Tweede Blad liiutht Courant IJ erlotincr SA>(>\. in 812 IO.-. ieder nwoninj Gemeenteraad. •straat 31. ZER, Nieuwendijit, 112. rde v. f 2000 rde v. i 1000 r waarde v. f 600 [bInnenlandT" VAN DE '1 T-COMITÉ. a bovenstaande luist te hunnen és 4 uur, egeven prospectus |n beperkt aantal enden verkrijgbaar. HARTSINCK. trijgbaar. 'o 's jaars. Billijke RelfjRe aflossing. Vooruit. De te lee- onder Korting tanten uitbetaald. Hissingen, bij M. 'estraat 2, Vlissin- urg, Segeerstr. 108. rij Kon. besluit ei 1911) ezen, Halfweezen ieden te 'ERWOLD. 5000. Prijzen 1000. RIJZEN al Vee, Luxe- en telen. plaais hebben op nder toezicht van d ambtenaar. 150 cent. r te Vlïssingeii in gezin, f 13.— ragen GROENE- VAN Maandag 15 April 1912, Ko. 89. „Eeresaluut" Dr. Kuyper eindigt in „De Stan daard" een dankbetuiging voor de gebrachte hulde aldus Met name voelt onze redactie zich verplicht jegens die vele persorganen, meest van antirevolutionaire, maar ook toch van zeer onderscheidene andere richting, die de goedheid hadden aan ons veertigjarig be slaan een feestgroet t'e wijden. Vooral is dit op prijs gesteld van de zijde van al zoodanige organen, die politiek legen „De Standaard over staan, maar toch de aloude journalis tieke gewoonten in eere hielden, om als mannen van hei vak bij zulk een feestviering elkarder een eeresaluut te brengen uit „exprit de corps" uit gilde-sympathie en vooral uit rid derlijken zin. Het spelling-rapport. In de „Standaard", welks hoofdre dacteur voorzitter der Spellingscom missie is geweest, vinden we over het rapport enkele bijzonderheden, die een eigenaardig licht werpen op de Kol- lewijn beweging. De redactie betoogt, dat de omvang dezer beweging zoo gering is, dat zij veronderstelt, dat de regeering zelfs niet eens een staats commissie zou hebben benoemd, als zij geweten had wat zij nu weet. De Staatscommissie heeft een uit gebreid onderzoek laten instellen naar wat in 1909 ten onzent in druk ver scheen in de spelling naar De Vries en Te Winkel en in de „vereenvou digde" spelling naar Kollewijn. in de eerste plaats nu heeft de commissie laten nagaan hoe 't stond met de 294 dag-, week- en maandbla den die haar in handen kwamen. Om ten deze een juiste vergelijking moge lijk te maken, heeft zij de ongelijke bladzijden gereduceerd tot bladzijden van 2000 letters elk, en alstoen be vonden, dat het resultaat was, bijna een millioen bladzijden in de spelling De Vries en te Winkel tegenover nog geen 2600 in de spelling van Kollewijn. Op gelijke wijze liet zij de tijd schriften onderzoeken en bevond, dat de uitkomst was, ver over de hon derdduizend bladzijden in despeiling De Vries en Te Winkel, tegenover nog geen 2000 in de spellingKoilewijn. En in de derde plaats heeft zij laten nagaan, hoe 't stond met de in 1909 ten onzent uitgegeven werken, en dankzij de mededeeling van de heeren uitgevers, de uitkomst verkregen, dat ten onzent in de gangbare spelling van De Vries gedrukt waren ver over de tweemaal honderdduizend bladzij den, terwijl in de spelling Kollewijn nog geen 2600 bladzijden het licht zagen. In totaal geeft dit dus bijna een en een kwart miljoen tegenover nog geen zevenduizend. Het blad besluit het overzicht aldus: „Het oordeel door de cijfers zelve geveld, is voor dé spelling Kollewijn dan ook ten eenenmale vernietigend, en aan de staag gegeven voorstelling alsof we in deze spelling te doen hadden met een verschijnsel, dat al lengs bezit van het land nam, is voor goed de bodem ingeslagen". Legaten. Jonkvr. A. C. C. van Brakel, onlangs te Oudenrijn overleden, heeft de vol gende legaten bemaakt Aan het fonds van Brakel f 50,000 aan het A. C C. fonds f 50,000aan de mij. v. Weldadigheid Frederiks- oord f 12,000aan de ver. v. hulpbeh. blinden Utrecht f2000; aan het Te huis v. Schoolg. kinderen, den Haag f 1000 aan de vereen, hulp v. Lupus- lijdersf 1000aan het Leger des Heils, afd. Utrecht f4000; aan het Door gangshuis te Hoenderloo f 1000; aan het gesticht Zoar te ljsselstein f 300 jsn de diaconie Ned. Herv. gem. Brielle f40,000; aan het armbest. R. Gem., Brielle f15,000; aan de diaconie Ev. Luth. Gem., Brielle f 5000 aan het armbes'. Israël, gem., Brielle f5000; aan de Ned. Herv. gem. te Everdingen f 20,000aan de diaconie H. gem., Everdingen f 10,000aan Eet R. K. armbestuur te Everdingen '1000; aan het Asyl v. gebrekkige zeelieden, Brielle f 15,000; aan het Geuzengesticht Wilhelm, v. Nass. 5,000aan het Israël. Weesh., Utrecht f 20,000 aan het St. Andraeas gesticht, Uirecht f 25,000aan de commissie v. Kleeding en Dekking, Utrecht f 10,000 aan de vereen. Moed, Beleid en Trouw f5000; aan het Nederl. Bijbelgenootschap 15000aan de Mij. tot Nut van 't Algemeen f 10,000aan de inrichting voor Doofstommen-onderwijs, Rotterdam f 25,000aan de Prins Alexander stichting, Bennekom f 20,000 aan het fonds v. Noodt, kerken in Nederland f 20,000 aan het Wilhelmina Kinder ziekenhuis, Utrecht f 25,000 aan het Oranje Nassau Oord Renkum f25,000 aan de Prins Hendrik Stichting Eg- mond aan Zee f 25,000 aan het dia- conessenhuis, Utrecht f 20,000 aan de Ned. Herv. gem. deMeern f 25,000 aan het Luth. Oude vrouwen- en mannenhuis, Utrecht f 20,000aan het diaconie weeshuis, Utrecht, f 20,000 aan het armbestuur Ned. Herv. gem., de Meern f 5000aan het R. K. arm bestuur, Oudenrijn f2000; aan het Ooglijders Gasthuis, Utrecht f 25,000, totaal f579,500. Alles vrij van succes sierechten. Zuid-Preanger Rubb8rmaatschappij. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de gelegenheid, die is open gesteld om in te schrijven op 812 aandeelen groot ieder f 250 van de Zuid-Preanger Rubbermaatschappij gevestigd te Hulst. Deze maaatscbap- pij, waarvan president-commissaris is de hee' V. Lacourt uit Brussel, de bekende Rubberman, is een fusie van de Cultuurmaatschappijen „Tübentaro Plantations" en „Tjiagra Plantations", terwijl zij als groot aandeelhoudster ook samenwerkt met de „Saiatra Plantations". De aanplant op de aan de Zuid- Preanger toebehoorende gronden, be draagt 3213.47 Hevea's en 4138 Ficus. In 1913 zal een fabriek wor den gebouwd, omdat men rekent eind 1913 of 1914 met tappen te kunnen beginnen. In 1914 wordt op een rubberoogsi gerekend van 20000 pand. (Vervolg.) Naar aanleiding van een overge legd schrijven van den controleur der plaatselijke belastingen, betref fend de opheffing der betrekkingen van controleur en knapinne, ten dienste der Vischmarkt, niet den in houd van welk schrijven B. en W. zich geheel kunnen vereenigen, stel len B. en W. voor daartoe te be sluiten. In verband hiermede zal het dan noodzakelijk zijn de verordening op de invordering der plaatselijke be lasting voor het gebruik der Visch markt te herzien en opnieuw vast te stellen, terwijl tevens een regeling kan worden getroffen houdende be palingen omtrent de wijze van in vordering, de overbrenging der ge- inde gelden bij den gemeente ontvanger en de wijze waarop deze van die storting doet blijken. Burg. en Weth. stellen voor een overgelegde concept-verordening vast te stéllen. De commissie voor de financiën adviseert om de beirekking van „knapin" te handhaven. De heer Manse drong aan op het behoud van de betrekking van kna pin en zette het werk van deze vrouw nog eens nader uiteen. De heer De Meij vroeg of het niat mogelijk is dat de vrouwen de visch mogen verdee'er. op de vischmarkt. Vroeger gebeurde dat op straat en thans is dit door den keu: meester ver boden. De voorzitter zegde onderzoek toe. De heer Stuart achtte ook behoud van de betrekking van knapin noodig, doch ten slotte werd goedgekeurd eerst na te gaan of dit bij het in ge bruik nemen van de nieuwe visch markt noodig za! blijken. Is dit het geval dan kan altijd een knapin worden aangesteld. Het voorstel werd daarop goedge keurd. De onbewoonbaarverklaring van het pereeel Gevangenisstraat no. 2 werd op voorstel van B. en W., gunstig geadviseerd door de com missie voor de fabricage, ingetrokken. Ged. Staten hebben uitgenoodigd het gevoelen van dan raad in te winnen over een aanvrage van de tramweg maatschappij Vlissingen-Middelburg om opneming van de electrische tram lijn door de Aagje Dekenstraat,over het Betje Woiffplein, aoor de Waist-aat, over den Nieuwendijk en het Bella- mypark en door de Spuistraat en Coosje Buskenstraat, en de provin ciale concessie voor de hoofdlijn Vlissingen-Middelburg en we! in het bijzonder over de vraag of er in het wegsbelang redenen zouden zijn om het verzoek te weigeren. Naar de meening van B. en W. kunnen zich geen bezwaren opdoen tegen deze aanvrage, welke een uit vloeisel is van het raadsbesluit van 6 October 1911 tot intrekking van de bij raadsbesluit van 25 Juni 1909 voor de hier bedoelde communale tramlijnen verleende concessie, zulks in aansluiting met de bij raadsbe sluit van 5 September 1911tusschen de gemeente Vlissingen en de Société Anonyme aangegane overeenkomst, waarbij de gemeente onder bepaalde voorwaarden hare medewerking ver leent tot een opheffing der gemeen telijke concessie voor den aanleg van genoemde siadslijnen, teneinde aan de trammaatschappij geheele vrijheid te verieenen bij haar streven om die lijnen in de provinciale con cessie voor de intercommunale lijn te doen opnemen. In artikel 3 dier overeenkomst ver bindt de maatschappij zich onder meer, om zoo spoedig mogelijk een electrische tramlijn iangs genoemde straien en pleinen te exploiteeren, overeenkomstig de te verkrijgen con cessie van het provinciaal bestuur. Waar thans door de tranrmaatsch. Vlissingen-Middelburg, in verband met het bovenstaande deze aanvrage tot Ged. Staten is gericht, stellen B. en W. voor, met welk voorstel de commissie voor de fabricage zich vereenigt, dienaangaande een gunstig advies aan d<t college uit te brengen. De heer Manse vroeg of daaraan niet de bepaling kan wo-den verbon den wanneer de tram moet rijden. Het worat thans werkelijk wel een beetje bespottelijk. Da voorzitter zeide dat alleen aan Ged. Staten kan worden verzocht met dezen wensch rekening te houden. Dit werd goedgevonden. Door B. en W. wordt voorgesteld aan F. j. Timmerman tot wederop- zegging vergunning ie verieenen tot het plaatsen van een kiosk op den Boulevard Evertsen tegen betaling van een retributie van f50 per jaar. De commissie voor de fi ianciën stelt voor de retributie vanaf 1915 op f 75 te bepalen. De heer Van N.ftsik meende dat f50 een behoorlijke oeloöning is en bovendien vond bij het verkeerd reeds thans te bepalen Wot in 1915 be'aaid moet worden. De heer Tichelman zeide dat het voorstel in de fmancieele commissie is gedaan, omdat thans door den heer Timmerman meer grond in gebruik is genomen dan vroeger. De heer Huson vroeg of het voor stel niet kon worden aangehouden tot de herziening van de bepalingen omtrent het in gebruik nemen van gemeentegrond. De heer van Niftrik vond het ver keerd af te wijken van de bestaande gewoonten en thans reeds eenige jaren vooruit te loopen. Na eenige discussie werd door de financieeie commissie haar voors'el ingetrokken en vereenigde de raad zich zonder hoofdelijke stemming met het voorste! van Burg. en Weth. Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld een wijziging der gerosente- bcgrooting voor 1911 tot een ver hoogd bedrag van f 7049.697s en van de begrooting voor 1912 tot een verhoogd bedrag van f 3159 647a. Deze wijzigingen werden goedge keurd. Rondvraag. De heer De Meij vroeg waarom de spoeler van ae gemeente-reiniging de hem toegekende verhooging van jaarwedde niet is toegekend. De voorzitter antwoordde dat er geen spoelers meer zijn, doch dat dit werk door losse werklieden ge beurt. De heer De Meij zeide dat de man reeds anderhalf jaar in lossen dienst is. De heer Rottier zeide dat aan deze zaak een heele geschiedenis is verbonden, welke hij gaarne in een geheime zitting zal bespreken. De heerTichelman vroeg opruiming van de mestvaalt bij de remise van de tram, waarop de voorzitter ant woordde dat dit zal geschieden. Verder drong hij aan om te trachten een kettingpont te verkrijgen bij de Bankertstraat. Voons vroeg de heer Tichelman wanneer de verkiezingen voor den gemeenteraad worden uitgeschreven. De voorzit.tr antwoordde den heer Tichelman dat in de volgende ver gadering de datums zullen worden medegedeeld. De heer Merckens zou gaarne zien dat in de volgende vergadering de quaestie van de Zeemans- en Vis- schersbeurs aan de orde kan worden gesteld. De voorzitter deelde mede dat het rechtskundig advies wordt afgewacht. De heer Lindeijer vroeg of een adres van den omroeper was inge komen tot verbetering van jaarwedde, waarop de voorzitter ontkennend antwoord moest geven. De vergadering werd daarna ge sloten. Vlissingen, 13 April. Vlissingsche Oranjebond. Voor den Vlissingschen Oranjebond trad gisteravond in het Concertge bouw aan de Emmastraat op de heer F. Piekema, le luitenant dis trict-commandant dei Kon. Maié- chaussée alhier met een causerie met lichtbeelden over den Atjeh-oorlog. De zaal was stampvol en dat de heer Piekema gedurende ruim twee uren de aandacht gaande hield, ge tuige de volkomen stilte, die gedu rende al dien tijd in de zaal heerschte, was wel een bewijs, dat zijn voor dracht met belangstelling werd ge volgd. Daartoe droeg de vertoonifrg der lichtbeelden niet weinig bij en de omstandigheid, dat de spreker zelf met de zeden, gebruiken en ge woonten van de volksstammen op Sumatra, inzonderheid op Arjeh van nabij bekend is, alsmede met plaat sen en streken, maakte, dat zijn voordracht zich kenmerkte door los heid en natuurlijkheid en daardoor als van zelf zeer boeiend was. De aanleiding en loop van den ooriog van 1873 werd in levendige kleuren geschetstverschillende gou verneurs, als Kohier, Van Swieten,- Van Heutz, e.a. passeerden de revue een bijzonder lient viel op den ka pitein der maréchaussee Graafland. Daar deze lezing reeds meer in bijzonderheden in ons nummer van 13 Oei. 1909 is besproken geworden, toen de heer Piekema deze voor dracht heeft gehouden in de sociëteit „Unitas", kunnen wij volstaan met vermelding van bovenstaande. Alleen dient hieraan toegevoegd, dat de heer van N.ftrik, die na afbop een woord van welgenteenden dank aan den heer Piekema bracht voor zijn inter- ressante voordracht, zeker sprak na mens het publiek, dat dan ook dui delijke blijken van instemming gaf. Wij vestigen de aandacht op het Woensdag in het Concertgebouw door de „Vlissingsche Orkestvereeni- ging te geven concert, onder leiding van den heer Aleidus Coenen. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door den heer dr. v. d. K. te Middelburg (zang), den heer E. Polak Daniels (1ste viool), mej. E. Rappard (2de viool), den heer A. K. W. Arntzenius (alt) en den heer Th. W. Himpe (violoncel) allen uit den Haag. Het mag bekend worden geacht dat de „Vlissingsche Orkestvereni ging" veel bijdraagt tot verhooging van het muzikale leven te dezer stede en elke poging daartoe dient zoo krachtig mogelijk gesteund te worden. Het programma voor dit concert be looft weer een genotvollen avond en de medewerking van bovengenoemde solisten is een waarborg te meer dat er Woensdag rein muzikaal genot te smaken zal zijn. Dinsdagavond kan de groots repe titie worden bijgewoond tegen be taling van slechts 25 cent en wij hopen dat het streven van de ver- eeniging om de kunst ook tot het volk te brengen zal worden gewaar deerd en dit door een drukke op komst zal worden bewezen. Wij wijzen er ten slotte op dat zoowel het concert als de repetitie des avonds ten half acht aanvangen. Ia een gisterenavond gehouden vergadering is de onlangs opgeheven afdeeling van de Vlissingsche Turn vereniging opnieuw opgericht. Nieu we leden kunnen zich schriftelijk aanmelden bij het bestuur. Aan het verslag over 1911 van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen is het volgende verleend Te Westkapelle is een mortier met lijnen en wippertoestel geplaatst on der beheer van den heer K. Dekker aldaarwelke aldaar ook trans portmiddelen ter beschikking heeft om een en ander zoo noodig naar andere plaatsen van de kust tusschen Domburg en Vlissingen ie vervoeren. Hoewel op deze kust nimmer eene stranding had plaatsgevonden, waar bij het verlies van menschenlevens te betreuren was, vond het bestuur in de stranding van het schip „City of Benares", in verband met de voorstellen der Staatscommissie voor het reddingwezen op deNederlandsche kust, aanleiding tot de oprichting van dit nieuwe station. Des morgens van 9 Juli werden te Cadzand seinen om hulp gezien van twee schepen, welke wegens harden wind en hooge zee niet op de haven konden komen. De reddingboot ging dadelijk uit en bereikte na een half uur roeien het schip „Christina", aan hetwelk op verzoek van den schipper een mand werd overgegeven. Hetzelfde geschiedde aan boord van het schip „Nunquam Perfectum", waarop de schipper der reddingboot zelf overging. Na twee uren zijn schepen en reddingboot behouden in de haven aangekomen. Op het station Sluis aan de Wie lingen (Cadzand) werden des avonds van den 23en December noodseinen waargenomen, waarop de boot on middellijk te water werd gebracht en in de richting der seinen vertrok. Het schip „Janneke Adriana" bleek gestrand re zijn op een zeer gevaar lijke plaats, van waar heizelve op een steenen dam te pletter dreigde te slaan. Daar de opvarenden het schip niet wilden verlaten, dat met spoedige hulp nog wel te tehouden was, werden door de reddingboot twee ankers uitgebracht, op welke het vaartuig werd afg'ehieuwd, waar na hetzelve des nachts ten een ure behouden in de haven is gebracht. Met Ingang van 1 Mei a.s. zal de verbinding Berlijn—Londen via Vlissingen—Folkestone aanmerkelijk verkort worden doordien het ver trek van station Eriedrichstrasse van 11 40 vm. verschoven worat tot 1.05 nm., terwijl door de gewijzigde route via Stendal Osnabrück de Noordduitsche mailtrern slechts 3 minuien later te Vlissingen zal aan komen. Van Hamburg en Bremen zal men 14 minuten later dan thans kunnen vertrekken. In omgekeerde richting zal men te 4.54 of 26 minuten vroeger te Berlijn aankomen, te Leip zig 6.23 nm. in plaais 8.06 nm., te Dresden 8.27 nm. inplaats 10,06 nm. Met Zuid Duiischland is alleen voor de doorgaande rijtuigen der Vtissinger route een verdere versnel ling verkregen waarmede vooral de verbindingen met Baden en Wurt- temberg gebaat zijn. Te Mainz b.v. ral men ten 1.07 kunnen zijn in plaats 1.53, Mannheim 2.22 vroeger 3.45, Karlsruhe 3.16 vr. 4.39, Stutt gart 4.46 vr. 6.28, Ulm 6.58 vr. 8.25. Voorts zal in den trein naar Zuid- Duitschiand een postrijtuig worden geplaatst en een doorgaand rijtuig naar Kontstanz via het Scharzwala. In de richting naar Londen zal men met den zomerdienst ruim 37» uur later van Triest kunnen vertrek ken nl. 8.40 nm. in plaats van 5 nm. Wegens de stremming in hei scheepvaartverkeer te Antwerpen heeft het stoomschip „Bintang" van Gothenburg naar Antwerpen en ge ankerd op de reede orders ontvangen voor Rotterdam en is derwaarts ver trokken. De le luit. C, P. M. van Aitena alhier word! belast met de leiding der schietoefeningen tot verhooging van 'sUnds weerkracht te Schoon- dijke van 1 Mei tot 30 Augustus a.s. De kap.tein Berkeljon, ais zoodanig benoemd bij net 3j reg. infanterie zal optreden als commandant van de 3e comp. van het 43 bataljon alhier. De kapitein H. van der Zee van het 4: bataljon alhier is aangewezen eventueel op te trelen als plaatsver vangend lid bij het toelatingsexamen tot den hoofdcursus in 1912. Heden is alhier binnengekomen en nam ligplaats aan de Houtkade Hr. Ms. marinekotierBoelen", onder commando van den luitenant ter zee 2e klasse T. Akkerman, komende van Heilevoetsluis. Het vaartuig, bestemd tot het houden van oefeningsiochten met jeugdige schepelingen, zal tot Maandag alhier vertoeven. In de opgaaf van de gister gehouden aanbesteding door de genie albier meldden wij dat de heerj Loois Hz. had ingeschreven voor f6115, dit moet evenwel zijn f 6415. Men schrijft ons uit Middelburg Naar aanleiding van ingekomen adressen van den bond Heemschut en van de vereeniging „Nehalennia" om de bouwverordening zoo te wij zigen, dat althans in enkele straten het herstellen ot het geheel of ge deeltelijk vernieuwen van uitstekende pothuizen, luifels, stoepen, banken en kelderingangen veroorloofd zal zijn, stelt de commissie voor de straf verordeningen aan den raad voor

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 5