Ron A Dinsdag Cacao Feuilleton. Haal en Smarl. No. 90. 5Öe Jaargang. 1912. 16 April Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ©s Zon- en Feestdagen. BINNENLAND. TELEFOONNUMMER 10, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Zaterdag brachten H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik een niet officieel bezoek aan Rot terdam. De Koninklijks trein arri veerde des middags te half 2 aan het station D. P., waar de vorstelijke bezoekers werden ontvangen door der. burgemeester en mevrouw Zim merman, terwijl hun dochtertje een bouquet aanbood. Onmiddellijk werd daarop plaats genomen in de gereedstaande rij tuigen en gold het eerste bezoek de Groote of St. Laurenskerk, met het hoofddoel het Juliana-raam in oogen- schouw te nemen het gedenkraam, dat geslicht werd ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana, op initiatief der Vereeniging tot ver- fraafing van Rotterdam er. tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer. Na een lijtoer door het noordelijk deel der stad bereikte de stoet om streeks 2 uur het Groote Kerkplein, waar de vorstelijke bezoekers bij den ingang der kerk werden opge wacht door het college van gecom mitteerden der Ned. Herv. Gemeente. Terwijl een koor het OudWilheimus ten gehoore bracht, traden H. M. en H. K. H. het kerkgebouw binnen en begaven zij zich naar de plaats waar het gedenkraam zich bevindt. In de kerk bevonden zich ce verdere ker kelijke autoriteiten, terwijl bij het gedenkraam de predikanten der Ned. Herv. Gemeente verzameld waren, die ailen aan de Koningin en den Prins werden voorgesteid. Na bezicbriging van het Juliana- raam werd verder ee wandeling door het kerkgebouw gemaakt ter bezichtiging ook van iiet dezer dagen geplaatste raam en de graftomben, terwijl het koor inmiddels het Dank lied van Valerius ten gehoore bracht. Bü het vertrek zeng het koor Ge zang 96. Nadat weder in de rijtuigen was plaats genomen, werd een rijtoer ge maakt door het hart van de stad in de richting van het paviljoen van de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „De Maas", waar ae stoet ten 2.40 arriveerde. Daar lag de gemeentelijke stoom boot de „Stad Rotterdam" gereed, waarmede de Koningin en de Prins een vaartocht op de rivier en docr een deel der havens maakten. Op dezen tocht werden allereerst eenige mechanische bunkerinrichtin- gen van genoemde vereniging in werking gezien. De tocht werd nu voortgezet door de Maashaven, waar op dat oogen- blik een 70 tal stoomschepen gean kerd lagen met hun aanhang van 21.) Lise moest het al reeds terstond hebben bemerkt, dat zij voornaam bezoek ontving, zy boog tenminste diep ter aarde en noodigde op een verleidenden toon de dames uit wat uit te rusten. Zij zou terstond een bank uit het hutje halen. „Toch niet, moedertje 1 De omge vallen boom is een uitstekende rust plaats antwoordde Fraulein von Arnheiro. „Ik ben wat verhit gewor den. Daar ontspringt tusschen die steenen genoeg ijskoud waterals u mij daarvan een glas zoudt willen geven, zou ik u daarvoor hoogst dankbaar zijn". „Zy heeft een geit, een prachtige sneeuwwitte geitaldus jubelde Hildegard, terwijl zq haar mandje uitpakje. .,Lise, ik heb hier wat vleesch, koek en geld medegebracht, daarvoor in plaats krygen we melk Rijnschepen, elevators enz. Een zelfde aanblik leverde de Waalhaven op welke daarna bezocht werd. Afgestapt werd aan het terrein van de Koninklqke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van PeSro- ieumbronnen in Ned.-Indië, een van de grootste benzineopsiagplaatsen en safficiaderqcn ter wereid. Na van de directie der Koninklijke afscheid genomen te hebben, bracht de „Stad Rotterdam" de vorstelijke bezoekers naar de „Kawi" van de Rotierdamschs LloyJ, waar de after- noontea werd gebruik'. Aan het ter rein werden H. M. ontvangen door den directeur den heer B. E. Ruijs, dis H. M. naar boord geleidde, waar zij in de salon ontvangen werd door het college van commissarissen en de dames der directie. Ongeveer 20 minuten werd aan boord van de „Kawi" vertoefd en vond de directie gelegenheid H. M- mede te deeien dat thans nog een mailsioomschip in aanbouw is van meer dan de dubbele grootte van „Kawi" het grootste schip dat ooit op een Nederlandsche werf werd ge bouwd. Ten 4.52 sionden de rijtuigen we der voor en werd de terugtocht naar het station aanvaard. Op dezen der den rijtoer kreeg het nieuwe stads gedeelte langs den Nieuwen Binnen weg een beurt. Kwart over vijf uur arriveerden de Koningin en de Prins weder aan het station D. P, en 5.20 vertrokken zij weder naar 's-Gravenhage. De reis van Prins Hendrik. De reis van Z. K. H. den Prins naar Londen, waarvan het hoofddoel is een bezoek aan de Nederlandsche afdeeling van de tentoonstelling be treffende steden - en piatteiandsworiin- gen, is als volgt geregeldDe Prins zal Woensdag 24 dezer met een nachtboot van de Maatschappij „Zee land" naar Londen vertrekken en aldaar, vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. Van Suchtelen van de Haare, een paar dagen verblijven. Z. K. H. zal logeeren in het Cla- riage's hotel, in de Brownstreet, Donderdag 25 dezer 's namiddags de tentoonstelling bezoeken en met de nachtboot van Zaterdag 27 dezer naar Nederland terugkeeren, om Zon dag 29 dezer, 's morgens op het Loo aan te komen. De Nederlandsche afdeeling voor stellende een Hollandsch dorp met Julianahoe^e, is onder leiding van de Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging, waarvan de Prins voorzitter is, in orde gemaak1. De Ziektewet. Het „Vaderland" heeft beweerd da' de commissie van voorbereidend en roggebrood van je, Het is van morgen een heel feest!" Constance lachte zooals zij dit meer deed ietwat spotachtighaar vriendin echter was te gelukkig, om dit te kunnen opmerken. Het oudje haastte zich, het bevel op te volgen, en spoedig stond een aarden kruik, met schuimende, versche melk, voor de beide meisjes. Zq toefden nog geruimen tijd en toen eindelijk de terugweg werd aange nomen, stopte Fraulein von Arnheim de grijze oude een geschenk in geld in de hand. Met een zekere schuch terheid werd het aangenomen; zq kusfe de vrqgevige hand, die echter terstond werd weggetrokken, toen zij die met haar verdroogde lippen aan raakte; zij overlaadde haar nu met dankbetuigingen en verzekeringen van de meeste onderdanigheid, steeds wtêr opnieuw herhalend „Mejuf frouw heeft slechts te bevelen, en Kruidenlise zal immer tot uw dienst bereid zijn". Toen zij zich echter verder alieen bevond, mompelde de oude eenige toornige woorden en sloeg met haar stok op den grond. Dat verachtelijk fib©ran®m®trfs-fyuerfesrfiën op zeer ooordesiige ooorioaarden ZOO ZIET EEN BUS VAN HOOTEN'S ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit -0.18 onderzoek van de Ziektewet besloten had om eerst half April te vergaderen. De „Nederlander" vroeg daarop aan het „Vad." te willen mededeeien in welke vergadering der commissie ge noemd besluit was genomen. Het blad kreeg hierop het volgende antwoord: Het pedoeide besluit is genomen in een vergadering, die omstreeks begin Maart gehouden is, en waarin dr. De Visser afwezig was. Het werd genomen op voorstel van dr. Nolens en luidde, da! de artikeisgewijze behandeling zou gesteld worden in de week na de Paaschweek, d. i. de week die 15 April begint. Niettegenstaande biijft de „Ned." persisteeren bij zijn eerst uitgesproken gevoelen, dat geen besluit om half April te vergaderen, genomen is. Het blad schrijft aldus Weliswaar is over een dergelijke regeling der werkzaamheden beraadslaagd in eene vergadering, als waarop het „Vad." doslt. In zooverre is o»ze mededeeling dat zuik eene vergadering in het geheel niet zou gehouden zijn in derdaad onjuist. Dat dr. De Visser in die bijeenkomst niet aanwezig was, is eveneens juist: zij is de eenige wegtrekken van haar hand, kon zij de jonge dame niet vergeven. „Trotsch volk, dat zich zelf aardig wat ver beeldt Inderdaad zijn zij allen on- vrijen, en doen, alsof wij aan deze of gene besmettelijke ziekte lijden I" bromde zq, terwijl zij den kruik en 't brood weder in het hulje bracht. Slechts schoorvoetend verlieten de meisjes dit liefelijk, door bosschen begrensde piekje en vonden onder weg nog immer gelegenheid, om zich nu hier, dan daar even op te houden. Constance had haar hoed afgezet, en Hildegard vlocht haar een tak vuurroode bessen in het haar. Zij plukte bloemen en schikte die tot een ruiker voor haar nieuwe vriendin, terwql zq steeds op haar naïve, goed moedige wqze voottbabbelde. „Gemoet eens op het kasteel komen Ik heb mqn eigen kamer en de tuin is zeldzaam schoon", zeide Fraulein von Arnheim. Een purperen bios vloog over de wangen van het jonge meisje. „Ik zou gaarne komen, maar vader zal het mij niet toeslaan", antwoordde zij schuchter. Constance's reeds gefronste wenk bijeenkomst, welke door hem niet werd bijgewoond, omdat zij eerst 24 uur te voren was uitgeschreven en het hem onmogelijk was, eene andere vergadering daarvoor te verzuimen. Vast s'aat echter, dat er van een toen genomen besluit geen sprake is, en dat in de volgende bijeenkomst der commissie, waar dr. De Visse' wel tegenwoordig was en de nieuwe ver gadering op 1 April werd bepaald, op een zoodanig hesluit oak zJfs n'et gezinspeeld is. Wq hopen, dat deze waarheid uit de wederzijdsche infor- matlën r.u duidelijk moge gebleken zijn. De zonsverduistering. A.s. Woensdag heeft naar men weet de zonsverduistering plaats. Te 11 uur 16 min. zal (op de centrale lijn), die in ons land over Limbu'g loopt, de zon rechts een deuk in den rand gaan vertoonen, die grooter en grooter wordt: de maan gaat zich op de zon projecteeren. De naar links voortschuiver.de maanrand bereikt even voor 12 uur het midden der zonneschijf. W e de voortgang der vetduistering wil waarnemen, moet het oog door een zeer donker ge kleurd of door een beroet glas be schermen. Te 12 uur 37 min. bereikt de verduistering haar maximum. Zier koiten tijd, niet langer dan een paar seconden, is de hsele maan als een zwarte schijf op de zon te zien, waarvan rondom een draadfqn ranaje overblijft. Dat is de ringvormige zen eclips, een oogenblik van indrukwek kende schemering gevende midden op den dag. Het lijkt mij onwaar schijnlijk, aldus p;of. Nijlaud in „Buiten", maar toch niet onmogelijk, dat er gedurende die paar seconden iets van de zilveren corona en de rooae proiuberansen zichtbaar wordt. In elk geval zal voor een waarnemer op de centrale lijn het verschijnsel zeer belangwekkend zijn. Na 12 uur 37 min. wordt dezon- n:cirkel,nu naar recti's gekromd,steeds breeder, en te 1 uur 57 min. zal de laatste deuk in den linkerzonsrand verdwijnen: het verschijnsel is afge- loopen. Hoe verder men van de centrale lijn af is, des te grooter dee! van de zonneschijf zichtbaar blijft. In Vlissingen begint het verschijnsel te 11.14' vm., in Middelburg te 11.16', te Goes nog een minuut later. Maar de eerste minuten zullen personen die niet over fijne instrumenten be schikken, er slechts weinig van kun nen bemerken, want de donkere maanschijf raaki dan slechts even de rand van de zonneschijf aan. Maar ze schuift daar langzamerhand over heen, zoodat het heldere deel van de zonneschijf kleiner en kleiner word'. Ruim vijf kwartier heeft c'e maan noodig om de zon zoover mogeiyk te brauwen trokken zich nu dreigend samen. Die trotsche, minachtende trek om den mond werd weer duide lijk merkbaar en verleende haar ge laat eert geheel andere uitdrukking. „Op de mogelijkheid van een der gelijk verbod was ik niet voorbereid", antwoordde zq op een koelen toon. „Mijnheer Rainer schijnt dus de Frei- herr-familie op éen lijn te stellen met Kruidenlize". Hildegard zweeg angstig en ver legen. Wat ook te antwoorden Neen, maar zeive oordeelde zq nu 's vaders wrevel onrechtvaardig. De opge ruimdheid week uit haar hart. Het was alsof een dichte nevel de schoon heid van een heeriqken zomermorgen kwam verstoren. Die bloemen riekten zoo zoet niet meerde beek ritsel le zoo weinig melodieus, zelfs het hel dere blauw van het uitspansel scheen verminderd in heerlqkheid en dat al, wijl de uit het binnenste der ziele s'ralende, alles verhelderende opge ruimdheid ontbrak. Nu en dan wierp zij een schuwen blik op haar vrien din en zou gaarne eenige goedma kende woordekens hebben gezegd, doch zy waagde dit niet. De van bedekkendan is 't donker alsof de avond valt, en als men dan een hel deren hemel hes ft, zal men vermoe delijk de grootste sterren kunnen zien schitteren. H-:t middelpunt van de ccl ps valt voor Middelbu'g te 12 36, fn Vlissin gen iets daarvóór, in Goes iets daar na. Daarna reemf neemt de nsldere plek op de zon weer toe, en te 1 u. 55 min. 5 is het verschqrisel afge- loopen. De gezondheidscommissie ie Rot terdam verzoekt aan de „N. R. Ct." nogmaals de aandacht te vestigen op het groote gevaar, bij de aanstaande zonsverduistering met onbeschermde oogen naar de zon ie zien. Herhaal delijk is daardoor sterks ongeneeslijke vermindering van gezïchtscherpte,zelfs blindheid ontstaan. Men zij dus ge waarschuwd en zie alieen met be schutte oogen, d. w. z. door een glas, dat zoo weinig mogelijk licht door- laat, Oranje-Nassau's Oord. Het jaarverslag van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord over 1911 vangt aan niet een herinnering aan den feestdag van 26 October 191 op welken datum het Sanatorium 10 jaar bestond. In verband hiermede wordt een kort overzicht gegeven van het beheer der stichting, waarbij slechts betreurd wordt dat aan de Koninklijke stichtster geen betere financieels re sultaten kunnen worden voorgelegd. !n dc tien jaren is ruim f 73,000 op de exploitatie toegelegd. Naar zuinigheid wordt intusschen gestreefd. Eigen kapitaal heeft de Stichting niet, doch het Emmafonds, waarvan de rente strekt om minvermogende patiënten in de verpleegkosten te ge- moet te komen, is aingegroeid tot f 263,800. Sedert de oprichting werd uit de inkomsten ruim f112,000 bij gedragen ais tegemoetkoming in de kosten van on- en minvermogenden. In de laatste jaren wordt aan bijna alle verpleegden een bijdrage van f0.55 verleend, waardoor het ver- pleeggeld tot f 1.65 daags werd ver minderd. In het tienjarig tijdvak werden 1800 tuberculoselijders tot een totaal van 280,000 dagen verpleegd. In het afgeloopen jaar 1911 werd voor het Emmafonds aan directe gif ten en legaten f8729 oitvangea, aan jaarlqksche giften en contributies f3931 Aan minvermogende patiënten werd f 13,107 uitgekeerd. Als verliespost over 1911 wyst de winst en verlies rekening een bedrag van f 13,336 aan. Aan het medisch verslag van den geneesheer directeur, dr. A, Schuid ontleenen wij dat gedurende 1911 werden verpleegd 263 patiënten met 28,469 verpleegdagen tegen in 1910 219 patiënten met 24,950 verpleegda- moeder overgenomen schuchterheid deed zich geiden. „Zqn wq toch eigenlijk niet dwaas ons genoegen te laten vergallen, riep Constance eindelijk lachend. Wat scheelt ons de strijd van deze koppige mannen en waarom zouden wij niet een klein, onschuldig geheim hebben Het bosch ligt hier voor iedereen wanneer wij zoo nu en dan elkander hier ontmoeten wie zal dat ons beletten, en wien berokkenen wij er schade mede Misschien konden wij nog wel eens een verzoening bewerken „O, daarvoor zou ik den hemel van ganscher harte danken!" ant woordde Hildegard. „Ais ik verder aanzie, en bemerk, dat hij met den dag meer terugge trokken en stiller wordt, dan zou ik hem zoo gaarne van zijn ellende verlossen. De haat moe! toch een vreese'ijke kwaal zqn voor hen, die er aan iqden". „Het is al reeds laat geworden merkte Fraulein von Arnheim op. „Wij moeten ons haasten". (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1