BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws, Donderdag 21 Maart 1912, No. 69. Vervolg Binnenland. VAN DE VAN Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren het debat over de Vogelwet. Na verdere discus es werd aangenomen met 57 tegen 6 stemmen, artikel 1,.onder bescherm de vogels verstaande die, welke be- hooren tot eene der in Europa in het wild levende soorten, met uitzonde ring vanle het pluimvee, 2e de bij aitikel 17 der jachtwet als wild aan gewezen vogels, en 3e de bij aige- meenen maatregel van bestuur als schadelijk voer den land-, tuin- of boschbouw of voor de visscherij aan gewezen vogels. Vooraf was met 53 tegen 8 siemmen verworpen het amendement Tydeman, om geen zwarieiijst als onder 3 be doeld op te maken. Bij artikel 2, verbiedende vogels te vangen, te dooden, ten verkoop voorhanden te hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen of te leveren of te vervoeren, werd aangenomen met 33 tegen 23 stemmen een amen dement—Rink, om dit verbod ook te doen slaan op huiden van derge lijke beschermde vogels. Het „Standaard"-jubileum. Nader weet „de Tel." mede te deelen, dat ln de bijeenkomst op 8 April te Utrecht door prof. dr. H. Vis- scher aan dr. A. Kuyper een groot bedrag in geld zal overhandigd wor den, samengebracht door alle kringen der antirevolutionaire partij. Het bedrag is bestemd tot steun van „de Standaard." Men beoogt daarmee het mogelijk te maken hei blad zoozeer uit te brei den, dat het ook meer dan tot nu aan de eischen aan een nieuwsblad te stellen, zal kunnen voldoen en het blad er op wordt ingericht ook onder het financieel bereik te vallen van de duizenden anti-revolutionaire arbeiders in den lande. Verkiezingen. Bij de gisteren in het district Htusden gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant is gekozen de heer A. Z, Snoek (liberaal) met 3037 stemmen. Op den heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde (antirev.) waren 2551 stemmen uitgebracht. De uitslag der stemming ter ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Overijsel in het district Markeio is herstemming iusschen deheeren E. N.Jannink (liberaal), die 1020 en T. Lodder (anti-revoluiion- nair) die 795 stemmen kreeg. De heer J. S. B. Wanrooy (sociaal-democraat) had 486 stemmen. Tot lid van den gemeenteraad te Zaandam is in het le district geko zen de heer D. R. van der Laan (S. D.A. P.) met 471 van de 922 geiöige siemmen, met wien de zesde sociaal-democraat zijn intrede doel in de raadszaal te Zaandam. Te Culemborg werd tof lid van den raad gekozen de heer jhr. J. A, de Jonge van Zwijnsbergen (lib.) met 552 van de 1012 stemmen. Openbare leeszaal te Leiden ln de gistermiddag gehouden le denvergadering van de Vereenigiisg Openbare Leeszaal en Bib iotheek Reuvens, te Leiden, werd het jaar verslag uitgebracht waaruit bleek, dat de jeugdige instelling in bloei toe neemt en aan een behoefte voldoe!. Het aantal donateurs bedraagt 29, dat der leden 354 en het aantal begun stigers 667. Het bezoek ,was zeer be vredigend. Bedroeg het in 1910 17 252 in 1911 klom het getal tot 26,961. Uitgeleend werden 22.982 boeken, waaronder 14.594 romans. De inkom sten en uitgaven bedroegen f 3668,28® met een kassaldo van f 30,45 De contributie leverde f 1553 op. Aan subsidie werd van het rijk en van de gemeente ieder f450 ontvangen. Voor aankoop van boeken en cou ranten werd f 528,39 uitgegeven. alzoo 24 stemmen. Uitgebracht waren op de heeren A. van de Sande 21, L. J. Polderman 18 en L. Polderman 3 stemmen. Verder verkregen de heeren L, P. Polderman, C. Berck- mans, J. P. Piuijmers en h. Forteijn ieder 1 stem. Herstemming moet dus plaats heb ben tusschen de heeren A. van de Sande en L. J. Polderman. De datum van deze herstemming is nog niet vastgesteld. igi m Op de lijn ViissingenTer Neu zen— Breskens—Hoedekenskerke van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde zal, blijkens ach terstaande advertentie, morgen de normale dienst worden hervat. Viissingen, 20 Maart. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koop handel, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. E. Dudok van. Heel, hadden van de 149 kiezers 46 een biljet ingeleverd. De volstrekte meerderheid bedroeg De kolonel Coliette, commandant van het 3 regiment infanterie hield heden een inspectie over de militaire gebouwen alhier. De officier-machinist 2e ki. j. C. Poley, dienende op de monitor „Reinier Claeszen" te Hellevoetsluis, wordt 9 April a. s. in activiteit ge plaatst te Viissingen en belast met dagelijksch toezicht bij den aanmaak van machines en ketels aan de werf „de Schelde", voor een der torpedo- bootjagers. Zondag werd het ijzeren klipper- scnip „Voistreven schipper W. üort met een lading steenkoien uit Duiisch- land en bes emd voor Viissingen, ter hoogte van Geersdijk, in de Zand- kteek coor een stormvlaag overval len, tengevolge waarvan de mast brak en het schip veel averij bekwam. Schipper C. de Haan uit Werkendam verleende de eerste hulp. Da „Voi streven" werdt kort daarna door de sleepboot „Edison", kapitein A. Groe- newegen, op sleeptouw genomen en naar nier gesleept. Voor het examen van machinist, diploma B, zijn geslaagd de heeren C. de Bakker en Veenstra, leeilingen van de Da Ruyterschoo! alhier. De voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt zal Donderdag 11 April te Mid delburg worden gehouden. Daarin zal o.a. behandeld worden een voorstel van het hoofdbestuur om in 1912 geen provinciale tentoon stelling te houden, maar zich, zoo de atdeeling Middelburg zulks ver langt, te bepalen tot een gewone afdeelings-tentoonstelling tegelijk met de zomervergadering in de maand Juni a.s. Door de firma J. M. van Heusden, boterhandelaars te Middelburg is aan den raad dier gemeente een adres gezonden, waarin adressante mede deelt, dat dezer dagen aan den mi nister van handel enz. adressen uit Walcheren, Goes, ZieEikzee, Tholen en Terneuzen zulien gezonden wor den waarin om wijziging der bo- terwet verzocht wordt. Veraer. wijst de firma er op, dat een harer fir- tnante'n bij vonnis van den kanton rechter totf 100 boete of 13 dagen hechtenis plug onkosten van publi catie van 't vonnis in vier couranten is veroordeeld, terwijl, daarentegen een botr, dus boierfabrikant werd veroordeeld tot 50 cent boete. Adressante vraagt aan den raad waar zij moet wezen om bescher ming van den boterhandel. Waar de welvaart van de gemeen te Middelburg bij den boerenboter- handel in de eerste plaats betrokken is en gelegenheid geeft iedere week des Donderdags een boerenbotetbeurs le houden, acht adressanie het voor het algemeen belang hoogst wensche- lijk zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, die de handelaren kunnen beschermen tegen artikel 2 der bo- terwel. Verder meent de firma, dat zij ais zondebok gebruikt wordt, en dat zij evenais vetscheidene andere firma's den boterhandel zal moeten slaken, omdat zij niet kunnen aannemen dat in het vervolg de boterhandelaars en boterwinkeders van het bezoek van den botervisiteur enz. zulien worden gevrijwaard. Adressant hoopt, dat de gemeente raad deze boterkwestie tot een be vredigende oplossing moge brengen. Het bestuur der vereeniging „Mid delburg Vooruit" heeft besloten ad- haesie te betuigen aan het bekende adres inzake de boterwet. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter voor's Rijks directe belastingen te Colijnsplaat, de heer P. C. Boone, ter vervanging van den heer P. van der Weele, die ontslag heeft genomen. KERK- EN SCKQOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te lerseke ds. J. van de Pol te Elburg. Ger. Kerken. Beroepen te Scharen- dijke de heer D. Katwijk, ptop. te Rotterdam. RECHTZAKEN.' De rechtbank te Arnhem veroor deelde gisteren een vischvrouw uit Arnemuiden, die de vorige week terecht stond wegens oplichting van twee harer klanten te Nijmegen zij verkeerde in armoedige omstan digheden tot zes maanden ge vangenisstraf rast aftrek der preven tieve hechtenis. Mejuffr. Meng te Amsterdam, hoopt 24 Maart a.s. haar 102en ver jaardag te vieren. Reeds geruimen tijd bestond hij de posterijen het vermoeden dat de postbeambte H. te Amsterdam zich schuldig zou maken aan diefstal. Uit gebreide maatregelen werden dan ook genomen met het gevolg dat H. gis termorgen bij het openen van een postpakket, bestemd voor de riehiing Enkhuizen, op heeierdaad betrapt werd. Hij had zich een bedrag aan zilvergeld,, uit het postpakket toege- eigend. H. is sedert twee jaar in be trekking bij de posterijen en is onge huwd. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. - Aan de artillerie inrichtingen bij de Hembrug ie Zaandam werden Dinsdag progyen genomen met schie ten. Toen een sergeant scherpschu ter eeri schut wilde lossen, weigerde de patroon,- welke echter ontplofte, toen de grendel losgeslagen werd. Dienten gevolge kreeg de schutter het schot in de" hand en werd dit lichaamsdeel ernstig verwond. Te Terwoide (Geid.) wilde een man met een buks een kraai schieten. Het wapen ging door een toeval plotseling al, op het oogenblik, dat de jonge man den ioop naar zijn lichaam had gericht, met het treurig gevolg, dat de kogel tol in de longen doordrong. Geneeskun dige hulp weid spoed g ingeroepen er» de gewonde naar het ziekenhuis te Twello overgebracht. Zijn toesta nd is niet buiten gevaar. Te Ruiner- wold is een landbouwer me! verbrij zeld hoofd op zijn kamer gevonden. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen met een jachtgeweer, dat naast hem iag. Gisbravond is een 17 jarige nagezongen op een scheepswerf van een stelling langs een in aanbouw zijnd schip gevallen. Hij bleef bewusteloos iiggen. Met den meesten spoed werd de jongen tsaar hst ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar bleek, dat hij een dij been gebroken en vermoedelijk een schedeiöteuk gekregen had. De vermiste man, uit Ruurlo, is dood opgehaald uit den Berkel bij Lociiem. De 20 jarige dochter van een vee houder onder Arum (Fr.), is Maandag, toen zij bezig was met spoelen, voor over in de gracht gevallen en ver dronken. Het bijna 3 jarig zoontje van een landbouwer Ter Horst in het Stegerveid (Ambt Ommen), dat Zaterdagnamiddag met een paar an dere kinderen een boodschap deed, geraakte in een wijk te water. Hoewei de moeder korten tijd daarna den kleine weer op hei droge bracht, bleken de levensgeesten reeds ge weken, Bij een huwelijksfeest te Mete ren (Tielerwaard) werd er door eenige feestgangers volgens gewoonte dap per op los geschoten, bij wijze van vreugde-uiting. Een der schutters wilde eens op een geweldige wijze hulde brengen aan het jonge paar en meende dat niet beter te kunnen doen dan door het geweer zeer overdadig met kruit te laden Het geweer vloog uit elkaar en de schutter werd zeer ernstig gewond. Voor de om standers, onder wie veel mede-hulde- betooners, liep het gelukkig goed af. Te Drouwenermond (Dr.) heeft Zondagavond een moordaanslag plaats gehad. Een man sloeg zijn 73jarigen vader met een turf op 't hoofd, zoodat deze bewusteloos achterover viel, en bracht hem daar na met een mes ernstige verwondin gen aan den slaap toe. De dader, die vroeger niet wel bij het hoofd was, wetd gearresteerd. Thans is gebleken, dat de be ruchte pseudo-vkgsier, Annie Pascal, zich ook te Heeisum en Oosterbeek aan oplichting heeftschuldig ge maakt. Omstreeks Apri! vervoegde zij zich te Hetlsum len huize van den kunstschilder H. Munninghoff, waar zij aan mevrouw (de heer M. was afwezig) mededeelde, de echt- genooie te zijn van den beeldhouwer van der Meer en dat haar geboorte- naam was Annie Helder. Zij gaf voor dat haar man er met een model van door was, haar met hun 6jarig zoon tje onverzorgd achterlatende. Om in haar onderhoud te voorzien wilde zij nu te Schaarsbargen een pension voor zenuwlijders oprichten, waartoe zij de finantiëiie hulp inriep van kunstenaars en kunstvrienden. Mevr. M. en haar moeder, benevens nog een te Heeisum wonende dame, wer den door haar verhaal bewogen tot afgifte van meer en minder groote geldsommen. Ook te Oosterbeek wist zij op die manier een paar per sonen uit goede kringen te bewegen haar geid te geven. Zij dreef de bru taliteit zoo ver, dat zij eenige dagen later bij haar slachtoffers nog terug keerde om haar innigen dank te betuigen. Op aangifte van den heer Munninghoi zond de Amsterdamsche politie een portret van Annie Pasc al aan den burgemeester der gemeente Renkum, met behulp waarvan de in specteur van poiitie te Oosterbeek een onderzoek instelde, waarbij vo- renvermeld bedrog aan het licht kwam en haar portret door alien pertinent werd herkend. DE ADMINISTRATIE van ons blad belast zich met het zonder Prljsverhooging. Opgaaf van één copie is voldoende. JL I Ten aanzien van de schipbreuk in het Kanaal wordt nu in Engeland de mogelijkheid overwogen om den grooten schat, die in de „Oceana" ligt bedolven, weer in handen te krijgen. De deskundigen achten het mogelijk. In 1885 hebben Engelsche duikers uit een gezonken Spaansch schip tien zware geldkistjes met gou den munt wel opgedoken van 160 voet diepte. De „Oceana" ligt tus schen Beachy Head en Dover niet dieper dan 70 tot 80 voet. Daarom twijfelt men ook niet of een groot gedeelte van het zilver en de goud staven zullen nog worden opgehaald. Wellicht zal de geheeie boot gelicht kunnen worden. De mannen van de reddingboot uit Eastbourne die zich zeer kranig hebben gedragen zullen worden be loond. Zij hebben 20 personen gered, waarbij een man die niets dan een hemd aan had en zich in een laken had gewikkeld. De redders trokken hun jassen uit om de schipbreuke lingen te helpen, een zeerob zelfs zijn kousen ten behoeve van een juffrouw, die blootsvoets was. De Duitsche bark „Pisagua" ligt nog altijd te Dover door 3 sleepbooten vastgehouden. Het vaartuig is zwaar beschadigd, Thans is er een officieele lijst gepubliceerd door de P. en O. com pany, waaruit blijkt, dat de „Oceana" veertig passagiers aan boord had, van wie er 33 zijn gered. Bovendien worden nog zeven personen vermist, behoorende tot de bemanning. In het geheel zijn thans 8 iijken opgevischt en aangespoeld, waaronder dat van kapitein Knox en den Engeischen geestelijke Leishman, wiens vrouw en dochtertje ook verdronken en te Has tings zijn aangespoeld. Van dit gezin is slechts éen jong metsje gered, dat bij de verwarring, die na de aanvaring op de „Oceana" heerschte van Baar ouders en zusjs werd gescheiden en een plaatsje vond in de tweede boot. Daar de boot in tamelijk ondiep water is gezonken, twijfelt men er niet aan of al het baar geid za! door duikers opgehaald kunnen worden. Het schip zelf is echter onmogelijk te lichten. De P. en O. Compagny vervoert bijna al de geldswaarden tusschen Londen en indie. Ook aan boord van de „Delhi" een der vroeger verongelukte booten dezer maatschappij bevond zich veel geld, dat ook gered is kunnen worden. Kapitein Hide, van de koninklijke marinereserve, die zich onder de passagiers van de „Oceana" bevond verklaart, dat, indien de aanvaring een weinig meet midscheeps had plaats gehad het schip onmiddellijk zou gezonken zijn, en niets hen had kunnen redden. Een groot te Londen thuisbe- hoorend stoomschip, dat met alle op varenden spoorloos verdwenen is, terwijl het een winterreis over den Noordattantischen Oceaan, is thans door LtoyJs off deel ais vermist ge boekt. Het schip is de „Archtor" éen van een vloot van tien ladingbooten, wier namen alle op „tot" eindigen. De „Archtor" vertrok 30 Dec. van Sa vannah, onder bevel van kapt. D. G. Saunders, die sedert 1909 het bevel voerde over dien bodem. Na te Nor folk, Virginië, kolen ingenomen ie hebben, verlrok het 2 Jan. van laatst genoemde haven naar Rotterdam. Den 3en Jan. passeerde het schip kaap Henry en sedert is er hoegenaamd niets meer van gehoord of gezien. Op 24 Jan. kwam de „Archtor" aan de herverzekeringsmarkt, de premie steeg"snel en 26 Jan. werd reeds 40 pet. betaald. Einde Jan. stond de premie reeds op 90 pet. en op 2 Febr. Len het schip hopeloos overlijd werd beschouwd, verdween het als „onverzekerbaar" van de markt. De „Archtor" was een stalen schroefstoomschip van 3414 bruto registerton, bij Lloyds 100 A. 1 ge klasseerd. Zij werd in 1895gebouwd en heette toen „Wetstone." Het schip had op zijn laatste reis een deklading van hout en dit kan al of niet hebben bijgedragen toi zyn ondergang. Het is gemakkelijk een aantal voorbeelden te herinneren van goed uitgeruste stoomschepen, die een uit hout bestaande deklast had den en spoorloos verdwenen zijn, terwijl zij winterreizen deden over den Atiantischen Oceaan. De vrees van assuradeuren voor zulke reizen wordt aangetoond door het feit, dat, als ten stoomschip meteen d klading van hout over tijd is, de herverze keringspremie glijd zeer snel stijgt, in de laatste weken zijn er ook weer stoomschepen aangekomen, die ge heel of gedeeltelijk verlies van dek lading te rapporteeren hadden in dtn Noordelijken Atiantischen Oceaan. Einde Januari b.v., juist in den tijd dat men zeer ongerust was over de „Archtor"' arriveerde hei Belgische stoomschip „Ministra de Srnet de Naeyer" te Antwerpen van New-Or leans en rapporteerde op öe reis zwaar weer gehad te hebben. Ver vaarlijke stortzeeën kwamen over en sloegen de deklading los, zoodat een gedeelte over boord ging en verloren werd. Nog slechts enkele dagen geleden kwam rapport in van het te Glasgow thuisbehoorende stoomschip „Mered- dio", dat op de reis van Pensacoia naar Rotterdam met hout het zwaar te verduren had. Op 5 Febr. had hef schip een orkaan reddings- en an dere booten, een gedeelte der boven- brug en stuurinrichting, benevens een deel der deklading gingen verloren Bovendien werden de stuurhut, de verschansingen enz. beschadigd. Het laat zich hooren dat de dek lading hout bij een hevigen storm in den Oceaan het gevaar vergroot, want als zij iosraakt is er groote kans daf het stuurgerei er door ontredderd wordt en ds reparatie daarvan is lang niet gemakkelijk, ja, zoo goed als onmogelijk, zoolang da deklading waaronder zware balken, het dek on veilig maakt. Heeft ook de „Archtor" daaraan haar ondergang te danken Niemand weet het. Ten gevolge van de stortregens van de laatste week, is de San Se conde, in Italië, buiten haar oevers getreden en heeft het station van Vintimiglie overstroomd. In alle haast werden bersagliëri ontboden, die pogingen in het werk stelden om het water langs de Via Stazione naar zee af te voeren. De aangerichte schade is aanzienlijk. Verscheidene stations gebouwen dreigen in te storten en de goederenloods is overstroomd. De expres van Weenen naar Cannis, waarin prins Boris Cyril van Bulgarije reisde, kon echter het station in matige snelheid passeeren. Zaterdagavond ontving een rechter te New-York, Rodaisky, een pakje in den vorm van een ju- weeisdoosje. Daar dit hem verdacht voorkwam, telefoneerde hij onmid dellijk naar de politie. Een inspecteur belast met 't onderzoek bij dynamiet- aanslagen, kwam eenige oogenblikken later. Hij opends 't doosje door een pennemes onder 'tdeksei te steken Er volgde een vreeselijke ontploffing. De lichten doofden uit, ruiten wer den verbrijzeld, schilderijen van de muren gerukt, het geheeie huis schudde op zijn fundamenten. De inspecteur werd met bebloed gelaat op den grond geslingerd, hij verloor twee vingers. Ongetwijfeld zou de rechter op slag gedood zijn, als hij zelf het doosje had moeten openen. De rechter had onlangs verschil lende leden der Zwarte Hand tot zware shaffen veroordeeld. Men denkto nu, dat dezen zich hebben willen wreken. In het dorp Koshiiovo (gouver-

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1