te veel te doen blijf', om daarbij het Kamerlidmaatschap te blijven waar nemen. Een ding beangstigt spr. echter nl. dat hij zijn opvolger van „de Stan daard" niet kent. Wellicht is hij zelfs hier, doch spr. kent hem niet, zooals niemand hem kent. Daarom draagt spr. de voogdij van dat blad aan de partij op, en bezweeit haar éen ding ni. dat de beginselen van het blad nooit zullen worden vervalscht en het nooit rijn vader zal verloochenen. Het dameszangkoor zong daarop „Looft God, iooft Zijn naam alom" waarna professor Visscher in een slotwoord mededeelmg deed, dat tal van huldeteligremm n waren ingeko men, o.m. van de heeren Aalberse, v. Wijnbergen en Sweerts de Landas Wyborch. Hij wenschte dr. A Kuyper nogmaals namens alle aanwezigen eene goede gezondheid toe in lengte van dagen, en de kracht om te blijven wat hij tot heden was voor het anti revolutionaire volk. „De Tijd", het bericht van „Het Volk" vermeldende, volgens hetwelk de commissie van voorbereiding van de Invaliditeitswet in twee dagen tijds slechts een klein gedeelte der wel zou hebben behandeld, zegt dit ten stelligste tegen te kunnen spreken. De commissie aldus „De Tijd." heeft de geheele wet tot en met het laatste artikel afgehandeld en zal nu haar rapport uitbrengen. Dat de besprekingen niet langer hebben geduurd is natuurlijk het gevolg van een onder de gegeven omstandigheden gemakkelijk te ver krijgen overeenstemming. De heer Van Kol is, naar „het Volk" meldt, teruggekomen op zijn aanvaarding van een candidatuur voor Amsterdam 11 en zal ook voor Enschede geen candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaarden, noch eenige andere. Congres S. D. A. P. Gedurende de Paaschdagen werd te Leiden het 18e congres van de S. D. A. P. gehouden. Namens het partijbestuur heette de voorzitter, de heer W. H. Vliegen, de afgevaardigden welkom, in de stad waarvan hij zeide, dat de bourgoisie er haar academie heeft, waarin voor de kinderen van het proletariaat geen plaais is. Daarin zit een kenmerk van de Kapitalistische maatschappij. Dat feit alreeds stemt tot grooten ernst en spr. hoopte dat die ernst op de besprekingen welke gevoerd moeten worden, het stempel mag drukken. De S. D. A. P. is in het afgeloo- pen jaar gegroeid, 't Vorig jaar was het tienduizendste lid ingeschreven, doch nu is het ledental reeds 13,968. Het jaarverslag en het beleid van het partijbestuur werden goedgekeurd. Gisteren werd begonnen met de behandeling van het nieuwe partij program, welk program eveneens werd goedgekeurd. Oneer luid applaus werd besloten op 17 September andermaal een Rooden Dinsdag te 's Gravenhage te houden. Een nieuwe kogel voor ons geweer. Naar de „N. Ct." verneemt zijn dezer dagen, met vergunning van den minister van oorlog, op de terreinen der Normaal-Schietschool en met medewerking van die schooi, proe ven genomen met een door majoor F. E. H. Liebeit geconslrueerden kogel, waarmee hij bedoelt de bal listische uitkomsten van ons geweer te verbeteren. Hij heeft daarvoor een patroon samengesteld, die in lengte en uiterlijk voorkomen gehee! met onze patroon overeenstemt; alleen de punt van den kogel verschilt. De verkregen uitkomsten moeten zeer bevredigend zijn. Da aanvangs- sneiheid van den kogel is meet dan 220 M. en de maximum bestreken ruimte bijna 100 M. groottr dan bij de tegenwoordige patroon. De patroon is zooveel lichter dat de man en de patrooncaisons ruim 12 pet. meer munitie kunnen mede voeren zonder het totaal gewicht der medegevoerde munitie te verhoogen. De patroon is goedkooper en aan het geweer behoeft niets veranderd te worden. Majoor Liebert heeft hei verslag van oe genomen proeven aan den minister van oorlog ingediend. Vlissingen, 9 April. Blijkens achterstaande advertentie van het bestuur van den „Vlissing- schen Oranjebond" zal de in Januari 1. 1. uitgestelde causerie met licht beelden over den Atjeh-oorlog, uit sluitend voor de leden en donateurs van den „Oranjebond" te houden door den heer F. Piekema, le luit., district-commandant der Kon. mare- chaussée aihier, au plaats hebben op aanstaanden Vrijdag, 12 dezer, 's avonds te 8 uren, in het Concertge bouw aan de Emmaataai. Leden en donateurs van den Bond hebben, op vertoon van hun bewijs van belaalde contributie over de maand April of het jaar 1912, vrijen toegang met éene dame en twee kinderen. Piaatsen kunnen worden besproken op Vrijdag a. s., van 12 tot 2 uren in het Concertgebouw. Op het adres door den heer H. C. J. Wasch aan den gemeenteraad ge zonden inzake den herbouw van den St. Jacobstoren, zijn in het geheel 295 handteekeningen geplaatst. Bij gelegenheid van den jaardag van Z. M. Koning Albert van België wapperde gisteren van het Belgisch loodskantoor, de sociëteit en de loodsschoeners de driekleur van dat rijk. Gistermiddag gaf de weer herboren „Wiihelmina" kapel onder leiding van den heer R. Bekker Sr. in het Con certgebouw aan de Emmaslraat een matinée, die goed was bezocht en het publiek toonde zich voldaan over de prettige en aangename muziek. Een aardige verschijning was de jeug dige dirigent, die als een echt orkest meester zijn staf zwaaide. Het concert, dat 's avonds in de zaal Buning werd gegeven, was daar entegen zeer slecht bezocht, wat des te vreemder is, omdat het aangeboden was aan de vereeniging „Onder Ons" en dus verwacht kon worden, dat minstens de leden door hunne tegen woordigheid een bewijs van belang stelling zouden gegeven hebben. Naar wij vernemen zal in verband met den op 28 dezer te Dordrecht te houden voetbalwedstrijd Holland- België, een goedkoope trein van de verschillende Zeeuwsche stations naar Dordrecht loopen. Bij het op de haven brengen van den lichter „Irma", veroorzaakte gisteren de Belgische sleepboot „Elbe" schade aan de beschoeiing. Door den rijkswaterstaat werdhiervoor borgstelling geëischt, welke niet werd gegeven, waarop vanwege den waterstaat beslag werd geiegd werd op de sleepboot „Elbe", welke thans in de binnenhaven aan den ketting ligt- Daar te Antwerpen geen piaats meer is in de dokken mogen voor- loopig geen stoomschepen meer op varen en moeten alle binnenkomende schepen op de reede alhier ankeren, in afwachting van orders om op te stooinen. Zondag zijn alhier binnengekomen het Engelsche stoomschip „Nym- phaea", gezagvoerder Mouat van Cienfuegos, met eene lading melasse en het Zweedsche stoomschip „Star- kodder, kapitein Karlson, om alhier een lading cokes te laden voor Trol- hattan. Zondagavond hielden eenige reizi gers zich zoo lang op in de tol vertrek gereed liggende nachtboot, dat zij, boven komende, juist nog konden zien, dat de plank ingenomen werd. Zij waren nu gedwongen de reis naar Folkestone tegen wil en dank te maken. De verplaatsing van den telegrafist der Staatsspoor G. W. de Kruijf van hier naar Bergen op Zoom is inge trokken. Door Burg. en Weth. van Rotterdam is met ingang van heden benoemd tot opzichter bij de gemeentewerken, afd. havenwerken, de heer C. B. Koole aihier. Bondsvergadering Ghr. Jongelings- Vereenigingen. Zooals bekend, werd gisteren in het lokaal der Chr. Jongelings-ver- eeniging in de Noordstraat alhier de provinciale bondsvergadering van Chr. Jongeiings - vereenigingen in Zeeland gehouden, ten teeken waar van de vlag van het vereenigings- lokaal woei. De morgenvergaderiag ving om 10 uur aar en de voorzitter der Prov. commissie, de heer James, riep na het laten zingen van Gez. 2641 en 2, de zeer talrijk aanwezigen, spe ciaal den algemeenen secretaris van het Verbond, den heer Couvee, een welkom toe. Na gebed sprak de voorzitter een openingswoord naar aanleiding van Joh. 1 en wekte hij op tot meer geestelijk leven in de vereeniging en tot meer gebedsleven hij spoorde aan om jonge mannen te brengen op plaatsen, waar men van Jezus hoort spreken. Op dit woord volgde het verslag van den penningmeester over d afgeloopen periode; hij drong aan op steun voor een algemeen secre taris voor Zeeland, een ideaal tot de verwezenlijking waarvan wij dezen dag een stap nader zouden komen. De secretaris sprak in zijn rapport de hoop uit, dat er meer verband moge komen tusschen commissie en afdeeiing hij richtte een dankwoord tot den afgeireden secretaris voor zijn betoonde toewijding. In zijn re feraat wierp de secretaris een blik over de afdeelingen in Zeeland en beval aan meer bidstonden te houden tot verhooging van ons geestelijk leven, waaraan het door gemis aan goede leiding wel eens ontbreekt. De gedachtenwisssling werd uil- gesteld tot de middagvergadering, die na een gemeènschappelijken maaltijd bij den heer Buning, tevens aldaar tengevolge van de groote opkomst werd gehouden. Het woord werd gevoerd door der, heer Couvee, een man nog vol mili taire forschheld, bezield voor het Verbond. Spreker stelde vele vragen, meer speciaal betreffende de Zeeuw sche afdeelingen, en gaf talrijke practische wenken omtrent de ver deeling van het werk in de Jonge- lingsvereeriigirigen. In aansluiting met het 's morgens gesproken woord drong hij zeer aan op verhooging van hel geestelijk leven; in '1 algemeen moet er hartelijkheid zijn en contact met leden die militiepiichtig zijn, gehou den worden. Er volgde een leerrijke bespreking op deze vurige rede en de heer Couvee beantwoordde de verschillende vragers. Nog werd een voorstel ingediend omtrent den provincialen secretaris en voorts Middelburg voor de vol gende vergadering aangewezen. Ter afwisseling had in de beide vergaderingen het fanfarecorps van Cadzand zich doen hooren en eenige Vlissingscha zangers, gesteund door v ooi en orgel, gaven eenige num mers ten beste, dia bij de aanwe zigen bijval vonden. In het vredig kerkgebouw, door heerer kerkvoogden welwillend af gestaan, werd met de gemeente de laatste samenkomst gehouden, waar ds. Vermeer een inleidend woord sprak en nader het doei dar jonge- lingsvereenigingen uiteen zette, in de eerste plaars wil zij jongemannen brengen tot Jezus en dat eene be ginsel, Hem, belijden. Ds. van Empel uit Middelburg sprak aan de hand van Jes. 40: 29, over de verwachting, die schuilt in elk menschenhart, vooral bij hen, die pas het leven tegengaan. Hij hoopte, dat de jongemannen bq' Jezus hun kracht zouden zoeken en toonen zou den zijne discipelen te zijn. Het slotwoord sprak de heer James die het een goede gewoonte noemde de laatste bijeenkomst met de ge meente te houden. Naar aanleiding van Gal. 6 9 wekte hij de gemeente die de jongeiingsvereeniging had ge holpen aan een eigen gebouw, op om goed te blijven doen tegenover jonge menschen en jegens hen vrien delijkheid te betoonen. Hadden we in de vorige vergade ringen eenige kleinere muzieknum mers gehoord, in de avondvergade ring vergastte de heer Varel de aan wezigen op een drietal stukken voor kerkorgel. Wel miSoen wij hei for- sche instrument dat nu niet meer is, maar wij mochten genieten van zijn heeriijk spel en gesticht worden door het „Abcndfriede" in de gewijde omgeving. Den organist werd dank gebracht, zoomede heeren kerkvoog den en predikanten en aiie mede werkenden van den bondsdag. De heer James sloot met dankgebed en het laten zingen var, Gsz. 96. Gisteren had te Middelburg in het Schuttershof-de jaarvergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbond op gereformeerden grondslag plaats. Deze vergadering was druk bezocht, uit alle deelen van Zeeland was men saamgekomen. Uit de verslagen bleek, dat ook de Zeeuwsche Bond ztch in bloei en vooruitgang mag ver heugen. Het aantal aangesloten ver eenigingen bedraagt 51 mei ruim 700 leden. De heer A. S. J. Dekker te Goes werd als voorzitter herkozen. Inzake Ringbezoek en leiddraad an ti-revolutionaire beginselen werden conclusies genomen. Wat het laatste betreft, de wansch werd uitgespro ken dezen leiddraad in meer be- knopten vorm te doen verkrijgen. Aan dr. A. Kuyper werd het vol gende telegram verzonden „De Zeeuwsche gereformeerde jon gelingen in afdeeiingsvergadering te Middelburg bijeen, herdenken .met dank aan den Heere Uw persjubi leum, danken U voor al hetgeen ook zij van Uw persarbeid genieten en bidden U bij voortduring Gods besten zegen toe". In he namiidagvergadering, die in de Gasthuiskerk werd gehouden, trad ds. E. H. Broekstra van Rijns burg op met het onderwerp „De Jongeiingsvereeniging en den ernst der tijden." Da heer Baijeu, sergeant-majoor tc Middelburg, jprak daarna namens den Christ, onderolfi eren Bond, af deeiing Middelburg, de jonge'ings- vereeoigingen wijzend op de roeping, die zij tegenover ons leger hebben te vervuilen en vroeg voor den ar beid van dezen Bona den steun van de geref. jongelingschap. Het slotwoord werd door ds L. Bouma van Middelbrug gesproken. Door den Zeeuwschen Sehieibond werd Zaterdag in het hotel „Du Com merce" te M ddeiburg de algem.ene vergadering gehouden die door 32 afgevaardigden en enkele toehoorders werd bijgewoond. De voorzitter, de heer P. C. Labrijn, opende de verga dering meteen toespraak, waarbij hij in de eerste plaats het 5 jarig bestaan van den bond herdacht. In verband hiermede werden telegrammen gezon den aan den minister van oorlog en aan kapt. Geill. Door het toetreden van 2 vereeni gingen is het aantal aangesloten ver eenigingen gestegen tot 43 met 1878 leden. De rekening sloot meteen na deelig slot van fl,925. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren J. Polderman en L. Bootsgezel met 119 stemmen, in de piaats van den heer J. Noteboom werd bij herstemming gekozen de heer W. J. Hoenkamp met 73 stemmen en in de plaatsen van de heeren A. van der Poest Cle ment en P. van der Linde de heeren J. F. Drijgers met 120 en J. Brugge- man met 119 stenmen. De bondswedstrijden zullen behou dens nadere vaststelling gehouden worden te Ooslburg, Koudekerke, Zierikzee, Wemeldinge, Nieuwerkerk en Cortgene en daarbij zal uitsluitend voor de bondkorpswedstrijden gescho ten worden binnen de 5 seconden. Het voorstel van de schietvereeni- ging voor „Vaderland en Koningin" te Vlissingen om in het vervolg een bekerwedstrijd te organiseeren, werd verworpen met 83 stemmen, voor werden uitgebracht 27 en blanco 23 stemmen, over het algemeen vond men het tijdstip nu niet geschikt om hiertoe over te gaan. De voorzitter hoopte dat later nogmaals het voor stel ingediend zal worden. VOETBAL. E. M. M.—The Old Burgh- ieyans F.C. 0—1. Stand bij de rust: 0—0. Begunstigd door prachtig Ienteweei en aanschouwd door pi.ni. 500 toe schouwers had Zondag deze intern, wedstrijd op het „E. M. M."terrein aan den Koudekerkschen weg plaats. Zooals algemeen verwacht werd wisten de Engelschen wederom te winnen, echter slechts met 1—0, ter wijl ze in 1910 gemakkelijk met 4 -1 wisten te zegevieren. Eenerzljds ligt dit aan de bezoekers, die een zwak kere voorhoede hadden dan voor 2 jaar; anderzijds troffen ze een deel der „E. M. M," achterhoede, met name den doelverdediger, de beide achterspelers en den rechtsmidden in zulk een vorm aan, dat er geen door komen aan was. Vooral de jeugdige doelverdediger uit het 2e eiftai hield zich kranig en maakte geen enkele fout. Om naif 3 stelden zich de beide elftallen onder leiding van den heer A. E. Dudok van Heel Jr. op, de Engelschen mei 2 invallers, voor den linksbuiien en den rechtsmidden, „E. M. M." met invallers voo* den doel verdediger, den spil en den links binnen en wel met de volgende com binatie M Th. Siagter. J. C. Hooftman, J. Dommisse. J. de Visser, B. Jonkers, J. G. van Nifirik Jt. J. P. van Niftrik, J. A. Rumijn, S. J. Hiiiinga. Th. C.v. Dierendonck, G.van de Kreke. Voor da rust was het spel verdeeld beide partijen wogen volkomen tegen e'kaar op. Zoowel voor het „E. M. M."doel als voor dat der Engelschen ontstonden hachelijke momenten de roodwitte doelman bleek echter vol komen voor zijn zware taak berekend te zijnuitstekend gesteund door de beide achterspeiers wist hij zijn doel voor de pauze scboon te houden waarbij eens de dwarslat op geluk kige wijze een punt der Engelschen voorkwam en een strafschap door hen naast geschoten werd. 0.»fc de „E. M. M." voorhoede zat ondertusschen niet stilverscheidene malen bracht de rechtervleugel, enkele keeren ook de linkervleugel den bal goed op. Een door de Londenaars veroorzaakte strafschop ontging de aandacht van den scheidsrechter, terwijl de mij denvoor éen keer pech had do!' tegen de lat te schieten. Zoo w de rust aan met een blanco sta™ 0-0. Tijdens de verpoozing werfe, beide elftallen broederlijk gekiei,t en „E. M. M." nog eens afzonderlijk Na deze lange pauze schenen 1 bezoekers in eens veranderd te 2ijr prachtig en vlug combineerend, het keer op keer op het Vilssingsch^ doel af. Op verbluffende wijze tr, met het grootste gemak weruen ae meeste roodwitten gepasseerd. Voora| de zwarte Engelsche iechrsbinntll goochelde op allerlei onmogelijk- manieren langs zijn tegenstanden heen, waarbij dikwijls een uitbunai» gelach uit het pubnek opsteeg. N,e, lang duurde hei, of de linksbinnen maakte met een onverwacht eu sctiii- terend schot het eerste, en zooaij later bleek ook het laatste, doelpum Wel sprong de„E. M. M." nog naar den bal, doen hij kon hem niei mea bereiken in he yerste hoek vloog hij in hei net: 0-1. Na enkele tam. me uitvallen der Viissingsche vow- hoede kwamen de Engelschen wter overdonderend opzetten. Door nam w.rken en aanhoudend op den bal zitten, bovendien nog een hanoie geholpen door godin Forluna, wisitll de „E. M. M."ers verder doelpunten te voorkomen. Het einde braent ue„ Britten dus een schrale 1—0 over winning en „E. M. M." een zeer eervolle nederlaag. In het elftal acr „Old Burghkyans F. C." was geen enkel zwak punt ie ontdekken schit- terend speelden de beide aenicr- spe.ers, üe spil, de linksbinnen en de rechtsbinnen. Van „E. M. M." waren de doelverdediger, de beiae achterspelers en de reentsmidden best. In de voorhoede heerscntedeii heeien middag een grove fout: alle ballen werden naar rechts gespeeld waardoor de taak der Engelsche verdediging heel wat werd verlicht Middelburg„Zeelandia"— „Racing club de Gand"5-0, Stand bij de rust 3—0. Ofcboon aangekondigd was, dal het le eiftai der Belgen zou komen, verschenen ze met een zwak 2e elftal, waarvan de Middelburgers gemakkelijk met 5—0 wonnen. De onbelangrijke wedstrijd weid door een talrijk publiek (pi m. 1000 man) bijgewoond. A.—Z. Dezelfde Engelsche club heeft gisteren te Middelburg een ontmoe ting gehad met een „0.ympia"-„Zee- landia" combinatie, welke door de Engelsehen gewonnen werd met 3-1, Bij de rust was de stand 1—1. Maandagmorgen speelde „E. M. M." Ill tegen „E. D. O." uit Vlissingen. „E. O." won met 4—0. De voor hoede van „E. D. O." bestookte onophoudelijk het doelgebied vanae rood-witten, maar hadden nog al eens pech met het schieten. De ach terhoede was ook in actie. De „E, M. M."ers waren over 't algemeen niet erg op dreef. Een oefening der Padvinders Zaterdag j.l. had tusschen de Vlis- singsche en Middelburgsche padvin ders een zeer geanimeerde oefening piaats onder leiding van den len luitenant adjudant Adams. Als par- tijcommandant der Vlissingers trad op de heer J. Zanino en bij die der Middelburgers de heer Horninge. De onderstelling luidde, dat le Zouteiande een bevriende padvinders- afdeeiing der Vlissingers een kamp betrokken had en dat de Viissingsche padvinders ztoh aldaar bij hen moes ten voegen, wat belet zou worden door de Midd iburgers, die allen voor zien van rijwielen, het terrein tusschen Zouteiande en Vlissingen onveilig maakten. Aangenomen werd, dat de Vlissingers de winnende partij was, indien min stens Va hunner, zijnde 12 padvinders de lijn Landweg Btggekerke-Grool Valkenisse tot aan zee om 1 uur n.m. zouden zijn gepasseerd. Om 10 u. v.m. ving de oefeniig aan. De spits was sterk 7 padvinders die zich goed van haar opdracht kweet. Om 10.15 meldde de achterhoede der Vlissingers reeds, dat er 2 Mk delburgsche wielrijders in den rug waren. Spoedig daarna zat ook d' spits al in moeilijkheden, want deze stootte op een sterke Middelburgse^ wacht. Onmiddellijk werd een p2' trouille langs het strand gezonden om haar te verjagen; de patrouille der Vlissingers nam een dubbelpos' der tegenpartij gevangen, terwijl di andere Middelburgers werden jaagd, die in de richting Groot-V®' kenisse terugtrokken. Kort daarna werd door de sp'

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2