Dinsdag li Maart binnenland. Feuilleton. No. 61. 50e Jaargang. 1912. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nog eens duurtetoeslag. Door den heer Roodhuyzen is de volgende vraag tol de regeering ge- 'lC„Mag er op gerekend worden, nu deEersie Kamer de legemoeikoming wegens duurte van levensmiddelen heeft geweigerd, dat de regeering ten spoedigste de indiening van wetsvoorstellen zal bevorderen waar bij aan die categorieën van Rijks ambtenaren en Rijkswerklieden, wier traktement blijkens de indiening zelve der toeslag-voorstellen, door de regeering te gering wordt geacht, om, bij welken toeslag ook, in het levensonderhoud te kunnen voor zien, verhooging van bezoldiging wordt toegekend De minister van binnenlandsche zaken antwoordt hierop „De regeering heeft tegen de wijze waarop deze vraag is gesieid, bezwaar. Het is een strikvraag. Im mers zij is gebouwd op de daarin uitgesproken onderstelling, dat het traktement van eenige categorieën van Rijksambtenaren en Rijkswerk lieden door de regeering te gering wordt geacht, om, bij welken tegen slag ook, in het levensonderhoud te voorzien. De regeering heeft echter, zoowel bi] het schriftelijk als bij het mon deling debat, verklaard, dat zij tot hare voorstellen slechts in zeer bij zondere omstandigheden aanleiding heeft gevonden, en dat ook na ioons vethooging gelijke bijzondere om standigheden gelijke ongelegenheid zouden kunnen te voorschijn roepen. Hieruit volgt, dat de vraag, zooals zij is gesteld, niet voor beantwoor ding vatbaar is en dat ioonsverhoo- ging niet ter zake van de verwerping der toeslagvoorstellen verwacht kan worden, maar de regeering, gelijk reeds meermalen is medegedeeld, voortgaat, geleidelijk, waar noodig, verhoogingen aan te brengen". Militaire berichten. in verband met de opheffing van het algem. depot van discipline te Vlissingen op 1 April a.s., heeft de minister van oorlog bepaald, dat de aan een strengere krijgstucht onderworpen müiiairen zullen wor den vereenigd bij een regiment van het wapen waartoe zij behooren, met dien verstande, dat hospitaalsol daten en administratietroepen bij de vesting-artillerie zullen worden ge plaatst. De minister voornoemd zal nader de regimenten voor opname aanwijzen en voorschriften geven omtrent de behandeling, enz. dezer afgezonderde manschappen. „Ik wilde mij van hem laten schei den. Ik stootte hem terug, toen hij om een jaar bedenktijd smeekte, ik werd boos en gebood hem heen te gaan. Toen verliet hij mij en zei„Mogen deze woorden je nooit berouwen I" De professor werd zeer errst'g, maakte de zachte, bevende armen van zijn hals los en voerde de snik kende vrouw naar de bank. i,Blijf hier zoolang lieve mevrouw, tot wij terugkomen. Vee! is er niet 'e doen, Is uw vrees gegrond, dan moge God u en de arme ziel, die ge van u hebt gestooten, bijstaan Professor Weishorn verwijderde zich en zag niet meer, dat Marianne mat een kreet van vertwijfeling was neergezonken. Uren achtereen bleef alleen, tot de mannen onverrich- «rzake terugkeerdenze hadden Jör- De onderofficiersvereeniging Ons Belang zegt, naar de „Ass. Ct." meldt, in een adres aan den minister van oorlog dat gebleken is, dat vooral in de laatste jaren aan den onderofficiers- stand personen worden toegevoegd die daarin niet op haar plaats zijn dat deze personen zeer veel scha de berokkenen aan het legerinstituut, daar het juist dezelven zijn, die steeds redenen geven tot klagen, die steeds een smet werpen op"leger in 't algemeen, op hunnen stand in 't bijzonder en op anderen een hoogst nadeeligen invloed uitoefenen dat een en ander een gevolg is van de regeling door opleiding van kader zoowel wat de opleiding zelve als wat de toelating tot die oplei ding betreft dat de veieeniging telke jaren moet aanzien, dat beslist minderwaardige personen tot de verschillende oplei dingen tot kader worden toegelaten en vervolgens slagen voor en wor den bevorderd in den door hen be geerden rang dat deze gang van zaken ten diepste wordt betreurd. Ten slotte wordt verzocht om zoo danige maatregelen te willen treffen, dat de opleiding tot kader grondig wordt herzien. De minister van oorlog heeft af wijzend beschikt op de verzoeken van de onderofficiersvereeniging Ons Belang om ten behoeve van gehuw de militairen levensmiddelen te ont vangen uit de rijks-magazijnen en aan alle militairen een bijslag op hei tractement toe te kennen, wegens de duurte van de levensmiddelen. Adres Paleis-Raadhuis Het adres aan de regeering, om harerzijds te steunen en ie bevorderen dat met inrichting van een nieuw waardig koninklijk vei blijf te Am sterdam, het paleis aan den Dam weder ter beschikking van den ge meenteraad worde gesteld, is aan den minister van binnenlandsche zaken verzonden, onderteekend door hen, die het initiatief voor deze be weging genomen hebben en verge zeld van de aanvankelijk reeds inge komen handteekeningen van hen die hun adhaesie hebben betuigd. On der deze vinden wij namen van vele bekende Amsterdammers te weten bankiers, hooglaeraren, hoofdbeamb ten, leden van rechtscolleges, hoofden van gem., rijks en part. instellingen, leden van Prov. en G;ö. Staten enz. Bond van Christen-Socialisten. Deze bond houd! zijn jaarlijksche vergadering op Maandag 8 Aprii (tweeden Paaschdag) te Amsterdam. Den dag tevoren zal er een open gen niet gevonden. Zwijgend maakten ze een maal gereed, om zich te verwarmen. Ma rianne moest eenige lepels vol van de krachtige soep gebruiken. „Het wordt lichter, wij beiden zuilen alleen afdalen", zei de pro fessor tot Marianne, de gidsen blijven boven om nog eens een nauwkeurig onderzoek in te stellen". „Ik ga niet ver van hier". „Gij moet ge moet mij volgen, mei uw hier blijven is niets geholpen. Gij zijt maar tot last. Zoodra ik u in Por.trezina goed geborgen weet, ga ik met eenige mannen weer naar boven, om uwen man te zoeken. Wij hebben meer hulp noodig, het ge heels ijsveld moet worden afgezocht.'' Marianne was geheel gebroken. Hoe zij de daling had kunnen doen en hoe ze in haar pension was ge komen, zij wist het later zelve niet meer De eene dag na den ander ging voorbij. Eikei avond deseifde vraag „Is hij gevonden De sneeuw lag ais witte muren in het gebergte, toen zij eindelijk naar huis ging. Tot Einchen reisde ze mei professor Weiszhorn mee, daar woon TELEFOONNUMMEM 10. fibonnsmenis-fiduertentiën op zeer ooordeelige sjoorsysardeti bare vergadering worden gehouden, die het karakter zal hebben van een wijdingsamenkomt met progagandis- tische strekking. De bondsvergadering spreke ais haar oordeel uit, dat het wenscheiijk is, de beginselverklaring van den bond in dien geest te her zien, dat het aanvaarden van de Apostolische Geloofsbelijdenis als eisch vervalle en dat een beter ver band worde geiegd tusschen de reli gieuze en de economische opvattingen die den bond tot basis strekken. Zij benoeme voorts een commissie ad hoe, bestaande uit 7 leden, tot voor bereiding van een nieuwe beginsel verklaring en tot het ontwerpen van een uitgewerkt program van begin selen en eischen. Verder wordt voorgesteld te be sluiten tot deelneming aan de actieve politiek bij de algemeene verkiezingen in 1913. Rotterdam in 1911. Door de gasfabrieken werden ge produceerd 50,852.996 ku'n M. gas, tegen 48.747,200 in 1910. Het gas verbruik per gewonen meter daaide, evenais dat voor motoren. Daaren tegen word; de stijging in het ve:- bruik veroorzaakt dotr het meerdere verbruik door muntgasmeters en de openbare verlichting. De electrsciteitsfabrieken leverden af voor licht 4,294,874 (3,738,114) K, W. U.voor kracht 3,174,341 (2,559,933) K. W. U. en voor de tram 4,652,530 (4,361,687) K. W. U, De drinkwaterleiding leverde in totaal 16,791,806 (15,235,118) kub. M. water. Het gemiddelde gebruik per hoofd en per dag in liters steeg van 98,8 tot 106,7, wat voor een groot deel op rekening der warme zomermaanden moet worden gesteld. Het aantal oproepingen bij den telefoondienst bedroeg 32,848,957 tegen 27,994,456 in 1910. Aan de veren werd oniva ïgen f 235,776 31 Vs tegen f 224,649 74 in 1910. Op 1 Jan. 1911 wa-en er in die stad 75,242 week- en maandwonin- gen tot f 6.50 per week, tegen 76,076 op 1 Jan. 1912. in totaal werd in de toevluchts oorden aan 81,644 personen een nachtverblijf verstrekt, tegen 89,903 personen in 1910. Hieronder zijn be grepen resp. 486 en 490 kinderen. Aan de bank van leening werd f 869,318,50 op beleende panden uitbetaald tegen f 872,781 in 1910. In de voornaamste hotels vertoef den 45,846 vreemdelingen, waarvan 22,752 Nederlanders. Voor 1910 wa ren deze cijfers resp 46,200 en 21,411. Het aantal landverhuizers bedroeg 40,373 tegen 60,897 in 1910. Het aantal inklaringen uit zee naar de havens bedroeg 9,564 schepen de hij. Ais zij den trouwen, vaderlij ken vriend, dien zij alles toevertrouw de, niet had gehad, dan zou zij haar verstand hebben verloren. „Gij komt later bij ons", zei hij bij 't afscheid. Mijn vrouw za! u wel be vallen en u heeft iemand noodig, met wie ge vertrouwelijk kunt spre ken". „Ik kom zeker, ais u mij wilt hebben. Ik zou anders in mijn eenzaamheid verkwijnen." En dat zei dezelfde mond die eens zoo energïc-k wist te gebieden „Laat mij aüeen TWAALFDE HOOFDSTUK. Wat een troostelooze terugreisIn Berlijn moest Marianne overblijven, daar Raven haar wenschfe te spreken. Zij kon hem dit verzoek niet weige ren, hoewel ze erg tegen het terugzien opzag. Zij nam hare intrekken weer in het hotel „de Rome". En toen Hartwig Raven voor haar stond vroeg zij zichzelve at: „Wai is deze man nog voor je Wat kon hij nog voor je zijn Nu stond hij voor haar en drukte hare hand met eenige woorden van troost. -- „Het ergste met 11,053,712 ton» inhoud, tegen 9,372 schepen met een inhoud van 10,663,500 in 1910. Het havengeld voor zeevaartuigen bracht op f 1,987,540,09 (i 1,936,989,15) en dat voor binnenvaartuigen f 562 317,85 (f 533,344,94). De gemeente-bibliotheek werd be zocht door 122,783 personen tegen 107.979 personen in 1910. Het aan tal uitgeleende boeken bedroeg 70,402 (65,974). Legaten. Freule van Brakel, voor eenige weken in de gemeente Oudenrijn overleden, die in 't geheel f579,500 aan liefdadige instellingen enz. ver maakt heeft, heeft, zoo meld! „de Ned." aan de Ned. Herv. Gem. van de Meern en Oudenrijn f 25,000 ten behoeve van den bouw van een nieuwe kerk en f5000 voor haar ar men vermaakt. Te Oud. Mtt ingang van 28 Februari jl. werd de neer H. Vijn, sedert 1888 burgemeester van de gemeente Twisk, als zoodanig herbenoemd. De heer Vijn is tevens secretaris van die ge meente en 76 jaar oud. Deze herbe noeming gaf den heer J. Zijp Hz. aanleiding, om in de jongste verga dering van den raad dier gemeente een motie voor te steilen, waarin werd uitgesproken, dat de benoeming van den heer Vijn niet in het belang der gemeente is te achten. Deze motie werd aangenomen met 1 stem tegen en een onthouding, die van den heer Vijn, die tevens raadslid is. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van bestuur- deren en commissarissen der stich ting „Hoenderloo" te Hoenderloo, werden tot bestuursleden gekozen de heeren L. A. G. baron 'd Han- gesi d' Yvoy van Mijdrecht te Apel doorn en J. F. R. van de Wall te 's Gravenhage, terwijl in de plaats van wijlen prof. dr. J. J. P. Valeton te Utrecht, tot vice-voorzitter werd be noemd prof. dr. H. Th. Oböink te Amsterdam. Uit verschillende mededeeiingen bleek, dat de bouw van het nieuwe gesticht voor werkjongens zoover is gevorderd, dat hoogstwaarschijnlijk in de maand Mei de officiëele ope ning zal kunnen plaats hebben. Er is dringend behoefte aan ruimte, want het getal aanvragen blijft stij gende. Jammer dat tegenover het groote daaruit sprekende vertrouwen in de stichting eenerzijds, aan den anderen kant een klacht wordt ge hoord van den penningmeester (ds. C. P. van Eeghen jr., Keizersgracht 794 Amsterdam) over het geringe is, dat men hem niet heeft gevonden," zei Raven in den loop van het ge sprek. „Dat drukt mij niet ter neer, want hij heeft een koninklijk graf gevonden daar boven. Eik jaar zal ik ei eene bedevaart heen doen, om boete te doen". „Misschien vindt men den doode dezen zomer, als de sneeuw gesmolten is. Dat zou van groot belang zijn". „Jörgen leeft in mijne herinnering," zei ze ernstig. Wat geef ik om het doode lichaam, dat ik toch aan de aarde moet teruggeven. Moge hij in de reine hoogten verder slapen". „Maar zoolang zijn lijk niet ge vonden is, geeft men geene acte van overlijden". „Marianne, denk je er niet aan, dat tusschen ons „Ailes uit isJa, het is ailes uit. Dit hart is ontoegankelijk geworden voor liefde, want naast den last mijner schuld is er voor niets meer ruimte. Misschien nog voor den arbeid, die dan mijn verlosser zal zijn". „Zijt ge dan vergeten, dat ge mij eens, heW liefgehad vroeg Raven op verwijtenden toon. bedrag aan gift en en den achteruit gang der jaarlijksche bijdragen, (dit laatste in hoofdzaak als gevolg van het overlijden van contribuanten.) Hoe het zij, deze achteruitgang kan de stichting nief lijden, vooral niet met het oog op de benoodigde gel den voor rente en aflossing van hef voor den bouw opgenomen kapitaal. Het nadeeiig saido in kas bedroeg voorts op 1 januari 1912 f 13,000. Behalve dit tekort zal mo.ten wor den voorzien in een bedrag van circa f 36,000 om de onderhanden zijnde werken te voltooien. Krachtige hulp is dus dringend noodig 1 Vlissiagea, 11 Maart. Een mooie soirée. Zaterdagavond vierde de afdeeling Vlissingen van den Bond van Ned. Ouderwijzers haar 20 jarig bestaan. Aan de groote zaal van den heer Buning was door een bescheiden maar mooie groenversiering een feestelijk aanzien gegeven en zeer velen hadden voldaan aan de uitnoodiging tot het bijwonen d-.r feestviering. Na opening met een Hinken marsch door de „Zelandia"-kapel, hield de voorzitter, de heer A. C. de Baare, een toespraak, waarin door hem in 't kort een terugblik werd geslagen in dat 20 jarig tijdvak. Hij deed daarin vooral uitkomen, wat door den Bond in 'i algemeen en door de afdeeling Vlissingen in 't bijzonder was ver kregen en tot stand gebracht met betrekking tót de hoofdpunten van het bondsprogram, alsverbetering van salarissende zelfstandigheid van den onderwijzer in de school kindervoeding- en kleeding vacantie- kolonies enz. Dat er nog zeer veel op gebied van het onderwijs met betrekking tot schooi en onderwijzers moet worden veranderd en verbeterd valt niet te betwijfelen.Daarom spoor de hij aan tot krachtige samenwerking, waai toe vooral de vak-organisatie is aangewezen. Met nadruk wees hij er onderwijzeressen en onderwijzers op, dat hun plaats is in den Bond; dat het bestuur verwachtte, dat velen, die nog buiten den kring van hunne vak-organisatie staan, zich daarbij spoedig zullen aansluiten. De heer P. K. Peerikarnp uit Mid delburg, bracht als lid van het hoofd bestuur,de gelukwenschenvan zijn me deleden over en herinnerde eveneens aan de krachtige werking van den Bond van Ned. Onderwijzers, overal waar die optrad ais bepleiter voor de rechten en nooden van zijn ieden en het schoolkind. Beide toespraken werden luide toegejuicht. Daarna werd opgevoerd een tooneel» spe! getiteld „Nieuwe Bondsleden," „Misschien was het maar verblin ding toen ik je meende te beminnen, Hartwig. Want hoe kan iiefde zoo spoedig sterven „Dat komt van het oogenblikkelijk leed, dat al het andere verstikt, ik kom terug, Marianne, als je kalmer bent geworden". „Om Gods wii, niet I" zei ze ver schrikt. „Het zou te vergeefs zijn. Liefde kan sterven, maar schuld nooit, die moet ik met mij sleepen, tot aan het einde van mijn leven. De Barm hartige God zal mij kracht geven, mijn leed te dragen. En nu ga 1- Wij hebben elkaar ailes gezegd, wat we hadden te zeggen". ,,Ik zie niet van je af, Marianne, zoolang ik leefWat is schuld Ook de doode heeft aan je gezondigd, hij had je de vrijheid moeten hergeven, toen gij er om vroegt. De levende behoudt recht, en ik maak aanspraak op mijn geluk. Ik kom toch, ook on geroepen". „Over zijn graf bestaat er voor mij geen geluk meer, want hij stierf door mijne schuld". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1