Woensdag 13 Maart No. 62. 50e Jaargang. 1912. binnenland. Feuilleton. VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Veer eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschilnt dagelijks, uifieaonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOON HUMMES 10. flbonnements-ftdoerfentiën op zeer ooordeelige uooru/aarden Nederland en China, De .Nieuwe Ct." constateert, dat de aanvankelijke geruchten van een ultimatum door China aan de Nederlandsche regeering wegens haar optreden tegen de onruststokers op Java, thans tot bedaren zijn gekomen. Voor den Chineeschen gezant in den Haag was de positie moeielijk, omdat hij alleen het „Voorloopig Bewind"vertegenwoordigde,zonder dat officieele mededeeling is gedaan van de vestiging der republiek. Nadat wer kelijk de strekking van ons optreden hem door den Nederlandschen minister was duidelijk gemaakt en nadat ook Joean Sji Kal te Peking beter werd ingelicht, veranderde China's houding zoodanig, dat de juistheid van 't Nederlandsche standpunt feitelijk erkend werd en alzoo van vijandelijk heden geen sprake is. Ook wordt, nu onze regeering officieele kennisgeving heeft ontvangen omtrent het invoeren van de nieuwe vlag, geen bezwaar meer gemaakt tegen het uitsteken daarvan. Ook de .Standaard" hecht weinig waarde aan het thans geëindigd incident en beschouwt het als een overprikkeling van het nationaal gevoel van Chineezen in het buitenland. toch behandele men het incident niet te luchthartig. Want door de revolutie komt China tot ontwaken. Het zal eenigen tijd vereischen maar dan zal hier, nog meer dan in Japan, de Oost-Aziatische beweging wonderen doen. „De schatten, die 't land bergt, zullen uit den bodem worden ge haald. De geldmiddelen van hei machtige rijk zullen op vasten voet komen. Leger en vloot zullen op groote schaal worden ingericht. En de economische toestand van de meer dan 400 millioen Chineezen zal een ongekenden bloei tegenge gaan. Rekent men nu hierbij met het feit, dat de Chineezen van het te genwoordig geslacht mannen blijken te bezitten, die men als politieke genieën mag begroetendat de zucht om zich aan het oude te verslaven uitsterftdat dorst naar hoogere en rijkere ontwikkeling zich overal openbaart; dat men bereid is tot met zijn leven voor de nieuwe actie in te staan en dat de groote massa der bevolking haar leiders volgt; dan is niet te zeggen, welk een macht China, eer we een halve eeuw verder zijn, zal hebben ontplooid. Voorzichtigheid zal daarom te be trachten zijn. Reeds nu bleek, tot wat moeieliikheden hun presentie in onzen Actiipel kan leiden. Toch kunnen we ook hen weet niet mis sen. Zelfs ze te lokken, is voor meer dan éen eiland levensconditie. 76.) Den volgenden morgen reisde Marianne verder. Een wederzien van Hedwig en de andere zusters wachtte haar. Het ging beter, dan ze verwacht had. Het gemeenschappelijk gedra gen groot ieed had de zielen tot el kaar gebracht en zoo trof geen enkel woord van verwijt Marianne's gewond hart. Hedwig bleef hare plaats innemen, vooral toen zij hoorde, dat ze spoedig weer alleen zou zijn, omdat Marianne na Kerstmis voor langen tijd naar München dacht te gaan. Het was een stille tijd voor de beide vrouwen. Dokter Ernst, de opvolger van Jörgen, verzocht, er te ®ogen blijven wonen, daar hij de Praktijk wenschte te behouden. Ma rianne, die bij Hedwig eene groote Maar laat men op zijn hoede wezen. Achter eiken Chinees, die kwam, loopen er duizend anderen, die komen kunnen. Ongevallenwet. In een adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel zegt het bestuur van het Nedeilandsch Verbond van vakvereenigingen, dat niettegenstaande de ongevallenwet reeds ongeveer 10 jaren in werking is en onderscheiden wijzigingen daarin zijn aangebracht, deze wet nog steeds groote leemten en gebreken vertoont dat b.v. wijziging van de art. 8,22 en 79 der wet hoogst wenscheiijk is njet het oog op de toepassing, welke aan deze ar.ikelen gegeven wordt dat bovendien nog honderd-dui zenden arbeiders van de wettelijke ongevallenverzekering zijn uitgeslo ten, hetzij door dat zij werken in ondernemingen, die niet in de wet zijn opgenomen (industrieën, waarin niet met krachiwerktuigen wordt ge arbeid, handelsondernemingen, zee- vaartbedrijf en zeevisscherij, huise lijke diensten, land- en tuinbouw- ondernemingen), hetzij doordat zij voor de onderneming, waarbij zij in dienst zijn, arbeid verrichten, die bui ten het verzekeringsplichtig bedrijf valt, hetzij doordat zij in dienst zijn van liefdadige instellingen e.d. Adressant verzoekt zoo spoedig mogelijk een ontwerp van wet bij de volksvertegenwoordiging te willen indienen, waarbij wijziging der on gevallenwet wordt voorgesteld, waar door de bovengemelde gebreken en leemten worden weggenoman en de verzekering tot alle Nederlandsche arbeiders wordt uitgebreid. Ondsrofficierstractementen. De door den minister van oorlog benoemde commissie tot het doen van voorstellen tot herziening van soldijen enz. van de onderofficieren is thans met haar taak gereed. Aan die voorstellen ontleent de „Ass. Ct." het volgende: Aan de onderofficieren een jaar wedde toe te kennen en wel Sergeant Van alle wapens. Schrijvers, bij aanstelling 500 na 4 j. dienst 550 550 na 8 j. dienst 650 650 na 12 jdienst 700 700 nal6j. dienst 750 750 Sergeant-majoor hij aanstelling 800 700 na 4 j. d. als zood. 900 800 na 8 j. d. als zood.' 1000 900 Adj .-onderofficier bij aanstelling 1100 1000 na 4 j. d. als zood. 1200 1100 na 8 j. d. als zood. 1250 1150 Bovendien aan de gehuwde onder officieren toe te kennen voor woning- huur f 200 aan een adj. ond. f 230, Verder wordt voorgesteld le om den rang van vaandeldrager en ser belangstelling voor den jongen arts meende te ontdekken, vervulde zijnen wensch met de grootste bereidwillig heid. Hij bewoonde de beide voorste kamers en at buiten's huis. Alleen voor het ontbijt werd gezorgdhet oude vertrouwde dienstmeisje be diende hem. Doch eens op een dag liet hij zich bij Marianne aandienen en verzocht haar, Stiver Kribbe eens te willen bezoeken. De oude visscher had van den dood van dokter Hofman gehoord en verlangde met mevrouw daarover te praten. De oude man is zeer zwak, lang maakt hij het niet meer. Als het u niet te sterk aangrijpt, zoudt u hem met uw bezoek nog een laatsten liefdedienst bewijzen. Nog denzelfden dag ging Marianne naar den ouden visscher, van wien Jörgen zooveel had gehouden. Hij was er al heel min aan toe, de adem haling was ongeregeld en het hart weigerde nu en dan den dienst. Zij was bang geweest dat het haar heel moeielijk zou vallen, over bet nogeluk te spreken, maar ze merkte, dat het haar goed deed. Zoo zaten geant le klasse te doen vervallen. 2e. Enkele sergeant-majoors instruc teurs te bevorderen tot adjudant- onderofficier- instructeur. 3e. De be vordering tot sergeant-majoor en adjudant-onderoff cier te doen ge schieden over het geheeie wapen en niet, zooals thans, korpsgewijze. 4\ Sergeant-majoors bij aanstelling ais zoodanig een vaste aansfelling als onderofficier te verieenen. 5e. De standpensioenen der onderofficieren te verhoogen. 6?. Onderoff-cieren ra 4 jaar dienst als zoodanig en bij een leeftijd van minstens 24 jaar toestem ming te verieenen tot het aangaan van een huwelijk. 7e. Bij het in werking treden dezer voorstellen alle sergeanten le klasse te plaatsen in den rang van sergeant. 8 e. Alle tot dusver genoten vergoedingen als kleeding, geld, brood, enz. te doen vervallen. m Bij de posterijen zullen rolstem- pels in gebruik worden gesteld, waarmede allé in de kantoornaam, het jaartal en eenige rechte lijnen worden afgedrukt. Deze rolstempels zullen echter alleen gebezigd mogen worden voor de onbruikbaarmaking der frankeerzegels op voor het binnen land bestemde nieuwsbladen. Pisuisse en Blokzijl Pisuisse en Blokzijl deelen mede, dat zij in het aanstaande winterseizoen niet meer te zamen zuilen optreden. De heer Pisuisse zal zich geheel aan de voordrachtkunst en in het algemeen aan een artistieke loopbaan gaan wijden, ter wij! de neer'Blokzijl, die geen neiging gevoelt voor de lange plaatselijke verbintenissen, weike daarmee onvermijdelijk gepaard gaan, doch liever hei geven van voordracht avonden vereenigt met het maken van reizen in verband met journa- listieken arbeid, nog dit jaar tot zijn vroegeren werkkring zal terugkeeren. Tot 1 Sept. a.s. zijn de journalisten- chansonniers nog voor een aantal concerten in Berlijn, Petersburg en Boekarest, zoowel ais in Nederland, aangezocht. Zuivere melk tegen onzuiveren alcohol. De heerendr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in het „Maandblad tegen de Vervalschingen"De be kende treurige gevolgen van het ge bruik van onzuiveren alcohol te Ber lijn, hebben overal de bijzondere aandacht der deskundigen op deze belangrijke aangelegenheid doen ves tigen, en op tal van plaatsen bleek, dat inderdaad het gevaar voor ver giftiging op groote schaal bestond. Waar dit gevaar gelukkig voor ons land, tot nu toe blijkens enkele officieele verklaringen ge ze van nu aan dag aan dag bij eikaar, dikwijls zwijgend, dikwijls praiend, en eens op een avond, toen het al begon te schemeren, zei Stiver Kribbe „Leest u mij wat uit der. bijbel voor, mevrouw, hij ligt daarin". De oude wees op een oude kast met snijwerk, die bijna een geheeie zijde van de kamer innam. Marianne haalde het oude boek te voorschijn, waarvan de omslag met zware zilveren sloten was beslagen. Het was zeker een familiebijbel, een oud familiestuk. Wat lagen er vele losse aanteekeningen in. „Dat is de bijbel van Maren Jebsen. Dien heeft ze mij vermaakt, en ik schenk hem u, want ik ben de laatste van mijn geslacht. Ik wil het mooie, oude stuk in lieve handen weten. Die teekens heeft Mi-en er alie in gelegd, dat waren hare lievelings plaatsen". Marianne legde den bijbel op de zware eiken tafel en sloeg hem open. „Wat zal het zijn, heer Kviibbe Zal ik eene psaim voorlezen, die vind ik bijzonder mooi." „Neen, het kerstverhaal, het is spoedig Kerstfeest, en wie weet of ik ring geacht moet worden, is toch voortdurend toezicht en strenge contró'e dringend noodzakelijk, ge geven de geconstateerde feiten te Berlijn, waar een uitgebreide keu ringsdienst bestaat, en men derge- ijke „massale" vergiftigingen door een dagelijks in groote hoeveelheden gebruikt consumptieartikel, voor bij na onmogelijk zoude houden. Wij achten het nu in verband met een en ander van groot belang, zoo wel uit een hygiënisch als econo misch oogpunt, te wijzer, op de les sen die uit deze Berlijnsche vergifti ging voor ons land te trekken zijn. Toen er, reeds vele jaren geleden, sprake was van het later openen en vroeger sluiten der tapperijen in de hoofdstad, wees éen onzer in een bestuursvergadering van den Volks bond tegen Drankmisbruik, op het feit dat, indien men voor de arbeiders de gelegenheid tot drinken van sterken drank verminderde, het ten zeerste wenscheiijk zoude zijn, bij wijze van compensatie maatregel, de gelegen heden tot het verkrijgen van andere dranken (speciaal melk, koffie, tuee en cacao) te vei meerderen. Het gevolg van dit advies was de oprichting der Volkskoffiehuizen door den genoem den Volksbond, en wel met de bekende uitstekende resuliaten. Wij zouden nu in overweging geven de oprichting eener Maatschappij, of wel een exploitatie door reeds be staande inrichtingen, die zich ten doel zouden stellen, op nog gemakkelijker wijze dan nu in koffiehuizen geschiedt de minder bedeelden de groote voor- deeien te doen genieten van het ge bruik van onvervalschte volle melk of voor natuurlijk veel geringeren prijs z.g. tapte melk. En dit zoude kunnen geschieden naar het voorbeeld van Dusseldorf en Berlijn (waar men er voorloopig twaalf heeft opge richt; door het plaatsen van kiosken op de meest door arbeiders en minder bedeelden bezochte punten in steden, waar hetzij zuivere melk, of karnemelk en tapte meik verkrijgbaar zouden zijn tegen natuurlijk veel iageren prijs dan geëischt moet worden, indien hooge terrein- of lokaal-huur en veel personeel in rekening gebracht moet worden. En bij den tegenwoordigen feilen strijd die op het „cacao-slagveld" gestreden wordt, geven wij den strijder het volgend advies in overweging alvorens, (men vergeve ons de triviale vergelijking) als bij de beroemde leeuwen die elkander opatan tot de staarten alleen overbleven de par tijen elkander en daardoor ook een bloeiende industrie afgemaakt hebben, Wij stellen voor, een uitweg voor hun producten te zoeken, langs den door ons opgegeven weg, d. w. z. door tegen zeer matigen prijs de - dat nog beleef." Marianne las en de oude man luis terde met gevouwen handen. „U doet het beter dan onze dominé, en als u niet te vermoeid ben, zou ik graag een psalm hooien." „Zal ik dien nemen, waarbij Maren „een van hare ieesteekens heeft ge legd „Ja, ja, want die zal zeker mooi zijn. Mijne moeder las ook veel in den bijbel, maar toen hield ik er niet veel van, ik hoorde Zondags mijne preek, als ik thuis was, dat was mij genoeg. Als u mij eiken dag wat zou willen voorlezen, bij wijze van ver sterking voor den verren weg, dien mijn goede dokter nu nog vóór mij is opgegaan Ik zal hem tijding van u brengen, lieve mevrouw". Marianne legde plotseling haar hoofd op de tafel en snikte hevig. Hoe graag had Stiver Kiübbe haar getroost, maar hij wist niet, wat hij zou zeggen. Hij had zijne hand op haar donker hoofd mogen leggen, maar ook daartoe bezat bij zelfs de kracht niet meer. Zoo liet hij haar dan rustig uitweenen. Als hij gewei n had, wat haar zoo cacao in aangenamen vorm b.v. met melk en suiker voor den arbeidenden stand in de eerste plaats op gemakkelijke wijze in kiosken overal verkrijgbaar te siellen. Wij zijn overtuigd dat op deze wijze, onze zuivel- en cacao industrie ten zeerste gebaat zouden worden en in de eerste plaats de volksgezond heid, die door het verstrekken van gezond en versterkend vloeibaar voed sel als melk en cacaodrank 'tegen het misbruik van den (nog bovendien dikwijls vervalschten) sterken drank, dan alléén doordrankwetten.tractaatjes en redevoeringen, hoe goed ook be doeld, en hoe nuttig overigens ook. Wie neemt het initiatief voor een practische uitvoering van ons denk beeld Vllssingen, 12 Maart. De St. Jacobstoren. Bij den gemeenteraad zijn door de heeren A. Staverman en W. L. Huson de volgende voorstellen in gediend: lo. de spits van den St. Jacobstoren te doen Herbouwen naar een nieuw ontwerp in harmonie met den onderbouw en de aangren zende kerk 2. B. en W. uit te noodigen aan een nader aan te wijzen architect op te dragen éen of meer ontwerpen in bovenbedoelden zin te vervaardigen ter keuze van den Raad en waarvan de uitvoering een nader door den Raad te bepalen bedrag niet zat mogen overschrijden. Het volgend adres aan den ge meenteraad zal ter teekening worden gelegd Ondergeteekenden, allen ingeze tenen dezer gemeente gelet op het voorstel van B. en W. om aen St. jacobstoren in ge wapend beton te doen herbouwen gezien de door den heer dr. A. Staverman van verschillende des kundigen ontvangen adviezen overwegende, dat het op grond dezer adviezen onverantwoordelijk zoude zijn den torenbouw in gewa pend beton te doen plaats vinden gezien het door den heer dr. A. Siaverman aan uwen raad ingediende voorstel om de spits van den St. Jacobstoren in vorm en stijl, aan sluitende bij den Gothischen onder bouw van toren en kerk, te doen herbouwen wenschen bij dezen te Uwer ken nis te brengen, dat zij zich met dit voorstel van dr. Staverman ten volle kunnen vereeaigen en verzoeken U, als onze vertegenwoordigers in den raad, beleefd doch dringend, het voorstel Staverman met kracht te steunen. Mochten hieraan evenwel, uit een diep ternêer drukte, dan zou hij haar nog veel minder hebben weten te helpen. Zoo zaten ze dan bij elkaar, de oude man, die aan het einde van zijnen levensweg was gekomen, en Marianne, die menscheiijkerwijze nog een lang, eenzaam leven voor zich had liggen. Nu hief ze hei hoofd op en keek den ouden visscher aan, wiens oogen het kerkhof daarbuiten zochten. Hij verlangde naar het einde, dat nader was dan bij dacht. Den volgerden morgen was hij heengegaan. Toen Marianne hem kwam bezoeken, zat hij in zijnen grooten leunstoel. De oude vrouw, die voor hem zorgde, had zijnen dood niet bemerkt, hij was heel stil ingesluimerd, en zat daar, alsof hij sliep. Nu was de bijbel haar eigendom geworden. Siiver Krtibbe had deze laatste beschikking aan zijn laatsten wil laten toevoegen en hij lag nu voor haar op hare schrijftafel met al de verkreukelde papiertjes er in, die Maren er had ingelegd. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1