Cacao Van Houten s iüiTEI 13 ct.( 114 ct. rijdag 5 April Haaf en Smart. richten. u s s 'SMfl. [SMA. Gemeentebestuur. Feuilleton. De beste voor den prijs No. 82. 50e Jaargang. 1912. mr. c Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Bbonnsments-ftduertenfiën op zeer ooordeeiige voorwaarden in vooruitgang gesproken van maar alles by er niets aan den [uitzichten ver- ordeelig jaar. iven voor het ;en 186,885,000, :omsten volgens astinggrondslag oodat er een 000 pdst. Daar- iwe belastingen veroordeelde ïn Lioyd Qe. rerschot als re- rlaats van voor Het bedrag welke men dit jaar zou den grondslag gesteld en de som bij de re in invloed heb- reeds gedrukt :he fonasen en ft van de re- Sr a a f. eK aan de ,d. Koninklijk be ad is bepaald e Koningin. H. M. de Ko- vrouw en het omen visscher, i het garnalen- an Schevenin- verdronk, een 200. Imp, |er is bericht stoomschip (passagiers en ipen in een he- De overblijt- igevonden op Broome. vinden uit W. |jk bewolkt, iets zachter. rfentiën. >gne V -es 1 J-'S O zorst l Jjj o? J voorhanden, pmctureereile prijs. TÓI~ VELDE Jr. 1461.1. Hamworst MÊÊ roof »eer VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regeft ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. RIJKSBELASTINGEN. Kadastrale metingen en schattingen. De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter kennis van belangheb benden, dat van heden af gedurende dertig dag n ter gemeente secretarie ter inzage is nedergelegd de opgaaf der uitkomsten van de metingen en vastgestelde schatting van eenigs in deze gemeente gelegen eigendommen. Vlissingen, 4 April 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BINNENLAND. Het ongeluk a. b. van Hr. Ms „Zeeland". Op een schriftelijke vraag van het Kameriid Thomson om volledige bij zonderheden aangaande het ongeiuk op 27 Maart bij het houden van schietoefeningen a. b. Hr. Ms. „Zee land" voorgevallen, heeft de minister van marine bet volgende geantwoord Het is ondergeteeker.de onmogelijk om reeds thans volledige bijzonder heden te verschaffen aangaande het ongeluk dat op 27 Maart j. 1. bij het houden van schietoefeningen aan boord van Hr. Ms. „Zeeland," welk pantserdekschip in West-Indië ver toeft, heeft plaats gehad, aangezien zoodanige volledige bijzonderheden hem nog niet bekend zijn. Het eenige wat ondergetekende reeds thans met zekerheid kan me- dedeelen, is, dat de onmiddellijke oorzaak van bedoeld ongeluk, ten gevolge waarvan éen matroos 2e kl. werd gedood, éen korporaal der ma riniers zwaar gewond en een mari nier 2e kl. benevens een licht-matroos licht gewond werden, is gelegen in het, tengevolge van tot nu nog niet bekende redenen, ontploffen van een lading van een der kanons van 7.5 c. M. bij niet omgedraaide kruk van het sluitstuk en niet getroffen slagdop der huls, en dat naar de oorzaak van het gebeurde een onderzoek wordt ingesteld. Bewijzen van huwelijksvoltrekking. De „Sch. Ct." bericht, dat thans tegen den ambtenaar van den bur gerlijken stand te Rotterdam proces verbaal is opgemaakt wegens het afgeven van ongezegelde bewijzen van huwelijksvoltrekking. Het blad voegt hieraan toeDe zaak zal bij veroordeeling tot in hoogste instantie worden doorgezet, opdat definitief zal worden beslist, of die verklarin gen gezegeld moeten zijn of dat ze in briefvorm ongezegeid kunnen wor den afgegeven. Te Schiedam werden bedoelde ver klaringen ook ongezegeld afgegeven. __0— 13.) „Yerre is het van mij een godloo chenaar te zijnmaar hoe het mogelijk is dat de vorm van dit paviljoen, dat toch maar dient ter versiering van het park en om mijn verzamelingen te herbergen, uw godsdienstig ge voel kan kwetsen, dat begrijp ik niet." .„Ik zie, dat wij elkaar op dit punt niet begrijpen," sprak mevrouw von Amheim, terwijl op haar wangen z'ch weer de kleine, roode vlekjes vertoonden, welke echter onmiddellijk verdwenen om plaats te maken voor haar gewone bleekheid. De trekken van haar gelaat schenen nu vervallen. „Laat ons liever niet spreken over dit verschil van meening," merkte Mejuffrouw von Dombrowsky op. "Dat zijn meeningen, waarover niet valt te twisten. Ieder kan in dat op- 21ch handelen volgens zijn eigen ge helen zonder daardoor dat van an- Het Vredespaleis. Er is een edeie wedstrijd onder de natiën ontstaan om het Vredespaleis zoo fraai mogelijk op te tuigen. Op dat men onder den geschenkenregen den tel niet kwijt zal raken, volge hier nog eens een lijstje van de ge schenken. Ons land gaf den grond, de zeven geschilderde ramen in de traphal en in bruikleen 4 schilderijen van Ferd. Bol. Duitschland boawf een monu mentalen ingang voor het park. Frankrijk geeft een decoratief paneel in de groote en een gobelin in de kleine zaal. [tal schenkt het fraaie marmer voor de Salie des pas perdus. Engeland zorgt voor de 4 geschilderde en gebrande ramen in de groote rechtszaal. Rusland draagt een groote jaspisvaas bij. Zwitserland geeft het torenuurwerk en de wijzerplaten. Turkije legt een groot tapijt. De fon tein van Kopenhaagsch aardewerk op de binnenplaats is een cadeau van Denemaiken. Ameiika plaatst een monument op het eerste bordes va t de hoofdtrap. Zweden en Noorwegen voerden groote hoeveelheden bewerkt graniet aan. Verder gaven nog: Argentinië een copie van een monument, opgericht op de grens tusschen Chili en Argen tinië ter herinnering aan de vreedzame oplossing van een ernstig geschil tusschen beide Staten Brazilië een groote partij kostbaar houtBelgië gesmeed ijzeren en bronzen deuren Oostenrijk vergulde bronzen kande labers Hongarije vazen en wandbe- kleedingen China vier groote vazen in email cloisonnéJapan de gebor duurde zijden behangsels in de zaai van het Conseil administratief. I Onderoffic'eren. Naar aanleiding van mededeelingen door den minister van oorlog gedaan aan het dagelijksch bestuur der on- officiersvereeniging „Ons Belang",met betrekking tot zijne plannen betref fende een wijziging van de pensioen wet voor onderofficieren en minderen, heeft dat bestuur aan de afdeelingen meegedeeld, dat de deswege gevoerde actie op bescheiden schaal kan wor den voortgezet totdat in de toekomst het hoofdbestuur het voeren eener krachtige actie noodig acht. Wegens wangedrag ontslagen. Op voordracht van den gouverneur der Kon. Mil. Academie zijn door der, minister van oorlog een cadet-sergeant en een cadet-sergean'-tiiulair van de acedemie verwijderd, wegens door ga nd slecht ged ag, ook blijkende uit ongevoeligheid voor straffen en vermaningen, alsmede ondeugden, welke hen voor andere cadetten ge- deren te willen kwetsen. Het is overigens reeds laat geworden, en wanneer gij er niets tegen hebt, stel ik voor naar onze kamers te gaan. Ik heb met Prisca alle koffers uitge pakt en ben moede." Zij stond op en de anderen volgden haar voorbeeld. Men kon aan haar vastberaden gelaat zien, dat zij gewoon was te worden gehoorzaamd. „Goeden nacht, oom Wanneer de dauw nog schittert op de grashalmen, zal ik reeds klaar zijn voor onzen morgenrit!" riep Constance. „Vertrouwt gij mij uw dochter eenige uren toe vroeg de vrijheer zijn nicht. Zenuwachtig liet zij den ketting, waaraan het gouden kruis hing, door haar slanke, blanke vingers glijden zij mompelde eenige onverstaanbare woorden en wierp ee.i vragenden, onzekere:, blik naar Alexandra, Deze knikte en nu eerst gaf mevrouw von Arnheim haar toestemming. Zij scheen inderdaad in menig opzicht onzelf standig te zijn en haar beslissing afhankelijk te maken van den wil van Dombrowsky. CAan het publiek kan heta foordeel worden gelaten, of| Rona inderdaad is 1 Kg. 1.50 /ijKcj. f 0.42-ï LV2 - 0.80 Mo» - 0.18 vaariijk doen zijn. Door den gouver neur is hun rang ontnomen, waar na zij naar hun betrekkingen zijn terug gezonden. DE ZIEKTEWET Aan de Tweede Kamer is het volgende adres gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen: Th. J. C. van Aartsen, W. Verhage en G. J. Bijlaard, wo nende te Vlissingen, als werklieden bestuursleden van het Zieken- en ondersteuningsfonds van de Konin klijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Dat zij met meer dan gewone be langstelling hebben kennis genomen, van het door den minister van land bouw, nijverheid en handel in te dienen wetsontwerp „Ziektewet" spe ciaal de bepalingen, betrekking heb bende op Ziekenkassen. Dat zij volgaarne erkennen.dat daar door een groote verbetering gebracht zal worden in den toestand van een zeker deel der werklieden, te weten van hen, die niet in de gelegenheid zijn zich aan te sluiten bij een der bestaande Ziekenfondsen (kassen) Dat datzelfde echter, naar hun be scheiden meening, niet gezegd kan worden van het andere deel der werklieden, die thans hun ziekenfonds (kas) zeif beheeren. Dat bij vergelijking van verschil lende bepalingen in genoemd wets ontwerp, en verschillende bepalingen op dezelfde toestanden betrekking hebbende in de reglementen van enkele thans bestaande ziekenfondsen (kas sen), onderraeer dat van de Koninklijke Maatschappij „de Scheids" waarvan wij uwe Kamer h e bij eer» exemplaar toezenden, de eerstgenoemde niet in HOOFDSTUK IV. Het was nog vroeg, toen Constance reeds in haar blauw rijkleed voor den spiegel stond en den hoed met de lange witie veer er; op het donkere haar drukte. Jenny, het kamermeisje dat G sbert uit G.had laten komen, reikte haar de sierlijke karwats over, terwijl P/isc-, op een laag stoeltje gezeten, met bewonderende blikken naar haar jonge meesteres opzag. Steeds was zij aanwezig, wanneer deze haar toilet maaktedat was een gewoonte, waarvan zij niet kon afzien. Een bediende kwam vragen, of de jnffrouw gereed was en Constance ij de nu, terwijl zij den langen sieep over den arm wierp, den vrijheer tegemoet. Haar kleine, zilveren sporen kletterden welluidend, toen zij over den gepleisterde vloer van den stal slapte, waar de beide prachtige dieren op en neer geleid werden. Zij was inderdaad een uitstekende rijderes, wier schoonheid thans nog meer ver blindend scheen dan anders. Levens lust schitterde uit de donkere oogen hartstocht ademde uit gansch haar wezen. Wij zulien het dorp vermijden en het belang der werklieden uitvallen. Dat toch uit dit reglement blijkt, dat de geldelijke uitkeering bij ziekte, zoo deze langer dan éen dag duurt, direct ingaat, terwijl in genoemd wetsontwerp datzelfde pas het geval is na den vierden ziektedag. Dat zij deze bepaling van groot bezwaar achten voor de werklieden, daar zij bij ondervinding weten, dat een groot aantal ziektegevallen dezen duur niet overschrijdt, en daardoor geldelijke uitkeering niet zal worden verstrekt. Dat door deze bepaling de moge lijkheid o tstaat, dat de werklieden bij een lichte ongesteldheid zuilen trachten, hun werkzaamheden te blij ven verrichten, waarvan een meer ernstige ot langdurige ziekte hst ge volg kan zijn. Dat zij zich voorstellen, dat ook de verhouding van premie tot uit keering, minder gunstig zat moeten zijn, gezien den grooten omvang van beheer. Dat de premie bij het door hen beheerde ziekenfonds (kas) bedraagt l'/s pet. van het verdiende weekloon. Dat deze premie bijna geheel ten bate der werkl.edcn kan worden aan gewend, daar voor administratie en controle a/8 pc'- van de ontvangsten ruim voldoende is gebleken, zooals Uwe Kamer uit het hieibij gevoegde overzicht van ontvangsten en uitga ven over de jaren 1909, 1910 en 1911 kan nagaan. Dat daarvan bovendien nog kan worden voorzien in het aller nood zakelijkste levensonderhoud van 33 oude of gebrekkige werklieden, door hun een wekelijksche ondersteuning te verleenen van f 2 50 tot f 4.00, ter- wijt het meermalen voorkomt dat verpieegkosten in gestichten, of reis kosten naar specialiteiten vergoed worden. Dat van al deze laatstgenoemde gunstige bepalingen voor de werk lieden in Jjedoeid wetsontwerp niets is opgenomen. Dat zij zich overtuigd houden, dat deze gunstige bepalingen zonder hoogere premiebetaling dan ook al leen kunnen voorkomen bij zieken fondsen (kassen) beheerd en gecon troleerd door de deelnemers zelve. Dat l et hun daarom dan ook ten zeerste heeft getroffen, dat in ge noemd wetsontwerp de absolute zelfstandigheid van alle ziekenfond sen (kassen) dus ook van de voor de werklieden meest gunstige wordt opgeheven. Dat hun dat des te meer heeft ge troffen, waar dat eigen beheer hun bij de inwerkingtreding van de ar beidswet op 1 Februari 1909 scheen verzekerd, en waarvan sedert geble ken is dat dit zulke gunstige resul taien heeft ten gevolge gehad. dadelijk den weg naar list bosch instaan", zeide de heer von Hohenfeis. De molen lag op tian minuten afstauds. Een heerlijke weide strekte zich voor hem uit. Vergeet-mij-nieijes bloeiden aan beide zijden van de beek, in zulk een menigte, dat het gras een blauwen weerschijn had. „Hoe verrukkelijk schoon", riep Constance, terwijl zij haar paard inhield. De vrijheer scheen deze woorden niet gehoord te hebben. Zijn blik hing aan een kinderlijk zachte, vrou welijke gestalte, die bloemen plukte, terwijl zij zich diep over het water boog. Haar gelaat kon hij niet zien, maar het goud bruine haar, dat in twee lange vlechten over haar schou ders hing, trok zijn opmerkzaamheid en herinnerde hem levendig aan de eenige vrouw, wie hij ooit waar achtig had bemind. Arme, vroeg ver bleekte roosHet meisje keerde zich om en nu kon hij een kreet van verrassing nauwelijks onderdrukken, Hij zag de onvergetelijke vrouw terug De schoone oogen, met de kleur der vergeet-mij-nietjes, welke zij in de handen hield, hadden dezelfde Dat zij ten bewijze daarvan wen- schen aan te voeren, dat het beheer van het Zieken- en ondersteunings fonds van de Koninklijke maatschap pij „de Schelde" gedurende ruim 33 jaren in handen was van de directie. Dat met heffing van boven aange haalde premie door de directie in 33 jaren slechis een reservekas kon worden gevormd van f 13000 en wel in hooflzaak door schenkingen van de Maatschappij zelf, niettegenstaande vooral in de eerste jaren het uitge geven bedrag aan ondersteuning van oude of gebrekkige werklieden, uit den aard der zaak zeer gering kon zijn. Dat daarentegen ondsr het beheer der werklieden, zonder hoogere pre miebetaling, doch met veei hoogere uitgaven voor oude en gebrekkige werklieden, in de reservekas kon worden bijgelegd ruim f4450. Dat zij als reden van deze gunstige resultaten geen andere kunnen vinden dan het indivïdueele belang, dat elke deelnemer heelt bij den bloei en voor uitgang van deze instelling. Dat, sinds beheer en controie voor het grootste gedeelte berusten in handen van door de deelnemers zelf aangewezen werklieden, ieder zich zooveel mogelijk beijvert aan den goeden gang van zaken mede te werken. Dat het dan ook alleen daardoor aan het bestuur is mogen gelukken de reglements-conlrole zoodanig in te richten, dat misbruik of simulatie tot een enkele uilzondering terugge bracht is kunnen worden. Dat zij bij het behouden van eigen beheer voorzien, dat binnen betrek kelijk korten tijd zal kunnen worden overgegaan tot het verhoogen van geldelijke uitkeering bij ziekte, of wel tot meerdere ondersteuning aan de oude of gebrekkige werklieden, waardoor belangstelling en medewer king, zoo mogelijk, nog zullen toe nemen. Da! echter bij hen de gewettigde vrees bestaat, dat die medewerking geenzins zal worden verleend als het eigen beheer wordt opgeheven, daar de werklieden zich dan niet meer zulien beschouwen als direct be langhebbenden. Dat daarut van zelf vooilViOeii, dat, waar alle werkzaamheden moe ten worden verricht door niet be langhebbenden, de kosten van uit voering zeer zullen stijgen, waardoor een gioot gedeelte der door de werklieden gestorte premie ni t aan zijn oorspionkelijke bestemming zal ten goede komen. Dat het voor niet direct belang hebbenden onmogelijk zai blijken zeifs in een beperkte omgeving simulatie of misbruik te voorkomen, waardoor weer een ander deel der premie niet zoo nuttig zal kunnen worden be- droomerige uitdrukking. De betoove- ring der kuisctie lieflelijkheid, welke eens de overledene sierde, omgaf ook dit jeugdige wezen, da! biozend tot hem opzag, kort beantwoordde en dan over de brug in den molen verdween. „Wie is toch die kleine vroeg Constance. „Ik weet het niet, maar haar ver schijning wekt weemoedige herinne ringen in mij op", antwoordde hij en als om het gesprek af te leiden, voegde hij er aan toe „De zon zal spoedig brandenwij moeten ons haasten om van de schaduw van het bosch te genieten." De paarden vlogen verder, nauwe lijks met de hoeven den grond aan rakende. Steeds meer bewonderde de vrijheer zijn gezellin, wier moed dikwijls aan roekeloosheid grensde. Zij was toch een schoon wezen, vol vuur en leven, doch ook een echt kind der wereld, dat reeds thans de hartstochtelijke exentrieke vrouw der wereld verried Een tropische bloem midden in hel koude Noorden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1