tiiKi lioiirit MALTHA varenfabriek agerij, iTXJVL BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws. teit „SI. J0I1IS" ?IGE ZALEN ct. per ons. cent. uiverheid van kwaliteit, trkrijgbaar. Middelburg, Donderdag II April 1912, No. 86. Gemeentebestuur. VAN DE ge ar 64 bij uc rartdwaarborj fóaa. orZeeland fl" 1829 voorwaarden. BurgerwoonhuiZf per f 1000. 11 inbeveiend, lEIJER, Agent, Bellamypark 21. HUSON, TaxateUr De Ruyierstraat 5' >ELBURG, -0— deringen, Partijen Diners. IV 5 RICHT veren van fijne en enbuitenshuis. deel Zeeland. 4 's jaars. Billijke j aRKelijke aflossing, vooruit. De te lee- it zonder Kortinji ontanten uitbetaald, te Vlissingen, bij M. rouwestraat 2, Vlissin- lelburg, Segeerstr. 108. (Badhuis): 4.40a, 4.45e, .10d, 7.45, 8.20, 8.55d, "i, ll.löd, 11.40*, HM 1,1.10, 1.30, 1.50d, 2.10, 3.30, 3.50, 4.10, 4.30(1, 5.50, 6.10, 6.30u, 6.50, 8.10c, 8.30, 8.50c, 9.05, en 11.25c. B (Markt): 5.10a, 5.15a, ,45d, 8,20, 8.55, 9-30d, .5,11.504, 12.—*, 12.10, 1,1.30, 1.50, 2.10, 2.30a, 3.50d, 4.10, 4.30, 4.50, 6.10, 6.30, 6.50, 7.10a, 8.30, 9.05, 9.40, 10.15, namiddag van Vhflg111" c uitsluitend werkmari6' ïanstrein om 2.30 65 ag. uitsluitoud werkman8' in bd rijden alleen °P trekken van de en niet verder d vervoeren go1 gen. ïadhuis, Paul Erng8 ffsplein, Remise, Ke® .beele, IJsbaan. Tr3 Remise, BEKENDMAKING. Afgekeurd Vleesch. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend datgedurende het ie kwartaal 1912 door den keurmeester van het slacht vee en vleesch afgekeurd zijn als na- deellg voor de gezondheid 1 varken, 2 schapen, 6 stel inge wanden, 5 partijen rund- en varkens- vleesch, 2 partijen vet, 3 varkens koppen, 1 runderkop. Voorts herinneren zij belanghebben den voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij art. 207, 3e lid der aige- meene Verordening van Politie lui dende wanneer het herhaaldelijk voorkomt, dat bij eenzelfden slager of vleeschverkooper, voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffen, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn Burgemeester en Wethouders be voegd, zulks met vermelding van de namen der belanghebbenden ter open bare kennis te brengen. Vlissingen, 10 April 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE De Secretaris, W1TTEVEEN. Vlissingen, 10 April. Omtrent de gisteren in ons blad vermelde inbeslagneming van de Belgische sleepboot „Elbe" door den waterstaat, wordt ons nader medegedeeld dat de borgstelling ge weigerd is omdat de schade niet is toegebracht door die sleepboot, maar door den Duitschen lichter „Irma", wat door verschillende ooggetuigen wordt bevestigd. Op grond daarvan is dooi de belanghebbenden een aanklacht in- geoiend bij den officier van justitie ie Middelburg tegen den Ryks-ha- venmeester, den heer L.Taat en is hiervan proces-verbaal opgemaakt. Gisterenavond had in de zaal van den heer Buning de generale repetitie plaats van de Michiel Adriaansz. de Ruyter Cantate onder leiding van den heer Veenstra. De zaal was vooreen repetitie goed bezet. Aan het einde der samenkomst werd aan den heer Veenstra door de jongejuffrouw Baar- schers een sierlijk bewerkte dirigeer stok aangeboden, namens het heele kinderkoor, als een bewijs van erken telijkheid. Onnoodig te zeggen, dat dit geschenk door den heer Veenstra op hoogen prijs werd gesteld. De dirigeerstok is voorzien van de inscrip tie: „1912. Ter herinnering aan hst kinderzangkoor." Het concert dat morgenavond in het Concertgebouw zou worden ge geven door den heer Dick Lysen en mej. Medi Fentsch, gaat wegens te geringe deelneming, niet door. De Wilbelmina-kapel, direcleur de heer R. Bekker Sr. zal Zondagmid dag weder een matinéi geven in het Concertgebouw aan de Emmastraaf, welke gedirigeerd wordt door Oscar Bekker. De matinee vangt om 4 uur aan. Binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben van de lijn voor de door de provincie Zeeland t.: txpioi- teeren decauvdis train van het slation Vlake der Staatsspoor naar Hansweert, in aansluiting met den Provincialen Stoombootdienst op Walzoorden. In tegenstelling met hetgeen „Ze- landia" meldt, dat de tram zeer spoedig in exploitatie zal komen, werd ons ter bevoegder plaats ver- zekeid, dat daarvan nog niets te zeggen valt. Uit dit alles blijkt, dat het aan vankelijk vernomen gerucht, dat de plannen voor het stoomtramnet op Zuid-Beveland, waarin ook Hansweert is opgenomen, het tot stand komen der decauville tram zouden doen vervallen, onjuist was. Een arbeider te Achttienhoven (U.) was dezer dagen bezig met het ophooptn van den slootkant, toen "5 plotseling op een hard voorwerp stootte. Hij werkte den grond daar een weinig om en vond een gouden kelk, wegende 8V2 pond. Op de kelk stond het jaartal 1634. Een zilver smid te Woerden schafte de waarde op f30,000. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk van den veldwachter Veldkamp te Maurik, is gebleken, dat de dood aan verdrinking is toe te schrijven. Eenig kenteeken van geweldpleging was niet te ontdekken. De justitie verhoorde een 15tal per sonen. Vastgesteld is, dat V. op zijn nachtelijke ronde het laatst is gezien om 8.40 uur, gaande van Eck-en- Wiel naar Maurik. Gisternacht is te Qrootebroek een jongeling die zijn meisje van de kermis te Bovenkarspel huiswaarts bracht, dooi een medeminnaar onverhoeds met een mes een diepe snede in de zijde toegebracht. Na verbonden te zijn is de getrof fene in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Lusjebroek overge bracht. De politie zoekt naar den dader. Zondagochtend is aan de Park kade te Rotterdam het lijk opgehaald van een fabrieksarbeider uit Capelle a/d. Ijsel, die den 13den Maart al daar bij een aanvaring is verdronken. Een 4 jarig knaapje te Rotterdam, zou Zondagmorgen op den Coolsin- gel, nabij de Raambrug, de tramrails oversteken, juist toen een motorwa gen daar aankwam. Het jongentje werd door den motorwagen gegre pen, verdween onder het voorbalcon en kwam met een voorwiel in aan raking. De bestuurder stopte onmid dellijk, het ernstig verminkte kind wera onder den wagen vandaan ge haald en naar het Ziekenhuis gedra gen, doch voor aankomst aldaar was het reeds overleden. Te Leiden is Zondagavond een 70 jarige weduwe in de Spoorsioot verdronken. Zij zou een bezoek brengen aan haar kinde ren en is vermoedelijk door de duis ternis misleid te water geraakt. Een 15 jarige jongen te Winschoten geraakte in een strookaitonfabriek „De Aastroom" te Oudepekela tus- schen de drijfriemen en werd zwaar gewond opgenomen. Zijn toestand is ernstig, maar niet hopeloos. Bij bet voetballen op het sportteirein te Roermond kwam Zondag een 16 jarige jongen zoo hard te vallen, dat hij naar de ouderlijke woning moest worden gedragen. Daar de toestand niet zorgelijk was, werd geen dokier ontboden. De lijder klaagde over hoofdpijn. Na een tamelijk rustigen nacht te hebben doorgebracht, is de toestand plotseling verergerd en om 6 uur Maandagmorgen maakte de dood een einde aan dit jeugdige le ven. Een 15 jarige jongen te De B lt is te water geraakt en verdron ken. Zondag is een 16 jarige jongen te Roermond door een wiel rijder zoodanig aangereden, dat hij gisteren aan de gevolgen overleden is. Maandagmiddag werd door de politie uit den i|sei te Oouda het lijk opgehaald van een ouden man, die 's morgens uit visschen was gegaan en daarbij te water is gera.kt. Een 7jarige jongen te Rotterdam klom op een rijdenden vischwagen. Hij viel er af en een der wielen ging hem over den hals. Hij werd in een apotheek binmngedragen, waar de hulp van twee doktoren werd inge roepen, die echter slechts den dood konden constateeren. le Mijns- heerenland is een ploegbaas in dienst van de Rotterdamsche tramwegmaat schappij, door eigen onvoorzicht g- heid onder de stoomtram geraakt en werden hem beide beenen afgereden. Per extratram werd de ongelukkige naar het station Fijenoord van de R. T. M. gebracht van daar naar het ziekenhuis te Rotterdam. Zijn toestand is hoogst ernstig. Te Tilburg heeft een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop plaats gehad. Een zoon van een tricoistoffenfabrikant kreeg een paar dagen geleden een onbeduidend wondje in de fabriek aan de hand. Zondagavond begon de hand tengevolge van bloedvergiftiging op te zetten. Na een hevig lijden van enkele uren overleed de jongen. Door de sloomtram Alkmaar—Haar lem werd Maandagavond tusschen Alkmaar en Heilo een passagier over reden. Onder het rijden wilde deze van den eenen wagen over de bal- cons naar den anderen loopen, doch kwam daarbij tusschen de wagens te vallen. Hoewel bloedend aan het hoofd verwond, is het vrij goed af- geloopen. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeluk niet vreemd te zijn. Een 28jarig persoon te Hoogeveen, die aan toevallen leed werd sedert Maandagavond vermist. Qisterenmiddag is zijn lijk u t het kanaal opgehaald. Een juffrouw te Heukelom had door den hevige.i wind het ongeluk, dicht bij die plaats, zoo met haar fiets te vallen, dat zij in deerniswaardigen toestand ten huize harer ouders werd binnen gebracht. De in allerijl ingeroepen geneesheer vreesde voor hersenschud ding. Maandagmorgen reed een heer uit Turnhout (België) met zijn automobiel, waaiin zijn broeder, diens vrouw en nog twee dames, benevens de chauff ur gezeten waren, de helling van de Hoogt naar den Van S'rij- singel te Dordrecht af. Doordien de hoed van den heer dreigde af te waaien, stak deze de hand uit om dien te grijpen, maar tengevolge daarvan gaf hjj aan het stuurrad een verkeerde beweging, waardoor de auto uit den koers geraakte en tegen een boom links van den weg aanreed. De chauffeur, die op de voetplank van de auto had gezeten, werd door den schok met het hoofd door het glazen tochtscherm geslingerd, waar door hij vrij ernstig in het gezicht weid gewond en een groot gat aan het achterhoofd bekwam. De dames werden vrij onzacht door elkaar ge worpen. Een van haar bleek later den linkeronderarm te hebben ge broken. De westerstorm heeft gisteren te Hamburg groote verwoèsti.igen aan gericht. Bij een windsterkte van 10 tot 11 en een snelheid van 23 tot 27 meter in de seconde, kwam e.n springvloed opzeilen, hooger dan ooit te voren geconstateerd is. Het peil steeg tot 14 voet boven nul. De scha- de in de haven is nog niet le overzien. Losgerukte vaartuigen drijven bij massa's in de haven en in de Bene den Eloe. Een aantal geladen schui ten zijn gezonken. Hei werk aan den waterkant moest gestaakt worden, om dat de werkplaatsen onder water staan. Da Nedeilandsche tjalk „Wiltielmi- na" is bij Neuwerk gezonken. Da schipbreukelingen, tweq mannen, een vrouw en dr.e kinti-ren, werden door de reddirgnoot van Neuwkerk opge- opgenomen. Het reddingstalion Wangeroog heeft gisteren drie pgrsonen gered van het Nrderlandsche schip „Amici- tia" kapitein Kiestra, dat in de Blau we Balje gestand was. Heden zai het grootste schip van de wereld, ae „Titanic", de laatste aanwinst der „White Star Line", de haven van Southampton verlaten om haar eerste reis naar New York te ondernemen. Juist tien maanden ge leden zegt de „Observer", waar aan wij dit bericht ontleenen ver trok de 45,324 ton metende „Olym pic" van dezelfde maatschappij voor den eersten keer naar New York, binnen het jaar gevolgd door de reusachtige, 46.328 tonnen metende „Titanic", die in weelde en kostbaar heid elk eerste klas hotel ver over treft. In het geheel kan zij meer dan 3000 opvarenden herbergen, als volgt verdeeld: le klasse passagiers 750, 2eklasse.passagiers 500, tusschendek - passagieis 1100, bemanning 800, totaal 3150 Een uitstapje op de „Titanic" kost van 8 pdst. tot 870 pdst. naar gelang den tijd van het jaar, de kiasse en de bediening. Zij die zich de luxe kunnen veroorloven van een eers'e klas bediening, hebben te hunner beschikking twee salons met een gereserveerd promenadedek (een ge heel nieuwe inrichting) twee slaap kamers, een zit-, toilet-, bad- en be- diendenkamer. Ook zijn er natuurlijk andere minder kostbare schikkingen te maken doch een reis eerste klasse loopt altijd in de honderd pond ster ling. Tusschendekspassagiers beialen 8 pdst., zoodat men ook daar niet over ongerieflijkheid zal behoeven te klagen. Aangaande het ontzettend on geluk te Houdain in het Fransche dep. Avesnes voorgevallen, wordt nog het volgende gemeid. Maandag avond werd in de zaal op de eerste verdieping van een restaurant door de „Ligue patriotique des dames f-an?aises" een concert gegever, waarbij ongeveer 300 personen te genwoordig waren. Op zeker oogen- blik viel een der petroleumlampen van het plafondde lamp brak en de olie vatte vuur. Een toeschouwer wierp ijlings zijn overjas op de vlam men, doch het publiek had deze reeds bemerkt en een onbeschrijfelijke paniek ontstond. A ie aanwezigen ijlden tegelijk naar de deur, kinderen vielen en werden ve trapt, vrouwen zakten inee», kortom het was het zelfde tooneel, als indertijd plaats vond bij den brand van de„bazarde la Ctiarité" te Parijs. Een pastoor en een officier dizich in de zaal be vonden trachtten nog de menigte tot kalmte aan te maien, doch tevergeefs. Toen eindelijk de orde hersteld was bleken verscheidene personen gewond en 7 gedood te zijn. Onder deze L-atsien zijn 4 meisjes, 14, 12, 10 en 8 jaar ouden een knaapje van 7 jaar. De gemeenteraad heeft besloten dat de begrafenis op kosten der gemeente zal plaats hebben. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld, Bij de Academie van weten schappen te Parijs is ingekomen een beschrijving van de hand van den vorst Monaco, over een zeemonster gevan gen op 15,000 voet diepte, gedurende een der laatste tochten van den vor3t op zijn stoomjacht voor het onderzoek der zee. Het monster is een octopus of inktvisch, welks eene oog in twee deelen verdeeld ishet eene deel is om te zien en het andere om phos- phorachtig licht voort te brengen, voldoende om het ziende gedeelte van licht te voorzien In de sombere diepte van den oceaan. De „Times" publiceert de jaar- lijksche statistiek van de „straaton- geiuxken". Er blijkt uit, dat in En geland en Ierland in 1911 niet mir.dsr dan 35.210 ongelukken gebeurd .zijn tegen 31.077 in 't vorige jaar. Daar van waren 1,557 ongelukken met doodelijken afloop tegen 1,327 in.het vorige jaar. Vooral het aantal doode- lijke ongevallen door voertuigen mei mechanische kracht voortbewogen, auto's enz. is aanzienlijk toegenomen, van 672 in 1910 tot 873 in 1911. In Londen alleen beliep hel aantal ongelukken het respectabele getal van 15,764 tegen 14 223 in 1910. Er waren 410 doodelijken van. De schade door de oversiroo- ming van den Mississippi aangericht wordt tot nu toe op 24 millioen gulden geschat. De stad Cairo is een geïsoleerd eiland. Het water staat er in enkele straten 10 voet hoog. De stad kan slechts met booten worden bereikt. Het water staat in het geheele dal van de Mississipi zoo hoog, dat van vele gebouwen slechts de bo venste verdiepingen uit het water steken. Duizenden menschen kunnen daarom hun woningen niet verlaten. Tot nu toe schat men het verlies aan menschenlevens op 50. De arrestatie vanR-ymond, een der Fransche auto-bandieten is van veel belang, omdat men zeker weet, dat Raymond Ia Science deel heeft gehad aan de beroovirig in de Rue O - dener en aan het groole geval te Montgeron en Chantiily. Zijn bijnaam dankt hij aan zijn liefhebberij 'om te praten over allerlei wetenschappe lijke onderwerpen. Vroeger heeft hij meegewerkt aan een anarchistisch blad te Brussel. Bij zijn Verhoor blijft hij hardnekkig zwijgen. „|uüie weet wie ik ben" zei hij „ik heb geen trek om de justitie verder te helpen." In de woning van het zonderlinge paar, in de rue De la Tour d'Auvergne, heeft de politie een complete verza meling inbrekers- en moordgereed schap gevonden, waarbij automati sche pistolen, diamanten om ruiten door te snijden, zagen, instrumenten om brandkasten te forseeren, enz. In het geheel heeft men nu reeds 14 personen gearresteerd, maar daar de geheele bende, uitvoerders en medeplichtigen, wel uit 30 man moet beslaan, zijn er nog velen zoek en daarbij de aanvoerders Bonnot en Gamier. Op den Nijl is een toeristenboot mst 300 personen aan boord, bij Kaï-o in aanvaring gekomen en ge zonken. Van de 300 personen zijn 50 van verschillende nationaliteit verdronken. Eerst thans is bekend geworden dat bij een inbraak op Zaterdag bij den oud-gezant van Mfx;co te Parijs voor een waarde van ongeveer een millioen francs is gestolen. Van dezen diefstal wordt een Hol lander verdacht die vroeger bij dezen gezant in dienst was. Marseille geiiet de twijfelach- t ge eer binnen haar veste de bende van de jeugdigste boefjes van Frank rijk geherbergd te hebben. De hoof d man is Henry Cafany, negen jaar oud, de tweede Joseph Sciono, vijf j >ar oud, en de derde Marcel Sciono, een broer van Joseph, is nog twee jaar jonger dan deze. Dit trio plun derde de valiezen, die overgebracht werden naar de stoomschepen in de haven. Zij werden Zaterdag gearres teerd, toen zij bezig waren hun buit te verdeelen. Ze bekenden een ge heele reeks diefstallen gepleegd te hebben, waarvan de opbrengst hun ouders ten goede kwam. Ook deze zijn gearresteerd. Herinnert men zich de zaak Crippen De geschiedenis van den mar. in Londen, die zijn vrouw ver moordde en het lijk in een kelder van zijn tuin in de kalk legde, terwijl hijzelf met zijne typiste naar Amerika trok Hel huis waar zich de tragedie heeft afgespeeld, wordt opnieuw in Engeische bladen vermeld, hoewel nu in niet zulk een luguber verband. Na de terechtstelling van Crippen was het huis gebuurd door den Schotschen blijspel-acteur Sandy Mc Nab, die maiing had aan spookhis tories en allerminst bevreesd was in zijn nachtrust door de schim van Belia Elmore (mevrouw Crippen) te worden gestoord. Maar toen hij eens op een avond laat thuis kwam, was het hem toch een onaangename ge waarwording, dat uit de kelderver dieping van het huis, dat is dus daar, waar de vermoorde maanden lang be graven was geweest, een geheimzin nig gesis klonk. De acteur vermande zich echter, nam een lamp en daal de vol moed in den griezelingen kelder af om het spook te kennen. Hij opende de deur van den beruch- ten kolenkelder en zag op de plaats waar eenmaal de overblijfselen van het slachtoffer waren begraven ge weest. een grooten, 4 meter lan gen Boa Constrictor, die hem met boosaardige oogen aankeek en een iuid gesis deed wserkiinken. 't Was een gedierte dat de acteur zeif een maal had meegebracht uit Afrika en dat uit zijn kooi ontvlucht was. Mc Nab poogde den slang in zijn gevan genis terug te krijgen, maar zag spoe dig dat hij tegen dezen vijand niet opgewassen was en met moeite kon hij zich in veiligheid brengen door den kei der te ontvluchten en af te sluiten. Den volgenden morgen requireerde hij hulp uit den dieren tuin, welks personeel hem leerde hoe slangen bezworen moeten wor- deu. Zoo eindigde de tweede tragedie van Hüdrop C escent. In de gehouden j aai vergadering der bekende Lever's Zeepfabriek, die o.a. de Sanlight en de Monkey Brand zeep fabriceert, werd door den voor zitter een overzicht gegeven van de groote ontwikkeling van het bedrijf dezer maatschappij. Het aantal arbei ders in dienst der onderneming be draagt thans in Engeiand meer dan 6000. Bovendien exploiteert de Le ver-combinatie echter eigen zeep fabrieken in Frankrijk, Duitschland, België, de Vereenigde Staten, Canada, Zuid Afrika, Australië, etc. Sinds be gin 1910 heeft zij de contröle ver kregen over een tiental andere on dernemingen in dezelfde branche te Dublin, Londen, L'verpooi, Glasgow, etc. Mst inbegrip van vroegere soort gelijke tranaclies controleert zij thans 44 fabrieks- en handelsondernemingen waarvan vele in het buitenland, o.a. behalve in de bovengenoemde landen ook in Noorwegen, Oostenrijk, Japan, en den Belgischen Congi. Bij ons te lande wordt zij vertegenwoordigd door de Lever's Zeep Maatschappij te Rotterdam. In den Congo, in Sierra Leone en op de goudkust zijn onder-maat schappijen thans krachtig bezig met den aanplant van palmen ter ver krijging van palm-olie, een der grond stoffen van het bedrijf. Te dien einde zijn groote terreinen verkregen en andere in optie, terwijl da groep het recht verkregen heeft tot het bouwen van eigen spoorweglijnen etc. Eigen nederzettingen en fabrieken zorgen daar voor een voordeeiige exploitatie. Meer en meer ontwikkelt de zaak zich op deze wijze tot een wereld- bedrijf, dat evenals de Amerikaansche trusts ze'f in de behoeften aan grond stoffen voozie', en eigen verkoop organisaties bezit. Hetgeen in het versbg wordt me degedeeld om'rent de uitbreiding der zaak in Zuid Afrika, Canada enz., wijst er op, wat er voor landen die koloniën bezitten bij energieke leiding in de wereld te doen is. De Lever's zaak is een der grootste copartnerships ter wereld. Einde 1911 hadden 1785 employ'e een aandeel in de winst. Tot hun 18: jaar moe ten jeugdige werklieden der fabriek te Port Sunlight de avondschool be zoeken. Ook op andere wijze is de maatschappij er op uit de verhou dingen tot haar arbeiders zoo gun stig mogelijk te doen zijn. Van deze zijn er 566 met meer dan 15 jaar dienst. De Lever's zijn bekende vrijhan delaars. Van protectionistische zijde heeft men hun meermalen verweten dat theorie en practljk bij hen niet overeenkwamen, aangezien zij door het oprichten van fabrieken in allerlei landen met beschermende tarieven s'ilzwijgend erkennen dat hun artikels aldaar niet met winst uit Engeland kunnen worden geïmporteerd, terwijl bovendien deze vestigingen in het buitenland een deel hunner Engei sche arbeiders broodeloos zouden maken. In het laatste jaarverslag wordt daartegen opgemerkt, dat naar verschillends Europeesche landen

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1