Gemengd Nieuws. kerk- en 3£h90lnieuws. rechtzaken. gen heen en zwiept met een gil over de somber lage duinen en denkt dat hij hier in het land wel eens goed leventje krijgen zal en eens naar hartelust in deze laagte zal kunnen rondspoken. Er is geen schuldiger wezen dan de wind, wanneer hij Holland bin nenkomt. Maar als hij zoo huilend en gie rend nadert, dan lacht de Hollander achter zijn lange pijp. Welkom, mijn hartje, welkom, glundert hij, kom jij hier maar razen en tieren, hoe meer drukte je maakt hoe liever het mij is. En als de wind eenmaal in het land is, achter de lange rechte dij ken, achter de golvende duinenrijen, dan vangt de Hollander hem op en laat hem niet meer los, voordat hij al het werk gedaan heeft I De wind is de dienaar van den Hollandervoordat deze hem weer laat gaan, heeft hij duizenden molens aan 't draaien gebracht, water ge pompt, hout gezaagd, de stad ver licht, de weverij in beweging gezet, het ijzer gesmeed, de groote lang zame zwijgzame booten voortgedre ven en met de kinderen in den tuin gespeeld. Hei is een ontnuchterde, oude, onderdanige wind geworden, als hij uitgeput en vermoeid weer naar zee terugkeert, terwijl de Hollander hem achter zijn eeuwige pijp zit uit te lachen. Er zijn sommige kanalen en vaarten in Holland, van waar u, zoo gij er door heen vaart, evenals op een korenveld, waar de wind doorspeelt, een zacht gedempt geruisch en ge murmel in de ooren klinkt. Het is onophoudelijk ronddraaien der groote molenwieken. Dat doet de wind. Buiten op zee tiert de wind als een razende Roland, hier in Holland, het land der molens, is het een be schaafde wind, die zacht kreunt onder het werken. Keuvelaar Vlissingen, 29 Maart. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot lid van de gezond heidscommissie alhier de heer C. G. Baert, apotheker, zulks in de vaca ture onistaan door het overlijden van den heer A. J. van Ockenburg Sr. Het bestuur van dtn „Vlissingschen Oranjebond" vergaderde gisteravond in het Concertgebouw aan de Emmar straat, o. m. ter benoeming van een ondervoorzitter van den Bond, in de plaats van wijten den heer F. van der Meer. Als zoodanig werd met alge- meene stemmen gekozen de heer T. E. Brelschneider, die de benoeming heeft aangenomen. Door de afdeeling Vlissingen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel, is aan den gemeenteraad een adhaesiebetuiging gezonden aan het adres van de afdeeling Vlissingen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, waarin verzocht wordt vermindering van het aantal leerlingen per klas der scholen van het openbaar lager onderwijs alhier. Bovengenoemde afdeeling zond tevens naar de Tweede Kamer een motie, waarin aangedrongen wordt op een spoedig in behandeling nemen der bekende moiie-Tioeistra, tevens aanneming daarvan verzoekende. Hei nieuwe postkantoor alhier zal nu, als geen bijzondere omstandig heden dit zullen beletten, Dinsdag a.s. in gebruik worden genomen. De commies der posterijen en tele grafie j. Mastenbroek alhier, wordt den len April overgeplaatst naar het postkantoor ie Amsterdam. De torpedobootjager „Buihond,in aanbouw op ds wetf der Kon. Maat schappij „de Schelde," heeft heden gemeerd gestoomd. De proeftochten zullen binnenkort een aanvang nemen. Hr. Ms. kanonneerboot „Bever" commandant de luit. ter zee le klasse C. D. de Haes, heeft op 's rijks werf te Hellevoetsluis enkele voorzienin gen ondergaan en is hier teruggekeerd. Eenigen tijd geleden werden op de terreinen der Staatsspoor verschillende materialen vermist welke dienen voor den aanleg van spoorrails, als meer houten, laschplaten enz. Thans is do marechaussée alhier er in geslaagd den dader, zekeren M. M., werkman te dezer stede, op te sporen, In het geheel is ongeveer 2000 K.G. ontvreemd, doch alles is teruggevon den, gedeeltelijk bij opkoopers te Middelburg, terwijl een ander gedeelte door den dader was verstopt. De aangehoudene, die een bekente nis heeft afgelegd, is ter beschikking gesteld van de justitie te Middelburg. Bij het Belgisch loodswezen alhier zijn benoemd tot sloeproeiers G. Monter.y en J. d'Jong, komende van Terneuzen en J. Vanleke, komende van Ostenda. De bemanning van het door aan varing met de sleepboot „johnBuli" gezonken Belgische stoomschip „Gar- ronne" is te Antwerpen aangekomen. Het „Hbl. van Antw." heeft het een en ander over de schipbreuk vernomen en uit de afgelegde ver klaringen blijft de oorzaak van de noodlottige botsing onverklaarbaar. De experts zullen die moeten ophel deren. Hei was ongeveer half 3 des nachts toen de botsing heeft plaats gehad, bij ietwat mistig, maar evenwel klaar weer. Een deel der bemanning van de „Garonne" lag ter ruste, terwijl de overigen de wacht hadden. Met groote snelheid kwam de sleep boot „John Bull", die van Vlissingen kwam op bakboordboeg terecht van de „Garonne." De kapitein van de sleepboot, die zag dat de aanvaring niet meer te ontkomen was, gaf een schreeuw en de botsing had met gtoot geweld plaats. De „John Buil" drong diep in de Garonne", juist daar waar de be manning, bestaande uit 17 koppen, sliep. De ongelukkige matroos Wiechman liet het leven er bij. De man moet öf in twee zijn gesneden óf vermorzeld tusschen de omge krulde ijzeren platen. Een stoker der „John Buil", die zeker dacht zijn vaartuig onder zijn voeten te zien wegzinken, was met een sprong op hei dek van de „Ga ronne". De „John Buii" bleef eenigen tijd vastzitten, maar kon zich later weer losmaken. Maar op hetzelfde oogen- biik stroomde het water in de „Ga ronne" waardoor het voorschip buitengewoon snel begon te zinken De bemanning van de „Garonne" zag tezeiveriijd tot hare groote verwon dering dat de sleepboot wegvaarde. Het schip zonk al meer en meer en wel met zulken spoed dat in groote haast twee booten werden uitgezet, waarin de bemanning plaats nam en men alleen de scheepspa pieren heeft kunnen redden. Met Bengaalsch vuur poogde men nog de aandacht te wekken van de sleepboot, die al meer en meer in de verte verdween. Later keer de de sleepboot terug en, nadat de schipbreukelingen 20 minuutenin de booten hadden geroeid werden ze door de „John Buil" op sleeptouw genomen. Ziedaar wat de schipbreukelingen vertelden, wat we natuurlek onder alle voorbehoud meedeelen, zegt het „Hbl. van Antw." Te Gapinge is gisterenavond een afdeeling opgericht van den Chr. Nat. Werkmansbond, aanvankelijk met 17 leden. De vorige week heeft ds. J- de Visser uit Middelburg voor een be langstellend publiek het doel en de werking van genoemden Bond en zijn instellingen uiteengezet. N„d. Herv. Kerk. Beroepen te Wis senkerke ds. J. Laurense te Oost- kapeile; te Trtolen ds. B. J. Westher te Otterloo. R. Kath. Ksrk. Z. D. H. Mgr. A.j. Cailier, bisschop van Haarlem, hoopt den 18 Augustus zijn 40 jarig pries terjubileum te herdenken. Tot deskundigen bij de te Mid delburg te houden akte-examens lager onderwijs zijn b noemd Voor Nederlandsche taal ea lazen de heeren M. M. BI ankertW. H. HasselbachC. <ie Kok, Oosteriand en Z. W. Snei er. Voor rekenen de heeren H. Jon- gepier en R. van de Welle. Voor reekenen en schrijven de heeren H. R. Karstel te Zuiddorpe en J. Vreeken. Voor aardrijkskundede heeren H. Boogaards, Ksrkwerveen de Hoogh, Goes. Voor geschiedenis: de heeren P. van der Have, Zierikzee en A. Kok Zaamslag. Voor kennis der natuurde heeren S. de Graaf, ZieiikzeeT. Mays, Wilhelminado^ J. de Meijer,Schoon- dljke err A. ae S nldt. Voor onderwij; en opvoeding: de heeren J. G. Nijk en J. E. van der Slikke, Vlissingen. Voor zang: de heeren A. Lijsen en C. de Klerck, Waierlandkerkje. Voor gymnastiek: (vrije en orde- oefeningen) mejuffrouw A. S. Beugel en de heer W. de Graaf. Voor handwerken: de dames M.J. de Haan en W. P. Bal, Tholen. De heeren bij wier namen geen woonplaals is genoemd wonen te Middelburg. Het schriftelijk examen heeft plaats op 11 April, de mondelinge vangen aan 19 April en eindigen 14 Mei. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens: diefstal: B. H. 15 jaren, zonder beroep te Vlissingen, 3 maanden tuchtschool; C. B. 21 jaren, zonder beroep te Hoedekenskerke, een maand gevangenisstrafM. W. 30 jaar, werk man te Kattendijke f 10 boete subs. 1 week hechtenis; niet voldoen aan een ambtelijk ge geven bevel: C. D. 36 jat en, metse laar te Zaamslag f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; beleediging van een ambtenaarj. S. B. 53 jaren, commies bij de belas tingen te Kortgene, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; mishandeling: D. J. S. 24 jaien, Koopman te Middelburg, 14 dagen gevangenisstraf plegen van ontuchtige handelingen met aan zijne zerg en opleiding toe vertrouwde minderjarigen-. J. H. P. 34 jaren, onderwijzer te Goes, 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van het vootarrest,; vrijgesproken J. M. 22 jaren, werk man en A. L. 18 jaren, scnetpmaker, beiden te Arnemutden, beklaagd van vernieling; ontslagen van rechtsvervolging M. d. V. 35 jaren, arbeider te Borsele, bekiaagd van overtreding der jacht wet en te dier zake bij vonnis van het kantongerecht te Goes, d.d. 5 Februari jl. veroordeeld tot 2 maal f 3 Doete subs- 2 maal 3 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer of betaling van f 2 boete suos. 1 dag hechtenis. -- De 49 jarige M. F. Sell., vrouw vanJ.J.B., herbergieister te Viissingen, was in appel gekomen van een vonnis van den kantonrechter wegens drank- wetoverireding, waarbij zij veroot- deeld werd tot i 25 boele of 10 dagen hechtenis. Beklaagde zetde, dat zij alleen getapt heeft aan logeer gasten. De president wees er op, dat uit de stukken blijkt, dat de man, wien zij drank verschafte, zich eetst in schreef nadat hij besteld had. De verdediger, mr. J. W. Goed- bloed, wees er op, dat beklaagde in de overtuiging was, dat zij aan logeer gasten schonk, en dat zij werkelijk te goeder trouw is, en riep daarom de clementie der rechtbank in. Vervolgens stond de Herbergier J. B. zelf terecht, daar hij in appel was gekomen van een vonnis wegens jachtovertreaing waarbij hij veroor deeld werd tot f 10 of 4 dagen. Beklaagde ontkende op een ander mans grond te hebben gejaagd, het geen echter door den gemeenteveld wachter van Ritthem pertinent werd volgehouden en op een kaart nader werd aangetoond. De eisch luidde bevestiging van hel vonnis. De verdediger mr. Goedbioed, zetde dat er over vroegere zaken een ran cune bestaat tusschen den veldwachter en uen beklaagde en bepleitte vrij spraak. Nog werd in besloten zitting een maand gevangenisstraf geëischt tegen den 19 jarigen Sh de V. en den 22jarigen N. H. uit Wsstkapelle wegens het aanranden van een meisje met oneetbare bedoelingen. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie der zaak en met bevel tot gevangenhouding van den verdachte in de zaak tegen den 79 jarigen D. v. D., zonder beroep geboren en wonende te Zaamslag, thans gedetineerd te Middelburg, ver dacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een kind. Bij beschikking dierzelfde rechtbank is de zaak tegen J. S. 35 jaar, schip per wonende te Zwijndrecht (België) bekiaagd van diefstal, buiten vervol ging gesteld. Boterwet. Vrijdag 19 April zal voor de recht bank te Middelburg in hooger beroep behandeld wotden de zaak tegen den boterhandelaar K. j. v. H aldaar, die wegens het in voorraad hebben van boter, die niet aan de wettelijke eischen voldoet, door den kantonrech ter te Middelburg bij vonnis van 9 Maart jl. veroordeeld werd tot f 100 boete subsidiair 14 dagen hechtenis en publicatie van het vonnis. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Gravenhage heeft vrijspraak gevor derd in de zaak van E. A. K., ge meente-veldwachter te Hulst, die door de rechtbank te Middelburg tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld was, omdat hij een bejaarden man gewelddadig op straat geworpen en geschopt zou hebben, waardoor die man verwond geraakte. Bekl.'s ver dediger, mr. A. de Wilde, pkitte zijnerzijds op uitvoerige gronden eveneens voor vrijspraak. Het gerechtshof te 's Graven hage heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken vanJ. C. B., schipper, Ph. B., onderwijzeren J. B., schippersknecht, allen te Jerseke, dooi de Middeibutgsche rechtbank veroordeeld tot resp. 2 maanden, 1 maand en 1 maand gevangenisstraf wegens diefstal van uitgezaaide oes ters, de eerste beklaagde bovendien wegens geweldpleging tegenover een veldwachter. Het Hof legde resp. 4 maanden, 2 maanden en 2 maanden gevangenisstraf op. Het O. M. bij de rechtbar k te Breda heeft 20 jaar geëischt tegen den 20 jarigen werkman H. K. geboren en wonende te Standaardbuiten. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in den avond van den lOen Juli 1911 aan den Appeiaarschen weg onder Fijnaarf Gezyna, jacobavan Bakergem, die op een rijwiel dien weg bereed, haar met opzet had iaten vallen, haar in een langs den weg gelegen sloot geduwd, op den grond geworpen en daarna van een portemonnaie met een rijksdaalder, eenige kwartjes, dubbel tjes, cer.ten en postzegels, beroofd had. Verder werd hem ten laste gelegd dat hij in den avond van den 22sten September 1911 in den Oudlandschen polütr, op net binnenpad, onder Standaardbuiten,vrouw BarbaraKnook had vastgegrepen, haar keel dicht geknepen en haar vervolgens in het water van een sloot geworpen had, zooiiat zij, hetzij door verworging, heizij door verstikking, onder water overleed, dat hij verder, Yoor of na nei plegen van dien doodslag haar een portemonnaie had ontroofd, in houdende een bankbiljet van f 60, een van f40 en een van f25, twee rijks daalders en nog eenig geld. Bij de te Franeker in zake drank verkoop gehouden volksstemming door meerderjarige mannen en vrou wen, werden uitgebracht 3560 geldige stemmen. Daarvan waren 51 voor een onbeperkt aantal drank- en bierhui zen, 198 voor bestendiging van den bestaanden toestand, 442 voor ver mindering en 2869 voor verdwijning van alle drank- en bierhuizen. Maandag a.s. heeft een bij ons zichtbare gedeeltelijk maansverduis tering plaats. Zij begint om kwart voor tien des avonds, heeft haar hoogtepunt bereikt even na half elf en om twintig minuten na e'f is het weer afgeloopen. Een gedeeltelijke zonsverduistering heeft plaats den 17 April. Hel is een ringvormige verduistering, welke be gint omstreeks kwart voor 11 's mor gens en voortduurt tot bij eenen.De grootste phase is 0.97 in deelen om de zonsmiddeiiqn. Door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is aan da agenten per diensttelegram medegedeeld, dat zij op straat met noo-deloos met ei kander dienen te staan praten. Voor een vergrijp tegen deze order zullen zware straffen worden opgelegd. De Amsterdamsche hoofdcommis saris, een "oud-officier, Iracht in het korps agenten een militairen geest aan te kweeken, doch hei schijnt niet van een leien dakje te gaan. Annie Pascal. Thans heeft de pseudo-aviatrice-journaliste haar intrede gedaan in Alkmaar, waatbij een hotelhouder en een fa milie, bij wie zij zich wist te intro- duceeren, haar slachtoffers zijn ge worden. In Januan nam zij eenige dagen haar intrek in hole' De Burg, maar betaalde toen. 1 hans is zij er vier dagen geweest, maar verdween met de noorderzon. Donderdag kwam zij en deed zich evenals de vorige maal, voor als mevr. Vermeer, uit Nijmegen. Vrijdag bagaf zij zich naar een familie in de stad, met wie zij 2 jaar geleden reeds vluchtig kennis had gemaakt, toen zij er om een adres kwam vragen. Zij bad toen reeds zulk een aaugenamen indruk op de vrouw des huizes ge maakt, dat deze later nog meermalen over haar sprak. Toen het aardige vrouwije zich dus Vrijdag weer aan meldde om, zooals zij zei de, eens naar den gezondheidstoestand van mevrouw te informeeren, werd zij met open armen ontvangen. Men bracht een gezelligen avond met de dame door, die zeer onderhoudend was, zich voordeed ais schrijfster en zeide een boek geschreven te hehT waarin veel over dr. Kuyper kwam en waarvan zij de critiek vreesde. Verder vertelde zij vee|!til reisd te hebben en een zoon t» f' zitten, die in Lausanne op 8ch'' was, maar die binnenkort óf ton' ford öf te Delft zou gaan studew.' voor ingenieur. Maandagmorgen vereerde jjr familie opnieuw met een bezoek deelde mede, dat zij dien dag J: Winterswijk moest, maar o w*e h ncodige reisgeld ontbrak haar ju kreeg medelijden met het arme vroiT tje, dat naar haar zeggen, al zoo»! verdriet in haar leven had gehad leerde haar 112.40, hoewel zij »u, vriendelijkst zei: „Leent u meVooL niet, ais u er geen zin in heeft o» vriendschap blijft dezelfde", zij kende hiervoor een schuldbekenien» i onderteekend: A. G. Vermeer"1 megen. De dochter des huizes bood de dame naar der. trein te bren» Hoewei zij hiermede niet büzonc scheen in te stemmen, gebeurde a toch. Eerst bracht zij, aan het statm gekomen, de jonge dame naar s wachtkamer, ging toen een kaaniè nemen naar Amsletdamzoo. bij informatie later bieek. In het hotel ver toefde zij allee, 's nachts, behalve den geheelen Zon dag, dien zij met hoofdpijn op kamer doorbracht. Toen haar Mail dagmorgen de rekening werd aang" boden, verklaarde zij even naar postkantoor te zullen gaan, om ea postwissel te innen. Men zag haai echter niet terug 1 Wel kwam er da avonds een onderteekend telegrara van haar met het verzoek dezelfde kamer open te houden, zij ze f la zicii evenwel niet meer zien. Te iaat kwamen de familie ene hotelhouder bij het raadplegen val geïllustreerde weekbladen tot de om- dekking, bedrogen te zijn door del veelbeschreven Annie Pascal Gisterenmiddag kwam een die gebruikt wordt bij de rioleerings- werken aan het Damrak voor het ge- bouw van de Bijenkorf te Amsterdac in aanraking met de electrische draal met het gevolg dat kortsluiting om stond. Gelukkigerwijze kwam gee; der werklieden op dit oogenblik ir aanraking met den bok, anders wartel ernstige ongelukken niet uitgebievei De brandweer zoomede het reperalie toestel, van de tram, werden gerequ reerd om de verbinding te herstellci hetgeen echter geruimen tijd vorderdt Het tramverkeer van den Dam tolas het Centraalstation, over het Damral was gedurende dien tijd gestrest waardoor zich het ongewoon schouw spel voordeed, dat de motor- en wagens in een onafzienbare rij achlérl elkaar kwamen te staan. Te Huizen is de pastorie vail de kath. kerk afgebrand. Slechts it meubelen van den pastoor konde; worder. gered van de processie-sie raden kon slechts zeer weinig i« veiligheid worden gebracht. In het ziekenhuis te Rotterdam is een matroos opgenomen behoorende tot de bemanning van een stoomschip die, door de duisternis misleid, act' lerover in het ruim was gevallen daardoor inwendige kneuzingen heell gekregen. Te Weert is een drie jarig meisje in de Moezaierbeek vallen sn verdronken.— Gisterochleill is in de Zuidwillemsvaart, nabij M slachthuis te Maastricht, opgehaali, het iijk van een manvermoede! is de verdronkene een gepensionneer; militair, die sedert 13 Februari w°J vermist. Nabij Nieuweschafis ziji twee spoorwegarbeiders bij het vis- schen verdronken. Een hunner wal gehuwd en had twee kinderend( ander was ongehuwd. Te Nood' wijk is een knaapje van ruim 4 door een wiek van den korenmol!» getroffen. Het kind is aan de vrees!' lijke verwondingen overleden. Binnen korten tijd staat in Da Haag ingevoerd se worden een ve lighetds toestel aan den gasmeter, de gasverbruikers in staat stelt o a! de gevaren te voorkomen, verbo den aan het des nachts laten ope staan van kranen, aan het lek rij11 of lek worden van leidingen en toe stellen en aan het openen van 1,1 hoofdkraan van den gasmeter, z°r iang lekken niet gedicht of open staande kranen niet gesloten zijn- In den iaatsten lijd wordt Am sterdam onveilig gemaakt door e<! of meer individuen, die zich schuld'.? maken aan ongepaste handeling" met kleine kinderen, die dan in trap' portalen worden gelokt. Derge'ir gevallen zijn reeds herhaaldelijk v»®' gekomen in de omgeving van® Ceintuurbaan, en voorts o.a. in Ruyschstraat. Gisteren deed zich e£" soortgelijk geval voor in de buvr buiten de Haarlemmerpoort.

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 12