en, mn SÈm "®g mS Vrijdag 8 Maart No. 58. 50e Jaargang. 1912. igheids-Sloten s&Co. ralla landen Feuilleton. 5 ibaar. md. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELETOOMSPMMEB 10. flbonnemants-WdiiartMitiSn op zeer uooriio.lise aoormaardtn BINNENLAND. PAAP, zal op Maart 1912 ur, op de hof- bewoond door de Vfijburg. iburg, in hei Merriepaard een bruin oud 2 jaren, uien oud 10 Merrieveulen baatgevende jes ch- ns, mge Kippen Wagen op Melkkar op Driewiels .nsploeg voo Véldslede ihark, Maai Mangelmo [kist, Geesel iederbakken Liter, Mest Ladders irtij Staken Brandhout schap, Hooi vroege Zet. ïwant, Mest ir- en Meik ader Karn, obbe, Kau- Emmers, eenig Huis ten verkoop en. ,t, ars. Billijke ke aflossing, it. De te lee- er korting »n uitbetaald, ngen, bij W. ankert 50 en aat 108. selaars 'elefoon 125. EN. i-atis. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTfÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voer eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groofe letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamer. De heer Troelstra beschuldigde in de gisteren gehouden zitting de rechterzijde van onverdraagzaamheid in woord en geschrift en waarschuw de de linkerzijde niet te loopen in de fuik, opgesteld door de rechter zijde, die blijkbaar den schoolstrijd op den voorgrond wil plaalsen om haar coalitie staande te houden. Nu de bijzondere schoei er eenmaal is, waaraan niets te doen valt, en waar aan de sociaal-democraten ook niets wilden doen, om de Christelijke ar beiders niet van zich te vervreem den, moet de politiek uit den strijd geweerd worden en alleen het oog gericht zijn op verhelfing van het onderwijspeil. Minister Heemskerk wees op het verschil in zienswijzen dienaangaan de, oordeelde dat de linkerzijde voor die verheffing het recept nog niet gevonden heeft en betoogde dat, ook wegens het program der sociale voorzieningen en verkrijging der middelen daartoe, in deze wetgeven de periode geen plaats was voor ingrijpende hervorming op onder wijsgebied, doch dat het regeerings- plan verder reikt dan 1913. De minister merkte aan de opposi tie op dat zij natuurlijk een werkplan kan storen, maar daarmede nog niet iels beters is bereikt. Het algemeen debat is gesloten. Bij het verder debat liet de minister aan de Kamer over de beslissing over het amendement Van der Muien c. s. waardoor niet 2 maar 5 ton hooger bouwsubsidie aan het bijzonder on derwijs wordt toegekend. Na verder debat werd door den minister het amendement van den heer Van der Molen overgenomen. Een daarop door den hser Troeistra gedaan voorstel voor nieuw afdeelings- onderzoek, werd verworpen met 53 tegen 35 stemmen, zuiver rechts tegen links. De heer Ketelaar verweet den mi nister op spreker's los daarheen ge worpen gezegde het amendement v. d. Molen nu op eens klakkeloos te hebben overgenomen, zonder zelfs af te wachten, naar parlementair gebruik het advies der commissie van rappor teurs. Dit doet spreker nog sterker twijfelen aan de juistheid van het regeeringsbeleid in deze geheele zaak. De heer Ter Laan noemde het overgenomen amendement een „struik- rooversamendement" omdat nu scho len, die in 't geheel niet in de schuld steken, subsidie zullen gaan ontvan gen. De heer Smeenge, voorzitter der comtr.issis van rapporteurs, critiseerde de houding des ministers ten aanzien van het bewuste amendement. De —O— 72.) Van de hoogte naar de laagte, waar menschen waren, waar de herinnering aan haar droevig, onafwendbaar nood lot zich weer aan haar zou opdringen, waar wetten en gewoonten heersch- 'en, die haar benauwden en bonden, en de vrijheid slechts een nevel bleef, die tusschen hare vingers doorgleed. Eene duizeling dreigde haar te overvallen, maar toen de gids haar laehend toeknikte en zijnen bergstok zóó stevig in het ijs stootte, dat de stukken in 't rond vlogen, kwam haar moed terug. Zij deed alles weer zóó flink, dat de mannen er verbaasd 0ïer waren. Beneden werd halt gemaakt onder de helling van een reusachtigen rots wand, waar ze zich vlug met 't een «n ander versterkten, want de gids drong tot spoed aan, uit vrees voor meerderheid der commissie is van oordeel, dat het ontwerp niet moet worden aangenomen, nu het de wij ziging heeft ondergaan die het gevolg is van de overneming van het amen dement. Artikel 1 van het ontwerp, hierna in stemming komende, werd aange nomen met 52 tegen 33 stemmen (rechts tegen links.) Heden was aan de orde het amen dement Ter Laan, om hetzelfde hoo- gere bedrag dat voor bouwkosten aan het bijzonder onderwijs is toegestaan, ook te geven aan de gemeenten voor het bouwen, van openbare scholen. Aanbieding kiesrecht-adres. De „Haail. Ct." meldt, dat op een namens de hoofdbesturen van den vrijz.-dem. bond en het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond tot H. M. de Koningen gericht ver zoek om een deputatie uit iiun mid den te willen ontvangen ter aanbie ding van het kiesrechtadres uit naam van de Koningin is geantwoord dat H. M. op een nader te oepalen datum de deputatie hoopt te ontvangen. Bovenbedoelde deputatie bestaat uit mevr. W. van Italië—Van Emb- den, de heeren Herman Snijders, prof. dr. D. van Embden, mr. J. A. Van Gilse, W. O. A. Koster, leden van het hoofdbestuur van den Vrijz.- Dem. Bond en E. N. Kouw, E. Quispel, A. Van der Veeri, leden van net hoofdbestuur van het Algem. Nederl. Werkt.-Verbond. Samenwerking links. In het „Vrijzinnig Maandblad van de vereeniging van Jonge Vrijzinnigen te Helder", schrijft de heer mr. Th. H. de Meester, afgevaardigde van dit district, een nabetrachting over de verkiezing te Hilversum. Hij komt daarin tot de volgende conclusie De ondervinding thans te Hilversum opgedaan, moge voor de vrijzinnigen in dat en in andere dis trieten, met het oog op 1913, vrucht dragend zijn. Voor alles is noodig eendracht, samenwerking. Al is hetgeen onlangs voorviel bij de pogingen te 's Gra- venhage aangewend om daartoe te geraken, tot op zekere hoogte teleur stellend geweest, toch moet ons in ziens door allen, wifen het allereerst te doen is om de beginselen, op sa menwerking worden aangestuurd, vermits verdeeldheid onder de vrij zinnige groepen zeer beslist ten goede komt aan het voortduren van de heerschappij der gecoaliseerde rech terzijde, die, hoe weinig hecht ook telkens het cement blijkt, dat de drie rechtsche groepen heet samen te houden, niettemin vereenigd optieden bij verkiezingen, als het gaat om het den nevel, die zich verdikte. En het kwam uit, zooals hij vreesde. Ais een sluier kwam hij nader, hier spon hij een draad en daar een, hij klemde zich aan den rotswand rechts en reeds spon hij zijn weefsel tot aan den gletscher toe. Wit bij wit, dood bij dood Met ijzige koude kroop het achter hen aan en fladderde om hen heen als een zwevende spookgestalte. Nu waren het dichte dampen, die zich om de toppen bewogen, dan verdik ten ze zich tot een witten muur, die onophoudelijk voorwaarts schoof. Uit de spleten van den gletscher, uit alle openingen van de rotsen, overal welde hij op als het water bij een vloed. De vochtige armen uitstrekkend, ont kiemde de nevel de stoutmoedige menschen die zich in zijn rijk had den gewaagd. Marianne had nog nooit iets derge lijks gezien. Hare borst was als toege- schroefd, ze had een gevoel, alsof de dood met zijne knokenhanden naar haar greep; plotseling rilde ze van kou. Slechts met de grootste wils kracht kon ze zich staande houden. De professor reikte haar de flesch behoud der meerderheid. Samenwer king der vrijzinnige groepen behoeft geenszins te leiden tot verdoezelen van punten van verschil, tot inboeten der zelfstandigheid van een of meer groepen, daar valt te wijzen op véél, waaromtrent de inzichten niet uit- eenloopen en dus een samengaan op vast accoovd zeer wel mogelijk is. En men zou, ware de onderstelling niet al te naïef, er vooral in de laatste dagen bijna toe komen, het er voor te houden, dat de rechterzijde het er op toelegt, door drijven in de was echte Kuyper-richting, hel samengaan van de vrijzinnigen in 1913 te be vorderen. Na verder gewezen te hebben op de pogingen van a. r. zijde aange wend om den schoolstrijd ook naar Indië over te brengen, een toeleg die op den ondergang der openbare school in ons eilandenrijk zou neer komen, zegt de schrijver la verband met wat verder de tij delijke voorzitter van den minister raad over de plannen tot grondwets herziening onder de aandacht heeft gebracht, schijnt het duidelijk, dat daarbij mede een voorstel tot wijzi ging van art. 192 der grondwet in clericalen zin is te wachten. Het voorschrift, dat overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven, zal het daarbij zeker in de eerste plaais hebben te ontgelden. Vreemd ben ik voorts niet aan de gedachte, dat met een voorste! tot wijziging van art. 192 andere voorsteilen zuilen gepaard gaan, waaruit een reactionair streven spreekt. Binnen een niet ver verwij derde toekomst zal blijken, wat hier van is. Wordt hetgeen ik meen te moeten verwachten verwezenlijkt, dan zij daartegenover uit 't vrijzinnige kamp eenstemmig de leus gesteld tegen elke reactie en vóór een grondwets herziening in beslist vrijzinnigen geest. Maar voor het oogenblik zijn wij zoover nog niet en hebben de vrij zinnigen als naaste plicht eenparig te strijden voor het behoud van het beginsel van den vrijen handel. Lichamelijke opvoeding van rijkswege. Naar de „N. Crt." verneemt, kan binnenkort van regeeringswege de vaststelling worden tegemoet gezien van eenige algemeens regelingen tot vermeerdering van het aantal perso nen, geschikt tot deskundige leiding van lichaamsoefeningen en tot be vordering van de lichamelijke volks ontwikkeling. Men is van meening, dat meer nog dan aan den van regeeringswege tot dusver verleenden materieelen steun de arbeid voor de lichamelijk» volksontwikkeling thans behoefte heeft toe en beval haar, eene flinke teug te nemen, hij had hare huivering gezien. Dat deed haar goed, als vuur liep het door hare aderen, ze kwam wat bij en dankte hem voor de verkwik king. „Nu hebben wij 't ergste gehad riep de gids Barthol vroo'ijk uit. Dadelijk zullen wij haar krijgen Marianne begreep "<et dat hij de berghut bedoelde, en deze was toch nauwelijks hor.derd schreden meer van hen verwijderd. Toen ze er bij waren, keek ze verward om zich heen. Waar was de heldere lucht en het trotsche gebergte Golvende, zich opstapelende nevelmassa's en eene verstijvende koude. „Nu vlug naar binnen, opdat ge warm wordt. Vandaag komen we niet verder!" riep de professor. ,.Neen, vandaag niet F' bevestigde de gids diep ademhalend, ,,'k Ban al heel blij, dat we 't zoover gestuurd hebben." Marianne stond nog altijd op de zelfde plek en staarde op die steeds voortdurende werking der natuur. Weer gevoelde ze de aanraking van aan bekwame leiders van oefeningen van jeugd en jongelingschap, aan personen die, toegerust met de noo- dige kennis, deze oefeningen op goede banen weten te voeren en te houden. Voldoening aan die behoefte wordt zelfs voorwaarde geacht, oefeningen tot zijn recht te brengen als nuttig en om den allengs veldwinnenden zin voor lichaamsfactor in de volksop voedingen om geleideljjkden toestand te naderen, waarin het regel is dat de jongeman tegen het bereiken van den dienstplichtigen leeftijd lichame lijk voldoende ontwikkeling heeft om het bewijs van voorgeoefendheid te kunnen verwerven, bedoeld in art. 70 der Militiewet. Daartoe zal een instelling worden opgericht, waaraan niet alleen oefe ningsleiders als bedoeld kunnen wor den gevermd, maar ook onderwijs- klachten in staat om buiten die in stelling aan plaatselijke cursussen daartoe geschikte personen tot oefe ningsleiders te bekwamen. Bovendien zal aan die instelling ook militair personeel onderricht kunnen ontvan gen en zul zij langs dien weg de deugdelijkheid kunnen bevorderen van het onderwijs in het leger in de gymna stiek, het schermen en het zwemmen. Bedoelde instelling zal worden verkregen door uitbreiding en her vorming van de gymnastiekafdeeling van de Normaal Schietschool te 's Gravenhage. Burgerlijke landpensloenen. De minister van financiën maakt aan belanghebbenden bekend, dat gedurende de maanden April, Mei en Juni aanstaande, dagelijks, Zon en feestdagen uitgezonderd, ten kan tore van de betaalmeesters de vol doening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken inge schreven pensioenen ten laste van de Ned. Staatsbegrooting, loopende over de eerste drie maanden van het jaar 1912. Belanghebbenden worden er met na druk aan herinnerd,dat op alle pensioe nen ten laste van de Ned. Staatsbe grooting, en die toegekend aan we duwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerech- tigden in het Weduwenfonds van de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behooiende, in het Weduwen- fonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat, ais- mede op die ten iaste van het We duwen- en weezenfonds voor bur gerlijke ambtenaren, en van de Weduwen- en weezenfondsen van militairen en gepensionneerde mili tairen der land- en zeemacht, van toepassing is de onder andere in de Burg. Pensioenwet opgenomen bepa- die kiüe hand, hier bevond ze zich in het rijk van den dood, van den vijand van al het levende. De professor nam haar stil van ter zijde op, zij waren alleen. De gids was in de hut verdwenen, om hen, die aan zijne bescherming waien toe vertrouwd, een versterkend maal te bereiden. „Hebt ge al uwe vrooiijkheid boven gelaten, mevrouw Met zulk duivels- luig maakt men kort proces en draait het den rug toe. Zoo De oude heer pakte de jonge vrouw bij de schouders en draaide haar naar de deur toe. Hij had in 't geheel niet gezien dat er een man op den drempel stond, die juist uit de hut was gekomen. „Jörgen De nevel, die onheil verkondigde en deze drie menschen als 'tware omgolfde, verstikte den verschrikten uitroep van de hooge vrouwenstem, maar tot de oogen der beide mannen klonk hg toch door als eene smart kreet. „Ik kwam in Pontrezina aan, toen gij reeds waart opgebroken. Toen deed ik het eenige wat mij overbleef, ling, dat zij onvervreemdbaar zijn en dat de gepensionneerde er op gee nerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of belee ning vooris dat door overtreding van deze verbodsbepaling en hij die in pand of beleening neemt, zich aan schade blootstelt. Openbare leeszaal te Haarlem. Na een zeer langdurig debat heeft de raad van Haarlem gistermiddag met 23 tegen 8 stemmen in beginsel de wcnschelijkheid uitgesproken van de stichting van een openbare lees zaal. Daarna werd met algemeene stem men besloten een commissie te be noemen, die een onderzoek zal instel len omfrent de wijze, waarop de stichting dezer openbare leeszaal moet worden tot stand gebracht, n.l. door particulier initiatief, gesteund door de gemeente, of van gemeentewege met bijdragen voor particulieren. De minister van oorlog heeft be paald, dat bij de indeeiing van de lotelingen van de lichting van dit j sar, voor den dienst bij de infanterie, bijzonder geschikt te achten zijn breedgeschouderde manschappen, ook al zijn zij niet lang. Allerminst mag als regel gelden om bij dit wapen in te deelen ingelijfden bij de militie te land van minder krachligen li chaamsbouw of wier uiterlijk een minder sterk gestel verraadt. Een rijksambtenaar kwam bij Ged. Staten van Friesland in beroep tegen zijn aanslag in den hoofdelijken om slag in de gemeente O., omdat de raad bij de berekening van het be lastbaar inkomen de pensioensbij drage niet had afgetrokken. In de verordening werd zoodanige aftrek niet met name vermeld. Gedep. Staten hebben de reclame toegewezen uit overweging o. a. dat het niet uitdrukkelijk vermelden in art. 3 (waarin de aftrek wordt ge regeld) van de krachtens de wet of wettelijke verordening verplichte pensioenstortingen geen beletsel vormt om zoodanige bijdrage, die een ambtenaar als het noodwendig gevolg van het bekleeden van zijn ambt krachtens de wet verplicht is van het bedrag, waarop zijn jaar wedde is bepaald, af te staan en die reeds terstond bij de uitbetaling van zijn wedde wordt ingehouden, waar over dus geheel buiten zijn wil door den wetgever wordt beschikt, zij het ook om hem of nabestaanden in de toekomst aanspraak of pensioen te geven, in mindering te brengen, om dat van zoodanige bijdrage niet kan worden gezegd, dat zij door den be trokken persoon in geld of gelds waarde wordt verkregen. namelijk een gids nemen en je tege moet gaan. Want wie kon weten of je geen lust zoudt krijgen ook dadelijk elke plek van de Bernina te nemen Zoo noemt men dat toch in de taal van de bergsport? Ik denk mij deze ook spoedig eigen te maken, daar ik hier eenige weken hoop door te brengen." Marianne stond nog altijd als door den bliksem getroffen. Slechts in hare oogen brandde de angstige vraag „Wat wilde Jörgen hier, wat verlangde hij van haar Nu eerst herinnerde ze zich haren geleider, ze bedacht dat ze onder menschen was, dat de vorm bewaard moest worden en ze eene blijde ver rassing diende te toonen bij het ver schijnen van Jörgen. Na een vluchtige voorstelling trok de professor zich in de hut terug. De twee stonden alleen in de wijde nevelzee, zóo alleen, dat Marianne angstig te moede werd. Zij drong in de richting dei hut, maar Jörgen stond onbewegelijk voor haar en versperde haar den weg. „Wat wilt ge van mij „Nog eenmaal wil ik met je praten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1