ihten. Van Houtens Cacao if «1 EKE, M. ieuw ZEi\ Gas- egen Donderdag 28 Maart D« BESTE voor den prijs. No. 75. 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. haat en Smart. Emmastraat. Voordracbt HSje. jekomen bij ICHAPPIJ. Fabriek staande. Verschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zon- en Fesstdageti. TELEFOONNUMMER 10. fifeonnements-flduertenfiën op zeer ooordeelige ooorutaarden Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. Jt iging ïikiesrechf SINGEN. Jrgadering Mannenplicht door -i. mansfeldt en Mannenbond srecht) nfl ^NSFELDT- W.tt Huberts uit Utrecht. He, daf door den ndeld, wordt af. passelijke Decla- ■M. uil de werken ^el SWARTh —Van Embden,' im, in kl. gezin, eisje, met de en op de hoogte ellen, voorz. van brieven aan 'ederikspiein 55 <.KOOP: Tien leukste Voor. voor Dames en ard zijn, waarbij Avontuurje in jjjze vliegen, Het fdam, Het jaar 'broekje zakken, daarbijEen <en Goochel- suw Droom- ie romanNa- sfde. Alles bij ;S frc. thuis. I). Boekhandel lendrikstr. 139, ïlheid .65 per 1 L. Liter. N N uit de iaux. |f. Emfilon, TJ I WOUD 17. iriek VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1 —4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qraote letters en clichés naar plaatsruimte. MILITIE. Vrijstelling van den Dienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebben den, dat de nieuwe Miiitiewet zeven redenen van vrijstelling van den dienst bij de militie bevat, oestaande in 1. eigen vrijwilligen dienst; 2. broederdienst. 3. aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroe ders 4. het bekleeden van een geeste lijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of de opleiding daartoe; 5. kostwinnerschap woonplaats ot toekomstige woon plaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen 7. bijzondere gevallen. In verschillende artikelen der wet is geregeld wat als zulk een reden van vrijstelling in aanmerking komt. Omtrent het verleenen van vrijstel ling om een der redenen, onder 1,2 en 3 vermeld, wordt beslist door den militieraad. Deze redenen van vrij stelling moeten bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrijstelling wordt gevraagd, door den militieraad uitspraak moet worden gedaan. Wordt vrijstelling verlangd om een der redenen, onder 4 en 5 vermeld, dan wordt daaromtrent beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden aanwezig is op genoemden datum van 21 Maart; anders door de Ko ningin. Vrijstelling om een van deze beide redenen wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen be slissing nog aanwezig blijkt, voorgoed verleend. Omtrent het verleenen van vrij stelling om een der redenen, onder 6 en 7 vermeld, wordt uitsluitend beslist door de Koningin. De vrij stelling om de reden, genoemd onder 6, wordt telken jare opnieuw ver leend. Met betrekking tot het verkrijgen van vrijstelling wordt hieronder, voor elke reden van vrijstelling afzonder lijk, het meest belangrijke vermeld. Eigen vrijwillige dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den O 7.) Men had Gisbeit, niettegenstaande zijn trots, toch ongaarne zien vertrek ken en men hoopte, dat zijne afwe zigheid niet al te lang zou duren. Die hoop was echter ijdei. Het tijdstip van zijn terugkeer ver streek, jaar op jaar verliep en „Ho henfels" bleef nog altijd verlaten. Gustaaf Braun hield echter geregeld briefwisseling met zijn heer, die zich nn in Italië, dan in Frankrijk, Spanje of het Oosten bevond, zelfs Indië bereisde, doch, waar hij zich ook be vond, steeds de meest nauwkeurige inlichtingen verlangde. Intusschen groeide op den „Edel- hof" een kinderlijke gestalte in alle bekoorlijkheid op. Met den dag begon Hildegard meer op haar moeder te gelijken. Dat was dezelfde feeënver- schljning, dezelfde droomerige blik, dezelfde zachte melodieuse stem, doch militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belang hebbenden. Voor zooveel betreft ingeschreve nen voor ce militie, die gediend heb ben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstelling, indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secretarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart a.s. Aldaar wordt gezorgd voor het op vragen en het indienen van de ver- eischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gewenscht. Droederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een on even getal de grootere helft wordt vrijgesteld en voorts, dat een broe der, die ter inlijving bestemd is, ten deze wordt gelijk gesteld met een broeder die dient. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden overgelegd lo. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van eiken wettigen broeder of halfbroeder, die ter inlijving bestemd is, dient of ge diend heett, zoomede ten aanzien van eiken wettigen broeder of half broeder, voor wien een plaatsvervan ger is gesteld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2o. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder lo. bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna bedoelden tijd der secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder ver dere bemoeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en in gediend. Tot het opmaken van het getuig schrift, onder 2o. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschrevene aan vraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart a.s., bij voorkeur op een bij openbare kennisgeving bekend te maken dag. Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschre vene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den re gel opgemaakt door den burge meester der gemeente, waar de be- om den kleinen mond speelde dik werf een schelmachtig glimlachje en de bewegingen van 't sierlijk gebouwde lichaam, waren levendig en elastisch. Niet aller n bezat zij de zachtheid harer moeder, maar ook de eigen schappen van haar karakter, doch grootmoeder droeg zorg, dat ieder overgeven aan droomerij werd be streden en dat haar een "gezonde levensbeschouwing eigen werd ge maakt. Daardoor behield helgansche optreden van Hildegard iets frisch, iets opwekkends. Men mocht in haar meer weerstandsvermogen, meer buig zaamheid van geest verwachten, dan bij de overledene. Met recht was zij de zonnestraal van het huiszij was de eer.ige, die Rainer's somber gelaat wat wist op te vroolijken. Daarom kon hij 0"k niet besluiten haar aan vreemde handen toe te vertrpuwen, om haar opvoeding te voltooien. Het rijkbegaafde meisje behoefde zich echter niet met het gewune onderwijs tevreden te stellen. Leeraren kwamen uit de stad, die hare gaven en talenten ontwikkelden, terwijl de grootmoeder zich inspande om de lust in een hui selijk leven op te wekken. RONA langhebbende voor de militie is in geschreven, doch kan ook door een anderen burgemeester worde 1 opge maakt. Zijn er twee of meer broeders of haltbroeders in hetzelfde jaar ge boren en moet ay een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den militieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking hier van, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uit oefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan geschieden, hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aange wezen gemeente-ambtenaar, bij voor keur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Aanwezigheid van in hetzelf de jaar geboren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zon- Door onvermoeide werkzaamheid was Hans een welgesteld man ge worden en in staat akkers te koopen en zijn goed te laten verbouwen. De „Edelhof" was thans een der fraaiste goederen en zonder schuldenlast. De eigenaar had dus wel reden om te vreden te zijndoch Rainer bleef verbitterd en zijn optreden was zoo afstootend, dat het hem niet aan vijanden ontbrak. Daarover bekom merde hij zich echter weinig. Door eigen kracht had hij zich opgewerkt en hij vroeg er niet naar, of men een goede of een slechte meening omtrent hem koesterde. Thans was al zijn hartstocht gevestigd op het vergrooten van zijn goed. Het land dat tusschen den „Edelhof" en „Hohenfels" lag was te koop en Rainer wilde het in zijn bezit hebben. Daarvan maakte hij geen geheim en men was over tuigd, dat hij het hoogste bod zou doen. De gerechtelijke verkoop was besloten op den 9en April in de her berg „De Kruik". De rentmeester Gustaaf Braun her innerde zich, dat de vrijheer meer malen den wensch had geuit zijn park te vergrooten. Hij stelde daarom der dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder zekere voorwaarden Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kun nen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft, vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hier- bedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene tusschen 10 en 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aan vraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuig schrift. Wie van de broeders of halfbroe ders zal of zullen worden vrijgesteld wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren omschreven is onder Broederdienst," doch voor dit geval moet het opmaken van een schrifte- telijke overeenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming ge schieden in de maand Juli. Geestelijken enz. Vrijstelling wordt verleend 1 o. aan den geestelijke, den bedie naar van den godsdienst, den zende- ling-leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomsch-Katholieken ordebroeder,die tot een binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting behoort zijn heer ip kennis met de verkoo- ping en verzocht bevelen hoe te han delen, zonder dat hij echter wist van de plannen van Rainer. Hij kreeg ten antwoord, den koop te sluiten onder iedere voorwaarde. Gisbert voegde daarbij nog aan toe, dat hij van plan was op dat stuk grond een groot paviljoen te bouwen in Oosferschen stijl en na het eindigen van dat bou wen terug te willen keeren naar het vaderland, dat hij in geen tien jaar had gezien. Bij de verkooping was de zaal van de herberg eivol. Hans bleef, gelijk men verwachtte; lang de meestbe- diende. Reeds meende men, dat het land hem zou worden toegewezen toen plotseling Braun een hooger bod deed. Rainer werd doodsbleek, deed weer een bod en weer, doch moest eindelijk ophouden, omdat zijn mid delen hem niet veroorloofden hooger te gaan. Daarmede was aan al zijn plannen de bodem ingeslagen op iedet gelaat meende hij te bespeuren hoe men behagen schepte in zqn ne derlaag. Waar was het, dat men hem wel wat ergernis gunde. Zonder met iemand een woord te spreken begaf 2o. aan den student in de godge leerdheid en den zendelirg-kweeke- ling, die aan een bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder-diakoon van een godsdien stige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanigheden te bezitten, is om schreven in een tweetal tabellen, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kunnen worden ge raadpleegd. Door of vanwege dengene, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een ver klaring, waaruit het bezit dezer hoe danigheid blijkt, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschre ven of voor welke hij heeft geloot. De verklaring moet zijn ingericht overeenkomstig een model, waarom trent ter secretarie der gemeente inlichtingen kunnen worden verkregen. De inlevering moet geschieden lo. vóór 1 April van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrij stelling aanwezig was op 21 Maart van bedoeld jaar 2o. in de maand November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin de belanghebbende zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar; b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal ver keerde in het geval, omschreven onder a. 3o. binnen eene maand nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4o. in de maand, op één na voor afgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschre ven onder 3o. Voor hem, die vermeld is op het inschrijvingsregister voor de militie, dat laatstelijk gesloten is, en op 21 Maart na de sluiting een der voor noemde hoedanigheden bezit, moet de verklaring op genoemde datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken, dat de toe stand, die grond tot vrijstelling op levert, op dien datum aanwezig was. Voor hem, die eerst later een van bedoelde hoedanigheden verkrijgt moet in de verklaring de toestand worden vermeld, gelijk die is op het oogenblik der afgifte, en mag de afgifte niet geschieden vóór hetfijd- hij zich naar de gelagkamer, nam in een der hoeken plaats en bestelde wijn. Hij had een droge keel gekre gen. Ook het grootste deel der aan wezigen, waaronder de rentmeester, bleef nog eenigen tijd en men groe peerde zich om de verschillende tafels. Braun werd met vragen be stormd. „Ja, het zal een prachtstuk van een gebouw worden, een merkwaardig iets", vertelde hij den nieuwsgierigen. „En wanneer het wonderwerk klaar is, dat mijnheer heeft bestemd om zijn schatten in te bergen, dan komt hij weer op „Hohenfels" terug. Hij wil iets onder de 00gen hebben, dat hem aan het Oosten herinnert en hij zal zelf met een der bekwaamste architecten onderhandelen." „Daarop moeten wij klinken"'riep een der boeren. „Het zal toch een gansch ander leven hier zijn, wanneer het slot niet meer leeg staat." De anderen stemden met hem in en herhaaldelijk klonken de glazen. Het scheen Hans toe, alsof men met hem spotte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1