Woensdag 17 April Haal m Smart. Winterkuren in de bergen Feuilleton. No, 91. 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groofe letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zon- ®n Feestdagen. TSLEFOONWUMMEB 10. flfe©nrtements-fêdu©rf®nfi§n op zeer voordeelig« uoorioaarden Wanneer de drukkende hitte van den zomer de lage landen bij de zee benauwt, ontwaakt in de harten der stadsmenschen het verlangen naar de- frissche schoonheid der Alpen met hunne donkere wouden, hun verras sende natuurtafreelen en hunne wild- bruischende beken. En zij allen, die naar het gebergte trokken om zich lichamelijk en geestelijk te verkwik ken, keeren in hunne woonplaats te rug vol over de verrukkelijk schoone natuur, die zich voor hunne bewon derende blikken in onuitputtelijke af wisseling vertoonde. Wie gaat echter 's winters naar 't gebergte Wie denkt niet aan de strenge koude, de ijzige winden, wanneer hij zich voor den geest roept een winteroeeid van die schoone Alpen. En toch richten vele honderden menschen juist 's winters hunne schreden raar deze Alpijnsche reuzen. Dit zijn geen touristen of bergbestijgers, geen menschen in 't bezit van hunne gezondheid, die door overmoed daarheen worden gedreven, maar zwakken en zieken, die bezield zijn mc-t den wensch, in de stille bergdalen genezing van hun lijden te vinden. Het hoofddeel der lijders, die een winterkuur in 'i hooggebergte onder gaan, zijn longzieken, tuberkuleuzen, bij welken nog hoop op genezing bestaat, of erfelijk belasten. Daarne vens zijn er menschen met chroni sche katarrhen, asthmalijders en an deren, die hun gezondheid trachten terug te krijgen. Het streven, tegen de longtubercuiose een afdoend mid del te vinden, heeft de opmerkzaam heid der wetenschap op het hoogge bergte gevestigd. Von Humbol! reeds constateerde op zijn reizea in Cen traal en Zuid-Amerika, dat de be woners der hoogvlakten zich onder schei len van hunne buren in de lagere streken door een opvallend breede borst en goed ontwikkelde iongen, terwijl het voorkomen van tuberculose tot een groote zeldzaam heid behoorde. Dergelijke waarne mingen werden op andere hoogge legen plaatsen ook gedaan. Men is dan ook tot de meening gekomen, dat de natuur in 't gebergte eigen schappen bezit, die de verbreiding en het ontstaan van tuberkulose machtig tegenwerken. Niet een en kele eigenaardigheid van het hoog gebergte klimaat geeft verbetering van den gezondheidstoestand, neen, het klimaat als zoodanig, met al zijn eigenschappen, geeft genezende wer king. Om nu een denkbeeld te geven van de eigenaardigheden van de weerstgesteldheid in die streken, O— 22.) „Als wij den straatweg verlaten en dwars door dat bosch gaan, bekorten wij den weg zoo en komen wij juist bij den molen uit", „Dat vind ik goed". De goede verstandhouding tusschen de meisjes was bewerkt. De takken wegbuigend, zochten zij zich een weg te banen door het boschje. Plotseling liet Hildegard een schreeuw uit en klemde zich vast aan den arm van haar gezellin. Van achter een hazel- notenboschje was een gestalte te voorschijn gekomen, die vermoedelijk onder den blooten hemel had over nacht. De schuw rondziende kerel, in een lompen jas gehuld, scheen evenzeer verschrikt en keerde zich eerst tot de vlucht, toen hij echter zag, dat de dames alleen waren, keerde hij terug en eischte een aal moes. Constance wierp hem een zullen we enkele eigenschappen daar van opsommen. Het is bekend, dat met het stijgen in de hoogte de luchtdruk daalt. Bedraagt de barometerstand op het niveau van de zee 760 M.m., dan is de stand op 1500 M. hoogte 629 5 en op 2000 M. hoogte 591 M,m. De druk op het lichaam van de lucht is bij de zee 15500 KG., op 1500 M. hoogte 12828 en op 2000 M. 12083 K.G. De drukvermindering veroorzaakt een overeenkomstige luchtverduring waarmee weer overeenkomt een ver mindering van het zuurstofgehalte. De iuchtverduring en drukvermin dering oefenen een mechanische werking op het organisme uit. De elasticiteit der longen, het spïerapparaat der ademhalingsorga nen werkt krachtiger, de inademing is dieper en voller. Langzamerhand ontstaat hierdoor een verwijding der borst en zetten de longen meer uit. Op dezelfde wijze wordt de harts- werking geprikkeld, de zuigkracht stijgt en daardoor wordt de bloeds omloop versneld. Deze weldadige invloed kenmerkt zich door toename der polsslagen. Ook de spanning van de pols wordt verhoogd. De zuurstofarmoede prikkelt eveneens het hart om het bloed sneller door de longen te zuigen, of dat de zuurstof voldoende opgenomen wordt. Hierdoor is de koolzuurafscheiding uit de iongen intensiever. De reinheid der lucht verder is kenmerkend voor het hooggebergte. Dat zuivere lucht een niet hoog ge noeg ie schatten steun in den strijd tegen de tuberculose is, neemt de geheele geneeskundige wereld aau. Het geheel vrij zijn van mechanische en chemische verontreinigingen, zoo wel als van mikro-organismen is zonder twijfel hoogst nuttig. Evenals het binnendringen van stof, gasvor mige giften en ziekte veroorzakende bacteriën vermeerdering van tuber kelbacillen begunstigt, wordt door dezelfde invloeden ook de vatbaar heid voor de ziekte verhoogd. Boven alles zijn die bacteriën ge vaarlijk, die, met de inademings'ucht in de longen komend, nog katar- rhaie processen naast de tuberculeuze doen ontstaan. Om echter beslist zuivere lucht te vinden, is niet zoo'n eenvoudig vraagstuk in laag gelegen streken, waar veel menschen bij el kaar wonen. In het hooggebergte daarentegen hebben onderzoekingen aangetoond, dat bacteriën afwezig zijn, en de lucht geheel voldoet aan de eischen voor een kuur. Frissche lucht heelt nog ander voor deel. Zoowel gezonden als zieken voelen zich veel welbehagelijker, de eetlust is grooter, de voedingstoestand wordt beter, en de ziekteverschijnse- geldstuk toe, doch zeide op vastbe raden toon „Ga nu echter je eigen weg en denk er om ons niet verder lastig te vallen. Onze begeleiders zijn in de nabijheid en éen schreeuw is voldoende om hen hier ter plaatse te doen zijn". De kerel sprong tusschen d® strui ken en verdween tusschen het juist op die plaats zeer dichte houtgewas. „Mijn hemel hoe klopt mij het hart!" stamelde Hildegard, altijd nog bleek van schrik. „Angstig woudvogeltjespotte freule von Arnheim. „Ik had bepaald schik in dit avontuurtje. Men moet niet altijd terstond zqn tegenwoordig heid van geest verliezen. Ik zie het juist gaarne, dat alles niet even ge makkelijk en rustig afloopt." Bij den molen aangekomen, namen de meisjes afscheid, onder de belofte dat zij elkaar spoedig op dezelfde plaass zouden weerzien. Hildegard sloop eenigszins bevreesd naar huis. Zij vreesde, dat haar vader die steeds zeer vroeg uitging, reeds teruggekeerd zou zijn en haar lang uitblijven hebben opgemerkt Deze bezorgdheid bleek echter ongegrond. len minderen. Naast deze factoren treden de overige eigenaardigheden van het bergklimaat, de temperaiuurs- afname en de meerdere droogheid, op den achtergrond, hoewel zij ook niet geheel zijn weg te cijieren. Juist al de genoemde eigenaar digheden van de berglucht zijn uiterst geschikt voor ionglijders. En men heeft er dan ook practisch gebruik van gemaakt door het inrichten van sanatoria met warandes, waarop de patiënten den geheelen dag van de zuivere lucht kunnen genieten. De iigkuur vereenigt het genot van de berglucht met de voordeeien van de rust, die bij dergelijke ziekten zoo mogelijk tot het uiterste moet worden doorgevoerd. Voor de koude kan men hen beschuiten met dekens, mantels, enz., terwijl regen, sneeuw en wind gemakkelijk geweerd kunnen worden. De vraag, waarom juist de winter tijd voor de kuur gekozen wordt, is met weinig woorden te beantwoor den. In de eerste plaats is het klimaat in lagere streken zeer ruw en afwis selend, nu eens koud, dan weer mist, dan weer wind, terwij! in het ge bergte een gelijkmatige weersge steldheid heerscht. Vervolgens is de sneeuw bij de bergkuur van zeer veel nut. Want zij maakt de lucht zoo zuiver mogelijk en omdat ze ge lijkmatig verspreid is, verhindert ze een plaatselijke verwarming van den boden? en voorkomt daardoor het ontstaan van locale winden. Ook het zonlicht is 's winters daar veel krach tige?, omdat er weinig bewolking en nevel isvandaar dat de tem peratuur zeer behageiijk voor de patiënten kan zijn. Het is algemeen bekend, dat in de laatste jaren ook in ons land de Iigkuur met succes is toegepast bij tuberculose. Dat men zich hier over zeer verheugen moet, behoeft geen betoog. Toch zijn er nog velen, ook onder de artsen, en voorat onder hen, die in '(gebergte zijn geweest, die de kuur in Zwitserland als het neusje van den zalm beschouwen we gens de werkelijk verbazende resul taten, die in die streken in korten tijd worden bereikt. A. Koninklijk bezosk aan Amsterdam, Hare Majesteit de Koningin Moe der zal in den avond van 6 Mei a.s. naar Amsterdam vertrekken en aldaar in het Koninklijk paleis verblijven tot 9 Mei des morgens. Hare Majesteit begeeft zich van Amsterdam naar Heidelberg, tot het brengen van een bezoek van enkele dagen aan Hare Majesteit de Konin gin Weduwe van Zweden, tante van de Koningin Moeder. Hij was nog niet terug en groot moeder berispte haar niet. Zij stond haar kleindochter, dis overigens den t Edel hof" niet dikwijls verliet, deze morgenwandeling gaarne toe. Constance werd reeds gewacht. Prisca had haar afwezigheid mede gedeeld aan" freule von Dombrowsky en deze stond nu aan het hek van het park te wachten. Toen zij de vermiste zag, ijlde zij haar tegemoet en riep met opgewonden stem „Hoe komt gq er bij zoo lang alleen rond te loopen Waar zijt gij geweest „In het bosch 1" werd haar koel geantwoord. „Doe dat nooit weer. Gij zoudt eens beleedigd kunnen worden of een landlooper of een kwade hond zou je lastig kunnen valien". „Aan de nicht van den vrijheer von Hohenfels zai niemand den ver- schuldigden eerbied onthouden en wat de opgenoemde gevaren betreft, be staan deze alleen in uw verbeelding. Ik zag slechts eerlijke landlieden, die aan hun arbeid gingen. Overigens ben ik niet vreesachtig", hernam het meisje, terwijl zij de onaangename ontmoeting opzettelijk verzweeg. Gedurende het verblijf te Amster dam zal Hare Majesteit de Koningin Moeder geene particuliere audiënties kunnen verlesneneen „inschrijfboek" van Hare Majesteit zal echter vanaf 1 Mei in het Koninklijk paleis wor den nedergelegd. Eerste Kamer. Voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal, welke Donderdag 23 April weer samenkomt, ligt voor onderzoek in de afdeelingen gereed de Vogelwet en zullen vermoedelijk voor openbare behandeling in staat van wijzen wor den gebrachthet Bouwwesje en de regeling van het armbestuur. De Koningin Emma-bloem. Maandag den 22sten April is het wederom alom in den lande de tu- bercuiosedag. In vele steden en dor pen waar vereenigingen zijn opgericht tot bestrijding der tuberculose of waar afdeelingen van het Groene of Witte Kruis zijn gevestigd, welke zich in het bijzonder met de bestrij ding der tuberculose bezighouden, zal dien dag, evenals de vorige jaren, een kunstbloem ten bate van boven genoemde plaatselijke Vereenigingen ter verkoop worden aangeboden. Zooals bekend is heeft H. M. de Ko ningin-Moeder Haar naam aan deze bloem wel willen verbinden en in overleg met de Nedarl. Centrale Ver- eeniging tot bestrijding der tubercu lose den dag bepaald, waarop de verkoop zal plaats hebben. In Amsterdam zullen dien dagplm. 60.000 bloempjes op de straten en pleinen verkocht worden. De op brengst geschiedt ten behoeve der Amst. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Patrimonium. Het Ned. Werkliedenverhond Patri monium is gisteren te Amsterdam zijn een en dertigste jaarlpsche algemeene vergadering begonnen onder leiding van den heer P. van Viiet. De vooizitter zeide in zijn openings woord, dat er reden is, om, schoon niet geheel voldaan, toch dankbaar te zijn. Dankbaar voor wat de regeering heefi voorbereid, niet voldaan wat betreft de langzame wijze waarop de behandeling van de ingediende wets ontwerpen gaat en ontstemd over de politieke tegenwerking van zekeren kant, waar men blijkbaar tot eiken prijs wil verhinderen dat nog vóór 1913 de Ziektewet en de Invaliditeits- en Ouderdomswet tct stand komen. Dat daarover anders gedacht wordt, aldus spr., in de kringen der Chr. arbeiders door heel het land, is onder meer ook gebleken uit de actie voor „Dat doet niets ter zake 1 Ik wil niet, dat gij zonder geleide het park verlaat". „U zal zich daaraan moeten ge wennen, tante, ik kan u niet tot mijn wenschen overhalen, doch zal mij evenm'n schikken naar de uwe. Gij hebt de macht mij van mijn moeder te scheiden, maar mijn persoonlijke vrijheid Iaat ik niet verkorten. Blijft gij bij uw verbod, dan zai ik genood zaakt worden ongehoorzaam te zijn er zullen tooneelen voorvallen, die uw en mijn aanzien zouden kunnen schaden." Alexandra richtte haar indrukwek kende gestalte hoog op. Een scherp antwoord scheen haar op de lippen te zweven en een bliksemstraal schoot uit de grijze oogen. Zij bedwong zich echter en zei rustig: „Moeien wij dan in een voortdurenden twistten?' „Zooais u den toestand zelf hebt gemaakt, jaantwoordde Constance met een blik voi trotstoen ijlde zij zonder een woord te zeggen, haar voorbij naar het slot. HOOFDSTUK VI. De man, die zoo plotseling tegen over de beide meisjes had gestaan, de herziening van onze Tarief wet en de totstandkoming der sociale wet geving, vanwege het verbond gehou den, en die naar wij nog altijd hopen en verwachten, door eens gezamen- iijken actie van P/ot. Chr. en R. kath. arbeiders-organisaties worden besloten. Wij willen beide. Ook het Tarief, ondanks alles wat daartegen van zekere zijde wordt beproefd, Als het niet anders kan, zegt spr., heb ben wij dezen prijs over'voor de totstandkoming van de Ziektever zekering en de ouderdoms- en inva liditeitsverzekering. Spr. komt er tegen op, dat Patrimonium over het alge meen genomen achteruit gaat. Blijkens het jaarverslag van den sssretaris, den heer F. Noordhof, telt Patrimonium thans 222 afdeelingen. Elf nieuwe werden in den loop van het jaar opgericht, vijf werden er opgeheven. Het aantal gewone leaen is toegenomen, dat der buitengewone is afgenomen. De voorzitter heette daarna ter vergadering welkom den gewezen voorzitter, thans eerevoorziiter, den heer Klaas Kater. Deze richtte daarna het woord tct de vergadering, om Patrimonium nog eens ernstig te waarschuwen tegen het in de hand werken van het socialisme. Keeren kan men het niet, zoo zeide hij, maar laat ons er toch geen heil van ver wachten, vooral niet van het staats socialisme, dat het meer gevloekte is. Besloten werd den heer Van der Molen, thans wethouder van Rot terdam, vroeger lid van het bonds- bestuur, te benoemen tot lid van het btnëau van advies. Verbetering van reeds toegekende pensioenen. Het hoofdbestuur van den Konink lijken Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren heefi zich tot den minister van oorlog gewend, met het verzoek de pensioenen der onder officieren we! te willen verbeteren en voor oude, geweren militairen, die door een te klein pensioen in zor- gelijken toestand zouden blijven, iets ie willen doen, door eventueele wetswijziging ook op hen van toe passing ie maken of te bewerken, dat hun een bijslag op hun pensioen worde toegekend. De rede over de nieuwe zedewet- ten door mej. Neellje Lokerse in verschillende plaatsen van ons land ook te dezer stede gehouden is in brochurevorm door haar uitge geven. De brochure is bij verschillende boekhandelaren verkrijgbaar gesteld. zette iniusschen zijn wandeling voort, nu loopend dan klauterende, dan weer voorzichtig kruipende, en zich bij ieder gerucht achter een struik verbergende. Hy vermeed de gebaande wegen, doch scheen zeeer goed den weg te weten in het bosch en op een bepaald doel af te gaan. Slechts eenmaal waagde hij zich uit het kreupelhout, knielde neer aan de beek, schepte water met de holle hand en dronk dat met groote teugen, dan luisterde hij weer als een opge jaagd dier en nu begon hij weer voorzichtig voorwaarts te kruipen. Eindelijk was de groote bloem rijke weide bereikt, die voor de hut der eenzame vrouw lag. Achter den stam van een ouden boom verborgen, liet de vluchteling lang en onderzoekend den blik ronddwa len. Er was niets verdachts te zien enjnoch het geluid van een mensche- lijke stem, noch dat van het blaffen van een hond brak de stiite. Nu sprong hij te voorschijn, ijlde over het gras en trachtte de deur van het huisje te openen; de grendel was er echter voo'geschoven. Hij bromde een vloek en klopte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1