CAUSERIE Afjeh-Oorlog, Cinema Pathé Frères. „De Misstap Gemengd Nieuws, Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Advertentiën. N efft jon jen Dajdiensfbode, BUITEN LA NOT"' oj VRIJDAG 12 APRIL 1912, LÏENSKOK. fl!© hoofdnummer wordt vanaf HEDEN fof en mef DINSDAG 16 ApRIL vertoond groot sensationeel Drama, gang 1000 M, Deze Monopol-film werd op ver schillende plaatsen mef 'f grootste succes vertoond. r, terwijl de mid Pech had door schieten. Zoo brak ken bianco stand; erpoozing roederlijk gC, j eens afzonde;, pauze schenen veranderd IC ombineerend werden gekiekt ^erlijk, in de te zijn. ging ip het Vlissin'gsche aluffende »'Ji gemak sche llerlei ;ijn 'ijls een mek c of de M. M, kon verste -1. Na hem i :etien udend nog tin Forluna, M. In wij 2e en eweruen a6 gepasseerd. Voors| Techisbinntn mimogelijitj tegenstanders een uitbundig opsteeg. Ni ei e linksbinnen verwacht en schil eerste, en zooais t laatste, doelpum, nog naar niet meer hoek vloog na enkele tam- /iissingsche voor- Engelschen weer Door nard op den bal een hanoje ia, wisten verder doelpunten einde bracnt oen schrale 1 0 over- M." een zeer het elftal der C. was geen ontdekkenschit- beide acnter- linksbinnen en s „E. M. M." dediger, üe beioe recntsmidden heerschte den gro/e foutalle rechts gespeeld, der Engelsche werd verlicht, Zeelandia"— Gand" 5—0, rust 3—0. ondigd was, dat eigen zou komen, et een zwak 2e Middelburgers -0 wonnen. wedstrijd werd bliek (pl.m. 1000 A.-Z. cite club heefl burg een ontmoe- „0.ympia"-„Zee- welke door de n werd met 3—1. stand 1—1. speelde „E. M. uit Vlissingen. t 4—0. De voot- O." bestookte ioelgebied van oe hadden nog al schieten. De ach- in actie. De „E. over 't algemeen F. ae ae /an at achterhoede dat er 2 Mid- in den rug zat ook de eden, want deze Middelburgscite werd een pa- strand gezonden, de patrouille _jn dubbelpos' ingen, terwijl de _'S werden vet' hting Groot-Val' door de spi de s, ers irna ring der ders tusschen de Vlis- aurgsche padvin- imeerde oefening van den len Adams. Als par- Vlissingers trad 10 en bij die der eer Horninge. luidde, dat ie iende padvinders- ingers een kamp at de Vlissingsche iar bij en moes- elet zou worden rs, die allen voor st terrein tusschen ssingen onveilig dat de Vlissingeis was, indien min de 12 padvinders liggekerke-Groot ee om 1 uur n.m. eid. ling de oefeni tg ierk 7 padvinders haar opdracht oericht gezonden, dat er eenige Mid- delburgsche wielrijders van Koudeker- Ire afkwamen, die door de versterkte jeciiterdoorzoekingspat'ouiüe over vallen en als gevangenen naar den iioofdiroep gevoerd werden. De spits doorzocht een boerenschuur, haalde achter net hooi eenige Middelburgers Ie voorschijn, die ook naar den hoofd troep gezonden worden. Na dit voorval werd doorgemar cheerd in noordelijke richting, waar weldra achter een omheining een tent mei eenige Middelburgers bespeurd werden. Een deel van den vooitroap verspreidde zich, het terrein werd aigesloten en na een korte worsteling werden 6 Middelburgers en 2 Vlis singeis onschadelijk gemaakt. Nu was het moeilijkste deel voor de Vüssingers achter den rug, en na eenige kleine schermutselingen, pas seerden 25 Vlissingets padvinders om 12.10 onder donderend hoera de hier boven vermelde lijn, waarmee de oefening was geëindigd. Het woord werd daarna gevoerd door den 'luitenant adjudant Adams die de Vlissingets hartelijk geluk wensehte met het behaalde succes. Na eenige aangename oogenblikken bij het pompstation der Vlissingsche waterleiding te hebben doorgebracht, waarbij de meegenomen boterhammen zich goed deden smaken, werd door de Viissingers in zeer opgeruimde stemming huiswaarts gekeerd en zal bij de Waichersche padvinders deze oeteningnog lang in aangename herin nering blijven. X. in verband met hei groote bedrag aat jaarlijks noodig is voor interest en aflossing der schulden van den polder Walcheren (volgens üe gel dende plannen zal de aflossing eerst over 46 jaar geheel geëindigd zijn) heeft de voorzitter van dien polder, de heer H. P. den Bouwmeester een plan ontworpen om reeds op 1 Ja nuari 1914 de gezamenlijke schulden, die dan f 799,200 zullen bedragen, af te lossen. Dil zou kunnen geschieden door over 1913 een buitengewoon dijkschot te hetfen van f 47.25 per H. A.tengevolge waarvan het gewone dijkgeschot, te beginnen met 1914 kan verminderd worden met f4 per H. A. In den loop van dit jaar zal een voorstel in dezen geest aan commis sarissen worden voorgelegd. In de afgelcopen week zijn te Se- rooskerke verschillende paarden op bol geslagen. Een viertal spannen paarden ontglipten aan de leiding hunners bestuurders. Was de schade meest van materi alen aard, éen geval had ernstige gevolgen. De landbouwer K. C. kwam onder de paarden en onder een egge te recht, waardoor hij zeer ernstige wonden aan gelaat en beenen be kwam. De dokter moest enkele won den dicht naaien. Zaterdagavond derailleerde te Schoondijke de tram van Breskens- Maldeghem. Eenige passagiers, waar onder een juff.-ouw die naar Slu-'s reisde, geraakte, doordien zij van de tram wilde springen en dit in ver keerde richting deed en waarbij nog haar kleed vastraakte, onder den personenwagen, waarbij haar been een ernstige verwonding bekwam. Bij dokter Fraser werd de dame binnen gebracht die haar dadeiijk genees kundige hulp verleende. Met een daatop volgende trans werd zij naar haar familie ie Sluis vervoerd. De overige passagiers kwamen met den schrik vrij. Men schrijf! ons uit Ter N uzen In den stand der siakng bij de firma Littlc& Johnston alhier is (heden) Dinsdag nog geen verandering. Wel is jl. Zaterdag eene conferentie ge houden door tie firmanten met drie werklieden der oude vaste ploeg, in bijzijn van den waarn. burgemeester, den heer A. Visser, den wethouder Dees en den benoemden burgemeester den heer Huizinga, maar dit heeft den stand der kwestie niet verder ge bracht. Door ce firma werd te kennen gegeven dat zij genegen was alle oude werklieden, met uitzondering der 5 eerste ontslagenen, weer terug in vasien dienst te nemen. Zij konden dan heden gaan werken. Zij had er dan ook geen bezwaar in, dat de 5 ontslagenen voor de firma werken in losse ploegen, die aan het werk wor den gezet naar gelang het werk meer dere werklieden vereischt, wat, omdat er 2 booten' tèr lossing liggen, ook heden weer het geval was. De vergadering der bootwerkers- vereeniging «Recht en Plicht" besloot Zaterdag, en Maandag werd in een verdere vergadering dat besluit be krachtigd, dat bij de firma niet zal worden gewerkt, zoolang de 5 ont slagenen niet terug in de vaste ploegen zijn aangenomen. Er is dan rok heden (Dinsdag) morgen niemand aan het werk gegaan. Men meldt ons uit AxelGisteren avond had alhier onder het gehucht Kijkuit een ernstig spoorweg ongeval plaats. De (rein uit' België n. I. die hier ongeveer te 7'/j uur aankomt, liep op eenige ledige goederenwagens, tengevolge waarvan de machinist P. G. werd gedood en de stoker en eenige passagiers werden gekwetst. Machine en tender liggen in een evenwijdig met de spoorlijn ioopende sloot. De oorzaak moet gezocht wor den in het feit dat door den hevigen wir.d eenige ongeladen goederen wagens in beweging zijn gekomen en aldus van het dood spoor waarop ze stonden, op de hoofdlijn zijn ge raak'. KERK- EH S€K6QLNIEUV*S. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Ierseke ds. M. J. G. J. van de Poll te Elburg. Beroepen te Waterlandkerkje (toez.) d*. J. van Beek te Z gwaart. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is verwezen naar de ti rechtzitting met bevel tot gevan genhouding van den beklaagde, de zaak tegen P. A. de V, 26 jaren, winkelier, wonende te Aardenburg, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. De moord te Beek. Naar aanleiding van het ontslag uit het voorarrest van A. J. Hartjes, te Beek, die destijds werd aangehouden, verdacht van het plegen van moord op zijn dochtertje Maria, schrijf! het „Weekblad van het Recht" Wij kunnen niet beoordeelen, of er grond bestaat in deze van voor barigheid en „onvoorzichtigheid der justitie te sprekenwij kernen de omstandigheden niet, die destijds, naar het oordeel der jus'itie, de aan houding van den vader wettigden en kunnen dus niet nagaan, of hier te snel is gehandeld. Het is mogelijk dat aanwijzingen, die later onrust of onvoldoende bleken, aanvankelijk groote bewijskracht schenen te heb ben. Voor men een vader aanhoudt als verdacht van moord op zijn kind, moeten er zeer zwaarwichtige ver moedens aanwezig zijn geweest. Heeft de justitie te snel gehoor gehecht aan den schijn, dan heefi zij zich tegen over dezen man aan ernstige misgr.-ep schuldig gemaakt. En zeker zou er wanneer later mocht blijken, dat justitie en politie, zij het ook geheel buiten haar schuld, hebben gedwaald, alle aanleiding bestaan, den ten on rechte verdachten vader in naam der gemeenschap schadeloos te stellen voor het materieeie nadeel en het moreele lijden, hem in het belang dierzelfde gemeenschap aangedaan. Omtrent de aanhouding van Annie Pascal verneemt de „Arnh.O." nog het volgendeDaar nog nietjjvast- siond of zij de door den burgemees ter van Renkum gesignaleerde pe?soosi was, is zij aanvankelijk aangehouden ais zijnde zonder middelen van be staan, ter zake landioopsrij dus. Vrijdag is zij ten gemeentehuize van Oosterbeek mei de verschillende personen, die zij zou hebben bewogen tot afgifte van geld, geconfronteerd. Dior allen werd zij dadelijk herkend ais de gesignaleerde dame. Annie Pascal verklaarde, dat zij geid geleend had en her te zijner tijd zou teruggeven. Zij kon dit mo menteel nog niet doen, maar niette min dacht ze er niet aan, om het geld te houden. Omtrent haar plannen zeide ze nog, dat zij noodzakelijk naar Amsterdam moest. Verder schermde ze erg met haar relaties in Parijs. Ze is er vast van overtuigd, aat ze weer zal worden in vrijheid gesteld. NietteminJ is| ze thans ter zake op lichting naar het parket van den of ficier van justitie overgebracht. De zich noemende Annie Pascal, eigenlijk genaamd Guusje Helder, is, zooals wij in ons vorig nummer reeds me dden, naar bet Huis van Bewaring te Arnhem overgebracht. Gisteravond ongeveer half negen is te Breda de opzichter van weg en werken, de heer M., dicht bij het station door een trein over reden en vermorzeld. Volgens Bureau Veritas zijn gedu rende de maand Februari 47 zeil schepen vergaan (hieronder zijn begrepen 5 schepen waarvan nadere berichten ontbreken en ais vermist beschouwd worden). Veidreld als volgt8 Amerikaansche, 2 Deensche, 6 Dirtsche, 11 Engelsche, 7 Fransche, 2 Itaiiaansche, 6 Noorsche, I Japansch, 1 Russisch, 1 Poriugeesch en 2 Zweedsche. Ift hetzelfde tijdvak zijn 39 stoom schepen vergaan, (hieronder zijn bigrepen 7 schepen waarvan nadere berichten ontbreken en ais vermist beschouwd worden.Verdeeld als volgt: 1 Duitsch, 19 Engelsche, 3 Fransche, 4 Grieksche, 1 Iialiaansch, 3 Japan- sche, 4 Noorsche, 1 Russisch en 1 Zweedsch. De oorzaken waren voor de zeil schepen stranden 14, aanvaren 3, brand 3, zinken 3, verlaten 9, afge keurd en gesloopt 10 en 5 vermist en van de stoomschepenstranden 16, aanvaren 8, brand 1, gesioopt 4 en 7 vermist. Bij een concert te 'Houdain is een petroleumlamp oogevailen, welke vlam vatte. Tengevolge hiervan ont stond in de zaai een paniek en wer den 7 personen gedood en 15 ge wond. De Parijscha politie heeft Zon dagochtend weer een van deboevei van de bende Bonnoi Cornier gepakt. De man heet Raymond Caileinio, „La Science." Hij had 5600 frank aan geld en 2 revolver bij zich en in een op zijn fiets gebonden jas zat nog een derde revolver geborgen. De man, die aan Raimond huisves ting verleende cn twee vrou wen zijn eveneens aangehouden. Hat uitvoerend comité van den Bond van Engelsche mijnwerkers heeft gezegevierd, zijn advies om het werk te hervatten is Zaterdag door de nationale confeiertie goedgekeur J. Ve wacht mag r.u worden, dat in den ioop dezer week de overgrooie meerderheid der mijnwerkers den hun gegeven raai zal opvolgen en weer aan den arbrid gaai, temeer daar bet besluit to1 goedkeuring v rn den raad van bet com ié met over groots meerderheid is genomen. De uitslag d.r j tngsle s"era.ni.ng is een werkelijke v.rrassing, wanneer rrrn bedenkt, dat de gedelegeerden van de „war-districts" districten, waar men den strijd wilde volhou den,- 444 stemmen, hadden uit te brengen, éen steun voor elke duizrnd man, die bij den bond zijn aange sloten en de afgevaardigden, waar men den vrede heisleid wensehte te zien, slechts 190. Een groot ge deelte der gedelegeerden uit de oor- logsdisiricten heeft dus gestemd in strijd met de opvatting dér mijnwer kers, of deze zelf zijn in de laatste dagen van meening veranferd. Trou wens de meest onverzoenlijke leiders zeif zijn langzamerhand gaan inzien, dat aan den strijd, althans voorloo- pig, een einde moest komen. Verr.on Hartshorn b.v. verklaarde Vrijdag avond, dat, hoewel hij liever ha i ge zien, dat men de hulp der transpo 1- arbeiders e.a. had ingeroepen ter voortzetting van de staking, hij thans gevoeide, dat het de plicht der mijnwerkers was om zonder uitzon dering weer aan het werk te gaan, „daar het voortbestaan van den Bond worJt bedreigd en het eenig middel om hem staande te houden is dat alie mijnwerkers tegelijk het werk hervatten." Bovendien waren de fond sen der mijnwerkerskassen op Zï- ferdag jl. reeds geslonken tot 788 250 pd. en daaruit hadden de ondersteu ningen niet lang meer bestreden kumen worden. Zoo behoort dus deze staking we der lot de geschiedenis, ha3r nood lottige gcvolgei zullen zich echter nog geruimen tijd doen gevoelen. FRANKRIJK De Kamer heeft voor het reces op voorstel van minister Mülerand de wet van 1905 opgehe ven, welke den dienstin de regimenten van het moederland openstelt voor militieplichtigen, die wegens een ge meenrechtelijk delict voor hun 21ste jaar strafrechterlijk zijn veioordeeid. De ervaringen, welke men met deze wet heeft opgedaan, hebben de daar aan indertijd vastgeknoopte verwach tingen diep teleurgesteld. Beloofde men zich van deze wet een gunstige inwerking op de slechte elementen in het leger, door het gezelschap van hun ordelievende kameraden, zoo ontdekte men alras dat het tegendeel plaats greep de apachen en consor ten oefenden een zeer slechten in vloed uit op hun omgeving en vooral op de zwakke broed-, r;. Daarbij kwam nog, dat de bevolking van verschil lende garnizoenen, waar een groot aantal dezer apachen waren inge deeld, niets op die eer gesteld bleek. Het gevolg was, dat niet alleen het leger, maar ook het volk zeif onge duldig de afschaffing van de wet eischte. Aan de invoering van de wet is indertijd niet vreemd geweest het verlangen de eenheden van het leger op behoorlijke sterkte te brengen. Reeds in 1910 had men de wet van 1905, volgens welke alle wegens zede- lijkhddsmisdrijven, diefstal, bedrog en verduistering tot minstens zes maanden gevangenisstraf veroor deelde dienstplichtigen, naar deAfii- frikaansche bataljons werden gezon den, in zooverre gewijrigd, dal voortaan zelfs lieden, die wegens de genoemde misdrijven tot hoog stens drie maanden waren veroor deeld, in Afrika hun diensttijd moesten doorbrengen. Ook verlangde men den proeftijd, welke deze soldaten moes ten doormaken, om bij voortdurend goed gedrag in aanmerking te komen voor overplaatsing bij een der regi menten in Frankrijk, van acht maanden tot een jaar. Spoedig bleek ook deze regeling nog onvoldoende te zijn. De nieuwe wet, thans ook door den Senaat goedgekeurd, eischt reeds bij gevan genisstraf van eén maand inlijving in de Aftikaansche bataljons, terwij! souteneurs reeds bij de geringste sirat naar Afrika gaan. Ten slotte bevat de wet ee.i bepa ling waarbij van den dienst worden uitgesloten zij, die tot drie maanden gevangenisstraf hebben gekregen we gens belastering of beleed'ging van het leger of de vioof, wegens oprui- ine, ten doei hebbende militairen van hun püchl af te houden en aan de aan hun meerderen verschuldigde gehoor zaamheid te kcr. te doen, wegens aan zetten tot deseriie of wegens het be vorderen en mogelijk maken van ont trekking aan den militairen dienst. Hei artikel richt z'c'n tegen dearti militaristen en bedoek blijkbaar hoofdzakelijk de reeds met de antie- miltaris'ische denkbeeldtn besmet e elementen buiten het leger la houden. Bazar voor de Christelijke Bewaarschool te Middelburg. Hedenmiddag had in de zaal Bo- gartstraat de opening plaats van den bazaar, die door een damescomité onder presidium van mevrouw Wie- lenga is georganiseerd met het doel de kas der Christelijke bewaarschool eemgszins te stijven en welke bazaar tot Donderdag geopend blijft. De bazaar werd geopend bij monde van ds. L. H. Bouma, die de vrouwen geluk wensehte met deze oogenblik ken, waarin weer wordt bewezen, dat ook door vrouwen iets goeds tot stand gebracht kan worden. De liefde van de vrouwen voor de bewaarschool beschouwde spreker ais de "liefde van Hem, die eens zeide „Laat de kinderen tot mij komen." Met dank aan God verklaarde spr. dezen aantrekkeiijken.'.eigenaardigen winkel voor geopend. Nadat ds. Bouma Gods zegen had afgesmeekt voor den bazaar, voor de school en voor alle betrokken per sonen, zocht ieder der verkoopsters haar plaatsje op en verhoogde daar door nog het vroolijke aanzien, dat de zaal reeds bezat. Dit vroolijke aanzien wordt ver oorzaakt door de keurige wijze van versiering en van het étaleeren der talrijke geschenken, te veel om op te noemen. Ook is een goed voorzien buffet aanwezig en kan men aan een hulp postkantoor pakjes in ontvangst ne men met verassenden inhoud. Wij twijfelen niet of er zal voor ieder een herinnering te vinden zijn. van 6 tot 9 April. BEVALLEN: A. N. Plugge, geb. Bakker, z. M. A. H. Leenaarts, geb. Sterzenbach, z. N. van der Maie, geb. Gebraad, d. J. M. Klip, geb. Laport, d. j. M. J. Vanieke, geb. Timmerman, d. M. Lagendijk, geb, Soetens, z. WEEBBERIOKT. Hoogste barometerstand 769,9 te Horta. Laagste barometerstand 725.8 te Wisby. Verwachting tot den avond van 10 AprilStormachtige N W. latër: afne mende wind. Zwaarbewolkt met regen of hagelbuien, later tijdelijk opklarend. Mogelijk nachtvorst. Iels zachter over dag. MARKTBERICHTEN. Viissingen, 9 April. Boter f 1,50 a f0 00 per K. G. Eieren f3,80 a f 0 00 per 104 stuks. met lichtbeelden over den te houden door den heer F. P1EKE- MA, le Luit. District-Commandant der Kon. Mrrechaussée te Vliss'ngen, 's avonds te 8 uur in de groote zaal van het CONCERTGEBOUW aan de Emmsstraat alhier. Slech's toegankelijk voor L°den en Donateurs van den „Oranjebond" met een dame en twee kinderen, op vertoon van b.wijs van betaalde con tributie over de maand April of het j aar 1912. Gelegenheid tot plaatsbespreking, a 10 cents per plaats, op boven- ganoemden datum, van 12 tot 2 uren, in het Concertgebouw." In de zaal mag niet worden gerookt. Nieuwe laden en donateurs worden alsnog gaarne aangenomen bij den heer A. VAN DE SANDE, Bellamy- park en Vrijdagavond a.s. asn de zaal. HET BESTUUR. (geen Loopjongen gevraagd.) GEVRAAGD voor alle werk. Badhuisstraat 73 (boven.) DE DIRECTIE,

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 3