Van Houtens Cacao Dinsdag 19 Haart No. 67. 50e Jaargang. 1912. ^'binnenlan d. Feuilleton. Mooi licht van kleur Goede pittige cacaosmaak De beste voor den prijs. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels ƒ0.40. V«*r eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Greote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks,, Mif§@atöndsrd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMEB 10. Nieuwe Abonné's, uitgezonderd by wekeiyk- sche betaling, ontvangen de dageiyks verschonende „VLISSINGSCHE COU RANT" kosteloos tot 1 April 1912. Militaire berichten. In verband met de opheffing van het depot van discipline zal de klasse van militairen, die aan een gestren- gere krijgstucht worden onderworpen vanaf 1 April a.s. deel uitmaken a. voor hen die herkomstig zijn van de infanterie-korpsen en van de compag nieën hospitaal-soldaten, van het 5e regiment int. te Amsterdamb. voor de bereden artillerie, van het 1 e reg. veid-artilleiie te Amersfoort; c. voor de cavalerie, van het le teg. huzaren te Amersfoortcl. voor de vest ng- artillerie en daarbij behoorende korp sen, van het le reg. vesiing-ait, te Utrecht en e. voor het wapen der genie, van een der onüerdeeien van net reg. genietroepen te Utrecht. De vrouw in 1913. Naar het „Vad." verneemt zal door een aantal Nederlandsche vrouwen, die op het gebied der vrouwenbe weging en van den vrouwenarbeid in ons land een vooraanstaande plaats innemen, binnenkort een vergadering worden bijeengeroepen om te beraad slagen over de mogelijkheid om in 1913 een congres en een nationale tentoonstelling te houden, betrekking hebbende op de ontwikkeling der vrouwenbeweging en van den arbeid der vrouw in Nederland gedurende de laatste eeuw. Huwende ambtenaressen. Het Com té van Act e tegen het wetsontwerp inzake huwende amb tenaren heeft de volgende raededee- ling doen toekomen aan de Tweede Kamer der Staten- G meraalOnder- geteekenden, vormende het Bestuur van het Comité van Actie tegen wetsontwerp 256, regeling van de positie der vrouwe'ijke Rijksambte naren en O iderwijzeressen bij het Openbaar Lager onderwijs die in het huwelijk treden, hebben de eer ter uwer kennis te brengen, dat in de nationale protestvergadering, ge houden den 29 Februari 1912 te Am sterdam in het feestgebouw „Bd- levue", Marnixstraat, op welke ver gadering ruim vijf honderd personen tegenwoordig waren, wea onder 67 afgevaardigden van vereenigingen en afdeelingen, terwijl bovendien 75 0— 81.) De sombere pijnboomen breidden hunne zeldzaam gevormde kronen tusschen de rofsen uit en vormden een donkeren achtergrond voor de in het zwatt gekleede gastalle, die zich baadden in den rossigen schijn van het scheidende licht, terwijl be neden reeds de avondschemering was gevallen. Het was tijd, om terug te keeren. Een eenzame wandelaar kwam den weg langs, hij moest van SC Moritz zijn gekomen en keek zoekend rond alsof hij niet geheel zeker was van de Se nemen richting. Toen hij Ma rianne zag kwam hij op haar toe. „Is dit wel de juiste weg naar Pontrezena Ik Hij stokte, nam de slanke gestalte scherper op en vervolgde„Ik geioof mij niet ie vergissen als ik u als mevrouw Hof vereenigingen en afdeelingen bene vens 4 personen schriftelijk hunne (hare) instemming hadden betuigd, met éene stem tegen de volgende motie werd aangenomen: „De vergadering, gehoord de ver schillende sprekers, van oordeel, dat hst ontwerp var, wet tot regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en Onderwijzeressen bij het Openbaar Lager Onderwijs, die in het huweiijk treden, een niet gerechtvaardigde inbreuk maakt op de persoonlijke vrijheid dier vrou welijke ambtenaren dat niet bewe zen en niet te bewijzen is, dat als regel het belang van den dienst eiseht, dat de vrouwelijke ambtenaar die huwt, ontslagen wordedat het voor een groot deei practisch waar deloos maken van door de vrouw verkregen diploma's in hooga mate onbillijk zou zijndat r.iet de door de Regeering verwachte, daaren tegen andere zeer zeker door haar niet gcwensciite gevolgen op ethisch en sociaal gebied van de ontworpen regeling zijn te verwachten protes teert ten stelligste tegen bovenge noemd ontwerp en dringt bij da Staten-Generaal aan op verwerping van de voordracht." Deze mededeeiing is onderteekend doormr. E. Fokker, voorzitterM. W. H. Rutgers-Hoitsema, voorzitster Anna P. Polak, le secr.W. Druc- ker, 2e secr.H. Verwey Mejan, penningmeesteresMolengraafD. Simons. Kon. Qfficiers-Schermbond. Ter gelegenheid van het vijftiende wapenieest van den koninklijken offi cier-schermbond zullen schermwed- strijden worden gehouden op 28, 29 en 30 Maart a.s. in de gymnastiek zalen der voormalige Geschutgieterij te 's Gravenhage. Deze wedstrijden zullen bestaan uit: a. een korpswedstrijd op de sabel, waaraan kan worden deelgenomen door officieren-vertegenwoordigers van aiie korpsen, inrichtingen van miiitair ouderwijs en directiën van de marine, mils iid van den bond zijndeb. personeele tevens kam pioenwedstrijden op de fl «et, den degen en de sabel, waaraan door alle leden van den bond kan worden deelgenomen. In verband hiermede heefi de mi nister van oorlog bepaald dat aan de officieren, deelnemende aan de bedoelde wedstrijden, kan worden toegestaan rich van 27 Maart 1912 tot en met 1 April d.a.v. ie begeven naar 's G'avenhage. Pensioenfonds Staatsspoor. Namens het comité in zake de Pensioenregeling van het personeel der maatschappij tot exploitatie van man begroef. Wij zijn geen vreemden meer voor elkaar." Neen, zij waren geen vreemden meer voor eikaarNa eenige minuten liepen ze babbelend naast elkaar, alsof ze elkaar altijd hafiden gekend. Hij vertelde haar van zijn leven in het vreemde land en roerde niet aan, waarvan beiden hei hart vol was, Marianne haalde diep en zwaar adem, het was haar, alsof Jörgen zich onzichtbaar tusschen hen bevond. De lucht was stil, plechtig daalde de nacht neder. Luisterend had zij het hoofd voorover gebogen als moest ze opvangen, wat haar met zoo'n sterk verlangen, met zoo'n vurige begeerte om van hem te spreken, vervulde. En (oen kwam ook reeds als een bange klacht de naam over hare lippen: „Jörgen 1" Hans Ewers vatte hare hand en zag haar met liefdevollen blik in de voch tige oogen. „Ja, laat uwe tranen den vrqen loop, het was dwaas van mij, niet het eeiste woord aan jö-gen te wijden. Zoo laat ons hem gedenken, voor wien eens nieuwe groote liefde in uw hart is ontwaakt, zooals mij Bbonnetn@nfs-ftdüertentiën op zeer uoordeafig® oooru/aarders RONA Stiaisspoorwegen, welk comité ge vormd wordt door vertegenwoordi gers der hoofdbesturen van de Ne derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, het R.-K. Se cretariaat van Spoor- en Tramweg personeel „S*. Rafaël", den Prof. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel de Federatie van Ambte naarsbonden S.S., de Vereeniging van Schrijvers van Nederl. Spoorwegen, den bond van Technische Bureau personeel S.S. en den bond van Arbeiders-remmers, is een adres ge zonden aan de Tweede Kamer, waarin zij er op aandringen, onder aanne ming van het voorgestelde ontwerp, krachtigen invloed te wilien aanwen den op de ministers van financiën en waterstaat, opdat deze alsnog stappen doen om door nader overleg met de Maatschappij tot exo'oitatie van Staatsspoorwegen tot handhaving van het recht van medezeggingsschap van het personeel in het beheer van het Pensioenfonds fe geraken. Stoomvaart Mij. Nederland. Van de werf der Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Feyen oord", te Rotterdam, werd Zaterdag te water geiaten het voor rekening der Stoomvaart-Maatschappij „Neder land* in aanbouw zijnde stoom schip „Krakatau*. Het stoomschip „K'akatau", waar van in Mei 1911 cie kiel gelegd werd, is het vierde vrachistoomsch'p van dezelfde grootte, dat in het tijdsver loop van éen jaar door de Mij. „Ne uit uwe brieven is gebleken." „Ai mijne liefde en al mijn be rouw brengen hem niet weer in het ieven terug." „Hebt ge nooit aan de mogelijk heid gedacht, dat Jörgen u in dien rampzaligen nacht misschien maar heeft willen verlaten, om de reis, die hij u had voorgesteld te samen te ondernemen, alleen te maken?' „Dan zou aiies er heel anders uit zien. Niet dat ik daardoor mijne schuld geringer zou achten." „Ik kreeg lang tevoren een brief van hem, maar enkele regels om mij mee te deelen, dat hij in elk geval zou komen, ook ais ge hem niet wiidet vergezellen. Hij kon het thuis niet langer uithouden, hij zou ondar de scheiding van u bezwijken. Hij moest leeren vergeten, misschien leer de hij dat bij mij." „Waarom schreeft ge mij dat niet vroeg Marianne op verwijtenden toon. „Omdai ik eerst door uwe brieven alles anders heb leeren inzien. Nu zie ik duidelijker. Jörgen was niet de man lafhartig den dood te zoeken. Het lag bepaald niet in zijn voor nemen vrijwillig uit het leven te derland" in dienst zal worden gesteld. Het wordt gebouwd onder „bijzonder toezicht" van Lloyd's en volgens de hoogste klasse van dit bureau. Lengte, breedte en holte bedragen respectievelijk 430'0-0<', 55'-0" en 29'6\ terwijl de waterverpiaatsing bij een diepgang van 25'-9" zal bedra gen 13.050 ton van 1016 K. G. Het schip zal voorzien worden van ma chines van het direct werkende triple expansie systeem, welke 41501. P. K. zullen ontwikkelen, waarmede een snelheid var. 12mijl per uur moet bereikt worden. Op de thans vrijkomende helling zal eerstdaags de kiel gelegd worden voor het dubbelschroef mailstoom schip „Koningin Emma", eveneens bestemd voor de Stoomvaart Maat schappij „Nederland", welk schip gropfer wordt dan ooit op deze werf en in ons land op stapel werd gezet. Het hoofdbestuur van den Volks bond tegen Drankmisbruik heeft een boekje het licht doen zien, getiteld Goede en Goedkoop® Voeding, wen ken voor huisvrouwen met kleine beurzen, en bewerkt door da dames S. G. F. Meyboom, directrice van en M. Wittop Koning, lecrares aan ce Nieuwe Huidhoudschool ie Am sterdam. In de groote zaal van het Concert gebouw aan de Emmastraat werd Zaterdagavond een openbare verga- scheiden." „Hij dacht, daardoor mijn huwelijk met Raven te verhinderen „Zoudt ge ooit na zijn dood den anderen hebben getrouwd, ook al had zich niet zijn slecht karakter geopenbaard „NeenMarianne sprak het op den toon der vaste overtuiging. „Dan heeft Jörgen u toch goed gekend." „Hij kende mij beter dan ik mijzelve kende." „En hij kende ook Hartwig Raven. Zijne liefde gaf hem het recht tot eiken prijs eene verbintenis tusschen u beiden te verhinderen. Als hij nu in dien nacht slechts daarom de da ling alleen waagde, om u in onze kerheid omtrent zijn lot te laten 1 Hij zou dan voor de wet niet dood zijn, maar voor jaren achtereen zou daar door een huwelijk met Raven onmo gelijk zijn geworden. Marianne greep Ewer's arm en zei zacht„Waarom hebt ge mij nu eerst op deze mogelijkheid opmerkzaam gemaakt? Alleen om mijne last te verlichten Want de doode wordt daardoor riet weer in 't leven terug derhg gehouden vanwege de afdee- ling Walcheren van bovengenoemd Verbond. He' aar,tal bezoekers was niet groot, waarschijnlijk een gevolg van onbekendheid en te weinig pu bliciteit. Door den voorzitter, den heer A. G. van Hamei, werd de vergadering geopend. De voor zitter wees op een met succes ge houden vergadering te Middelburg en hoopte, dat ook voor Vlissingen deze bijeenkomst de belangstelling voor het Verbond zou gaande maken, waarna hij het woord gaf aan den heer H. Meert, leeraar te Gent, die begon met zijn blijdschap uit te druk ken over het voorrecht, dat hem te beuit was gevallen, om op dezen klassieken bodem den groet van Vlaanderen ovei le brengen, dat zoo zeer door taalverwantschap met Noord-Nederland was verbonden. Na een zeer mooie inleiding, waar» toe hem de taal een rijke stof ter illustratie gaf, ging spreker over tot de behandeling van het onistaan, het doei, de werking en de inrichting van hel A. N. V. Omtrent het onistaan verwees spreker naar een in 1893 verschenen artikel in „de Nederlander" van Chi cago „Heeft de Nederlandsche taal een toekomst?" waarvan het slot luidt„Als de Vlamingen maar kloek moedig aan hun taal vasthouden en als onze stamverwanten in Zuid- Af ri ka 't zelfde doen, hee't onze taal een schoone toekomst." Op dat artikel ging de heer van Meert in en als vrucht van zijn talrijke bemoeiingen kwam hij met hei voorstel tot oprich ting van een Verbond, dat zou om vatten alle ontwikkelde stamgenooien over de geheele wereld, die gehecht zijn aan hun taal en hunne zelfstan digheid. Omtrent de reden van be staan van zulk een Verbond wees hij op de Alliance fran^aise, waarmede velen helaas I in Nsord-Nederland zooveel op hebbenop het Alideut- ches Verbond, de Schulverein, de Centralverein en op Italië met zijn machtige Dante-vereeniging. Wij ais zwakkeren, zegt spreker, moesten dus dien weg ook op. Wat wil het A.N.V. Het wil bij aile Nederlanders en stamverwanten waar ter wereld zij zich ook ophouden, het bewustzijn van stameenheid wekken. En het resultaat, tot heden verkregen, na stichting van dat verbond, officieel op 1 Mei 1898, is zoodanig, dat het orgaan der vereeniging Neerlandia" ai een oplaag heeft van 14000 exem plaren. Er wordt dus met succes ge werkt in Noord Nederland, waar het zwaartepunt iigt en voora! in België. Onder de vele namen, die de heer Meert opsomde, werd voordeafdee- ling Walcheren die van den heer C. J. L, Sitsen te Vlissingen, als van geroepen." „Neem dat aan, Marianne. Mijn vriend Jörgen heeft u gelukkig wiilen weten. Waarom zou ik niet in zijnen geest handelen en de schuld van uwe ziel nemen Het is mijne innerlijkste overtuiging, dat alles zich zoo heeft toegedragen els ik mij dat na lang nadenken heb voorgesteld. Zie om u heen, de bergen geven kracht aan mijne woorden. Daar in de hoogte wordt het nog eenmaal licht, wat in ijs en sneeuw dreigend op ons heeft neergezien, troont In bovenaardsche glans van eene plech tige majesteit in reine, hooge lucht. Zoo zal ook uw gebroken leven zich weer herstellen tot een gezond krachtig bestaan vol van eene heilige liefde en waar geen plaats meer is voor leed en berouw. Daarom ben ik tot u {gekomen, om u te helpen dit te bereiken. Marianne's blikken hingen aan de schitterend verlichte hoogten, die door het alpengloeien als in vuur stonden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1