Woensdag 3 April binnenland/ 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. Haaf en Smart. No. 80. te S PROEF ZE NAAST ELKAAR VAN HOUTEN S R()fSA W m DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. 1 Kg. f 1,50 -0,80 0,42/al 1/w.. 0,18 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTfÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks., uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, fl TELEFOONNUMMER 10. abonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiig® ooormaarden BEKENDMAKING. Afgekeurde visch. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat gedurende het le kwartaal 1912 door den keurmeester van visch 1 mand Schol2 manden Gullen 4 manden haring4 manden makree! 2 kisten bokking zijn afgekeurd als ongeschikt voor voedsel. Viissingen, 2 April 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Na veertig jaren. Dr. A. Kuyper heeft ter gelegenheid van het veertig-jarig jubileum van „De Standaard" een artikel geschre ven, waarin hij een en ander mede deelt uit de historie van het blad en van zijn eigen journalistieken arbeid. En daarbij schrijft hij o.a. Steeds beoogde ik daarbij om in ons Calvinistisch volk, tot welk kerk verband het ook mocht behooren, den aiouden geest van Calvijn weer wak ker te roepen, zoodoende den his- torischen stroom weer fe laten gol ven, en nooii de kiezers tot het volgen op welk spoor ook, op te roepen dan nadat de gronden, waarop mijn advies rustte, weken en maanden vooraf was blootgelegd. En dit wel blootgelegd in een taal, en betoogd met een woordenkeus, die ons Cal vinistisch volk, op 't platteland zoo wel als in de steden verstond. Aan slaafsche meeloopers heeft men zoo bijna nietsalleen wie uit overtuiging met u gaat, kan u sterken. Dat niet alle vrucht op dezen in- spannenden arbeid uitbleef, toont de politieke historie van deze veertig jaren. De aigemeene toestand in het land is metterdaad omgezet, iets waarop ik hier wijzen mag, niet alsof alleen „De Standaard" dit be werkt hadook de sociaal-democra ten hielpen krachtig mede, en veel zelfverblinding van liberale zijde heeft de winst voor ons nog verrijktmaar toch altoos met de stille pretentie, dat toch óók „De Standaard" haar aandeel in 't verkregen resultaat mag doen gelden. Zij toch was het, die ons antirevolutionnaire volk wakker riep, inlichtte en hielp oiganiseeren. Niet minder heeft zij de saamwerking met onze Roomsche landgenooten uitgelokt en mogelijk gemaakt, zoodra slechts eerst het harde werk volbracht was, om het conservatisme uit elkaar te slaan. En wel is na 1894 de arbeid moei lijker geworden, omdat veel vroege re vrienden ons toen verlieten, en no Zij had een manier om te bevelen, de heerschappij uit te oefenen, welke geen tegenspraak toelieten. Mijn va der verlangde, dat alles haar zou gehoorzamen, en wanneer ik weer spannig was, berispte hij mij met strenge woorden en zei„wij zijn haar dank verschuldigd". Ik vroeg dikwijls naar moeder, doch wist nooit te vernemen, waar zij was. „Zij houdt verblijf in een zuidelijk klimaat en zal wel terugkomen", antwoordde Alexandra altijd kort. En zij kwam ook weer, een jaar voor den dood mijns vader maar zoo vertrouwelijk als vroeger wérd zij nooit meer". „Lag de schuld niet gedeeltelijk aan u De lange afwezigheid had mis schien vervreemdend gewerkt en on bewust liet gij het misschien ontbre ken aan een warme hartelijke ont Vangst". hun torpedo's vaak meer op ons, dan op den gemeenschappelijken vijand afschoten, maar in dit opzicht kwam er toch zoo spoedig een modus vi- vendi tot stand, die in staat stelde om althans wat ons, antlrevoluiionnairen, aangaat, da broederlijke liefde niet te laten verkoelen. Aangewezen middel hiertoe was, om, wat men ook op ons vuurde, zoo weinig mogelijk terug te vuren, en de liefde van het hart ook voor deze broederen steeds warm te houden. En zoo ben ik dan door goed ge rucht en kwaad gerucht, na veertig jarigen dienst, nog altoos staande gebleven, en zie ik niet zonder ze keren vaderlijken trots op dezen loop van mijn geesteskinderen terug. Volksstemmingen. Nadat enkele dagen geleden te Sneek een volksstemming gehouden wa3, vond nu hetzdfie plaats te Franeker. De uitslag was dat 3857 stemmen werden uitgebracht. Van onwaarde en blanco 297, zoodat het aantal geldige siemmen 3560 bedroeg. Voor onbeperkten drankverkoop waren 51 stemmen, 198 wilden den huidigen toestand bestendigen, 442 wilden het aantal drinkgelegenheden verminderen, terwijl 2869, zijnde 80 pet. dien geheel wilden laten ver dwijnen. In Dinxperloo was het 61 petin Steenwijk 63 pet., in Glanerbrug 75 pet., in Hengeloo (O57 petin Smallingeriand 64 pet., in de dorpen op den Langendijk 44 pc!., in het kiesdistrict Schoteriand 57 pet., in Enkhuizen 56 pet., in Beverwijk 53 pel., in Menaldumadeei 76 pet., in Sneek 70, terwij! nu in Franeker 80 pet. Midden April zal er teSappemeer weder een volksstemming plaats vinden. Militaire berichten. Van alleszins betrouwbare zijde deelt men aan de „N. R. Ct.' mede dat het bericht, dat de lui tenant-ge neraal W. A. T. de Meester, comman dant van het veldleger, in het najaar den dienst met pensioen zou verlaten en opgevolgd worden door den gene- raal-majoor A. E. Roest van Limburg commandant der le divisie, geheel onjuist is. Gisteren zijn 37 korporaals titulair van het instructie bataljon te Kampen in den effectieven rang bij de korpsen van het wapen der infanterie overge plaatst. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel te Middelburg was o.a. inge „itt geen geval Jubelend vloog ik haar tegemoet en met innige vreugde drukte zij mij in haar armen. Zeker zou alles weer geworden zijn zooals het vroeger was, doch tegen mijn verwachting verliet tanta Alexan dra ook ons thans niet. Zij leidde nog steeds mijn opvoeding, zij bemoeide zich nog met alle aangelegenheden van het huis, daar moeder ziekelijk was en moest worden ontzien. Slechts zelden liet zij mij met haar alleen en wanneer dit geschiedde, was het'toch slechts voor korten tijd en dan nog nooit zonder dat zij in de naaste kamer was of af en aan liep. Dan kwamen er weer dagen, ja zelfs we ken, dat ik uit haar nabijheid werd gehouden. Gij zijt te luidruchtig, mama heeft weer haar zenuwhoofdpijn, heette het. Ik was immers nog maar een kind en moest mij laten welge vallen, doch dat ook moeder toegaf en niet beslist naar mij verlangde, bewijst toch, dat er reeds toen invloed ren mijnen nadee'e op haar werd uitgeoefend. Is het niet zoo, oom „Oogenschijnlijk ja Maar welke reden zou mejuffrouw von Dombrows- ky kunnen hebben om tusschenuen £N EEN ander merk goedkoope cacao EN GIJ BLIJFT BIJ KONA Cacao vierkante bussen komen een schrijven van de firma van Heusden d.d. 23 Maart j.l. waarbij overgelegd wordt een afschrift van een ontvangen schrijven van de Ka mer van Koophandel te Viissingen, waarin deze mededeelt bij het ge meentebestuur van Viissingen pogin gen te willen aanwenden, dat dit in overweging neemt of het op zijn weg ligt eene gelegenheid tot de keuring van boter ter plaatse te openen. Mede wordt overgelegd een schrijven van de firma C. M. Dommisse Zoon te Viissingen, waarin deze mededeelt geen boter meer van de firma van Heusden te kunnen betrekken, omdat de botervisiteur er haar op wees, dat zij gevaar liepen op een bekeuring, daar deze meende redenen te hebben te vermoeden, dat de boter van van Heusden niet altijd aan het vereischte vetgehalte voldoet. Naar aanleiding van dezen laalsten brief komt het de firma van H. voor dat de botervisiteur, de heer van Garderen niet voor zijn taak berekend is, ai moge hij nu gehandeld hebben volgens de letter toch zeker niet naar den geest der wet. De firma vermoedt met grond, dat hij op aan raden van andere personen heeft ge uw moeder te treden „Dat is 't juist, waarover ik onop houdelijk nadenk, zonder dat ik de reden kan vinden. Na vaders dood, welke door een langdurige ziekte werd voorafgegaan, werd het nog erger. Wij vertrokken naar Moscou om in 't vervolg bij tante te wonen en weer gebeurde het, dat mijn kamer door verscheidene vertrekken ge scheiden was van de kamers, welke mijn moeder had betrokken, en waarin moeder zich hoe langer hoe meer terugtrok en niets deed dan naar de kerk gaan of rijden. Wanneer wij elkaar zagen bij het diner of soms des avonds, scheen zij ontevreden op mij te zijn, berispte zij mijn wereld- schen zin, mijn zucht naar vermaak en opschik en voelde zich blijkbaar door mijn tegenwoordigheid niet op haar gemak A'exmdra is altijd in haar nabijheid en heef; mij uit haar hart weten te verdringen. Zoo was het toen ik nog een kind was, zoo is het tot op den dag van heden ge bleven". „Zonderlinge toestanden zijn het, welke gij daar voor mij bloot legt", sprak de vrijheer nadenkend. „Gij werkt, om het in star.d komen van fabrieken te bevorderen en daardoor bij voorkeur de boterkeiders heeft b zocht. Wat het resultaat geweest is van een dergelijke manier van werken, wil de firma gaarne toonen, door inzage te geven in hare boeken be treffende den boterhandel. Ook was ingekomen een verzoek om adhaesie te betuigen aan het door „Handelsbelang" aan den mi nister van oorlog gericht verzoek om in verband met het aannemen der legerwet, Middelburg een grooter gar nizoen, zoo mogelijk twee bataljons met den staf te geven, opdat deze stad nog eens een tijd van opkomst moge beleven. Behandeld werd hierop het ont werp jaarverslag 1911 waarin o.a. herdacht wordt het overlijden van den voorzitter der Kamer, den heer J. P. Fokker. Begaafd met gtoote be kwaamheid op het gebied van handel en nijverheid aldus het verslag gaf hij die aan al hetgeen hem aan het hart lag. Ook de Kamer mocht zich immer in zijn belangstelling verheugen en voor Middelburg's handel en nijver hebl dan zeker wel een afkeer van Dombrowsky. „Dat kan ik niet zeggen. Zij deed veel voor mijofschoon zij zeif geen schatten bezat, trachtte zij toch zoo veel mogelijk iederen wensch van mij te voldoen. Gij weet, dat wij niet vermogend zijn; dikwijls moest zij dus haar eigen kas aanspreken en toch stond zij er op, dat ik altijd naar de nieuwste mode gekleed moest zijn. Ik kreeg onderwijs van de beste leermeesters en ik weet, dat de in komsten mijner moeder niet voldoende waren om deze kosten te dekken. Tante Alexandra is trotsch op mij. Zij wil, dat men mij schoon vindt en dat men mijn kennis bewondert. Aan haar heb ik het dan ook te danken, dat ik een beetje schilder en vrij goed zing. Ook mijn hartstocht voor de sport ging zij niet tegen en ik durf mij een moedig rijdster noemen". En niettegenstaande zij u, althans in deze richting, zeer genegen bleek te zijn, is zij altijd kort en onvriendelijk tegen u „Niet altijd. Soms wqkt haar ge wone koelheid voor een oogenblik van zachtheid. Maar wat gaat mij dat heid kiepte zijn hart warm. Daarbjj was hij een goed en krachtig leider der vergaderingen, In de aigemeene beschouwingen wordt medegedeeld dat in 1911 geea nieuwe zaken werden opgerichtge wezen werd op het vertrek der book makers. Betreffende landbouw en veeteelt wordt herinnerd aan den warmen drogen zomer, en aar. het mond- en klauwzeer. Over het algemeen vielen de op brengsten mede. Uit de meedeelingen betreffende den binnenlandschen handel blijk', dat die stationnair blijft. De buiteniandsche handel bestaat uitsluitend uit aan voer van hout. Behalve de passagiers booten en pleziervaartuigen kwamen 2490 binnenschepen mei een geza- rmlijken inhoud van 205127 M3 en 8 zeeschepen, 1 zeil- en stoomsche pen met 17182 M3 hier aan. De „Vitrite Works" verzond 59 274.836 caps iegen 54 052 941 in 1910. Verwerkt werden 489000 Kg. messing en 16000 Kg. koper. Ook over tal van andere fabrieken meidt het verslag het een en ander. De opbrengst van den tramdienst Middelburg—Viissingen bedroeg van personenvervoer in 1911 f 92667 60 en van het goederenvervoer f 1855,426, of gezamenlijk per dag-kilometer f 25.22. Voor 1910 waren die cijfers f 84419.575, f 1919.50 en t 24.35. Met de stoomtram Walcheren wer den vervoerd 181009 passagiers met een opbrengst van f 38733 395 tegen f 180749 en f 37086.875 in 1910. Het goederenvervoer brachf op f 18980 24, het postvervoer f 2487.76 boven dien werd nog ontvangen aan diver sen f2276.786. In 1910 waren deze bedragen f 19919.36'", f 2487.76 en f 2253.99. De totale opbrengst was dus f 62478.18 tegen f 61747 99 in 1910. De opbrengst per dag kilometer bedroeg f 6.285 tegen f 6.21 in 1910. Vervolgens werd in behandeling genomen het advies der maand- commissie over Januari inzake een doo B. en W. in handen der Kamer gesteld adres betreffende den verkoop van sigaren op de Markt. De commissie zet in den breeds uiteen, dat het bemoeilijken van de marktventers tengevolge zat hebben, een minder druk bezoek van omwo nenden en vreemdelingen aan de stad hetgeen r.adeelig zou zijn voor de winkeliers zelve. Het alleen toelaten van gebruikte goederen acht de commissie onuit voerbaar, omdat altijd niet juist is aan te geven, wat gebruikie goederen zijn. Het komt de commissie voor, dat voldoen aan 't verzoek van de sigaren winkeliers om het marktgeld te ver- aan Daardoor wordt de kloof, die zij heeft doen ontstaan tusscben mij en mijne moeder en die zij steeds tracht te verbreeden, niet gedempt. Voor zulk een zelfzuchtige, tiranieke liefde zeg ik haar geen dank. Liever heb ik, dat zij hard en vijandig tegen mij isdan kan ik tenminste mijn trots tegenover de haren zetten." Aldus sprekende, was Constance opgestaan. Nog eenmaal zweefde haar blik door de tooverachtige ruimte. „Ik zal hier dikwijls, heel dikwijls komenherhaalde zij, terwijl zij door het park wandelde. Zwijgend liepen zij naast elkander voort. Wat hij zooeven had gehoord, had den vrijheer getroffen. Hij hield er van alles zoo helder mogelijk te doorzien en hier bestond blijkbaar een zeld zaam moeilijk te ontcijferen geheim. „Zoo pas noemdet ge u een moedig rijdster. Wilt ge mij soms ook ver gezellen op mya morgenrit vroeg hy eindelijk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1