Mmk Courait BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws. Donderdag 28 Maart 1912, No. 75. Van week tot week. BINNENLAND. VAN DE VAN Voor ditmaal schijnt het wel, dat de Britsche natie den stakingsbeker eens zal moeten ledigen tot het bit tere einde toe. Hoogstwaarschijnlijk zullen de bewoners van Londen en andere groote centra van bevolking, hun traditioneel Paaschuitstapje er aan moeten geven, want het stoomros begint op zijn beurt vacantie te hou den en dat zou alles nog niets be- teekenen, wanneer de moderne we reld niet zoo éen geheel vormde, waarin het eer.e lid lijdt als het an dere lijdtde eenige waarheid trou wens die in deze tot herstel kan medewerken. Van gemeen overleg heeft men weinig verwachting meer. Men hoopt de patroons nu nog. buiten de wet om, te bewegen tot een minimum loon van f 1.20 en f3 voor jongens en mannen, en anders moet men het maar trachten door de wet te ver krijgen, waar de regeering evenwel niet voor schijnt te wezen. Het nieuws uit de andere staten waar tegenwoordig staking voorkomt, is thans te gering, dan dat wij niet met grond op een spoedige geheele beëindiging daarvan zouden mogen hopen. Terwijl volgens de jongste berich ten de Italianen in Tripolis weer eens geducht klop gekregen hebben, breekt een lichtstraaltje voor hen door in dezen vorm, dat zij wellicht nog met eenig goed fatsoen van de zaak af komen. Immers, de hooge politiek schijnt bezig zich met het zaakje te bemoeien. De Duitsche keizer, eens de vriend der Turken, thans weer de ziel van het drievoudig verbond, is op reis naar zijn dierbaar Jonisch eiland, en bespreekt op die reis naar alle waarschijnlijkheid den toestand met keizer Frans Jozef en den I'ali- aanschen koning. Toch kunnen wij aan deze zaak niet de groote politieke beteekenis hechten, die er over 't algemeen aan gehecht wordt. Immers het drievou dig verbond bestaat en blijft tot op zekere hoogte zijn beteekenis be houden maar het wil ons voorkomen dat noch Oostenrijk noch Duitschland voor de avontuurlijke politiek van hun bondgenoot veel kunnen gevoe len en, mocht dat ook al het geval wezen, Italië niet in het oog loopend zullen kunnen of durven begunstigen want geen der andere groote mogend heden zou het daarmee eens zijn. Wij voor ons verwachten dan ook van deze reis nog niet een spoedige beëindiging van den oorlog. Wij ge- looven beslist niet dat Italië een vrij brief van zijn bondgenoot zal ont vangen om Turkije in Europa te be stoken, nu het in Afrika niet gaat. Geen der andere mogendheden zou daarmee akkoord gaan. Ook gelooven wij niet dat de driebond Turkije re delijk zal willen dwingen om in Italië^s vredesvoorwaarden toe te stemmen. De voorstellen der Duitsche re geering tot nieuwe versterking ven leger en vloot, schijnen door bijna alle partijen in den lande gunstig ontvangen te wezen. De schrik van het vorige jaar zegt men zit er nog in, maar niemand meer dan keizer Wilhelm heeft mee gedaan om de gemoederen te kalmeeren, door zijn echt joviaal bijwonen van het. feest des heeren Cambon, den Fran- schen gezant te Berlijn. Het gevolg der gedane voorstellen zal wezen, dat in de eerste jaren het budget met meer dan 60 millioen gulden wordt verhoogd maar wat er, behalve de verhooging van den accijns op alcohol, gevonden zal moeten worden tot dekking, schijnt nog on zeker; in zoovene slaan de voor stellen een gat in de luchtmaar de regeering dient zich wel wat te haasten; als de sociaal-democraten nog eens alle andere partijen te za- men mochten overstemmen, dan be hoort de leger- en viootuitbreiding tot de geschiedenis. In Griekenland hebben de verkie zingen voor het parlement plaats (er is slechts éen Kamer) en deze schij nen uit te vallen ten gunste der re geering of, zoo rner. wi', van dan alvermogenden minister Venizeios den man van Kreta. Dadelijk schijnt bij de Grieken het verlangen weer boven te komen om toch vooral Kretenzer afgevaardigden in de Kamer te hebben, maar daar willen de mo gendheden nu eenmaal niet aan. Italië zou men desnoods Tripolis, dat niels van dat Rijk weten wil, laten inpikken, maar de Grieksche streken, dit naar vereeniging haken, zien dien wensch nimmer bevredi gen. Hoe sterk dat verlangen is blijkt nu weer uit den moord op den vorst van Samos, ook zoo'n Grïeksch eiland, dat alleen maar schatting aan Turkije betaalt, terwijl de vorst, door Turkije aangewezen, eenTurk- schen titel draag!. De laatste vorst deed wat hij kon om vrede roet Turkije te houden, maar dat werd hem juist hoogst kwalijk genomen en het is zoo goed als zeker, dat dit hem het leven gekost heeft. Ook de Fransche Kamer is in de laatste dagen buitengewoon vrede lievend geweest en Jauiès heeft rond uit zijn meening gezegd over het groote struikelblok van nauwere aan sluiting bij Duitschlandhet ver overde Elzas Loiharingen. |aurès betoogde dat voor een duurzamen vrede noodig is een soort van bondgenootschappelijke ver houding van Frankrijk, zoowel tot Duitschland als tot Engeland. Blijft men van sommige zijden het bezit van Elzas—Lotharingen door Duitsch land als een onrecht beschouwen (maar op welken grond dan dan zullen geen nieuwe bondgenooten en dan zal ook geen oorlog herstel van dat recht brengen. Om een oorlog vragen de Elzassers trouwens aller - minsthet land heeft al genoeg ge leden. Binnenkort zal vermoedelijk in Frai.krijk de quaestie der evenredige vertegenwoordiging ter sprake komen. De Kamer heeft onlangs verklaard deze noodig te achtenmaar het is wei mogelijk dat men op dit besluit alweer terug komtwa it de regeering wil de evenredige vertegenwoordiging slechts tot stand brengen met een repubükeinsche meerderheid, die er op dit oogenblik niet te vinden is, omdat juist het tegenwoordige Kies stelsel aan de republikeinen gunstig is geweest. De berichlen uit China zeggen ons al bijzonder weinig. Met de fiaan- cieela plannen gaat het lang niet naar wensch. De poging van den premier om geld los te krijgen van een bankiers-syndicaat, dat niet staat in verbinding met of niet handelt onder den invloed van de regeerin gen der groote mogendheden, schijnt in slechte aarde te vallen, zoodat het zeifs heel goed mogelijk zou wezen, dat er van de geheele financiëile regeling niets kwam, hetgeen zeer zeker de moeilijkheden oneindig »ou vermeerderen. Het verschuldigde aan de afgetreden keizerlijke familie is alvast niet betaalddus men kan ongeveer berekenen waar op dat zal uitloopen. :js De regeling, door Engeland en Rusland aan Perzië voorgesteld, in zake den invloed dier mogendheden in zekere streken van dit rijk, moet aangenomen zijn onder voorwaarde der uiidrukkelijke erkenning van Psr- z ë's onafhankelijkheid en verwijdering der vreemde troepen, 't Is best mo gelijk dat voor den vorm aan deze voorwaarde zal worden voldaan, maar bij dezen vorm zal hei dan ook vermoedelijk wel blijven. De nieuwe Mexxaansche revolutie is niet uit, al hoor! men er weinig van. De beweging breidt zich dit maal naar het zuiden uit en ver schillende steden moetan den op standelingen in handen gevallen zijn. Het gaat nntuurlijk om een nieuw staatshoofd. Gelukkig dat de Ameri- kaansche regeering er ditmaal minder last van schijnt te hebben als de vorige maal, toen het altijd spookte aan de noordelijke grenzen. Tweede Kamer. De behandeling van de vogelwet is geëindigd, na nog eenige discussie, waarbij met 35 tegen 20 stemmen besloten werd in bepaalde gemeenten het strikken van lijsters nog 5 jaren toe te laten en met 31 tegen 24 stemmen eene bepaling werd opge nomen, waardoor het onmogelijk is gemaakt dat een grondeigenaar bij pachtcontract zijn pachter zou be lemmeren om schadelijke vogels te weten. De eindstemming ovtr het ontwerp volgt later. Goedgekeurd werd eer. wetsont werp betreffende verlenging der Brus- selsche suikerconventie. Daarna werd aangevangen met de behandeling der motiën Arts en Ter Laan, voor verhooging van het aan vangssalaris van onderwijzers. De heer Arts wijzigde zijn motie aldus, dat daarin niet alleen wordt uitgesproken, dat het wettelijk mi nimum van f 500 voor onderwijzers van bijstand, dient te worden ver hoogd, maar dat tevens naast huis huur-toelage o )k een toelage, bere kend naar het aantal kinderen van de onderwijzers gewenscht is. De heer Ter Laan oordeelde, dat zoodoende de zaak wordt bedorven en lichtte zijn motie toe om de mini ma voor alle categorieën van onder wijzers te verhoogen van 500 tot 600 gulden. Minister Heemskerk betoogde, dat voor verhooging der onderwijzers salarissen geen wetswijziging noodig is, omdat de gemeenten naar locale behoeften boven het minimum moe ten gaan. Rapport Commissie legerbezuiniging. De onder den minister van oorlog Cool ingestelde Staatscommissie be treffende de legerbezuiniging, diereeds verschillende gedeelten van de haar gegeven opdracht heef! vervuld, is voornemens de uitkomsten van haar onderzoek niet tol éen geheel in éen verslag te vereenigen, doch bij gedeelten daarover rappoit uit te brengen met de bedoeling dit pubiiek te maken. Het gouvernementsstoomsch tip „Albatros" is gisterenmorgen te Tandjong-Priok aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij de te Sneek gehouden volks stemming verklaarden zich van de 6014 geldig uitgebrachte stemmen 113 voor een onbeperkt aantal drankge- ltgenheüen, wilden 723 den bestaau- den toestand bestendigen, 963 het gantal vergumimge.i verminderen en waren 4215 voor geheel verbod. Ruim 7Ü"/0 der meerderjarige inge zetenen van Sneek hebben zich dus uugesproken vooi geheele verdwijning van arankgelegenfteder. Een sportpark. Dank zij de offervaardigheid van vele vermogende Amsterdammers is het bedrag van f 300.000, oenoodigd voor de oprichting vau een sport park ïeAmsterdam, geheel vo.teekend. Viissingen, 27 Maart. Cinema Pathé frères. De directie stelde ons hedeu- middag in de gelegenheid kennis ie maken met de nieuw aangekondigde, eent Hoïlandscne film „Het vervloekte geld". Het drama in twee üedrijven, dat woidi afgespeeld, doet levendig denken aan net bekende „Huop op Zegen" van Heijermans en de hoold- roi er in is aan niemand minder dan aan den atom bekenden Louis Bouw meester opgedragen, Hollands grooten tooneelspeler. Wie nu Bouwmeester in zijn ver schillende creaties ai heeft gezien, herkent hem dadelijk in den peisoon van schipper Verhoef, die om een armzalige som gelds te winnen en daardoor in de gelegenheid te zijn aan zijn drankzucht Dol te vieren, voor geen misdaad leiugdeinsi en zsch gemakkelijk iaat overhalen door den reeder Snijder, een vrek, om met een onzeewaardig vaartuig zee te kiezen en te zorgen, dat het schip door een of andere oorzaak, in casu brand, wordt vernield, waarbij tevens de metgezel van Vernoef, een jong visscher, op ellendige wijze om het teven komt. Onnoodig hier verder uit te weiden over het spel der artisten, die dat stuk werk hebben geleverd, en waarin Louis Bouwmeester zich weer van zijn beste zijde doet kennen. De voorstelling is een bezoek waard. Gisterenavond ankerde alhier op de reede Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerck," onder bevel van den kapiiein ter zee G. L. Goedhart. Genoemd vaartuig vertrok heden morgen weder naar de Noordzee lot voortzetting van den oefeningstocht. De kolonel Colleite, commandant van het 3t regiment infanterie, arri veerde heden alhier tqt het bijwonen der oefeningen van de Landweer. De milicien korporaal, adspirant militie officier, C. H. Gillissen, van het 4? bataljon, is met ingang van 23 Maart jl. aangesteld tot milicien sergeant. Heden slaagde te Utrecht voor het voorloopig diploma als machinist de heer J. Legemaate alhier. Blijkens achterslaar.de advertentie zal Zondag in de Schouwburgzaal van den heer Buning op de Grcote Markt een soirée worden gegeven, waarin zal optreden de heer Pierre Leenhouts, terwijl mej. Westenberg haar medewerking zal verleenen. Het gisteren door aanvaring gezon ken Belgische stoomschip „Garor.ne" is in 1887 gebouwd. Het schip meet bruto 905 en netto 540 ton en heeft de voigende afmetingen lang 205, breed 30 en diepgang 17,6 voet. KERN- EN SCHOOLNIEUHS. Tot leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium te Amersfoort is benoemd de beer Tj. Kielstra te Oegstgeest, vroeger predikant bij de Doopsgez. Gem. ie Middelburg er Viissingen. Verkoopingen en Aanbestedingen. Aan het gebouw van het Provin ciaal besfuur te Middelburg is heden aanbesteed a. het uitvoeren van baggerwerk in het kanaal door Zuid-Beveiand. Raming f 30.000. Ingeschreven werd door de heeren C. Bos Az. te Overveen f 30.000; A. Woifert ATz. te Sliedrecht f 29.500F. Rooijen te Gorinchera f 28.960; D. M. Kraaijenveld f 28.900; J. Kraaijenveld en E. van Noordenne te Sliedrecht f 27.990 en J. van Haetien te Zaltbommel t 26.719; b. het vernieuwen van remming- werk en een dukdalf in de binnen haven te Hansweert voor de groote sluis aldaar, behoorende tot de wer ken yan het kanaal door Zuid-Beve land. Raming f 27.700. Ingeschreven werd door de heeren C. Versteeg te Hardingsveld f28.967; J. de jonge te Middelburg f 27.700 W. M. Ferdinandusse te Biezelinge I 27.680P. Dekker te Veere f 27.500 H.Kosten Cz. teWemeldinge f 27.476 H. Jansen Jz. te Middelburg 127.348 J. Basmeyer te Zwolle f 27.160 H. J. Keulemans te Middelburg f 27.084; W. F. Staal te Vlijmen f 26.950; J. M. Panny ie Kraböen- dijke f 26 973; H. van Dollen te Dordrecht f 26 912; A. van der Straaten Jr. te Hansweert f 26.630 J. Visser Jr. Papendrecht f 26.632 G. W. de Wolf Dordrecht f 26.600 fi ma Mees Visser te Papendrecht f 25 980 en J. de Bourgraaf te We- meldinge f 25.908. Door de fi ma Ruys Co. te Rotterdam is aan de Droogdok- maatschappij aldaar de bouw opge dragen van een stoomschip voor de algemeene vrachtvaart, van 5500 ton. In het bezit van een goede ge zondheid, heeft Zondag mej. J. Meng, haar 102den verjaardag gevierd. Vele kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen, kwamen het jarige oudje in baar woning, 2e j. v. d. Heijdenstraat 63 Amsterdam, opzoe ken en gelukwenschan met dezen merkwaardigen dag. Ook kwam er een deputatie uit den kerkeraad van de Vrij-Evang. Gemeente. |uffrouw Meng beschikt nog over een goed geheugen, terwiji het ook met haar gehoor en gezicht nog goed is ge steld. Een merkwaardigheid mag het genoemd worden, dat deze oude vrouw nog 12 uur per dag in de weer is. -- Zondagavond werd de familie G te Oadewater hevig verschrikt door een pistoolschot en het oogen- biikkelsjk daarop hooren rinkelen van stukgeschoten glasruiten. Bij onderzoek bleek, dat het schot door het zolderraam zijn weg gevonden had in de onmiddellijke nabijheid der slapende kinderen. Of hier aan misdaad, baldadigheid, of een mis plaatste grap moet worden gedacht zal de politie wei weten uit te maken. -— Gisternamiddag is een 40 jarige man uit Tilburg in den Wilhelmina- singei te Breda te water geraakt en verdronken. Door het vallen van eenige zware Bentheimer deksteenen viel een tuinwerkman van een steiger bij een in aanbouw zijnde spinnerij te Lonneker. In bewusteloozen toe stand werd de getroffene opgenomen en per automobiel naar het zieken huis „Ziekenzorg", te Enschede ver voerd. Medische hulp mocht niet meer batende man overleed eenige uren na het ongeval aan de bekomen verwondingen. Te Nijmegen is 'uit de rivier de Waal het lijk opge haald van een onbekend manspersoon. Te Groningen is een man, vermoe delijk doordat hij over iets is ge struikeld, in bet Verbindingskanaal geraakt en verdronken. Zaterdag middag geraakte te Lemmer (Fr.) e?>n 5 jarig knaapje spelende te water. Het mocht de twee ter hulp geroepen doctoren niet gelukken de levensgees ten weder op te wekken, zoodat ze na een uur werbens niet anders dan den dood konden constateeren. Een 6-jarig meisje te Aiblasserdam, ge raakte met haar rechterhandje zoo danig bekneld tusschen de sponning van het ijzeren hek op de sluis, dat haar van twee vingertjes de onderste leden geheel werden afgekneld. Een 5-jarig knaapje te Rotterdam was op een treeplank van een goederen wagen gaan zitten. Onder het rijden sprong het kind er af, met het ge volg, dat een wiel van den eerstvol- genden wagen over het linkerbeen van het kind reed, dat beneden de knie werd afgereden. Het kind werd in het ziekenhuis opgenomen. Uit de rivier de Mark bij Zevenbergen is het in verregaanden staat van ont binding verkeerende lijk opgehaald van een man uit Made, die aldaar sinds carnaval weid vermist. Te Meeden wordt een 20-jarige land bouwerszoon vermist. G stermid dag waren eenige jongens gaan zwem men in de monding van de Oude Houthaven te Amsterdam. Plotseling verdween eer. hunner in de diepte. Na een uur dreggen was men er nog niet in geslaagd, den drenkeling op te halen. Maandag kwam te Delf zijl binnen het Duitsche viernjast barkschip„Mimi", en werd meegedeeld dat voor het Engelsch kanaal, tijdens stormweer op Zondag den 17den Maart, door een stortzee, zes man schappen overboord sloegen. Trots de hooge zee, mocht het de beman ning met behulp van lijnen en boeien gelukken, vier dezer personen weder aan boord te krijgen. Twee man ver loren echter het leven in de golven, Gisteravond kwam een eiectricien werkzaam aan de eiectriscbe gelei dingen te Heerlen, in contact met de draden, waarop hoogspanning stond. Nog vooidat iemand hem be hulpzaam had kunnen zijn, viel hij uit den o gevesr 8 M hoogen paal. Bewusteloos werd hij naar het St. Josephs- hospitaal overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Zondagavond bevond zich in den D-trein van Berlijn naar Viissingen een reiziger 2e kl. met een kaartje naar Londen, die het onderweg den reizigers lastig maakte door bij hen in de coupé's te komen en te vragen om sigaren, sigaretten, boeken enz. Aan een der conducteurs vroeg hij hem 20 mark te leenen met de be- lof.e, dat hij hem er uit Londen 40 voor terug zou zenden. De cónaue- teur was zoo wijs niet op dien handel in te gaan. Bij aankomst van den trein te Goch, beklaagden zich eenige reizigers, Cat de man hen lastig viel en bovendien onbehoorlijk gekleed door den trein liep. Bij onderzoek bleek de man dan ook in négligé in zijn coupé te zitten. Op het verlangen van 't spoorwegpersoneel trok hij zijn pantalon weer aan, doch verliet tevens den trein. In de stationsres' tauratie bestelde hij een souper. Na dit verorberd te hebben, zeide hij doodleuk „B dalen doe ik niet, ik heb geen geld 1waarop hij zich verwijderde,met de pet van een dienst man die zich in de restauratie bevond, waarna de mail verdween. Naderhand is hij door de politie in bewaring genomen, waarbij bleek, dat hij werkelijk geen geld bezat, en dat de man totaal ontoerekenbaar is, weshalve hij naar een krankzinnigen gesticht overgebracht zal worden. Aan het hoofdbureau van politie te 's Gravenhage zijn gisteren uit Parijs ontvangen de fotografieën en signalementen van de drie personen Jules Joseph Bonnot, 35 jaar, Octave Girnier, 22 jaar, en Eduard Carouv, genaamd „Raoul" of „Leblanc", 28 jaar, die verdacht worden van beroo- ving van den gelddrager Gaby in de Rue' Ordener te Parijs en van den bekenden drievoudigen moord te Montgeron en Chantiiiy. In de bekendmaking staat vermeld, dat ze het plan hebben naar Amerika over te steken en gewapend zijn. Zij zijn vermoedelijk dezelfde personen, die een paar weken geleden te Am sterdam een automobiel verkochten, welke zij te Gent hadden gestolen. De rechercheur aan het hoofdbureau te 's Gravenhage De Vries, meer spe ciaal belast met de gerechtelijke fotografie, heeft gisterochtend een driehonderdtal afdrukken van de fo- tografiën gemaakt en wel met zulk een loff dijken spoed, dat zij nog gisteren in de stad konden worden verspreid aan alle politie-bureau's, -afdeelingen en -posthuizen, in hotels, café's enz. Een ernstig ongeluk had bij den bouw van een tunnel te Laeken plaats. Voor den tunnel werden pijlers van 7 Meter hoogte, van gewapend beton als stutten gebruikt en dertig van deze pijlers waren vooraf gereedgemaakt boven op den hoogeri spoordam. Door

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 5