26 Maart No. 73. Dinsdag Gemeentebestuur. Feuilleton. Haaf en Smart. Van Houtens 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. ENORM VERSCHIL in Smaak, Kracht, Geur en Kleur met alle andere goedkoope merken. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voer eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qreote letters en clichés naar plaatsruimte. Varscfoijfst dagelijks, uiigezoradêrd op Zon- ©n Fessidagem. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnsments-^dvortdnfiSn op zeer uoordeelige voorwaarden Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bij wettelijk* sche betaling, ontvangen de dageiyksverschijnende „VLISSINGSCHE COU RANT" kosteloos tot 1 April 1912. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier der bedrijfsbelasting. Dienst 1911/12 no. 14 en 15. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan aen Rijksontvanger is gezon den, het door den directeur der di recte belastingen te Breda executoir verklaarde konier no. 14 en 15 we gens de bedrijfsbelasting dienst 1911/12; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uiigenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden lijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 23 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. Het plan is om de Tweede Kamer a.s. Vrijdag met Paaschreces te doen uiteengaan en de vacantie niet langer te doen duren dan tot de tweede helft van April of begin van Mei, teneinde na hervatting der werkzaamheden voort te zetten het debat over de Bakkerswet, indien dit deze week mocht kunnen aanvangen en verder te behandelen het pantserschip voorstel en de Ziektewet, welke laatste vermoedelijk de Kamer tot dicht bij het zomerreces zal bezig houden. .Tweede Kamerverkiezing Hoorn. De minister van binnenlandsche zaken overwegende, dat, tengevolge van het aannemen van de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal doot den hser P. B. J. Feif, in het kiesdisirict Hoorn een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer den Staten-Oeneraal, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 10 April, de stemming, 5.) „Wat wilt gij Wat voert u juist hier heen Wij beiden mogen elkaar in dezen nacht niet meer ontmoeten riep hij met dreigende stem. „Wij moeten het wél, want ik heb een plicht te vervullen," antwoordde de vrijheer. „Laten wij oude veeten laten rus ten. Dit bittere gemeenschappelijke verdriet moet ons tot vrienden maken". „Vrienden wij beiden? Dat acht gij toch zeker zelf niet voor mogelijk," antwoordde Hans zonder de hem aangeboden hand aan te raken. „Tusschen ons kan nooit van ver zoening sprake zijn 1" Het was de wensch der overlede ne Hans schudde woest hst hooid. Ik bracht haar het grootste offer, dat ik brengen kon. Iets bovenraenschelijks zoo noodig, op Maandag 22 April, de herstemming, zoo noodig, op Maandag 29 April. Zondagsrust. Iu de 28 dezer te Haarlem te hou- ncn algemeene vergadering van de vereeniging tos bevordering van Zondagsrust komt o.a. aan de orde een rappoit van het hoofdbestuur omtrent de vraag „of ter bevordering van hun of anderen Zondagsrust tegen bezoldiging werkzaam zijnde personen, behoefte hebben aan het verieenen van zoodanigen vrijen hal ven dag bezwaren zijn verbonden, ontleend aan heLbedrljf of den dienst, welke niet kunnen worden wegge nomen". Verder staat op de agenda een voorstel van de Haagsche afdeeling, luidende„Het hoofdbestuur doet stappen dat de eenige Zondagsbe- steiling van de post een ochtendbe- steliing zij." In sommige plaatsen begint dis bestelling eeist iaat, in Arnhem om halfeif en eindigt zij ten gevolge daarvan ook iaat, zooaat de bestel lers slechts een halven vrijen Zondag hebben. Een legesquaestie. Eenigen tijd geleden is te Alkmaar een boekje uitgegeven waarin het kohier van den hoofdelijken omslag was overgedrukt en waardoor dus tot gemeengoed gemaakt werd de hoe-grootheid der inkomens van de ingezetenen en de klassen waarin zij waren aangeslagen. Over het verschij nen van dit boekje is destijds heel wat te doen geweest 1 De heer J. Mulder, rijksontvanger te Alkmaar en uitgever van dit boekje, had tegen betaling van f 180 ter secretarie de overschrijving van het kohier in zijn bezit gekregen, doch kwam later door een toeval te weten, dat dit werk niet door het secretarie-personeel was geschied, doch door losse werkkrach ten, aan wie door het gemeentebe stuur voor hun arbeid f 60 was be taald. De gemeentekas was alzoo door deze overschrijving f 120 rijker geworden. Dit nu vond de heer Mul der een beetje kras en hij zag geen enkel motief waarom de gemeente uit het door hem gedane verzoek om overschrijving zoo'n voordeeltje moest trekken. Hij vroeg derhalve aan het gemeentebestuur restitutie van de te veel betaalde f 120, hierbij opmer kend, dat het niet in de bedoeling van den wetgever beef! gelegen om uit het verstrekken van afschriften van raadsbesluiten een voordeel je voor de gemeentekas te slaan. Hem werd geantwoord, dat de kosten be rekend waren naar het tarief van legesheffing en van teruggave geen kan ik niet. Hoe kunt gij spreken van gemeenschappelijk verdrie! en het uwe vergelijken met het mijne? Toen gij eenmaal de geliefde hebt verloren, was het uw eigen schuld. Waarom wist gij niet ie strijden met al uw krachtwaarom was het voor oordeel der standen u meer waard dan haar bezit? Gemeenschappelijk verdrietKunt gij ook maar bij be nadering begrijpen, hoevee! haat en bitterheid zich in die zes jaren in mij hebben opgehoopt en met welke ge waarwordingen ik u heden door het bosch heb geleid? Hebt gij mij niet het laatste levensuur ontroofd, den laatsten blik mijner vrouw, haar nog over het graf als uw eigendom be schouwend En thans zou alles bijgelegd, alles vergaven en vergeten worden, omdat het u behaagt mij de hand te reiken? Laat dat, heer von HohenfelsWanneer gij de overledene met een gloed bemint als ik, dan zoudt ge zelt moeten weten, dat ik voor u nooit iets anders kan gevoelen, dan de diepste hsat. Wanneer ik u een raad mag geven, is het dezen „Kruis zoo weinig mogelijk mijn weg!" Er lag een duidelijke bedreiging in Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa briceerde cacao moet bezitten. i? sprake kon zijn. Onze rijksontvanger wendde zich nu fot Ged. Staten van Noord-Holiand, maar deze verklaar den zich niet bevoegd tot het geven van eenige beslissing, hierbij opmer kend, dat de toepassing der bepaling op de heffing van leges geen ver band houdt met ter zake door de ge meente al of niet gedane uitgaven. Nu de heer Mulder eenmaal den strijd aangebonden had om de z. i. te veel betaalde gelden terug te krij gen, wendde hij zich tot minister Heemskerk, en deze voelde zooveel voor het standpunt van den heer Mulder, dat hij B. en W. van Alk maar in overweging gaf, het te veel betaalde te restimeeren. Het college van B. en W. bleef echter op zijn standpunt staan en stelde den raad voor aen minister te antwoorden, dat er geen sprake van terugbetaling der gelden kan zijn. Aldus geschiedde en thans vernemen wij, dat de heer Mulder van minister Heemskerk een schrijven ontving, waarin deze zegt, dat „ofschoon na onderzoek de ge grondheid van zijn bezwaar is geble ken, de wet aan de regeering geen middel verschaft om de gevraagde tusschenkomst te verieenen". („Hbld.") Een vlootpastoor. Uit Den Helder meldt men aan „Het Volk"Opgericht is een Ver deze woorden. Trotsch wendde de vrijheer zich ora. Ter wille van de gestorvene had hij den eersten stap gedaan. Niet zijn schuld was het, wanneer de oude vqandschap toch bleef bestaan. Nog eenmaal wierp hij een blik naar het venster, waar achter Hildegard uit rustte van het moeilijke, bange leven op deze aardetoen verliet hij den „Edelhof". Weinige minuten later weerklonken de hoefslagen van zijn paard in het bosch. HOOFDSTUK II. Een heerlijke morgen brak aan. Een verkwikkende frischheid steeg op uit het woud. Met welluidend ge klingel trokken de kudden naar buiten en aan de bron rtonden de meisjes, vulden de krui'ie t en vertelden elkaar fluisterend, dat de dood zijn intocht op „Edelhof" had gedian en dat op het fraaie goed eigenlijk ook een an dere vrouw behoorde, die de handen duchtig uit de mouw wist te steken en het huishoud :n goed kon waar nemen. In den loop van den dag werden er veel bloemen gezonden en ook de tuinman van het slot bhscht eeniging van R.K. Marine-personeel, die volgens de statuten onder meer zal Ijveren voor aanstelling van een vlootpastoor. Deze vereeniging is volgens een circulaire die zij rondzendt opgericht „met volkomen instemming van het marinebestuur". Het nummer van „Eigen Haard" van deze week is bizonder goed voorzien van interessante illustraties en van actueel nieuws in het bijblad. In het nummer zelf vinden we het eerste gedeelte van een roman van P. Heinoo „Een zaak van eer", dan schrijft de heer A. B. Wegman over den Meerhoef, zet generaal Wupper- man zijn studie over „Nederland voor honderd jaren" voort en geeft een ongenoemde een causerie over den Dollard en zijn omgeving. Van de Illustraties, die in het „Van Week tot Week" bijvoegsel zijn opgenomen, vermelden wij in het bijzonder een paar kiekjes van de in de Zuiderzee gevangen Narwal, met een bgschrift van den heer A. F. J. Portielje, een opname van het bezoek van H. M. de Koningin te IJmuiden, enkele dagen geleden aldaar gebracht, illustraties betrekking heb bende op de mijnwerkersstaking, den aanslag op den koning vanltaUë, de verzakking van het dorp Warmifon- taine, den voetbalwedstrijd teHull enz. een prachtige krans. Rainer's moeder nam alles in ont vangst. Hij was voor niemand te spreken. In somber gepeins verzon ken staarde hij naar zijn doode vrouw, die er zoo wonderip zacht, zoo kin derlijk uitzag en zoo zalig glimla chend was gestorven. Hij week niet van haar zijde, legde haar - zelf in de kist en gaf haar witte rozen in de handen. Hij waakte ook de beide volgende nachten bij haar, doch toen het uur kwam, waarop zij den „Edel hof" moest verlaten om op het kleine kerkhof te worden neergelegd, sloot hij haar niet in zp armen, zooals men verwacht had. Toen zijn moeder vroeg„Wilt gij haar geen afscheids kus geven schudde hij zwijgend het hoofd en wendde zich af. Neen haar lippen wilde hij nooit meer aanraken. Voor hem was zij dubbel verloien en wanneer hij geloofde aan een verder leven na den dood, kon dit hem toch niet troosten, want haar ziel had hem nooit toebehoord. Brandend staken hem de oogen bij deze gedachte, maar toch werden zij niet vochtig en zijn blik dwaalde somber en dreigend in de richting, Verkorte eerste oefentijd nieuwe militlewet. Tot de eischen voor lichamelijke geoefendheid, ter verkrijging van een dipioma, recht gevende op een ver korting van den eersten oefentijd van twee maanden bij infanterie en ves tingartillerie, behoort ook het mar- cheeren. Volgens de „O. H. Ct." zal in verband hiermede op Zondag 31 Maart a.s. een afdeeling aspiranten naar korte oefening een marsch-oefe- ning maken, waartoe om 7 uur des morgens wordt vertrokken van de Groote Markt langs den Zijlweg, Elswoud, Aerdenhou', Vogelzang, de Ziik tot Hillegom, alwaar ongeveer een uur zal worden gerust; vandaar geschiedt de terugmarsch over Benne- broek en Heemstede, aankomst te Haarlem ongeveer 2 uur namiddags. Aangezien de wandeling plaats heeft door thans wei de schoonste streek van ons vaderland wordt hierbij te vens het aangename aan het nuttige verbonden. Het aantal kiezers bedraagt te's Ora- venhage 38176 en te U'recht 16370. In beide steden is het de laatste 10 jaren met 70 pet. toegenomen. Stationsversiering. De „Kamp." bericht, dat in de ver gadering van het algemeen bestuur van den A. N. W. B. de voorzitter mededeelde, dat men in zake stati onsversiering een stap verder geko men is. De spoorwegmaatschappijen hebben verschillende faciliteiten toe gezegd en voor het vormen van een jmy is het bondsbestuur in overleg getreden met de tuinbouwmaatschap- pijen. Bedoeld wordt een wedstrijd gedurende Juli en Augustus in versie ring van perrons, emplacementen, stootblokken enz., met planten, dus geen losse bloemen. Deze beplanting moet uit den trein zichtbaar zijn. De bond looft tien prijzen uitéen van f 50, vier van f 25 en vijf van f 10als de deelneming zeer groot is, zal het aantal dezer prijzen nog ver meerderd worden. Onze wakkere stationschefs mogen nu eens toonsn wat zij kunnen. Spoe dig zal hun een circulaire met nadere bijzonderheden worden toegezonden, Slaagt deze poging van den A. N. W. B. dan zal in 1913 op nog uit gebreider schaal kunnen gezorgd worden, dat ons land zich aan den vreemdeling in waren feestdos ver toont. jggna—egaag' q,. i iu -=ggBgaMgg& Viissingen, 25 Maart. De St. Jacobstoren. In het jongste nummer van „de Bouwwereld" lazen wij het volgende Door de raadsleden A. Sta verman waar de slanke torens van het goed „Hohenfels" zich verhieven. Hij volgde de kisf, die bijna onder de bloemen verdween, en bleef, toen de heuvel zich daarover welfde. Maai zijn gelaat was ais versteend en ook de woorden des priesters, die sprak van een „Weerzien" konden hem niet aangrijpen. Zwijgend en somber, zooals hij was gekomen, keerde hij ook naar „Edelhof terug. Hoe stil en eenzaam was het daar nul" Zonderling Hildegard had nooit gelachen of ge zongen, zij was altijd als een schaduw door het huis gegleden en had zich steeds beijverd zoo weinig mogelijk haar tegenwoordigheid te doen be merken. Doch thans scheen het, alsof met haar alle leven uit 't huis waê verdwenen. Slechts de moeder werkte, en zorgde ais altijd. Wanneer zij in zijn nabijheid kwam, reikte zij hem de hand en zag zij er uit, alsof zij gaarne eenige goede troostende woorden tot hem had gesproken. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1