Zaterdag 9 Maart No. 59. 50e Jaargang. 1912. binnenland. Feuilleton. VAN DEN HAK OP DEN TAK VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNÜMMEE 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de behan deling van het Bouwwetje. Een uitvoerig debat ontspon zich over het amendement van de heeren Ter Laan, Smeenge en Ketelaar, om hetzelfde bedrag als voortaan tenge volge van het ontwerp aan de bijzon dere school ten deel zal vallen ook aan gemeentebesturen toe te kennen voor den bouw van openbare scholen. De heeren Ter Laan, Vliegen, Ke telaar, Smeenge en De Meester ver dedigden het amendement uit een oogpunt van rechtsgelpheid, tegen over de heeren Van Wijnbergen, De Geer en den minister, die betoogden, dat dit beroep op rechtsgelijkheid niet opgaat en dat het amendement niet past in het kader van het ont werp, welke laatste bewering gedeeld werd door den heer Van Karnebeek. Het amendement werd ten slotte verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Het wetsontwerp werd daarop aan genomen met 46 tegen 36 stemmen (zuiver rechts tegen links.) Daarna werd aangevangen de be handeling der Erfgooierswet, in tegen woordigheid van mr. Gratama, raads heer bij den Hoogen Raad, om als regeeringscommissaris, de ministers binnenlandsche zaken en van justitie bij te staan. Er werden geen algemeene beschou wingen gevoerd. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins boden gisteravond den burge lijken autoriteiten een gastmaal aan. Genoodigd warende voorzitters van de le en 2e Kamer der Staten Generaalalle ministers, hoofden der departementen van bestuurde vice- president van den Raad van State en de procureur generaal vai den Hoo gen Raad, de president der algemeene rekenkamerde Commissaris der Ko ningin in Zuid Holland, de directeur van het kabinet der Koningin, de burgemeester der residentie. Aan tafel speelde het strijkorkest der Koninklijke Militaire Kapel. Militaire berichten. Het legerbestuur heeft de corps- commandanten der cavalerie en der bereden artillerie gemachtigd de in gedeelde lotelingen van dit jaar, in bijzondere omstandigheden, irzondrr- beid hen die in het buitenland wonen op hun verzoek, dadelijk bij de inlij ving toi de eerste oefening in werke- iijken dienst te houden, in plaats van hen totnadire oproeping met veilof te zenden. De kapt. H. Verhulst, van het 4e O— 73.) »Het wilde er niet bij me in, dat e nu al voor altijd gescheiden zou- en zijn." »Je hebt de plaats voor een onder oud slecht gekozen. Hierbuiten unnen wij niet blijven, en in de hut yn wij niet alleen." .Als ge maar wilt is het toch ogelijk. Het is in weinig woorden af te doen." «Je had mij kunnen schrijven." .Marianne, is het dan werkelijk aar, dat niets meer in je voor mij en spreekt Hebt je alles ver aten, wat eens tusschen ons bestond .ben woorden zoo weinig betee- en,s 7 Eens ben je vrijwillig de mijne aworden en heb je mij liefgehad, nt zonder liefde zou je mij toch tot man hebben genomen." »G't de liefde kwam dwang en reg. vesting art. te Ter Neuzen, wordt 18 April gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek tot het volgen van den eersten cursus bij de artilierieschiet- schoo). De le-luit. J. W. M. Wins, van het 3e reg. inf. te Middelburg wordt 25 dezer gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hem- brug tot het volgen van een cursus ter opleiding tot officier van wapening. De „Albatros". Te 's Gravenhage is het volgend bericht ontvangen„Het stoomschip der Indische Gouvernementsmarine „Albatros", dat 2 dezer van Port-Said vertrok, is gisteren te Aden aangeko men. Alles wei." Wij hadden het in ons vorig „Hak je" over fortuin maken. Dat wordt op verschillende wijzen gedaan, of tracht men te doen. De gevolgde methodes zijn niet altoos bestaanbaar met eerlijkheid en goede trouw. Ook zoekt de een het ver en de ander dichtbijmeestal meent men het for tuin in den vreemde te moeten zoe ken. En toch, het is bekend zoo merkte dezer dagen een biad op hoezeer het fortuin eigenlijk voort durend naast ons ligt we hebben maas toe te lasten, maar we durven niet. Een bescheiden voorbeeld is een kippenbouderijeen kip geeft een gulden voordeel 's jaars welnu houdt twee duizend kippen en ge kunt, zij niet als een vorst, toch op beschei den voet onbezorgd leven. in dien trant nu belooft een Ame- rikaanscb blad nog grooter rijkdom men ais men maar durft mee doen. Elke kat brengt per jaar een twaalf poesjes ter wereld een katrenvellelje schatten we op 60 cents per stuk gemiddeld, geeft een f7200 per jaar. Een man moet voor het villen van 50 katten f5 hebben; er blijft dus over een bate van f 6000 's jaars. Maarwe moeten de kat ten voeren. Niets eenvoudiger. Naast de kat- tenfokkerij beginnen we een gioote rottenkweekerij. De ratten vermenig vuldigen viermaal zoo sterk als de katten. We kunnen dus beschikken over vier ratten per dag voor een kat dat is meer dan genoeg. Maarwe moeten de ratten eten geven. Dat is cok doodeenveud g. We voeden de ratten me: de kat- tenlichamen een vierde kat per rat is zeker voldoende. De zaak bedruipt zich dus zelf en werkt ais 'r ware automatisch voort. De katten eten de ratten en de ratten eten de katten. daarom was ze zeker nooit de ware liefde", zei ze bitter. „Ik wil wachten, wachten tot je den weg weer tot mij terugvindt," sprak Jörgen verder, zonder op die tegenwerping te letten. „Voor jou is de vrijheid het hoogste, to! ge later zult inzien dat ook hierin slechts d-m geluk is te vinden, als ze met wijs heid wordt beperkt." Niettegenstaande de toenemende duisternis bemerkte hij den trolsee- renden rimpel, die tusschen hare wenkbrauwên stond. Misschien zou ze nog meer hebben gezegd, als de professor niet plotseling op hen was toegetreden en op vasten toon had gezegd „Ziezoo, nu aan tafel. U kunt immers nauwelijks staan van vermoeidheid, en de koude zit u in merg en been. Uw echtgenoot is niet met ons boven geweest, die weet niet dat bet ons nu minder om pralen dan om eten en drinken is te doen." Heel ongenegeerd voerde hij Mari anne de hut binnen, het aan docter Hofman overlatend, of hij hen wilde volgen. Zonder veel discours zalen ze met hun drieën aan tafel, de beide Wij krijgen de velletjes en het voordeel. Wie neemt de aandeelen? Eenvoudig, niet waar, doodeen voudig Maar ge hebt er misschien nog een zwaar hoofd in. Men moet anders het geluk bij de haren grij pen, zooals een internationaal spreek woord zegt. Een zekere Mac Cormack van Leadville (Colorado) maakte het nog beter. Hij greep zijn eigen haar en had „het geluk" er bij te pakken. Deze nieuwigheid (overigens wat Amerikaansch) is niet onwaarschijn lijk. De „Gaulois* vertelt „De heer Cormack liet zich het haar knippen. De kapper verwon derde zich over den gouden gloed van de blonde haren van zijn klant. Hij kon zich ten slotte niet meer inhouden en zeide„Maar mijn heer, u hebt goudpoeder in uw haar. Als haargroeimiddel zal dat toch wel zeer duur zijn". Mijnheer Cormack antwoordde er niet te veel op en begon er over te denken, waarbij hij tot de vol gende slotsom kwam Hij gebruikte dagelijks een bad in een heldere beek achter zijn stuk land en aan gezien hij nog al veel pomade in zijn haar gebruikte, moesten er goudstofjes in vast zijn blijven kleven. Bij zijn thuiskomst liét hij een ingenieur komen, die een onderzoek instelde, waarvan het resultaat was, dat het stroompje een grooie hoe veelheid goud bevatte. Cormack kocht voor een priit tie omliggende terreinen, stichtte een maatschappij tot verdere ontginning der velden. Zijn beekje verkocht hij voor twee nuliioen". De baden, door Mac Cormack gebruikt, hadden dus bij hem wel een zeer gunstige uitwerking. Of zekere Engelsche uitvinder, van wien de bladen 't volgende meiden, van zijn uitvinding evenzeer zal profi teered valt te betwijfelen. De tropische hitte van den vori- gen zomer heeft een uitvinder in Engeland, waar men zelfs bij de grootste hitte hooge hoeden draagt, op een zonderlinge gedachte ge bracht. Boven in den hoed heeft hij naast een kleine electrische droge batterij een door deze gedreven miniatuur-ventilator aangebracht, die door den poreusen hoed lucht op zuigt, welke onder aan den hoed door kleine openingetjes weder naar buiten gaat. Het is volstrekt geen grapje, doch een ernstige uitvinding, die in de Engelsche pers druk be sproken wordt. Of het echter aange naam zal zijn met een gonzende schroef op het hoofd rond te loo- pen, afgezien nog van de moge lijkheid, dat de hoed op een gege ven oogenbiik in een aëropiaan gidsen bedienden en namen dan zelve ook hun aandeel. Professor Weisz- horn nam den dokter op van onder zijne wenkbrauwen en wist niet recht wat hij van hem maken zou. Als een tiran zag hij er niet uit, en toch moest hij het haast gelooven, ais hij in het lieve gezicht van de vrouw keek. Hoe treurig was dat veranderd I Alle op gewektheid was er uit verdwenen, zij zat daar als een standbeeld, een gevoel van kou ging letterlijk van haar uit en op haar rein trotsch voor hoofd groefden zich rimpels, die hij nooit te voren er in had gezien. Was deze koele, trotsche vrouw dezelfde, die zoo kinderlijk blij kon zijn, zoodat hij haar had li afgekregen, als zijn eigen dochter? Met weinig woorden verklaarde Hofman zijne onverwachte komst, en de professor deed als welopgevoed menscb, alsof hij het geloofde. De gids Barthol daarentegen speurde on raad en beschouwde hem met wan trouwende blikken. Hoe zag zijn vrouw er uit, sedert hij hier wasDat was niet met haar goedvinden gebeurd. Waarom was hij (niet weggebleven in de groote vlakte daar beneden en verandert, en wegvliegt is de vraag. Wij zijn zoo ongemerkt op de vliegtuigen gekomen, in onze ver beelding namelijk, wantin letterlijken zin gaan we vooreerst de lucht nog niet in. Ook van de vliegmachines heeft de reclame zich reeds meester gemaak1. De kantfabriek te Puy heeft, op het voorbeeld van de champagne-firma Henckel, een vliegtuig aan de regee ring aangeboden. De „Figaro" drijft den spot met de luchtreclame, die hier gemaakt wordt, omdat aan het vliegtuig de naam van „Kant van Puy" zal gegeven worden. „Ik ben bang", schrijft een medewerker, „voor de aanstekelijkheid van het voorbeeld, want ik denk aan andere steden met een bloeiende industrie, uit wier naam misschien morgen vliegtuigen aan het vaderland gegeven worden. Ik denk aan een tweedekker, die zou kunnen heeten „Gehakt van Tours" of„Saucijsjes van Vire" aan een tweedekker, gedoopt: „Pruimpje van Agen", of „Snijboon van Soissons" aan een besiuurbaar luchtschip aan geboden door de varkensslagers uit het Rhöne-departement, die, op doel treffende reclame uit, het heel na tuurlijk zouden vinden dit luchtschip „Worst van Leeuw" te noemen. En hoe zou men „Worst van Lyon" kunnen oeletten door de lucht te dolen wanneer men er de „Kant van Puy" laat ronddartelen. De schrijver van de „Figaro" be zweert de milde schenkers van vlieg tuigen aan het vaderland om in 's he melsnaam de kostelijke reclame maar op te offeren. Men ziet: 't wordt meer en meer het streven om „het" (lees vooral dit „het"): het geluk, h at fortuin, het ge noegen, of wat ge ook wilt) in de lucht te zoeken. Dat kan men ook merken aan de vroede vaderen van Trédaniel (een plaatsje in de buurt van Rendes). Zij hebben ai een heel zonderlinge vergaderplaats gekozen. Et zijn steden, waar men een paleis voor raadhuis wenscht (de lezer moet nu maar raden, waar), maar genoemde vroede raad stelt zich met minder tevredenhij vergadert in den toren van het kerkgebouw, vlak onder de kick. Verheven boven de kleinzielig heid van het dagelijksche leven, wik ken en wegen zij daar de groote be langen, aan hun zorgen toevertrouwd. Alleen het klokgelui werkt wel eens hinderlijk op den goeden gang van zaken. De genoemde „lucht-reclame" be wijst opnieuw, dat men toch maar in Frankrijk moet zijn, om nieuwe ideeën te vinden. Dat blijkt ook uit het vol gende. Wij hebben al gelezen, hoe den laatsten tijd te Parqs een ware duelziekte heerscht: duels zijn aan de orde van den dag, zoodat de „Fi had haar ongestoord in de bergen gelaten. Als Marianne onbevangen was ge weest, dan zou ze hartelijk hebben moeten lachen om deze beide getrou wen die zich zeifs tegenover haren man tot hare beschermers hadden opgeworpen. Maar zij was doodver moeid en treurig gestemd. Al den tijd te voren had ze zich zoo vrij en gelukkig gevoeld. Waarom liet men haar niet met rust Was ze toch maar alleen in hare kamer. Morgen zou misschien alles een ander aanzien hebben. Professor Weiszhorn zag, hoe ver moeid de jonge vrouw was en kwam haar ook hierin weer tegemoet. „Het is maar goed dokter, dat er geen andere dames zijn, nu kunt u met uwe vrouw alleen over de kamer hiernaast beschikken. Wij zuilen het ons hier. wel gemakkelijk maken. Aangename nachtrust 11 Marianne drukte hem de hand en ging totaal versuft en bijna niet meer in staat tot eene heldere gedachte, haren man vooruit. Met moeite be waarde ze hare uiterlijke houding. Daarbinnen zonk ze op een houten garo" al schertsend vermeldde, dat twee verslaggevers en een bioscoop- opnemer aan de vechtplaats in Neuilly kwamen, waar ze door een mijnheer, met een lijst in de hand werden aangehouden „Wat wenscht ge, heeren „Het tweegevecht Dubois". Dat komt eerst over een uur. Die heeren hebben nummer 8, en nummer 3 is zoo juist begonnen". Het Parijsche dagblad de „Matin" is nu door het groote aantal tweege vechten op het idee gebracht van een onderneming, waarvoor hij nu geld zoekt. Hij wil het duellustigen ge makkelijk maken door een groote in richting te bouwen, van de modernste gemakken voorzien, die hij Duel City wil noemen en w.-lke zou bevatten lo. Een „dueilodrome", met een slagveld voor de strijders en zit plaatsen, vanwaar de toeschouwers alles zien en hooren kunnen. 2o. Een kogelzaal voor duels op het pistoolhet publiek zal recht achter de tegenstanders geplaatst worden, opdat zeifs de geringste kans op gevaar uitgesloten is. 3o. Een bureau ons de duels met het noodige lawaai bekend te maken. 4n. Een schermzaal (met volledige koudwateibehandeling) om te ieeren schermen, daar de meeste verdedi gers van eigen eer niet weten aan welken kant men een degen moet aanvatten. 5o. Een donkere kamer voor de fotografen een werkkamer voor de journalisten. 6o. Een bioscoop-theater (enuée 0 fr. 50), waar sensationeele duels vertoond worden. 7o. Een Reconciliation's Bar, voor de vechtende tweetailen, met salon voor scheidsrechterlijke uitspraak. 8o. Een restaurant voor het gebrui kelijke dejeuner na het gevecht. 9 a. Een begrafenisonderneming (uitsluitend voor den vorm). De „Matin" heeft gelqk, dat het de zaak maar wat bespottelijk maakt 'tis misschien nog de rechte manier om het domme, belachelijke duel- Ieeren uit de wereld te helpen. Een bijzonder idee heeft ook miss Annie E. Peck, ijverig voorstandster van vrouwenkiesrecht gehad. Zij heeft een reis door Zuid-Atnerika gemaakt en daar de hoogste toppen der Andes beklommen. Nu is zij in New-York teruggekeerd en als ijverig suffragetie werd zij bij haar terugkeer in het vaderland door het bestuur van Joan of Arc Suffrage League ontvangen, aan wie zij de verblijdende mede- deeiing kon doen, dat zij een vlag met het opschrift„Votes for women" (S emmen voor vrouwen), op een hoogte van 21000 voet op den top van de Corapuna in Peiu had ge- plaats'. Als dat niet helpt, dan helpt niets meer. Keuvelaar, stoel en zag sprakeloos toe, hoe haar man eene meegebrachte kaars inden hals van eene leege flesch stak, haar aanstak «n op de tafel zette. Toen begon hij in de kleine ruimte rusteloos op en neer te loopen. Je zeide zoo pas„Vrijheid is gtluk." Je zult vrijheid hebben, onbe perkte, volledige vrijheid." Marianne deed de oogen weer open en staarde Jörgen aan, alsof hij haar een hemeische tyding verkondigde. „Toch verlang ik een jaar bedenk tijd. Je moet je zelve onderzoeken, Marianne. Zeg je mij na verloop van dezen tijd, dat je by je wensch blijft volharden, dan zal ik je de vrijheid geven en de scheiding zal worden aangevraagd." „Ik dank je." „Maar nu heb ik nog een verzoek. Ik doe je het voorstel, met mij de uitnoodiging van Hans Ewers aan te nemen. Wij gaan samen naar Indië, altijd je verhngen geweest, de wereld te zien. Ik heb thuis een plaatsver vanger genomen, die in ons huis woont en mijne praktijk waarneemt. Hedwig zorgt voor hem, zoodat ik rustig weg kan." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1