Ons." toe?? i AK. Van Hcu ten's Caca© ert NZEN Gas- tegen nieuw Ponderdag d April No. 81. 50e Jaargang. 1912. andel Feuilleton. Haat en Smart. Kapel" zerWALDTEUFEL dePortici Auber Verdi, e. BAL. 8en APRIL 1912, n g rdeel eel - de Fabriek lanstaande* Vsrschiint dagelijks, uifgezortderd op Zort- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10 fibonnements-Aduerfenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Van week tof week. Met zorg bereid uit gezonde en krachtige Cacaoboonen, vandaar de echte, pittige Cacaosmaak BINNENLAND. eluereeniging GAVOND 1912, n Directeur der CKER Sr. in het heer BUNINq, van «ONDER ewijzen 's avonds ijgbaar a f0.50 8 uur, m a Marrch. ',eler, Morchna iooi SVENDSEN, d) Hemberg. zer Fetras, directie van den EERS Pzn. aaschdag), de bekende 1 RUDOLF BEK- CERTGEBOUW RGERS, Emraa- zijn tegen f 0.10 ags aan het loket m a Aarsch^ Feike. l/alzer Ivonovici. Verdi, Viool Gounod. nken Morena. ria Morgani. Matinée 's mid- en scherp S3. t 1 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Het heeft lang, zeer lang en zelfs veel te lang geduurdmaar, hoe lang het ook geduurd moge hebben, het verloop der mijnwerkersstaking in het Vereenigd Koninkrijk,bewijst voor de zooveelste maal, dat de algemeene werkstaking, zelfs de aigemeene sta ling in éen bepaalde atdeeling van den grooten maatschappelijken arbeid, de kiem van ontbinding met zich omdraagt. De oorzaken zijn verschil lend, doch vrij natuurlijkmen heeft zich lang genoeg verveeld men ziet den bodem van de schatkistmen begint zeif den terugslag te onder vinden van het groote nadeel, dat aan zoovele duizenden buitenstaanders is toegebracht. Wanneer deze regelen verschijnen zal de uitslag cier te houden stemming waarschijnlijk orrzen lezers reeds bekend zijn. Men gelooft vrij algemeen, dat hij niet twijfel achtig is. Nu het zoover gekomen is oi komen zai, mag men het tot stand komen der wet op het minimum-loon betreuren. Hoe men die ook betreuren moge, en welke bedoelingen men daarmede ook moge gehad hebben, vast staat het, dat elke wet van dien aard een inbreuk is op de natuurlijke regeling van economische verhoudingen, waar toe steeds allerlei afwisselende gege vens medewerken, die men niet in vaste banen kan leiden. Nu wordt er gezegd „Ja maar, tie eisch der werk lieden was ook alleen maar verzeke ring van een minimum-loon van die genen onder de arbeiders, die in minder gunstige omstandigheden ar beidden en met stukloon een te laag daggeld maakten", is dat wel geheel juist? Doch, laat het wezen zooals het wilnu reeds wordt toegegeven dat de bepaling van een minimum loon misschien alle loonen in even redigheid verhoogen zalmaar dat het omgekeerde even goed gebeuren kan en de hoogtre loonen van thans in evenredigheid van het vast te stellen minimum loon zullen worden gere geld, m. a. w. zullen dalen. Een ding staat vastnamelijk dat de millioenen steenkoolverbruikers voorloopig aan de gezamenlijke mijn eigenaren, in den vorm van verhoog de prijzen, een zoo ontzaglijk groot geschenk zullen moeten doen, dat de bedoelde eigenaren financieel ge heel onverzwakt uit den strijd zullen Ie voorschijn treden en sterker dan ooit zullen staan. En dan krijgt de overmacht van het kapitaal natuurlijk de schuld 1 o. De Turken en Arabieren in Tri polis vernietigen het Italiaansche 12.) ,0, zeker 1 Door de heerlijke bos- schen te galoppeeren, in plaats van op de vervelende, stoffige straat te blijven dat stel ik mij voor als iets verrukkelijks". „Dan zat ik u een paard bezorgen, zooals het een dame past". „Dat wil zeggeneen paard, dat zoo zacht en geduldig loopt als een lam! Daar wil ik niets van wetm jk haat alles, wat tam en slaperig isIk moet mij als meesteres voelen Den tegenstand breken van een trotsch, vurig wezen, het dwingen tot gehoorzaamheid, terwijl het toor nig schuimbekt onder de hand, die de teugels heeft dat is ware lust 1 Wanneer ik u mag begeleiden, moet gij mij toestaan, dat ik een van uw eigen paarden berijd". „Zij zijn nog al tamelijk wild". „Des te beter I Zoo wil ik bet legermaar dan op zoodanige wijze, dat dit leger er niets van hoort, niets van ziet en niets van gevoelthet is een volstrekt pijniooze operatie. De slag bij Bengazi, '.vaarbij van de Italianen ongeveer 3500 man zouden ziin gedood of gekwetst, moet uit sluitend bestaan hebben in de Turk- sche verbeelding en sedert 12 Maart, toen de Italianen een schitterende overwinning behaalden, hebben zij niet meer gevochten. Nu, op die manier kan men den oorlog lang rekken want men vecht alleen in de verbeelding en blijft dus even sterk Zelfs in de Italiaansche Kamer komt dat alles toch eenigszins verdacht voor; maar... over den oorlog mag in die Kamer niet gesproken worden De regeering wil dat niet en zal daar ongetwijfeld hare goede redenen voor hebben. Die nu en dan eens probeeren wi! om wat licht te krijgen, wordt met krachtig toegejuchte grootspraak afgescheept. Onwillekeurig denkt men daarbij aan de zwijgende Fransche Kamer van 1870, die de orakeltaal aanhoorde van tien Hertog van Gram- mond, toen deze met éen s ag Duitsch- iand wilde vernietigen. Zóo droevig zal het in Italië wei niet afbopen maar ach, indien ook hier de oogen eens opengaan A tout seigneur teut honneurDe sultan van Maiokko heeft het ver drag geteekend, waarbij het Fransche protectoraat over dat land wordt er kend. Er is heel wat gebeurd, sedert de „histclre des Maures en Espagne" in haar kracht was. De Arabieren waren toen nog een vast element in Zuid-Europa. Door de Spaanschs ridders verdreven, duurde het nog eeuwen, eer de deerlijk vervallen roofstaten in Afrika's Noorden de hand vonden die ze noodig hadden om hun helsch bedrijf op te geven. Aan Frankrijk dacht toen nog niemand en toch is deze staat verweg de meest geschikte voor dit soort van kolo nisatie gebleken. Het bestuur der Franschen is mild maar vast en de wereld zal er geen spijt van hebben dat Tunis, Algiers en Marokko thans voorgoed Fransch geworden zijn. Orde en regel en vedigheid 'zullen hier voortaan heerschen en zich langza merhand ook tot de binnenlanden uitbreiden. Het is meer dan waar schijnlijk dat in Tripolitanië waar de Franschman, geheel noodeloos, den Italiaan in der tijd de vrije hand liet, een dergelijke toestand vooreerst volkomen ondenkbaar zal wezen. Aan ernstige conflicten tusschen de kroon en een der helften van de Oos- tenrijksch—Hongaarsche monarchie waren we in den laatsten tijd geheel juist 1 Ik stel mij nu al de trillende neusgaten, de vliegende manen, het ongeduldige stampen der hoeven voor, en dan eindelijk dat pijlsnel wegvliegen over den met mos be dekten grond, tusschen hooge bergen en stijle, hoekige rotswanden. Prisca moet mijn rijkleed klaar liggen. U vindt het toch goed? „Onder voorwaarde dat uw moeder zich niet ongerust maakt." „O, neen. Zij laat immers alles wat mij betreft, over aai tante Alex andra en deze beperkt mijn vrijheid niet. Zooals ik u reeds heb gezegd, houdt zij maar in dat eene punt hardnekkig aan haar wil vast". De vrijheer had zijn nicht naar huis geleid. In de kleinste der twee eetzalen werd het avondeten opge diend, waarbij tegen alle verwachting ook mevrouw von Arnheim verscheen. Evenals vroeger, was zij ook thans zeer stil, en al de pogingen van Gis- bert om haar in het gesprek te be trekken, waren tamelijk vruchteloos. Het scheen, alsof zij misnoegd was of door het een of ander onaangenaam getroffendat kon men ook opmaken uit de eigenaardig strakke, bevangen, RONA ontwend. Htt was of beide partijen eikander spaarden. De Hongaren bewaren hun kracht zeker voor den aanstaanden strijd met een nieuwen keizer, een zeer krachtige persoonlijkheid. De tegen woordige keizer gevoelt zich tégen den poiitieken strijd niet meet opge wassen. De Hongaren verlangen thans dat hun goedkeuring zal worden ver- eischt voor het oproepen der leger reserve, welk recht van oproeping naar de meening der regeering aan den keizer bij de grondwet gewaar borgd is. Heel duidelijk is dat echter bij de grondwet niet beslist en nu dreigt de keizer met zijn ontslag, wat hij stellig niet neemt. Misschien dat de Hongaren hem in vrede als keizer zullen willen laten stervenwant zij weten heel goed dat, na zijn over lijden, de poppen aan het dansen zul en gaan. Sfc Sfs De pogingen, in Engeland aange wend, om eens iets te doen, teneinde voorloopig een einde te maken aan de walgelijke tooneelen die gepaard gaan met den strijd voor het vrou wen-kiesrecht, zijn op niets uitge- loopen. 't Was een wetsvoorstel, waardoor de voorstanders van het recht niet bevredigd werden, doch ook de tegenstanders iets moesten op offeren en waarbij het kiesrecht voor het Lagerhuis aan de dames gegeven werd, in beperkte mate, ongeveer als zij het hebben voor de gemeenten en voor de provinciën of graafschap pen. Het voorstel is met een kleine meerderheid verworpen en nu kan men den strijd natuurlijk van meet bijna angstige uitdrukking van haar gelaat. Zij sprak alleen dan, wanneer zij daartoe genoodzaakt was, en dan nog slechts langzaam en zacht. „Het is zeer vriendelijk van u,om ter wille van Constance dikwijls gasten op Hohenfds te wllien noo- digen", antwoordde zij op een ge zegde van den vrijheer, „maar ik heb zoo lang in strikte afzondering ge leefd, dat ik niet kan besluiten mij weer in de wereld te begeven. Al deze gesprekken vind ik hoi en nietig; die zucht om te schitteren, dat eeuwig jagen naar verstrooiing en naar genot, vind ik beklagens waardig ik vind het zondig. Het staat mij tegen. Het zou mij onmoge lijk zijn op te treden als vrouw des huizes". „Dat is ook niet noodig lieve Olga", merkte mejuffrouw von Dom- browsky droog op. „Waarom wint ge u toch ©p Ben ik er niet om je te vervangen Laat het kind het genot der jeugd genieten. Gij zult daardoor niet in uw onont beerlijke rust worden gestoord". „Ik wensch, dat gij leeft volgens uw eigen gewoonten", haastte de af aan beginnen en daartoe za! de gelegenheid spoedig komen, omdat de wet tot invoering van het enkel voudig stemrecht in het in dit opzicht nog zoo achterlijke Vereenigd Ko ninkrijk weldra in behandeling za! komen. Het zonderlinge en niet zeer constitutioneele verschijnsel doet zich hierbij voor, dat van de ministers, die in Engeland lid van het parle ment plegen te zijn, de een voor er. de ander tegenstemt. Da langstaarten van het Hemelsche rijk, die thans hun staarten tegelijk met het keizerschap afschaffan, heb ben hun eerste republikeinsche mi nisterie. Hoewel enkele hunner een soort van politieke loopbaan achter zich hebben, is de lei van de mees ten (och schoon en dat is altijd een mooi ding. Zij kunnen nog onder vinding genoeg opdoen en waar schijnlijk menige verrassing beleven. Van ae Mexicaansche zaken weten we op het oogenblik het rechte niet maar terwijl eerst gemeld werd dat de nieuwe opstand zich in zuidelijke richting voortbewoog, verluidt thans dat men zich in de Vereenigde Sta ten over den loop der zaken zeer ongerust maakt, waarvoor dan toch een bepaalde reden moet wezen. Men wil dat de Amerikanen in de hoofdstad niet veilig zijn en van re- geeringswege in staat gesteld worden om voor hun veiligheid te waken terwijl er zeifs gerekend wordt op het zenden van troepen naar het toonee! van den opstand. vrijheer zich te verzekeren. „De logeerkamers, welke liggen boven de door u bewoonde vertrek ken, behoeven niet gebruikt te wor den wij hebben nog ruimte genoeg. Wilt gij bij ons zijn, dan zal uw verschijnen met vreugde worden be groet geeft gij er de voorkeur aan om alleen te blijven, dan zult gij voor elke last beschermd worden. In het boschrijke gedeelte van het park vindt gij menig eenzaam plekje, waar gij op 't heetst van den dag verkwik kende frischheid kunt genieten en niet minder zijn het paviljoen en de oranjerie heerlijke plaatsjes". „Ja, daar is het betooverend riep Constance. „Stel u het schoonste voor, dat de kunst kan geven en gij zijt nog ver van de waarheid". Mevrouw von Arnheim wendde het hoofd om en keek naar het mi naret. „Het schijnt gebouwd te zijn naar het voorbeeld van de een of andere moskee", zei ze op sleependen toon. „Zeer juist", antwoordde de vrij heer. „Ik heb zelf de teekening ont worpen, stelde my in verbinding met Wat dit alles te beduiden heeft zal nog nader moeten blijken. Tweede Kamer. De Maandag begonnen en eergister voortgezette veigaderingen van de commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van de Invaliditeitsver zekering zijn door slechts tien a twaalf van de 24 leden bygewoond die recht hebben om aan de bijeenkomsten deei (e nemen. De meeste of alie leden der linkerzijde waren niet op gekomen, naar verluidt uit ontstem ming over het minder geschikte tijdstip van de bijeenkomsten, die bij afwezigheid van dr. Nolens, pre sident der commissie, werden geieid door den afgevaardigde dr. De Visser, Een geschenk van Den Haag voor het Vredespaleis Verschenen is het voorstel van B. en W. van 's Gravenhage, betreffende een gemeenschappelijk geschenk voor het Vredespaleis. In de toelichting tot dit voorstel zeggen B. en W., dat het hun wil voorkomen dat er voor de gemeente, die het voorrecht geniet, om ais piaals, wair het Vredespaleis ver- rijsf, te zijn uitgekozen, aanleiding bestaat, een bewgs van belangstel ling voor die grootsche stichting te geven op een wyze, als ook door den Staat der Nederlanden en een groot aantal Staten uit alle wereiddeeien, wordt gevolgd, d. i. door voor den bouw van dat paleis een schenking inden vorm van een onderdeel te doen" Als een passende schenking van de zijde der gemeente aan de Car- negie-stichting, beschouwen B. en W. een hoofdtrap met toebehooren en verguld bronzen lichtdragers. De kosten worden begroot op pim. f 52,000. Ten einde den gemeenteraad in staat te stellen dit voorstel volledig te beoordeeien, zal gelegenheid wor den geboden tot bezichtiging van het Vredespaleis. Pu pliekrechtelijke vertegenwoordi ging van den Middenstand. De heer J. Das Dzn., te Utrecht heeft praeadvies uitgebracht inzake de al of niet wenschelijkheid van den middenstand, welk vraagstuk een punt van de agenda uitmaakt van hei a.s. congres van den Midden standsbond. De heer Das gaat daarin de geringe resultaten na van wat men nu eenigs zins de den Middenstand vertegen woordigende lichamen zou kunnen noemen, n.l. de Kamers van Koop handel en van Arbeid en haalt dan de beroemdste architecten en had het genoegen er uitstekende, getrouwe navoiging terug te vinden van het origineel, dat ik in Constantinopel had gezien. .Mishaagt u mijn idee „Ik betreur het alleen, dat de kunst juist hier moest dienen om hier het symbool des ongeloofs op te richten. Die halve maan op den koepel past slecht bij het vrome klokkengelui, dat van het dorp naar hier klinkt". „Maar, beste Olga, gij ontwikkelt daar beschouwingen, die geheel en ai nieuw voor my zy'nriep Gisbert uit, onaangenaam verrast. „Volgens uw standpunt moet het dus ook als iets verkeerd worden beschouwd wanneer men een beeld van Venus bezit of den salon versiert met schil derijen, welke tooneelen uit de fabel leer voorstellen". „In myn kamers zult gy zoo iets niet vinden. Op het gevaar af my belacheiyk te maken in uw oogen, kan ik u niet verhelen, dat ik in dit opzicht zeer streng denk". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1