flisÉpche Courant BIJVOEGSEL jïënieentebestiiur. Gemengd Nieuws. Donderdag 14 Maart 1912, No. 63. gel"- VAN DE VAN SCHULDVORDERINGEN 1911. Burg. en Weth. van Vlissingen verzoeken hun, die nog schuld vorderingen over het jaar 1911 ten laste der Gemeente hebben, deze, ter voorkoming van verjaring, ten spoedigste in te dienen. Vlissingen, 13 Maart 1912. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Vlissingen, 13 Maart. De Mascotta. Vorst Laurent bezoekt met zijn dochter de hoeve van Rocco, een pachter, wien het niet voorspoedig gaat in het leven. De prinses wordt verliefd op den herder Pipo en maakt daarvan geen geheim. Zij vindt een krachtige mededingster in de kal koenhoedster, die naderhand blijkt een Mascotta te zijn, dat is, volgens het bijgeloof, iemand, die geluk aanbrengt. Vorst Laurent komt dat toevalliger wijze te weten en eigent zich die vondst toe, terwijl hij Rocco met eereposten overlaadt. Nu komen voor den vorst bange dagen hij vreest voortdurend, dat men hem zijn Mascotta zal ontvoe ren, tengevolge waarvan deze streng wordt bewaakt. Hij is in 't eind ge dwongen haar te huwen, maar op 't oogenblik, dat het huwelijk zal wor den voltrokken, ontsnapt Bettina, de hoedster, met haar Pipo, den herder. Een oorlog tusschen vorst Laurent en den vader van den minnaar zijner dochter, is van een en ander het gevolg. Laurent lijdt de nederlaag en hij is weer de ongeluksvogel van voorheen. Als reizend muzikant moet hij Lachten in zijn onderhoud te voorzien. Pipo is als overwinnaar uitden strijd teruggekeerd en verheven tot kapitein, huwt hij met Bettina, tot welke vereeniging Laurent nu krachtig medewerkt, terwijl zijn doch ter Fiametta in het huwelijk treedt met prins Friteliini. Door het Nederlandsche operette ensemble,directie Alphonse Janmart Jr. werd de comische operette, die bo venstaande tot onderwerp heeft, gis terenavond in de zaal van den heer Buning met succes opgevoerd. Er komen in deze operette heel mooie looneeltjes voor, die op verdienstelijke wijze werden weergegeven. De groote factoren, die daartoe medewerkten, waren vooreerst de zang die over 't algemeen goed voldeedten tweede het spel, dat in alie tooneelen heel mooi was; de comische scènes en hier en daar rake en pikante zetten troffen niet minder en de frissche en sierlijke costumes brachten mede het hunne er toe bij om den totaal indruk tot een heel aangenamen te maken. Mevrouw Samethini vervulde de aardige rol van Mascotta, als Bettina, op correcte wijze, en wist door haar mooi geluid steeds te boeien en de heer J Grootveld was als vorst van Piombino weer uitstekend op zijn plaats. Met dezen mogen ook worden genoemd de heer S. van Beem als Pipo en de heer Rentmeester als Rocco, zoodat de hoofdrollen in goede handen waren. Aan mej. Corry Pinksen Was ditmaal een meer bescheiden rol toebedeeld: haar talent als zangeres en actrice is echter voldoende bek -nd. Het geheel heeft goed voldaan er is vaak hartelijk gelachen en er is warm geapplaudisseerd, zoodat veilig mag worden aangenomen, dat het gezelschap aan het zeer talrijk publiek de zaal was vol ook ditmaal weer een prettigen avond heeft verschaft. Maandag 18 Maart zal in de zaal van den heer Buning alhier optreden «Het Lustige Tooneel". Het wordt gevormd door de heeren Luciën, karakter-humorist, Dirk Janse, ioor.eel- speler en Henri Owan, humorist en de dames Paula de Waart, tooneel speelster,Willy Klaassens, voordracht- soubrette en Aga Luciën, cabaret- artiste. Overal waar „Het Lustig Toneel" optreedt heeft het groot succes en uit tal van recensies uit verschillende bladen blijkt ons dat dit gezelschap het publiek volop gelegenheid geeft «ens recht hartelijk te lachen, niet het minst om de geestige liedjes vol gezonden humor. De clou van het optreden van dit gezelschap wordt gevormd door „de Harembroek" en „de Gebroken Spie Het op 6 dezer door de Vlissingsche Duinwaterleiding Maatschappij aan- besteede werk van het bouwen van een reinwaterkelder op het emplace ment der Maatschappij onder de ge meente Biggekerke is opgedragen aan den laagsten inschrijver voigens be stek den heer C. L. van Noppen te Koudekerke voor f 17,580 De dansclub „Terpsichore" gaf gisteravond een bal masqué in het Concertgebouw van den heer Burgers waar een rechte gezelligheid vie! waar tenemen. Het aantal gemaskerden bedroeg ongeveer 100. De juiy kende de prijzen als volgt toe, voor heeren costumesIe prijs Hulstkamp, 2e prijs een imitatie van een door den heer J. H. Meijer uitgegeven reclame- Kalender voor de dames costumes le prijs Koningin Elizabeth van Enge land en 2e prijs Asschepoetster. Da prijs voor,de ieukste groep werd toegekend aan de Zigeunersbende. Hoewel 't nog vroeg in 't jaar is, laai zich de zomer van 1912 voor Domburg reeds goed aanzien. De meeste gemeubileerde woningen zijn al verhuurd en ook voor pensions komen reeds aanvragen. Van jaar tot jaar wordt het aantal gelegenheden grooler. Den heeien winter is daar voor de ambachtslieden druk werk geweest, zóo veel zelfs dat van elders hulp moest komen. Stoomtram-Maatschappij BresKensMaldeghem. In het verslag over 1911 van de Stoomtram-Maatschappij Breskens— Maldeghem, te Breskens, deelt de directie mede dat, waar in den zo mer door de langdurige droogte te genslag werd verwacht, in de op brengst van beetwortelen, een vrucht van veel belang voor het goederen vervoer, die droogte in de streek, waar de maatschappij belang bij he>Jt, over het algemeen van gunsti- gen invloed bleek te zijn geweest op den wasdom van deze plant, waardoor zeer groote opbrengst werd verkregen, grooter dan eenig jaar te voren. De opbrengst van het personenvervoer is nagenoeg gelijk aan die van het voorgaande jaar. Op de Donderdagen in het badsei zoen was wederom mooie gelegen heid voor doorgaand verkeer van de Belgische badplaatsen naar Middel burg. Met medewerking van den Provincialen Stoombooldienst en de maatschappij t. expl. v. S.aatsspoor- wegen werden goedkoope door gaande retourkaarten afgegeven. Door de maatschappij werd hie.voor tusschen Sluis en Breskens v. v. een extratrein ingelegd, terwijl de S. S. roet een extra-trein tusschen Vlis singen en Middelburg v. v. zorg droeg, het vervoer te bevorderen. In het aigelooptn jaar werd een 4 pets. leernng aangegaan groot f 100.000, a pari geplaatst op goede voorwaarden. Mst versterking van de lijn met toebehooren werd voort gegaan welke versterking zoodanig is, dat de baan bij beëindiging van dit werk dat grootendeels gereed is zal voldoen aan de eischen, welke kunnen worden gesteld bij toepassing van het vereenvoudigd locaal spoorwegreglement (maximum snelheid 35 K.M. per uur.) De opbrengst van hei personen vervoer, f 41.889, is f 268 minder dan in 1910. Het getal reizigers be droeg 178101 tegen 182 712 in 1910. In de le klasse reisden 15,276, in de 2e klasse 162 825 personen tegen in 1910 13 815 en 168 897. Het abonnementspersonenvervoer, f 1156, ging iets terug (f16 43) in opbrengst, doch het aaniai ritten is vermeerderd. Voor schoolbezoek wer den afgelegd 16.366 ritten tegen 15 800 in 1910. In het afgeloopen jaar werden minder belangrijke bouwwerken uit gevoerd dan in 1910, zoodat het vervoer van bouwmaterialen van min der beteekenis was, doch dit werd vergoed door belangrijke toeneming van het bietenvervoer. De totale op brengst van het goederenvervoer is f46.429 (v. j. f 46.353) met een ver voerd gewicht van 51.074 440 (51.624-150) K.G. De buitengewone ontvangsten vermeerderden met f235 Het totaal der exploitatie ontvangsten is f100300 dat der exploitatie-u.t- gaven f48.149, zoodat de winst uit de exploitatie f52,151 bedraagt, waar bij kómen de gekweekte renten met f 874, zoodat de totale winst bedraagt met inbegrip van hetonverdeeldesaldo van het boekjaar 1910 ad f 25, f 53.050 (v. j. f 54.367). Voigens voorstel va„ den directeur zal deze winst aldus verdeeld worden voor het reserve- en vernieuwingsfonds f 12.500,afschrij ving op effectenrekening en onroeren de goederen f 2300, dividendbelasting f 742, bijnrage in het ondersteunings- en uitkeeringsfonds f 500, uitkeering volgens de statuten f37.000 en on verdeeld saldo op nieuwe rekening f7.50. Indien de winstverdeeling op voorgestelde wijz? geschiedt, zal, ge lijk reeds gemeld, het dividend weder 9 pet. bedragen. De stoomtram-maatschappij Hulst Walzooiden zal over 1911 een divi dend uitkeeren van 6l/a pet. Heden herdacht mej. de wed. F van Poppelen, geb. Westburger, te Hoedekenskerke, haar lOOen jaardag. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. Beroepen te Nieuw- Dordrecht, ds. J. H, Lammeisma te Axel. Voor het examen nultige hand werken zijn gisteren te 's Gravenhage geslaagd de dames C. J. Henebout te Ter Neuzen, C. P. de Die en E. M. Risseeu#, beiden te Oostburgen C. Versprille te Aardenburg. Zondagmorgen is bij een alleen wonend man, zekeren Gouweloos,wo nende aan het Schinkelveer te Haar lemmermeer, een brutale diefstal met inbraak gepleegd. Te omstreeks 5 l/a uur des morgens werd er aan zijn raam geklopt en hem toegeroepen dat hij moest komen meiken, bij een daar in die omgeving wonenütn landbouwer H. wegens on gesteldheid van éen van diens per soneel. Daar dit wel eens meer was voorgevallen, wekte dit bij G. geen bevreemding en begaf hij zich ctaar- heen.ln dien tusschentijd heef: men z'n slag gestagen. Door het indrukken van een ruit heeft men een pen van het raam gedaan, dit opgeschoven en is alzoo binnen kunnen komen. Twee kasten werden opengebroken en uit éen werd ruim f 80 aan specie onivreemd. Het schijnt dat G., die spoedig op de boerderij bemerkte, das hij be drogen was en zich ijüngs weer naar zijn woning begaf, de dieven op de vlucht gejaagd heelt want nog 'n groo- tere som geld, die in de kast aanwezig was doch niet zoo voor de hand lag is onaangeroerd gebleven. G. heett dengeen die hem toeriep niet kunnen herkennen. Van/ie daders of den dader nog geen enkel spoor. De rijksveldwachter te Hoeven (N. B) heeft in een schuurtje bij een nerbergier op de Bredasche Baan een viertal personen slapend aangetroffen bij wier fouilleering een volledig stel inbrekerswerktuigen in hun bezit ge vonden is. Na hun aanhouding bleek dat zij betrokken zijn in een drietal inbraken te 's-Gravenhage, waarheen zij gisteren zijn overgebracht. Ook worden zij verdacht van de inbraak bij den heer Lodien te Kruisland. Een 13 jarig meisje te Stad Al melo, die bij een der buren de kachel mei petroleum wou aanmaken heeft daarbij levensgevaarlijke brandwon den opgeloopen Gisternamiddag viel een 3 jarig kind te Loon op Zand in een diepen put nabij heihuis. De moeder, door een 5 jarig broertje, dat bij het ongeval tegenwoordig was gewaarschuwd, snelde onder luid angstgeschrei naar buiten en sprong pardoes in den put. Met groote moei te konden de op de kreten toege snelde buren de vrouw, die het kind in de arman gekiemd hield, uit den put halen, en na geruimen tijd is men er in geslaagd de levensgeesten bij het kind weer op te wekken. Te Haarlem is een man van een dak ge vallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Een 40 jarige jongen te Haatiem gooide Zaterdag moed willig met steenen naar een 3 jarig meisje. Hij raakte het kind in het lin keroog, dat daardoor totaal werd verbrijzeld. Te Rijnsburg vervoer de Maandag omstreeks vijf uur een locomotief een aantal met rails be laden lorries. Bij de Brouwersteeg kon men evenwel de bocht niet pas- seeren waarom meermalen moest worden teruggestoomd. Dit bracht nog al een aantal toeschouwers op de been. Toen de locomotief echter poogde om in volie vaart die bocht te passeeren, geraakten de rails uit hare voegen en kwamen met kracht tegen een paal van de gelei Idraden der electrische tram terecht, met het noodlottig gevolg, dat een rail van een der lorries werd afgeslingerd en tegen een aantal omstanders aansloeg, zoodanig, dat 4 personen, 3 knapen en een arbeider, ernstig werden ver wond. De inmiddels ontboden ge neesheeren constateerden bij 3 hun ner beenbreuken. Zij werden op raad van de doctoren per rijtuig naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Hun toestand, is hoewel levensgevaar niet aanwezig is, ernstig. De 8 jarige Cornelis Ravenbergen kreeg twee diepe schedelwonden en ernstige kwetsuren aan den mond. De toestand van dezen, die bij zijn ouders te Rijnsburg wordt verpleegd, was gister verre van gunstig. Hij is er dan ook het ernstigste aan toe. Door de politie is van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Naar aanleiding van een reeks processen-verbaal, door de politie opgemaakt tegen de houdster van een verdacht huis in de Gellebroe- derstraat te Utrecht, is gistermiddag op last van de justitie een inval gedaan in het bedoelde perceel, ten einde meerdere aanwijzingen omtrent den aard van de inrichting te ver krijgen. Deze inval hield verband met den door de politie te Utrecht aan gebonden strijd tegen de huizen van ontucht, die reeds naar verschillende zijden met succes is bekroond. Ook dit onverwacht, voor de betrokken personen minder aangenaam bezoek leverde de gewensche resultaten op, in zooverre de verlangde aanwijzingen werden verkregen. De onderscheidene pensionnaires werden op het hoofd bureau van politie aan een nader verhoor onderworpen. Te Hilversum heeft een man bij een twist zijn vrouw met een mes een diepe wonde in de wang toe gebracht. De wond wordt niet le vensgevaarlijk geacht, hoewel de trouw veel bloed verloren had, voor dat een dokter het eerste verband kon leggen. Men vreest dat het Engelsche stoomschip „Maroa," op weg van Bristol naar Colombo, is vergaan. „Maroa" is een vrachtschip van 10.000 ton. Het is al veertien dagen over tijd en werd seder 20 Februari te Port-Saie verwacht. De bokser Rafael Belli is Za terdag als een otter van zijn beroep gestorven. Belli, die eerst kort den Franschen kanpioen Andonyte Parijs had overwonnen, overwon Vrijdag avond in Elysee Montmarire, een danszaal van meisjes in Monmartre, waar van tijd tot tijd ook gebokst werd, den Engelschman Ewernden. Daarna werd de strijd hervat en werd buitengewoon heftig. In de tweede ronde zag men plotseling dat Belli zijn tegenstander den rug toe wendend, op den scheidsrechter toe trad. Ewernden merkte niet dat Belli onwel was, liep op hem loe en sloeg hem met volle kracht rechts en links in het gezicht. Belli viel bewusteloos neer en alle pogingen hem weer tot bewustzijn te brengen waren vergeefs. Men bracht hem naar het hospitaal Lariboissère, waar hij Zaterdag in den loop van den dag stierf, zonder weer bij bewustzijn te zijn gekomen. Men schrijft den dood toe aan een schedelbreuk, welke hij in den loop van den strijd zou hebben opgedaan. Hei eerste vrouwelijk slachtoffer der aviatiek valt te betreuren, nl. mej. Suzanne Bernard. Deze jonge dame was 19 jaar en oefende zich in Etampes. Zij had reeds de twee eerste proeven voor haar brevet schit terend afgelegd, te schitterend zelfs, want voor zij opsteeg om aan het taaiste gedeelte van het examen te voldoen, gaf men haar den raad om voorzichtig te zijn en niet de bocht rechts te nemen, wat zij echter toch deed. Het toestel helde te veel over met het bekende noodlottig gevolg. Evenmin als Dieudonné part of deel heett aan den aanslag in de Rue Ordener, evenmin is hij betrok ken bij de poging tot diefstal van een auto, gevolgd door den moord op den chauff jur te Gent, zoo ver klaarde de vrouw van den nog steeds gevangen zittenden anarchist aan een verslaggever van de „Mïtin". Op den dag van den aanslag op Caby was Dieudonné te Nancy. Dat moest nu toch wel omstootelijk voor de politie vaststaan, meent zijn vrouw, althans als zij uit vooringe nomenheid omdat Dieudonné er kent anarchist te zijn de besliste verklaringen van een aantal bewoners van Nancy, die hem op 21 December in die stad hebben gezien niet in den wind wil slaan. Wat het misdrijf te Gent betreft, dat in den nacht van 30 op 31 Jan. werd gepleegd daaraan kan Dieu donné, volgens het zeggen van zijn vrouw, al evenmin schuldig zijn, want van 12 Januari af is hij steeds met haar te Nancy geweest, en pas op 1 Februari vertrokken zij samen naar Parijs. Madamme Diedonr.é zal dit blijven volhouden tot haar laat- i ste i snik. Dat haar man niet wilde zeggen, van wien hij het bagage-re^u had, dat door de recherche in zijn woning werd gevonden, en waarop zij aan het Gare du Nord een valles afhaalde, waarin dezelfde chirurgijns-trousje bleek te zitten, die in een eenigen tijd te voren te Gent gestolen auto had gelegen, verklaart madame Dieu donné hiermede, dat haar man als anarchist getrouw is en blijft aan zijn woord, als hij dit eenmaal aan een kameraad gegeven heeft. Hij wil geen vriend verklappen, wiens han delingen hem niets aangaan. Intusschen zoekt de politie nog steeds ijverig naar dezen vriend. Te Chicago zijn bij een grooten brand in het Barnetts Hotel 20 per sonen omgekomen, 30 zwaar gekwetst terwijl nog vele anderen worden vermist, zoodat men vreezen moet, dat zij onder het puin bedolven liggen. De brand woedde zoo plotseling en met zoovee! geweld, dat de brandweer nagenoeg machteloos was. De ver warring onder de gasten was onbe schrijflijk. Velen sprongen uit de ramen en werden zwaar verwond, al spande de brandweer ook springzei- len. Ook het naburige gebouw van het Heilsleger werd geheel in de asch g legd. De St.-Petersburgsche en Mos- kousche kappers wordenditjaar,gelijk de St.-Pstersburgsche correspondent van het „Berl. Tagebl." mededeelt, door zeer eigenaardige verkoopers bezocht. Het zijn opkoopers van haar, die de noodlijdende gebieden aan de Wolga afreizen en zich in de door den mislukten oogst het sterkst getroffen dorpen met den aankoop van vrouwen- en meisjeshaar bezig houden. De onder den hongersnood lijdende boerinnen verkoopen heur haren, die te voren haar trots waren voor lagen prijs, zoodat de opkoo pers in staat zijn een pond zooge naamd „hongerhaar" waarvoor zij zelf niet meer dan 2a 5 gulden heb ben betaald voor 20 a 25 gulden te verkoopen. De haarkunsienaars in de residentie koopen deze haren zeer graag, om dat zij er elders veel meer voor moeten betalen. Zeer stelt men lange blonde vlechten van de boerenmeisjes op prijs, welke door hun glans en zachtheid zeer veei waarde hebben. Maar niet alleen St.-Petersburg en Moskou zijn afnemers voor het „hongerhaar", maar ook Warschau, dat een soort centrum vormt voor den handel in vrouwenhaar. Uit Warschau gaat dit „hongerhaar" naar Engeland, Frankrijk en Duitsch- land. Menige schoone, die zich te Londen, Parijs of Berlijn siert met vaischen tooi, vermoedt niet, dat de oorspronkelijke diaagster van die kroon, haar trots door nood en hon ger gedwongen heeft geofferd om ouders en verwanten van ziekte en ellende te redden. Een zeldzaam hooge temperatuur, die men dit jaar in Aljaska, het aan de Ver. St. yan N. Amerika toebe- hoorende, op 60 gr. N.B. gelegen grondgebied, constateert, heeft de regeering der Unie aanleiding gegeven een onderzoek naar de oorzaken te doen instellen. Volgens berichten aan den gouverneur van Aljaska heeft er van Kerstfeest af een warmte ge- heerschl, die men anders niet eens midden in den zomer waarneemt, terwijl in de Zuidelijke helft van het schiereiland sedert drie maanden geen sneeuw gevallen is, ook al een ver schijnsel in een veranderde richting der zeestroomen, die op haar beurt weer het gevolg moet zijn van vul kanische uitbarstingen in de nabij heid der Aieveten, de ei anden-reeks, welke Sibeiië als het ware met Aljaska verbindt. De Engelsche mode-uitvinders stellen er hun eer in, hun klanten niet aileen elegante, maar ook practi- sche dingen aan te bieden. Terwijl de Fransche toiletkunste- naars in hun dikwijls buitensporige fantaisie de behoeften der„practi- sche huisvrouw" niet zelden buiten beschouwing iaten, let men et in Engeland juist in het bijzonder op en weet, dat een model op het beste succes kan rekenen, als het't nuttige met het aangename vereenigt en sjiek met goedkoopheid verbindt. Zoo hebben Londensche modefir ma's eenigen tijd geleden gezelschaps toiletten gelanceerd die, gekeerd, als wandelcostuum gedragen kunnen worden. Zooals uit de rups de mooie vlinder ontwikkelt, zoo verandert de eigenares van zulk een „en tout-cas" van de draagster van een eenvoudig wandelcostuum in een dame in groot toilet. Het succes met deze proefneming heeft thans de uitvinding van den dubbelen hoed tengevolge gehad, in verband met de kostbaarheid der

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1