Donderdag 11 April No. 86. Gemeentebestuur. Feuilleton» Haal en Smarl. 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. LANDWEER. District no XXXVIII. Oproeping onder de wapenen tot 3het houden van oefeningen in 1912. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat de verlofgangers van de land weer, in onderstaanden staat ver meld, krachtens artikel 11 der landweerwet tot het houden van oefeningen bij deze voor den tijd van zes dagen onder de wapenen worden geroepen en dat zij verplicht zijn zich daartoe aan te melden op den dag het uur en de plaats, mede in dien staat achter den naam van ieder hunner vermeld. Luie, Johannes; Huijsman. Josias Jo hannes WillemTjalkens, Bauke, lichting (jaar) van de landweer 1908, allen van de 4e comp. genietroepen, aanmelding op 8 Juli 1912, ten 12 uur vm. in de legerplaats bij Zeist. Muuren, Johannes Christoffel, lich ting 1008, 5e comp. genietroepen. Aanmelding op 20 Mei, 12 uur vm. genie-kazerne te Utrecht. Abrahamse, Jacob en Beenhou wer, lacobus, lichting 1910,4e comp. genietroepen. Aanmelding 15 Juli, 12 uur vm. legerplaats bij Zeist. Heffener, Herman, lichting 1910, 5e comp. genietroepen. Aanmelding 6 Mei, 12 uur vm. genie-kazerne le Utrecht. Tegeiaar, Cornells, Hendrik, lichting 1911, 4e comp, genietroepen. Aan melding 15 Juli, 12 uur vm. leger plaats bij Zeist. Praag, Pieter Adriaait, lichting 1911 5e comp, genietroepen. Aanmelding 26 Mei, 12 uur vm. genie-kazerne te U recht. Mesker, Pieter Dirk en De Roos, Albert Jan, 38e comp, vesting-artileiie. Aanmelding 22 April, 12 uur vm., kazerne te Willemstad. But, Willem en Van Offenbeek, Elias, lichting 1908, le comp. pon tonniers. Aanmelding 2 Sept., 12 uur vm. pontoniess-kazerne te Dordrecht. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich in uniform gekleed en voorzien van de hun ui- gereikte kleeding- en uitrustingstuk ken, wapenen, voorwerpen van leder goed, reglementen en dienstvoor schriften en van hun zakboekje, aanmelden op den hiervoren achter ieders naam aangegeven da'um, uur en plaats. Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten wetkdag vóór hun vertrek, des voor middags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeente-secretarie aanmelden, voor zien van hun zakboekje met daarin o 17.) „Als een vreemde Voor zoover ik weet, niet*. „Laten wij elkaar goed begrijpen vervolgde de vrijheer eenigszins on geduldig. „Tot mijn verbazing heb ik gehoord, dat Constance slechts zelden bij haar moeder is. „Waarom „Mij dunkt, dat daarvoor geen nadere uitlegging noodig is," ant woordde mejuffrouw von Dombrows- ky. „Het hartstochtelijk, levenslustige meisje zou de ziekelijke, wereldmoede Olga slechts opwinden. Wat het onervaren, inde droomen der toekomst zwelgende kind be geerlijk toeschijnt, heelt de ernstig denkende vrouw reeds sedert lang afgezworen. En wat het hoogste goed schijnt, in de oogen der zwaar be proefde vrouw, daarvan heeft de schitterende vlinder Constance nog gehechlen verlofpas, tot het desge- wenscht in ontvangst nemen van dag geld en ten einde in bet bezit te worden gesteld van de noodige ver- voerbewijzen en passagebiljelten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achien, inlichtingen aangaande de reis te bekomen. (Be halve vrij vervos r, voor zoover de reis geschiedt binnen het rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst of die zich in zijne woonplaats moet aanmelden om nog op denzelfden dag te wor den vervoerd naar de plaats voor legering of oefening aangewezen, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25, waarvan de uit betaling, desgewenscht, plaats heeft ter gemeentesecretarie of anders na aankomst bij het korps) Degenen, die per spoor reizen, moeien zieh len minst; een half uur vóór het vertrek van den trein aan het starion aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene gelegali seerde geneeskundige verklaring ter gemeente-secrelarie. Betreft het ver lofgangers, die zich buitenslands be vinden, dan geldt in het bijzonder, dat hét over te leggen geneeskundig getuigschrift moet zijne eene behoor lijke gelegaliseerde verklaring, afge geven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uiloefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige, houdende, dat de in die verklaring met naam en voor namen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om werkelijken dienst te verrichten in het daarvoor bij deze openbare ken nisgeving aangewezen tijdvak. De verlofganger van de landweer, die niet voldoet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den wer kelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den minister van oorlog de last is verstrekt. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aangegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofde lijke oproeping ontheft den verlof ganger geenszins van zijne verplich ting tot de opkomst in werkelijken diens!, daar deze openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger m uniform is gekleed, slaat hij onder de krijgs wetten. Bepalingen nopens hei verblijf onder de wapenen. Aan de onder de wapenen komende verlofgangers kan, als gunst en voor zooveel de belangen van den dienst niet het minste begrip. Overigens heb ik de opvoeding van het meisje ge leid, en steeds voor haar gezorgd, alsof zij mijn eigen dochter was. Daarom is zij mij vertrouwen en ge hoorzaamheid schuldig. Even goed weet ik, hoe mevrouw von Arnheim, die veel treurigs heeft ondervonden en niet altijd door kinderlijk gebabbel gestoord wenschte te worden, moet worden behandeld. Ik ben mij bewust dat ik slechts het beste wil, en zal geen stap afwijken van den weg, dien ik mijzelf heb afgebakend". Zij boog koel bet hoofd en Gis- bert trachtte niet haar te houden. Zich haar vroegere optreden herin nerende, moest hij tot zich zelf zeggen, dat een innige verhouding tusschen moeder en dochter niet te verkrijgen was. Wat zou ook het vroolijke levens lustige kind doen bij de melancholi sche vrome vrouw HOOFDSTUK V. Ten genoege van zijn nicht had de Freiherr oude vriendschapsbanden weder aangeknoopt en verschillende uitnoodigingen gezonden. In het slot, dat zoo lang eenzaam was geweest, heerschte nu een bedrijvig leven, De TELEFOONNUMMER 10. flbonnem®rtfs-fld»fertenfiëii op zeer woos-deeligs voorwaarden zulks toelaten, worden gegund om buiten de kazerne te overnachten, alsook om onder genot van vergoe ding voor levensmiddelen en van brood in eig- n voeding ie voorzien. Zij die voor genoemde gunst of gunsten in aanmerking wenschen fe komen, moeten uiterlijk vier weken vóór den dag voor de opkomst bepaald een desbetreffend verzoek indienen. Dit verzoek moet worden gericht door de verlofgangers, behoorende tot de infanterie, lot hunnen land- weerdistticicommandant; door ver lofgangers, behoorende tot de ves- ting-aitiilerie, tot de pontonniers of tot de genietroepen, onderscheidenlijk tot den commandeerende officier der vesting-artillerie ter plaats, waar zij geoefend zullen worden, tot den com mandant van het korps po.itenniers en tot den commandant van het regiment genietroepen, dan wel tot hunnen landweeruisineteommandant. Vergoeding en ontheffing. Den verlofgangers, die op giond van kostwinnerschap, wenschen in aan merking te komen hetzij voor ont heffing, hetzij voor ontheffing of, bij niet-inwilliging van deze aanvrage voor een geldelijke vergoeding, wo:dt aangeraden hun daa loe aan de Ko ningin te richten verzoek binnen tien dagen na de aagteckening dezer kinnisgeving in te leveren ter gemeen tesecretarie. Dit verzoek kan op on gezegeld papier worden geschreven. Wenscht men alleen voor eene gel ei lijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan het ter gemeente secretarie in te leveren verzoek aan den minister van oorlog worden ge daan. O/erigens wordt ten deze ver wezen naar de afzonderlijk publicatie betrekkelijk i„kostwinners", en kun nen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter ge meentesecretarie, eiken werkdag tus schen 10 en 12 uur voormiddags. Vlissingen, den 6 April 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BRANDWEER. Stoombrandspuit. De Opperbandmeester van Vlis singen brengt ter kennis van belangheb benden: dat de stoo nbrandspuit in verband met keielonderzoek en re paratie buiten dienst zal worden ge steld vanaf 11 tot 17 April a. s. Vlissingen, 9 April 1912. De Opperbrandmeester voornoemd, P. J. WEVIELSFELDER. De Koningin inHaarlem en omstreken Gisterenmorgen met den trein van 8.41 is de Koningin te Haarlem aan- logeerkamers waren niet meer onge bruikt, en het dienslpersonee! ont waakte uit de zoete rust, waaraan het reeds gewoon was geraakt. Me vrouw von Asnheim bleef voor de gasten onzichtbaar Zij trok zich in haar vertrekken terug en slechts des morgens en des avonds deed zij een wandeling door de eenzaamste ge deelten van het park. Men wist, dat zij lijdende was, en men zorgde dus, haar niet lastig te vallen, in haar plaats nam Freule von Dombrowsky de plichten als meesteres des huizes waar, en vervulde deze dan ook wer kelijk als een opmerkzame, voorko mende gastvrouw. Onder de aanwezigen bevond zich de eerste lui ter a it Waltern von Scholten De baron was deze jonk man zeer genegen en bemerkte, dat Constance's zeldzame schoonheid hem met onbeschrijfelijke bewondering vervulde. Scholten's open, uiterts! eerzuchtig karakter, gevoegd bij zijn werkelijke bijzondere denkbeelden, waren hem borg voor het geluk van de vrouw, welke hij zich had ver koren. Dit was ook Gisbert's oordeel en toch kon hij een zekere huivering gekomen om een tocht langs de bloembollenvelden te maken. Een troep van 60 padvinders had zich bij den aparien uitgang van het sta fion aan het Kennemerplein opgesteld om H. M. met het „Wilhelmus" te begroeten. Aan het station waren ter ontvangst aanwezig de Comm's- saris der Koningin, mr. dr. W. F. van Leeuwen, de burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. B reel van Hogeianden. De Koningin was vergezeld van een hofdame en een kamerheer. In twee auto's werd de tocht gemaakt. De Commissaris en ds burgemeester vergezelden Hare Ma jesteit. Te ruim 1 uur vertrok de Koningin weer per trein. Standaard-jubileum. Aan den „gedachrenismaaltijd door dr. A. Kuyper gisteravond te 's Gra- venhage gegeyen ter gelegenheid van bei 40jarig jubileum van „de Stand." zaten o. m. aan minister Heemskerk, minister Colijn en minister De Waal Malefijt. Minister Taima was door uitstedlgheid verhinderd. Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond De vergadering werd Zondag te Rotterdam geopend door den tweeden voorzitter van het Verbond, den heer C. H, Kouw, uil Leiden, met een overzicht van den tegenwoordigen toestand der arbeidersklasse en den stand der sociale verbeteringen waar naar de bond reeds 40 jaren gestreefd hesft. Spreker's algemeene indruk iste leurstelling. Onder de arbeidersbe volking steeds grooter verdeeldheid, zoowel op politiek gebied ais in de vakorganisatie. Bij de wetgevende macht totaal gemis aan belangstelling voor de sociale wetgeving en vooral bij de tegenwoordige meerderheid geheele onmacht om ieis tot stand te brengen. Als het middei om uit dit moeras te komen noemt spreker de invoering van algemeen kiesrecht, voor mannen en vrouwen. In het al- meen wess spreker op het groote gewicht der verkiezingen van 1913 voor onze geheele toekomst. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental ongeveer hetzelfde is geble ven. De bondsvoorzitter de heer A. Rauwerda, te Leeuwarden is vrijwillig ais zoodanig afgetreden. Alsnu kwam in behandeling eene door het centraal-bestuur voorgestel de motie, waarbij in verband met het bovenvermelde aan hel centraal bestuur wordt opgedragen bij de verkiezingen van 1913 werkzaam ie zijn in democratische richting. Bij het langdurig debat werd o. a. de vraag besproken of in de motie het woord vrijrinnig-demoeratisch, dan wel alleen democratisch gabe- nïet weerhouden, ais hij er aan dacht, dat de harten van deze beide jonge lieden Helde voor eikander zouden kunnen koesteren. Constance verstond de kunst meesterlijk, zich tot een middenpunt van het gezelschap te maken. Geestigheid en lieftalligheid, misschien zonder dat ze het zelve wist, gebruikend als wapens van de fijnste coquetterit, aldus behaalde ze, toen ze de wereld voor de eerste mail intrad, een schitterend debuut. Ze verdoofde feitelijk door haar triom fen, en, gelijk de kuns'enaar, door de golven der toejuiching gedragen, een geestdrift in zich voelt ontwaken, die hem medevoert en zijn scheppin gen een zekere boeiende tooverkracht verleent, aldus liet ook zij haar aan trekkelijkheden in verblindend licht fonkelen, terwijl alle aanwezigen, on verbiddelijk in de betoovering van haar zeldzame bekoorlijkheid, weg zonken. Op het late uur scheidde men eerst en Constance zocht, haar wangen gloeiend van trots en vreugde, haar vertrek op. Jenny maakte het won derlijk gitzwarte gekapte haar los. Het knetterde werkelijk; in de duis- zigd zou worden. Tegen dat laatste hadden sommigen bezwaar, omdat dit ook samenwerking metdemocra- den van rechts insloot, hetgeen mis schien in een verre toekomst moge lijk zal worden, maar vooralsnog zeker niet. Men wilde dus lezen „vrijzinnig-democratisch", doch dit leverde weder het gevaar op, dat men hierdoor den steun van vele demo cratisch gezindten ter linkerzijde zou verliezen, zoowel van de Unie-libe ralen als van de sociaal-democraten. Ten laatste werd overeengekomen het enkele woord „democratisch" te behouden, zoodat de motie onver anderd werd aangenomen. Het congres der S. D. A. P. Met groote meerderheid is door het congres de revolutie van het partij bestuur inzake de Tariefwet aargenomen. Deze resolutie luidt als volgt Het congres der S. D. A. P., ge zien het ontwerp-Tariefwet, strek kend tot verhooging der invoerrech ten ep allerlei verbruiksartikelen, haiffibrikaten en zelfs grondstoffen; van oordeel dat invoerrechten op artikelen van algemeen gebiuik, en als bescherming van binnenlandsche nijverheid, de strekking hebben het levensonderhond duurder te maken dat zij als verbruiksbelasting de ar beidersklasse brandschatten om al dus de bezittende klasse te sparen door het tegenhouden van verhoogde heffingen van vermogen, inkomen en erfenissen dat zij als beschermende rechten aan de arbeiders geen enkel blijvend voordeel bieden tegenover de groote en noodzakelijk toenemende nadeelen der duurdermaking van het levens onderhoud en van den zwaarderen belastingdruk, feitelijk slechts eenige groepen ondernemers verrijken ten koste van de massa der bevolking; van oordeel dat het vrijhandsteisel op zichzelf de kapitalistische uit- bui'ing niet opheftdat echter het stelsel van protectie overal waar het tot groote ontwikkeling is gekomen, een der ergste middelen is gebleken tot uitplundering van het volk van oordeel dal aldus de ervaring van alle landen heeft geleerd dat de handelspolitiek van de arbeidsklasse moet zijn die van hel vrije ruilver keer overwegende dat vooral ons land, dat door zijn ligging en zijn verleden is aangewezen op vrijheid van verkeer, elke slap in de richting van protectie ruw ingrijpt in het bedrijfsleven, de natuurlijke economische ontwikkeling verssoort, en dus als schadelijk moet worden veroordeeld protesteert tegen het ontwerp- Tariefwet, dat den economischen druk op de arbeiders verzwaart en ternis moest het vonken spatten, meende zij, terwijl zij twee irotsche vlechten vlocht. Prisca sloop te voor schijn en nam haar bescheiden plaatsje aan de voeten barer jonge meesteres in. Deze zond nu hei kamermeisje weg, (rad voor den spiegel en be schouwde haar beeld met fonkelenden blik. Zij wist, dat zij schoon was en schepte er behagen in. Haar hals was rose gekleurd marmer gelijk en scheen in schoonheid te wedijveren met schouders en armen, die uit een nachtgewaad, dat haar als een wolk omzweefde, te voorschijn kwamen. De roode lippen glimlachten zinbetoove- rendals in een zoete rust welfden de wenkbrauwen zich over de donkere oogen en toch scheen het, als werden van uit dai oogenpaar vuurvlammen geschoten. De gezwollen boezem golfde stormachtig. Plolseling werd het haat nogmaals ontvlochten, zoo dat de volle pracht van een heerlijke haardos haar omzweeide. „Ben ik schoon Zacht, als on bewust, vloeide die vraag tusschen haar lippen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1