Donderdag 18 April No. 92. 50e Jaargang, 1912. Van week fof week. Feuilleton. Haaf en Smart. BINNENLAND. VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Vgrsshijn! dagelijks, uitgezonderd ep Zon- ®n Fesstdag©ns TELEFOONNUMMER 10. fibormemsnis-ftdwert@ntiën op zeer uoordeefige woortosarden Van de Russische pogingen om toenadering te brengen tusschen de strijdvoerende mogendheden in het zuiden, valt ai heel weinig te ver teilen. Het loopt juist zooals men kon nagaan dat hel loopen zou. Wanneer de Turksche regeering ooit in een toestand mocht geraken van den oor log niet te kunnen voortzetten, of wanneer de binnenlandsche politieke omstandigheden haar tot frontver andering mochten dwingen, ja, dan zal er vrede komenmaar voor het oogenblik is er meer kans dat Italië uitgeput zal raken als Turkije, dat in ieder geval vrij wat goedkooper en gemakkelijker oorlog voert. Intusschen hebben de Italianen toch weer eens een ander punt aan de kust bezetnl. Zoeara aan de grens van Tunis. Veel zullen ze er niet aan hebben maar in hun omstandighe den kan men veilig zeggen, dat een klein winstje een zoet winstje is. Het groote feit van den dag is na tuurlijk de indiening van het Home Rule ontwerp in het Vereenigd Ko ninkrijk. Zes en twintig jaren gele den werd door Gladstone de eerste ernstige poging gedaan om aan de grootendeels katholieke en naar hunne overtuiging in onderdrukking ver- keerende Ieren een eigen bestuur in zuiver binnenlandsche of huishoude lijke aangelegenheden le verschaffen. Sedert was men geen stap verder gekomen. Na de gebeurtenissen der laatste tijden is het zoo goed als zeker dat het ontwerp wet zal worden. De lords zullen dat niet kunnen tegen houden en de oppositie der protes- lantsche Ieren van Ulster, die be vreesd zijn dat ze door hun katho lieke landgenooten zooveel mogelijk zullen worden achteruitgesteld, zal aan de zaak wel geen andere wen ding gevenwant de wet zal daar tegen door verschillende bepalingen waken. Het parlement te Londen be houdt bovendien zeker gezag, behalve in belangen van zuiver plaatselijken aard. Vooral in zaken van godsdienst waakt het ontwerp tegen het toeken nen van voorrechten en het maken van verschil tusschen belijders van verschillende gezindheden. Er zal een Eerste en een Tweede Kamer wezen en de Eerste Kamer zai voorloopig door de Engelsche regeering, later door het uitvoerend bewind in Ier land worden benoemd. Dit uitvoerend bewind bestaat uit het ministerie en den lord-ïuitenant, of onder-koning, die namens de kroon optreedt en h;t recht van veto heeft. Wetten, in strijd met de algemeene wetgeving des rijk?, zuilen voorts krachteloos zijn. 23.) „Wie is daar?" hoorde men den oude ro°pen. „Maak open en vraag niet langer 1 Ik heb geen tijd om te wachten 1" knarsetandde de man en woedend sloeg hij met de vuist tegen het hout. Het venstertje in het dakkamertje werd opengestootan. Lize zag naar beneden, doch schrok terug met den schreeuw: „Groote God, Tobias!" „Schreeuw het maar dadeiyk uit in het bosch opdat men het in het Jorp hoort", bromde de man. „Wan neer ik my niet moest verbergen, zou niemand mij naar dit oude nest hebben doen terugkeeren." Weinige oogenblikken later werd de deur geopend en de oude verscheen °P den drempel. Zij gaf haar zoon geen welkomstgroet, doch zei op «arschen toon„Kom binnen Hy gaf gevolg aan de uitnoodiging Het staat vast dat financieel Ier land zich zelf voor het tegenwoordige niet bedruipen kan. Een argument tegen Home Rule is dat echter niet want de rijke Engeische grondbezit ters hebben de Iersche pachters aan de genaden hunner gemachtigden overgelaten en voor land en volk nooit iets gedaan. Ierland is een diep treurig voorbeeld van achteruitgang, armoede en verval. De financlëele regeling is daarom moeilijk. Het rijk moet blijven bijspringen en eerst na verloop van langen lijd zal op dit gebied van zelfstandigheid sprake kunnen wezen. ln de zaken der Chineesche repu bliek schijnt nu toch eenig meer licht te komen. Het moet beslist wezen dat Peking de hoofdstad van het rijk zal blijven en de volksverfegenwoordigers daar dus vergaderen zullen. Zooals men weet, is er nog geen sprake van afgevaardigden bij directe volks keuze dat komt eerst iater. Voor loopig zijn het de provinciale staten, om dit woord hier nu eens te ge bruiken, die ieder eenige leden be noemen. Het zielental voor dit par lement zai niet groot wezen 126. Dat is voorloopig beter dan een zeer groot aantalmaar natuurlijk hangt veel af van de vraag of de verkiezingen al of niet door de regeering zullen woiden beïnvloed, waarvoor vooral in het noorden nog al veel vrees schijnt te bestaan. Te Nice, het voormalige Iiaiiaan- sche grondgebied, en ie Cannes, hebben Engelschen en Franschen feest gevierd ter eere der onthulling van een gedenkteeken van wijlen Victoria van Engeland en van een standbeeld voor wylen haar zoon Eduard VII. Het is van algemeene be kendheid dat de laatstgenoemde vorst, ofschoon hij persoonlijk trachtte met Duifschland op goeden voet te blyven, vooral heil zag in een nauwere aan sluiting bij de Fransche republieken het ligt geheel in den aard der zaak dat dii streven in Frankrijk hooglijk werd gewaardeerd en zeer veel succes had. De geschiedenis van Europa der laatste jaren werd er geheel door ge regeerd dat Frankrijk thans Marokko heeft is er een direct gevolg van maar dat er een vreeseiijke ooriog met Duitschland ontbrand ware, zou er ook zeer goed een gevolg van hebben kunnen wezen, ai heeft men dat onder de machthsbbenden in hel Vereenigd Koninkryk waarschijnlijk nooit gewild. Vast s'aat het dat Duitschland, ten gevolge der entente tusschen de twee volken aan 't kanaal (die geen verbond was of is), een toontje lager heeft moeten zingen wel waarschijnlijk is het dat men, schoor zelf den grendel voor de deur en wierp zich op de bank tegen, den muur. „Je hebt in jaren niets van, je laten hooren", merkte de vrouw wantrou wend op. „Hoe kom je thans hier?' „Om dat te vertellen, zullen we later tijd genoeg hebben. Ik heb hon ger en dorst!" Lize nam den ketel van het vuur, vulde een kleinen schotel met soep, plaatste die op de tafel en legde het vleesch, dat Hildegard had gebracht en het restje van het brood daar naast. Hij at met werkelyke gulzigheid en verlangde toen te drinken. „Daar staat een kruik water. Bran dewijn is bij mij niet te vinden", antwoordde zy kort. Weer bromde hij een verwensching. „Waar kom je van daan vroeg zij nogmaals. „Waar zou ik anders van daan kunnen komen dan uit de gevange nis?" antwoordde hij norsch. „Losgebroken „Ja!" „Wat moet er dan nu met je ge beuren „Weet ik het? Ik ben nergens een tiental jaren geleden, aan de overzijde van het Kanaal het verkeerde van zijn geïsoleerde positie is gaan inzien en ook het verkeerde van zijn algemeene politieke richting. De groote bekeering in Zuid-Afrika be wijst dat. In ieder geval mag men dankbaar aannemen, dat het Euro- peesche evenwicht op dit oogenblik beter is dan vóór de entente. Evenals volgens cien oud-Neder- landschen dichter, „Gommer en Ar- mijn te hoof, dongen om het recht geloof", zoo dingen de aarts-candi- daten Roosevelt en Taft i de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika om het presidentschap der Unie. De heer Roosevelt zou den heer Taft gaarne uit het Witte Huis laten ver huizen, cn ieder der herren gelooft natuurlijk dat hij de ware staatsmans- wijsheid bezit, ofschoon het vast s'raai dat dit moet gepaard gaan met den noodigen ernst en de noodige waardigheid, waaraan het daar te lande nog al eens en ook ïr. dit ge- va! ontbreekt, maar het is niet zeer waarschijnlijk dat de meerderheid der repubükeinsche kiezers verandering van president wenschk Afdoende redenen daarvoor schijnen dan ook geheel te ontbreken maar zoa'n ver- kiezrgscampagne is voor een echten Amerikaan een stuk van zijn leven. 11 d t geval zal het einde waarschijn lijk wezen, dat de dikke heer Taft herkozen wordt en beide vijanden daarna ais van ouds de, beste vrien- pen worden. Vermoedotljk zal het, dit is ook echt Amerikaansch, den heer Taft veel goed doen, dat er een aan slag op zijn leven moet gepleegd zijn. Of de reclame echt is durven wij niet te beslissen. Franschen en Arabieren in Marokko zijn weer eens aan 't vechten ge weest, niet ver van Oedsdja en het schynt ditmaal nog al aangekomen te zyn ook; de Franschen hebben ten minste een vrij groot verlies ge leden. Dat zijn deiasten, die natuur- lyk met de lusten gepaard gaan. De Arabische stammen laten zich nu eenmaal niet bij overeenkomst ver- koopen. Z'j gehoorzamen op zyn best hun eigen Sultan en van al dat vreemde gespuis van Franschen en Spanjaarden willen ze niets weten. Eens zullen de Franschen dien tegen stand ook daar wei overwinnenin ieder geva! er feitelijk kans blijven maar voor 't tegenwoordige zijn ze nog lang niet waar ze wezen moeten. De Rijksmiddelen. Al is de vermeerdering van de op meer thuis, sedert Rainer my wegge stuurd heeft en mij een getuigschrift heeft geweigerd. God verdoeme hem 1 Ik heb het dikwyis met den arbeid weer willen probeeren, maar wat gaf het Hier in de buurt was niets meer voor mij, want wie inlichtingen vroeg op den „Edelhof" veraam alles zeer nauwkeurig, en in den vreemde ging het niet beter, daar was het ook aiiyd Waar is je getuigschrift „Ja, dat is waar," zei de oude, het hoofd in de hand steunendedie Rai ner is en blijft een hardvochtig man. Wat heb ik hem destijds gebeden en gesmeekt doch het was te ver geefs. Misschien was het toch an ders geworden, wanneer hy alles geweten had". „Best mogelijk," „Wanneer gij een iandlooper of nog wat erger zijt, heeft hij dat te verantwoorden." Op dit oogenblik klopte weer iemand. Met een sprong was Tobias in de kleine kamer, die aan de keuken grensde, verborg zich in een hoek naast de bruingeverfde kast, die alles bevatte wat de oude bezat en trok van onder zijn gescheurde jas een brengst der Ryksmiddelen over de maand Maart niet zoo groot als over de beide vorige maanden van dit jaar, toch mag men met het resultaat terveden zijn. Vergeleken bij het vorig jaar heeft Maart 1912 siechls een verhooging van f 221,129,011/1 onder gaan; maar Maart 1911 was dan ook buitengewoon mooi geweest, daar zij bijna een miliioen meer had opge leverd dan haar naamgenoot van 1910. De geheele opbrengst van de afge- loopen maand was f 14,576,734,907a tegen f 14,355,605.89 in 1911. De directe belastingen bleven f 13,000 beneden Maart 1911, hetgeen is toe te schrijven aan de grondbelasting, die f72 000 en hst personeel, dat f 14,000 minder opbracht, waar te genover een hoogere opbrengt stond van f31,000 bij de bedrijfsbelasting en f42,000 bij de Vermogensbelas ting. De invoerrechten zijn met een be drag van f 104,000 boven 1911 ge stegen. Van de accijnzen brachten die op de suiker f 180,000, die op het ge distilleerd 124.000, die op het zout 18000 en die op het bier f 9000 meer op, terwijl de wijnaccijns met f 53000 en die op het geslacht met f46,000 beneden de opbrengst van verleden jaar bleven. Ook de belasting o? gouden en zilveren werken leverde een klein bedrag minder dan in 1911. Bij de indi-ecte belastingen vonden wij geen byzonder mooie cijfers. De zegelrechten waren f 50,000,,;de re gistratierechten f 40,000 en de hypo theekrechten f4000 mi-ider, welke achteruitgang eenigszins werd goed gemaakt door een stijging der suc cessierechten met f 78,000. De domeinen braenten dit jaar f 19,000 en de Staatsloterij f84,000 minder op doch de posteryen wijzen een vooruitgang aan van f41,000 en de loodsgelden van niet minder dan f 42,000. Al kan dus niet van een groo! acctès worden gesproken, da maand Maart 1912 geeft toch geen reder, tot teleurstelling. Over de eerste drie maanden van dit jaar is nu ontvan gen f 38,857,330,037s- By vergeiy- king met het vorig jaa', toen de opbrengst in hetzelfde tijdperk f 37,371 168.687a was, zyn we dus thans f 1,486,161.35 op 1911 vooruit. (»N. O.") Ziekteverzekering. Naar wij vernemen, is gisteren de commissie van voorbereiding voor de Ziekteverzekering gereedgekomen met de behandeling der amendemen- t n betreffende de Rndenwet en is zij heden aangevangen met de te- spreking der amendementen ten aan zien der Ziekteverzekering. mes te voorschijn, dat hij in zijn gespierde vuist voor den aanval ge reed hield. De binnenkomende was echter geen vervolger, doch knaap van ongeveer veertien jaren, -die geneesmiddelen voor de zieke koe wilde halen, want de oude kon, heette het, even goed een koe genezen, ais beheksen. Zij gaf hem het gevraagde en nam de enkele centen daarvoor in ont vangst. „Het gaat daar in 't dorp druk toe vandaag", zei de knaap met een ge heimzinnig gezicht en voegde er toen bij, dat men des nachts den tuinman Lorenz met bloeiende wonde aan het hoofd, een messteek in de borst en van zyn geld beroofd had geeonden niet ver van de herberg „De Kruik". Lorenz was nog niet dood, doch be wusteloos en kon nog niet worden ondervraagd. Vermoedelyk had een Iandlooper die daad gepleegd, doch deze kon nog niet ver weg zijn. De schout liet daarom de gansche streek doorzoeken. „Het kan my weinig schelen of het hier veilig is of onveilig. Bij my is niets te halen", antwoordde de Prov. Statenverkiezing. Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten, van Friesland in het district Schoter- land (vacature mr. Woltman), is ge kozen de heer J. Wuite (lib.) met 2454 stemmen. De heer H. de Vos (SD.A.P.) behaalde 2045 stemmen. Voetbal. Nederland-België wedstrijd 1912. De secretaris penningmeester van N.V.B. verzoekt ons, mede te deelen, dat de verkoop van kaarten voor dezen op 28 April te Dordrecht te speien internationalen wedstryd tot 22 April te bekomen zijn in bureuux te Amsterdam, Haarlem, Leiden, den Haag, Schiedam, Dordrecht, Breda, den Bosch, Utrecht, Hiiversum, Bus- sum Arnhem, Nijmegen, Gorinchem, Vlissingen en Goes. Daar door de vereenigingen voor hare leden reeds zeer veel enlree- kaarien gekocht zijn, is hel aantal, dat in de bureaux gegeven kon wor den beperkt, zoodat ieder, die nog geen biljet heeft, en den wedstryd wil bijwonen wordt aangeraden zich zoo spoedig mogelijk bij de op de reclame biljetten genoemde plaats- kaarten bureaux te vervoegen, daar verwacht wordt, dat de nog over gebleven kaarten spoedig zuilen zijn uitverkocht. De belangstelling voor dezen wed stryd blijkt die van verleden jaar verre te overtreffen. Door het „D.F.C. "-bestuur worden uitgebreide maatregelen getroffen, om de' regeling tot in byzonderheden in orde te doen zijn. Voorts hebben de spoorweg-maat schappijen gezorgd voor het laten loopen van extra- en goedkoope treinen van verschillende strtions naar en van Dordrecht, zoodat een groote toeloop naar de Merwedestad te verwachten is. Patrimonium. In de voortgezette bondsvesgade- ring van „Patrimonium" te Amster dam is by de verdere behandeling van het ontwerp-gemeenteprogram artikel 4 als volgt vastgesteld: De gemeenteiyke overheid beperkte zich bij het verleenen van subsidien eenigermate, opdat het particulier initiatief wel gesteund, maar niet ver slapt worde. Subsidies hebben reden van bestaan, wanneer zij dienen: a. tot herstel van rechtsgelijkheid tus schen de verschillende richtingen (byv. subsidie aan bijzondere be waarscholen) b. voor sociale en economische doeleinden, waardoor de algemeene weivaart kan verhoogd wordenc. voor vereenigingen, die beoogen de verheffing van de open bare eerbaarheid en bevordering van de volksgezondheid. oude met gemaakte onverschilligheid. De knaap lachte. „Maar de politie zal ook u b zoeken; zy is al op weg Maak uw paleis maar heei mooi riep hij nog spottend, want de dorps jeugd mocht gaarne L'ze plagen. Lize bleef zoo lang in de deur staan, tot hij verdwenen wastoen yide zij de hut binnen. Tobias, nog altyd het mes in de vuist houdende zag haar met een woeslen blik aan in zijn schuilhoek had hy het gansche gesprek gehoord. „Zij zijn mij op het spoor", knarste hij. „Waar nu heen Hebt gy Lorenz overvallen vroeg de oude. „Toen hij zoo voor mij uitging en een vroolijk deuntje tl rot, terwijl ik honger en dorst en geen onderdak had, schemerde het mij rood voor de oogen. Ik sloop in het donker naar hem toe, nam een steen en sloeg hem daarmee op het hoofd. Hy viel als een stuk hout, wilde zich echter toen weer oprichten en alarm maken toen stiet ik met het mes naar hem en visiteerde zijn zakken. (Woldt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1