Gemengd Nieuws» Dg Dspweilerssiaungea. Limburgsche kolen. In verband met den heerschenden kolennood mag er wel op gewezen worden dat de Limburgsche steen kolenmijnen de laatste dagen tal van groote leveranties hebben gedaan, waarmede de nationale industrie ten zeerste gebaat is. Wij wijzen daarom op achterstaande advertentie, waarin kennis wordt ge geven dat de mijn „Oranje Nassau" te Heerlen groote hoeveelheden steen kolen in voorraad heeft en in staat is zoowel bunker als fabriekskolen dadelijk te leveren. In Rotterdam werden de laatste dagen door deze mijn groote hoeveel heden kolen geleverd. Het feest van „Paatje." De feestdag van „Paatje", den alge meen bekenden korporaal Leeuwe uit de cantine van het instructiebataljon te Kampen, liep Dinsdag, begunstigd door prachtig weder, uitmuntend van stapel. Op den Zandberg, waar het geheele kosps was opgesteld, werd hem, met een hartelijke toespraak van den commandant, overste Schoft, de gouden medaille voor 36 jarigen trou wen dienst, naast de eeremedaille van de orde van Oranje-Nassau, welke hij reeds bezat, op de borst gehecht. Kolonel Luber en majoor Mazel, directeur van den Hoofdcursus, waren bij deze plechtigheid iegenwoordig, zoo ook eene deputatie van het 8e regiment infanterie uit Deventer, waar toe Leeuwe administratief behoort. De geschenken, zoowel van militai ren als van ingezetenen, groeiden zoo aan, dat er een biljart geheel mee gevuld was. Uit alle oorden des lands kwamen telegrammen en brieven met gelukwenschen. Viissingen, 14 Maart. Cinema Pathé frères. Er was gisteravond zeer veel be zoek in het gebouw „Cosmopolitain". Het r.ieuwe attractie-nummer scheen de belangstelling al in groote mate te hebben gaande gemaakt en het publiek was tevreden over hetgeen werd vertoond. Het groote drama „Zigeunerliefje en Wraak" is span nend, mooi en houdt de aandacht geboeidhet wordt verloond tot en met Dinsdag a. s. Behalve dat bevat het program nog een zevental nummers, waaronder „Rio de Janeiro" met zeer fraaie, schilderachtige gezichten en het aan grijpend mooie „Kerstfeest van Moe der". De pianist heeft weer eens volop gelegenheid om aan zijn fantasie den vrijen teugel te iaten, iets, wat hem goed geluktmaar behalve dat bevat zijn repertoire al een aardig getal nummers en doet hij daaruit' gere geld een gepaste keuze. Het is waarlijk niet zonder verdienste om avond aan avond te zorgen, dat ook het muzikale gedeelte behoorlijk tot zijn recht komt. Door den heer P. Verboven, wo nende in de Spuistraat, is een adres aan den gemeenteraad gezonden, waariti hij er op wijst aan de achter zijde van zijn perceel aan de Molen straat een ware ophooping van vuil is verzameld. Adressan! kan dit wer pen van vuil niet tegengaan, daar hem niet is toegestaan een achterdeur aan zijn perceel te maken. Boven dien heeft hij last van het daar ge plaatste urinoir en hij verzoekt daar om aa* den raad zoolang ie huizen van de Molenstraat niet zijn herbouwd de achterzijde van die huizen af te sluiten met ijzer- of prikkeldraad en wei in het beiang van de gezond heid en zedelijkheid en bovendien om hierdoor van overlast bevrijd te worden. Zondag wordt in het Concertge bouw van den heer Burgers door het Nederlandsch operette-gezelschap van den heer W. Hart, opgevoerd de operette in 4 bedrijven „De eersle Huwelijksmaand of een adel lijken klompenmaker". Naar wij vernemen heeft de directie der Staatsspoor afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeente raad van Oost- en West Souburg, om aldaar een halte van den spoor weg te krijgen. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Axel is het voorstel van B. en W., om den di recteur van de gasfabriek fe verzoe ken zijn ontslag tegen 1 Mei aan te vragen en B. en W. te machtigen, onafhankelijk var. het ingekomen ver zoek van den directeur, een oproe ping te doen voor een nieuwen di recteur tegen 1 Mei, met op 1 na algemeene stemmen verworpen. Het voorstel van de heeren P, Dregmans c.s. om een deskundig onderzoek te doen instellen naar het beheer van den directeur van de gasfabriek, nog aangeyttid met een voorstel om dat onderzoek ook uit te strekken tot de installaties van de fabriek, werd aangenomen. Aan den directeur van de gasfa briek, den heer G. J. van den Berge, werd intussehen wegens zijn benoe ming te Beveren-Waes, eervol ont slag verleend met ingang van 1 April. Aan het verslag over 1911 van de Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee het zevende boekjaar ontieenen wij het volgende Het netto-agio op de uitgifte der aandeeien serie B behaald, zijnde f 1000, is gestort in het reservefonds. In het afgeloopen jaar werden 93 hypotheekaanvragen behandeld samen groot f 1,310,075 en 74 leeningen ge sloten tot een bedrag van f 1,010,700, hetgeen mèt de tot 31 Dec. 1910 ge sloten 276 leeningen ad f3,480,690, een totaal geeft van 350 hypotheken samen groot f 4,491,390. Tot 31 Dec. 1910 was hierop afgelost f710,330; in 1911 werd afgelost voor f394 715, zoodat cp 31 December op hypotheek uitstond voor f3,386,345,; verdeeld over 285 leeningen. Op31 December 1910 was aan pand brieven gecreëerd voor f2,877,500; in 1911 is gecreëerd voor f712,500, totaal dus voor f3,590,000. Hiervan was op 31 December in portefeuille voor f 283,500, zoodat op dien datum in omloop was een bedrag van f 3,306,500, zijnde f 606,150 meer dan een jaar te voren. In 1911 werd terug gekocht voor een bedrag van f 156,400, zoodat in het afgeloopen jaar voor f762,550 is verkocht. De netto-winst over 1911 bedraagt f 12,622.24. Dit winstcijfer laat toe om aan aandeelhouders 7 pet. dividend uit te keeren, f2009 voor tantièmes te be stemmen, f 820 toe te voegen aan het reservefonds en f5771 op nieuwe re kening over te brengen, met de be doeling om hiervan f5500, bij wijze van reserve, over te boeken op de winst van het volgend boekjaar en zulks in verband met de voorgestelde statutenwijziging waardoor een betere winstverdeeüng ten gunste van het reservefonds wordt verkregen. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te 's Hertogen- bosch heeft gisteren behandeld de zaak tegen A. van R., oud 24 jaar, fabrieksarbeider tc Vught, bij vonnis van 23 |anuari door de arrondisse- ments-rechtbank te 's Bosch over eenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot twintig jaren gevan genisstraf, onder aftrek van voorar rest, wegens moord op Adriana van Roosmalen, gepleegd in kalm over leg en na te voren het plan te heb ben gevormd om haar van 't leven te berooven. Vijf getuigen werden gehoord. Uit het verhoor is gebleken dat beklaagde zich in den vroegen morgen van 14 Augustus 1911 had begeven naar de woning van dc- verslagene en haar daar opzettelijk van het leven heeft beroofd door haar met een mes een of twee steken in den hals te hebben toegebracht, ten gevolge waarvan ge noemde Adriana van Roosmalen bijna onmiddellijk, althans zeer kort daarna, is overleden. Het Hof elschte levenslange gevan genisstraf, terwijl de verdediger cle mentie verzocht. Op de rivier de Maas te Rotter dam nabij 't Park, zijn gisteravond de vrschtstoombooten „Vlaardingen III" uit Vlaardingen en de „Anna" der flesschenfabriek te Capelle a/d ljsel, komende van Schiedam, in aan varing geweest door verkeerd begrepen signalen. De „Anna" kreeg eer, gat aan stuurboordzij ter hoogte der ma chinekamer. Vijf opvarenden sprongen over op de „Vlaardingen III'-, een hunner sprong mis en verdronk. Da „Anna" stoomde stuurloos met volle krach! door; aan boord bevond zich nog een 72 jarige arbeider, die luid keels om hulp riep, waarop twee sleepbooten de „Anna" nazetten, doch tevergeefs, bij Katendrecht liep de stoomboot met volle kracht onder een aanlegsteigee in den wal vast en zonk. De 72 jarige man werd gered. De „Vlaardingi t, ül bekwam geen averij. Naar aanleiding van geruchten is gisteren htt gerecht uit Tiel naar Opheusaen vertrokken om een onder zoek in te stellen naar een vermoe delijke moord, door een ongehuwde 18 jarige moeder gepleegd op haar pasgeboren kind. Zij bekende het kind, dat geleefd heeft, in een mestput ge stopt te hebben, waaruit het lijkje dan ook werd opgegraven. De persoon, die op 2 dezer een moordaanslag pleegde op een 14 jarig meisje te Noordweile en zich daarna met een revolverschot ernstig verwondde, is in het ziekenhuis te Noordgouwe overleden. Gisterenavond is brand uitge broken in de voorpiek van het stoomschip „O toiand" der Scheep- vaart-Steenkokn-maatschappij, lig gende in het gemeente-dioogdok te Charlois. De brand ontstond tijder,s een reparatie, door at een gloeiende klinknagel in een partij touwwerk en biezen matten viel. Het vuur weid gebluscht met een drijvende stoom spuit en een brandkraan door per soneel der reddingbrigade, dat van rookhelmen gebruik maakte. Te Hilversum deden zich bij eenige gezinnen verdachte ziektever schijnselen voor. Gebleken is, dat het eten van ondeugdelijk paardengehakt die ziekte heeft veroorzaakt, in ver band daarmede wordt een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van een kind van l1/» jaar. Gisteren is te Amsterdam een schoenmaker van een ladder aan boord van een in de haven aldaar liggend stoom schip gevallen. Hij kwam op de rem ming terecht en viel vervolgens in het water. De man werd dood op- gehaaid. Te Munnekezijl (Gr.) stoeiden eenige jongens met een revolver, met het gevolg, dat een schot afging en een vijftienjarig schippeisknechtje in den buik werd getroffen. Hij werd onmiddellijk naar "het academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Een man uit Bern- mel, die Maandagmiddag te Lent van een aangespannen kar viel, is giste ren aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam is een vrouw uit de derde verdieping van een huis aan de Blasiussttaai gevallen. Zij was op siag dood. Te Surhuisterveen is een drie jarig knaapje, tevens eenig kind, voor de woning zijner ouders in de vaart geraakt en verdronken, Gistermiddag is te Tilburg een driejarig meisje op den Bosschen Weg in een tobbe met water geval len en verdronken. in het vliegkamp Teltow is de ingenieur Stein, die een vliegtuig van eigen constructie beproefde, van 50 M. hoogte gevallen. De machine w°rd totaal vernield. Stein bekwam een schedelbreuken zwaar inwendig letsel. Zijn toestand is zeer ernstig. Gistermorgen is de vlieger Schade met zijn leerling Badowski, als pas sagier, bij een vlucht op 5 M. hoogte in botsing gekomen met den vlieger- leerling Rettinger. Beider machines werden vernield. Alleen Badowski liep kwetsuren op. De Fransche hoofdstad telt thans 2,888.110 inwoners. De vrouwen win nen het verre van de mannen en er wonen in Parijs dan ook bijna 200 000 vrouwen meer dan mannen. Sedert 1872 is de bevolking van de „ville lumière" met ruim een millioen inwoners vermeerderd. De expresstrein van de „East bound TwentiethCentu y"-maatschap- oij, de snelste trein op de New-York centraal lijnen, is fusschen Chicago en New-York, nabij Poughkeepsie, gederailieerd. Verscheidene wagens vielen in de rivier de Hudson. Later ontvangen berichten melden, dat er geen dooden doch een groot aantal gekwetsten zijn. Vier rijtuigen vielen over de borst wering door het ijs in de rivier Er is weinig licht gekomen in de zaak van den moordaanslag op Caby, den kantooriooper, in de Rue Ordener te Parijs. Men heeft drie heeren gevangen genomen, die effecten trachtten te verkóopen, afkomstig uit' Caby's portefeuille, bij gelegenheid van den aanslag geroofd. Daardoor is het gelukt, een aantal individuen te pakken, in wier handen zich het grootste deel der geroofde papieren bevond. Deze heeren zijn ongetwijfeld niet de plegers van net misdrijf zelf, maar hadden van hen of vau de helers de opdracht tot verkoop ontvangen en zij zullen nu wellicht in staat zijn, de misdadigers zelf aan te wijzen. Een deel der effecten is ook ge vonden in een valies dat aan het Noordaistation in bewaring was ge geven en de politie heeft toen den man, die dat valies, kwam halen, gepakt. Hij bleek een bekende der politie te zijn, David Bellonne, her haalde malen voor diefstal veroor deeld. In zijn huis vond men niets bijzonders, behalve linnengoed in Holiand gekocht, hetgeen men in verband brengt met den te Amsterdam verkochten auto, die immers mis schien dezelfde zou zijn ais die in Gent gestolen was door de aanvallers van Caby. De namen der vier mannen, die met Amundsen aan de Pooi zijn g^wesst, zijn Helmsr Hsns?r, Oscar Wisting, Sverre Hassel en Olaf Bjralund. Omtrent de exploratie van Koning Edward's land, verhaalt luit. Prestund, die daarbij de leiding had, het vol gende „Na ons winterkwartier, „Fram- heim" verlaten te. hebben, gingen wij Zuidwaarts tot den 80n breedte graad daarna sloegen wij Oost waarts af en bh ven die richting 60 mij! volsen. Op de breedtegraad van kaap Colbeck gekomen (circa 160 gr. W Lgingen wij 160 mijl naar het Noorden. Wij ontdekten g;en spoor van land. Er was niets dan ijs en sneeuw, een vlak veld. Het bovenvak van de barrière lag 50 M. boven den zeespiegel. Het ijs was uiterst prettig en gemakkelijk be gaanbaar voor ons met onze ski's en de beide sieden. Na nog 20 mijl te hebben afgelegd kwamen wij aan de grens van Koning Edward Vil- land, door Scott op 78 gr. Z. B. aangegeven. Wij beklommen hit land'. Vijftien mijlen afl ggende, ste gen wij 1000 Eng. vt., en op 24 November hadden wij het uitz.cht over de Ross-zee. Er was slechts drijfijs in, en de zee was gemakkelijk bevaarbaar. Wij gingen nog 70 mijl verdtr naar het Noordoosten over het ijsplateau, en kwamen toen aan naakte rotsen, ong. 1500 Eng. vt. hoog, juist zooals Scott die beschre ven had. In Oostelijke richting strekte zich een lage bergrug uit, door Scott de Alexandra-Mountains gedoopt." Amu -dsen had op zijn reis ca mera's en kinema's medegenomen, zoodat binnenkort het groote publiek wei een kpje zal kunnen nemen in het Poolgebied. In de „Daily Mail" schrp Shack- leton over Amundsen's tocht en over het Zuidpool-onderzosk in het alge meen o. a. het volgende „De bereiking van de pool zal geen einde maken aan de antarctische ontdekkingstochten. H;t eerstvolgen de belangrijke werk, dat in het Zuidpoolgebied dient te worden ver richt is de vaststelling van het be loop der geheele kustlijn van het Zuidpool continent. En daarna zal een reis dwars door dat continent, van zee tot zee en over de pool, moeten worden volbracht. Wat de bepaling der kustlijn aangaat, zou het 't besie zijn, in een richsing van Oost naar Wast te varen, dat is met den stroom mee, waarbij men zich zoo dicht mogelijk aan de kust dient te houden. Het Zuidpool-continent is neg slechts op enkele, ver uit eengelegen plaatsen benaderden het kustbeloop is nog over een lengte van duizenden mijlen vast te stellen. Dat is voorzeker een groot werk, dat nog te verrichten valt, en het zal wellicht meer opmerkzaam heid en behendigheid vereischen dan een tocht over het ijs. Ik twijfel er niet aan of wij zullen hooren van expedities, die zich die moeilijke wetenschappelijke taak ge steld hebben." Een middel om een hollend paard tot staan te brengen is het bij de tong te grijpen. Dit is geen aar digheid in den trant van den vogel, dien men moet pakken door hem zout op den staart te strooien. Voor een Londenschen politierechter is Maan dag gebleken, dat het middel wordt toegepast. Een krantejongen deed het veriiaal hoe hij een hoilend paard voor een vrachtwagen, die een tuf had aangereden, tot staan had ga- bracht. Hij sprong achter op den wa gen, klont op den bok en vandaar t paard op den rug, pakte het bij de ooren, bracht het de hand in den bek en greep het bij de Song. Het beest stond dadelijk stil. ja verdient em medalje, zei de rechter. Dezer dagen is erop den Penn- sylvanië-spoorweg een reusachtige locomotief in dienst gesteld. Het is misschien wei de grooist;, die erop het oogenblik bestaat en dient uit- siuiiend voor 'net goederenverkeer in (ie steile bergs reken van West- Pennsylvanië. De iengte van machine en tender zat zoo ongeveer 30 M. zijn, terwijl het totale gewicht 334.500 K.G. be draagt. De zwaarste locomotief voor passagierstreinen woog tot nu toe 21000 KG. De „John Buil", de eerste locomotief in Pennsylvamé, had slechts een gewicht van 12.500 K.G. De nieuwe locomotief is voorzien van 4 cylinders en 16 drijfraderen. De tender kan circa 40.000 liters water en 15000 K.G. kolen innemen. Twee dagen achtereen hebben te Londen de ministers vergaderd met gedelegeerden van mijndirecties en arbeiders, maar een resultaat is no» steeds niet bereikt. Gisteren ga| blijkbaar hoop, dat het in den loop van den dag tot een schikking 20p komen, die hoop bleek echter ijdei, want de conferentie ging wedetoij uiteen, zonder dat een middel t0t oplossing van het geschil gevonden was. Omtrent de conferentie van Dins, dag liet, volgens de „Daily Mail," een mijneigenaar zich aldus uit „Het beste, dat ik ervan kan zeggen is, dat zij geen kwaad heeft gedaan Alle partijen hadden de uitnoodiging aangenomen „zonder vooringenomen heid." Eri dat was de toon, die uil de besprekingen voortdurend weer klonk. Maar de mijneigenaars uit Schotland en Wales weigeren ook maar een duimbreed af te wijken van hun standpunt ten opzichte van de minimum-ioonen en de vertegenwoor digers der arbeiders wilden het be ginsel zelfs niet meer bespreken, op grond dat hst reeds aangenomen was, Op het einde van de vergadering waren wij weder op het doode punt gekomen. Het eenige hoopvolle is nog, dat wij overeen zijn gekomen om morgen weder te vergaderen." Het „Hbl." ontvangt van zijn cor respondent fe Berlijn bericht dat het aantal stakers in alle Duitsche dis tricten toeneem!. Het centraal be stuur van de socialistische vakver- eeniging deelde gistermiddag mede, dat het cijfer van 220,000 of 75 pel. reeds bereikt was. Het kan zijn, dat dit te hoog is, doch de „Berl. Lokal Anz.," die stellig eer te weinig dan te veel zal geven, spreekt van 210.000 De toeioop van niet georganiseerdsn en Christelijken moet nog steeds aanhouden. Zelfs in de mijnen van Hamm, waar het grootste gedeelte der arbeiders tot de christelijken be hoort, is gister maar een zeer klein aantal personen aan het werk gegaan. Het is moeilijk te zeggen, of deze aansluiting vrijwillig geschied is dan wel uit vrees voor terrorisme en mis handeling. Het bestuur der christe lijke organisatie schijnt overtuigd te zijn, dat in het laatste de oorzaak gezocht moet worden. Het heeft in een proclamatie zich althans beklaagd over een onvoldoende bescherming van de werkwilligen. Het gevolg van deze klacht is klaarblijkelijk, dat het regiment huzaren te Crefeld bevel heeft gekregen zich gereed te houden om naar het stakingsgebied te ver trekken. Uit Dortmund wordt aan het „Berl. Tageblatt." geseind, dat de politie steeds strenger wordt in haar maatregelen, waardoor de schijn ge wekt wordt, dat het de bedoeling is de staking steeds onsympathieker te maken. De stakersposten worden door de agenten van de straat gejaagd, hetgeen groote verbittering wekt en waarschijnlijk tot ongeregeldheden zal leiden. De drie verbonden organisaties hebben thans besloten den autori teiten verlof te vragen om eigen com missarissen van orde aan te stellen, herkenbaar aan een witten band om den arm. Vermoed wordt echter, dat de autoriteiten dit weigeren zullen. De regeering zal morgen de inter- paliatie van het Centrum in den Rijkgdag beantwoorden. Heden zijn nog vier interpellaties over de staking ingediend. De conservatieven en vrij- conservatieven zullen de regeering vragen, of de verhalen omtrent de ongeregeldheden juist zijn en of er voldoende maatregelen getroffen zijn om werkwilligen te beschermen. De nationaai-liberalen willen weten, of de regeering zorg gedragen heeft, dat de openbare orde niet verstoord wordt in het stakingsgebied en ae vrijzin nigen wenschen antwoord op de vraag, of de regeering bijtjjds stap pen gedaan neeft om de staking te voorkomen en wat zij van pian is om de slaking zoo spoedig mogelijk ie doen eindigen. Het za! morgen dus weer een groote dag zijn in den Rijksdag Uit Dresden wordt aan het „Berl. Tageb'." geseind, dat er heopis, dat in het Saksische kolenbekken de vrede gehandhaafd zal blijven. De werkge vers en werknemers schijnen eikaar te gemoet te willen komen. De sociaal-democratische mijn- werkersvereeniging te Bochum heeft een dringende aansporing gericht tot alle stakers om rustig en kaim te blijven, zich te houden aan de disci pline en samenscholingen te vermij' den. „De vijanden der arbeiders", zegt de oproep, „dringen aan op hei zenden van troepen en op het af kondigen van den staat van beleg- Wordt aan hun aandrang voldaan, dan zal onze rechtvaardige strijd ernstig daaronder lijden. Onze zaak staat goed230,000 mijnwerkers staken reeds.

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 4