"binnenland. No. 57. 50e Jaargang. 1912. onderdhg 7 Maart Gemeentebestuur. Feuilleton. "verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. J TELEFOONNUMMER 10. fibonnaments-fldasrfenfiën op zeer aoordeeiiga aoomeardsn Vara week tof week. COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aile Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voer eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroofe letters en clichés naar plaatsruimte. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is in gekomen een vejzoekschrift van JANIS POPPE om veriof tot ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in per ceel 2, gelegen aan d; Gevangen- huisstraat dat van af heden gedurende veer- tien dagen schiiftelijke bezwaren tegen het eventueel veileesien van het gevraagd veriof kunnen wotden ingediend bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 5 Maart 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Het wereldnieuws staat om zoo te zeggen stil, bij het allesoveiheersclknl feit der algemeene staking in de Britsche mijnindustrie. Zooals wij meermalen en blijkbaar op goede gronden te kennen gaven, zijn wij op het stuk der algemeene werkstakingen niet zeer geloovig. Dat ongeloof heeft ons thans nog niet begeven en behaive dat wij r.og steeds overtuigd zijn van de absolute onmogelijkheid eener algemeene werkstaking van wezenlijken duur, staat hei vast dat de siakers hun tijd niet al te best gekozen hebben. Toch is en blijft heigeen nu piaats heeft een gebeurtenis van zeer groote beteekenis, die wijd en zijd invloed zal oefenen; veel, heel veel kapitaal verslinden en dus het nationaal vermogen der Britten zeer aanzienlijk zal verminderen. Zeer duidelijk komt hierbij ook weet aan het l;cht het eigenaardige der verhoudingen in de groot- indu strie. Over het algemeen is 'taliijd nog een quaestie geweest, of staking van arbeid de dienstbetrekking al of niet doet eindigen, zoodat partijen los van elkander zijn. Onze wet op het arbeidscontract b.v. laat die vraag in het midden en de rechter moet desnoods in ieder geval beslissen. Maar in de Britsche reuzen-mijn- industrie is die vraag niet eens een vraag meer en kon het ook niet zijn. Partijen hangen zoozeer van elkander af, dat ze elkaar op den duur toch niet missen kunnen. De mijneigenaais kunnen het besiaande millioen ar beiders of nog meer niet missen en het millioen arbeiders met hunne gezinnen misschien vijf miilioen menschen, kunnen zich zonder het Marianne had nog geen groote tochten gemaakt, maar de professor sprak haar moed in om op hare krachten en vaardigheid te vertrouwen en voerde haar allengskens hooger. Eindelijk vond hij haar voldoende getraind, om eene der (oppen van de Bernivalieten te beklimmen. Mari- anne was buiten zich zelve van blijdschap. Er was een roes over haar gekomen, zij wilde maar hooger, steeds hooger, en nu zou ze morgen voor de eerste maal een werkelijken grooten toer ondernemen. Ze was met den gids Weiszhorn bad nooit een gids voor zich zelvea noodig in de berghut aangekomen, de weg was voor Marianne niet bovenmate inspannend geweest, zoo goed was ze al geoefend. In de eerste wen van den nacht had ze van op werk In de mijnen niet voeden. Vandaar dan ook dan men zoo vast aan elkaar zit als een muur, dat nie mand er een andere beschouwing van hebben kan of heeft. De zucht naar zelfbehoud regelt de zaken meer van zelf en ofschoon allen boven blijven die gewoon zijn steenkolen te delven, enkelen toch blijven waken, dat üe pompmachines hun werk verrichten en het gas zich niet in de tailooze mijngangen kan ophoopen. Deze onvermijdelijke toedracht der zaak geeft ons volle recht om te zeggen dat de geheele geschiedenis hoe gewichtig ook, niets anders is dan een quaestie van tijd en zelfs onmo gelijk een quaestie van langen duur kan wezenwaarbij nog komt dat de arbeiders zich ai weer wat al te sterk hebben gevoeld, en daardoor de gunst van het publiek, dat eerst op hun hand was, schijnen te hebben verbeurd. Minister A'.quith is ook over hen slecht te spreken. Hij wilde een minimum loonwet voorstellen, maar de arbeiders willen die wet alleen wanneer zij in de betaling van het minimum geheel hun zin krijgen. Geen regeermg kan zich echter tot zoo iets laten dwingen. Geen regeering kan bovendien een zijdige wetten maken, die uitsluitend op de belangen van éen der partijen letten, Men begint er al over te praten om het land het verschil ie laten bijpassen, een onmogelijk beginsel dat nooit duurzaam en met vrucht toe ie passen isvooreerst omdat er geen rechtsgrond voor te vinden is en in de tweede plaats omdat het den eersten voet zet op een zó a hel lend vlak, dat stilstaan er onmogelijk zou wezen. Vermoedelijk loopen er op 't oogen- biik al een paar iniilioen menscnen leeg en dat getal zal van dag tot dag zoodanig aangroeien, dat hierin voorzeker een der voornaamste oor zaken van beëindiging zal gelegen zijn. De bezetting van den heuvel van Mergheb door de Italianen in Tripolis is ook alweer een wapenfeit dat, ais van groote beteekenis voorgesteld, feitelijk vrij onbeduidend is. De heu vel ligt een goed eind ten oosten van Tripolis en de Italianen schijnen hei voornemen te hebben opgevat om hunne bezetting over een aanzien lijker deel van de kust uit te strekken. Volgens een onpartijdig oorlogs correspondent was de heuvel door de Turken meer in naam dan inderdaad bezet, zoodat zij terstond moesten wijken. Later met een flinke macht terug gekomen, zouden zij, zonder de Italiaansehe scheepskanonnen, het pieit wel gewonnen hebben. Vol gens dezen correspondent waren de winding nauwelijks geslagen. Toen de professor aan hare deur klopte, was ze helder wakker, en binnen weinige minuten vervoegde ze zich bij hem voor de hut in het grauwe morgenlicht. Hoe verstijfd en dood zag die witte rotswand er uit in dat koude onge zellige licht.Onwülekeurlg huiverde ze. „Gevoelt ge eenige angst, lieve mevrouw. Beken het gerust, dan gaan we niet verder," vroeg de professor vriendelijk. „AngstNeen, maar ik huiver voor de majesteit van de eenzaam heid." „Omdat ge eene vrouw zijt. Eike vrouw verkilt in de eenzaamheid, zij moet liefde in en om zich hebben." Marianna zweeg en volgde hare gidsen in de vale schemering. In diep zwijgen vervolgden zij hunnen weg. Daarom had de oude geleerde zooveel met zijne jonge reisgezellin op, omdat ze zoo goed wist te zwij gen. Men hoorde nu alleen de zacht klinkende stappen van de reizigers, die zich in de gewesten van 't eeuwige jjs in ijsbergen en gletschers verloren, verliezen der Italianen van vrij groote beteekenis en die der Turken zeer gering. Van de vredeskansen zullen we voorioopig wel niet vee! meer hooren. De jongste feiten geven den indruk dat de mogendheden de oorlogvoe rende partijen nog eens hebben gepolst omtrent hunne gevoelens doch beiden blijven op hun stuk slaan, wat van Turksche zijde al Steel na tuurlijk is. De mogendheden zullen wel begrijpen, dat het maar het beste is om de Italianen in hun eigen sop te laten gaar koken, waar ze 't warm genoeg zullen hebber.. Maar dat komt er van ais men te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken is en toch de tafel dekken wil. Vrijdag bereikte ons het bericht, dat in Peking.de ou Je hoofdstad van China, thans de hoofdstad of een der hoofdsteden van de nieqwe republiek, muiterij onder de troepen was uitge broken. Het waren noia bene de beste" soldaten, behooreride tot eene divisie, weike direct s'aat onder de bevelen van den nieuwen president, die maar dadelijk in zijn paleis belegerd werd en door zijne hem trouw gebleven manschappen verdedigd moest wor den. 'tWas een beweging, waarbij men maar in 'twild schoot en brand stichtte en die dadelijk doet denken aan een van de zoogenaamde furiën uit den Spaanschen tijd. Toen er ge noeg geplunderd en het kruit op was, was de zaak rusteen uit, wel te ver staan ter plaatse, want nu begon het spel elders. In zulke toestanden zijn gewoonlijk de vreemdelingen er wat hun veilig heid betreft, het ergst aan toe. Van daar dan ook dat Europeesche troe pen uit Tientsin naar Peking ont boden zijn, om de gezantschapswijk te beschermen, waarbinnen alle vreemdelingen gevlucht zijn. Het ge rucht liep al dat de nieuwe president der republiek van het Hemelsche Rijk, zich ook ai onder bescherming der Europeesche mogendheden zou stellen. Een mooi begin, dat heel veel van een klucht heeft, maar toch inderdaad zeer ernstig schijnt te wezen. Het schijnt dat de Perzen, zeer ha kende naar wat rustiger toestanden, den ingevallen en nog steeds teAs- trabad verblijf houdenden oud-Sjah, weer weg gekregen hebben mat eeri doticeurije van ongeveer drie ton, voor hem en zijn gevolg, hetwelk aan hem door bemiddeling van den Russischen consul is uitbetaald. Men zal nu wel weer een poosje van hem if wezen. Hij moet thans op een aan Rusland behoorend eilandje in de Kaspische die zich in onafzienbare uitgestrekt heid en wonderbare schoonheid voor hunne oogen uitZreidden. Altijd meer naderden zij den top, die zich als eene naald uit den ijsberg verhief. DaarheenMarianne dreigde de moed te ontzinken, een schuwe blik wierp ze op den professor, die met vasten biik voor zich uitzag. Zij moest aan een adelaar denken, die onbe vreesd zijn nest tegen de duizeling wekkende rotsklippen bouvvt.Zij kreeg hare kalmte terug, voorzichtig maar toch met stevige slappen trad zij in de voetsporen van den voor haar uitgaandsn mande gids volgde. Aan den voet van den dreigenden top hielden zij halt. Al het overtollige werd hier achtera laten. „Die zal het wel klaar spelen," gat de gids zac:it te kennen en reikle den professor het touw over, want deze was er opgesteld, Marianne zelf vast te binden. En nu ging hei opwaarts, het licht, de zon tegemoet, Marianne deed braaf haar best, zooals de mannen haar steeds weer aanmoedigend toeriepen. Met de moei lijkheid groeide hare kracht aan. Met zee verblijf houden of misschien al weer verder gereisd, zonder dat men precies weet wat zijn plannen zijn. Vermoedelijk zullen de Russen er wel van op de hoogte wezen, daar Z.M. altijd in disponibiliteit blijft, voor het geval men hem weer eens noodig mocht hebben. De regeling van het Fransche protectoraat over Marokko schijnt nu ernst te zullen worden en binnenkort door den gezant met den Sultan, dien men haast vergeten zou, maar die er toch werkelijk nog is, te zullen worden besproken. De regeling schijnt veel overeen komst te zullen hebben met die van het [protectoraat over Tunis, lot dat er eens een inlijving volgt. Het ge bied waaraan Spanje zekere invloed biijft toegekend zal er ook onder behooren, behoudens zekere door de omstandigheden geboden afzonderlijke regelen van beheer. Tweede Kamer. De Kamer zette gisteren de behan deling van het bouwwetje voort. In uitvoerige rebüeken handhaafden de heeren Roodhuyzen, Ter Laan, Ketelaar en Tydeman hun bezwaren. De heer Van Karnebeek, hoewel betreurende den siechten toestand, waarin door de rechterzijde ons volks onderwijs is gebracht, verklaarde dat hij niet zou aarzelen voor het ontwerp te stemmen, indien het zich beperkte tot den bouw van bijzondere scholen in de groote steden. Maar met be trekking tot het platteland is misbruik- maken van het ontwerp te duchten en daarom aarzelde spreker. De heer Van Wijnbergen, het ont werp nader verdedigend, ontkende dat de tegenwoordige subsidi-iege- ling voldoende is. Ghineezen opstootjes op Java. Naar aanleiding van den loop van het onderzoek in zake de jongste on geregeldheden onder de Chineezcn te Soerabaja moet de Indische regeering het voornemen opgevat of reeds ten uitvoer gebracht hebben om voorioo pig een honderdtal der deelnemers aan dezen opstand uit Nederlandsch- Indië te zetten. De geheele beweging vond voor namelijk haren aanhang onder Cni- reesche handwerkslieden. Militaire rechtspleging. In overleg met de Commissie van Rapporteurs zijn een aantal nadere wijzigingen aangebracht in de aan hangige wetsontwerpen betreffende haar gewonen ernst bekampte zij elke afmatting, elke duizeling, het vertrou wen in, zich zelve, het dringend verlangen, het doel te bereiken, dreef haar vooït. Nog eene laatste krachts inspanning van elke spier, en het was gebeurd. Daar stond ze nu boven, luid ju belend. „Alleen om dit gezien te hebben, is het waard te leven riep ze over gelukkig uit. „En ik ben er trotsch op u mijne leeriinge te mogen noemen, daar ge zeker eens tot eene onzer koenste bergbekiimsters zult worden gere kend," zei professor Weinszhorn in oprechte bewondering. „Is dat uwe oprechte meening „Dat kunt u gerust gelooven van den professor want die is lang niet malsch, als iemand zich kinderachtig of onhandig gedraagt bij zoo'n ge legenheid. Maar u klautert immers ais eene gems", prees de gids. Dai was de grootste lof, dien hij kon geven. „Doch de nevel komt op, *t wordt tijd af te dalen." Marianne riep verwonderd„Nevel waar ziet ge nevel?" de rechtspleging bij de landmacht en de zeemacht. Voor een deel zijn die nadere wijzigingen noodzakelijk geworden in verband met de reeds vroeger voorgestelde en strekken zij tot het verkrijgen van meer onderlinge over eenstemming tusschen de verschillen de bepalingen of wel zijn ze van zuiver formeelen aard. Een aanvulling is gemaakt om den commandeerenden officier onder wien een verdachte ressorteert, te ver plichten omtrent de in arrest-stelling, in arrest-houding of invrijheidstelling van den verdachte de noodige in structies te geven. in verschillende artikelen is de uit drukking „krijgsraad" veranderd in „rechter" ten einde te doen ulikomen, dat de commandeerende officier de straf ook zelf niet bepaalt, indien de militair voor den burgerlijken rechter moet terechtstaan. Terwijl tot dusver in de practijk eene bepaling aldus is opgevat, dat de auditeurs-militair zelfstandig ver volgingen konden instellen en zulks zoowel ten aanzien van militairen die tot geen garnizoen behoorden als ook in enkele gevallen wanneer tus schen hen en de garnizoens-comman- danten verschil omtrent de opportu niteit eener vervolging bestond, in welk laatste geval de beslissing van het Hoog Militair Gerechtshof, den auditeur-militair strafvervolging ge lastende, werd uitgelokt, wenscht de thans gegeven regeling het eigen vervolgingsrecht van den auditeur militair recht te doen wedervaren, zonder nochtans den commandeeren den officier ais de autoriteit welke de verwijzing beveelt, ter zijde te stel len. Het audieeren van het Hoog Militair Gerechtshof sluit zich aan zoowel bij de bestaande militaire praclijk, als bij de analoge regeling van art. 33 van het Wetboek van Strafvordering. „Barthol ruikt den nevel in de lucht als den rook van eene sigaar," plaagde de professor. De witte tanden van den gids blonken, terwijl hij lachte, tusschen de roode lippen, maar hij pakte zwijgend de warme doeken in den rugzak en ging vooraan. Marianne keek voor 't eerst in die duizeling wekkende diepte, tot nu toe had ze den blik maar laten weiden in de onmetelijke verte, waaruit de chaos van rotsen, klippen en steile atgron- dent zich top aan top vertoonde, waar de wolken te vergeefs tegen de steenmassa's stooten, tot zij zich in dunne sluiers verdeelen of langzaam nederdalend in flikkerende, blauwe meren. Met het genoegen, om juichend voor den wind uit door den blauwen aether te snellen, is het nu gedaan. Zoo was het ook Marianne te moede. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1