27 Maart Woensdag 1912. No. 74. 50e Jaargang. Gemeentebestuur. Feuilleton. Haaf en Smart. BINNENLAND. PROEF ZE NAAST ELKAAR VAN HOUTEN S R()NA BIJ UITNEMENDHEID. 1 Kg. ft 50 - 0,80 0,42 Vë Land- en Tuinbouw. COURANT. ADVERTENTIENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oraote letters en clichés naar plaatsruimte. fibonnsmenfs-Aduerfenfiën op seer uoordeelig® voorwaarden Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Vtrschijnt dagelijks, uiigesondsrd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bij weke lijk» sche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSINGSCHE COU RANT" kosteloos tot 1 April 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op arl. 37 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van CORNELIS HU1SZOON om veriof tot verkoop van alcohol houdende dranken anderen dan ster ken drank in perceei Dorsrnansslop 1; dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel vetleenen van het ge vraagd verlof kunnnen worden inge bracht bij Burgemeester en Weihou ders voornoemd. Vlissingen, 25 Maart 1912. Burg. en Weths. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. .De Secretaris, WrTTEVEEN. De Bakkerswet. Bij eenige Kamerleden bestaat het voornemen om te trachten, eenprin- clpiee'e beslissing uit te lokken over de vraag, of men een wettelijke rege ling van den bakkersarbeid wil vol gens het stelsel-Talma of volgens het stelsel van het Bakkerscomité. Zulk eene beslissing zou kunnen vallen in den vorm van een stemming over het amendement-Snoeck Henkemans op artikel 2 van het wetsontwerp. Doch om noodelooze discussie te voorkomen, zou men dat dan willen doen vóór de algemeene beschou wingen, althans, wanneer deze laatste niet geheel kunnen worden weggelaten. Deze poging zal uitgaan van eene, den minister bevriende zijde. Haar succes zou trouwens zeker oök de kans op succes van hei ontwerp in de Eerste Kamer belangrijk verhoogen. Wetsontwerp op het Levensverzekeringsbedrijf. Over het (eerste) ontwerp op het levensverzekeringsbedrijf dat de Vereeniging voor Levensverzekering aan den minister van binneniandsche zaken heeft aangeboden, bevat het jaarverslag der Vereeniging voor Levensverzekering, dat in de „Ver zekeringsbode" is opgenomen het voigende Het ontwerp, dat in het laatst van 1910 door de algemeene vetgadering van stemhebbende leden was aange nomen en in het begin van 1911 den minister van binneniandsche zaken werd aangeboden, mocht diens in stemming niét verwerven, doch een ander veei beknopter ontwerp werd onze vereeniging om advies toegezon den. Dit weid behandeld in de ver gadering van 13 Juii, welke besloot ae beginselen van het door de ver eeniging ingediende ontwerp te hand haven en den minister in dien geest te adviseeren. Een negental stemhebbende leden, die zich met hit gevoelen der meer derheid konden vereenigen, heeft bij afzonderlijke nota zijn afwijkende meening aan de regeering kenbaar gemaakt. Thans zijn wij in afwachting van de verdere stappen, die zuilen wor den gedaan om aan den toestand van we.teloostieid een eind te maken. De toezegging in de Troonrede geeft ons eenige hoop, dat een wetsont werp bij de Siaten-Generaal aan hangig zai worden gemaakt. De nationale rondvlucht. Qe heeren E. Scholten, voorzit ter, Groningen en jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, secretaris, 's Gravenhage, vertegenwoordigende het Comité van Actie voor de Nationale Rondvlucht in Augustus of September a. s. te houden hebben zich tot de Staten der verschillende provincies en tot een 14 tal gemeenteraden gewend, met verzoek om subsidie voor het beoogde doel. Zij schetsen in hun adres in korte woorden het belang der luchtvaart en wat zoo in andere ianden als in Nederland aan deze kunst wordt ge daan. De uitgaven worden begroot op een totaal bedrag van f 30,000. Het Comité vraagt hiervan f 5000 subsidie verdeeld over de 11 provin ciën, f 5000 verdeeld over de gem. 's Gravenhage, Amsterdam, Hoorn, Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwol le, Utrecht, Arnhem, Maastricht, Gil ze-Rijen, Breda, Middelburg en Rot terdam. Voorts wordt gerekend op een subsidie van f 10,000 van het rijk, terwijl de overige f 10,000 zou den moeten worden bijeengebracht door bdangsleilenden en belangheb benden in geheel N derland. Een voodoopig technisch plan is opgemaakt met de bedoeling dit al vorens het definitief wordt vastgesteld, te bespreken met de vliegeniers, die zuilen deelnemer,, waarbij vooral in het oog zal worden gehouden dat het onmogelijke niet za! worden geëisc'nt EN een ander merk goedkoope cacao EN GIJ BLIJFT BIJ VIERKANTE BUSSEN X.. 7o.. en ook, dat de grootste bronnen van gevaar zullen worden vermeden. Men stelt zich voorloopig dus voor de vlucht als volgt in te richten le. dag. 's Gravenhage—Amsterdam (50 K. ML), Hoorn (30 K. M.), Leeuwarden (over zee 80.20 K. M.), Groningen (50 K. M.), totaal 210 K. M. 2e. dag. Groningen— Assen (30 K. M.), Zwolle v60 K. MSoesterberg (80 K. M.) totaal 170 K. M. of Gro ningen—Assen (30 K. M.), Zwolle (60 K. M), DeventerHet Loo— Amersfoort—Soesterberg totaal 190 K. M. 3e. dag. Soesterberg—Arnhem (50 K. M), Maastricht (130 K. M Gil- ze—Rijen (115 K. M.), totaal 295 K. M. 4e. dag. Gilze—Rijen—Middelburg (190 K. M.), Rotterdam (80 K. M.), 's Gravenhage (20 K. M.)t totaal 190 K. M. De totale lengte der vlucht is dus 865 of 885 K. M. Met het plan wordt sympathie be tuigd door het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Luchtvaart en door het bestuur van de Vakafdeeling voor Aviatiek dier Vereeniging, Het comité zou vooral veler mede werking op prijs stel'en, omdat mis schien pogingen in het werk zullen worden gesteld om bij de opening van het Vredespaleis in 1913 een rondvlucht van Europeesche vliege niers over Nederland te organiseeren. Daarom zou men thans gaarne bij wijze van proef de Nederlandsche vliegeniers deze vlucht laten doen. De Winkelsluiting. Nu de Hooge Raad de verordening op de winkelsluiting bindend heeft verklaard, zal een van 60,000 band- teekeningen voorzien verzoek om de verordening te vernietigen, aan de Kroon worden aangeboden. Ook Chiiisalpeter op het Hooiland 7 't Wordt door de meesten onzer veehouders als een niet te weerspre ken waarheid beschouwd, dat hooi land geen stikstofbemesting behoeft, dat de klavers wel voldoende zorgen —o— 6.) Maar dan wendde hij zich af en zuchtend ging zij dan heen en zorgde zij, dat de gang van zaken geen stoornis onderging. Hans echter dwaalde als een rustelooze geest van kamer tot kamer. Hij wilde niet ver geten, doch verdiepte zich met wei- lust in zijn gevoel van haat tegen Gisbert die van minuut tot minuut giooter werd. Misschien zou zij toch nog wel eens hebben ingezien, hoe onuitsprekelijk hij haar beminde, en zou zij ook iets van hem hebben gehouden, wan neer die man er maar niet was ge weest. O, dat hij hem ook eens zoo diep in het hart zou kunnen treffen, zoo ongeneeslijk kunnen wonden, zijn geluk en vrede verstoren Dat hij hem even ellendig kon maken als hij zelf wast Hij balde de vuisten en zijn hand viel zwaar neer op de leuning van den stoel, terwijl zijn gelaat iets vreeseiijks had. Doch, wat was dat Hoorde hij daar niet een zacht weenen Toch niet. Hij was alleen. Neen toch niet! Ginds in 't hoekje trip pelde een kleine in 't zwart gekieede gestalte. Goudbruine lokken hingen neer op haar schouders en zij zag tot hem op met de groote, blauwe schuwe oogen der overledene. Hij drukte haar aan zijn borst en kuste haar hartstochtelijk. H?t kind, zoo vroeg naar de ontslapene genoemd, was toch het zijne. Het lieve, on schuldige schepseltje behoorde hem alleen en htj wilde het ook bewaren als zijn laatste schat, het eenige wezen dat nog een zachtklinkende snaar in zijn binnenste wist te roeren. Het was ook niet bang voor hem, doch het leunde in zijn armen en legde het fluweelzachte wangetje vleiend tegen zijn bleek, gebaard gelaat. „Goed zoo, Hansriep vrouw Sainer, die juist was binnengekomen om de kleine te haien. „Zij zal je weer verzoenen met hei leven. Gun de arme, die ons heeft verlaten, haar stillen vrede. Zij zou zich hier to«h nooit thuis hebben gevoeld. Op deze wereld zijn er nu eenmaal veel scherpe hoeken en kanten en wie zich daaraan niet wil wonden, moet geen te zacht gemoed hebben. Ik zal je helpen om onze lieveling tot je vreugde te doen op groeien, opdat het een krachtig, vroo- lijk menschenkind wordt, dat het hier wel bevalt op de schoone aarde." Van dit oogenblik af droeg Hans zijn stormachtige liefde over op het kleine meisje, zonder dat hij daardoor verzoenender werd gestemd. Hij be minde in haar hoofdzakelijk het even beeld der onvergefelijke, en zooguit het aanschouwen van zijn kind slechts nieuw voedsel voor zijne woede. Vrouw Rainer kende het onbuig zame karakter van haar zoon er viel haar daarom een steen van het hart, toen zij eenige dagen na de begrafenis vernam, dat de heer von Hohenfels op het punt stond om te vertrekken en verscheiden jaren uit het vaderland afwezig zou zijn. Men had de waar heid gezegd. De vrijheer wilde weg uit zijn gewone omgevinghij wilde de wereld in. Zijn goed scheen hem plotseling te klein; toch had hij de schoone bezitting lief en hij gaf daarom zijn rentmeester Gustaaf Braun de opdracht hem op de hoogte te houden van alles wat er voorviel, [a, hij gaf dezen zelfs zijn pian te kennen, dat hij het park wilde ver- grooten door aankoop van landerijen. Reeds stond het rijtuig gereed, om hem naar het naaste station te bren gen, toen hij zich neg eenmaal naar H ldegard's graf voelde getrokken. Hij kon niet scheiden, zonder afscheid van haar te hebben genomen hij ging daarom het eenzame kerkhof begroeten. Doch toen hij eenige zeld zame bloemen op hef heuveltje wilde leggen, trad plotseling Hans van achter de boomen te voorschijn en belette hem dat. „Deze kostbare bloemen passen niet bij de eenvoudige'rozenstruik die ik heb geplant", sprak bij met een vijandelijken blik en Gisbert verwij derde zich zwijgend. Op deze gehei ligde plaats wilde hij geen scherp antwoord geven, maar toch kon hij niet nalaten te denken, dat de over ledene dikwijls genoeg moest hebben geleden onder menig ruwe bejegening. Wel was Rainer een eerlijk en in den grond van zijn hart een goed man, 1 voor de slikstofbehoefte der gras sen, en dat een aparte stofaan- vvendlng daar verkwisting is. Dit is een dwaling. En wel een dwa ling, die voorzeker in menig geval de oorzaak is van belangrijke schade, van aanmerkelijk minder voordeel. Wij zullen allerminst btweren, dat men ten allen tijde en onder alle omstandigheden Chilisapeter op het hooiland moet uitstrooien, en de stikstof daar onvoorwaardelijk is aan te bevelen. Dan zouden we tegen eigen ervaring in spreken en de waarheid, zooals de praktijk deze deed kennen, te kort doen. Maar evenzeer is het in strijd met onze eigen ondervinding en met die, welke men bij veeljarige officieele proeven heeft opgedaan, dat men steeds met een minerale bemesting met kainiet en Thomasslakkenmeel, benevens kalk in sommige gevallen zou kunnen volstaan. Niet altoos loont de Cnili-aanwen ding, 't is waar; de meeropb.engst door die meststof verkregen, heeft ook niet altoos de waarde, welke de bemesting kost, want Chiiisalpeter is, helaas, duur. Dat was zoo lezen wij in het jongste Verslag der Friesche proefvelden, bijv. te Scharl en te Terldzardhet geval. Maar vele andere gevallen, in hetzelfde Verslag vermeld, staan daartegenover. En die betreffen alle veeljarige proeven, wel ker uitkomsten dus de meeste zeker heid geven. Zoo lezen we, dat een proefveld te Buren over 11 proetjaren de Chili met flinke winst werd aan gewend. Stalmest produceerde iets meer hooi dan kunstmest zonder Chili, doch veel minder dan kunst mest met Chili de Chili moest het derhalve goed maken. ln 1911 werkte op een proefveld te Ballum de Chili verbazend gunstigover 12 proefjaren gat de meststof nog een kleine winst. Van een 2e proefveld te Ballum wordt gemeld, dat vooral volle kunstmest, bestaande uit slak, kainiet èn Chili, over 13 proefjaren zich gunstig onderscheidde. Dat was op zandgrasland. Maar ook van klei-proefvelden behelst het Verslag uitkomsten, die spreken van een gunstige voordeeiige Chili-werking te Molkwerum te Witmarsum, over 11 jaren, te Jelsum, over 10 proefjaren. Conclusie: men late de Chili niet weg, doch onderzoeke of zij op hooi land de stikstof bemesting betaald maakt, en hoever men niet die be mesting met voordeel kan gaan. Maar nu zal voorzeker menigeen hebben gedachtOp oude weiden is zulk een proef toch niet noodig, die bevatten in den regel zooveel stikstofvoedsel, hetwelk daar in den loop van den tijd in den bodem is vastgelegd, dat Chiiisalpeter daar totaal geen effect kan hebben. Zulk ■maar van tijd tot tijd vreeselqk hard. Geen wonder dat deze zachte, fijn gevoelige vrouw aan zijn zijde was bezweken. Het was dus geen aangename her innering, welke de vrijheer meenam, toen hij eenige minuten later weg reed. Toch keek hij nog zoo lang om, tot de torens van zijn landgoed en de linden van den „Edelhof" als in een nevel schenen gehuld. Eindelijk zou dan het verleden voor altijd zijr verdwenen, het zou zijn begraven met zijn liefde en een nieuw leven met nieuwe indrukken, begeerten en wen- schen zou zich voor hem openen. Menige nieuwsgierige blik richtte zich de volgende dagen op de oude bezitting. De vensters en de poort bleven echter gesloten, de bloemen waren var» de groote stoep verdwenen. De sleutels van de kamers van het prachtige gebouw bevonden zich in handen van den rentmeester, die het achterste gedeeelte van het huis be woonde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1