inken. i Cacao Van Houten's Vrijdag 19 April Heils, a sch del Feuilleton. Haaf en Smart. VLAG. I van Soldaten ïnhuis ngshuis No. 93. 50e Jaargang, 1912. vraagd cherp iel BINNENLAND. De beste voor den prijs Land- en Tuinbouw. it SMITS gavond 8 uur aat. S ZIEN. aan de Bad- op. I. WARREN, No. 58. me e, 3LAAPKA- angeboden, AdresMej. 15. zoo spoedig reden een van werk- met hetgoud- ieten de voor van leeftijd en kring onder van dit blad. Loodswezen, ss. Courant." j VLISS1NGSCHE COURAiNT. jewr Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zors- en Feestdagen. TELEFOONWUMMEE 10. Hhonnements-Aduerfenfiën op zeer woordselige uoerioaardsn Raden- en Ziektewet. Door verschillende eigenaars of beheerders van ondernemingen van nijverheid, handel of landbouw in Nederland is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Gene raal, waarin zij verzoeken om, voor het geval het beginsel van verplichte verzekering in het ontwerp Ziektewet neergelegd, bij de Kamer instemming zal vinden, het daarheen te leiden, dat de aanhangige ontwerpen zooda nig worden gewijzigd, datde sa menkoppeling van de Ongevallen verzekering met de Ziekteverzekering uit de wet worde gelicht; ds hoe grootheid en de duur der uitkeering vanwege den Raad van Arbeid door de wet zelf wordt bepaaldaan de bijzondere kassen de noodige zelf standigheid worde verleend. De zonsverduistering. Met gejuich werd het schoone weer door alle leden der zon-eclips- commissie te Maastricht begroet. Men was evenwel bang voor lichte be- w olking verder op den dag, wat ook bewaarheid is, doch vee! ongemak hebben deze niet veroorzaakt. De plotselinge stoornis van Dins dag door het niet werken van den dynamowagen was 's nachts hersteld door het leggen, van 2V3 K.M. kabel naar een bierfabriek, zoodat alles geregeld zijn gang kon gaan. Toen de verduistering haar maxi mum had bereikt, constateerde de afdeeling Leiden dat het kamp Ka- berg werkelp op de centrale lijn lag, zoodat de berekeningen zuiver zijn. De uitslagen der groote waar nemingen zijn nog niet bekendtoch mogen ze als geslaagd worden be schouwd. Verder zijn 6 protuberan- ties gezien, iets van de corona en de voorafgaande vliegende schaduwen, doch geen „flashes". Venus kwam aan den hemel. Iedereen is tevreden over het ver loop der expeditie en met spanning ziet men den uitslag der berekeningen tegemoet. De correspondent van de „N. Ct.* seint uit het Eclipskamp d.ö. 17 dezer Na afloop van de lezing, op Maan dag van prof. Nijiand en ook Dinsdag nog waren uitnoodigingen afgegeven, om gisterenmiddag van 3 tot 5 uur een bezoek te brengen aan het „Eclipskamp", op ongeveer 3 kwar tier afstand van de stad. Op den tocht langs de nu droge veldwegen zagen we de Nededandsche vlag -wapperen op een der tenten, en ofschoon het er niet overvol was, bleek het bezoek toch groot. We troffen prof. Nijiand juist bezig een uitlegging te geven van den —O— 24.) „Er waren maar een paar jammerlijk koperen en zilveren geldstukjes in. Dat is nu eenmaal geschied en het valt niet te veranderen waarom staan wij daarom zoo te kletsen, terwijl de speurhonden mij nazitten De oude ging de hut binnen en zag naar alle kanten. „Er is nog niets te zien," zei zij. „Pas nu op Hier blijven kunt ge niet." „Waar moet ik dan heen „Dat zul je dadelijk zien." Zij had den stok, waarop zij steeds leunde, in een hoek gezet, en toonde een behendigheid en een kracht, die geheel in tegenspraak scheen met haar gebrekkigheid. Met sterke armen haalde zij een ladder uit den geiten stal te voorschijn en vervolgde„Nu vlug op den hooizolder en vandaar door het venster op het dak! De ladder trek je naar boven en plaats grooien kijker met spectoroscoop en spiegels en met zeer veel belangstel ling kennisnemen van mogelijke waarnemingen, door het publiek ge daan. Zoo waren er verschillende heeren, die duidelijk een uitsteeksel hadden gezien en nu verlangend waren te vernemen, of dit een pro tuberans zou geweest zijn. De ge leerde kon dit moeilijk uitmaken en vermoedde, dat dit wei iets van de corona kon wezen. Velen hadden het smalle iichtcirkeltje om de zon niet gezien, anderen slechts zeer kort, wat dan ook het geval schijnt geweest te zijn. Weer anderen hebben duidelijk onder de zon een roodachtigen schijn gezien, als het avondrood. De thermometer daalde op éen plaats plotseling drie graden en hei werd heel koud, terwijl we in de zon zaten, 't Leek wel een prachtige avond met volle maan. De ster Venus is door velen gezien, maar geen an dere sterren. Nachtvogels vlogen uit en door enkelen werd gezien, dat de haan zijn kippen op stok dreef. Ook werd door meerdere heeren in het villapark in het zuiden der stad waargenomen, dat er op het oogen- blik, waarop de maat de zon be dekte, en de tegenovergestelde sikkel moest ontstaan, dit boven door plaats had, terwijl dit volgens de be rekening door die personen onder- langs had moeten geschieden. Prof. Nijiand nam er nota van. Er was niets ontwikkeld en nagegaan. De uilkomsten zullen wel meer aan het licht brengen. Men is er echter niet zeker van, dat men hei kamp juist op de centrale lijn heef; opge slagen. Men denkt, dat men iets meer Noordelijk is geweest. Men was zeer tevreden over de gedane waarnemingen, vooral ais men in aanmerking neemt zooals een der professoj^n zei dat in Spanje, waar men meesial op goed weer kan rekenen, de laatste waar nemingen ni&t goed uitvielen en in ons land, waar vier van de vijf kan sen op geen goed weer stonden, dit zoo heeft medegewerkt. A. de Monchy. f Gisteren is te Rotterdam in den ouderdom van 80 jaar overleden de heer A. deMor.chy. Aanvankelijk voor den scheepsbouw opgeleid, wijdde hij zich al spoedig aan den graan handel. In 1848 stichtte hij te Gro ningen de graanfirma De Monchy en Co. In 1863 werd hij agent der Ncd. Bank te Groningen en wcs daar te vens vele jaren lid van den gemeente raad en voorziiier van de Kamer van Koophandel. In 1873 werd bij direc teur der bijbank van de Nederland- sche Bank te Rotterdam, welke be trekking de overledene tot 1896 vervulde. In 1877 werd hij lid van dien tegen de rotsen. Hij is lang ge noeg om bij de kloof te komen, achter welke het boschje met de zwarte besschen staat. Daar is een spleet, waarin gij je kunt verbergen, Den ladder haal ik weer naar beneden. Daar boven zal niemand je zoeken, en gebeurt het toch, dan moet ge maar zien hoe ge u zelf helpt. Wan neer de politie er geweest is en niets heeft gevonden, zullen wij wel verder praten." Hij gaf gevolg aan den raad en zijn moeder bracht, niet zonder moeite, den ladder weer op zijn plaats en hing er waschgoed over. De deur van haar hut liet zij openstaan, ging op een boom zitten en begon met een lap eenige tinnen borden te poetsen. Zij zag in 't geheel niet van haar werk op, toen zij een half uur later haastige schreden hoorde naderen Eerst toen zij werd aangesproken, hief zij het hoofd op en beantwoordde de vraag, of zij misschien ook een ver dacht persoon had gezien, met een onverschillig: „Neen!" „Hedennacht is de tuinman Lorenz overvallen en beroofd. Weet gij daar niets van vroeg de gendarme, ter 'j&.an het publiek kan hetrl foordeel worden gelaten, of Rona inderdaad is 1 Kg 1.50 Kg. /0.42 0.80 M0„ -0.18 den gemeenteraad te Rotterdam en bleef dat tot 1899. Op 63 jarigen leeftijd werd hij weihouder tot 1899. Hij was vete jaren commissaris der Rott. Hyp. Bank, van de Holland Amerika-'.ijn enz. Zijn groote verdiensten werden ook door H. M. de Koningin erkend door de benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Middelbaar onderwijs. in „De Tijd" vraagt dr. P. j. M. van Gils aandacht foor het bijzonder middelbaar onderwijs. Hij hoopt, dat de Christelijke Kamermeerderheid zich zal verzetten tegen de uitbreidings plannen van Hoogere Burgerscholen, door de re geering voorgesteld. De schrijver merkt o. a. op Moge het parool zijn geen cent meer aan hetgeen thans wordt toe- ges'aan, vooraleer aan de confessio neel*: H. B. school het leven wordt mogelijk gemaakt. Praktisch geen uitbreiding van weike Rijks school ook, vooraleer een zeer merkelijk verhoogd subsidie per lesuur aan de 5 j. en 3 j. bijzondere wordt toe gekend. Museum Volksbond. Met een beperkte ruimte heeft het museum van den Volksbond tegen drankmisbruik te Utrecht gewoekerd om iets goeds tot stand te brengen. Het geheeie museum beslaat vier vertiekken. In hei eerste ontdekt men de afdeeling „huisvlijt." Aan deze afdeeling is zeer groote zorg be.sieed. In het tweede vertrek zijn geplaatst de afdeeiingen „volkshuisvesting" en „volksvoeding", twee terreinen waar op de Volksbond eveneens in vele wijl hij haar scherp aanzag. „O ja, Anton uit „de Kruik" heeft het mij reeds verield", antwoordde zij, terwijl zij den tinnen schotel in cle zon hield. „Maar wat ga mij dat aan Lorenz heeft mij niets goeds gedaan, opdat, ik zou huilen en er zijn wel land- loopers genoeg op de wereld, maar bij mij zal er geen verdwalen „Ik zal toch eens onderzoeken daarbinnen, want men kan je niet altijd vertrouwen, gij ziji een listige, oude heks!" „Wie niet 'oud wil worden, moet zich laten ophangen, wanneer hij jong is", bromde zij hem achterna. „Overigens mag hij mijnentwege naar binnen gaan en alles onderst boven keeren. Het is wel eens goed, wan neer de boei wordt opgeruimd." De man deed een nauwkeurig onderzoek, doch kon niets ontdekken en verliet de hut met de overtuiging, dat de bewoonster de waarheid had gesproken. Hij droeg haar op, dadelijk aangifte te doen bij den schout, wanneer zij iets verdachts zag, en vervolgde toen zijn weg. Toen hij uit het gezicht was verdwenen, klom zijner afdeeiingen reeds sinds jaren met ijver werkzaam is en zijne spo ren heeft verdiend. In hetzelfde vertrek wordt de „Ver- eeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen" verte genwoordigd door een belangwek kende inzending van photo's en sta tistieke cijfers, de Vereeniging ter bestnjding der tuberculose door haar kartons met wenken en waarschu wingen. Een derde kamer is geheel gewijd aan het meer wetenschappelijk ge deelte van het a'coholvraagstuk. Ten slotte zien we een kamer ge wijd aan den arbeid van den Volks bond, in woord en beeld getuigende van alles wat de bond heeft ge sticht en tot stand gebracht. Het aanvankelijke plan voor de stichting van een museum voor de kennis van het alcoholvraagstuk is, bij gebrek aan voldoende geldmid delen, s'echts op kleinere schaal uitgevoerd, zoodat dit bescheiden maar toch leerrijk museum ten slotte tot stand kwam. Het museum kan kosteloos worden bezichtigd op werkdagen van 11 5 uur en op Zon- en feestdagen van 1—5 uur. De gemeenteraad van Haarlem heeft het voorstel tot afschaffing v n de kermis verworpen met 17 tegen 13 stemmen. Misbruik van Chilisalpeter. Daar wordt met kunstmeststoffen nog raar omgesprongen, en vaak nog wordt een meststof of een handelaar veroordeeld om de verkeerde gevol gen, die men er van heeft onder vonden, terwij! deze toch alleen te wijtrn waren aan het avereciitsche gebruik. Ten onrechte moet vooral de Chilisalpeter het ontgelden. Maar hoe dwaas, hoe onkundig kan men nog handelenDen vorigen zomer liep ik met iemand in zijn tuin. „Met de Chili ben ik zeker bedrogen," zeids hij, „ik had er mijn posteleinbed zoo krachtig mee bemest, en er is niets, letterlijk niets van 'i zaad op gekomen de enkele sprietjes die zich Heien zien, verdwenen nog." Zoo kiaagde de man. Wat bleek echter toen ik hem ondervroeg Dat hij op een bedje van onge veer 21/,, vierkante Meter een heel pond (Vu Kilo) Chili had gestrooid 1 Per Are (100 M-) dus 20 kiio, per bunder 20 balenWas het een won der, dat er van 't zaad niets was terecht gekomen Bij sommige groen ten geeft man 7 Kiio per Are, en dan over 2 of meer malen verdeeld, liefst opgelost in flink wat water. Teveel voedingszouten opeens bijten zaden zij weer op den hooizolder, opende het venster en riep zacht den naam van haar zoon. Tobias kwam te voorschijn, Dit maal had hij den ladder niet noodig doch klauterde met groote vlughei i op het dak en keerde terug in het binnenste van het huisje. „Voor dezen keer is alles goed gegaan, en wanneer ik je dezen nacht nog verberg, kan je er aan geloover, dat ge gered zijt. Ik zal in den na middag naar den schout van het dorp gaan en hem zeggen dat ik bij het verzamelen van kruiden een vreemdeling heb gezien, misschien breng ik hem op een vaisch spoor, dan moet gij echter weg, en hoe verder, hoe beter 1" „Hoe kan ik dat zonder geld „Zij haalde te voorschijn hetgeen zij van Constance en Hildegard ge kregen had en gaf het hem. „Pak aan het is alles wat ik heb". Hij telde het geld. „Daar houd ik 't niet lang mee uit." „Welnu dan kan ik je niet heipen. Zie maar, hoe gij u er doorslaat." Hij antwoordde niet, doch staarde somber voor zich. en plantdeeien dood. Men kan even wel ook te weinig geven, dat spreekt, 't Komt ook voor. Bij al te voorzich tige óf onkundige óf te zuinige lie den. Dan ziet men natuurlijk geen resultaat. Die niet geeft ontvangt ook niet. De Chili doet wel wonderen maar zij moet niet op homoeopati- sche wijze worden tos gepast. Is men bang door te groote hoeveelheid te schaden, dan losse men de meststof op in vee! water, of passé de uit- strooiing in eenige malen toe. Geen of onvoldoende resultaten neemt men ook waar tij te vroege of te late aanwending, Uitstrooiing een heele poos vóór de planten op komen, kan de meststof, als er vee! regen valt, doen uitloogen, dan gaat er van de werking natuurlijk verloren. Maar wacht men met de uitstrooiing te lang, totdat het gewas als 't ware is uitgegroeid, of in 't zaad begint te schieten, dan is de meststof ook ais weggeworpen. Erger wordt het als te onpas, ontijdig wordt „gechi- iied"als de planten nat zijn van regen of dauwdan komen tr vlek ken op de bladeren, voorai als de zon er op schijnt. Of ais de meststof in de harten of kroppen, tusschen en op de bladeren blijft liggen of wei rondom stengels en wortels iigt uit gespreid en niet spoedig wordt op gelost dan zit de mest om de pian- tendeeien „gebakken," en deze wor den vernietigd. In ai deze gevaiien is het 't mis bruik dat sciiuaJf. Eu nier geldt ook hei oude bekende rijmpje, eenigszins gewijzigd Misbruik verkeert het beste goed, Dat 't niets dan kwaaa en onheil doet Ja, heilzaam nu;te medicijn, 't Ontijd gebruikt, keert in venijn. Ontwikkeling van het Marktwezen. in de vergadering van den ge meenteraad van Vrijdag jl. werd, op verzoek van den heer j. de Meij, besloten het rapport van de com missie inzake de ontwikkeling van het marktwezen in druk te doen ver schijnen. Dit rapport is thans gepubliceerd en luidt in zijn geheel als volgt De commissie benoemd in de ver gadering van 30 Juni van het vorige jaar, bestaande uit de heeren J. G. van Niftrik, G. van de Putte, H. J. Tichelman en P. F. Auer, om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid om het marktwezen, het welk in deze gemeente in zeer ge- drukten toestand verkeert, te ontwik kelen en zoo mogelijk tot bloei te brengen, heeft de eer het volgende als resultaat van haar onderzoek mede te deelen. Ofschoon het marktwezen alhier De oude Lize was altijd in de keuken en stal bezig en zag her haaldelijk scherp uit, om den zoon tijdig te kunnen waarschuwen. Doch de politie was niet zeer talrijk. De gendarme had den burgemeester be- richt gebracht en zwierf nu met zijn collega door een ander deel van het bosch. Des namiddags ging de oude vrouw werkelijk naar het dorp, begaf zich naar den rechter en vertelde, dat zij aan de Mariabron een vreem den heer met rood, stoppelig haar had gezien, die zeer veel haast scheen te hebben en den weg naar G. in sloeg. Nog verscheiden andere perso nen die in de treurige gebeurtenis be trokken waren, waren tegenwoordig en onder hen ook Hans Rainer. „Het is mogelijk, dat de dader naar G, ontkomen is, maar ik geloof het niet", zei hij met een argwanende blik op Lize. „Volgens mijn inzien houdt hij zich hier ergens veroorgen." (Woldt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1