. Illinois kan voor zich de verdienste opeischea: le een zeer kuische staat te zijn, 2e een geheeie hervor ming in de kleeding der vrouw te hebben gebracht. De regeering heeft name'ijk een wct 'er bescherming der viouwelijke deugd en in 't belang der bedreigde zedelijkheid uitge dacht, welke de volgende hoofdpa ragrafen bevat: 1. Het is iedere vrpuw verboden rokken of onderrokken te dragen, waarvan de zoom, a de draagster rechtop staat, meer d.w. 15 c.M. vsn den grond verwijderd is. 2. Absoluut verboden zijn de on der den naam „Peek a boo" bekende tailles, welke de lijnen van het vrou welijke lichaam al te zinnenbeko- rend doen uitkomen. 3. Het gebruik van een corset is slechts veroorloofd in die gevallen, waarbij het als een bepaald noodige gezondheidsmaatregel etkend is, het geen moet worden vastgesteld door het getuigenis vaa een geneesheer. 4. Verboden zijn voorts de al te korle mouwen en de uitgesneden halzen, ook wanneet deze binnen bescheiden grenzen blijven. 5. Met een boete van 25 dollar wordan alle vrouwen gestraft, die bij „uitgaan" te vee! van haar stof felijk omhulsel tusschen hoofd en ceintuur prijsgeven aan hei oog des beschouwers. 6 Met 75 dollar worden beboet alle vrouwen, die zich aan hei strand of in badplaatsen in aanstootgevende kkeding vertoonen. Toonde de straks genoemde jury te Chicago zich tegenover mej Merey bijzonder mild, daarentegen streng tegenover de Universiteilslirectie.de „Wist ik maar waarheen En aan geld ontbreekt het mij ook". „Ik heb brood en spek gekocht, neem dat mee. Met de acht daalders houdt ge 't ook nog wel een poos uit. Meer kan ik niet doen. Je hebt het zoo lang zonder mij gedaan, dus zorg nu maar hoe het gaat. Let goed op, zoodra gij vijftig pas hebt ge daan, klauter je dwars door de den nen den berg op tot aan den weg, dien je nog wel kent van vroeger. Je moet echter rechts houden' want links is, zooals je weet, de sterke helling. Daar boven komt bijna nie mand wegens de rotsen, doch het is de kortste weg naar hetjnaaste dorp. Ik raad je intusschen je niet in het dorp te laten zier. Het is beter, dat ge den weg neemt d :or het bosch, tot je een fiink eind achter je hebt. Op de straat zou het gevaarlijk zijn ge zoudt Rainer kunnen ontmoeten, want hij is 't land in. Hij zal welis waar overmorgen eerst terugkomen doch je weet nooit wat de duivel dikwijls bij elkaar haalt. Slaap nu maar uit 1 Ik pas op." Des nachts kwam er een zwaar onweer; kletterend viel de regen,als rechter Beeman aldaar gaf dezer dagen ook blijk recht te kunnen spreken in een zeer moeilijk geval, dat zeker groote dapperheid van hem vroeg. Verbeeld udat deze rechter zijn eigen vrouw tot een boete ver oordeelde wegens oneerbiedig optre den in de rechtzaal. Mevrouw Beeman begaf zich Zaterdag naar de rechtbank om haar man af te halen. Toen zij de rechizaal binnenkwam, was de rechter juist bezig met een jong- menscb, wegens wanordelijk gedrag terecht staande. De jonge man werd beboet en toen hij verklaarde geen geld te hebben, gaf de rechter last, hem naar de gevangenis te brengen. Dat is schandelijk, riep mevrouw Beeman luide uit. Stilte, riep de rechter, maar mevror.w Beeman, blijk baar meenende, dat ze thuis was, wilde niet stil zijn en wJgerde beslist den rechter het laatste woord te laten. Toen raapte de rechter al zijn mannenmoed bijeen en legde de oproerige vrouw een boete van 25 dollar op. Over wat er in de woning van rechter Bee nan. later volgde, zwijgen de bladen met zeer te waa deeren bescheidenheid. 'tGaat ons toch niet aan, wie er thui3 het laatste woord zal hebben gehadde rechter dan wel zijn we derhelft. We hopen echter, dat de huiselijke vrede niet blijvend verstoord zal zijn. Dat zou jammer wezen, is het onweer voorbij en hebben zij elkaar weergevonden, moge het dan tusschen hen zijn en moge Tiet zoo wezen in ieder huis, waar de echtelijke hemel door onweerswolken was verdonkerd I ais tusschen twee gelieven, die samen wat hebben „gehad*, maar ten slotte in een teedere verzoening zich inniger ver binden. Mogen we zulk een verzoening even iilustreeren door het volgende Ze waren zoo innig, zoo innig verliefd, Verliefd wel tot over hun ooren Maar soms had nij haar, en zij hem gegriefd Dat schijnt bij verliefdheid te hooren. 't Was gewonelijk niets, maar 'n niets is In de oogen van een die verliefd is En daardoor ontstond- er een woord van Zooals iemand zegt die gegriefd is. Zij pakte cadeautjes en brieven te zaam, Bond alles secuur in een doosje, Schreef een hartigen brief, al vermeed zij [zijn naam. Ging zitten en schreide een poosje. Hij pakte het uit en zag alles terug Wat hij eenmaal aan haar had gezonden, Doorsnuffelde alles heel schielijk en ving, Maar had wat hij zocht niet gevonden. Toen zette hij zich neer en schreef haastig [een brief „Ik heb al, wat gij zond mij, ontvangen; „Maar de kussen" die 'k gaf ti zoo innig [en lief, „Zondt gij niet, en ik wacht met [verlangen". Zij zond hem een briefje per keerende post: „Ik wil met mijn antwoord niet dralen; moest de gansche omgeving warden overstroomd. Als in een vaal geel licht gehuld, lag daar de hut van de oude Lize. Tobias siiep niet; steunende keerde hij zich om op het hooi en mompelde „Ik v/ou dat de wereld verging Ellendig leven te slecht voor een hond!" „Ieder krijgt wat hij waard is", zei de oude barsch. „Dat jammeren knn je sparen hel helpt niet meer." Tobias balde de vuist. Hij wist zeif niet, wien bij bedreigde doch in het gevoel zijner ellende greep een blinde woede tegen het gansche menschengeslacht hem aan. Hij haatte en verwenschte degenen, die thans rustig en onbezorgd sluimerden, die een thuis hadden en het daglicht niet behoefden te schuwen. Op den „Edelhof" klopte ook een diep bedroefd hart. Hildegard lag op de knieën en bad innig voor den afwezigen vader. Het was haar zoo bang te moede en zij kwam zich voor als beladen met schuld, omdat zij hem haar bezoek met C nstance aan de oude Lize had verzwegen en haar ontmoeting met den vreemden 5 man. Dat was immers bijna zooveel „Als gij zooveel waarde aan die kussen [dan hecht. „Dan moet ge ze zelf komen halen". Ei zoo kwam het weer in orde. In orde is het nu ook met de ver loving van de aartshertogin Ella, de lievelingskleindochter van den ouden Ooslenrijkschen keizer. Niet echter met een Beierschen prins, zcoals werd verwacht, maar met den lui tenant graaf George Waldburg, den gouverneur en vriend van de jongere broeders van aartshertogin Eiia. Graaf Waldburg is een ielg van een oud- adfllijk geslacht en in zoover doet de prinses geen mésalliance, maar de omstandigheid, dat hij de gou verneur was van haar broeders, heeft het den ouders moeilijk gemaakt hun toestemming te verkenen, Paasch-Zondag reisde echter de oude Keizer, niettegenstaande het af schuwelijke weer en in spijt van de raadgevingen zijner artsen, naar Wall- see, de woonplaats zijner dochter Aartshertogin Valeria, om haar en haar echtgenoot te overreden aan den har- tewensch der dochter gehoor te geven. De verliefde Ella had, toen de ouders toestemming weigerden, een beroep gedaan op den beminden Keizerlijken grootvader, en deze was zonder ver wijl op reis gegaan om zijn kleindoch ter bij t: staan. Natuurlijk miste zulk een krachtige hulp de uitwerking niet en twee uur na 's Keizers aankomst in Wallsee, waren de luitenant en de jonge Aartshertogin een verloofd paar. Deze kleine hofroman maakt voor ons den yriendelijken Keizer nog be minnelijker. Van het Oostemijksche hof gaan onze gedachten naar dat in het koniakrijk Siam, naar het viou- wenpaleis te Bangkok. De bladen melden ons, dat Siam het eenige land is, waar een vrouwelijk politiecorps bestaat. Deze dames die een keurig uniform dragen, worden gerecruteerd uit de oudere vrouwen van het rijk. Zij dra gen echter geen wapens, want haar politiedienst is van een zeer vredigen aard. Haar voornaamste bedrijf is, om dienst te doen als poortwachtsters en spionnen in het vrouwenpaieis te Bangkok. Zij vergezellen eiken vreem deling, die dit paleis bezoekt, en heb ben er sireng op toe te zien, dat geen liefde voor een vreemde het har! der koninklijke vrouwen of der dames van het hof binnen s'uipt. Twee van deze amazonen volgen eiken bezoeker, en dit geleide verlaat hem niet voor en aleer hij het gebouw weder verlaat. Siam iniusschen, is in de laaste jaren dank zij ook den arbeid van den be schaafden en geleerden koning Chuia- longkorn, meer en meer ontvankelijk geworden voor de Europeesche cul tuur, en de regeering vertoont in den laatst n tijd wel eenige neiging, dit als een leugen. Wanneer hij nu maar terug was, opdat zij hem met dub bele zorgvuldigheid kon omgeven 1 De nacht duurde ook zoo eind.-loos lang en de storm raasde rondom het huis, dat het dikwijls geleek op een toornig dreigend gehuil. Toen de morgen aanbrak, bedekten donkere door het luchtruim v!i°gende wolken den hemel, doch de regen was geëindigd en de dorstige bodem had het water bijna opgezogen. De anders zoo heldere molenbeek was hoog gezwollen, troebel en geelach tig en haar golven ruischten, dat men het ob verren afstand kon hooren. Het gansche landschap zag er on vriendelijk, bijna melancholisch uit. Tegen den avond begon het op te vroolijken en met het aanbreken van den nacht verscheen de maan tusschen de gescheurde wolken. De wind streek nog door de twijgen en schudde dikke droppels naar beneden. Lize stond voor haar zoon, met een klein flikkerend olielambje in de hand, dat slechts een zwak licht in de kamer wierp, en zei met vaste stem: „Neem thans je bundel'je op en ga t - (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1