idea O O Van Houtens Cacao en lafen Dinsdag' 2 April iERIflG, 'WIELER. Gemeentebestuur. BINNENLAND. Feuilleton. Haaf en Smarf. No. 79. 50e Jaargang. 1912. menopol ichines (22.50.1 :hines le beste Ine maatsch. Iveadienst. Tram Ëiddelburg. personeele belasting. Mooi licht van kleur Goede pittige cacaosmaak De beste voor den prijs. Het nieuwe Postkantoor |tr bij ingstraat IQ. garantie) garantie), afbetaling, jcomen en in teren Dins> jir te Vlissin- lag van 1—3 I uitsluitend Middelburg. Vlissingen. j kde maten /straat. 6.—, 6.20, 6.45 .—,10.20, 10.40 112.30,1.—, 1.30*, 4.3C. 4.50,5.20, |0, 8,20. 6.10, 6,30, 150, 10.10, 10,30, t,m. 12.10, 12.40, 3.40, 4.10, 4.40, |10, 7.30, 88.30 de» ZonlKfc." nil, luis): 4.40a, 4.45a, 7.45, 8.20, 8.55d, 15d, 11.40*, 11.50, 1.30. 1.50d, 2.10, 3.50,4.10, 4.30d, 6.10, 6.3CU, 6.50, 8.30, 8.50c, 9.05, 1.25c. r-kt): 5.10a, 5.15a, 8,20, 8.55, 9.30d, Od, 12.—*, 12.10, 1.50, 2.10, 2.30d, 4.10, 4.30, 4.50, 6.30, 6.50, 7.10a, 9.05, 9.40, 10.15, liddag van Vlissin- luitend werkman s- •ein om 2.3 0 en litaud werkmans- rijden alleen op en van de remise, iet verder dan de ervoeren goederen Paul Krugei n, Remise, Keer- IJsbaan, Tram» >ee. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aiie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. SU ADVERTENTfËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en ciichés naar plaatsruimte. Vgrschijftï dageiijks, iiïtg®20iiderd op 2©n- en Fge-stdagtn, TELEFOONïTOMMEll 10. Bbonnemerits-fWuss'fentiën op zser ooordeeUgd uoortuasrden Afkondiging van hei kohier der Personeele Belasting no. 1 en 2 dienst 1912. De Burgemeester van Vlissingen maaki bekend dat op heden bi] hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no. i en 2 dienstjaar 1912 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne 'aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaaischriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen in wiens directie de aanslag is vast gesteld, binnen zes weken, na het verlaten van het perceel. Et is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 30 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De ziekteverzekering. Het laat zich aanzien, zoo schrijft „De Residentiebode", dat de behan deling van de ziekteverzekering nog al veel tijd zal vorderen. Naar het blad verneemt, zal er vóar 10 April den uitersten termijn ten minste een 80 tal amendementen op de ziektewet en de radenwet, waarvan niet minder dan ongeveer 50 van de sociaal-democraten, bij de commissie van voorbereiding inkomen. Commando veldleger. Naar het „Hbld." verneemt, zal de lult.-generaal W. A. T. de Meester, commandant van het veldleger, in het najaar den dienst inet pensioen verlaten en worden opgevolgd door den generaal-majoor A. E. Roest van Limburg, commandant der le divisie. De Invaliditeitswet. Van in den regel goed ingelichte zijde vernemen wij, dat minister Taima heeft afgewezen het verzoek van de commissie van voorbereiding, om met baar mondeling te overleg gen over de algemeene beschouwin gen over de invaliditeitswet. De mi - nister wil het afdeeiingsversiag over de artikelen afwachten, en is eerst daarna tot mondeling overleg bereid. Ook is er bij een deei der com missie érnstige ontstemming over het —o— 10.) „ik verheel het u niet, dal Oiga een offer bracht, toen zij naar hier ging. Zij deed het om de wille harer dochter. Het schoone, levenslustige wezen mag niet omkomen in treurige een zaamheid. Gij hadt de goedheid zijn kamers te onzer beschikking te stellen en u zai zeker veroorloven, dat ik ze inricht zooals mevrouw von Arn- heim het aangenaam, zooals ze het gewoon is." «Zekert Ik vvensch levendig, dat zij zich hier behagelijk gevoeit," antwoordde Gisbert, maar toch was het hem, aisof er een ijzige damp hem tegen waaide. Hij had aan een ander samenleven gedacht en begon reeds berouw te gevoelen over zijn uitnoodiging. Een der hooge boogvensters voor bijgaande, bemerkte hfl Constance, die by de fontein stond en naar de feit, dat bij afwezigheid van een der iinksche leden het besluit is door gedreven om de volgende week de artikelen der invaliditeitswet te behan delen, en dat,' terwijl de voorzitter, de heer Nolens, op reis is en bij d e behandeling dus niet eens tegen woordig kan zijn. („Volk.") Wijziging personeele belasting. Veie leden in de afdeelingen der Tweede Kanier wuen niet ingenomen met de voorgestelde wijzing van de wet lot regeling der personeele belas ting. Zij betreurden het namelijk, dat slechts een gedeelte van de onbillijk bezwaarde bedrijven, namelijk die van hotelhouders en kamerverhuur ders, werden ontlast, terwijl de res taurateurs en koffiehuishouders, die evenzeer onbillijk getroffm worden door de personeele belasting, daarin niet deel.n. Er waren ook leden, die meenden, dat de stalhouders hetzelfde recht hadden, waartegen ander: op merkten, dat de sialhouders hun hooge belasting op de klantc-nkrirg konden afwen'.èlen, hetzelfde werd trouwens opgemerkt ten aanzien van verhuurders van gemeubileerde wo ningen. Voorts werd het afgekeurd, dat de vrijstelling niet zal worden genoten zoodra de woning of de kamer ook maar gedeeltelijk of voor éen dag door den verhuurder of een lid van zijn gezin wordt gebruikt. Het gebruik van de termen „ontspanningsoorden" en „voor korten tijd" werd als te vaag voor een belastingwei afgekeurd. Staatscommissie voor de schrijfwijze der Nederl. taal ontbonden. Bij Kon. besluit is goedgevonden de staatscommissie, ingesteld bij be sluit van 22 Juni 19Ó9, aan welke was opgedragen te onderzoeken, wel ke de gedragslijn der regeering be hoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Nederlandsche taal, wanneer inzichten omtrent die schrijf wijze met elkander in strijd geraken, te ontbinden onder dankbetugng aan hare leden en den seretaris voor de belangrijke door hen bewezen diensten en is dr. A. Kuyper, minister van staat, voorzitter van bedoelde staatscommissie, bevorderd tot com mandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Bewijzen van huwelijksvoltrekking. Wij hebben onlangs gemeld, dat de minister van financiën heeit te kennen gegeven, dat er naar zijn meening geen twijfei bestaat, dat een verklaring van huwelijksvoltrekking, afgegeven door een ambtenaar van den burgerlijken stand behoudens het geval van gebleken onvermogen op zegel behoort te worden ge- veelkleurige waterstralen zag. Hij be gaf zich naar haar. „Gij moet mij nu het gansche pa:k laten zien en dan bet pavi joen, oom riep zij hem tegen. „Zie eens, de koepel vlamt letterlijk in het licht der ondergaande zonIk geloof, aat het mij hier wei zal bevallen." „Dat hoop ik ook", antwoordde hij glimlachend en de beide indruk wekkende gestalten wandelden verder onder bet loofdak der groote hoornen. Soms bleef Constance staan en plukte zij een zeldzame bloem, zonder eerst om verlof te vragen. De schemering omhulde de bergen kleine wolkjes met vurige randen dreven nog over hef donker blauwe uitspansel en in het dal doken zil veren nevels op, toen de vrijheer zijn nicht in het paviljoen geleidde, om haar de hier opgestapelde schatten te toonen. Met de grootste aandacht luisterde zij naar zijn verklaringen; mer haar levendige verbeelding stelde zij zich de geschilderde tooneelen duidelijk voor oogen. Haar wangen gloeiden, de fijne handen werden saamgeknepen, iedere beweging van het bekoorlijk gelaat drukte spanning RONA steid, zelfs al werd zulk eers verkla ring afgegeven in den vorm van e:n onderteekend bericht, om jat het ook in dien vorm blijft een stuk, door een openbaar ambtenaar in zijn kwa liteit onderteekend en opgemaakt, met het doel om tot bewijs te strekken. Blijkens een ingezonden stuk van den beer P. A. Troost in het week blad „De Wachter" .heeft de minister toen voo ts meegedeeld, last te heb ben gegeven era een vervolging in te stellen tegen een ambtenaar van den burgelijken stand in een der gemeenten Rotterdam, Amsterdam, Schiedam en 's Hertogenbosch we gens het afgeven van de bedoelde verklaringen op ongezegeld pap-'er. De vrouw in 1913. Naar men aan de de „N. Ct." me dedeelt confereerden Zaterdag op uitnoodiging van dr. Mia Boissevain in het Americanhot- l te Amsterdam 30 vrouwen over de plannen tot het in het leven roepen van een tentoon stelling in 1913, welke een beeld zal geven van de vrouwenbeweging. De presidente, mej. Boissevain, die te Berlijn is geweest, om zich op de hoogte te stellen van hetgeen daar is gedaan voor de totstandkoming, bepleitte in het bijzonder het denk beeld van het houden van een ten toonstelling door vrouwen in 1913. Mej. Johanna Naber drong aan op aansluiting bij het Congres van den Internationalen Vrouwenraad in April 1913. Mevr. Wijnaends Francken zich hierbij aansluitend, wilde vooral dat en belangstelling uit. „Ik zal dikwijls hier heen gaan. Het is niet mogelijk alles zoo spoe dig te begrijpen en vast te houdes". Met deze woorden keerde zij terug, wierp zich op een der divans, waar naast een verguld tafeitje stond en begon de meegebrachte bloemen ts ombladeren. „Ik heb een gevoel, als moesten daarbuiten de blauwe golven van den Bosphorus rollen", zei zij. „Gij zult nu veel te vertellen heb ben", meende Gisbert. „Te vertellen Aan wien klonk het gerekt. „Wel aan uw moeder en mejuffrouw von Dombrowsky". „Haar? Alexandra? Geen enkel woord riep Constance, terwijl zij zoo woest opsprong, dat alle bloemb'aadjes aan haar voeten vielen. De donker^ oogen, waarvan de pu pillen zich plotseling v„ rgroot schenen te hebben, toonden nu weerdezeifJe trotsche wilde uitdrukking, die hij reeds eerder h.d opgemerkt. „Gij zijt toch niet boos op haar, omdat zij heden wat ruw was „Daarom niet, ofschoon haar toon mij mishaagt, mij opwindt, mij ver dit werk op een ethischen grondslag zou berusten. Niet wat de vrouw deed, maar wat zij doen wil in de toekomst voor de maatschappij is van beteeker.is. Zij verdedigde daarbij het denkbeeld van vrouwen-dienst plicht. Martina K-amers wenschle uitsluitend rekening te houden met vrouwenbelangen en dat vooral het licht zou vallen op een van deze vier punten: den nationals:) gedenktijd, het Vredespaleis, da verkiezingen of den Vrouwenraad, Henrietie Grudsmif acht e hoofdzaak congressen met een illustreerende tentoonstelling, los van de internationale vrouwenbeweging. Anna Polak sloot zich „hierbij aan. Zij was ertegen van de verkiezingen uit te gaan en stelde voor den titel De beteekenis van de vrouw voor de maatschappij mat als onderdeden: de vrouw in het gezin, de vrouw in de maatschappij van heden, verleden en toekomst en wilde dit uitsluitend met statistieken illustreeren. Hst resultaat der besprekingen ho pen wij later mede te deelen. Van de deelnemers aan de vergadering waren behalve de vermelde spreeksters te genwoordig van de oude garde mevr. Rutgers-Hoitsema, mevr. Verslsys- Poelman, mevr. D ucker, van de jongeren, mevr. Boissevain-Pijnappel, mevr. Van Emden—De Ridder en mevr. Verwey Mejan. De paleis raadhuisquaestie. Minister Heemskerk heeft aan het dagelijksch bestuur van Amsterdam medegedeeld, dat de regeeritig hei bittert. Maar zij staat iusschen mij en mijn moeder en dat vergeef ik haar nooit 1" antwoordde het meisje hartstochtelijk. „Tusschen u en uw moeder Hoe moet ik dat verstaan „Juist zooals ik het heb gezegd. Zij draagt de schuld, wanneer er geen i inige toenadering tusschen ons plaats vindt, wanneer ik mij gevoel als een wees. En ziet gij, oompje ik ben n et blind voor mijn fouten ik weet, dat ik heftig, trotsch, eigen- z nnig en heerschzuchtig ben, maar ook dat heeft zij te verantwoorden alle zachte nelgingen mijner kinder ziel werden mij door haar onderdrukt nooit mocht ik gehoorzamen aan mijn hart, dat mij zoo krachtig, zoo on weerstaanbaar tot mijn moeder klonk". „Kind gij droomt. Wanneer men u hoort spreken zou men denken dat deze juffrouw Dombrowsky een boven natuurlijke macht bezat". „Dikwijls voel ik neiging hetzelfde te gelooven. Ik weet niet welk een zonderlinge macht zij op mijn moeder bezitalleen is het een feit dat zij een heilloozen invloed uitoefent en mij van het zoetste geluk beroolt". door Burg. en Weth. overgelegde voorstel niet in overweging kan ne men, zoolang de stad niet de noodige gelden voor een nieuw paleis ver strek», dat volkomen voldoende is, niet alleen om de Koningin en hare gasten te ontvangen, maar eveneens voor de ontvangst van de burgerij, vreemde Staatshoofden enz. Md den bouw en de inrichting var, zulk een paleis is een groote som gemoeid en de regeering is niet verantwoord, als zij daarvoor de rijksmiddelen beschik baar stelt. Drie en een half millioen is daarvoor absoluut onvoldoende meer dan het dubbele is noodig, Een nieuw paleis staat er dus zeer waarschijnlijk voorloopig nog niet, want 7 k 8 millioen zal Amsterdam ook wel te kras zijn. Vliegtuigen voor het Ned. Leger. De redactie tan „de Luchtvaart" schrijft, dat haar oproeping ter ver krijging van een drietal vliegtuigen voor de Nederlandsche officieren, die wei een vliegbrevet doch geen toestel bezitten, bijna algemeene in stemming vond. Haar verwachting is verre overtroffen en zy brengt daarvoor de pers dank, die den op roep steunde en veispreidde. Het eerste werk moest thans zijn, een commissie te vormen. Eenige heeren deden reeds toezegging. De redactie blijft de zaak met warmte aanbeva len, en zij twijfelt niet, of het Neder landsche volk zal deze zaak van na tionale eer schitterend doen s'agen. Door wijlen jonkvrouw-a Van Bra- kd, onlangs overleden te Oudemijn, is aan het Nederlandsch Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht gelegateerd de som van f 25 000. Vlissingen, 1 April. Zaterdagavond wtrden wij in de gelegenheid gesteld een kijkje te ne men in de verschillende apartementen van het nieuwe postkantoor, dat van af morgen in gebruik zal worden genomen, 't Was op het uur, dat te vens het effect zou worden beoor deeld van de eleetrische installatie, aangebracht door de firma Gebr. Polak alhier. Alles was dus in lichtglans en de indruk was een van de meest aan gename. De directeur was zoo beleefd de bezoekers rond te leiden en verkla ringen en inlichtingen te geven. De zespittige laniaarn boven den ingang verspreidt een zachten, helde ren glans. Den goed verlichten corri dor doorgaande komt men in de wachtkamer; hier kan het lichteffect „Dat klinkt zoo onbegrijpelijk, dat hier bijna aan niets dan aan een misverstand kan worden gedacht", antwoordde de heer van Hohenfels, t rwijl hij haar weer naast zich piaais deed nemen op den divan. „Spreek ronduit! Wanneer ik u kan helpen, ben ik daartoe gaarne bereid". „Och, wat zal ik u zeggen, oom Het is mij immers zelf een raadsel hoe het zó a ver is gekomen. Ik moet ver, ver terugzien, wanneer ik mij den tijd wil herinneren, dat mijn moeder des avonds nog aan mijn bed stond, toen ik nog bij haar mocht zijn, zoo dikwijls en zoo veel ik ver langde. Toen was ik een kind. Op zekeren dag werd mij gezegd, dat zij ziek was, dat ik mij heel rustig moest houden en op mijn kamer moest blijven. Een week later was zij vertrokken, zonder afscheid van mij genomen te hebben en in haar plaats heerschte Alexandra thuis. Zij zorgde goed voor mij, het ontbrak mij aan niets, doch voortaan gold alleen haar wil. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1