Cacao Van Houten s Vrijdag 12 April Zondagsfilad Feuilleton, Haaf en Smart. jDe beste voor den prijs 50e Jaargang. 1912. [en van Vlissingen. i bonne's. fcrschijnf dagelijks, uitgezonderd op lm- en feestdagen. Van week tot week. en >gf nte den en verbonden zullen legde gedetailteenJ pn gemeente bouw. 10,000 bedragen thans niet over tvangsten kan be som door geldlee- gevonden, doch Weth. voor dat omen gewettigd js -- aflossing zulle,,' worden, kunneri uit de opbrengst een heffing ad 5 eilde bedrag, lijken dat de veiling ngrijk opneemt, zal omzet nog een bate kas mogen worden het bovenbedoelde ïissie en in verband lande, stellen Burg, 1 voor te besluiten :llen van een veiling' fruit van gemeente van een nader door te bepalen datum taan van een crediet lurg. en Wethouders fan localiteiten voor [itveiling met bijbe- opdragen aan hun re voorstellen in te beheer en organi se veiling in overleg voor het Marktwe- 1 e g r a a f, bezoek. /I. de Koningin en rndrik brengen 23 ficieel bezoek aan F o. 87. 'ins Hendrik. Prins Hendrik zal 1 dezer via Vlissin- 1 begeven en daar :n verblijven om de bezichtigen. een vuurwerk riek. edenmorgen is een van de vuurwerk- uit elkaar geslagen. werden gewond pen weggehaald en stand naar het zie- sirooming e groote Missisippi- ■vallei is doorgebro- plaatsen zijn door }f gedeeltelijk over- landverhuizers tion. groot landverhui- ;ebrand bij Ruhe- moest 250 M. ver Van de menschen ijn is niets bekend. er, gevangentoren. Toegankelijk Zon- -1 uur, Woensdags Toegangsprijs fO.10 p andere dagen en ag bij den bewaar- 37. Toegangsprijs oon. der Mij. „Zee- elijkde dagbooten 0 v.m., de nacht- 5 u. nm. Toegangs- r persoon. Kaarten kantore der Maat- e lezers op om, zoo et mochten hebben t rkrijgbaar is, alsnog ïbaar te maken, den rijkdom van deze l'lustratie, die is op de leestafel lectuur beva', ook gezonden humor. van den jaargang ie een PRACHT- vende waarde, it Geïllustreerd den zeer geringen cent per kwartaal t 45 cent. t geregeld iederen zorgd. VL1SSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Tefkenerd voor den thans g?ëin- riigdcn strijd der mijnwerkers in het Vereenigd Koninklijk is, dat mer, om zijn figuur te redden, er een loopje op heeft moeten verzinnen tot voldoende rechtvaardiging van het advies, door den nationalen raad a?n de arbeiders gegeven, om het werk thans, na vijf wtken van stilstand, te hervatten. De staking der staking is toch niet gelegen in de aanneming, door de beide huizen van het pa leinent, van de wet, die de bepaling van een mi nimumloon aan districts-raden op draagt. Over die bepaling van dat minimum loon hebben wij onze mee ning al gezegd en blijven daarbij. Wij zien er trouwens niets andersin dan een tijdelijke, een noodwet en minister Asquith heeft dat ook iaien doorschemetenmaar de mijnwer kers gevoelden er blijkbaar niets voor en hadden het nog wel eens met een voortzetting willen probeeren. Nu zat de nationale vergadering der mijnar beiders, die het voorioopig door het besiuur genomen besiuit om her vatting der werkzaamheden aar te raden wilde bekrachtigen, met de handen in het haar. Een meerderheid was er nietmaar, wat nood Vroe ger was al eens besloten dat, tot voortzetting van een eenmaal be gonnen staking, een meerderheid van twee derden noodig was. Welr.u, dan maar aangenomen dat heizelfd1 voor het tegenovergestelde geval geldt. En zoo is de zaak dan beklon ken niet met veel t er,dat moet gezegd wordenook ten koste van de uit putting der weerslandskassen ten koste van onnoemelijk vee! belangen ten koste van een aanzienlijk deel, laat het dan lijdelijk wezen, van het nationaal vermogen. Feitelijk waren ai vele duizenden in de mijnen afgedaald. De anderen zullen successievelijk volgenver moedelijk lang niet alle te geiijk doch na verloop van betrekkelijk korten tijd zal de dure les toch ge heel genoten zijn en rest ons alleen de wensch, dat zij niet te duur moge zijn geweest. In zeer vele kringen in Duitschland is men s'echt ta spreken over de maatregelen, door de Beiersche re geering genomen, om de werking der zoogenaamde Jezuitenwet van 1872, in dien geest te leiden, dat de orde als zoodanig in Beieren ha: r gewone werkkring weer zal kunnen uitoefenen. Zou Von Bismarck zich naar de bekende uitdrukking niet in zijn graf hebben omgekeerd 't Is waar, van den Beierschen Staat, feitelijk door de centrumspartij gere- 0— 18.) „Schoon ais een fee uit de fabel wereld 1" antwoordde haar bediende. „Neem de rozen uit dien bloemen mand, vlecht ze in mijn haar, bevestig ze aan mijn borst, strooi ze aan mijn voeten en over mijn bed 1" beval het meisje en Prisca snelde heen om de bevelen harer meesteres te vervullen. Zij voegde zich zonder tegenspraak naar alle haar luimen. Had zij der zon haar gouden stralen, de maan haar matzilver licht, den sterren hun diamantglans kunnen ontstelen, om haar bekoorlijke meesteresse daar mede in luister te verhoogen, zij zou het gedaan hebben. Constance adem de met welbehagen den zotten geur in, ontbladerde de zachte, zwellende rozen, boog de armen met een gta- cieuse beweging en liet de rozen blaadjes nederdwarrelen, zoodat ze op haar lokken vielen en op de wit- geerd, kan men zoo iets verwachten maar na den oorlog van '70 dacht men in Duitschland zoo heel anders over die dingen en mee ide men e ns een einde te moeten maken aan den vrijen werkkring eener geestelijke orde, wier werkzaamheid consequent tot een piaatsen van de Siaa'smacht onder een andere macht le'dt. Tegen woordig maakt men zich zoo druk om de socialist n.wier wassende,-! in vloed men toch niet kceren kan maar deze, ze mogen het absolute keizerlijk gezag nu juist r.iet als de mode! regeeringsvorm beschouwen daar in s aan zij waarlijk niet alleen maar uit een oogpunt van gevaa- voor den staat zelf, zijn zij toch waarlijk met de eens zoo machtige geestelijke orde niet 'e vergelijken. Zoo zou Vo.n Bismarck het ver moedelijk ook wel begrepen hebber. Trouwens het centrum heeft het in 1904 wel gedaan gekreger, dat de bepalingen tegen de leden der orce van Jezus werden verzacht, maar de wet van 1872 bestaat toch. A's pries ter of zielverzorger mog-.n de Jezuiten in Duitschland niet optreden. Ook htt verb eiden hunner leer door het houden van lezingen in openbare vergaderingen is hun ver boden. Het is dus nog niet te zeggen, hoe de maatregelen der Beurscha regeering door de Rijksregeering zul len beschouwd worden. Beieren is altijd eenigszins prat geweest op zijn stelling als onafnankelijke bondsstaat er, was nog al eens geneigd om an ders te handelen dan het Rijk. Waar het de algemeene rijkswetten betref-, gaat dat nu eenmaal in een bonds staat niet. De algemeene regeering moet dan gezaghebbend optreden of éen oog dicht doen. In Duitschland, dat toch in zooveie opzichten feitelijk is een koninkrijk-keizerrijk Pruisen plus eenige aanhangsels, waarvan meesten op zijn best meetellen, gaat dat nog wel. Men zegt wel eenshet onweer is niet van de lucht af. Zóa is het ook met de bemiddelingspogingen inzake den oorlog. Als I'al Italië niet was, zou geen kip er een poot om ver- zeiten en zou men zelfs bovendien de langzame en vruchtelooze uitput ting van dat land met genoegen zien. Wat duive!dan moet men ook maar niet op roof uit gaan. Nu echter Italië Italië is, een bond genoot van het Duitsche rijk, bevriend met andere groote mogendheden, zeif een groote mogendheid, wel iets te klein voor een tafellaken, ofschoon dan ook te groot voor een servet is, nu het Italië betreft, dat eens door de zwarten in Oost-Afrika half am geslagen werd, ook al omdat het zijn vingers niet thuis kon houden, nu blanke schouders rustten, ais had de storm ze er heen gedreven. Te mid len van dit spel echter hield ze plotseling op en vroeg naar haar moeder. „Zij siaapt al reeds lang", ant woordde de bediende en begon van nieuws aan den lof van de jonge schoonheid te prijzen. Deze toonde zich er nu echter nie| ontvankelijk meer voor. „Zij slaapt niet!" zeide zij op een gebiedenden toon, nadat zij op het balkon was getreden en een blik naar de vensters van Frau von Arn- heim had geworpen. „Uit haar ver trekken schijnt het licht nog fhuw. Ik wil haar opzoeken en haar dezen avond schilderen. „Neen, neen, dat gaat niet Zij was gedurende den geheeien dag ziekelijk", antwoordde Prisca. „Ge zult mij niet verhinderen tot haar te gaan. Hoe durf je het wagen mij tegen te spreken aldus was het trotsch bescheid. „Zij is ziek juist nu moet zij rust hebben," antwoordde het meisje met steeds klimmenden angst. „Ik zeg je, dat ik haar wil bezoeken ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. ^borm®m®!its-Rdv6rfenfiëii op sssr ooordesüge uooriogarden IN ELK OPZICHT kan Rona Iden toets der vergelijking 1 met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is het 1 Kg. 1.50 Kg. 0.42^ - 0.80 4jo- 0. bet in Trpoiitanië, een eadem sed aliter (heizelfde, maar anders) dreig' te worden, nu wordt de zaak anders en mo:-i men toch letten op hetfit- soer, waarmede ook het fatsoen der andere groote mogendheden min of meer samenhangt. Daarom gaat nu Rusland weer eens beproeveu of het broodjes kan bakken en zal heel vriendschappelijk, maar inde-daad zooa's htt behoort, ~an Turkije Ia*en vragen, op weika voorwaarden dat land wel zal gelieven vrede te slui ten Het antwoord zal vermoedelijk schappelijk genoeg wezenals de Italianen Tripolis ontruimen zijn wij tevreden. En inderdaad, Turkije komt er dan nog slecht genoeg af; maar men zal zien en ondervinden dat het bij Itaiië toch weer snip vangen is die lui hebben nog niet half genoeg op hun trommelvlies gehad. Maar voor éen ding is deze oorlog toch bijzonder aardig, namelijk voor de vliegkunst! Bij honderden zullen eerlang de machines het luchtruim doorkruisen, dood en verderf uitbra kende over de vlakten van Llby?. Arme aviaieurs i De zandwoestijn Is beter bestand tegen de ltaliaansche bommen, dan zij tegen den va'. Er is wee- een bericht over een Turksch succes, natuurlijk door de Italianen tegengesproken, en daar dere het wel zuilen weien, willen we maar aannemen dal er in het geheel niet gevochten wordt en de papieren ooriog op het papier wordt voortgezet, De Chinees Soen Yat Sen, de man Maak mij der. weg vrij!" herhaalde Constance, terwijl net bloed haar wangen ontvlood. Op dit kritiek oogenbiik werd de deur geopend en trad Frau Dom- browsky, binnen. Was het toeval of had zij geluisterd „Wat beduidde deze woordentwist". Koel en streng kionk die vraag. „Hier kan van geen woordentwist sprake zijn", antwoordde het meisje opgewonden, „ja vergeet blijkbaar, in welke verhouding Prisca tot mij staat. Zij is niets meer dan mijn meisje, mijn bediende en wanneer ik beveel is het haar plicht te gehoor zamen „Dat is te zeggen, wanneer je be velen nies in tegenstelling met de mijne zijn dat is echter nu juist het geval geweest". „En welk recht htb je dan mijn wil tegen te stran Ik ben geen kind meer, dat aaa ja bevalen onderwor pen is. Waarom belet je mij, wat ik verlangen mag V ik duid het niet langer, dat je me van de plaats, die de mijne is, wilt verdringen". Alexandra gaf Prisca een wenk zich te verwijderen, trad toen larig- die, als leider der revolutie van China een soort van een republiek heeft gemaakt, acht zijn politieke loopbaan vervuld en wil zich thars op soc'ale hervormingen gaan toeleggen, vooral op het groote agrarische vraagstuk. De man heeft erg geavanceerde denk beelden maar als hij ze verwezen lijken kan za! het nog zoo kwaad niet wezen. Vooral wi! hij de exploi tatie van mijnen en spoorwegen en staat in handen spelen en daarmede vermoedelijk een streep halen door de rekening der vreemdelingen. Ook is hij een groot vriend van den vrijen handel en van een eenvoudig belasii ig- sielstei, wet hij zeker niet in Europa zal geleerd hebben. Men za! mo.ten toegeven dat men modem kan wezen in meer dan ten zin, het aiknippen der staai ten is ook modern maar dat zijn hervormingen a la Peter den G oote, die, als ze overdreven wo - den, meer kwaad dan goed doen. Laat or.s dus hopen dat China den hervormingsöroom rustig droomen zal. Het volk is kalm van aard en daarom is hier mogelijk, wat in het westen misschien tot de onmoge lijkheden zou behooren. Zal het hemeische 1 ijk snelle vorieringen maken in waren vooruitgang, des te betermaar dan za! het gele gevaar voor Europa eerst recht beginnen. "BINNENLAND. De orde in de Tweede Kamer De „Vaderlander" en de „Nieuwe Ct." kiagen beide over de onorde lijkheid in onze Tweede Kamerzit tingen, vooral bij gelegenheid van debatten over de regeling van werk zaamheden. Beiden schrijver, dit, althans voor een gedeelte toe aan de inrichting der vergaderzaal, waar het voorzittersgestoelte veel l3ger en veei gemakkelijker bereikbaar is dan in de pailemen'en van andere landen. Een gevolg daarvan is, dat op zulke oogenbiikken verscheidene leden niet alleen vóór en naast, maar zelfs achter den voorzitter gaan slaan, waardoor deze leden buiten het oog des voorzitters zijn en tegelijk in een gunstiger verhouding staan voor hun interrupties. De „Vaderl." is van oordeel, dat het podium waarop het bureau der Kamer zetelt, niet anders door een Kamerlid betreden mag worden, dan wanneer dat bepaald noodig is, en na verkregen toestemming van den voorziite-. Vrijzinnige samenwerking Mr. Th. H, de Meester, afgevaar digde voor Den Helder, hield aldaar een politieke rede, waarin hij, na de koers die het huidige kabinet gaat, aan scherpe critiek te hebben onderwor- zaam dichterbij, legde beide handen op Constance's schouders en blikte diep in haar vlammende o»gen. „Je windt je tegen mij op Ondankbare sprak ze half toornig en half smar telijk. „Dat doe ikantwoordde het meisje uitdagend. „Waarvoor zou ik je dankbaar zijn Wellicht voor mijn eenzame jeugd Het worde ein delijk gezegdje beging een on vergeeflijke misdaad, toen je mij van het moederhart vervreemdde. Het is jou schuld, nu ik arm aan de zoetste en heiligste herinneringen ben, die anderen door het geheele leven ver gezellen. Veei, oneindig veel heb je mij ontnomen, meer dan je mij ooit zal kunnen wedergeven". „Je bent onrechtvaardig. Zorgde ik niet altijd trouw en goed voor je Zie ik je het dan aan iets ont breken „Neen, mij ontbrak spijs noch drank. Mijn kleederen waren steeds naar de eischen der mode, ik had speelgoed en leerboeken", antwoordde Constance verachtelijk, „slechts éen ding moet ik missen de teederheid van hen, die mij het naast aan het pen, zich de vraag stelde„Wat moet onder dere omstandigheden de houding der vrijzinnigen zijn?" Vol gens het verslag in hei „Vaderland" beantwoordde de spreker haar ais volgt Aanneens'uiting moet aller leuze wezen. Aanneensluiting zonder ver doezeling van beginselen en indien mogelijk op vast accoord. En dat is mogelijk indien wij van onze zijde, voorop stellen, dat de strijd zal gaan voor het algemeen kiesrecht en tegen de tarief verhooging, maar dat hij bo venal gericht zij op het verbreken van het roodlo tig overwicht der coalitie. M.t mr. Treub in ten poli tieke rede te Assen is spr. het vol komen eens, drt in de naaste toe komst door alle vrijzinnigen moet wc rJen samengewerkt, en dat dan bij ale verschil van gevoelen zal blijken, dat de oveiheersching van bepaalde denkbeelden op godsdien- siig gebied over de vrije gedachten door allen ais een ernsiig ge vaar wordt beschouwd. Dan moeten spr. stemt er volkomen mede in, alle verschillen vervallen en dan zullen allen, die het vrijzinnige voor staan als éen man op de bres staan. Gandidaatstelling te Hoorn. Voor het lidmaatschap der Tweede Kamer vacature-Feif ii het kiesdis trict Hoorn zijn candidaat gesield de heerenmr. D. Fock, Den Haag (Unie-Lib.); W. de Jong, Den Haag (L'b Frans Netscher (Vrijz, Dem.); L. Hotjenbosch, Den Haag, (Soc.- Dem.); H. Ch. Vegtei, Den Haag, (m.-R.) P. Theuaissen, Amsterdam, (Ned. Landbouwersbond). Verkiezingen gemeenteraad. Bij herstemming is te Groningen gekozen de heer J. G. Hoetink (iib.) met 809 stemmen tegen 603 op den heer J. Keuning (ant.-rev.) Te Veisen werd gekozen de heer H. Vooren (vrijz. dem.) met 233 sle.nmen; de heer S. Eskes (anti. rev.) had 210 stemmen en te Naald wijk werd gekozen' de heer A. L. Verhagen (1 b.) met 410 stemmen tegen 384 die waren uitgebracht op den heer A. N. Hofland (anti. rev). De opening van het Vredespaleis. De „Residentiebode" spreekt den wensch uit: lo. dat het Bestuur der Carnegiestichting zoolang moge'ijk, zoolang ais gebruiken en vormen het toelaten, zal wachten met het vast stellen van den definitieven datum voor de feestelijke opening van het Vredespaleis2o. dat, indien de fees telijkheid r.iet in de eerste helft van het'volgende jrar zou kunnen plaats vinden, deze mocht verdaagd worden tot het jaar 1914. harte liggen. Onbeschrijfelyk heerlijk stel ik het mij voor, moeder al mijn gedachten te kunnen mededeelen, gedachten, zooals die mij zoovele door het hoofd kruisenhaar oog trotsch en vol bewonderieg op mij te zien rusten en de overtuiging te heb ben, dat zij zich in mijn schoonheid verheugt, dat zij deel neemt in mijn wenschen en hoop. Dit geluk hebt gij mij ontroofd. Jou werk is het, nu ik, onder éen dak met haar wonend nochtans een verweesde ben, nu haar al mijn doen en laten haar on verschillig laat. Soms gevoelde ik de verzoeking in mij, je te haten". „Zwijg I" aldus viel Alexandra met een gebiedend gebaar haar in de rede. „Ik wil zulke woorden niet hooren. Als over mijn kostbaarheden, zoo waakte ik over jou en liet je een zorgvuldige lichamelijke en geestes opvoeding genieten en je waagt het, van haat te spreken Een onkenbare trots teekende zich op het schoone gelaat van het meisje. J- kunt niet verlangen, dat ik je lief heb antwoordde zij. (Wordt Vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 3